NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH Ho. 9. 1895. Mecifatj 19 ©cfo6et. (Timife faarpng. VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN GEMENGDE BERICHTEN- f.lken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,02s. UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 centiedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent! Bij dit nummer behoort een bijvoegsel. (KIJKERS. Dezer dagen versoheen het jaarverslag der Statistiek over 1894. Nu is het altijd eenigszins gevaarlijk te veel te hechte;' aan de cijfers der statistiek, wanneer men niet voldoende bekend is met de omstan digheden, die tot die cijfers aanleiding gaven, maar in andere opzichten kunnen die cijfers zeer leerrijk zijn. En daarom sloeg schrijver dezes eens de cijfers op, omtrent het lager onderwijs, om daaruit te zieu hoe de ware toestand tegenwoor dig is. Toen de wet-Mackay, dank zij de mede werking van eenige voorstanders van het staats-onderwijs, die door hun billijkheids gevoel werden gedreven, was aangenomen, hoorde men aan den kant, die tot eiken prijs het vrije onderwijs de grootste moei lijkheden wilden in den weg leggen, een hulpgeschrei opgaan, alsof Nederland door de finaneieele gevolgen dier wet ten onder gang zou worden gebracht. Als men aan hun geroep het oor leende, was het alsof de schatkist was ten prooi geworden van een party vrijbuiters, zooveel zou die wet aan den Staat kosten. A&n den anderen kant meenden som migen die het vrije onderwijs door hunne giften gesteund hadden, dat dit nu niet meer zoo noodig was, nu de vrije school eene subsidie van den Staat ontving. Wat is er nu waar van diebeweringen volgens de cijfers der Statistiek Daaruit blijkt, dat op 1 Januari 1894 de verschillende scholen voor lager onder wijs in Nederland bezocht werden door 673,529 leerlingen, waarvan 483,951 op de openbare scholen en 189,568 op de vrije scholen. Hiervoor werd uitgegeven door den Staat voor de openbare scholen door uitkeeringen aan de gemeenten f3,680,700 of per leer ling f7,60. Bovendien werd door het Rijk betaald aan schoollocalen, toezicht en exa mens, opleiding en pensioen voor onderwij zers enz. f 1,432,000, wat over alle leer lingen op de openbare school omgeslagen, voor elk geeft eene som van ongeveer f 3, zoodat elke leerling op de openbare school aan het Rijk kost f 10,60. De uitgaven voor het openbaar onder wijs bedroegen bovendien voor te gemeen ten, na aftrek der schoolgelden f 8,115,595 of per leerling ongeveer f 16,75. Zoodat elke leerling op de openbare school aan de overheid kostte f 27.35 en zulks na aftrek der schoolgelden Daarentegen werd aan de vrije scholen uitgekeerd aan subsidies door het Rijk f837,200 of per leerliug f4,41. door de gemeenten f38,688 of per leer ling nog geen 20 cent Zoodat elke leerling op de openbare school aan de overheid f23,73 meer kostte dan elke leerling op de vrije school. Dat is vijfmaal meer. Wel een bewijs, dat de schoolstrijd nog niet gevoerd wordt met gelijke wapens, maar terwijl de voorstanders van liet wye onderwijs dit steeds nagenoeg geheel zelf betalen, daarentegen de voorstanders van het openbaar onderwijs hoe hard zij ook roepen van hunne liefde daarvoor, dat onderwijs nog steeds laten betalen door anderen. Wel een bewijs, hoe onwaar het bewe ren is, dat de wet-Mackay zulk eene on dragelijke last is geworden voor de schat kist, maar integendeel, dat aan het vrije onderwijs van overheidswege slechts een kruimke wordt toegeworpen. Wel een bewijs, hoe het vrije onder wijs nog steeds den krachtigen steun van al zijne voorstanders hoog noodig heeft, zal het niet ter ondergaan. Maar ook een bewijs, dat door het vrije onderwjjs, doordat dc overheid f 23.73 meer uitgeeft voor eiken leerling op de openbare school, voor die overheid eene som van f23.73 x 189.568= f4.498.476 'sjaars bespaard wordt. Zegge nagenoeg vier en een half mil- lioen In de laatste dagen hebben de kranten getwist over de al of niet zekerheid van een bericht dat op de Zeisterheide het lijk gevonden is van den soldaat Lange- veld. Deze soldaat moet tijdens de jongste militaire manoeuvres, op den eenzamen weg in een kuil gestort zijn en daarbij zijn been gebroken hebben, waarop hij, onmachtig om op te staan, den ontzettend- sten dood, den hongerdood moet gestorven zijn. Sommige kranten houden de waarheid van dit bericht vol, anderen spreken het tegen, op gezag van de militaire comman danten te Utrecht en Amersfoort, die wel toegeven dat genoemde soldaat vermist wordt, doch niet dat zijn lijk gevonden is. Uit een particulier schrij ven is het ook ons gebleken dat, ook onder de soldaten, aan de juistheid van het bericht omtrent het vinden van het lijk, niet getwijfeld wordt. Hetfeit wordt echter van hooger- hand stil gehouden. Komaan leden van de Volksvertegen woordiging Staalman voorop onder zoekt dit zaakje eens bij den minister. Verschaft ons de zekerheid dat onze lands kinderen in de kazernes, waar zij heusch niet voor hun plezier verblijven,ja zelfs dat zij bij de militaire manoeuvres veilig zijn. Onderzoekt dan tegelijk eens, of het waar is dat de verpakking zoo zwaar was en de marschen te lang en te vermoeiend waren hij de jongste campagne. Maar eerst een nauwkeurig onderzoek naar de juistheid van bovengenoemd gerucht; opdat de angstige gemoederen gerustge steld worden en zoo hier een schuldige is, schuldig door verzuim of bedrijf, het ge schokte rechtsgevoel worde bevredigd. Bovenstaande ontleenen wij met instem ming aan Gideon. Voegen wij hieraan toe dat volgens Recht voor allen genoemde soldaat herhaaldelijk over pijn in zijn open been geklaagd had, docU dat zijn sup9ri- euren dit voor finten gehouden hadden, zoodat hij toch mee moest, en waarschijn lijk bij het dwalen der troepen een afdeeling deed er zelfs 15 uren over is afgedwaald en op die wijze is omge komen. Inmiddels meldt het Utrechtsch Dagblad nu definitief dat het bericht on waar is. Maar wat is er dan gebeurd 18 Oct. 1895. Wij ontvingen de Rekening en Ver antwoording van de Commissie tot onder steuning van de Noodlijdenden van S rij- enham, te Poortvliet. Na do uitvoerige berichten hierover in ons blad geplaatst, meenen wij alleen van de rekening nota te moeten nemen. De Commissie ontving en gaf uit f 8184,99'. De afsluiting van den weg in Cats over den binnenberm van den zeedijk van den Leendert Abrahampolder tusschen Ha venweg en Polderweg zal voortduren tot 15 Dec. a. Zierikzee. Gekozen tot lid van den gemeenteraad de heer mr. J. Lechner met 121 van de 239 stemmen. De heer J. van Os had er 87. Kamers van Arbeid. De regeering heeft aan de Tweede Ka mer een voorstel ingediend tot oprichting van Kamers van Arbeid. Bij de samenstelling van dit ontwerp is rekening gehouden zoowel met de beide wetsvoorstellen, vroeger door de heeren Schimmelpenninck v. d. Oye en Pyttersen ingezonden maar later vervallen of inge trokken als met de wenken en opmerkin gen, waartoe het onderzoek daarvan in de afdeelingen der Kamer aanleiding heeft ge geven. Op de vraag of ds oprichting van Ka mers van Arbeid van overheidswege wen- schelijk is, antwoorden de ministers van justitie en van waterstaat, dat wat zich reeds in ons eigen land heeft geopenbaard, voldoende is om naar middelen om te zien ten einde te trachten, voor zoover de Re geering daartoe hij machte is, eene goede verstandhouding tusschen patroons en werk lieden te bevorderen, misverstand te voor komen, voortwoekerend wantrouwen tegen te gaan, verbitterende geschillen op te lossen, voor beide partijen noodlottige werk stakingen te verhoeden, en de overtuiging te vestigen, dat de belangen van heide' partijen niet onverzoenlijk tegen elkander overstaan, maar dat door onderling overleg en samen werking maatregelen in beider belang ge troffen kunnen worden. Een dezer middelen acht de Reg. gele gen in de Kamers van Arbeid, eene instel ling, die in naburige Rij ken, waar zy werd ingevoerd, reeds goede vruchten heeft af geworpen. De Reg. vermeldt vooral, dat destijds de meerderheid der toenmalige Kamer bij verschil van gevoelen omtrent de sa menstelling, inrichting en taak dier licha men het instellen van Kamers van Ar beid wenschelyk achtte. Die instelling van Staatswege in het leven te roepen is het doei van dit_ ont werp. Na de redenen te hebben aangegeven die aan eene regeling by de wet de voor keur doen geven, wordt in de toelichting het volgende gezegd omtrent de meest wen- schelijke organisatie der Kamers van Ar beid en omtrent de werkzaamheden welke aan hare bemoeiing behooren te worden op gedragen. De oprichting van een Kamer van Ar beid geschiedt bij koninklijk besluit. Zij wordt opgericht voor eene gemeente of voor verschillende gemeenten, waar de behoefte daaraan is gebleken en hare oprichting mogelijk blijkt te zijn. Het doel hetwelk met de Kamer van Arbeid wordt betoogd, is de bevordering in onderlinge samenwerking van de be langen van patroon en werklieden. Te dien einde wordt aan die instelling opgedragen, vooreerst het verzamelen vae inlichtingen over arbeidsaangelegenhedenten andere het dienen van advies aan Regeering en regeeringscolleges, wanneer er om wordt gevraagd of de Kamer uit eigen beweging daartoe aanleiding vindt, en eindeljk het voorkomen en vereffenenen van geschillen over arbeidsaangelegenheden tusschen pa troons en werklieden. Tot de taak der Kamers zal behooren 1. het verzamelen van inlichtingen over arbeidsaangelegenheden. Is dit reeds noo dig voor de vervulling van het tweede deel der aan de Kamers van Arbeid op gedragen taak, niet minder zullen de in lichtingen van nut zijn, indien geschillen over arbeidsaangelegenheden dreigen, en moeten worden voorkomen of reels zijn ontstaan en de Kamer geroepen is die te vereffenen 2. het dienen van advies aan Regee ring en regeeringscolleges; 3. het voorkomen en vereffenen van geschillen over arbeidsaangelegenheden tussche.i patroon en werklieden. Het streven naar eene betere verstand houding tusschen patroons en werklieden zal inzonderheid vrucht kunnen dragen, indien het aan de Kamers van Arbeid gelukt geschillen tusschen hen te voorko men en de ontstane geschillen inderminne te vereffenen. Een zeer belangrijk deel van de taak welke de Kamers van Arbeid hebben te vervullen, is het werk van den verzoeningsraad. Te dikwijls heerscht tusschen patroons en werklieden een onder ling wantrouwen dat de berechting van geschillen inderminne onmogelijk maakt. De verzoeningsraad heeft in de eerste plaats ten doel het ontstaan van geschillen te voorkomen en de ontstane geschillen te vereffenen. Aan de beslissingen van den verzoeningsraad kan intusschen geen dwin gende kracht verleend worden. De eenige maatregel die ten deze kan worden toe gepast, is van zedelijken aard en bestaat in het aangeven van de middelen tot ver zoening en het bevorderen, indien nog noo dig van eene scheidsrechterlijke uitspraak en in het openbaar maken van de versla gen van den verzoeningsraad. Stemt ééne der partijen niet toe in het uitlokken van eene arbitrage, waar de verzoeningsraad deze noodig oordeelde, of weigert, na een zorgvuldig en onpartijdig onderzoek, de partij, die blijkbaar ongelijk heeft tot her stel van de goede verstandhouding mede te werken dan blijft alleen het beroep op de publieke opinie over, die op deze wijze voorgelicht, eene niet te miskennen zede lijke macht uitoefent. In navolging van de ontwerpen der heeren Pyttersen en Schimmelpenninck v. d. Oye zijn de Kamers samengesteld uit eeu gelijk getal vertegenwoordigers van patroons en werklieden. De vertegenwoor digers der patroons worden gekozen door de kiesgerechtigde patroons, die der werk lieden door de kissgerechtigle werk lieden. Elke Kamer kan worde» verdeeld in zoovele afdeelingen als er bedrijven of groepen van bedryven eene afzonderlijke vertegenwoordiging behoeven en behoor lijk kunnen worden vertegenwoordigd. De afdeeling wordt eveneens uit een gelijk aantal patroons en werklieden samenge steld. Wordt een.) Kamer in afdeelingen verdeeld, dan vormt zy den band tusschen de verschillende afdsslingen. Met het denkbeeld om de Kamer in te deelen in afzonderlijke sectiën van patroons en van werklieden kunnen de ministers van justitie en waterstaat zich niet ver eenigen. Zij zijn van meening dat, wer den de Kamers van Arbeid volgens dat stelsel ingericht, zij bezwaarlijk zouden be antwoorden aan het doel waarmede zy worden ingesteld, het bevorderen vau de belangen van de patroons en de werklieden. Atjek en Lombok Blijkens zijn memorie van antwoord op het voorloopig verslag der commissie van rapporteurs betreffende de Indische Begroo ting van 1896 is de minister van koloniën ten opzichte van Atjeh van oordeel, dat de in den laatsten tijd gevolgde taktiek niet moet worden veranderd. Noch ver dere uitbreiding, noch inkrimpen van de bezetting is wenschelijk. De marechaussee kan medewerken, ook in het onze linie omringende vriendengebied tot handhaving der veiligheidspolitie. Gezorgd zal worden dat zij de noodige karabijnen spoedig krijgt. De gouverneur van Atjeh heeft, binnen de grenzen der in overleg met den Gou verneur-Generaal vastgestelde politieke ge dragslijn, tot het nemen van de maatre gelen die ter bereiking van het beoogde doel bevorderlijk kunnen zijn. De nieuwe legercommandantgeneraal Vetter zal Atjeh bezoeken en den gouverneur raad plegen betreffende de verder te volgen politieke en militaire gedragslijn, die op de consolidatie van het sedert 1863 ver- kregene zyn gericht. Aan een militair optreden op gvoote schaal in de XXII Moe- kims wordt niet gedacht. Voor het toezicht op de scheepvaart der Oostkust van Atjeh en in het daarbij aansluitend gedeelte van het kustgebied der residentie Oostkust van Sumatra is een stoomvaartuig aangeschaft, gewijzigd type Bengkalis en aan den gouverneur van Atjeh is machtiging gegeven om tot tegengang van den verboden invoer van oorlogsbe hoeften ter Oostkust van Atjeh zoo noodig Atjehsche vaartuigen te huren en uit te rusten. Zoolang geen zekerheid bestaat welke rechten de inheemsche bevolking op Lom- hok op den grond uitoefent kan geen sprake zijn van het afstaan aan particulie ren van gronden tot het aanleggen van cultuur-ondernemingen. Loting nationale militie. Wij herinneren dat de loting voor de lichting der nationale militie voor het jaar 1896 zal plaats hebben te: Hulst, Dinsdag ,22 October, voor Clinge, Koewacht, Graauw, St. Jansteen en Hulst Rontenisse, Woensdag 23 October voer Ossenisse, Hengstdijk, Hontenisse, Boschkapelle en Stoppeldijk. Axel, Donderdag 24 October voor Sas van Gent, Overslag, Westdorpe, Zuiddorpe en Axel. T e r n e u z e n, Vrijdag 25 October voor Philippine, Zaamslag, Hoek en Terneuzen. Goes, Maandag 28 Ocioher voor Goes, Borssele, Kloetinge, Heinkenszanden 'sHeer Arendskerke. Goes, Dinsdag 29 October voor 's Gra venpolder, Kattendijke, Wolfaartsdijk, Hoe- dekenskerke, Baarland, Oudelande, Elle- woutsdij k, 's Heerenhoek, Driewegen,'s Heer Abtskerke, Nisse en Ovezand. K a p el 1 e, Woensdag 30 October voor Kapelle, Schore, Wemeldinge, Krabbendijlce en Rilland-Bath. Kapelle, Donderdag 31 October voor Ierseke, Kruininge en Waarde. Tholen, Vrijdag 1 November voor Tholen, Stavenisse, St. Annaland en Poort vliet. Een aanbesteding waarbij het werk aan den hoogsten inschrijver gegund wordt behoort tot de zeldzaamheden. Te Heerenveen is dit dezer dagen ge schied. Zekere heer Korf bad een werk te ver richten, waarvoor een twaalftal inschrij vers waren. Hij deelde mede dat hij zelf ook zou inschrijven, en dat het werk zou gegund worden aan dengene die het dichtst bij de inschrijvingssom van den heer Korf kwam. Er waren dus dertien inschrijvers, dus de dertiende zou de gelukkige zyn. Bij opening der briefjes bleek de heer Korf de hoogste inschrijver. Hij gunde hierop het werk aan den inschrijver, wiens in schry vingssom op de zijne volgde. Velen hadden zeer laag ingeschreven en de heer Korf had gezegd er zyn veel werkloozen en ik wil hebben dat van deze omstandigheid geen misbruik gemaakt wordt door lage loonen te betalen. De arbeiders moeten goed betaald worden en niet de dupe zyn van de concurrentie onder de aannemers. Hulde aan den heer Korf voor zijn ge zonde opvatting en uitvoering. Met nog eenige van zulke Korven" zou de sociale quaestie vooreen groot deel zijn opgelost. En het getuigt zeer tegen onzen tijd dat een dergelijke „hulde" moet worden gebracht voor eene daa l, die in vroegere tijden als iets dat van zelf spreekt, onopgemerkt zou zijn voorbijgegaan. Te Purmerend heeft het hoofd der politie gelegenheid aangeboden om de sleutels van tijdelijk onbewoonde huizen aan het politiebureau in bewaring te geven, opdat de wachthebbende agenten die wonin gen des nachts kunnen binnengaan en onderzoeken. Door verscheidene personen wordt van deze gelegenheidj gebruik ge maakt. Lang gewacht en niet gekregen Gisteren vervoegde zich bij een ban kiersfirma te 's Gravenhage, een vreem deling, die een belangrijk bedrag op een credietbrief' wenschte op te nemen. By aandachtige beschouwing van dit document werd ontdekt, dat hierin vermoedelyk ver- valsching had plaats gehad. De politie werd telefonisch gewaarschuwd en toen de man, het lange wachten moede, wilde ver trekken, vond hy in het voorhuis twee rechercheurs, hij werd ingerekend en bleek in het bezit te zijn van nog meer crediet- brieven, gezamenlijk tot een vrij aanzien lijk bedrag.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1895 | | pagina 1