KERKNIEUWS. S^Ö^LNÏEÜWS; RECHTSZAKEN. GEMENGDE BERICHTEN?" Vlissingen. De bootsman van der Yelde is Woensdagmiddag ter reede van meenen t« fflog#a wasscten, wanneer er sprake is van de geestelijke ellende der Indo-Enropcanen in Indië. Tegen de zonde te protesteerea is goed. Beter echter is het, Satan op zijn eigen gebied daadwerkelijk te bestrijden, door het reiken van de reddende hand aan die velen, die de zonde niet a\e, zonde kennen, omdat Gods Woord hun vreemd, onze Bijbel hun een gesloten boek is. De Christelijke ziekenverpleging is in Indië sedert korten tijd van Nederland uit ter hand genomen. Eenige diakonessen werden uit gezonden en venden overvloedig arbeid aan het ziekbed. Pogingen om te Batavia een diakonessenhnis op te richten werdenaan- vankelijk reeds met gunstigen uitslag be kroond. Vooral onder de gegoede standen in Indië schijnt naar Christelijke zieken verpleging te worden verlangd. Moge dit nuttige werk verder worden gezegend Ook geschiedt te Batavia iets meer spe ciaal in het belang van Indo-Europeanen. In Indië's hoofdstad wordt door de zen delingen van het Java-Comiti Haag en Geisler onder de Indo Europeanen evan gelisatie-arbeid verricht, waaraan eenige bedeeling van behoeftige Christenen is verbonden de diakonieën der kerken trach ten hunne verplichtingen na te komen, doch schieten in krachten te kortde Ge reformeerde Kerk te Batavia werkt onder deze klasse door den zendeling Huysing en door de van haar uitgaande Vereeniging Dorcas", wier doel het is het Evangelie te brengen aan behoeftige Europeanen en hun althans aan de vrouwengelegen heid te bieden om in hunne financiëele be hoeften te voorzien door naaldwerk. Die Vereeniging werkt door Christelijke naaischolen, door vrouwen-samenkomsten en door huisbezoek. Maar het arbeidsveld is zoo ontzaggelijk grootde krachten te Batavia zijn zoo ontzettend klein. Ondergeteekenden zijn mede-bestuurde ressen geweest van die Dorcas-Vereenigi zij kennen dien gezegenden arbeid van na bij en, diep doordrongen van de groote verantwoordelij kheid van ons Europeesche Christenen, tegenover de arme Europeanen en Indo-Europeanen te Batavia, achten zij het zich een plicht ten behoeve van dien arbeid een beroep te doen op allen, die iets van onze schuld tegenover Indië ge voelen. Zij hebben huisbezoek in de kampongs gedaanzij hebben de ellende, sociale maar vooral geestelij ke, die daar geleden wordt, gezien; zij zijn bekend met de eigenaardige Indische toestanden en weten, dat het éénige wapen tegen de steeds voort woekerende zonde ishet Evangelie. Zij weten ook, dat het dringend, dringend noodig is, dat het aantal der boden, die het Evangelie brengen, in die maatschappij vermeerderd worde. Het huisbezoek is het middel qm de door ons bedoelde lagen der maatschappij te bereiken het niet schuwen van de modder en het vuil der kampongshet ingaan in de woningenhet inleven in de Indo- Europeesche maat schappij het helpen bij ds verpleging der zieken, ziqt dat zijn de middelen, die de nenna overtuigen, dat er Christelijke liefde bestaatdat er Europeanen zijn, vervuld met een andere dan de laag zinnelijke gezindheid, die zij schier uitsluitend bij onze landgenooten waarneemt; dat er Christenen zijn, die zich geestelijk on stoffelijk aan haar laten gelegen liggendie haai niet als de ver schoppeling der maatschappij beschouwen. Die Christelijke liefde baant den weg voor het Evangelie. De Indo-Europeaan heeft geen grooter afkeer van dat Evangelie dan wij van natureen menigeen klemt zich met tranen van dankbaarheid aan die Heilboodschap vast. Wil ook de ongeloovige in Indië nog wel iets van zijn overdaad afstaan voor het sociale nut, dat hij in „Dorcas" ziet, voor Evangelisatiearbeid heeft hij geen geld over. In verband met het gering aantal der Christenen zijn dus de financi- eele krachten van „Dorcas" voor verbrei ding van het Evangelie zwak, terwijl het aantal personen, die zich voor Evangeli satie en huisbezoek kunnen en willen geven in de Indische maatschappij, al uiterst beperkt is. De Indische Cüristenen heb ben nagenoeg allen een vrij harden strijd om het bestaan te voeren en slechts de oogenblikken, die de wereldling in genoe gen of r st doorbrengt, kunnen zij aan den arbeid der Christelijke liefde wijden. Uit den aard der zaak zij n daardoor hunne krachten te gering, is hun tijd te beperkt en zijn de voor hen beschikbare uren van den dag niet de meest geschikte voor het werk. „Dorcas" heeft, opdat zij volgens hare be doeling kunne werken, den armen steun kunne bieden en met kracht het Evangelie kunne brengen, noodig: degelijke hulp van zusters, die, gedreven door de liefde van harwr Heiland, het zich een eere en een voorrecht rekenen Hem door het bren gen van het Evangelie aan de Eurasiërs, met woord en daad te dienen. Wij twijfelen niet of er zijn zulke zus ters. En omdat wij hiervan verzekerd zijn, hebben wij een oogenblik Uwe aan dacht en belangstelling durven vragen voor de geestelijke en maatschappelijke ellende onder de vele Indo-Europeanen, en voor den arbeid van „Dorcas". Wij wenschen eene hulpvereeniging te stichten, die, als wij straks naar Indië zijn teruggekeerd, de belangen van „Dorcas" in Nederland behartigt. En nu is het- onze bede, dat wij er in mogen slagen ge durende den korten tijd van ons verblijf in Europa eenige zusters, als door ons be doeld, naar Batavia te zien uitgaan. Daarvoor zijn wel ia de eerste plaats; doch niet alleen, gesshikte personen noodig ook geld. Geld voor uitrusting en uitzen ding; geld voor gedeeltelijk onderhoud te Batavia. Wij rekenen als uitzendingskos- ten circa f 8UO. voor éene zustervoor onderhoud jaarlijks f850. Zijn er onder hen, die dit lezen, zusters die roeping gevoelen voor onzen arbeid te Batavia dat zij dit ons dan mededeelen. Het buitenland schonk ons meer dan een voorbeeld van een ruim met aardsche goe deren gezegende, die zich voor soortge lijken arbeid gaf en die zelf de kosten droeg of daartoe bijdroeg. Heeft Nederland niet zulke Christinnen Verder vragen wij: zijn erin ons vader land geen Chiistenen, die een of meer zus ters voor hunne rekening willen nemen En eindelijkzijn er niet vele, zeer vele Christenen, die misschien wèl klagen, „dat er tegenwoordig zooveel gevraagd wordt," maar die toch dankbaar zijn dat God hun deur niet overslaat, als er geld noodig is voor eenigen arbeid ter bevorde ring van de uitbreiding van Zijn rijk op aarde, en die wel niet bij duizenden of bij honderden kunnen geven, maar die dan toch wel iets van het hunue voor onzen arbeid willen afzonderen Ziet daar, vele vragen, waarop wij vele bevestigende antwoorden verwachten. Stelt ons niet teleur. Verblijdt ons door ruime gavenliefst door vaste bijdragen. Helpt ons 1 Draagt zoodoende ook het uwe bij om iets te delgen van Nederland's schuld tegenover Indië. Laat ons arbeiden zoolang het dag is; de ure komt, waarin wij niet meer kunnen arbeiden. God zal ons vragen, niet ot wij „Dorcas" geholpen hebben, doch wèl ol wij naar vermogen ook het werk onder onze rasgenooten in Indië hebben gesteund. Eése bede om hulp is nu daarvoor tot U gerichtéen weg om in dezen Uwen plieht te doen is U gewezenvolgt dien weg of een anderen. Maar gij, die dit leest, kunt van nu af niet meer tot God zeggen: de geestelijke nooden in Indië wa ren mij onbekend noch kunt gij U troos ten met de meening, dat voldoende gedaan is, doordat iets voor Christelijke zieken verpleging wordt verricht. Opene Hij, Wiens ook het goud en zR- ver is, en Die nu een beroep op U laat doen, onze harten en beurzen, opdat niet eens tot ons het jwoord uitga„Ik ben hongerig geweest en gij |h ebt Mij niet te eten gegevenIk ben dorstig geweest en gij hebt Mij niet te drinken gegeven; Ik was een vreemdeling en gij hebt Mij niet geherbergdnaakt en gij hebt Mij niet gekleed krank en in de gevangenis en gy hebt Mij niet bezocht." L. van der JAGT ^Smissaeet. Den Haagde Perponcherstraat 101. M. E. IDENBURG— Duetz. UtrechtBurgstraat 74. Machinale Korenbouw in Amerisa. (Fragment uit een brief.) 't Was voorjaar. 160 acres land lagen ter bearbeiding gereed. En die arbeid moest verricht worden met een minimum van arbeidskracht en in een minimum van tijd. Het arbeidsloon in Amerika is duur en de tijd, tusschen zaaien en oogsten is kort, slechts drie maanden. De 160 acres zijn voor de helft met stoppels van klein graan, tarwe, gerst en haver bedekt, voor de andere helft met stoppels van maïs het hier genoemde Corn. Het eerste werk is nu dat de tarwe, gerst en haver gezaaid kan worden. Daartoe moet het corn-land, nu met stoppels bedekt, schoon gemaakt worden. Met eene machine bestaande uit 20 schijven wordt daartoe het land wat omgewoeld. Deze bewerking staat niet gelijk met het ploegen in Hol land. By dat omwoelen wordt de grond 8 a 7 Ctra. losgemaakt. De machine heet de dise-harrow. Zij wordt door vier paar den getrokken. Als de grond omgewoeld is wordt gezaaid. Dan gaat de groote egge (harrow) er over. Deze egge is 7 oude ellen breed, heeft 90 tanden en wordt door 4 paarden getrokken. De zaaiing geschiedt met de gewone zaaimachine. Het zaaien is afgeloopen en aan 't land wordt niets meer gedaan totdat de oogst er is. Hier zijn geen greppels of slooten, zoodat de ma chine de geheele 160 acres in een stuk afloopen kan. Als het land goed schoon is dan groeit het graan sneller dan het onkruid, zoodat men daarvan niet veel last heeft. Als het zaaien van het klein graan in het ccrnland afgeloopen is dan begint het zaaien van het corn in het graan-veld. Eerst schoon maken. Eerst met twee ge wone ploegen, eene met 2 en eene met 3 paarden. Somtijds ook met een riding-plow bespannen met 4 paarden waar men op zitten kan. Dan wordt het land gelijk ge maakt en begint de planting. Daartoe ge bruikt men eene kunstige machine. De corn-planter wordt door twee paarden ge trokken. Zij maakt twee rijen op een afstand van 4 Eng. voeten en laat op af standen van 4 voeten, als het corn geregeld van grootte is, juist 4 korrels op een hoopje vallen, zoodat het corn juist in 't vierkant van 4 voeten komt te staan. Met andere woorden: hoe men ook de rij en neemt, langs of overdwars, altijd staat het corn in de rij. Een ketting van dien draad waar langs de machine loopt, regelt het druppen der korrels voor de afstanden. Zij maakt een vooftje, de korrels vallen daarin, de wie len maken het voortje dicht en de korrels zitten dan ongeveer 4 vingers diep in den grond. Daarna wordt het land geëgd en de corn-planting is ook afgeloopen. Maar zoodra het corn boven den grond is, is ook het onkruid aanwezig, en dat moet ver nietigd worden. Daartoe is een nauwkeurige biwerking noodig. Twee stuks machines zijn daarvoor noodig. Dat zijn work lui gen mot schoffels, de een met 4, de andere met 8, deze kleiner. Door deze machines wordt de grond tusschen de rijen omgewoeld, even als met een kleiploeg. 't Yereischt groote oplettendheid om te zorgen dat men dicht bij de jonge plantjes komt zonder die even wel te schaden of onder te ploegen en toch geen onkruid te laten staan. Deze bewer king moet driemaal geschieden, de ma chines zijn bekend onder den naam van cultivator zij wordt door twee paarden ge trokken. Begin Juli komt de maaitijd. Dan komt weer een andere machine op de proppen, de harvesterof binder Deze wordt door 3, somtijds ook door 5 paarden getrokken. Deze machine is een waar kunststuk, als ze goed loopt kan men daarmee 15 acres op een dag afmaaien. Zij maait met een breedte van 5 a 6 voet het graan af en bindt het tevens tot schooven met dun touw, laat op geregelde afstanden 4 schooven vallen, zoodat men maar met den wagen er langs behoeft te rijden en de oogst is bijeen. Dan volgt het slot van de geschiedenis: de dorsching. Ook dat is machinewerk, maar ditmaal in plaats van met paarden door stoom gedreven. In een paar dagen is de dorsching afgeloopen. Twee man werpen zoo haastig als mogelijk is de schooven in de machine, het gedorschte en tevens gezuiverde graan loopt in een bak en men rijdt er huiswaarts mee. Ook het gras wordt door een machine, the mower gemaaid. Zij snijdt 4 voet breed. Het gras ligt daar een halven dag afgesneden, dan komt een andere machine, the pake", die harkt het hooi op, Iaat het op gere gelde afstanden op hoopen vallen, en spoe dig is 't geheele veld opgeruimd. Ziedaar eene beschrijving van den ma- chinalen korenbouw in Amerika. Alleen het plukken van corn moet geschieden met de hand en eischt groote behendigheid, ove rigens doet de machine den arbeid. De oogst is dit jaar overvloedig. Slechts klagen wij met onze broeders in de| oude wereld over de jammerlijk lage prijzen. De tarwe kost thans 44 ets. per bushel (3 bushels 1 hectol.), de haver 12, de gerst 25 ets. per bushel. Boter 10 ets. per pond, eieren 8 ets. per dozijn. Men moet dus heel veel ter markt bren gen eer men iets van beteekenis maakt. 20 Sept. '95 NATIONALE MILITIE. De loting voor de Militie zal plaats hebben in de gemeenten en op de dagen en uren als hieronder zijn q^ngewezen: V e e r e Maandag 7 October 10 uur voor lotelingen uit Veere, Vrouwepolde, Serots- kerke, Aagtekerke11 uur Meliskerke, Grijpskerke 12 uur, St. Laurens, Oostka- pelle, Domburg. Middelburg. Dinsdag 8 Oct. voor lotelingen uit Middelburg 9 uur. Woens dag 9 Oct. 10 uur voor lotelingen uit Arnemuiden, 11 uur Nieuw- en St. Joos- land, Ylissingen. Donderdag 10 Oct. 9 uur uit Ylissingen. Yrijdag 11 Oct. 10 uur Westkapelle, Zoutelande, 11 uur Bigge- kerke, Ritthem, Oost- en West-Souburg, 2 uur Koudekerke. Cortgene. Zaterdag 12 Oct. 11 uur voor lotelingen uit Wissenkerke1 uur Cortgene, Cats en Colijnsplaat. Oostburg. Woensdag 16 Oct. 10 uur Nieuwvliet, Groede, Breskens, Zuid- zande 12 uur Oostburg. Sluis. Donderdag 17 Oct. 10.30 Aar denburg, 11.15 St. Krnis, Cadzand, Eeue 12,30 Retranchement1 uur Sluis. Axel. Donderdag 24 Oct. 10 uur Sas van Gent c. s.11,30 Axel. Ter Neuzen Yrijdag 25 October 9 uur Philippine, Zaamslag10 uur Hoek; 10,45 Terneuzen. Goes Maandag 28 October 9 uur Goes; 10,30 Borsele 11 uur Kloetinge 11,30 Heinkenszand 1 uur 's Heer Arendskerke. En Dinsdag 29 Oct. 9 uur 's Gravenpolder 9,20 Kattendijke 9,45 Wolfertsdijk 10,45 Iloedekenskerke11,20 Baarland; 11,30 Oudelande11,50 ElleWoutsdijk1 uur 's Heerenhoek 1,30 Driewegen met 's Heer Abtskerke1,45 Nisse2 uur Ovezand. K a p e 11 e. Woensdag 30 Oct. 11 uur Kapelle; 11,45 Schore1 uur Wemeldin- ge 1,45 Krabbendijke; 2,30 Rilland-Batk. Kapelle. En Donderdag 31 Oct. 11 uur voor lotelingen uit Ierseke1 uur Kruiningen 2,45 Waarde. T h o 1 e n. Vrijdag 1 Nov. 10,30 Tho- len 11.30 Stavenisse 1 uur St. Annaland 2 unr Poortvliet. En Zaterdag 2 Nov. Oud- Vosmeer 9 uur; [S;. JPhilipsland 9,45; St. Maartensdijk 11 uur; Scherpenisse 11,45. Brouwershaven. Dinsdag 5 Nov. 10 uur voor lotelingen uit Brouwersha ven c. s. Zierikzee. Woensdag 6 Nov. 9 uur Zierikzee10.30 Bruinisse, 11,30 Oosterland, 12 uur Dreischor, Nieuwer- kerk; 1 uur Öuwerkerk. Gedeputeerde Statsn hebben bepaald dat ter bepaling van het aandeel, door de gemeenten te dragen in het gedeelte het welk de Provincie in de lichting voor de nationale militie van '96 moet leveren, worden samengevoegd de gemeenten Drie wegen en '8 Heer Abtskerke; Fioordwelle en Serooskerke (S.)Ossenisse en Hengstdijk. De heer Gleichman heeft het voor zitterschap in de Tweede Kamer aanvaard. Na opening der zitting bood de minister van financiën de staatsbegrooting jvoor 1896 aan. De middelen werden geraamd op 130 millioen 8Vs ton, de uitgaven op 138 rnil- lioen 362 duizend; en het tekort dus op 7Vs millioen. De middelen zijn 2V2 millioen hooger de uitgaven 380 duizend lager geraamd. De gewone uitgaven leveren een tekort van 2 millioen op, doch de jaarlijksche besparing is gewoonlijk 3 millioen, zoodat de gewone uitgaven gedekt zijn en zelfs ruimte overlaten voor eventneele afschaf fing van tollen en eene regeling der finan ciëele verhouding tusschen het rijk en de gemeenten. Te zijner tijd zal eene leening van 15 millioen voor de tekorten noodig zijn. Staatsbagrooting 1896. De verschillende hoofdstukken zijn als volgdt geraamd I. Huis der Koningin f 804,250. II. Hooge colleges van Staat enz. f 672,633. Meer is uitgetrokken: voor de Staten- Generaal flOCO; voor den Raad van State f500; voor pensioenen f 3543, tegenover een lagere raming voor de Kanselarij der beide Nederlandsche orden van f 270. III. Buitenlandsche Zaken f833,880. Meer voor kosten van het Departement f 500, kosten van bnitenlandsche zendingen en consulaten f21,800; pensioenen, wacht gelden en toelagen f 4000. IV. Justitie f 5.349,602. Minder voor: Gebouwen, daaronder niet begrepen den Rijkswerkinrichtingen f28,800; kosten der Rijkswerkinrichtingen f64,691. Daartegenover staat een hoogere raming voor: kosten van het Departement f 4,973, kosten van de rechterlijke macht f7.200, gerechtskosten f 20,000, kosten van alge- meene of Rijkspolitie en in zake jachten visscherij f 4,420, kosten der gevangenis sen en Rijksopvoedingsgestichten f12,454, pensioenen, wachtgelden, enz. f6,986. V. Binnenlandsche Zaken f 13.871.976.25; meer voor kosten van het bestuur der provinciën f 26,612.medische politie f 20.360.onderwijs f 312,488.5lVs; kun sten en wetenschappen f 37,166.—; pensi oenen, toelagen, enz. f 29,300.tegen over eene lagere raming voor: kosten van het Departement f 440.Nederlandsche Staatscourant enz. f 400. VI. Marine f 15,758,026.40. Minder; voor kosten der administratie f 8.030.84 personeel der zeemacht f123,570; loods wezen, betonning, enz. f63.768, tegenover een hoogere raming voor: materieel der zeemacht f78,165; pensioenen, onderstan den, enz. f 116,200. (Slot volgt). Beroepen te Wemeldinge Dr. F. J. Los te Bruchem en Kerkwijk. Middelburg. Onze geachte leeraar ds. G. W. A. de Veer hoopt 9 October, a. s. zijn 25 jarige evangeliebediening te herdenken. ZEerw. werd 9 October 1870 bevestigd te Hagestein, welke gemeente hij wegens ongesteldheid verliet den 1 November 1876. In 1879 stelde hij zich weder beroepbaar en werd den 4 Mei van dat jaar bevestigd in de gemeente te Bahr en Latum. Den 1 Juli 1883 deed hij intrede te St. Laurensen dient sinds 4 October 1885 de gemeente alhier, waar hij de algemeene achting mag genieten. Schore. Gekozen tot ouderling en diaken J. Zoeteweij en L. Kabboord, in plaats van I. v. Maldegem en M. v. Koe- veringe. Geref. Kerken. Aan de theologische school te Kampen zyn van de 19 aspirant studenten 13 toe gelaten, te weten de heereu H. Brinkman, J. Brinkman, H. de Bruijn, A. J. v. d. Burg, M. Buwalda, J. van Essen, E. A. Groenewegen, D. Hogenbirk, M. P. de Rui ter, R. S. Sybrandi, P. A. Sietsema, J. v. d. Vegt en R. Zijlstra. De examens vrije- en orde-oefenin gen zullen aanvangen 15 Oct. a. St. Maartensdijk. De voordracht ter benoeming van eene onderwijzeres a/d openb. school alhier is alphabetisch opge maakt als volgt: Mej. M. de Haas van Middelburg, Mej. H. J. Kerpenstein van Poortvliet Mej. M. L. J. Ramaker, van 's Heer-Arendskerke. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Heden Yrijdag zijn veroordeeld wegenB diefstalA. M., 20 j., arbeider, Domburg, tot 3 m. gev. straf, en P. v. d. B., 21 j., steenbakker, Stoppeldijk, tot f 5 b. s. 5 d. h. mishandeling: H. 0. d. V., 18 j., zonder beroep, Vlissingen, tot 3 m., en 0. J. N., 27 j., reiziger, Middelburg, tot 2 m. gev. straf, en C. B., 22 j.schilder,'s Graven- hage, tot f 10 b. s. 10 d. h., en G. d. W., 18 j., arbeider, 's Heer Arendskerke, tot f 3 b. s. 3 d. h. wederspannigheid: A. V., 31 j., koopman, Kruiningen, tot 7 d. gev. straf, en huisvredebreuk en wederspannigheid: M. K., 25 j., schildersknecht, Hansweeri, tot 2 m. gev. straf. In zake P. v. V., 19 j-, schippersknecht, vroeger verblijf houdende te Middelburg, den 6en November 11. ter zake van dief stal bij verstek veroordeeld tot 3 m. gev. straf, enj. D. K. 25j., landbouwersknecht te St. Jansteen den 12en Juli 11. ter zake van mishandeling bij verstek veroordeeld tot 14 d. gev. straf' en beiden van die vonnissen, ieder voor zich, in verzet ge komen zijn op heden bedoelde vonnissen bekrachtigd en de beklaagden tot dezelfde straffen veroordeeld. Allen in de kosten, de twee laatstgenoem den ook in die van het verstek. Vrijgesproken M. M. M. T. 25 j., met selaar, 's Gravenhage, beklaagd van mis handeling, en G. R. 50 j., winkelier, Veere beklaagd van bedreiging, LANDBOU W- Zierikzee. De Centrale Tentoonstel- lingsvereeniging „Landbouwbelang" heeft de inzendingen op hare tentoonstelling van Donderdog 19 Sept.jl. als volgt bekroond: CHALLENGE-TARVYE. Ie prijs. Ch. Groeneveld de Kater, Noord- gouwe. 2e pr. L. Vis, Noordgouwe. RUWARIGE ESSEX. Ie prijs. De Wilhelminapoider. 2e pr. Labrijn Pilaar, Goes. 3e pr. S. J. de Rijke, Sir-Junslaud. GLADARIGE ESSEX. Ie prijs. S. J. de Rijke, Sir-Jansland. 2e Labrijn Pilaar, Goes. DATTEL-TARWE. 2e prijs. Th. Brouwer, Oosterland. SPIJKTARWE. 2e prijs. De Wilhelminapoider. CHIDHAM-TARWE. Ie prijs. Labrijn Pilaar, Goes. MOLD'S-TAR vYE. 2e prijs. D. Lokker, Nieuwerkerk. ROGGE. Ie prijs. Ch. Groeneveld de Kater, Noord, gouwe. 2e pr. D. Koopman Pz., Nieuwer, kerk. 3e pr. S. J. de Rijke, Sir-Jansland WINTERGERST. 2e pr. S. J. de Rijke, Sir-Janslund. 3e D. Koopman Pz., Nieuwerkerk Coes. Met het oog op de meerdere drukte van het goederenvervoer zijn vanaf heden op de Zeeuwsche lijn de zoogenaamde peeëntreinen weder gaan loopen. Deze loopen tot nader order dagelijks behalve des Zondags. Naar wij vernemen is onder Kuit aart, gemeente Hontenisse, het lijk van een vrouwspersoon gevonden met een touw om den hals. Men vermoedt een misdrijf. De justitie is derwaarts vertrokken, ver gezeld v; n den heer J. J. Berdenis van Berlekom, arts te Middelburg. Vlissingen. Woensdagnacht had alhier in den winkel van Gebr. Polak een bru tale diefstal met inbraak plaats. Omstreeks half een begaven twee jongens van 17 en 18 jaar zich over het plat ter zij ie van den winkel naar het kantoor, schoven het raam op en gingen binnen. Ook de geld- lade werd aangesproken doch het onge wone geluid der electrische schel bij de opening der lade veroorzaakt, trok de aan dacht van den in de buurt surveilleeren- den agent van politie Landman. Deze waarschuwde terstond den heer Polak, die aan de overzijde woont, zoomede de aanwezige agenten op het politiebureau, die het getouw afzetten. De heer Polak begaf zich onmiddellijk in het kantoor, waarop genoemde knapen, E. en L., de vlucht namen en den agenten in den arm liepen die hen in arrest namen. Onder meer werd een som van f 109 bij hen gevonden. Eerstgenoemde was vroeger bij den heer Polak in dienst geweest en was dus in het gebouw bekend. Donderdaga vond werden geboeid per trein van 6 uur onder geleide van twee rijksveldwachters naar de gevangenis te Middelburg getrans porteerd. Vlissingen. Donderdag tegen den avond had alhier een treurig ongeluk plaats. Het 10 jarig zoontje van den con ducteur der staatsspoorwegen H. Piera, in de tweede binnenhaven bezig met krab ben vangen, had het ongeluk boven van den wal voorover te water te vallen en jammerlijk te verdrinken. Een vrouw die daar in de buurt woont heeft nog getracht hem te redden door hem een stok toe te steken, maar het mocht niet baten. Dadelijk is men begonnen te dreggen van het in de nabijheid liggend oorlogsschip Evertsen na lang zoeken vond men het lijk dat per brancard naar de bedroefde ouders van den knaap vervoerd werd. Vlissingen. Het lijk van den oud sten zoon van kapt. Mohn van het Noord- sche stoomschip „Xania" is gelijk reeds in ons vorig no. vermeld staat, te Borsele aan gespoeld, en Donderdag naar huis getrans porteerd om in vereeniging met het 2e ter aarde bestelde lijk zijns jongeren br. in een looden kist te worden gevat om naar Noorwegen te worden verzonden. De Belgische marine zond een der stoom schepen van de Police de la rade aan boord waarvan het Woensdag opgevischte lijk van den rivierloods van Hemelrijck naar Antwerpen vervoerd werd. Ook het lijk van den bootsman der Xania is Woensdag gevonden, zoodat thans de lijken van al de slachtoffers te recht zijn.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1895 | | pagina 2