AFBRAAK Hofstede Mestputloopers Onderwijzer een Woonhuis nette Meubilaire Goederen, VENDUTIE. GIUJPSKERKE. MELXSKERKE. EEN MEID Openbare Verkooping. KAPITALE Opnemino Voetpaden, Opneming Voetpaden, puik LIJN MEEL, Ij E BSTAFËL. Ingezonden Slukken. Van den brand te Domburgen bij Domburg 8 Oktober 1895. BUKGEUÜJKK STAND- Ons Huis. ADVERTENTIEN. WILLEM DEKKER, op Zaterdag 26 October 1895, openbaar verkoopen en Erf, Vrijdag 1 November 1895, verkoopen TIMMERMANS, Woensdag 23 October 1895. Woensdag 30 October 1895, eene groote partij Varkens. Openbare Verkooping fl „Achterduin", Boomgaard, Wei- en Bouw landen (tiendvrij,) te beginnen 26 October a. s. Zaterdag 26 October a s. „SCUEPPS" KOEKEN daarentegen 2öu het een middel kunnen worden ter heilzame ontwikkeling. Ie het noodig dat de wetgever dit alles bepale Kan hij niet aan de gemeenten de bevoegdheid geven om, natuurlijk behoudens goedkeuring van het centraal gezag en met inachtneming van enkele algemeene bepa lingen, haar kiesrecht zoo in te richten als haar het beste past? De ervaring is de beste leermeesteres, zoo leerde men vroeger. Of is dit denkbeeld voor den huldigen dag te conservatief? De Volksstemnotitie nemende van deze correspondentie, bestrijdt het oordeel van de Nederlander op enkele punten. Wat het laatste punt aangaat, waarin de Nederlan der de ervaring als getuige inroept, merkt de Volksstem op De ervaring, de beste leermeesteres, heeft dunkt ons, reeds het een en ander geleerd, waarom wij dit middel niet aanbevelens waardig mogen achten. Yolgens die beste aller leermeesteressen is het een teit, dat menschen, die aan het roer zitten, daarvan niet g.iarne, door anderen gedwongen, schei den. En nu zouden de kleine en groote stads- en dorpspotentaten, de regeerende kringen en kringetjes ongetwijfeld het kies recht allicht zoo inrichten, als hun dat met oog op hun eigen belang als machtheb benden het geschikt voorkwam. Het denk beeld is daarom voor den huidigen dag, dat wil zeggen bijna een halve eeuw na '48, inderdaad iets te conservatief. Evenredige vertegenwoordiging is eenvou dig een eisch van billijkheid en juist omdat het een eisch van billijkheid is, kan men er zeker van zijn, dat dit elke gemeente het beste past. Want mocht eene gemeente eens meenen, dat onevenredige vertegen woordiging, d. i. de onbillijkheid, haai beter paste, dan zou .zij daarmee slechts op een verkeerden weg komen die wel voor sommigen voordeelig mocht zijn, maar het algemeen belang niet kon baten op den duur. In zake van recht en billijkheid moet men geen kunstjes beproeven dat loopt altjjd verkeerd af. Eigenaardig is dat de steun door de Nederlander in enkele en ook in dat laatste artikel aan het Goesche adres ge boden, zoo verschillende uitwerking heeft. De Volksstem neemt het er voor op terwijl de Vaderlander er nu weer tegen is geworden. Dat blad schrijft: De aanbeveling van groote districten, het geheel en al losmaken van de landstreek door hei, vertegenwoordigd, het oplossen van de volksvertegenwoordiging in eene be paalde partijvertegenwoordiging heeft onze sympathie voor het stelsel niet doen toe nemen. De bestrijding van de evenredige vertegenwooidiging door hét dagblad D e Nederlander heeft wel eenige i indruk op ons gemaakt. Overigens zij herinnerd aan laatstge noemd blad dat de heer C. E. van Koets veld niet is voorzitter der Chr. Hist, kies- vereeniging te Goes, zulke eene Kies- vereeniging toch bestaat te Goes niet maar bestuurslid der antirevolutionaire Kiesvereeniging „Voor Nederland en Oranje". OVERZICHT VERKOÖPINGEN E\Z. Woensdag 23 Oct. Middelburg, in het lokaal der Werk- mansvereeniging 10 uur door deurw. Rosier vendutie. Hapelle, bij dhr. Janus de Jonge 3 uur door not. Prins meubels, 2 kastklokken, 2 franklins, keukenka, hel, 2 lampen, ladders, boeken, kiekenren, kippenren met kippen. En om 5 uur bij Hanson wisschen en hakhout uit 2 H. 57 A. 10 cA. wisschenbosch in Paukenshoek. En een nieuw huis, ert en tuin Stationsweg 523 cA. 1.1320 H. wisschen bosch en 1.4390 H. id. Vrijdag 25 Oct. Hwadendainnte, 10 uur voor wed. Jasperse door not. Mulock Houwer 93 ca nada's en opgaande wilgen. Iloedehcnskerke, 1 uur voor wed.C. Mol door not.v. d. Kioes in gemeenteherberg 1,4740 H. houw- en weiland bij den molen. Zaterdag 26 Oct. Heinkenszand, voor v. Wyck door not. de Ronde Bresser 10 uur bij v. d. Berge een huis en erf 150 cA. En om half 1 aan ge meld huis linnenkast, tafels, stoelen, spie gels, bed, kachel enz. Dinsaag 29 Oct. Oostkapelle, 10 uur door not. Verhuist bij wed. Sohier inspan als: 6 baatg. melk koeien, 1 vaarskalf, 3 varkens, 5 geiten, 5o kippen en bapen, handkar op veeren krui wagens, windmolens, snijmolen, landbouwers hand-, tuinbouw-, melk- en zoldergereed schappen, 2 eikenhouten kabinetten, spiegel, kastklok, barometer, 2 bedden met toebe- hooren, hooi, stroo, mangels, mest, enz. Woensdag 30 Oct. Oostkapelle, bij Rooze 10 uur door not. Huvers de hofstede Gasthuisperk 12,5540 H. van A. Versluijs. Kittbem, 10 uur door deurw. Kouion a. op het hofje genaamd Hofsteedje van H. Koppejan30 HL.aardappels, 1 voermangels, haver, paarden- en platteboonen, 2 geiten, 1 varken, 6 hoenders en 1 haan, dilthouten, damstaken, windmolen, bruine- en witte- boonenstroo, kanthooi, veeren bed met hoofdpefuw. b voor het huis no. 35 op het dorpzwarte hit, lemoenkar op veeren, geeselstoel met plaat, snijbak,ladders, boon, stokken, mangels, hooi, kanthooi, mest- boogkabinet, kleerkist, tafels, veerenbed met- hoofdpeluw, statenbijbel, glas-en aardewerk. Donderdag 31 Oct. Middelburg, 8 uur in de Vergenoeging door not. de Vos een huis met vergunnings recht O 276 en een pakhuis met 3 zolders en erf O 269. Bezichtiging 30 en 31 Oct. van 10—12 en 2—4 uur. Ovezand, op de hofstede van Rijk door not. de Ronde Bresser 11 uur 50 olmen. Vrijdag 1 Nov. Hapelle, 6 uur bij Hanson door not. Prins wisschen en hakhout. Oost-Souburg, opde buitenplaats Schoo- nenburg 10 uur door not. Tak voor afbraak de gebouwen met ramen, hekken, straat keien, schuttingen enz. Zaterdag 2 Nov. Krabbendijkc, 11 uur op hofstede A. de Kok door not. de Ronde Bresser 106 olmen. Dinsdag 5 Nov. middelburg, ook Woensdag door not. de Vos Notarishuis inboedel, kruideniersin ventaris, wijn, sterke dranken, goud en zilver. Inl. de Groot en Hondius. tiocs, 3 uur inde Prins van Oranje door not. Pilaar 76 olmen in Tolhoek Oudelande. En 58 dito in Bijganglioek Kloetinge. Inl. dhr. Bevier de Fouw en de not. Zaterdag 9 Nov. Goes, in de Prins van Oranje 11 uur door not. Pilaar de hofstede Achterduin Zuió- Kraaijertpolder met 48.7365 H. bouw- en welland. Zaterdag 16 Nov. 1%'lsse, aan den Noteboomdyk door not. Pilaar by wed. Huige 400 olmen., Inl. dhr. Bevier de Fouw. Maandag 18 November. uur door not. Lansen Croin hofstede en landerijen. Inl. dhr. Pelle. Dinsdag 19 November. uur door not. Lansen Croin woonhuis. Inl. dhr. Pelle. Woensdag 20 November. uur door not. Lansen Croin meubels. Inl. dhr. Pelle. Donderdag 21 November. uur door not. Lansen Croin meubels. Inl. dhr. Pelle. Woensdag 27 Nov. Heinkenszand, 10 uur voor G. Nysse door not. de Ronde Bresser in de gemeente- herberg een hofstede met boomgaard, bouw en weiland 19.7330 H. Het Heilige Land, reis door Palestina en Syrië door ds. J. Kraijenbelt. Te Rotterdam Wenk en Birkhoff. Wij hebben indertijd de le aflevering van Ds. Krayenbelt'a prachtwerk ingezien en het betreurd dat wij de boeiende lectuur moesteu afbreken. Voor onze beurs was het te duur. Maar nu? Hetzelfde werk zal nu als Volksuitgaaf nog eens verschijnen. Voor een rijksdaalder krijgt men het in prachtband; of voor 30 cents per afleve ring en er komen er 7 in zijn bezit. Nog menig burgerman zal zich nu dit werk kunnen aanschaffen en genieten. Want het is eene Reisbeschrijving, niet alleen boeiend door sehoonen stijl, doch zoo aantrekkelijk dewijl zij komt van een oordeelkundige die het zelf gezien heeft. De le aflevering en de uitgevers ver zekeren ons dat zulks ook met de volgende, alle 14 dagen verschijnende, afl. het geval zal zijn wordt gesierd door 2 fraaie lichtdrukplaten. Wij juichen deze uitgaaf toe. Zij over treft in ieder opzicht wat over deze stof te voren het licht zag. Wij herinneren ons v. Dale, Veenendaal, v. Senden en de vertaling van Theophile Gay (uitgave Höveker Zoon). Doch deze allen zijn hij deze niet te vergelijken, wat rijkdom van inhoud en keurigheid van illustraties aangaat bij betrekkelij k lageren prijs. Deze reis naar Kanaiin verschaffe eene liefelijke verpoozing aan vele reizigers naar het Hemelsch Kanaiin. In het Homoeopatisch Maandblad 6e Jaargang no. IC komt een belangrijk artikel voor over „Het standpunt der Homoeopathie tegenover de Bakteriologie" dat „fondament der moderne genees kundige wetenschap". Voorts een artiirel Stemmen uit het Buitenland X" van dr. V. en eindelijk „Eenige merkwaardige feiten" van dr. v. d. B. Aan laatstgenoemd artikel ontleenen wij het volgende, door den schrijver uit „The American Homoeopathist" vertaald. „Er zijn tegenwoordig (in Amerika) 54 algemeene en 70 speciale homoeopathische hospitalen, henevens 65 homoeop. poli klinieken. Van 27 der algemeene en 59 der speciale hospitalen werden verslagen ontvangen, uit welke blijkt dat deze zieken huizen 8102 bedden bevatten. „Er werden gsdurende dit jaar (1894) 45,303 patiënten behandeld waarvan 32,630 genezen werden; 5990 patiënten hadden groote verlichting van hun pijnen gevonden, terwijl 993 ongenezen de hos pitalen verlieten. Er stierven 1357 patiën ten dns nog geen 3 pCt. Er hieven 4733 patiënten onder behandeling. „Er zijn 20 homoeopatische Universi teiten met 215 professoren en 180 docenten en 10955 studenten. Er worden 33 ho- moeopatische tijdschriften in de Vereenigde Staten uitgegeven". Mensekinders ji d'r nie van g'oore Is 'tmeugelik! Oe èje kunne slaope De klokke fe geluud en z'è mit den trommel op de mart bezig gewist en d'r is geschreeuwd en gesloge op de rute en op de vinsters, da 't zoo daoverde Tis vreêd twee brande tegelieke. De schure van de Erouwerie en dan Betjeshofje is glad verbrand 't is een tied tegenwoor dig. Da's noe al achte in acht jaer. Je zou a gauw bange weze daj d'r zelst ook al aonmost. Maè bin jnlder d'r dan bie gewist Jaome. 't Was bie twaolve toe 'k u bedde stapte en dan naè buute. Gauw, gauw, waor is't? vroeg ik aon Pier van Jille. Wè, zei dien, 'tis de Brouwerie. Ik smeerden 'm, dó, begriep je. Wad'n vuur In lichte laoie stoeng de ouwe schure! Heelegansch was die nog nie verbrand, as me een paer kleine vlammetjes langst de meule zaoge, en in tien tellen sloege de vlammen in d'oogte me dochte wel da 't 't bi Betje was. Een stuitje nae dien waore we d'r al. De schure, die Hendrik en Andries saeme hè, was al ten alve ver brand. Een kooi Domburgsche waere al bezig met draege van goed uut 'n huze. Die hè'n d'r eige goed ge'ouwe da's waer. Mae 't was bepaeld aokelik om zien, oe de vrouwelinge met losse haere heen en de weer goenge, al schreeuwende, en dan die Hendrik, en dien Andriesneê bepaold, 'n ielik had'r compassie mee. „Laet er noe maor één komme, die zegge kan da'k 'm ies in de weg geleid hè, één dien 'k kwaed gedaê hebbe. Wat hè 'k gedaê, da ze me noe m'n boeltje aonsteken En dan vroengi mè z'n bande en juulde zoo vée. En d'an- dere zeije „Wè neê man, dat hen ze nie gedae omdó ze wat tegen je 't is zuver baldaodigheid, anders nie." En Andries Lonws, die met Betje van Sluijs getrouwd is, bè, wat was ie nog gaere in de brandende schure gevloge om z'n stier los te snieë. ,,'k Mot er nog in, 'k mot 'm los snieë Mae z'n broer hieuw'n vast en liet 'n nie los, want anders was ie er nog in gegae. En ie had bepaeld levendig verbrand. Kao jebegriepe! Dae zou Betje net vandaeg beginne |geliken as andere jaere rond te gae, omdó ze dó stiertje weer wou'uuslachte dae rekene z'al zoo wat op, da begriep je. En noe is ie verbrand, en de kalvers en geite en heel den oest en de schure, en dan is den boel van huider nie verasjereerd, van Hendrik de halve sehure wel, weetje, mae van huider niks. Bè, vrat'n verlies, wat schae. 'tis zonde van de mense, dó's waer. Ze zulle d'er wè veur rond gae, da's te dienke. Zukkene motte wè ge'olpen, ore, en ze verdiene 't ook, da's zeker waer. 't Bin bie mien fesoendelikse mense, die niemend wat in den weg lèjewat zè ji! 'k Eb ik altie ge'ore dó ze iederendeen wonwe helpe. Awè, 'k ope mae dó d'r van d'eeren en daomes en boeren en bur gers vée bie mekaore gebrocht or, da zou helpe. Asze hie mien komme, dae, ik bin maer '11 erm mens, die nie vée doen kan mae op de lieste teekene za'k ook, oor. Jae, jae, bure, dae hè ji geliek in; en 't is den Heere, die alle harten in Zien Hand heit. W. D. MARKTBERICHTEN. AXEL, 19 October 1895. Oude Tarwe f7.— a f7.50. Nieuwe Tarwe f7.— a f 7.75. Rogge f5.— a f6. .Nieuwe Wintergerst f6.50 a f7.—. Zomergerstf 6.— a f6.50. Haver f4.— a f4.80. Kookerwten f7.— a 17.50. Voererwten 17.— a f7.25. Paardenboonen f6.— a 16.50. Lynzaad fO.— a f0—Koolzaad fO.— a fO.— Alles per 100 kilo. Aardappelen fl.80 a f2.— per 104 K.G. Rotterdam, 21 October 1895. Tarwe en Haver 10 hooger. Rogge en Winterger.st 10 cent lager. Bruineen witte boonen 50 cent hooger, Jarige Tarwe. I 0,— a f 0.— Nieuwe Tarwe - 5.75 - 7-— Nieuwe Rogge - 3,50 - 4-50 Nieuwe W i ntergerst - 3,25 4.40 Zomergerst -3,— - 3.50 Ch. e val iergerst -3,75 - 4.25 Haver0, - 0,— Nieuwe Haver - 2.— - 2.80 Paardenboonen -5,— - 5.30 Erwten- 0,— - 0,— Kookerwten. -6,— - 8,- Bruine Boonen-8,— - 9,75 Witte-10,75 - 12,— Kanariezaad -6,— - 8,— Nieuw K ooizaad. -0.— - 0,— Lynzaad- 0.— 0,— Op de Veemarkt van Maandag waren aan gevoerd 00 paarden, 000 magere en 228 vette runderen, 102 vette kalveren, 0 nuch tere kalveren, 1951 schapen of lammeren 712 varkens, 0 biggen, 0 bok De pryzen waren als volgtvette runderen le qual. 62 2e qual. 58, 3e qual. 56 a c- kalveren le qual. 85, 2e qual. 80 a 75 c. schapen le qual. 50, 2e qual. 45 c. Zuiglam- meren 00 c. varkens le qual. 19 2e qual. 18 3e qual. 17 ct. licht soort 15 a 16 c. AARDAPPELS. Geldersche kralen f 1.80 a f 2.00. Westlandsche zand f0.00 a fO,— Westlandsche klei fO.OO a fO.— Zeeuwsche blauwe f 1.70 a f2. Jammen f 1.70 a f2. FJakeesche Jammen f 1.70 a f 1,80. Geldersche blauwe f 1.90 a f2.—. Brielsche witte f 1-80. a f2.25. Spuissche Jammen f2.— af 2,50. Veel aanvoer en tamelijk vraag. AJUIN 13000 balen,Kleine f 1.40 Groote f 0,95 VLAS 5612 steen blauw. 100 steen wit 2000 steen uit Groningen. Zeeuwsche EIEREN f5.60 a f6.00. Van de Makelaars Cantzlaar en Schalkwijk te Rotterdam. MEEKRAP. Zonder handel. PETROLEUM. Onveranderd. Loco f 7% E genoteord. Van 19 21 October 1895. MIDDELBURG. OndertrouwdM. den Ouden jm. 22 j. en L. C. de Valkjd. 22 jd. Bevallen S. L. van Karssen geb. Jansen d. W, C. Vader geb. Bendrikse z. GOES, le huw afk.20, Anton Johan- nis Adrianus Desson 21 j. jm. te Middelburg en Alida Barbara Versé 21 j.jd. te Goes. Geboren: 21, Johanna Elisabeth d. v. Engel Norbertus Burgs en E aatje Bruel. Overleden: 19, Fiancinavan Agten48 j. wede van Philippus Jacobus Josephus van Hove. Vergaderingen. VLISSINGEN. Dinsdag 22 Oct. voor do antir. Kiesvereniging. Evenredige Verte genwoordiging. Spreker de heer C. E. van Koetsveld u.t Goes Avond 8 uur. Door verhindering van den onderwij zer kan de les in schrijven Maandag a. s. nog niet doorgaan Van het hervatten der les zal nader aankondiging worden gedaan. Heden overleed plotseling in den ouderdom van 64 jaar mijn geliefde Echt genoot en der kinierenizorgdragende Vader IZAK LAMAIN. Dat de Heere ons sterke in dit zwaar verlies. Uit aller naam Wed. I. LAMAIN—Spruit. Camperland, 19 Oct. '95. Heden overleed tot diepe droefheid van mij en mijn eenig kind, mijne geliefde Echtgenoote MAATJE OLIJSLAGER, in den ouderdom van bijna 46 jaar. M. PIETERSE. A. PIETERSE. Zoutelande, 16 Oct. 1895. Heden overleed tot diepe droefheid van mij, kinderen, behuwd- en kleinkinde ren, onze geliefde Echtgenoot en Vader in den ouderdom van [63 jaar en 6 maanden. De Heere sterke ons in dit zwaar verlies. Wed. M. DEKKER—Cijvat. Aagtekerke, 18 October 1895. Heden overleed onze geliefde echt genoote, moeder, behuwd- en grootmoeder MARIA HERDINK, in den ouderdom van 64 jaren en vijf maanden. jst. VAN DAMME, kinderen, behuwd- en kleinkinderen. Wolfertsdijk, 18 October 1895. GEVRAAGD aan de Chr. School te Camperland een van Gerefbeginselen. Salaris f 500. Brie ven aan des. Voorzitter A. ABRAHAMSE of aan den Hoofdonderwijzer A. LOS. De Notaris DE RONDE BRESSER zal des voormiddags 10 uren te Heinkenszand in de herberg bij A. van den Berge, ten verzoeke van H. van Wijck, in het te Heinkenszandaan het dorp, kadaster Sectie D no. 377, groot 01 a. 50 c. Bewoond door den verkooper. Te aanvaarden bij de betaling. Inmiddels uit de hand te koop. En des namiddags 12Vs uren, aan voor meld woonhuis: EENIGE als: Linnei>kast, Tafels, Stoelen, Spiegels, Bed en Toebehooren, Kachel, Koper-, Tin-, Glas- en Aardewerk, en hetgeen vei der zal worden tevoorschijn gebracht. De Notaris A. M. TAK zal op voormiddags te 10 ure op de buitenplaats „Schooneneurg" onter Oost Souburg in het openhaar tot De op die buitenplaats staande GE BOUWEN, enz. als het. Heeren- huis, de Tuinmanswoning, Stal lingen, Koetshuizen, Schuren, Houtloodsen, Broeikast, Oranjerie met verwarmingstoestellen, Broei bak! en met Ramen, Beelden, IJze ren Hekken, Straatkeien, Schut tingen, enz. Bezichtiging acht dagen voorden verkoop. Inlichtingen ten kantore van voornoem den Notaris. Eerste soort BAKBLOEM O per haal f4,25. v Noordstraat, Middelburg. De Deurwaarder J. P. ROSIER te Mid delburg zal op des morgens te 10 uren, in het lokaal der Werkmans-vereeniging te Middelburg eene VENDUTIE houden waarop zullen worden geveild Tafels, Stoelen, Spiegels, Schilderijen, Klokken,Haar den, Kachels, Fornuizen, Linnen- on andere Kasten, Bedden met Toebehooren, Dekens, Vloerkleeden en Karpetten, Parapluie's,Nik kelen Thee- en Suikerpot ten ComlorenVogel kooien, Parapluistaander, 1 stel Bil- lardballen, Sportwagens, Zinkenba- den, Toonbank, 1 stel Rijtuigachter wielen, eenige Harmot.ica's, 2 A- ristons met Muziekbladen. Voorts eene groote partij Behang selpapier en Vertstofïen, 1 Flobert geweer, eene partij Boeken, en meer andere goederen. KIJKDAG Dinsdag 22 October van 10—4 uur. ZINDELIJKE GOEDEREN kunnen bij gebracht worden, waarvan opgaaf te doen ten kantore van den Deurwaarder voor noemd. L. J. EMANS belast zich met Commis sies, voor welker nette uitvoering wordt ingestaan. O De Deurwaarder HOLLMANN te Goes, zal op des voormiddags om 11 uur aan de herberg van dhr. J. van Eijkeeen te 's-Heer Arendskerke VERKOOPEN: 10 gekalfde en Kalf- koeien, 4 Kallvaarzen, 10 2-jarige Vaarzen. Ossen, 7 Stieren, 15 Graskalvers, 15 nuchtere Kalvers, alles Noord Hol- landsch ras, benevens des voormiddags te 11 uren, te Goes, in h et koffiehuis „de Prins van Oranje" van de in den Zuid-Craaiertpoldergem. ''s-Heer Arendskerkemet in de gemeenten s-Heer Arendskerke Borsele en s-Heer Abtskerke, in het geheel ter grootte van 48.73.65 Hektaren. In pacht by DANKER JANSEtot ultimo Februari 1896. Te veilen zoo in perceelen als in massa. Catalogus met kaartje te bekomen ten, kantore van den Notaris PILAAR te Goes van af 15 October. te koop, by F. STURM, Nieuwland. OPNIEUW ONTVANGEN: en zeer goedkoop. voorhanden. MELIS, Pottenmarkt, Middelburg. beuoodigd tegen November bij S. VAN BAKERGEM, Lange Delft B. 118. Middelb,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1895 | | pagina 3