GEMENGDE BERICHTEN. KERKNIEUWS. SCHOOLNIEUWS. Lage prijzen zijn geen ramp, zelfs niet voor hem, die er voor verkoopt, maar wel dalende prijzen. Als de koopman zijn wa ren steeds te duur gekocht heeft, of de fabrikant zijn grondstof, als de landbouwer zijn land, te duur gekocht of te hoog ge pacht heeft, dan zijn voor hen de dalende prijzen een ramp, die de massa bevoorleelt, maar ben ten gronde kan richten. Maar zijn die rampen geleden en is het laagste punt bereikt, dan blijft ook de zegen niet uit, evenmin als de vloek uitgebleven is van de hooge prijzen, die wij tussehen de jaren 18701880 gekend hebben. Want het zijn niet de lage prijzen van nu, maar de hooge prijzen van toen, die tienduizen den landbouwers verarmd en ten gronde gerichl hebben. In de verbeelding dat de prijzen steeds in stijgende beweging zouden blijven, hebben duizenden zichzelf geworgd, door pacht- en koopsommen te besteden, die toen reeds niet uit den grond te halen waren. Wat de hooge renten betreft, die het landbouwbedrijf boven andere drukken, ieder, die land. koopt, voor geldbelegging of voor eigen gebruik, houdt, behoort althans te houden rekening met de productieve waarde van het land, zoowel als met de lasten, die er op drukken, en zal zijn koop som naar beide berekeningen bepalen. Al wordt het land op lit oogenblik van alle lasten ontheven, dan zou dit een geschenk voor eens zijn aan de tegenwoordige be zitters, dat, gekapitaliseerd, de landprijzen in evenredigheid ten volle zou verhoogen en aan de huurders geen cent voordeel zou geven. Van de grondbelasting heeft de wetge ver Vi deel aan den landbouwer of grond bezitter cadeau gedaan de overgangsrech ten zijn met */s verminderd; de bedrijfs belasting, waarin ook zij worden aangesla gen, die vroeger niet gepatenteerd waren, wordt op den landbouwer niet toegepast. Ik wil wel gelooven dat de landbouw wel het een en ander van den Staat vra gen mag, maar om zich zoo het stiefkind van het land te achten als men het zoo gaarne doet voorkomen, is in mijn oog onbillijk. Ik wil niet ontkennen, dat men als landbouwer wel eens jaloersch kan worden, als men de groote werken ziet, die ten bate van den handel worden uitgevoerd maar hoe ontzettend veel zal de waarde van het land door de verbeterde ver keerswegen niet toegenomen zijn Wat is de landbouw zonder goede wegen en vaarten Wat zou er betaald worden voor land midden in een grooten polder zonder weg of vaart? Ik herinner mij nog hoe het koolzaad, door de Kanaalmaatschappij na de drooglegging van den Houtrakpolder daarin gezaaid, aan de koopers f 6 per Hectoliter kostte van dorschloon en uit den polder dragen. Mogen er dus wegen en spoorwegen en kanalen met het oog op het handelsver keer worden aangelegd, handel en land bouw zijn zoo tweelingzusters dat zij elkanders levensorganen beiden evenzeer noodig hebben. Wij ontvingen het „Plan voor de door het Rijk gesubsidiëerde Proefvel den in de Provincie Zeeland in 1895/96." Op 19 proefvelden zijn proeven genomen; waarvan de resultaten door de commissie worden medegedeeld. Wij meenen te kun nen volstaan met belanghebbenden daar naar te verwijzen. De commissie schrijft voorts De plannen voor de proefvelden in Zee land 1895/96, door den Rij kslandbouwiee raar opgemaakt in overleg met de proef nemers, zijn in de vergadering van de Commissie van toezicht den lOen Augustus vastgesteld en goedgekeurd door den Mini ster van B. Z. bij schrijven van 20 Augus tus 1895, No. 227. Door de Commissie is noodig geoordeeld de volgende punten onder de aandacht te brengen van allen, die zich met het nemen van een proef hebben belast a) de hulpmeststoffen behalve kaïniet en kalk worden door den proefnemer zelf aan geschaft en later in rekening gebracht h) bij het zenden der rekeningen wordt eene specifieke opgave gevraagd der ver schotten voor zaad, mest, viacht enz., zoo veel mogelijk worden de eenheidsprijzen daarbijgevoegd c) de modelstaten worden zoo nauw keurig mogelijk ingevuld; d) van het vastgestelde plan mag de proefnemer niet afwijken, zonder nadere toestemming van den Rijkslandbouwleeraar; e) de proeven moeten genomen worden in overleg met het lid der Commissie, onder wien de proefnemer ressorteert; dit lid moet dus bijtyds kennis gegeven wor den van dag en uur waarop het proef veld wordt bewerkt, bezaaid, enz. opdat bidoeld lid op de hoogte blijve van het geheele verloop der proefneming. De leden der Commissie belast met het toezicht op de proefvelden in Zeeland zijn voor Walcheren, F. J. Voorbeytel te Ritthem. Schouwen en Duiveland, Ch. Groeneveld de Kater te Noordgouwe. Tholen, C. A. H. Wagtho aldaar. Krui- ningen, M. Kostense aldaar. Heinkenszand A. Padmos te Kloetinge. Noord-Beveland, G. J. v. d. Linde te Colijnsplaat. Hulst, K. J. A. G. Baron Collot d'Escurij te Hontenisse. Oostburg, G. A. Yorsterman van Oyen te Aardenburg. Middelburg. Ten behoeve van den Read van Toezicht op de spoorwegdiensten zal, ter inspectie der Zeeuwsche lijn op Yrijdag 20 September een extratrein loopen vertrekkende ten 10.45 vm. van Roosendaal en aankomende te Vlissingen ten 2.14. Tot amb enaar ten kantore van den Betaalmeester te Middelburg is uiteen 80 tal solliictanten benoemd de heer J. G.Ste- vense aldaar. De heer D. Park, directeur, en mejuf" frouw de Winter, ziekenmoeder in het Gast huis te Coes hebben tegen 1 Nov. ont slag uit hunne betrekkingen gevraagd en eervol gekregen. Vlake. Bij den arbeider J. Oudeman zijn tussehen Zondag en Maandag 14 ko nijnen ontvreemd. Yoor dezen man een groot verlies, vooral in dezen drukkenden tijd. Vlis9ingen. Maandag morgen ten 10 ure werd alhier door een der booten van het Belgische loodswezen aangebracht een in zee drijvende gevonden lijk, dat in ver gevorderden staat van ontbinding bleek te verkeeren. Kapt. Mohn, gezagvoerder van het gezonken Noorscbe stoomschip Xania, heeft beloeld lijk herkend als te zijn dat van den heer Carl Grongvist, oud 48 jaren, hofmeester aan boord van ge noemd stoomschip. Het lijk is per brancard naar de algemeene begraafplaats vervoerd. Borsele. Zondagnamiddag omstreeks 2 uren brak alhier een hevige brand uit op de hofstede van Jan de Jonge. De brand ontstond door dat een 4-jarig zoontje van den landbouwer een vuurtje had aange legd tegen een strooklamp. In een oogen blik tijds stonden twee schuren gevuld met hooi en graan in lichte laaie zes brandspui ten van omliggende dorpen verleenden hulp doch aan blusschen viel niet meer te denken. Huis, bakkeet, varkenshok en wagenhuis zijn gelukkig gespaard geble ven. Een paar kippen en varkens en eenige konijnen zijn mede verbrand. Overigens is al het vee gered kun nen worden. Van heinde en ver waren de nieuwsgierigen toegestroomd om den greoten brand in oogenschouw te nemen. De brandspuit van Borsele verleende heel den nacht hulp om de overige gebouwen te bewaren. Vrijdag 13 September jl. was het juist 52 jaren geleden dat er te Borsele ook een hofstede afbrandde. Het was een echt ouwerjaarsche brand. Zelfs uit Vlis- singen kwam bericht dat men duidelijk den braad van daar had kunnen waarnemen. Terneuzen. Bij gunstig weder hoopt de Zondagsschool-vereeniging met de kin deren harer scholen (p, m. 400) met ds salonboot Excelsior een reisje te maken naar Vlissingen en Middelburg, om ver volgens op Souburg eenigen tijd op eene weide zich bezig te handen met spelen, zingen, enz. Dit tochtje is vastgesteld, D. V. op Dj iderdag 19 Sept. De Chr. Zmg- vereen. „Looft den Heer" alhier zal de kinderen vergezellen. Ellewoutsdijk. Tot Generaal brand meester alhier werd benoemd P. C. van Strien brandmeester en in diens plaats tot brandmeester Jan Rijnberg. Op het erf van de wed. Van L. te Koewacht waren, een paar dagen geleden twee hanen uan 't vechten, toen de vrouw een einde aan den twist willende maken, de dieren van elkaar trok, werd zij door een ervan in de hand gepikt, waardoor zij een wondje bekwam. De hand zette zoo hevig op dat zij Vrijdag de hulp inriep van een geneesheer, die het noodig achtte dat lichaamsdeel te amputeeren. M. C. Middelburg. Zaterdag omstreeks hi!t 7 des namiddags trok over deze s.ad, komende van het Koorden en verdwijnendj in het Zuiden over de Schelde, eene lucht ballon met mand er aan bevestigd. Door de hoogte kon met het biojteoij niet waargenomen worden of zich hierin reizigers bevonden. St. Maartensdijk. Als eene bijzon derheid verdient vermelding, dat door eene kip van den negociant J. Braber alhier in den tijd van 51 dagen 49 eiers werden gelegd. Trouw eiken morgen, met uit zondering van 2 maal, kwam het diertje de woonkamer binnen en bezorgde de vrouw des huizes, in een onder de tafel staand mandje, steeds een ei van ruim ge wone grootte. Vlissingen. In verband met de laatst vermelde aanvaring schrijft men ons het volgende Zaterdag j.l. werd een onderzoek inge steld naar het s.s. Xania. Het schip werd gevonden op de hoogte van de ton van de bank Carmajoole en ligt in de richting Z.Z.O. N.N.W. op de stuurboordzijde waar dus de aanvaring heeft plaats gehad. Het schip ligt op een diepte van ongeveer 14 vadem terwijl op het schip 9V2 vadem water staat. Heden werd op last der ree- decij door een duiker het onderzoek voort- ge«et. Het schip zit voor de scheepvaart niet gevaarlijk. Yerdere lijken der ver dronkenen zijn tot op heden niet meer gevonden. Een smid te 's Hage was onlangs door de politie geverbaliseerd, omdat hij 's nachts zijn geraasmakende;' arbeid ver richt en zoodoende de rust der omwonenden verstoord had. Voor den kantonrechter bepleitte de smid op niet onaardige wijze zijn ontslag van rechtsvervolging, zich beroepende op zijn meening, dat waar de uren van aanvang en einde van den arbeid niet by de wet zijn geregeld en daaromtrent ook geen be palingen voorkomen in de vergunning noo dig voor de uitoefening van zekere be drijven, hij zijns inziens 's nachts mag werken zonder vergunning van de autoriteit. Eisch 50 cent boete. Den 11 Januari 1866 vergaderden de handelaars te Amsterdam in eene hulp beurs op den dam, tussehen liet water en de Beurssteeg. Dat de verhuizing niet meeviel, bleek uit het rijm van een grap penmaker „Wat zegt gij van dit paalgebouw Van buiten is 'teen praalgebouw Van binnen is't een kaal gebouw! 'tls overal een schraal gebouw! Als kunstwerk een schandaalgebouw." Aan de Haarlemmervaart te Am- Sterdam stond gisteren een hond te jan ken. Eenige voorbijgangers begrepen, dat er iets gebeurd moest zijn. Spoedig een onderzoek instellend, bemerkten zij dan ook het lijk van een man, die blijkbaar bij het hengelen in de vaart was geraakt. Toen men het lijk op den wal had gehaald, wees de hond den dragers den weg en bleek, dat de drenkeling thuis behoorde in de Wittestraat. Naar aanleiding van het oppoetsen van Thorbecke's standbeeld te Amsterdam, herinneren wij ons wat E. Texier in zijn „Voyage pittoresque en Hollande" schreef. Hij verhaalt daarin In 1672 benoemde de raad van Rotter dam een stedelijken zwaardveger, die hoofd zakelijk belast was Erasmus (het standbeeld) te schuren, als ware hij een braadpan. Gedurende verscheiden jaren blonk het beeld van dan grooten schrijver, dank zij den ijver van den ambtenaar, met een glans, die liet zeer goed zon hebben doen uitkomen op een kachel of in een Hol- landsche keuken men begreep evenwel een weinig laat, dat men met zooveel zin delijkheid niet kon voortgaan, dan ten na- deele van de gelijkenis en den uiterlijken vorm, en'-de zwaardveger werd van zijn ambt ontzet." Ook in de „Souvenirs d'Allemagne", van Gérard de Nerval wordt van deze legende gewag gemaakt. (Arnh. Ct.) Gij zult spinamc eten! Deze spreuk, die eenige jaren geleden erg in de mode was, is nog zoo dwaas niet als ze er uitziet. Eon der bestand- deelen van het bloed is ijzer Jen indien het bloed door de eene of andere omstan digheid ijzer-arm geworden is, openbaart zich dit door enkele ziekteverschijnselen. De geneesheer schrijft dan gewoonlijk staalpillen en versterkende middelen voor om het ijzergehalte van het bloed weder op de normale hoogte te brengen. De schei- kunde nu, heeft geleerd, dat spinazie een aanzienlijke boeveelheid ijzer bevat, die door het bloed zeer gemakkelijk word op genomen. Het ijzargehalte van deze groente is grooter dan dat van eidooier en dan volgen eerst rundvleesch, appelen, aalbessen, witte boonen, doperwten, aardappelen enz. Koe melk staat wat ijzergehalte betreft, onder aan de lijst. Het vleesch van jonge dieren bevat veel meer ijzer dan dat van oude runderen, zoodat het klassieke menu „kalfs- vleesch met spinazie" bij uitstek geschikt is voor bloed-arme personen, die nood zakelijk hun verzwakt bloed door ijzer moeten versterken. Door het aanschrappen van een lucifer geraakte een kind van lVa jaar te Zeven huizen in brand. Ofschoon de vader ter stond toeschoot om te blusschen, werd het zoo deerlijk gswond, dat het den volgenden dag overleed. Ook de vader bekwam hevige brandwonden aan de handen. Gisterenmiddag was de door de Am- sterdamsche sigarenfabrikanten gestelde ter mijn voor aanmelding tot hervatting van den arbeid verstreken. Voor zoover wij konden vernemen, is van de aangeboden gelegenheid door de werkstakers geen ge bruik gemaakt, zoodat allen zich als ont slagen kunnen rekenen. Het schijnt dut de stakers alles op het spel willen zetten. Wij vernamen van welingelichte zijde, dat ook in de provin ciesteden eene werkstaking voorbereid wordt en zelfs hier en daar is uitgebroken. A. C. Te Echt is een 3jarig kind al spelende in een ketel met gekookte melk gevallen en kort daarop aan de bekomen brandwonden bezweken. De onlangs door den directeur van het Centraal-Magazijn van kleeding ten behoeve van het leger aanbestede 90.000 paar halve zolen en 130,000 paar achter lappen zijn ten gevolge van de dure leer- prijzen niet gegund geworden. nier uit aardappelen. De proeven in Duitschland genomen, om uit aardappelen bier te brouwen, heb ben in de Groninger veenkoloniën, het aardappelland bij uitnemendheid, reeds de aandacht getrokken. Mocht het -blijken, lat dit aardappelbier eene toekomst heeft, dan bestaat er alle kans, dat ook deze veenkoloniën zich spoedig deze nijverheid ten nutte zullen maken, daar het zich laat aanzien, dat daarmee goede winsten te be halen zijn. Thans toch kosten in de Rijn provincie 100 KG. mont, zooa's men deze in de brouwerijen bezigt, f9. In de plaats van die hoeveelheid mout zou men 400 KG. aardappelen moeten bezigen, die er f4.80 kosten. Een belangrijk verschil dus, al is het ook waar, dat bij gebruik van aardappels, de transportkosten grooter zul len zijn. Iemand uit Etten kreeg op een bruiloft een stuk vleesch in de keel, met het ongelukkig gevolg, dat hij eenige minuten later overleed. De ongelukkige laat een weduwe met 7 kinderen achter. Rechter: Zeg eens, beschuldigde, je noemt me nu al een half uur lang telkens: „m'n lieve mene,er de president!" alsje maar weet, datje op wederliefde niet hebt te rekenen hoor Nabij Darmstadt is een boerenkar, die zich op een overweg bevond, door een trein gegrepen en overreden. De eigenaar van den wagen werd onmiddellijk gedood, terwijl zijn zoon zware verwondingen be kwam. De kar en de twee paarden, die er voor gespannen waren, werden verplet terd. De dochter van den spoorwachter had vergeter, de slagboomen te sluiten. De koudstebewoonde plaats dei- Aarde is het gehucht Werchojar.sk, in Oostelijk Siberië. Daar is de gemiddelde temperatuur 19 graden onder nul. Als bij ons zulk eene temperatuur voorkomt, vin den wij dat reeds zeer onbehagelijk in Werchojanck gevoelen de mensehen zich nog recht prettig, want 'le gemiddelde temperatuur in de drie wintermaanden Jan., Febr. en Maart, bedraagt 40 gr. onder nul. Daarbij zinkt de wijngeestzuil in den thermometer kwikzilver-ther mometers kan men namelijk niet gebruiken, omdat het kwikzilver bij 40 graden onder nul verstijft - op bijzonder koude dagen tot 65 graden. De lieve lente heeft daar een gemiddelde temperatuur 2 graden onder nul, is dus kouder dan onze winter in Mei staat de thermometer juist op het vriespunt. De „heete" zomer in de maan den Juli, Augustus en September heeft in Werchojansk een gemiddelde temperatuur van 6 graden warmte, de drie herfst maanden hebben echter weder een ge middelde temperatuur van 47 graden onder nul. Verrassend mild schijnt daarentegen, met het oog op de temperatuur, het klimaat van Augmasalik, een gehucht op do Oost kust van Groenland, waar sedert het vorig jaar een meteorologisch station is opgericht. Hier is de gemiddelde temperatuur slechts 3 graden onder nul, 's winters ongeveer 10 graden onder nul, in het voorjaar juist nul, in den zomer 8 giaden warmte, in den herfst weer 4 graden onder nul. Hier zijn ook de afwijkingen in de temperatuur niet zoo groot als in Werchojansk door de onmiddellijke nabijheid der zee. Maar ook het verblijf in Aumasalik schijnt verre van prettig te zijn het kli maat is ruw en stormachtig, en alles wat men ziet, is ijs. Het is bekend, dat juist de Oostkust van Groenland is moeielijk te bereiken. Menig schip is door de geweldige ijsmassa's die langs, deze kust door de zeestroomen medegevoerd worden verplet terd. Zoo werd ook het kolenschip van de tweede Duitsche Noorlpool-expeditie „de Hansa", in 1869 door het ijs ingesloten en ging naar de diepte, terwijl de bemanning die zich sp een ijsschots gered had, 200 dagen lang naar het Zuiden dreef en zich in veiligheid kon brengen, toen zij 1000 kilometers op de ijsschol terug was gegaan. Nordenskjiild en Nansen zijn tamelijk ver naar het Noorden tot aan de Oostkust van Groenland doorgedrongen het verst echter kapitein Holm in 1883—1885. Hij vond bij Augmasalik eenige Eskimo's ongeveer 400, die nog nooit met een beschaafd mensch in aanraking waren geweest. Toen de eerste luitenant Kyder in 1892 de plaats weder bezocht, was de bevolking tot 300 zielen ingekrompen. Men richtte nu hier op 65 Vs graad Noorderbreedte een handelsstation op, waaraan ook een me- tereologisch station werd verbonden. De Deensche stoomboot „Hoidbjörn", moet jaar lijks in den herfst deze plaats aandoen. Of dat altijd mogelijk zal zijn, zonder dat de stoomboot door ijs wordt ingesloten, valt te betwijfelen. Daarom is het station zoowel als de stoomboot, voor eenige jaren van proviand voorzien, om het gevaar van verhongering aan beide zijden te voorko men. - Yetapan, in Honduras, is geteisterd door een verschrikkelijke aardbeving. De schokken begonnen Zondagmorgen en duur den voort tot Dinsdag. De aardbeving ging vergezeld van vul kanische uitbarstingen en stroomen lava vloeiden van de berghellingen, zetten de huizen in brand, bedolven de personen, die trachtten te vluchten, en deden een menigte vee verloren gaan. Het verlies van men- sclienlevens moet zeergroot zijn. Honderd drie en vijftig lijken zijn reeds ontdekt. In Yetapan zelf bedraagt het aantal ver miste personen 95, in Oovajuanca 111. Een paniek ontstond te L'ayuscal. Vol gens een later bericht behooren tot de ge- dooden te Yetapan negen en zeventig sol daten. De aangebrachte scha 'e wordt geschat op 600.000 dollars. Er verloren 300 raen- schen bij deze ramp het leven, terwijl vele dorpen werden vernield. De Standard verzekert echter, dat te Londen nog niets van deze ramp is vernomen. De Russische grootvorst George, de broeder van Czaar Nicolaas, is uit Dene marken vertrokken. De toestand van den prins is zeer ernstig. Bij zij n reis naar den Caucasus zal de grootvorst door twee ge- neeskeeren worden vergezeld. Zondagmorgen had te Brussel een vreeselijk ongeluk plaats. De luchtreizi ger Toulet, een bekende waaghals, was met zijn luchtballon opgestegen, twee Brus selaars en een Engelschman als gasten mee nemende. Aanvankelijk ging alles goed. De ballon steeg goed op en dreef in zuid westelijke richting voort. Boven Esschen- beek, een van Brussels voorsteden, geraakte de ballon in brand en spatte uiteen. Men hoorde een slag alsof een kanon werd af geschoten. Plotseling daalde het schuitje in duizelingwekkende vaart. Een der reizigers sprong er uit en werd verpletterd. Dit lot trof ook de anderen die waren blijven zitten. Zoo hevig was de schok dat het schuitje diep in den grond doordrong. De vreeselijk verminkte lijken werden naar het ziekenhuis overgebracht. Een Amerikaansch journalist, de heer Williams, correspondent voor verschillende bladen, is te Parijs het slachtoffer ge word n van handige oplichters. Hij was aldaar ge komen ter bestudeering der gewoonten van het volk, met het oog op een feuilleton, hetwelk hij aun een groot blad uir.est leveren. Dinsdagavond het was de dag van zijn aankomst bevond hij zich toevallig op de „place de la Concorde". Hij stond verbluft over de drukte der rijtuigen en het bliksemend electrische licht. Toen hij aldus stond te peinzen, en geheel in de beschouwing van het drukke gewoel verdiept was, sprak een net gekleed per soon hem aan in onberispelijk Engelsch en heette hem welkom hij had hem in Ame rika reeds gezien waar dat wist hij niet meer, maar - hij was toch zeker de be kende reporter Williams. De journalist gevoelde zich een beetje gevleid en knoopte een gesprek aan met zijn bewonderaar; men praatte, dronk in een naburig café een paar g'azen wijn en sprak af, dat men elkaar den volgenden dag zou ontmoeten op de „place de la Concorde". Beiden waren den volgenden morgen present; de heer Williams en zijn nieuwe kennis rustten, na een kwartier gewandeld te hebben, even uit in een café op de „place Marengo". Daar ontmoette men toe vallig een vriend van den leidsman van den heer Williams. Hij was „doctor, professor" enz. was in 't bezit van een menigte ti tels. Men raakte in gesprekde keer wilde een papier laten zien en haalde zijn portefeuille te voorschijn. „Wat prachtig leer", zei zijn nieuwe vriend, en al babbelend nam hij de por tefeuille in de hand. „Alles wat gij hebt is mooi", sprak nu de dokter, „kijk dien ring eens..." Williams trok den ring van den vinger en liet hem door zijn geleerden vriend bewonderen. Terwijl de een zich geheel verdiepte in de beschouwing van de porte feuille en de andere in het bewonderen van den ring, kwam er een persoon binnen, die een kennis bleek te zijn van de beide vrienden. Zij gingen althans naar hem toe om hem te groeten en kozen tot groote ontsteltenis van den heer Williams het hazenpad De heer Williams had in zijn portefeuille achtduizend dollars aan wissels; eenige mi nuten later waren de achtduizend dollars in handen der oplichters, en toen de heer Williams zich naar den bankier spoedde, waarop de wissels getrokk n waren, kwam hij te laat. Toen de heer Bureau, commissaris van poliiie, het verhaal van den heer Williams hoorde, kon hij niet nalaten zijn verwon dering te kennen te geven, dat een Ame rikaansch journalist zich zoo op zijn Ame rikaansch liet beetnemen. „Zij geen Amerikanen antwoordde hij in slecht Fransch„Amerikanen niet in staat tot zoo iets." De Transvaalsche Volksraad heeft besloten den spoorweg van Pretoria naar Pietersburg door te trekken, met zijtakken naar Waterberg en de Zoutpansbergsche goudmijnen. De nieuwe lijn z. 1 de kort ste transito weg zijn naar Rhodesia. Ned. Herv. Kerk. Coes. Eenige vrienden van wijlen ds. D. P. M. Huet hebben op diens graf een eenvoudigen, maar netten steen doen plaat sen. Op den steen ligt een open Bjjbel, en op de opengeslagen bladzijde staan de woorden: „Jezus zeide Ik ben de opstan ding en het leven. Joh. II vers 25a." Op den steen zelf leest men het volgende opschrift „Hier rust ds. D. P. M. Huet, geboren te Amsterdam 7 December 1827, overleden te Goes 9 April 1895, gedurende 17 jaren predikant der Ned. Herv- gemeente alhier. Joh. 5 vers 35. Zijne vrienden." (G. Ct.) Geref. Kerken, Beroepen te Zierikzee ds. W. Breukelaar te Halfweg. Bedankt voor Nieuwvennip (Haarlemmer meer) door ds L. Kuiper te Genemuiden voor Overschie door ds. W. A. Vrolijk Jr. te Zaamslag. Voor de reeds sedert 1 Juni 1894 vacante betrekking van onderwijzer met de hoofdakte aan de openbare school te Brui- nisse, op eene jaarwedde van f 650 heeft zich na herhaalde oproeping 1 sollicitant aangemeld. Bruinisse. Het bedrag der Unie-col lecte langs de huizen gehouden, bedroeg alhier f 104.10. Voorts te Koudekerke (W.) met het Zand (Ger. kerken en huizen) f 53.38 Schoon- dijke (Ger. kerk) f 36.60 en te Wissenkerke (N.-B.) met Geersdijk f55.39. Ontvangen werd een gift, van f 10 van C. Polderman te 's Gravenpolder. De .heer H. J. R. van Lummel, onderwijzer aan de Chr. School (hoofd de heer Merckens) te Vlissingen, is als zoodanig benoemd aan de Clir. School (van Ostade- straat) te 's Gravenkage.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1895 | | pagina 2