NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH flo. 151. 1895. iDuisiffog 24 Se^temBec. Hegewfc laatganij, VERSCHIJNT PRIJS DER ADVERTENTIËN G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. Evenredigevertegenwoordiging. in. FEUILLETON. UITGAVE VAN elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. van 1 5 regels 25 centiedere regel meer 5 cent. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. en Familieberichten van 1 5 regels 50 centiedere regel Enkele nummers0,02s. meer 10 cent. Nieuwe abonné's ontvan gen tot 1 October a. ons blad GRATIS. „Tegen het systeem Hare kunnen", zoo zegt de Liberaal, „gewichtige bedenkingen worden aangevoerd, bedenkingen, die althans voor een goed deel uit den weg geruimd zullen moeten zijn, eer men over invoering rustig kan gaan denken." Het trekt onze aandacht dat „de Liberaal" hier enkel spreekt over het systeem Hare, en dus het evenredigheids6eyms«Z onaange roerd laat, zich bepalende tot het aanvoe ren van eenige bedenkingen tegen een der vele wijzen van toepassing. Deze omstandigheid, als ook de woorden „het stelsel, van eene juiste en eenvoudige grondgedachte uitgaande doet ons ver onderstellen, dat het blad in principe de evenredige vertegenwoordiging voorstaat. De speciaal tegen het stelsel Hare geop perde bedenkingen doen ons vragenkan er soms onder de vele andere proportio- neele stelsels een zijn dat „de Liberaal" verkieselijk, en voor invoering ten onzent geschikt acht Het is waar, daar zijn er die aanmer kelijk eenvoudiger zijn, maar steeds wordt die meerdere eenvoud verkregen ten koste der vrijheid van keuze, of ten koste der zuiverheid van het evenredigheids beginsel. Tegen zulk een prijs achten wij het ge mak te duur gekocht. Trouwens het stelsel Hare moge al „in de toepassing uiterst gecompliceerd en sa mengesteld" zijn, zooals „de Liberaal" zegt (dat „uiterst" schijnt ons hier veel te kras woord), zoo komt toch dat samengestelde uitsluitend ten laste van wetgever en stem- opnemer, waardoor het bezwaar in onze oogen veel, ja bijna alles verliest van het gewicht dat wij er aan zonden hechten als het ook voor den kiezer gold. "Wel zegt „de Liberaal" dat het daar" PIETER EN JOHANNA. Ballade uit di Grote Trek). )-o-( Een vriend, thans woonachtig in de Zuid- Afrik. Republiek, zond mij onlangs zoo schrijft Excelsior vandaar het navolgende vers, dat zijn aandacht had geboeid. Het is geschreven in het „Afrikaans-Hollands", de spreektaal van de vele bewoners van Zuid-Afrika, een rechtstreeksche loot van den Nederlandschen taalstam. Merkwaar dig is het op te merken hoe daar ginds zich die spreektaal heeft ontwikkeld. Men vindt er veel in, dat ook bij ons in de platte volkstaal voorkomt, b.v. sk voor sch, de weglating van de slot t, b.v. moes voor moestde zucht tot afkorting nog veel sterker dan bij ons, b. v. verwag voor verwachten, uitspraken als oggend voor ochtend, slegs voor slechts, enz. De invloed van vreemde talen is merk baar, b.v. van het Fransch der oude Huge noten, die tot de eerste kolonisten behoor den, in 't gebruik van ons voor wij. Toch alles tezamen, is die taal voor elk Neder lander nog best te begrijpen, al vinden we haar niet fraai. Meer zeggen we hierover niet, doch laten het bedoelde vers volgen Dit was di laatste awend, Want morge trek sy weg Met droefheid neem hy afskeid Hy druk haar hand en seg: „Johanna ons moet skei, En ek moet agterbly „Ek het vandag myn vader Di laatste keer gesmeek, Om my toch te laat megaan Maar ag, myn hart die breek Myn Hannions moet skei, door den kiezer andere en moeilijker vra gen stelt dan thans, daar het nu voor hem niet meer alleen de quaestie is wien hij verkiest maar ook wien hij verkozen wil zien als de eerste het vereischte getal stemmen niet bereikt (of reeds overschreden heeft, willen wij er aan toevoegen). Maar ook nu immers, bij periodieke ver kiezingen en voor gemeenteraden en pro vinciale staten, staat de kiezer voor een keuze van meerdere personen, en toch weet hij altijd zijn stembiljet wel in te vullen met het vereischte aantal namen. Het tweede bezwaar hadden wij in een ernstige, degelijke critiek niet verwacht. De „Liberaal" bespreekt als een bezwaar de onnauwkeurigheid die ook het stelsel Hare aankleeft, daar het groepen, kleiner dan het vastgestelde kiesquotiënt, buiten sluit m. a. w. dus dat in een gemeente raad van 13 leden, een groep, kleiner dan '/ia der kiezers, geen vertegenwoordiger kan krijgen. Is dit niet alsof het blad van Hare's stelsel het onmogelijke vorderde? Er zijn grenzen gesteld die geen enkel werk van menschen mag overschrijden, en de volmaaktheid ligt nog zeer ver over die grenzen. Ook het stelsel Hare overschrijdt natuur lijk die grenzen ook niethet is evenmin volmaakt als iets anders op deze aarde maar wij tarten een ieder ens een kiesstel sel te doen kennen dat de volmaaktheid dichter nabijkomt dan dit! En deze grief weegt dan, zoo zegt „de Liberaal", te zwaarder waar het land in districten verdeeld is „en een niet onbe langrijke partij, door haar verspreiding overde districten haar krachten versnippert". Dat zou volkomen waar zijn, zoo wij de districtsverdeeling in hetdooronsgewenschte stelsel houden. Wij willen haar echter niet, die geweld dadige verknipping en verscheuring der historische eenheid. Wij willen ze niet, die verbandwindselen van het aan alle zijden rotte en verwonde w——mm En ek moet agterbly „Jul trek deur leeuws en Kaffers Die woeste wereld deur Kon ek jou mar beskerme, Al moes 'k myn siel verbeur Maar ag, nou moet ons skei, En ek moet agterbly „Mag God jou toch behoede So bid ek dag en nag, Syn sterke arm is magtig Laat ons Syn guns verwag, Al moet ons dus oek skei, En ek hiir agterbly „Ek sal vroeg morge oggend Bo op die Nekgaan staan, En kort voor julle wagens Daar o'er di Rand sal gaan, Maak ek ver afskeid nog 'n Vuur van gras en bog. „En as di rook omhoog styg, Dan siin ons makaar weer; Maar as di rook daar neerslaan, Dan siin ek jou nooit meer Di teeken van di Heer Vraag ek en dan niks meer „Ek gé jou in Gods hande; Laat ons daarin berus Swerf dan deur verre lande Nou net een afskeidskus" Eèn woord slegs fluister sy: „Getrou sal ek jou bly!" „Ag, hoe lanksaam breek die dag Klim tog, Morgester Wyk, verdwyn, o donkere nag Dit ek helder uitsiin mag Op di Rant daar vér, Waar Johanna met haar pa Nou moet o'ergaan met di wa." meerderheidsstelsel. Ons systeem heeft geen correctieven, geen geneesmiddelen noodigwant het is niet ziekelijk, maar heel gezond en krachtig, omdat het niet gegrond is op het verderfe lijke beginsel der getallenheerscbappij, niet op de fictieve stelling„hel volit is een verzameling tan eenheden, van individuen". Neen, het volk is geen getal, maar een organisch geheel, een levend lichaam, en de ledematen van dat lichaam behooren niet geteld te worden naar hun pondengewicht maar naar de functies die zij vervullen. Wie dar. organisch lichaam geheel deelt in districten,diesnijdt en scheurt het lichaam in stukken en wie het lichaam in stuk ken scheurt die vindt w-el in elk stuk een deel van het gebeente, een deel van het vleesch, een deel van het zenuwweefsel en een deel van het bloedvatenweefsel, maar het natuurlijk verband van gebeente, spie ren, zenuwen en bloedvaten heeft hij ver broken en daarmede hun werking vernietigd, het leven verjaagd. Het derde bezwaar van „de Liberaal" is, even als het eerste, een utiliteits bezwaar. Het blad vreest een te bonte, te genuan ceerde, te getrouwe afspiegeling van al de meeningen en belungen der kiezers. Een te gitrouwe afspiegeling Hoe kan men het een volksvertegen woordiging verwijten dat zij te veel in waarheid is wat zij heet te zijn, dat zij een te getrouw beeld' is van het. volk Een politiek vol verrassingeneen Ka mer van welke niet a priori valt te zeggen hoe zij zich zal uitsprekeneen voortdu rende onzekerheid voor de regeering Zoo klaagt het blad. Maar zijn de verrassingen dan nu zoo zeldzaam Maar valt er dan nu a priori te zeggen hoe de Kamer zich over een of andere quaestie zal uitspreken bijv. over de kieswet Maar is er dan nu sprake van altijd doorloopende ljjne* van een volkomen ho mogene, krachtige meerderheidvan een vast sturen in ééne bepaalde politieke rich- ting So sug Pieter op di Nek, Toen die dag anbreek Want gestraand s) in hul gesprek Sei hy „Kijk, daar op di plek Sal 'k di vuur aansteek. Dis di laatste groet van myn "Voor jul uit gesig verdwyn." Hy bly op di uitkyk staan Helder word di lig Daar siin hy di wagens gaan Gau steek hy syn wag vuur aan Val op zijn gesig Met 'n dipe lange snik, Waar syn asem in verstik Na 'n poos kom hy weer by Skilik spring hij op Gryp syn roer, daar an syn sy Net siin hy di wagens ry O'er di heuweltop En di rook styg voor syn oog Reg op na di hemelboog. „Kogel, vliig nou doer di lug Jy is ni ver my Eksal nou ni langer sug!... Hanniry o'er berg en rug Ek sal jou wee kry Wi getrou Gods hulp verwag, Siin tog eens 'n blye dag." Trouwens wat hebben wij naar dat alles te vragen De volksvertegenwoordiging, hetzij dan bont of niet bont, behoort een waarheid te zijn. Zij is de stem waarmede het volk zijn wenschen en belangen bepleit bij de Re geering. De Regeering vraagt geen fabelen, maar waarheid geen gemaakte uitspraak, maar het natuurlijke geluid. Zij moet een spiegel zij n waarin de Re- geering het beeld des volks kan zien, met al de meeningen en gedachten die in dat volk leven, woelen en werken. De Regeering vraagt geen fantasie, maar een goed gelijkend portret; geen scherp begrensde kleuren, maar al de daartus- schen gelegen tinten en nuances. Enkele woorden naar aanleiding van het oordeel der „Zutphensche Courant". Aan genaam was het ons na zoo veel en veler lei bestrijding ook eens een woord van instemming en sympathie te mogen ver nemen. De „Zutphensche Courant" huldigt en verdedigt het evenredigheidsbeginsel. Zij voelt niet veel voor de theoretische schrikbeelden die de tegenstanders zich van evenredige vertegenwoordiging gevormd hebben, en beroept zich terecht op het voorbeeld van Zwitserland, waar ééne proef genomen in de kantons Neuchatel en Genève de ernstigste bezwaren tegen proportioneele verkiezingen al's het ware heeft weggevaagd. Is echter de Zutphensshe Courant met ons voorstandster van het eenvoudigheids beginsel, zij wenscht ni.t dezelfde wijze van toepassing als wij. Het zij ons vergund tegen het door de Zutphensche Courant aangeprezen stelsel enkele bedenkingen aan te voeren. Vooraf zij er echter uitdrukkelijk op gewezen dat ook het door de Zutphensche Courant voorgestane stelsel in onze oogen ver boven het vigeerende meerderheidsstel sel te verkiezen is. Het staat ak het ware op de middelste sport der ladder „goed, beter, best", een ladder, waarvan, naar onze meening, het Almal kyk toen om "Waarvandaan hul kom Met gebroke harte. Meenge stille sug Styg daar in die lug Skeiding tog baar smarte, Tére bande word verskeus, Waar nau meenge hart om treur. Hanni Prins kyk ook Daar siin sy di rook Opstyg na di Hoge Sonder praat of kla Val sy iu di wa, Sakdoek voor di oge In haar dipe smart en rou Fluister sy „Ek bly getrouw." Bowe op di Nek, Stop Retie4) di trek Hy roep van syn wage: „Kyk nou ver die laas 5) Elkeen na zyn plaats, En dan ni meer klage Dan vergeet wat agter leg, Kyk ons voorwaarts op ons weg." „O vlugtige tyd, Wat skilik weg glijd, Myn smarte kan jy ni genees ni Verdowende tijd, Wat alles laat sly11 Gen trooster ver my kan jy wees ni. O Dorre Woestyn Di trane van myn Hoef jy ni tot rose te groei ni. Rol voort, Vaalriviir Ver my tot pelsiir Hoef jy ni so saggiis te vloei ni. Wyk, vryers, van my Want jul vleierij, Kan tog nooit myn hart meer bekoor ni. Hoe mooi jul ook praat, Dit s1 tog ni baat Myn hart sal tog nooit daarna hoor ni Myn hartblyf maar seer Dis wat ek begeer Laat nooit tog ni wonde genees ni Di pyn is myn lus stelsel Hare de hoogste sport berei kt heeft. Het stelsel door de Zutph. Cour. aanbe volen, heeft veel van het zoogenaamde „stelsel der dubbele gelijktijdige keuze", ont worpen door den heer Tisher te Philadelphia door Borely („Representation proportionelle de la majorité et des minorité's" 1870), en aangenomen, op voorstel van Roget, door de „Association Réformiste" te Genève in 1871. Het uitbrengen der stemmen door middel van een kruisje of eenig ander teeken, ge plaatst achter de namen der candidaten, is ontleent aan het stelsel „de l'association Réformiste Beige." Op deze door de „Zutph. Cour." aange geven manier verkrijgt men, evenals bij het stelsel Hare, een zuiver evenredige vertegenwoordiging. Ons bezwaar is echter dat men deze evenredigheid verkrijgt ten koste der vrij heid van keuzedat de vrijheid der kie zers aan banden gelegd wordt door officieel erkende candidatenlijsten, waarbuiten geen geldige stemmen kunnen worden uitgebracht, een bezwaar waarop terecht reeds door „de Vaderlander" van 14 September gewezen werd. „Waar de „Zutph. Cour." er verder op wijst dat de wijze van stemuitbrenging de zelfde blijft als nu, zoodat dus de invoe ring van een evenredigheidsstelsel voor den kiezer geen bezwaren oplevert, daar heeft hij weer onze voll» instemming. Reeds bij myn bovenstaand antwoord aan „de Li beraal" heb ik beweerl dat het samenge stelde en ingewikkelde uitsluitend ten laste komt van wetgever en stemopnemer. Ten opzichte der vervulling van tusschen- tijdsche vacaturen verschillen wij echter weder van meening. Hierover een vol gende maal. C. E. v. KOETSVELD. O Het is mjj aangenaam m(jn klacht over het Dagblad van Z. H. en 's Gravenhage hier openlijk te kunnen intrekken. De Re dactie, heeft het verzuim waarvan ik haar beschuldigde hersteld. Tot hy my weer kus Wil ek tog getroos ni weer wees ni" Langs Vaalriviirs stroom, Onder 'n Wilgboom, Sing Johanna dus vèr van di wage, Waar niemand haar stoor Di vooltjiis slegs hoor Die tortel stem saam in haar klage. Twe lange jare is al verby, Waarop di twee gen tijding kry. Mar kort daai na stierf Piet syn pa, En hy trek saam met Uys8) weldra. Hy kom by Pertoors syn la'er, Toe.n kom di trourberig net daar Van Bloedriviir syn wrede moord, En met Pert oors trek hy saam voort. Hoe hulle jaag, hoe hulle ry, Gen een kom Pieter ooit verby Deur lyke, deur gewonde heen Soek hy syn Hanni, haar alleen. Bebloed en van asgaaie deurboor Kryg hij haar—kniel, en voel, en hoor „Ja, goeie God! Sy leef! Sy leef! Hergeef haar lewe Geef, ja geef!"... Hy buk, en kus, en ween, en hoop Ja, daar maak sy haar oge oo p „Myn Pieterek is trou gebly „En nou sal nimand ons weer skei!... 0 Namen van deelenvan 't gebergte. 2) Wagen. 3) Gisteravond. De beroemde aanvoerder. 5) Voor 't. laatst. 6) Een bekend leider der Boeren. 7j Pretorius.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1895 | | pagina 1