NIEÜWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH GE elburg. Stad Zierikzee Zeeland. 10,- 10,- 10.— 10.30 10,30 10.30 10,- 10,- ischip „Schelde" VERSCHIJNT F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN 1 bel oo netjes, doch W hebben? Laat hem ter boekbinderij „Het Lange Burg, Mid- 500TDIENST. E-ROTTEROAM gelegen plaatsen, etober. damsche tijd). Van Rotterdam 11- 10,30 10.30 10.30 10,30 10.30 10.30 10,30 10- Dinsdag 15 Woensdaglö Donderdagl7 "Vrijdag 18 Zaterdag 19 Zondag 20 Maandag 21 Dinsdag 22 Woensdag 23 Dond. 24 Vrijdag 25 Zaterdag 26 Zondag 27 Maandag 28 Dinsdag 29 Woensdag 30 Dond. 31 pOOTDIENST Iburg en Zierikzee. erikzee Spoorweg Goe». Oct. iamsche tijd. Van Zierikzee: id. 'smorg. s mid Dins. 15 7.50 2,30 Woenl6 Dond.17 Vrijd.18 Zater.19 Zond. 20 Maan.21 Dins. 22 Woen23 Dond.24 Vrijd.25 Zater.26 Zond.27 Cortgene 7,50 ter. n. ZZ.9,15 Maan.28 7,50 Dins. 29 7,50 Woen30 7,50 Dond.51 6, 7,50 6,- 7,50 7,50 7',50 7,50 7,50 6,30 7,50 7.50 12.— naar 2,30 2,30 2,30 2,30 2.30 2,30 2,30 2,30 2,30 2,30 2,30 2,30 2,30 2,80 [>ct. imsche tijd. Van Rotterdam 's morgens. Woensdag 16 Vrijdag 18 Maandag 21 Woensdag 23 Vrijdag 25 Maandag 28 Woensdag 30 10.15 10.15 10.30 10.15 10,15 9,30 10,15 |OOTDIENST )DELB.-ROTTERDAM Iamsche tijd.) Ictober. nderd des Zondags, van ïdags 7,30van Middel otterdam 8,15. I Donderdag 24 9 uur. Jetober. Van Antwerpen 's morgen» Woensdag 16 4, Vrijdag 18 6, Zondag 20 8, Woensdag 23 8, Vrijdag 25 1, I Zondag 27 2,— Woensdag 30 3,30 telde. 1895. j)h vm. 11,55c), nm. 3,30 \h nm. 12,25c), 4, erke vm. 8,40. n 9,10. en kunnen goederen lemaakt. Dinsdag en Vrijdag. 7,- 11,55 3,30- 7,2012,15 3,50- 7,2510,101,55- 7,45 10,30 2,15- deren vervoerd. n. Hoofdplaat nm. 1.55 Breskens 2.25 Vlissingeji 2.55 2.30 3.30 llo. 8. 1895. iDoiufci-ifttij 17 ©cfoOcr. tiemfe faatgang. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,02E. UITGAVE VAN G. M. KLEMKERK, te Goes en van 1 5 regels 25 centiedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cant, iedere regel meer 10 cent. „BO AZ". Het zal wel niet meer noodig zijn de Christelijke Patroonsvereeniging „Boaz" bij onze lezers in te leiden. Deze vereeniging heeft zich al meer een plaats veroverd in de harten. Zij ver staat hare roeping mede te werken tot vereeniging der belangen van patroons en werklieden, en tot wegneming van wat dit groote belang van den Arbeid in den weg staat. Soazbeteekenis kwam wederom uit in de vierde algemeene jaarvergadering, deze week Dinsdag en Woensdag te Amsterdam gehouden. Voorzitter was de heer A. E. van Kem pen. De vergadering hief Psalm 119 3 aan en de voorzitter sprak hierop een welkomstwoord, waarin hij krachtig op wekte om in deze duistere tijden de handen aan het werk te slaan om daar, waar het mogelijk is, onzen broeder te helpen en te redden, en het pad waarlangs wij gaan, niet donker achter ons te laten maar te ver lichten. Me»r in het bijzonder bepaalde Spreker de vrienden bij het vraagstuk der verzekering tegen werkeloosheid. Herinnerend aan het woord van professor Quack dat niets hartaangrijpender is dan de werkloosheid onzer dagen; schetste hij al de ellende van dit droevige verschijnsel, dat uit de sociale quaestie ontstaan is; en drong ain op spoedige hulp, wijl de toe stand geen nitstel meer gedoogt. Over de wenschelijkheid der verzekering tegen werkloosheid zijn allen het eens. Pensioenregeling is zeer goed, doch dit betreft 's weckmans toekomst. Men zorgt ook dat de werkman be hoorlijk begraven wordt. L&at men ook en vooral zorgen dat hij behoorlijk leven kan. Alleen wanneer men begint met de verzekering tegen werkeloosheid, zal men een grondslag hebben waarop met vastheid kan worden voortgebouwd. „Deze verze kering", zegt Dr. Lujo Brentano tereebt, „is de hoeksteen van het gebouw der so ciale verzekering." De kosten van armenzorg zullen zeer belangrijk verminderen en de arbeider zal niet worden vernederd door het ontvangen van een aalmoes het zal geen gunst, maar een recht zijn. Zoodra de nood ontstaat, zal de hulp intreden, terwijl armenzorg gewoonlijk eerst dkn te hulp komt, als ellende en kommer reeds hun demorali seerenden invloed deden gelden, wanneer de energie gebroken, de tevredenheid ver dreven en de wrevel gewekt is. Door de verzekering tegen werkeloosheid, zal het ambacht meer in eere komen, daar dan de werkman die zijn vak verstaat, de zeker heid zal hebben, dat zijn arbeid hem op waardige wijze bet levensonderhoud zal verschaffen, ook al wordt hy door onvoor ziene omstandigheden tijdelijk buiten werk gesteld. Het leven bij de gratie van zijn patroon houdt dan op, en het discrediet, waarin bet ambacht is gebracht, zal niet meer bestaan. Het ambacht in zijn onden roem te herstellen, zal een weldaad zijn voor den werkmanmaar evenzeer voor de geheele maatschappij. En daartoe zal verzekering tegen werkeloosheid niet weinig bijdragen. De oorzaak van werkeloosheid moet geheel buiten den werkelooze zijn gelegen en onafhankelijk zijn van zijnen wil. Vrijwillige werkstaking, luiheid, dron kenschap, liederlijk gedrag, enz. zijn feiten zoozeer afhankelijk van den individueelen wil, dat hier aan verzekering tegen wer keloosheid niet kan worden gedacht. Maai het schijnt dat men niet wil komen tot eene dusdanige verzekerii g. Jaarlijks wordt veel aan bedelaars en landloopers weggeschonken; en aan ster- Kendrank zoek gemaakt ook door deze bedelaars. Met dit geld behoorde de nij vere werkman geholpen te worden. Daarom de verzekering moet verplich tend gesteld worden. Het is een eisch der zedelijkheid dat de normale verhouding van den arbeider tot de maatschappij deze zij, dat de werkman, die al zijn krachten kennis heel zijn leven ten dienste van anderen stelt, daarvoor als loon in ruil ont vangt, een inkomen, voldoende voor zijn levensonderhoud gedurende geheel zijn leven. Daarom moet de arbeider in zijn leven een bron van inkomsten vinden, niet alleen wanneer hij werken kan, maar ook wanneer hij buiten schuld tot werk loosheid verplicht is. Zulk een toestand te scheppen is voorals nog onmogelijk. Achteruitgang in eenigen tak van bedrijf wekt eene blijvende werkloosheid; toch inoet naar het ideaal worden gestreefd. Verzekering door initiatief (eerst beginnen) van de arbeiders, ga*t ook niet. Zij heb ben niet genoeg spaarkracht, gemeenschaps gevoel en inkomen. Er moet een macht boven hen staan om alle bezwaren te on derscheppen. Die macht is de Staat. En de kosten? Het is moeilijk voor hen; maar arbeiders, werkgevers en verbruikers moeten dezen last te ramen dragen. Maatregelen te nemen, waardoor de toestand der werklieden verbeterd wordt, zegt Paus Leo XIII in zijn beroemde encycliek, berokkent niemand nadeel, maar strekt veeleer tot het welzijn van allen, omdat de geheele maatschappij er in hooge mate belang bij heeft, dat zij, die de voor allen zoo noodige goederen voortbrengen, niet leven in kommer en ellende. Een vijand, die ons van binnen bestookt is eerder te duchten dan een bnitenland- sche, en een uitgave om dien vijand te keeren is volkomen gewettigd. De ellende toch der onschuldige werkeloozen sloopt de moreele en physieke kracht van een goed deel der burgers. Zij kweekt onte vredenheid die, gevoed door de oproerige taal van volksmisleiders, zal voorttelen als een woekerplant. Zij is een toenemend gevaar voor de maatschappelijke orde. Spreker eindigde met een krachtig woord van vermaan, om den werklooze meer mede te geven op zijn weg dan een zalvende bijbelspreuk. Naar Luthers woord moeten wij heer zijn van alle dingen en niemands onderdaanen tevens knecht van alle dingen en ieders onderdaan. Neen wij berijden geen stokpaardje dat wij, zoodra 'tons verveelt, uit liefhebberij weer wegwerpen. Wij strijden voor een heilig beginsel. En het schoonste van het Christendom, de liefde kan de wereld redden. Na er op gewezen te hebben, hoe eens Willem van Oranje zich het lot onzer lij dende vaderen had aangetrokken, wekte Spreker de aanwezigen op dat schoone voorbeeld te volgen, vasthoudend aan het „Met God voor Nederland en Oranje" en op en in het hart de spreuk die de me daille siert, welke in 1568 aan Oranje gewijd werd Saevis Tranquillus in Undis. Gerust in het midden van de haren. Het bezielend woord van den heerVan Kempen werd luide toegejuicht, waarna de herkiezing plaats had der bestuursleden H. II. van Dijk, A. van Namen, J. O. v. Schaardenburg en J. A. Wormserterwijl de heer Waal Malefyt uit Westbroek als plaatsvervangend bestuurslid werd aange wezen. Een telegram werd door „Boaz" aan HH. MM. do Koninginnen gezonden. Het is van den navolgenden inhoud De vereeniging van Nederlandsche Pa troons „Boaz", vergaderd in het Paviljoen Vondelspark Ain-iterdam, overtuigd dat de belangen van de patroons en werklieden, die door haar worden behartigd op de Koninklijke belangstelling van Uwe Maje steiten mogen rekenen, biedt Uwe Maje steiten hare eerbiedige hulde aan, terwijl zij Gods zegen afsmeekt over het door haar zoo geliefde stamhuis van Oranje Nassau. A. E. VAN KEMPEN, Voorzitter. Nog werd medegedeeld dat de Veree niging thans 2814 leden teltdat een vol gend jaar een doorwrocht rapport in zake Volksbanken in behandeling zal komen. In den namiddag hield de heer Dinge- manse uit Utrecht eene rede over Land pachtwaarbij hij de volgende stellingen toelichtte 1. Waarom moet het aardrijk bebouwd, of het landbouwbedrijf uitgeoefend worden? 2. Hij die dit bedrijf uitoefent mag en moet daarin een behoorlijk bestaan vinden. 3. Aan het boerenbedrijf is zeer veel risico verbonden hij die land in eigendom of huur wansoht te hebben, dient hiermede rekening te houden. 4. Grondbezit en grondgebruik. 5. Is het gewenscht voor hen die het boerenbedrijf uitoefenen, daartoe land in huur te nemen 6. Hoe dient bij hot huren van land de huurprijs geregeld te zijn, en welke voorwaarden zijn in het belang van eigenaar en huurder 7. Zijn bij het linren van land tusschen- personen, b.v. rentmeesters, noodzakelijk en in het belang van den boerenstand 8. Zijn pachtcomtni8sies gewenscht en hoe werken die waar ze bestaan Op de eerste vraag antwoordt Spr. dat naar het organisch verband waarin de menschen tot elkander staan, er moeter. zijn die voor de bewerking van den bodem moeten zorgen, en zulks tot heil van al len rijken en armen strekken. Bij punt 2 merkt Spr. op dat wij wel genadebrood van God eten, maar dut Gods Woord ook loon voor den arbeider eiseht. Wie is er die een kudde heeft en niet drinkt van de melk der kudde Toch hebben vele landbouwers in den ruimeren zin geen brood. Door de zonde, jamaar ook omdat de levensverhoudin gen der menschen niet zijn naar de ordi nantie Gods. Bij punt 3 herinnert Spr. dat hij die ploegt, zulks „op hope" moet doen. Maar er zijn ook menschelijke oorzaken die mede we) ken tot het bestaan van groote risico. Vrucht van den val en den vloek in het paradijs daarop over het aardrijk uitgesproken en gevolgd. Bij punt 4 zei Spr. dat absoluut grond bezit niet bestaat. De Heere is bezitter, de menseh is zijn rentmeester. Het is wenschelijk dat wie den grond gebruikt hem ook bezit. De boere.i kunnen daar toe medewerken o. a. door landverhuizing. Ter bevordering van een eigengeërfden boerenstand moe-t „Boaz" aandringen op de vestiging van een Rijkshypotheekbank, waarvan spr. in groote trekken een ont werp gaf. Ten aanzien van punt 5 zegt Spr. dat hij onder de thans bestaande regeling der pacht het in huur nemen van land afkeurt. Immers nu kan de boer telkens de vruch ten van zijn verbeteringen verliezen. Wel is hierin bij contract te voorzien. Do«h eigendom gaat boven het zekerste contract. En wat de overige punten aangaat, acht Spr. dat een regeling van den huurprijs overkomstig de opbrengst moeilijk is. De risico moest in elk geval niet alleen voor den huurder komen. De huur te bepalen op Va der opbrengst zou ook moeilijk zijn, doch zeker zijn de huurprijzen nu de helft te hoog. Dat de verbeteringen dcor den boer aangebracht voor hem vaak verloren gaan, moest voorkomen worden. Tusschenpersonen zijn z. i. wenschelijk, doch dan niet éen persoon een rentmeester, die alleen zorgt voor den eigenaar en zich zelf. De tusschenkomst van paohtcommis- siën zonde zoowel voor eigenaar als huur der wenschelijk zijn. In Friesland werken zij zeer goed, al zon aanstelling door het rijk beter wezen. Ja, paehtcommissiën zou den alleen de onrechtvaardigheden van het pachtcontract kunnen opheffen. Spr. stelt tevens voor dat de vereeniging zich tot H. M. de Regentes en tot de Tweede Kamer wendde om aan te dringen op de instelling eener Rijks hypotheekbank. De heer baron v. d. Borch van Ver- wolde, oud lid der tweede kamer, achtte het gemakkelijk verkvijghaarstellen van geld bedenkelyk. Daardoor zon al te vaak er maar op los geleefd worden. Een Rijks hypotheekbank had dns zijn volle sympathie niet. Een beter middel von 1 bij om het grond bezit van vreemden in ons land te beper ken. De vermogensbelasting maakte deze concurrentie nog zwaarder. De inleider stemde dit laatste toe, doch wilde ook bet grondbezit van den Nedor- lander beperkt hebben. Een ander noemde het door baron v. d. B. aanbevolen mid del een lapmiddel, waardoor de groot-grond- bezit.ter slechts te gemakkelijker grond zou kunnen krijgen. Alleen beperking van grondbezit, zoodat de gebruiker bezitter kon worden, moest bevorderd werden. Baron v. d. B. zal echter zijne denk beelden in het Maandblad nader uiteenzet ten en op de volgende jaarvergadering met een voorstel komen. In de avondvergadering word langdurig gesproken en daarna gestemd over het voor stel van den heer Dingemanse om de wen schelijkheid uit te spreken dat de landge- brniker tevens landbezitter zon zijn en dat een commissie zou benoemd worden, die zou beraadslagen over de mogelij kheid, om te geraken tot pachtcommissies, al of niet van regeeringswege, en tot een rijks-hypo theekbank. Met groote meerderheid werd aldus be sloten en werden als leden dier commissie aangewezen de heeren G. J. M. Oudenamp- sen te Gorsel, J. den Boer te Almkerk, baron v. d. Borcii van Verwolde te Laren, P. Verkuil te Haarlemmjrmeer en A. Din gemanse te Utrecht. Hiermede was de Dinsdag vergadering ge ëindigd. De anti-Drankbeweging der Nationale Christen Geheelonthoudersvereniging heeft onze hartelijke sympathie. Best kunnende velen dat er zijn die van de noodzakelijkheid der Geheel onthouding niet overtuigd zijn, doch alvast begonnen met den sterken drank af te schaffen en te weren uit hunne huizen, spreken wij gaarne als onze gedachte uit dat de nood des tijdsalmeer dringt tot het nemen van krachtige maat regelen, en tot een geheel overgegeven, zelf verloochenend strijden tegen de drank zonden roept. Een kort verslag van de jl. Donderdag gehouden vergadering der N. Chr. Geheel- onth. Vereeniging moet wegens plaatsge brek tot een volgend no. wachten. MADAGASKAR. Nu de berichten wat meer kleur en vorm hebben aangenomen, blijkt het ons dat wij de Franschen en de Hova's niet juist be oordeeld hebben. De Franschen behaalden wel degelij k roem en de Hova's verdedig den wel degelijk hun geboortegrond met groote dapperheid. Een laatste bericht meldt dat het een moeilijke weg was naar Tananariwo en er veel takt is noodig ge weest om het zoover te brengen. Men schrijft „Van Ambohipiara af is de tocht naar Tananariwo slechts een reeks van gevech ten geweest en wij hebben die stad niet kunnen nadere dan door stelling na stelling te veroveren. De tegenstand der Hova's is hardnekkig geweest. Tananariwo werd verdedigd door 15,000 man waarvan 7000 met geweren gewapend en door tal van kanonnen. Den 30en, na achtereenvolgens het vuur der vooruitgeschoven batterijen tot «wijgen te hebben gebrecht nemen wij tegen twee uur positie op de omliggende hoogten en bombardeeren het paleis, bewoond door de Koningin en den premier. Na een uur werkelijk bombardement wordt de witte vlag op het paleis gehe- scheti en verschijnen parlementairen voor onze gelederen om de onderwerping aan te kondigen. Om zes uur kwamen de troepen Tanana riwo binnen. Wij hebben 50 gewonden, waaronder 4 officieren, en 7 dooden. De verliezen des vijands zijn aanzienlijk. Er heerscht volmaakte rnst." De Belgische (clericals) minister heeft een brief gericht aan de inspecteurs van den Arbeid, om hun te gelasten dat zij in elke fabriek een biljet ophangen met huh naam en woonplaats er op, ten einde den werklieden de gelegenheid te geven, zoo dikwijls zij dit noodig achten hnnne klach ten bij hem persoonlijk te gaan indienen. In de circulaire wordt opgemerkt, dat de werklieden in tegenwoordigheid van patroons of meesterknechts hun klachten dikwijls niet durven uiten. In een andere circulaire wordt den inspecteurs gelast, vooral de fabrieken waar een gevaarlijke industrie wordt uitgeoefend, niet uit het oog te verliezen, en zoodra hun kennis wordt gegeven van een verzuim tegen de voor geschreven maatregelen, krachtens hunne bevoegdheid op te treden. De Volksstem, dit meldende, zegt dat men in België met zijn clericale regeering, ons die onder een liberaal ministerie leven, verre vooruit is. Het blad knoopt daaraan eenige beschou wingen vast over de noodzakelijkheid van een ministerie van den Arbeid in ruil voor het Militaire Tehuis dat voor dertig duizend gulden 's jaars den luister schenkt van een onnut militair vertoon. Alsof zulk een ministerie niet meer kos ten zou. Wij meenen dat wij met Kamers van Arbeid, mits goed georganiseerd en onder een actief ministerie van binnenlandsche zaken, het even ver zeuden brengen, als met een duur negende ministerie. België met zijne vele fabrieken is met Nederland niet te vergelijken. Maar een voorschrift aan de inspecteurs als dat hetwelk de Belgische minister in het licht gaf, verdient dringend navolging. 16 Oct. 1895. Uit de heden verschenen brochure van den heer Jhr. Mr. A- F. de Savornin Lohman blijkt, dat de schrijver de Vrije Uni versiteit zal veriaten. (Led.) Tot surnumerair by de posterijen te Steenbergen is benoemd de heer M. A. J. Blankert, te Sluis. Allernieuwste nieuwigheid. „De Resid. Bode" schrijft het volgende „Wij betreuren bet ten zeerste, dat er te groote technische bezwaren verbonden zijn aan het aanbrengen van een verguld lystje om sommige berichten. „Ware dit niet het geval, dan kwam voorzeker het volgende voor een breeden rand in aanmerking „„Opleiding in de eerste plaats taak' der ouders," is naar onze meening in strijd met de wet, welke de opleiding tot alle Christelijke en Maatschappe lijke deugden aan de school ten taak stelt." „Deze haute nouveauté is verkrijgbaar ge steld door Burgemeester en Wet houders van Schiedam in de (officieele) „Meuiorie van Antwoord op het verslag" van het onderzoek der Begrooting van die Gemeente. „Schon dagewessen niets nieuws onder de zon" zeide Ben Ahika. „Maar op zoo iets had hij toch wel niet gerekend

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1895 | | pagina 1