I had men de zorg voor het bewaken van het huis overgelaten aan een meisje van 15 jaar. KERKNIEUWS^ SCHOOLNIEUWS. Ingezonden Stukken. A\J .en zijn door de politie te Beek nog in )t bezit der wasch vrouw gevonden en in eslag genomen, terwijl door de gemeente politie van Nijmegen eveneens een aantal cederen in beslag zijn genomen bij personen •iilaar, die ze voor geringe prijzen van de verdachte badden gekocht. Schrikken kan gevaarlijk zijn. Terwijl de ouders B., te Baarn, afwezig waren, Uit de „grap" heeft men toen zoo erg op de deur gebonsd en is het meisje zoo I Geschrikt, dat zich reeds spoedig verschijnse len van krankzinnigheid voordeden. Eenige dagen daarna is zij naar het krankzinni gengesticht te Utrecht vervoerd. Het bestuur der „Yereeniging tot wering van en ondersteuning bij werkloos heid" te 's Gravenhage, had Vrij dagavond eene openbare bijeenkomst belegd met de bedoeling om in tegenwoordigheid van pa troons doel en strekking van genoemde vereeniging uiteen te zetten. Toen echter 3 kwartier na het voor de opening der vergadering vastgesteld uur geen enkele van de 150 uitgenoodigde patroons verschenen was en het gehoor behalve uit het bestuur slechts bleek te bestaan uit drie belangstellenden, onder wie het Tweede Kamer-lid, de heer Heldt, werd de vergadering opgeheven. Voortaan zullen zij, die als kok aan boord van de oorlogsschepen dienst doen, hun opleiding ontvangen bij de Kookschool r-x te Amsterdam. In verband met dezen maatregel zullen dezer dagen acht schepe lingen een cursus aldaar volgen. Uit het achteronder van een vaar tuigje, liggende te Amsterdam, is ten na- deele van een kermisreiziger ruim f 1000 aan bankpapier ontvreemd. Dinsdagavond begaf zekere B. Buist, te Keinerwolderpolder, zich naar Drieborg, om daar een brief ter post te bezorgen. Op de terugreis ging hij even aan in de herberg alwaar hij den landbouwer F. Joling aantrof. Joling traeteerde Buist eenige malen en 't gevolg was, dat zij beiden zeer onder den invloed van den drank geraakten. Ongeveer 10 uur verlieten beiden ge armd de herberg. In plaats van den weg te volgen, wilden zij binnendoor over het land gaan. Bij dezen tocht vielen zij bei den voorover in een kolk, waaruit het vee gewoonlijk drinkt. Buist schijnt dadelijk gestikt te zijn Joliög, die nog al lang is, wist zich staande te houden, doch kon niet uit het water komen. Voortdurend riep hij om hulp, doch eerst ten 3 uur trok zijn roepen de aan dacht van een arbeider, die hem uit zijne benarde positie verloste. Buist werd ech ter levenloos uit het water gehaald. Antiquiteiten-handelaar (een ring be kijkend) Twintig vraagt hij, achttien denkt hij te krijgen, zestien is de ring waard, veertien zal ik geven, twaalf heeft hij er Yoor gegeven, tien zal ik bieden Men meldt aan de „Pr. Dr." en „Ass. Ct." het velgende jachtavontuurtje. Menige jager kan tegenwoordig by on dervinding er van medepraten, dat het heerlijke zomerweder hem wel eens parten speelt. Patrijzen zijn zoo schuw dat men ze maar zelden onder schot kan krijgen en door de warmte en droogte kunnen de honden er by na geen lucht van krijgen. Daarentegen zitten de hazen zoo vast mo gelijk en gebeurt het meer dan eens dat men er als by toeval boven op loopt velen loopt men in hunne legers voorbij. Een aardig geval had een Asser jager dezer dagen in het veld by Schoonderloo. Na een tijd lang gejaagd te hebben zette hij zich neder om een boterham te nutti gen, terwijl zijn hond in zijne nabijheid lag ook wat te peuzelen kreeg. Onder wijl komt de landbouwer J. O. by hem met de oimioozele vraag „waarom hij den haas niet doodschiet, die met den staart van zijn hond speelt." A. M. keek op en ziet onmiddellijk achter zijn hond een dikken langoor lig- Niet noodig te zeggen, dat langoor zijn onbezorgdheid dadelijk moest boeten met zyn leven. Toen Dinsdag iemand met zijn vader naar de markt te Bodegrave zonde rijden met een paard, Maandag te Utrecht op de markt gekocht, schrikte het paard voor een hondenkar. De vader ging uit het rijtuig om het paard bij den bek te nemen, viel en kwam onder het paard en tilbury terecht met het droevige gevolg, dat hy des avonds aan de bekomen won den overleed. Nu de vinkers weer gaan „uitleggen", worden reeds hier en daar enkele gevleu gelde zangertjes op de markten aangeboden, en menig vogelliefhebber neemt die gelegen- genheid waar om zich een vogeltje te koopen. Evenwel kan 't gebeuren dat zoo een dier'je ondanks de beste zorgen, niet tieren wil maar stil en treurig in een hoekje zit. En nu wordt door velen gekeken of het soms niet de „pip" heeft. Het beestje wordt ter hand genomen, de achterste veertjes weggeblazen, jawel hoordaar zit zij, boven den staart. Fluks een scherpe naald genomen, die leelyke puist doorge prikt. Nu zal het wel beter worden. Tot verwondering sterft het toch, en in de „ik ben er te laa* bij geweest", ii een tweede, eer er twijfel bestond of het wel iets mankeerde. De geelachtige puist is een vetklier, waaraan iedere vogel het vet ontleent om zyn veertjts glad en waterdicht te honden. Door die klier door te prikken en te druk ken, doet ge het arme dier vrijwel een marteldood sterven. Ook in het Oldambt (Groningen) tracht men door toepassing van 't systeem-Bertels het land tot hooger productiviteit te bren gen. Een landbouwer te Midwolda heeft het dezen zomer op groote schaal gedaan en daardoor een enormen voorraad koste lijk voeder voor den winter verkre gen en daarnaast deels nog een voortref- felijken oogst van gewone landbouwge wassen. Want een kamp rogge b. v. werd eenige weken voor het geel worden gemaaid en toen de akker nog met erwten bezaaid, die nog een prachtig gewas opgeleverd hebben en nu ook reeds binnen zijn. Evenzoo werden aardappels geoogst, maar vooraf het loof gemaaid en ingekuild, ter wyl weer een stuk haver in Juli werd gemaaid en tet persvoer bereid en het land daarop nog met „oelrettig" bezaaid, dat nu al 2 tot 3 voet hoog is en in vollen bloei staat. Te Bellen kon men dezer dagen twee oudjes van bijna 80 jaren nl. de arbeiders Sybrand Iden en Jan Snoeibaard nog zoo flink de zeis zien banteeren, uat menige jonge kerel er een kijkje aan mocht nemen. Zy maaiden achter elkander aan van den vroegen morgen tot den avond en behoefden nog voor den besten niet onder te doen. De werving voor Indië is voor dit jaar gesloten. Er bestaat een plan om te Parijs eene moskee voor de belijders van den Mohammedaanschen godsdienst op te rich ten. Door de discussie over dit plan is aan het licht gekomen, dat in de dertien de eeuw Bijzancy, in de Ardennen, eene Muzelmansche moskee heeft bestaan. In 1250 was Pierre, baron d' Anglure, gevan gen genomen in den slag van Mansura in Egypte. De Sultan schonk hem de vrij heid op voorwaarde, dat hij losgeld in zijn eigen la id zou verzamelen en daarmede terugkeeren. D' Anglure slaagde er echter niet in om de groote som bijeen te krijgen, doch keerde, getrouw aan zyn woord, naar Egypte terug. De Sultan was door deze rechtschapenheid getroffenenschonkd'Anglu er andermaal de vrijheid, nadat hij hem had laten zweren, dat hij aan zijn naam die van „Saladin" zou toevoegen en op zyne bezitting eene Moskee zou bouwen." Dit gebouw staat nog te Buzany, dicht bij de graftombe en het standbeeld van generaal Chancy, en staat in die streek onder den naam vande „Mahomed" bekend. Twee arabteaaren van de Engelsch Indische regeering zyn aangewezen om een onderzoek in te stellen naar hetgeen het verblijf van den Afghaanschen prins met zijn gevolg in Engeland heeft gekost. De gasten hebben het Dorchester-House, dat prachtig voor hen was ingericht, op zoo onbehoorlyke wijze bewoond, dat meubelen en tapijten zoo goed als onbruikbaar zyn geworden. Men herinnert zich in Enge land nog een dergelijk duur bezoek van den Shah van Perzië in 1873. Ook toen werden alle meubelen vernield. Wat den maaltijd der hooge gisten betreft, men begrijpt niet hoe deze zoo duur onge veer f500 per dag heeft kunnen zijn, daar toch de prins op alle maaltijden slechts weinig gebruikte. By de uitgaven komen nog enkele vorderingen van Lon- densche groote winkeliers, die met een bezoek der Oosterlingen werden vereerd, maar tevergeefs hunne rekeningen inzonden. Door wie dat betaald zal worden, ligt nog in het duister. Onlangs werd te Parijs onder hen, die aan de geneeskundige school den dok tersgraad verwierven, ook opgemerkt zekere graaf De Goyon, een voormalig lid van het Huis der afgevaardigden. Vijf jaren geleden stond deze graaf aan het sterfbed zijner echtgenoote, die aan eeue verschrik kelijke ziekte leed. De gravin vermaande hem, zich niet te veel over te geven aan zijn verdriet, maar het overige van zijn leven te wijden aan weldadigheid en het verzachten van het lijden der armen. De graaf legde voor haar eene belofte af, dat hy hare wenschen zou nakomen en heeft daarin gedurende de 5 laatste jaren zijn woord gehouden. Dagelijks bewoog hij zich onder de armsten der armen in de Fransche hoofdstad en legde zich ij verig op de studie toe, om de bevoegdheid als geneeskundige te verkrijgen. Hy is thans voornemens zijne geneeskundige bekwaam heden te wijden aan de behoeftige zieken te Parijs, voor welke deze even liefdadige als aristocratische dokter een waren zegen belooft te worden. Een hevige brand, die dezer dagen in de rue des Cordelières te Parijs woedde was de oorzaak, dat de belendende huizen als 't ware overstroomd werden door een leger van ratten, die het brandende gebouw ontvluchtten. Een groot aantal dezer knaag- dierendrong een huis b.nnen, waar een 73-ja- rige weduwe die aan de rechterzijde verlamd is, te bed lag; de overige huisgenooten waren uitgegaan. De ongelukkige oude vrouw werd plotseling wakker door het huilen van haar hond, die hare jongen met kracht tegen de verschrikkelijke indringers ver dedigde. Weldra overstroomden de ratten het bed der arme vrouw, die uit alle macht om hulp riep en wanhopig met de viervoetige monstertjes worstelde, welke haar aan handen, armen en gelaat ernstige beten toebrachten. Het hulpgeroep der ongelukkige werd gehoord en de buren konden slechts met behulp van eenige f'oxterriers, die een groote slachting onder de ratten aanrichtten, de vrouw uit hare min benijdenswaardige positie verlossen. De rijkste neger van Chicago is Louis Bates, wiens vermogen wordt geschat op een millioen twee honderd duizend gulden. Hij is een onbeschaafd man, gaat armoedig gekleed en leeft als een bedelaar. Bates werd als slaaf geboren. In 1861 kwam hij op 36- jarigen leeftijd naar Chicago, als arbeider in eene fabriek en hij maakte er langzamer hand fortuin, vooral door het beleggen van kapitaal in grondeigendommen. Men roemt de weldadigheid van den rijken neger. Geen arme wordt onbedeeld weggezonden aan zijne deur. Het weer in het Zuiden. In het Zui den van Frankryk is het drukkend warm. Dinsdagmiddag barstte boven Bordeaux een vreeselijk ouweder los. De regen viel bij stroomen en zette de straten geheel onder water. De bliksem sloeg in den toren der hoofdkerk en verwoestte het klokkenspel. Ook in Spanje, te Albama in de provincie Saragossa, heeft het zwaar geregend. Ver scheidene huizen zijn ingestort. De rivier de Jalon is bij Ateca en bij Catalayud uit haar oevers getreden en heeft daar veel verwoestingen aangericht. De spoorwegge meenschap in Saragossa is verbroken. De stad Corral-Almaguier in de provincie To ledo is geheel oveestroomd. Verscheidene gezinnen verkeeren in groot gevaar. Reeds is van elders hulp gezonden. Te Madrid heeft het eveneens hevig ge regend, waardoor verwoestingen zijn aan gericht. Schoorsteenen zijn op de straten neergevallen en hebben eenige ongelukken veroorzaakt. Zoo werden twee muilezels, vóór een rijtuig gespannen, door een val lenden schoorsteen gedood. De telegraaf meldt nieuwe over>troimin- gen, die op verschillende punten van Spanje zijn voorgekomen. De groote rivieren staan alle buiten de oevers; telegraaflijnen zijn verstoord, de spoorverbinding is op vele plaatsen afgebroken, hier en da r zijn men- schen omgekomen en overal is veel vee verdronken. Goedkoop leven. Een Engelsche maat schappij te Malta heeft, om de aandacht op dit gezegende eilandie te vestigen, een boekje uitgegeven, dat op een verleidelijke wijze het leven op dit eiland schildert en waarin onder meer ook de prijzen van eenige levensmiddelen zijn aangegeven. Ziehier eenige uittrekse s Een flinke haas kost f 0.20een pond biefstuk van prima qualiteit, f 0,30 zes versche eieren, f 0,15 een flink stuk varkensvleesch, f 0.25 extra fijne boter kost f 0,21Vs per pond. De prijzen van groente brood en thee zijn in overeenstemming en men kan op Malta voor f 1,10 per dag een heerenleventje lei den. Voor een farthing, een kwartstuiver in onze munt, kan men op Maltha al heel wat koopen, bijvoorbeeld Een half dozijn uien een pond tomaten (in den zomer) een flinke krop salade verschillende krui den, enz. Voor vijf cent eindelijk koopt men Een groote bloemkoolvier mand jes spinazie een kilo nieuwe aardappelen zes sigaretten. 't Is maar jammer dat de reis naar Malta zoo duur is Een statisticus heeft ontdekt dat er te Londen niet minder dan 170 pianofa brikanten bestaan, die jaarlijks ongeveer 90.000 instrumenten afleveren. Voor de toetsen en andere onderdeelen dezer instru menten heeft men niet minder dan 100,000 olifantstanden noodig. De zoon van den emir van Afgha nistan, die, zooals men weet de voornaamste steden van Europa bezocht, heeft te Parijs tien complete ameublementen, verscheidene kostbare parures, electrische doekspelden enhonderdvijftig slaapmutsen gekocht. Is er eene stadwaar niet alleen geen belasting ivordt betaaldmaar waar men jaarlijks nog geld toekrijgt? Ja, dit benijdenswaardig voorrecht heeft de stad Klinkenberg ir.Beijeren. De klei lagen brengen de stad zooveel op, Jat er niet slechts geen belasting geheven behoeft te worden, maar elk inwoner jaarlijks eene som uit het surplus van het stads- fonds ontvangt. Het gemeentebestuur is niet alleen rijk, maar ook edelmoedig, en op Nieuwjaarsdag van dit jaar heeft het een oflicieele'gift gezonden aan een jongen Klinkenberger, die zijn diensttijd by het leger in een verafgelegen gedeelte van Duitschland doorbrengt. De Graafschapsraad in het Noorderdis trict van Yorkshire heeft in 1893 het be sluit genomen gedurende de eerste twaalf maanden geeuerlei belasting te heffen, het batig saldo bij zijn bankiers was zoo groot dat er in een jaar geen geld meer noodig was. Chamarat, een Fransch dorpje, met on geveer 600 inwoners, kreeg in 1892 een legaat, waardoor het voor altijd vrij van belasting is. Eene oude vrek vermaakte het bij testament al zijn opgegaarden rijk dom, ten bedrage van 600.000 francs, ge noeg, zooals men zegt, om al de kerspel- kosten te bestrijden en nog bovendien f 4800 over te houden, om naar goedvin den van het gemeentebestuur besteed te worden. De eenige voorwaarde, bij dit legaat gemuakt, is, dat er een steenen to ren van 90 voet hoog. met een klok en een groote bel, opgericht zal worden ter nagedachtenis van den testateur. In China schijnt de belasting het minst te zijn gemiddeld fl.80 per inwoner; hst andere uiterste is Frankrijk met bijna f45 per inwoner. Aan het strand te Plozenet in Bretague is Woensdagmiddag een droevig ongeluk gebeurd. Een jonge dame nam een bad in zee, toen men haar plotseling door een groote golf zag meesleuren. De burgemeester die haar te hulp wilde komen zonk op eenige armlengten van het ongelukkige meisje, dat reeds dood was, en verdronk jammerlijk. Gedurende een ontzettenden vliegenden storm zijn alle schepen, die zich in de Japansche haven van Kuchinotsu bevonden, losgeslagen en op de rotsen aan de kust verbrijzeld. Zes en dertig vaartuigen zijn met man en muis vergaan. De stad is bijna geheel verwoest en enorm is het verlies van menschenlevens. In de pro vincie Gisu werden 618 dorpen door over stroomingen zwaar geteisterd; twintig men- schen verdronken en zeer vele eigendom men werden beschadigd of verwoest. Een vreeselijke bi and heeft gewoed in de landstreken Nicolet en Arthabaska in de prov. Quebec, Kanada. Een honderd tal hoeven en mclens zijn verbrand en verscheidene pachters zijn tot den bedelstaf gebracht, daar have en goed een prooi der vlammen is geworden. Een groote aardverschuiving heeft Ye men in Arahië geteisterd. Een ontzaglijke massa aarde en steenen stortte neer van de bergen, waardoor deze stad wordt ingeslo ten en verwoestte de bazaar. De aardver schuiving ging vergezeld van een hevigen storm en een groot aantal menschen had daarvoor juist in de bazaar een toevlucht gezocht. Bijna allen werden gewond en men berekent, dat er minstens honderd dooden moeten zijn. Het werk der vernie ling werd voltooid door een hevigen stort regen, die de puinhoopen der bazaar over stroomde en het zeer moeielijk maakte, de dooden weg te halen en den gewonden hulp te verleeneu. Het patentbureau der Vereenigde Staten van Noord-Amerika werd in 1790 opgericht. Negentien jaren later werd het eerste patent aan een vrouw verleend, die eene methode om stroo met zijden of lin nen garens te weven had uitgevonden. Zes jaren daarnaj volgde een tweede patent aan Mary Brush, die een keurslijf in de be scherming der wet aanbeval. Eerst vanaf 1828 werden jaarlijks verscheidene vrou wen gepatenteerd en in 1865 was het aan tal tot 14 gestegen, het hoogste tot voor dien tijd bereikte getal over één enkel jaar. Vanaf dien tijd schijnt het uitvin dingstalent der vrouwen zich sneller ont wikkeld te hebben. Gedurende den oorlog werden vele verbandmiddelen enz. van haar gepatenteerd en in 1870 steeg het aantal patenten tot 70, in 1880 tot 92, in 1890 tot meer dan 200 en in 1893 tot 230 en sedert 1892 tot 280. Het groote aantal dezer patenten heeft betrekking op kleedingstukken, kookge- reedschappen, meubelen, fornuizen en wasch- en reinigingsgereedschappen. Opmerkelijk is het echter dat de door vrouwen gedane uitvindingen voor het grootste gedeelte slechts verbeteringen van reeds bestaande uitvindingen zijn. De heer Philip Armour, van Chi cago, die zonder de minste moeite een cheque van 25 millioen betaald krijgt, lijdt aan slechte spijsvertering. Reeds lang kan hij slechts melk verdragen. Zonderlinge'iro nie van het lot bij een man, die zijn for tuin gemaakt heeft met het vervaardigen van geconserveerd varkens-, runder- en scha- penvleesch. Te Esschen aan de Belgische grens, ontplofte gisteren wegens de felle hitte een vat benzine. De waggon, waarop zich nog vijf vaten bevonden, is geheel verbrand. Ook een lading van 10,000 kilo turfstrooisel geraakte in brand en is grootendeels ver nield. Rotte toestanden. Een Engelsche dame had te Parijs ken nis gemaakt met een Duitscher, die door haar geldelijke hulp het bracht tot directeur der Russische bank. Deze heer schreef haar af en daar hij haar nog 12 duizend francs schuldig was, noodigde hij haar uit die te zijnen kantore te komen halen. Zij deed zulks en toen hij haar het geld had. ter hand gesteld, schoot zij hem dood. Des wege voor de rechtbank staande, werd de dame, onder luide toejuiching van het pu bliek, door de jury vrijgesproken. Een al te ijverig magistraat. Het hoofd der politie van een dorp in Posen heeft het volgende draconisch-merkwaardige besluit doen aanplakken: „Onmiddellijk na afloop van den arbeid zullen de werklieden zich naar huis begeven en zullen na dien tijd het dorp niet meer verlaten. Des avonds ten 1U uur moet iedereen te bed liggen. Een volmaakte rust moet bij het werk en in de straten heerschen. Drinkpartijen, muziek en dans zijn verboden en rumoer en geschreeuw zullen nier geduld worden. Danspartijen kunnen echter in bijzondere gevallen worden toegestaan. De arbeiders zijn den diepsten eerbied verschuldigd aan de dorps-autoriteiten en het personeel van het gemeentebestuur. Elke overtreding zal worden gestraft met eene geldboete van hoogstens 15 mark (f 9) of hechtenis." Het gewicht van BtsmarckEen in woner van Stuttgart verhaalt in een aldaar verschijnend blad, dat hij erin geslaagd is tot de slaapkamer van Bismarck te Frie- drichsruhe door te dringen. Hij heeft daar alles aandachtig bekeken en geeft een groot verslag van hetgeen hij waarnam. Het voorwerp dat hem het merkwaardigste toe scheen, was de balans, waarop Bismarck zich iedereen morgen, zoodra hij uit bed stapt, bijna netto weegt. Op een tafel in de nabijheid vnn het weegtoestel, ligt een register waarin Bismarck iederen dag eigen handig zijn gewicht noteert. Aan het eind van 1879 woog de ijzeren kanselierdeze naam maakte hem destijds niet tot schande 121 kilo. Sedert dien tijd is de groote man bijzonder afgevallen, thans weegt hij nog maar 101 kilo en dit nog vrij respec tabele gewicht, begint dagelijks, hoewel vrij langzaam, te verminderen. Op zijn buitenverblijf te Villeneuve- l'Etang (Frankryk) is overleden professor Pasteur, de uitvinder van het middel tot onschadelijkmaking der beet van een dollen hond. Hij overleed aan een verlamming. De president van de Fransche republiek heeft een brief van rouwbeklag gezonden aan mevrouw Pasteur, terwijl de geleerde op staatskosten in het Pantheon zal worden bijgezet. Louis Pasteur werd den 27 December 1822 te Dole (dep. Jura) gebo ren. Zijn vader was een leerlooiersknecht. Pasteur was een vlugge knaap, die door geldelijke hulp in staat gesteld werd het onderwijs tot in zijn hoogste trap te vol gen. Hij werd sinds 1847, toen hij den graad van dokter in de wis- en natuurkunde be haalde achtereenvolgens leeraar aan het lyceum te Dyon, hoogleeraar aan de uni versiteiten te Straatsburg, Rijsel, Parijs van 1867 tot 1875 aan de Sorbonne daarna secretaris van de Académie des Sciences- er. eindelijk (1889) Chef de l'In- stitut Pasteur. In 1892 op zijn 70sten ver jaardag, kwanen honderden geleerden uit de geheele wereld, hem, onder leiding van Carnot den president der Fransche republiek hunne hulde bieden. Wetenschappelijke collegies en regeeringen van alle landen hebben Pasteur ip alle mogelijke 'wijze nog bij zijn leven gelauwerd en geridderd, vereerd en verheerlijkt. Het meest is hij echter tankbaar geweest voor de dankbaarheid hem betoond door hen die door zijn inspuitingsmildel voor den dood der hondsdolheid werdsn bewaard. Natuurlijk als deze ziekte werkelijk vóór de inspuiting aanwezig geweeet is. Ned. Herv. Ktrk Serooskerke. Zondag in de namid daggodsdienstoefening ten auihoore van een groote schare gemeenteleden en belangstellenden van hier en flders, nam onze geliefde leeraar ds. L. F. A. Wester beek van Eerten, wegens veitrek naar Nienwerkerk aan den IJsel, afsiheid van de gemeente, met eene leerrede naar Matth. 17 8. Na het einde der godsdienstoefening zong de gemeente den leeraar toe, de zegen bede uit Ps. 121 4. Door het „Nederl. Bijbelgenootschap" zijn, sedert haar oprichting in 1814,bijna 2,500,000 bijbels en testamenten afgeleverd; in 1894alleen 96,600, waarvan circa 5000 in Indische talen. Aan de troepen op Lom bok werden het vorige jaar afgeleverd 472 exemplaren en 3440 aan millitairen die naar de Oost vertokken. Aan eenige bijbelvertalingen in Indische talen wordt voortgearbeiddoor dr. B. F. Matthesaan hetMakassaarsch enBoegineesch, door mej. C. Steller aan het Sangineesch, door den zendeling F. E. Braehes aan het Dajaksch, door den oud -zendeling S. Cools- ma aan het Soendanesch enz., terwijl dr. N. Adriani zich in dienst van het Genoot schap te Posso op Midden-Celebes vestigde, ter beoefening van de Baroë-taal. Kampen. Met groote ingenomenheid werd heden alhier het bericht ontvangen, dat de heer J. Kapteyn, die vroeger reeds een jaar als leeraar aan de Theol. school fungeerde, met goed gevolgd zijn doctoraal examen in de klassieke letteren aflegde. LAATSTE BERICHTEN. Nader schrijft men ons uit Wisse- kerke De burgemeester dezer gemeente heeft den schipper verlof gegeven tot het houden eener collecte in deze gemeente. Moge velen zich geroepen gevoelen tot eene ruime bijdrage ten einde den eersten nood van het groot gezin te helpen lenigen (Stnkkeu worden in geen gevalt ernggezonden.) Buiten verantwoordelijkheid der redactie. Mijnheer de Redacteur In uwe Courant van 10 Sept. 11. heb ik eenige beschouwingen geleverd over brand en brandblusohmiddelen. In vluchtige trekken, wil ik dit onderwerp nog eens bespreken Dat de brand waarborgmaatschappijen door de spuiten en het personeel, daaraan verbonden, gebaat zijn, zal niemand mij tegenspreken. Ook zal het niet ontkenl worden, dat een en ander voor de gemeenten voornamelijk door den aankoop der brand blusohmiddelen lasten zijn zwaar om te dragen. Ik zal my enkel tot ons Nisse bepalen, dat eenige jaren geleden, 'een nieuwe spuit heeft aangekocht, ik meet. voor f1100; zeker geen kleinigheid voor een arme gemeente. Zyn deze uitgave gewettigd, dan ook was het zeer gewensc 't dat deze gemeente vergoeding werd ge schonken, een deel voor de kas der ge meente, en een ander deel om aan het brand weerpersoneel uit te reiken. Is het billijk dat de gemeente alle lasten worden opgelegd, en dat er werkkrachten van de arme men schen worden gevorderd, die nooit betaalcj worden

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1895 | | pagina 2