Provinciale Staten van Zeeland. KERKNIEUWS. SCHOOLNIEUWS. R EG 11TSZAKEN. GEMENGDE BERICHTEN- Blijkens een in ons no. van heden op genomen bericht, schijnt 't toch waar te zijn dat op de hei bij Austerlitz het lijk van een doodgehongerden soldaat is ge vonden. Het ernstig onderzoek kan nu niet meer tegengehouden worden. Moge de Regeering spoedig recht doen in deze geheimzinnige quaestie. De natie is diep gegriefd en jverontrust geworden. Zij heeft er recht op dat over deze zaak het volle licht opga. De staking der Amsterdamsche diamant bewerkers is eindelijk geëindigd. Gisteren is eerst door de bazen en de molenverhuurders, daarna door de werk lieden een overeenkomst aangenomen, waarbij van weerszijden eenige eischen werden tosgegeven of losgelaten. Van de 4881 diamantwerkers stemden 389G, dat is ruim twee derden, voor 421 tegen; 123 blanco; terwijl 441 stemmen van onwaarde waren. De molenverhuuiders hebben beloofd medewerking te zullen verleenen tot uitvoering van alle besluiten, opgemaakt door een commissie voor de helft uit werkgevers, voor de andere helft uit werknemers bestaande, met een buiten de partijen staand onafhankelijk persoon door beide partijen aangewezen. Zulks op verbeuring van boeten. Deze commissie regelt ook de loonen en stelt de eischen aan de arbeiders en heeft het recht werk gevers en arbeiders te weren die zich niet aan de afspraken houden. De leden der in art. 1 bedoelde Com missie hebben ten allen tijde toegang tot dej fabriek. De huur van den arbeidstijd wordt door de werklieden vastgesteld, aan die stem ming hebben de molenverhuurders zich te onderwerpen. Patroons moeten lid worden van den Bond (A. N. D. B.) of van een der be staande werkliedenverenigingen (R. K. Volksbond of Patromonium). Ook deze beweging is een roepstem te meer om goede Kamers van Arbeid. 23 Oct. 1895. Bij kon. besluit zijn benoemd inden militieraad voor de lichting der nationale militie 1896 in Zeeland tot voorzitter J. H. Snijders, lid der prov. staten; tot zijn plaatsvervanger J. 11. C. Heyse, lid dsr prov. statentot lid dr. A. v. d. Swalme lid van den gemeenteraad te Middelburg, tot zijn plaatsvervanger mr. A. P. Snouck Hurgronje, idem. Kerkelijk congres van Hervormden. Den len November zal te Amsterdam in Maison Stroucken een kerkelijk congres gehouden worden, bijeengeroepen door de commissie der classicale vergadering te Amsterdam. Het congres zal verdeeld zijn in 8 afdee- lingen: kerk, evangelisatie, onderwijs, ker kelijke armenzorg, Christelijke ziekenver pleging, arbeidersbelangen, strijd tegen de prostitutie en strijd tegen drankmisbruik. In die afdeelingen zijn ter behandeling o. a. de volgende onderwerpen opgegeven: „Is herziening van de Nederlandsche geloofsbelijdenis noodig, mogelijk, wen- schelijk?" door ds. J. Nierstrasz, van Leiderdorp. „Hoe hebben Hervormden zich te gedra gen jegens die politieke partijen, die blijk baar ingaan tegen Kerk en Christendom door ds. S. D. van Veen, van Groningen. „In welk verband behoort de evange lisatie te staan tot de organisatie der Kerk en wat kan zij doen om dat werk te be vorderen door ds. J. C. Montijn, van Groningen. „Kan de Kerk, of het belangstellend deel onzer natie, uit eigene middelen vol doen aan de geestelijke behoeften van de groote massa van verwaarloosden, en is het raadzaam, alles van dien aard over te laten aan particuliere kracaten door dr. G. J. Vos Az., als voorzitter van „Mirjam." „De Vrije school voor heel de Natie", door ds. H. Malcomesius van Rotterdam. „Kamers van arbeid", door den heer J. E. N. Baron Schim melpenninck v. d. Oye, lid der Eerste Kamer. „De organisatie der arbeiders in verband met de Kerk, door dr. J. ïh. de Visser. „Over het bedenkelijke vau de raad gevingen van den Nieuw-Malthusiaanschen Bond uit medisch oogpunt gezien", door dr. G. C. Nijhoff, arts te Amsterdam. „Krachtens hare eigene beginselen is de Ned. Herv. Kerk verplicht, partij te kie zen voor de beginselen der „Ned. Ver. te gen de prostitutie", door Ds. H. Pierson te Zetten. „De roeping van alle geloovigen om mede te werken tot hervorming derheer- schende drinkgewoonten door geheele uit banning van alle bedwelmende dranken" door prof. J. J. P. Valeton. Toegangskaarten tot het congres zijn a f0 25 op den dag der vergadering in Stroucken verkrijgbaar. Aan het congres zal voorafgaan een bid stond, 31 Oct. 's avonds 8 uur, in de Nieuwe Kerk te houden. Gedeputeerde Staten van Zeeland ma ken bekend, dat ter voldoening aan art. 1 van het Algemeen raglement voor de polders of waterschappen, gedurende drie weken, en wel van 24 dezer tot en met 14 November a. s., eene aanvraag om ver gunning tot bedijking van schorren ter op pervlakte van 208 hectare, onder de ge meente RillandBath, met bestek en tee- keningen ter inzage van belanghebbende besturen onpersonen zal zijn nedergelegd in het gemeentehuis van Rilland—Bath. De belanghebbenden zijn bevoegd, bin nen veertien dagen na dien tijd hunne bezwaren tegen de voorgenomen bedijking bij Gedeputeerde Staten schriftelijk in te dienen. Op de lijst der te behandelen zaken in de Najaarsvergadering der Staten komen behalve eenige Koninklijke besluiten en Mededeelingen onder meer de navolgende punten voor Adres van het Bestuur der Afdeeling „Axel" der „Nederlandsche Vereeniging tot Bescherming van Dieren" betreffende het gebruik van honden als trekdieren, en een brief van den minister van waterstaat, handel en nijverheid omtrent de toegan gen tot het kanaal van Walcheren en den achteruitgang van het vaarwater in de Zandkreek en den Zuidvliet tengevolge van den aanleg van mosselbanken, met een rapport van den provincialen hoofdinge nieur en een voorstel van Gedeputeerde staten. Verder voorstellen van Gedeputeerde staten tot het leenen aan de gemeente Yerseke van een subsidie uit de provin ciale fondsen voor verbetering der haven omtrent de adressen van den gemeenteraad van Nisse en van de gemeenteraden van Nisse, Baarland en Hoedekenskerke om een renteloos voorschot voor wegsverbetering betreffende het verleenen van rente ooze voorschotten voor wegen van secundair belang omtrent het nader verzoek van het bestuur van het waterschap Oranje Hierentijd om een renteloos voor schot voor wegsverbeteringnaar aanlei ding van het verzoek van het bestuur der coöperatieve stoomzuivelfabriek te Honte- nisse, om vrijdom van tol op den weg van Hulst naar Walzoorden voor het. ver voer van melkom aan de Maatschappij tot bevordering van ooft- en tuinbouw in Zeeuwsch Vlaanderen's Westelijk deel voor een tijdvak van drie jaren een subsidie toe te kennen van f 75 per jaar en een voorstel tot wijziging der begrooting van de enkele provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven voor 1896. Met betrekkiug tot de adressen der ge meenten Nisse, Baarland en Hoedekens kerke houdende aanvrage om renteloos voorschot voor wegsverbetering zeggen Ged. Staten onder meer het volgende Komt de verbetering der bedoelde we gen, welke in den winter steeds in nage noeg onberijdbarsn staat verkeeren, tot stand, dan zal eene belangrijk kortere ver binding langs kunstwegen in verschillende richtingen verkregen zijn. Die verkorting kan worden geschat Yan Nisse over Ovezand naar den steiger te Borssele op 2.75 K. M. Van Nisse naar Hoedekenskerke op 0.90 K. M. Yan Nisse naar Baarland op 5.35 K. M. Yan Ove zand naar Hoedekenskerke op 3.80 K. M. Yan Ovezand naar Baarland op 1.50 K. M. Daar het verkeer in een groot deel van Zuid-Beveland door de ontworpen wegs- verbeteringen zal zijn gebaat en de nieuw aangelegde steiger te Borssele en die te Hoedekenskerke, alsmede de haven van Ellewoutsdijk gemakkelijker bereikbair zuilen worden, is de zaak van algemeen be lang en stellen wij voor te besluiten in te willigen de aanvragen om rente loos voorschot uit de provinciale fondsen van a. den gemeenteraad van Nisse tot een bedrag van ten hoogste f 3900, voor de begrinding van den Drieweg (no 23 van den ligger der wegen en voetpaden in de gemeente), van den grindweg naar 's Gra venpolder tot den weg over den Ronde polderdijk b. van de gemeenteraden van Nisse, Baarland en Hoedekenskerke tot een be drag van ten hoogste f 4700, voor de be grinding van de volgende wegen over de kruin van deu Stelschen dijk (nos. 3 en 30 van de liggers der wegen en voetpaden in de gemeenten Nisse en Haarland), van den Krommen Zandweg inr Nisse tot den Nieuw-Vreelandschen dijk in Baarland over de kruin van den Nieuw-Vreeland schen dijk (no. 23 van den ligger der wegen en voetpaden in de gemeente Baarland) en over de kruin van den Vreeland- schen dijk (no. 18 van den ligger der wegen en voetpaden in de gemeente Hoe dekenskerke), van de grens met Baar land tot den weg over den Kwadendam- schen dijk onder bepaling, dat de voorwaarden, vervat in het Prov blad no. 117 van 1882, toepasselijk zijn, behoudens deze wijziging van de daar vermelde punten 1 en 2, dat de eerste jarrlijksche terug gaaf piaats hebbe voor 31 December van het burgerlijk jaar, volgende op dat waar in het renteloos voorschot is verstrekt. In zake bovengenoemd adres der M. tot bev. van Ooft- en Tuinbouw, teneinde naast den bestaanden cursus een tweeden te kunnen openen in het kweeken, snoeien enz. van vrucht- en ander boomgewas, merken Ged. Staten op Wij zijn van oordeel, dat bedoeld on derwijs, in eene werkelijke hehoefte voor ziet en van genoegzaam algemeen belang is, om den gevraagden steun te wettigen, terwijl de middelen der Vereeniging te kort schieten om, bij hetgeen reeds door haar wordt gedaan, ook de kosten van een tweeden cursus te dragen. Wij meenen u alzoo te mogen Voorstellen voor den duur van den 2en cursus d. i. voor een tijdvak van 3 jaren aan de Maat schappij tot het beoogde doel een subsidie toe te kennen van f75 per jaar, onder voorwaarde dat uit 's Rijks kas gelijk be drag worde toegestaan en door het Bestuur jaarlijks aan on» College mededeeling van het geldelijke beheer en van den stand van het onderwijs worde gedaan. Ned. Herv. Kerk. In het bericht overlijden van ds. v. Hoog straten meldden wij in ons vorig nommer dat genoemde leeraar een der zeven nederl. hervormde predikanten was die in 1892 het Sociaal Congres bijwoonden. Voor zeven leze men elf, te weten ds. Pierson te Zetten, Barger te Vlaariingen, Gheel Gil- demeester, Oorthuijs en v. Hoogstraten te 's Gravenhage, van Griethuijsen te Ooster- wolde, Haspels te Kolmschate, Schriccke te Lemmer, v. Rbij:: te Hilversum, Talma te Vlissingen en Ulfers te Rotterdam. Geref. kerken. Beroepen te Passayic (N. Amerika) ds' Iz. Contant te Biezelinge. Benoemd tot onderwijzeres te Andijk mej. A. H. de Haas te Middelburg. M. C. De heer W. Hovy schrijft in De Heraut: „Onze hoogleeraar jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman heeft een antwoord ge schreven op de bezwaren, welke tegen hem zijn ingebracht in de jongste alge meens vergadering der Vereeniging voor hooger onderwijs. Dit antwoord heeft bij de uitgever* Kemink Zn. het licht ge zien en is verkrijgbaar gesteld voor het publiek. Aan het antwoord gaat de memorie van bezwaren vooraf. Directeuren hadden liever gezien, dat dit antwoord thans nog niet publiek ware gemaakt, en daarop by den hoogleeraar ook aangedrongen, aange zien het werk der commissie van enquête uiteraard nog niet gereed kon zijn. Deze commissie heeft natuurlijk ook moeten wachten op de wederlegging van den hoog leeraar. Professor Lohman heeft echter gemeend, dat hij aan zichzelveu verplicht was, na al wat was voorgevallen, ook het publiek met zijne zienswijze in kennis te stellen, opdat ieder zelfstandig zou kunnen oordeelen. In zijn voorwoord schrijft hij daaromtrent: „heele publiciteit is beter dan halve" en waar het een zaak geldt, waarin zijn persoon zoo direct betrokken is, kan men hem deze vrijheid niet betwisten. „De hoogleeraar bericht tevens, dat hij niet langer aan de Vrije Universiteit zal kunnen werkzaam zyn: doch dat hy nog niet officieel zijn ontslag heeft gevraagd, omdaf hij de commissie van enquête niet wil belemmeren de aan haar opgedragen taak ten uitvoer te brengen. „Een droeven verjaardag gaat dus onze hoogeschool te gemoet. „De hand des Heeren is zwaar op ons. Hij leere ons, wat Hy ons in deze te zeggen heeft Arrondissements-Rechtbank te Middelburg Ter openbare terechtzitting dier recht* bank van Vrijdag den 29en November 1895, des voormiddags te 10 uur, zal wor den behandeld de zaak tegen: I. S., oud 30 jaren, gezagvoerder van het Engelsche stoomschip „Seagull", wonende te Londen, ten einde te worden terechtgesteld ter zake dat de op 15 No vember 1894, des namiddags tusschen 2 en 3 uren op de Schelde voor Vlissingen plaats gehad hebbende aanvaring tusschen beklaagde's stoomschip en de Belgische loodsboot „de IJzeren kiel" no. 5 tenge volge waarvan 5 der opvarenden van be doelden loodsboot het leven verloren, is te wijten aan de onvoorzichtigheid, weinige zeemanschap en roekeloosheid van den beklaagde, een en ander breeder bij dag vaarding in ons nommer van 4 Mei 11. omschreven. In deze zaak zullen vanwege het open baar Ministerie 16 getuigen, waaronder 4 tevens als deskundigen en 1 als tolk, worden gedagvaard. Goes. De heer T. Joustra en echtge- noote van Oosterlittens in Friesland zijn tot huismeester en huismeesteres in het Gasthuis alhier benoemd. Oostburg. De koewachter van den landbouwer Kraker werd Woensdagmorgen door een ander opzettelijk aan het hoofd gewond met een riek. De politie doet onderzoek. Borsele. Dinsdag trof den landbouwer J. van Liere alhier het ongeluk dat een zijner paarden, die ophol waren voorden ploeg in het veld, zich een poot stuk sloeg, waardoor het dier onbruikbaar is geworden voor zijn werk. Toen de Eng. stoomboot Lestris van Gent naar Antwerpen, in de sluis te Ter- neuzen lag om afgeschut te worden, ont ving men een telegram dat een werkman te Gent vermist werd en vermoeden bestond, dat hij nog aan boord van de stoomboot was. Toen men op de boot ging zoeken, bleek het dat de man in het onderste ruim zat. Hij had zich te Gent daar te slapen gelegd, toen de boot aan het laden was. Het bovenruim lag nu vol met stukgoederen, zoodat de man op die plaats moest blij ven tot te Antwerpen die lading was weggenomen. Gelukkig kon men hem door een luchtkoker wat eten toewerpen. Vad. Vlissingen. Dinsdagavond trad voor de antirev. kiesvereeniging alhier op de heer C. E. van Koetsveld van Goes, welke ook hier een lans brak voor evenredige vertegenwoordiging. Op zeer bevattelijke wijze zette spreker hierover zijn denkbeel den uiteen. Na eerst duidelijk ts hebben gemaakt hoe èn de revolutionairen èn zij die hier tegenover staan, over het begrip „volk" en vertegenwoordiging van het volk denken, trachtte hij op aanschouwe lijke wijze de voordeelenj van het even redig kiesstelsel, boven die van het meer derheidstelsel in 't licht testellen. Na er op gewezen te hebben dat dit stelsel op de lijn ligt onzer antirev. beginselen en wij recht en billijkheid hebben te be oefenen, werd door hem verzocht het bekende adres der Goesche kiesvereeniging om bij de 2e kamer der Staten Generaal op proportioneele vertegenwoordiging aan te dringen voor Provinciale St. en Ge meenteraden, te steunen. Aan het debat dat hierop volgde namen deel de heeren v. d. Meer, J. Bos, M. Vader Jr., H. M. Kloppers, J. Pelle en ds. J. Hulsebos en werd met algemeene stemmen min één be sloten een adres aan de tweede kamer te zenden. Door ds. J. Hulsebos werd de vergadering met dankzegging gesloten. Hansweert. Heden nacht is alhier by de Wed. de M. waschgoed en by Ph. een konijn ontvreemd. De politie doet on derzoek. In het N. v. d. D. vau gisteren wordt de geschiedenis van het vinden van het lijk op de Zeisterheide aldus ver teld Een jachtopziener, die zijne ronde deed, bemerkte een troep raven, die in groote kringen boven zeker punt op de heide rondvlogen. Het was het gedeelte, gelegen in den omtrek van de pyramide van Austerlitz, in de onmiddellijke nabijheid van het z.g. „Konijneuboschje". By de nadering van den jachtopziener, verwijderden da krassende vogels zich en de man zag toen, dat een soldaat in volle uitrusting, met geweer en randsel, op den grond uitgestrekt lag. De ongelukkige was klaarblijkely k reeds lang dood het lichaam verkeerde in vergevorderden staat van ont binding. Bij nader onderzoek bleek, dat een zyner beenen gebroken was. De jachtopziener gaf van zyne vondst kennis aan den burgemeester, die met een paar veldwachters ter plaatse verscheen en het lijk naar Amersfoort deed vervoeren, alwaar het ter aarde werd besteld. Verdere nasporingen hebben bewezen, dat de ongelukkige vermist is tijdens de groote manoeuvres, op het bovengenoemde gedeelte der heide gehouden. De naam van den verongelukte is Lan- genberg, in garnizoen te Hoorn, alwaar ook zyne ouders wonen. Natuurlijkerwijze zyn deze niet tevre den geweest met de geruchten, die om trent het al- of niet vinden van het lijk huns zoons in omloop waren en in som mige bladen opgenomen zyn. In de afgeloopen week zyu beiden in den omtrek van Soesterberg geweest en hebben overal nasporingen gedaan en in lichtingen omtrent de vermoedelijke oor zaak van het ongeval zoeken in te win nen helaas naar ik vernam, zonder eenig succes. Een 12 jarig meisje te Schiedam, die met een test met vuur over straat ging, had het ongeluk dat daarbij jhare kledde ren vlam vatten, waardoor zy ernstige brandwonden opliep. In esn bosch onder Hilversum zijn door eenige werk lieden onder dorre bladeren verborgen gevonden de paardentuigen en de overjas die een maand geleden op klaarlichten dag uit een koetshuis waren ontvreemd geworden. Te Megel is een kind in een ketel met kokend vet gevallen en kort daarop aan de bekomen brandwonden be zweken. Een paartje in de gemeente Achtkarspelen, dat ten gemeentehuize aangifte had gedaan van zijn voorgenomen huwelijk, kreeg op de terugreis proces verbaal wegens openbare dronkenschap. Nabij Maastricht is Zaterdag een oude vrouw die aan een tusschenstation had moeten uitstappen, doch haar verzuim te laat had bemerkt, uit een in vollen gang zynden trein gesprongen en door den trein gedood. Onder de „rechtzaken" in de Prov. Dr. en Asser Courant van Woensdag 16 Oc tober en in de N. Veend. Courant van Zaterdag 19 October staat het volgende bericht„In den Valthermond loopen de jongens bijna allen met een geladen revol ver in den zak." Te Dordrecht is een vereeniging van schoenmakers opgericht, die 40 leden telt. Besloten werd lo. een vasten prijs voor het lapwerk te stellen; 2o. elkander in te lichten over de nietbetalende afnemers; 3o. by ziekte van een der leden diens werk over te nemen; 4o. geen jongens in dienst te nemen onder de 16 jaren die thuis werken. Vandalen. Men schryft uit Venloo aan de Nieuwe Koerier Dezer dagen kwame» alhier op den Kal- denkicher weg, in het café van Siebes, een vyftiental jongelingen uit deze gemeente. Nauwelijks waren deze binnen, 0f er werd ruzie gezocht, waarbij het al'dadelijk een tafel van S. moest misgelden. S., die het vernielen der tafel verbood, kreeg een paar flinke oorvegen, waarna eene algemeene vernieling begon bierglazen, stoel?n ta fels, schilderijen, spiegels, al wat zich bin nen het café bevond werd verbrijzeld. Met veel moeite, waarbij een der meiden te hulp kwam, die met een slag verwond werd, werden allen naar buiten gedreven, zelfs werd door 8. een pistoolschot gelost. Toen men buiten was, begon de pret op nieuw, stukken hout werden gezocht, als ook keisteenen, en daarmede het huis gebombardeerdBijna geen ruit bleef' heel, zelfs het houtwerk werd verbrijzeld. Toen trokken de jongelingen weer het huis in, en werd met het vernielen voort gegaan. Zelfs de regulateur, die aan den muur hing, werd afgenomen en naar bui ten geworpen. Nadat de lnst tot vernieling over was, toog men huiswaarts. Een ooggetuige, die in de woning van Siebes is geweest, zegtin Lombok kon in verhouding tot deze woning geen groo- tere vernieling zijn aangericht. Men schat de toegebrachte schade op f350. Aangifte is bij de politie gedaan, die de daders reeds s hijnt te hebben ge onden. Een verontwaardigde menigte. Zater dag-avond omstreeks half negen nam, naar de Echo meldt, een 9-jarig jongetje een brood weg uit een in de Jacob van Cam- penstraat staanden melkwagen. De melk boer, die den diefstal bemerkte, roste den knaap en bracht hem daarna naar het bureau van politie. Over deze al te ern stige bestraffing verontwaardigd, wilde een tamelijk talrijke menigte den melkboer te lijf, die, beducht voor klappen, de wijk nam in een café. Negen agenten waren noodig om hem uit zijn wijkplaats te ontzetten en zijn overbrenging naar het bureau van politie door twee rechercheurs werd alleen moge lijk gemaakt, doordat de politie plotseling de straat afzette en de menigte belette den melkboer verder te vervolgen. Is de melkboer dus van lichamelijke tuchtiging verschoond gebleven, zijn hard handig optreden is hem, behalve op den doorgestanen angst, ook nog op het ver lies van zijn melkvaten en bussen te staan gekomen, die door ie verontwaardigde menigte werden vernield. Zijn wagen werd door iemand, die mede lijden met hem had, naar zijn huis ge bracht, maar hierdoor kwam het publiek meteen te weten, waar de man woonde. Zyn huis, in de laatste zijstraat van de Jan v. d. lleydenstraat gelegen, werd met steenen gebombardeerd en een groote spiegelruit moest het ontgelden. Voor erger beducht, doofde de verschrikte, huisvrouw het licht uit, waarna de woede der menigte bekoelde en men zich ver spreidde. De moeder moet sedert haar laatste be valling ziekelijk zijn geweest, waardoor huiselijke onaangenaamheden ontstonden. De grootste klok ter wereld is die van een Chineesch klooster (bonzenkloos- ter) in de nabijheid van Peking. Zij is 7 meter hoog. Alle boeken van Boeddha zyn er op geschreven. In het Oboskbow-hospitaal te St. Petersburg is een grijsaard opgenomen, Jan Koezminnen, 138 jaar oud, die zijn voet heeft gewond op een pelgrimstocht. De oude man ziet nog uitstekend, zijn stem is nog helder en hij spreekt levendig. Hij vertelt dat hij in 1812 toen hij reed* 85 jaar was, naar Siberië werd verbannen voor den tijd van tien jaar omdat, hij zich als lijfeigene verzet had tegen zijn meester, Na verloop van zijn straftijd is hij in Siberië gebleven, waar hij 54 jaar in de mijnen heeft gewerkt. Eindelijk greep hem een onweerstaanbaar verlangen naar het vaderland aan, hij verzocht en kreeg vrij reizen psr spoor naar St. Petersburg en onderbrak zijn tocht alleen door kleine uitstapjes te voet naar heilige plaatsen. Zijn vader heeft den leeftijd van 148 jaar bereikt. Te Bazel heeft een echtpaar tot een totaal bedrag van honderdduizend francs aan gouden horloges gestolen. Beiden zijn gevat. Wetenschappelijke verdelging van knaagdieren. In het Fransche departement Arras heeft men zóó ontzettend veel last van veldmuizen en ratten, dat verscheidene gemeenten zich wendden tot het instituut Pasteur, dat reeds in Australië een goe den naam maakte met de uitroeiing van de overgroote massa's wilde konijnen, ten einde van deze plaag te worden verlost. Dr. Danys van gemeld instituut, begaf zich naar het bedreigde departement en strooide op verscheidene velden met ty- phusbacilleu bezwangerde stukken brood, waardoor onder de knaagdiertjes eene ge weldige typhusepidemie uitbrak, waarvan de uitstekende resultaten reeds zeer duide lijk te bespeuren zijn. De gefopte politie. In den zomor van 1837 kwam te Berlijn bij den conditor Crantzier Onder de Linden eenige dagen achtereen een jongmensch, dronk stilzwy- gend een kop chocolade en betaalde daar voor geregeld een dukaat, zonder van de kellnerin iets terug te nemen. Deze was de eerste maal zeer blij, te meer toen het

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1895 | | pagina 2