NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT PRIJS DER ADVERTENTIËN G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. Evenredige vertegeuwoordiging> ilo. 149. 1895. iDorifafag 19 Scptem6cL Ilfgewfe faargang. UITGAVE VAN elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Prijs per drie maanden franco p. p 0,95. en Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel Enkele nummers 0,025. meer 10 cent. Nieuwe abonné's ontvan gen tot '1 October a. ons blad GRATIS. I. Iu den laatsten tijd is op velerlei wijze, en van velerlei zijden, een meening uit gesproken over evenredige vertegenwoor diging, en over bet bewuste adres der A. It. Kiesvereeniging te Goes, waarin op invoering van een proportioneei kiesstelsel voor Gemeenteraden en Provinciale staten werd aangedrongen. Under anderen spraken zicb in deze uit bet Dagblad van Zuid-Holland en 's Gra- venbage, de Amsterdamscbe Volksbode, de Arnbemscbe courant, de Liberaal, de Zut- pbenscbe Courant, en de Vaderlander. Het zij mij vergund deze bladen inzoo- ver mij dat mogelijk is, te beantwoorden. Ten eerste wenscb ik te antwoorden op de bezwaren, geopperd door bet Dagblad v. Z. H. en 's Gr. Ik beb geboogd dit te doen in een ingezonden stukin bet Dag blad zelve, maar dit stuk werd, voorzoo- vor mij bekendis, niet geplaatst. Op mijn informatie dienaangaande bad de redactie niet de beleefdheid te antwoorden. Te zwijgen op een vraag met een betaald antwoord, is een handelwijze die mij ten hoogste verwondert in een blad waarvan ik meende dat het uitstekend op de hoogte was vau hoffelijkheid en goede vormen. Ik ben dus genoodzaakt het blad hier te bestrijden. Het Dagblad gevoelt wel sympathie voor evenredige vertegenwoordiging, ja zelfs zweeft een proportioneel kiesstelsel als correctief tegen het noodlottige democrati- seeren van het kiesrecht, het blad gelijk een ideaal voor oogen maarals een onbereikbaar ideaal De onhereikhaarheid van ons doel kan ik slechts bewezen achten na vele mislukte proefnemingen. Zoolang men nu in ons vaderland op dit gebied nog geen enkele proef genomen heeft, kan men slechts de oogen richten naar het buitenland. Doen wij dat, dan blijkt ons het vol gende In Denemarken werd in bet jaar 1855 aangenomen een voorstel van den Minister Andrae om voor den „Kigsraad" voor zoo ver die door het volk gekozen werd, een evenredigbeidsstelsel in te voeren. Toen in 1860 de „Kigsraad" verdeeld werd in twee kamers, werd bepaald dat de le Ka mer, bet. „Landsthing", gekozen zou wor den volgens een proportioneel stelsel. In Brazilië is sinds 1881 een proportio neel stelsel ingevoerd bij de verkiezingen voor de provinciale Staten en de Gemeeme- raden. Nadrukkelijk werd meermalen inde Kamer verzekerd dat bet stelsel zeer gun stig werkte, en goede resultaten opleverde. In de Vereenigde Staten van N. Am. werd een proportioneel stelsel toegepast in de Staten Illinois en Pennsylvanië, en in de steden Bloomsbury en Berwick. In Spanje werd reeds in 1876 de even redige vertegenwoordiging in beginsel aan genomen. De toepassing is echter nog zeer gebrekkig. Eigenaardig is het dat in de kamer van afgevaardigden 10 zetels gere serveerd blijven voor ben die nergens ge kozen zijn, maar in het geheele land meer dan 10,000 stemmen verkregen. De 10 die van dezen de meeste stemmen kregen, zijn verkozen. Ook in Portugal werd den 2en Mei 1884 een dito kiesregeling ingevoerd als in Spanje. Wat Zwitserland betreft, zoo meen ik te kunnen volstaan met te verwijzen naar de mededeelingen van Mr. J. A. van Gilse in de „Vragen des Tijds". De opmerking van de Kiesvereeniging Algemeen belang" te Utrecht, bij de be handeling van ons adres in hare vergade ring van 23 Augustus, ais zou wat voor Zwitserland goed werkte nog niet geschikt zijn voor Nederland, is alweer een van die vele meeningen, die zoo gemakkelijk met zekere besliste hoogheid te uiten, maar bij gebrek aan proefneming, onmogelijk te bewijzen zijn. In alle geval bewijzen bovenstaande voor beelden uit het buitenland dat van onuit voerbaarheid geen sprake is. Ook noemt bet Dagblad het een bezwaar dat alle het blad bekende proportioneels stelsels zoo „cijferachtig" zijn. Dat de meesten ingewikkelder zijn dan het thans vigeerende meerderheidsstelsel, geef ik toe. Maar dat „cijferachtige", die meerdere moeilijkbeden, aan de toepassing verbonden, zullen toch wel niemand gelden als een onoverkomelijk bezwaar. Ik kan niet aannemen dat bet Dagblad den weg die leidt naar een doel dat door het blad zelve een ideaal genoemd wordt, zou mijden, om dat op dien weg eenige hindernissen zijn te overwinnen. Bovendien is die „cijferachtigheid" niet zoo groot als sommigen zich die misschien wel voorstellen. Het zij mij vergund dit te bewijzen, door in grondtrekken bet stel sel te beschrijven, dat ons, bij ons verlangen naar proportioneels vertegenwoordiging voor oogen zweefde. Ik wijs er echter met nadruk op dat wij in ons adres aan de Kamer dit stelsel slechts terloops noemden en) alleen aandrongen op erkenning van bet proportioneele beginselaan de Kamer overlatende de keuze van het stelsel dat baar het meest gewenscht zal voorkomen. Om te bewijzen dat wij bij onze keuze niet overijld te werk gingen, wil ik eerst de door ons bestudeerde stelsels opsommen: lo. Het stelsel van de vrije mededinging van candidatenlijsten (voorgesteld in 1867 door de „Association Kéformiste" te Genève). 2o. Het stelsel der dubbele gelijktijdige keuze (van den heer Eiscber te Philadel phia, „Keform in our municipal elections" 1866. Verdedigd door Borely „Represen tation de la majorité et des minorités" in 1870, en voor de „Association réformiste" te Genève door Koget in 1871). 3o. Het stelsel der vrije keuze. 4o. Het stelsel van prof. Fruijn (Gids 1869 deel IV). 5o. Het stelsel „de 1'Association réformiste Beige"). 6o. Het stelsel van de afnemende waarde der stemmen (reeds in het einde der vorige eeuw in Frankrijk voorgestaan door de Borda en Condorcet). 7o. Het stelsel Pappenbeim. 8o. Het stelsel van den gemeenen deeler. 9o. Het stelsel „de la pluralité simple" (reeds in 1793 aanbevolen door Condorcet „Projet de constitution Franpaise" titre X, en in 1849 opnieuw verdedigd door Emile de Girardin „Question de mon temps" deel VIII). 10e. Het stelsel Bouthmy (in 1867 aan genomen door de Association of electoral reform" te New-York). Ho. Het stelsel van sir Walther Baily berustende op bet kiesquotient, met over dracht van stemmen ter keuze van den ge kozene. 12o. Het stelsel Hare, berustende op bet kiesquotient, met overdracht van stemmen ter keuze van de kiezers. Uit dezen kozen wij bet laa'tste, het stel sel Hare. Dit stelsel, na uitlating van eenige bepalingen die meer in het bijzonder betrekking hebben op eigenaardig Engelscbe toestanden, staat, althans naar onze beschei den meening, zeer ver boven alle anderen ja, bet komt de volmaaktheid nabij, daar het een zuiver evenredige vertegenwoordiging verzekert, zonder de vrijheid van keuze ook maar in het minst aan banden te leg gen, zooals dat bij vele andere proportio neele stelsels bet geval is. In hoofdtrekken is dit stelsel als volgt Iedere kiezer kan, volkomen vrij han delend, zijn stem uitbrengen op wien hij wil. Hij plaatst op zijn stembriefje vooreerst den naam van den persoon die hem bet meert gewenscht voorkomt, en kan dan daarop nog zooveel andere namen doen volgen, als bij zelf verkiest, waarbij dan, met de stemopneming, geacht wordt dat bij die namen geplaatst beeft in volgorde van voorkeur. Stel nu er zal plaats hebben een verkie zing voor de Prov. Staten. Alle in de Provincie uitgebrachte stemmen worden nu te samen geteld l) en gedeeld door bet aantal der te kiezen leden. De uitkomst dezer deeling noemt men het kiesquotient. Bijv. 30.000 uitgebrachte stemmen, 30 le den te kiezen, dus het kiesquotient is 30,000 30 1000.; Bij de stemopneming houdt men eerst slechts rekening met de namen die op de briefjes bovenaan staan, en men verklaart voor verkozen iederen candidaat die 1000 stemmen op zich vereenigd beeft. Zijn er dan nog stembriefjes waarop de naam van een der verkozenen bovenaan staat, dan wordt die naam doorgehaald en gelden die stemmen voor de namen die daarop nummer 2 staan. Bijv. op A worden uit gebracht 2200 stemmen. A is dus verko ken en houdt nog 1200 stemmen over. Op die 1200 briefjes wordt nu de naam A doorgehaald, zoodat daarop boven aan ko men te staanop 8C0 B op 100 C, en op 300 D. Gesteld nu dat B reeds 1100 stemmen heeft, C reeds 500 en D reeds 700, dan wordt dat dus voor B 1100 800 rr 1900, voor C 500 100 600, en voor D 700 300=1000. Bijgevolg zijn dus B en D verkozen, terwijl B nog 900 stemmen overhoudt. Op die 900 brief jes wordt nu weer de naam B doorgehaald, zoodat bovenaan komen op 400 C, op 100 E, en op 400 F., welke stemmen dan natuurlijk weer bij C, E en F worden op geteld. Zoo gaat men door met de overschietende stemmen der verkozenen te verdoelen, steeds trachtende de candidaten te brengen tot het kiesquotient. Is dit eindelijk niet meer mogelijk, dan verdeelt men de stemmen van den candi daat die de minste «temmen verkreeg. Ook dit zet men voort, steeds trachtende can didaten te brengen tot bet kiesquotient, totdat er eindelijk slechts zooveel candi daten overblijven, als er nog zetels te be zetten zijn dezen worden dan eveneens verkozen verkiaard. Ziehier iu hoofdtrekken bet stelsel waar van reeds in 1881 Mr. J. J. I. Harte, af gevaardigde voor 't district Grave, getuig de „Geen enkel stelsel is genialer ge dacht, zorgvuldiger ontwikkeld, nauw keuriger onderzocht, scherper bestreden, zegevierender gehandhaafd Ziehier een stelsel dat dien kiezers welke nu onder bet drukkend gevoel hunner on macht öf thuis- blijven, of ter stembus gaan met loome schreden, de overtuiging zal schenken dat ook hunne stemmen ge wicht leggen in de schalen der politieke balans. En nu het éénige bezwaar datmenhier- tegeu kan inbrengen moeite, werk Toch is dat werk niet zóó tijdroovend of het kan, mits men de werkzaamheden oordeelkundig verdeele over een geheele provincie, afloopen in 24 uren. Ook moet men niet vergeten dat hier de herstemmin gen geheel vervallen. Maar al vereischte het opmaken van den uitslag dagen, ja weken meer dan nu, dan nog zouden wij tegenover de klacht: „moeite, omslag, becijfering" stellen het éene woord „Rechtvaardigheid." Welke leuze zou de edelste, de machtigste zijn Wie heeft den treurigen moed te erkennen dat het gemakzucht is die hem doet wei geren naar billijkheid te streven C. E. YAN KOETSVELD. Kiesdistrictei kent het stelsel niet; hierop kooi ik nog terug. Bladen van allerlei richting hebben het afgekeurd dat kapitein Seret, Jid der twee de kamer, door den minister is overge slagen bij de jongste bevordering van kee- ren officieren. Velerlei is achter deze daad van den minister gezocht. Wij hebben den strijd tusschen de groo- te bladen laten uitvechten. Nu het stof is weggewaaid, veroorloven wij ons eene opmerkinghierbij niets afdingende op de achtbaarheid en ver dienstelijkheid, geleerdheid en onmisbaar heid van dezen officier-volksvertegenwoor diger. De heer Seret werd in 1876 lid der Kamer. Sinds dien tijd vertegenwoordigde hij onafgebroken het kiesdistrict Gorkum, en promoveerde daaibij nog van luitenant tot kapitein. Actieven dienst deed hij echter niet. Welke kleermaker, timmerman, smid. kortom welke vakman zal een knecht tot meesterknecht bevorderen, wanneer deze in geen 19 jaar in het vak was? Er heeft zich een comité gevormd om gelden in te zamelen voor een gedenk- teeken op het graf van den oud-minister van koloniën Van Dedem. In dit comité heeft onder anderen zit ting de oud-minister van koloniën Mackay. Tot nog t»e vernamen wij niet dat zich een comité heeft opgemaakt voor een zoodanige gedachtenis aan den oud-mi nister van Koloniën Keuchenius. En ook niet dat in dit comité zitting heeft de oud-minister van koloniën Mackay. Be Zeeuw heeft in onderscheiding van het meerendeel barer antirevolutionaire zusteqen den minister van kiloniën Yan Dedem bij zijn optreden met ingenomen heid begroet. Onze verwachting omtrent hem is niet beschaamd, dat hij veel goeds voor Indië zou zoeken tot stand te brengen. Niet zijn schuld is 't dat hij niet Maar omvergelijkelijk meer--denk aan Biliton, denk aan de Zending is het vaderland aanzijn voorganger, aan onzen eenigen Keuchenius verplicht. Een gedenkzuil op Van Dedems graf eert allen die deze zuil wenschen te stichten. Doch zij doen 't niet zonder een saluut aan de nagedachtenis van Van Dedems grooten voorganger De troonrede, gisteren door Hare Ma jesteit de Regentes lang leve de Re gentes uitgesproken, vraagt niet veel woorden om haar te bespreken. Ontdoet men haar toch van het oude, het aangekleede Sn het onbeduidende nieuws, alsmede van de gewone plichtple gingen, dan schiet ons al weinig anders over dan haar met een „Dat zij zoo te beantwoorden. Over het andere kan men gevoeglijk zwijgenals men weet dat het slechts oude klachten zijn die men herhalen moet. Klachten over de ledigheid en onwaarheid die uit zulk eene troonrede u tegenklinken. De algemeene toestand van land en volk geeft geen reden tot tevredenheid, evenmin als die onzer bezittingen in Oost en Westevenmin als die van handel en nijverheid, welke wel, en van landbouw en veeteelt welke niet genoemd werden. Zou in dat verzwijgen van den land bouw de stilzwijgende erkenning kunnen opgesloten liggen dat het den landbouw niet goed gaat? En draagt ook het niet noemen der nooden van den arbeid zoo werkgevers als arbeiders niet de belijdenis van on macht om daaraan te gemoet te komen, met zich? Voor personeele belasting en kiesrecht wordt in de eerste plaats de medewerking der Volksvertegenwoordiging ingeroepen. Zij beantwoorde dit Koninklijke verzoek met de ernstige poging om haar „belang rijken arbeid", ten vorigen jare afgebroken, op ombekrompen wijze „te hervatten" en de quaestie die de partijen verdeelt, zoo spoedig als Landsbelang en Konink lijke bedoeling dit vorderen, te beëindigen. Dat zij zoo Te Groningen zal de zetel in den ge meenteraad, open gekomen door het over lijden van een antirevolutionair, weder door een antirevolutionair zijn bezet. De man was candidaat van vijf kiesver- eeni'gingen en komt er niettemin eerst bij herstemming. De strijd was vrij onverkwikkelijk. De een riepgeef den zetel aan de Roomschen en de ander riepontneem hem niet aan den Antirevolutionair. Dergelijke kleine beweegredenen zouden vervallen, wanneer een evenredig kies stelsel voor de gemeenteraden werd inge voerd. Ook zouden de tusschentijdsche ver kiezingen kunnen vervallen. Van alle partyen komen de kiezers op en naar hunne opkomst worden de zetels verdeeld. De antirevolutionair die tusschentijds aftreedt, wordt vervangen door zijn geest verwant, die in steinmencyfer hem het naast bij kwam. Op het pad van België's tweeden koning groeien de rozen niet. De Congo knaagt al sinds jaren aan zijn levensgeluk. En op 't oogenblik dat hij haar van zich afschuift, kronkelt zij zich te kraahtiger om hem heen, als wilde zij hem dooden. Treurig luiden de laatste berichten uit dit land. In districten waar het gezag zich meester waande, braken opstanden uit onder de eigen troepen en onder de bondgenooten. Belgen, Basoko's en Baagala's werken als om strijd aan zijn onuergang. Een bekwaam officier, de kapitein Peltzer, werd door zijn eigen soldaten vermoord Wal Atjeh voor Nederland werd, dreigt Congoland voor België te wordenhet inerte blok dat haar onverbiddelijk mee sleurt en v„rdwijnen doet in den nationalen ondergang 1 Op de oude waag te Franeker kan men het volgende rijmpje lezen De Tappers worden dik en vet, De Drinkers dun en mager. De Drinker gaat naar 't Pandjeshui*, De Tapper naar den Slager. (Geïll. Volksblad.) Men klaagt dat dit ministerie zoo weinig uitvoert en ook in het nu afgesloten zit tingjaar haast niets tot stand bracht. In dit ministerie zitten mannen die het ministerie Mackay steeds vervolgd hebben met klaagliederen over deszelfs luiheid. En toch, geene beschnldiging was zoo onbillijk als deze. Hier is de Nemesis in het spel. Want het is volkomen waar, het gaat langzaam met den parlementairen, wetge- venden, ministriëelen arbeid. „In het moeras" Bij de verkiezingen in Ierland kan 't er soms echt Iersck, dat wil zeggen heet naar toe gaan. Onze meest flegmatieke lezers kunnen zich daar geen begrip van vormen. De vorige week Woensdag had te Lim- meiik een verkiezing plaats voor het Par lement. Het was een broederstrijd. De strijders hadden het terrein vrij. Geen liberaal of conservatief betwistte hun den

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1895 | | pagina 1