V KERKNIEUWS. SCHOOLNIEUWS. GEMENGDE BERICHTEN. De Standaard en De Nederlander oppe ren bedenkingen tegen onze opvatting in zake de niet-bevordering van den heer Seret. De Nederlander wijst op de onjuistheid der vergelijking tusschen vakmannen en officieren, deze laatsten toch, zegt zijkun nen ook buiten dienst hunne vorming voortzetten, wijl het intellectueel element door geen non-activiteit wordt gedeerd. Dit wordt door ons toegegeven. Alleen merken wij op dat ook het ac- tueele element eene roeping heeft te ver vullen en daaraan moeilijk buiten dienst kan voldaan worden. De Standaard ziet echter in onze opmer king nog iets meer. Zij noemt haar een „veeg teeken" voor onzen „constitutio- neelen zin" en wijst er op dat de quaes- tie niet liep „over eene ministriëele be slissing ten pleziere van den heer Seret in privé", maar „natuurlijk alleen over de gaafheid en ongereptheid van het constitu- tioneele leveniets waar onze vroegere Antirevolutionairen steeds zoo fijngevoe lig voor waren", met name Groenen Keuchenius in '66. Wij antwoorden hierop dat wij niets liever verlangen dan in het spoor van Groen en Keuchenius te mogen loopen, en dienvolgens, voorzoover verdiend, eene af straffing van de Standaard dankbaar aan vaarden. Voor eene aanklacht als laatstgenoemd blad thans aan ons adres richt, bestond echter naar wij meenen geen grond. Wij hebben niet „het geding herleid tot eene gansch personeele quaestie van achteruit zetting of bevoorrechting". Met het artikel Constitutioneel vrijdat ons toevalligerwijs eerst later in handen kwam, vereenigen wij ons dan ook ten volle, en achten dit in gewone omstandighe den het gezonde motief waarop de Kamer de passeering van een officier-kamerlid heeft af te keuren. Doch wij meenden, na hetgeen inde Ka mer geschied was, dat voor den minister het geschil niet liep over het constitutio- neele leven maar over het belang des legers, de geschiktheid. Indien de minister om politieke of con stitutioneels redenen den heer Seret niet benoemd had, dan ware die daad als een vergrijp te brandmerken geweest. Doch niemand beweert dat dit geschied is. Wij moeten dus aannemen dat alleen dienst overwegingen den minister hebben geleid. Maar wat is het geval De heer Seret die de lijdende partij is, de minister die hem passeerde, de Kamer die niets meer doen kan dan het afkeuren, de bladen die er zich mee inlaten, allen zijn de dupe van het gemis eener wet, van een regel, waaraan de minister gebon den moest zijn. Dit heeft blijkbaar ia Standaard zelf ook gevoeld, de moeilijkheid dat er geen wet telijke bepaliag aanwezig is op 't punt v*i benoemingenimmers daardoor heeft dejmi- nistereen onmogelijke macht over sommige officieren terwijl hij zelf geroepen is, iedere benoeming of niet benoeming op zichzelf te motiveeren. Dit is echter niet de schuld der Regee ring. Deze heett een wettelijke bepaling aan het oordeel der Kamer onderworpen en de Kamer heeft,terecht of ten onrechte dat doet er niet toe, die wettelijke bepaling af gewezen, het stelsel van den minister ver worpen, door de aanneming van het bekende amendement Schaepman verklarende daar bij uitdrukkelijk althans de leden die daarbij het woord voerden, deden zulks dat de minister zelf de verantwoordelijk heid van de al - of niet benoeming op zich moest nemen. Niettemin keuren ook wij dezen vffette- loozen toestand ernstig af en dringen er op aan, dat de constitutioneele quaestie immers eene quaestie van wetgeving spoe dig in het reine kome. De opvatting als zouden wij beweerd hebben dat het nu voor den heer Seret al wel was met zijne benoeming tot kapitein, is dan ook onjnist, terwijl naar onze be scheiden meening het beroep op Keuche nius in '66 geen steek houdt. Immers Keuchenius keurde een benoeming af, ter wijl het recht om Serets niet-benoeming af te keuren der Kamer door ons niet be twist werdwij betwistten alleen, dat er voor die afkeuring in deze omstandigheden grond was. Intusschen achten ook wij 't noodzake lijk dat zelfs de schijn van arbitrair ge zag vervallezou dit ook kunnen gevon den op de wijze als De Standaard aanbe veelt, dat namely k heeren officieren de laatste twee jaren effectieven dienst ver richten? Of zou het zoo kunnen dat officieren kamerleden, evenals bijvoorbeeld de mili ciens-stenografen in effectieven dienst bleven met een vacantie van bijvoorbeeld negen maanden Want inderdaad ook ons gaat het on vervreemdbaar recht van den officier om straffeloos volksvertegenwoordiger te mogen zijn, zeer ter harte. Op de slottirade van De Standaard („Ons dunkt, ze had voor de eer der vlag zulk een gelijkvloersche beschouwing aan de radicalen moeten overlaten") gaan wij maar niet iD. 23 Sept. '95. Zooals wij reeds mededeelden werdjhr. mr. E. A. O. de Casembroot met 23 stem men gekozen tot lid van Gedeputeerde Sta' ten tegen 14 stemmen uitgebracht op den heer II. de Jonge Jz. By de eerste stemming voor de vacature- Heijse, in wiens plaats nu mr. de Casem broot is gekozee, werd dat aftredend lid, ofschoon behoorend tot de liberalen, ook door de antirevolutionairen gekozen. Deze toonde hierdoor niet alles voor zich alleen te wil len houden, zooals de zich noemende libe ralen steeds gedaan hadden, maar ruimden naast Graaf van Lijnden nog eene plaats in voor een liberaal. Toen echter de heer Heijse voor de benoeming onder de tegenwoordige omstan digheden bedankte, en de Middelburgsche Courant daarna het den volke duidelijk maakte, dat de heer Heijse bedankt had, omdat hij niet door toedoen der rechter zijde gekozen wilde wordeD, en de tegen woordige meerderheid der Staten het nu maar zelf moest zien te redderen en het bedanken van den heer Heijse dus feitelijk een slag was in het aangezicht der rech terzijde, hebben de antirevolutionaire leden zich wel gewacht om zich nogmaals aan dien steen te stooten. Dit schijnt de beteekenis te zijn van den nu verkregen uitslag. De staten tellen nu 2 Roomsche, 2 Antir., 1 Lib. en 1 gedeputeerden. Wat den totaal uitslag aangaat, kunnen wij gerust constateeren dat de Roomsche partij met haar 6 leden veel te sterk in het gedeputeerd college vertegenwoordigd is. Zij toch telt een derde van het aantal leden, terwijl een partij die 3 maal zoo groot is er ook slechts 2 heeft. En zonder nu een oordeel uit te spreken over den heer de Casembroot, die tot nog toe nergens gelegenheid had om zijne talenten te doeu uitblinken, verklaren wij gaarne de niet- verkiezing van den heer M. de Jonge Jz. zeer te betreuren. Degelijke mannen uit alle partijen verklaren met ons zoo iemand het vertrouwen als zoodanig was waardig geweest, dan is dat zeker de heer de Jonge. Dan, gedane zaken hebben geen keer. En onze club in de Staten mag wel uit de oogen zien, wanneer straks een zetel voor de eerste kamer open komt, aan wien zij dezen zetel toevertrouwt. De keuzen der Staten behooren te klop pen op die der kiezers. Coes. Kort verslag der Vrijdagavond jl. gehouden zitting vau den gemeenteraad. Voorzitter de heer burgemeester. Afwe zig de heeren Ochtman en Kakebeeke met kennisgeving. De voorzitter deelt mede dat de cursus 1895/96 aan de Hoogere (Burgerschool al hier is aangevangen met 92 leerlingen, waaronder 44 van elders, terwijl die der Burgeravondschool met 59 leerlingen begon dat op school E 54 leerlingen aan de lessen deelnemen, waaronder 13 van eldersdat de onderwijzer Lindhout de hoofdakte heeft behaald, eu dus met 1 October a. s. recht heeft op de bepaalde verhooging van jaar wedde dat voor rekening der gemeente in het krankzinnigengesticht „Coudewater" te Rosmalen zijn opgenomen twee personen. Ingekomen zijn het proces-verbaal van de opname van kas en boeken van den gemeente-ontvanger op 14 September jl. Voorts van Gedeputeerde Staten goed keuring van eenige af- en overschrij vingen. Vervolgens het gem. verslag van Rotterdam, en het verslag van den secretaris der Ned. Zeevisscherijen. En eindelijk aanvraag om eervol ontslag als onderwijzer bij het L. O. door F. Maijs, wegens zijne benoeming als zoodanig te Rotterdam. De heer Kolkman wordt, behoudens hoogere goedkeuring opnieuw voor een jaar benoemd tot leeraar in het Duitsch aan de H. B. S. Komt in behandeling het voorstel van B. en W. tot conversie van gemeente schuld. Tot toelichting zegt de Voorzitter dat tot sluiting van den dienst 1896 nog f1000 ontbreekt die door verhooging van den H. O. zou moeten gevonden worden, indien door genoemde conversie deze ver hooging niet onnoodig gebleken was. De som toch van f 104000, meest ten behoeve van de Gasfabriek in 1886 en 1887 ge leend, en thans tot f81000 verminderd, kwam B. en W. groot genoeg voor, om gebruik makend van de lagere rentemarkt van 3 pCt., er thans een lagere rente voor te bedingen. Reeds meermalen hebben B. en W. on derhandelingen daarover gevoerd, doch eerst thans kunnen zij een aanbod van de heeren A. Oppenheim te 's Gravenhage en van de heeren De Kanter en Hordijk te Goes ter tafel brengen, dat hun aanneme lijk voorkomt. Genoemde heeren bieden aan van de gemeente over te nemen eene drie procents geldleening, groot omstreeks f 80,000, strekkende ter couversie van hoo gere rente doende schuld, tot den koers van 96>fo procent. De termijnen van stor ting, aflossing enz. laten zij geheel aan de gemeente over. Door deze belangrijke rentevermindering kunnen wij ook de wijze van aflossing wij zigen. Vroeger was de gemeente verplicht tot een jaarlij ksche aflossing van f4000, door deze conversie heeft zij hare vrijheid herkregen, en bedongen dat de aflossing a!s volgt zal geschieden. In de eerste 17 jaar f2000 'sjaars, dan zal afgelost zijn het renteloos subsidie der provincie voor het Sas. Na dien tijd kunnen wij een hoogere aflossing aan de bestaande leening toestaan, en zouden dan gedurende 6 jaar f 8000 's jaars aflossen, en de rest, f 3000, in het 24ste jaar, om het bedrag van f85000 te rembourseeren dat de gemeente zal moe ten opnemen om tegen den koers van 96% de bestaande f 81000 af te lossen. Zoo zal niet alleen voor ons maar voor het nageslacht de financiëele toestand zijn ver beterd, on behoeft niet al te sehaars in èe gemeentebelangen te worden voorzien. Op grond daarvan stellen B. en W voor: 1° Over te gaan tot de conversie f van de 4% gemeenteleeningen 1886/1887, be dragende op 1 Jan. 1896 nog f81000, in eene 3 leening. 2°. Aan te nemen het aanbod van de heeren Oppenheim en De Kanter en Hor dijk om daartoe van de gemeente over te nemen eene door haar uit te schrijven 3 leening van hoogstens f 85000 teg en een koers van 96% met bepaling dat de aflossing zal geschieden in 24 jaren, beginnende 1 Januari 1897, en wel de le zeventien jaar telkens minstens f2000, de volgende 6 jaar f 8000; het renteloos voorschot is dan geheel gedelgd, en het 24e jaar f 3000. 3". Aan B. en W. de uitvoering daar van op te dragen. 4°. De bezittingen en inkomsten der gemeente aan te wijzen als de middelen, waaruit renten en aflossing zullen worden voldaan. 5°. Op een en ander de goedkeuring van Ged. Staten te verzoeken. Dit voorstel, mede door de financiëele commissie gesteund, wordt aangenomen met algemeene stemming. Goedgekeurd wordt ook de rekening der gemeente over 1894, in ontvang opf 112286,92,uitgaaf opf109175,42 of met een goed slot van f3111,50 (voor lopig); de rekening over 1894, van het Gast- huisbestuur, in ontvang op f 12049,93, in uitgaaf op f 11057,37 of met een goed slot van f992,56 de begrooting van het Burg. Armbestuur voor 1896, in ontvang en uitgaaf op f 53902,57. Hierbij valt op te merken, dat de jaarwedde van den socretaris-pen- ningmeester van f 800 op f 1000 is ge bracht, wegens vermeerdering van werk zaamheden, aan die betrekking verbonden de rekening van 'tB. A. over 1894 in ontvang f 40510,09 in uitgaaf f 39411,42s goed slot f 1098,66s. Vastgesteld wordt het kohier voor sehoolgeld van school E over 95/96 op een bedrag van f 2307 en vau de H. B. S. f4137. Resten nog eenige benoemingen in de vacatures, ontstaan door de jongste aftre ding van oud-raadsleden. Financiëele CommissieVacature Lam- brechtsen. Gekozen Ochtman met 11. Tot voorzitter dier Commissie. Ochtman met 7tegen 2 op de Jonge en 1 op Kakebeeke(1 Temperman). Commissie voor de strafverordeningen. Vacature Lambreehtsen Gekozen Janssen 2v. d. Peijl 1, Quist 1. Commissie voor den Hoofdelijken Omslag Vacature Den Boer Gekozen v. d. Peijl met 7Coenen 2, Temperman 2. Vacature AdamTemperman 8; Kake beeke, Coenen en v. d. Leeuw 1. Gascommissie. Vacature Lambreehtsen: Ochtman met 11 stemmen. Vacature Fa- bery de JongeQuist met 7; Kakebeeke 3, de Jonge 1. Commissie tot classificatie van schoolkin deren Vacature Den Boer Van der Peijl 8 Ochtman 2, v. d. Leeuw 1. Vacature Adam: v. d. Leeuw met 6; Quist 3, de Jonge 1. Blaaubeenbeurs Vacature Adam: Houwer met 8 stemmen, v. d. Leeuw 1, Ochtman 1. De vergadering, door een talrijk publiek bewonderd, gaat hierop uiteen. Benoemd tot surnumerair der poste rijen en telegrafie MejM. A. J. J. Blankert te Groede. Door den minister van finantiën is voor» de waarneming der inspectie der dir. belastingen enz. te Hansweert aangewezen de adjunct-inspecteur G. den Hartogh te Utrecht en voor de inspectie te Aardenburg de aljunct-inspecteur M. G. H. Andriessen te Maastricht. Voor de tijdelijke waarne ming van het kantoor der invoerrechten te Veldzicht is aangewezen de kommies verificateur J. H. L. Versteeg te Middel burg. Bij kon. besluit zijn benoemd tot lid van het bestuur der waterkeering van het calamiteuse waterschap Tienhonderd en Zwarte J. Cappon tot lid van het bestuur der waterkeering van het calamiteuze wa terschap Scherpenisse C. D. Bolier tot lid van het bestuur der waterkeering van bet calamiteuse waterschap Bruinisse J. van Vessem iot lid van het bestuur der wa terkeering van deu calamiteusen Vlietepol- der A. A. van der Maas; tot lid van het bestuur der waterkeering van het calamiteuse waterschap Ellewoutsdijk en den calami teusen polderBorssele, G. Minderhoud Pz. Middelburg, In de raadsvergadering van Woensdag 25 September, a. des na middags te 2 uur, zijn onderstaande zaken aan de orde1. Ingekomen stukken. 2. Rapport der in de vergadering van 20 Fe bruari 1895 benoemde commissie van on derzoek in zake het opnemen van bepalin gen in bestekken voor aan te besteden gemeentewerken omtrent minimum loon en maximum arbeid. 3. Aangehouden voor stel van B. en W. op den brief der com missie van toezicht op de scholen voor lager onderwijs betreffende zoogenaamde werkende hoofden der scholen. 4. Adres sen van mej. Visser, onderwijzeres in de handwerken aan school B, en van mej. Martijn, onderwijzeres in de handwerken aan de herhalingsklasse, verbonden aan school B, om eervol omslag uit hare be trekkingen met voorstel van B. en W. 5. Voorstel tot het maken van twee cement ijzeren regenbakken voor ie grafdelvers- woningen op de begraafplaats. 6. Reke ning burgerlijk armbestuur 1894. 7. Be grooting id. 1896. 8. Voorstel betreffende het instellen van een scheikundig onder zoek van het duinwater. - De luit.kwartierm. van Hille, van de artillerie te Amersfoort, wordt overge plaatst bij de infknterie te Vlissingen. Onder den titel Maat- en Strijkstok" schrijft het Nieuwsblad. In de Rijksbureaux zijn brandstoffen noodig, o. a. turf. De Algemeene Reken kamer besteedt de levering van de door haar benoodigde brandstof aan en krijgt de turf geleverd voor f 0.58 per dubbele hectoliter. Het Departement van Financiën en de Tweede Kamer der Staten-Generaal verkrijgen de door hen benoodigde turf op dezelfde wijze en de hoogste der door hen bestede prijzen is f'0.61 per dubb. hecto liter. Maar voor het Kabinet der Koningin wordt de turf niet publiek aanbesteed zij wordt echter geleverd door den zelfden handelaar, die ze voor 58 cents aan de Rekenkamer levert en deze laat het Kabinet betalen f 1 per dubbele hecto liter. Dat maakt op een sommetje van f300, dat ter verevening was aangeboden een verschil van f 117, den hoogsten aan- nemingsprijs tot grondslag genomen. De administratie van het Kabinet zou nu toch eens overwegen of in een vol gend jaar onderhandsche aanbesteding niet wenschelijk ware! Voor de uniformkleeding van het be dienend personeel bij de Polytechnisshe School te Delft werd besteed f 13.50 per pantalon, f 6 per vest, f 33 per jas. Maar gelijke uniformkleeding voor de be ambten van 's Rijks Museum en van het Koninklijk kabinet van scoilderij^n te 's Gravenhage kostte bij openbare aanbe steding resp. f 7.01. f 2.99, f 5.83 Eerst moest op die enorme verschillen de aan dacht worden gevestigddaarna ging men bedenken, dat het toch eigenlijk wel wat minder kon 1 Het Departement van Justitie was bij zonder kieskeurig ten laste der belas tingschuldigen Het betaalde (wie weet hoevele jaren achtereen de steeds klagende leveranciers zich op die wijze verrijkten ten kostte van 't algemeen!) f21.60 per gros voor blauwe potlooden No. 12 f 12 per gros voor Faberpotlooden lett. B; f12 voor Hollandsch papier le kwaliteitf 14 voor kardoespapier; fl.20 voor indexpa pier; f24 voor wit vloeipapier (alles per riem). De griffie van Zuid-Holland en het Dep. van Binnenl. Zaken betaalden bij openbare aanbesteding resp. f 12.42, f 8.20, f 8.28, f 6.90, f 7.35, f 14. Maar Binnen- landsche Zaken en de provinciale griffie gebruiken zooveel mindere qualiteit Justitie moest dat alles beter hebben. Kardoespapier, indexpapier geen klei nigheid Dus bij de Justitie geen openbare aanbesteding. Maar men zon trachten 't wat minder te krijgen. En wat bleek toen Dat de z.g. beste qualiteiten voor ongeveer denzelfden prijs te verkrijgen waren als de publiek aanbestede zooge naamd van mindere qualiteit. Of het Rijks-budget ook lager kon zijn als men op de kleintjes paste!! Wil men een klein bewijs? Vroeger werden de gebreide wollen handschoenen voor de marine door een particulier ge leverd, die ze voor zijne rekening liet maken in de Rijkswerkinrichtingen Veen- huizen. Die droge winst kon dan toch het Rijk ook opsteken? Hé ja, daar had men nog niet aan gedacht! Het Rijk laat nu de handschoenen direct in zijne eigen inrichting maken en betaalt 2 cents minder op de 34 cents per paar. Ned. Herv. Kerk Op het zestal te Delft komen voor ds. J. K. v. d. Hoeven te Rheden, ds. W. A. Keers te Veere en ds. C. J. v. Paasen te Meppel. Bedankt voor Colijnsplaat door ds. M. J. Sanders te Numansdorp. Geref. Kerken. Bedankt voor Nijkerk op de Veluwe door ds. J. D. v. d. Velden te Middelburg C. Coes. De heer F. Allan leeraar aan de H. B. S. is benoemd als zoodanig te 's Hertogenbosch. Kampen 21 Sept. Zooals we reeds in ons vorig nommer hebben medegedeeld, meldden zich 19 heeren aan voor het ad- missie-examen aan de Theol. school, waar van 13 werden toegelaten. Na opnieuw onderzocht te zijn, werden deze novitü ge plaatst als volgt H. de Bruijn en R. Sybrandy in de 5deH. Brinkman, J. Brinkman en P. A. Sietsema in de 4de E. A. Groenewegen, D. Hogenbirk, J. v. d. Vegt en R. Zijlstra in de 3de M. Bu- walda en M. P. de Ruijter in de 2de A. J. v. d. Burg en en J. v. Essen in de lste klasse. Al de herexamens werden met gunstig gevolg afgelegd. Den geheelen Donderdag en een gedeelte van den Vrijdag vergaderden de curatoren met de docenten. Veel konden we van die vergadering niet te weten komen alleen bleek ons, dat bij vernieuwing ern stige pogingen in 't werk waren gesteld om het getal docenten met twee te vermeer deren, t. w. met een leeraar in de Oude en een in de Nieuwe talen. De benoeming van eerstgeaoemden zal naar alle waarschy n- lijkheid niet lang meer uitblijven. Vrijdagavond half 8 werd in een ver- eenigde krans van alle theologen en littera toren in tegenwoordigheid van al de hee ren professoren met hunne dames, de pasto res loei en verscheidene candidaten de cursus gespend door den rector, P rof. Biesterveld, met een boeiend en hartelijk woord. Gedurende de pauze was er stem ming voor Praetor en Vice-Praetor. Na de pauze stelde de rector de novitii aan de aanwezigen voor en deelde mee dat de heeren W. W. Smitt en R. P. Haan tot praetor en vice-praetor gekozen waren dat men, volgens besluit der laatste cura toren-vergadering, voortaan het peil der 5de klasse moet bereikt hebben om tot de theol. studië te worden toegelaten dat voortaan aan het einde van het eerste theologische studiejaar door den professor van het vak tentamen zal worden afgeno men in Encyclopaedie. Alleen zij, die dit testimonium halen kunnen tot de colleges van het tweede jaar worden toegelaten. Ds. Westerbeek van Eerten sloot deze bijeenkomst met een hartelijk woord en dankzegging. De cursus ving aan met 46 theologen en 63 litteratoren. Middelburg. Zaterdag vertrokken met den sneltrein ten 5.44 H. K. H. de Prinses von Wied met hare beide doch tertjes en gevolg naar den Haag. Te hunnen behoeve werd in dien trein een salonrijtuig met bagagewagen geplaatst. De hooge reizigsters werden uitgeleide gedaan door ZE. den Commissaris der ko ningin Jhr. de Brauw en zijne echtge- genoote, Graaf en Gravin van Lijnden, jhr. de Jonge van Ellemeet, burgemeester van Oostkapelle, Mr. v. d. Lek de Clerq en zijne echtgenoote, Kapt. Breeman, waar nemend garnizoens commandant en zün ad judant en de heer van den Oudendijk Pie- terse, provinciaal adjudant voor Zeeland, met welke personen de hooge reizigsters zich minzaam onderhielden. Mevrouw de Brauw en Mevrouw de Gravin van Lijnden boden de prinses bouquetten aan. Bij het vertrek werd den stationschef den heer van Nouliuijs, een gouden das speld vereerd met edelgesteenten versierd. Middelburg. De dd. schutterij trad heden maandag ten half 5 op het Molen water aan, ten einde voor dit jaar har laatste oefening te houden. Deze werd door het muziekkorps bij gewoond. Middelburg. Zaterdag kwam binnen de Noordsche brik „Jennij" met bezaagd hout van Frederikstad voor de H. H. den Bouwmeester, Borsius en van der Leije. Wissenkerke. J.l. Zaterdagmiddag voer schipper D. Boele van Sliedrecht, voerende het schip „Goede varwachting" op een der stukken gelegen voor den Vlietepolder alhier. Het schip kreeg een groot lek en zonk, niettegenstaande de last, bestaande uit brikken, voor een gedeelte werd uitgelost, weldra in de diepte. Door dit ongeluk verliest een als oppassend bekend staand hoofd van een gezin, be staande uit man en vrouw en 9 kinderen terwijl het tiende eerstdaags wordt ge wacht, het middel van bestaan, waaraan door hem alles was ten koste gelegd, wat hij bezat, waardoor assurantie van het vaartuig achterwege had moeten blijven. Rilland. Bij den Zaterdag gehouden onderlingen schietwedstrijd door de leden van de handboogschutterij „Ons Genoegen" werd de eerste prijs behaald door den heer J. Ogier en de daaropvolgende door den heer E. Saman terwijl nog een extra prijs werd behaald door den heer P. Vogel voor de meeste zessen. Krabbendijke. Alhoewel de pacht prijzen van het bouwland in den laatsten tijd in deze gemeente tamelyk gestegen zijn zoo valt het den boeren dit jaar niet tegen omtrent hunnen oogst. Als bewijs dient dat D. van 100 roeden grond 77 H.L. ajuin a fl verkocht. Dhr. Z. die 150 roeden bezat oogstte daarvan 110. H.L. Zeker een getal dat hoog te noemen is daar verscheidene op het hoogst 60 a 70 H.L. behaalden. Nisse. Vrijdag j.l. is alhier een zang - vereeniging opgericht onder den naam „Tot nut en genoegen". Zij telt 20 leden en 2 begunstigers. Tot groot genoegen der voorstanders, die sinds jaren naar een geschikten voorganger hadden uitgezien trad op als diricteur de heer J. Kouse maker hoofd der school dezer gemeente. Er zijn hier sinds enkele jaren zes ver- eenigingen tot stand gebracht, ook de veemarkt is door het gemeentebestuur bevorderd, wel een bewijs, dat Nisse niet meer is als die van voor dezen, maar naast andere gemeenten streeft naar ver betering, in kerk en maatschappij. Nisse. Onze gemeenteraad heeft de eer te bestaan uit de oudste leden in leeftijd van alle raadsleden op Zuidbeveland. De oudste drie tellen samen 237, en de andere vier 204, samen 441 jaren. Westkapelle. Zaterdagmorgen geraak te het politievaartuig op de visscheriV „de Stoomboot Argus" voor de I gemeente aan den grond, waarschij gevolge van de zich daar bevindende ouüf. stompen van een vroeger bestaan hebbf paalhoofd. Met den opkomenden vloed het schip echter weer vlot gekomen. Heinkenszand. Tegen 15 Oct. heeft dhr. van 't Hof directeur der muziekver- s eeniging „!4t gevraagd. Heinkens landbouwers jaar niet in vooral in dei landbouwers groot verlies dit een prodi In Wi lukkig het De opbrengst mate van de vroeger al c stoffen. Ov een goed bi verkregen, geene sporen het drukke de een levendige groote vraag alom f 1.50 pi Omtrent met een enkel die te Hont< wordt nader van daar gende geschre Sedert Zon lijke woning van omstreekf zich nog verl en na het pen in den niet meer gez bouwer haar zijner weilanc den burgein vondst in politie ter De dokte] constateeren een touw om Omdat ge geweld, ondf was, de klee gouden ring niet geheel gepleegd. Zierikzee gebroken bij Fe dieven ws geklommen valsche sleuti daar eene lai gebroken en fecten zijn m: Ze vonden vaarlijk die zich dan ook verwerk en half ledige f gelaten. De vond den bo nog aan. Sch: der aan hare n zij niets geho niet op het ladder der m paar jaar oat' te zijn biaaei achtergelaten. Omtrent ficiëele proefv; stoomschip „Maatschappy genoemd schip by zeer gunst bruik aan ste ton (de tegen een aantal va thans in gebrr aanwezig zijn De kerm is in een bloec delingen ware raakten eindel vechtersbazen een een doode randers, hiero bedreigd, sloe hunner die di gebracht, stru: en werd door ingehaald, die Niet buiten gi hij naar zijn w Een drc te Kellevoe noeuvreeren v kanonneerboot bij een der k hoofd van den De heer wethouder vai vinciale Staten deputeerde Sta tot vaststellin minimum-loon provinciebestel Dezer dt D®v©nter b. velddienst een 1()ng- Thans i pi taal aldaar e Te Slie een onderzoek het aan bram dochtertje van men weet, wie een brandender ^qr kleeren b tie dan "ezoek '1 ar voorstelde ''«happy" tot 1 '«et Huisgezin" 'oorlegde waai f 100 teekende ter hand stelde

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1895 | | pagina 2