NIEUWSBLA VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH itad Zierikzee eland. p „Schelde" VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. G Ji A T I S. PRIJS DER ADVERTENTIËN 3)uisifag 17 Scpfcmfift. Jlpgpiufe lofgang. Ho. 148. 1895. 3DIENST IE VEER—GOES. Indering van Dinsdags Vertrek Veer.'s morg. 's avonds 5,uur. morg. 8,21, 'snamid. 's avonds 6,30. Des 's morg. 9,'s av. dot Ostende), 's nam. van bet Veerver- ig) door naar den treia trekt. TOOMBOOT. )t. 15 's morgens 9. i. 18 's morg. 5. egen plaatsen. scbe tijd). Van Rotterdam Zaterdag 14 11. Zond. 15 11,— Maandag 16 12, Dinsdag 17 12.— Woensdag 18 Donderdagl9 11. Vrijdag 20* 11. Zaterdag 21 11, Zondag 22 11. 23 11, Dinsdag 24 12, Woensdag 25 10,30 Dond. 26 10.30 Vrijdag 27 10,30 Zaterdag 28 10.30 Zondag 29 10.30 Maandag 30 11. TDIENST •g en Zierikzee. jee Spoorweg Goes. che tijd. Van Zierikzee: 'smorg. 'smid ater.14 7,50 2,30 ond. 15 7,50 3,30 16 7,50 3.45 17 7.50 3,45 oenl8 7,50 12,45 19 6,30 3, 20 7,50 3,45 ater.21 7,50 3,45 ond. 22 7,50 23 7,50 uns. 24 7.50 7oen25 7,50 26 6,30 27 7,50 ater.28 7,50 qter.28 11,30 ond.29 7,50 30 7,50 3,45 3,45 3,45 3,45 3,45 3,45 0,45 0- 3.— 3- •he tijd. Van Rotterdam 's morgens, 16 10.45 Voensdagl8 10,30 20 10.30 laandag 23 10,45 V oensdag 25 10,30 27 10,30 iaandag 30 10,30 DIENST. DDELBURG. 50, (alleen op werk- 11—, 11,45, 12,30, 4,15, 5,5,55 0.15. "lissingen vm. 5,20, 6,30, 8,45, 10,15, )5, 2,50, 3,35, 4,20. 1, 9,20,10.20,11 15*), nm. 3,30 6.2o 1,15*), 4,-6.50 vm. 8,40. 9,10. •erd werden. Dinsdag en Vrijdag. 11,45 3,30*6.20 10 12,05 3,50* 6.40 LO 10,10 1,50 4.45* -10,30 2,10 5.05* hoofdplaat nm. 1.50 reskens 2.20 lissingen 2.50 30 30 elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN en Nieuwe abbonné's ontvan gen tot 1 October a. ons blad Eiken tweeden Zaterdag in September wordt een zitting der eerste en tweede kamer gesloten verklaard. Daartoe worden dan de leden der eerste en tweede kamer bijeengeroepen en boudt de minister van binnenlandscbe zaken eene sluitingsrede. Zoo werd nu jl. Zaterdag bij bet einde van bet zittingjaar 1895/1896 de zitting ge sloten met eene rede van genoemden mi nister. Eene rede, uitmuntende door be trekkelijke langheid, docb weinig zaaks inhoudende. De belangstelling der Kamerleden bleek niet groot. Behalve de voorzitters bleken vijf leden der eerste kamer en slechts één lid der tweede kamer, en dan nog niet eens gedurende den ganscben duur der ver gadering, als belangstellenden aanwezig. Als belangstellenden, want er waren nog enkele Kamerleden, docb die moesten er zijn als leden eener commissie in galacos- tuum, om den minister in- en uitgeleide te doen in bot gebouw der Kamer. Zij waren de heeren Muller, Van Nispen, Kist, A. Prins, leden der eerste-T. Mackay, V. d. Bercb van Heemstede, Van Limburg Stirum en C. van Bijlandt, leden der tweede kamer. Men moet weten dat het altijd heel wat moeite kost om een dergelijke tommissie bijeen te brengen. De heeren Kamerleden toch, al wonen velen hunner in Den Haag, zijn in den regel om dezen tijd van het jaar uit stad. Nadat dan de minister door genoemde commissie was binnengeleid, plaatste hij zich voor den troon en las de volgende rede voor Mijne Heeren Terwijl de voornaamste onderwerpen van wetgeving, welker afdoening de regeering zich tot taak heeft gesteld, werden voor bereid, zijn in het afgeloopen zittingsjaar velerlei wettelijke regelingen tot stand ge bracht. De handelsbetiekkingen tusschen Nederland en Portugal werden voor- loopig geregeld, en eene overeenkomst tus schen Nederland en Groot Brittanniëen Ier land, om het aanhangig geschil in zake de gevangenneming van den gezagvoerder der Costa Rica Packet" aan eene scheidsrech terlijke uitspraak te onderwerpen, werd goedgekeurd. De gemeenten Rotterdam, Kralingen en Charloiswerden tot eene gemeente vereenigd; eene daarmede verband houdende wijziging werd in de rechterlijke indeeling gebracht. Voor eene noodzakelijke voorziening in de regeling en het bestuur van de huishouding der gemeenten Opsterland en Weststelling werf werd uw steun verkregen. De bevordering en bet ontslag van officieren der Kon. Ned. Marim -Reserve, als mede de pensioneering van officieren, onder officieren en minderen dier reserve, en van hunne weduwen en kinderen werden geregeld. Tot vermeerdering van de weerbaarheid des lands werd belangrijk bijgedragen door het toestaan van gelden voor den aanbouw van drie pantserdekschepen en voor eene betere bewapening der zee- en landmacht. Eene wijziging en aanvulling der wet be trekkelijk de Nationale Militie, mede strek kende ter invoering eener herhalingsoefening voor de zeemilitie werd aangenomen. De duur der werking van de wet, hou dende voorziening der tijdelijke versterking der mi.itie werd verlengd. Nadete bepalingen werden vastgesteld om trent het raffineeren van ruwe suiker van hoog gehalte, en omtrent de heffing van invoeirecht naar de waarde der goederen. Scheepvaartrechten op het Ztderikkanaal werden afgeschaft. Overeenkomsten betreffende den Neder- landschen Zuid-Oostet spoorweg, den spoor wegvan Alkmaar naar H rorn en den locaal- spoorweg van Schoonhoven naar Gouda, werden bekrachtigd. Eene wet omtrent de bevoegdheid der be sturen van waterschappen, veenschappen tn veenpolders tot het maken van veror deningen, kwam tot stand, en bepalingen omtrent verveningen werden vastgesteld. De wetgeving betreffende de Rijkspost spaarbank werd nader gewijzigd en aan gevuld. Tot beveiliging bij het verblijven in fa brieken en werkplaatsen werden voorschrif ten gdgeven. Nadat de zegepraal enzer wapenen den val van;het vorstenbestuur op Lombok ten ge volge had gehad, word tot de invoering van ons rechtstreeksch bestuur op dat eiland besloten. Eene lang voorbereide wijziging der Indi sche comptabiliteitswet kwam tot stand. Tot uitbreiding van li.t spoorwegnet op Java en Sumatra werden gelden toegestaan. Do ongunstige toestand der suikermarkt maakte andermaal schorsing van het uit voerrecht op suiker in Nederlandsch-Indië noodzakelijk. Tot een der aan uw oordeel onderworpen maatregelen tot bevordering van de wel vaart in dc kolome Suriname, werd het besiuit genomende tweede wacht nog op uwe goedkeuring. Voor vele andere onderwerpen werd, mede door het toestaan der noodige gelden bij de begrootingswetten uwe medewerking ver leend. Ook van uwe zjjde werd een vruchtbaar initiatief genomen voor verbeteringen inde wetgeving. De Koningin-weduwe Regentes heeft mfj opgedragen aan u, mijne heeren, haren dank te betuigen voor uwen ijver en toewijding aan 's lands belang. Door de Koningin-weduwe Regentes, daar toe gemachtigd, verklaar ik deze zitting der Staten-Geneiaal, in naam der Koningin te zijn gesleten. De feesten. Wie feest tegenwoordig niet Huiselijke en openbare feesten zijn aan de orde van den dag. Is men 6V4 jaar getrouwd, dan houdt men feestdat beet men „blikken bruiloft". Dan volgen de koperen, de zilveren, de gouden bruiloften waarvoor echter nog iets te zeggen is. Het is een schier onafgebroken roes van feesten; zoo iets wat u aan het oude Rome herinnert, toen het zijn ondergang nabij was. De concerten en tooneeluitvoeringen zijn aan de orde van den dag diners, wan neer en waarbij worden ze niet gegeven 't is festijn op festijn. En de bladen bevatten schier dagelijks aanvragen om hulp, om onderstand. Alles klaagt, alles zucht, alles komt te kort. En daarbij is er geld voorallever- maak, voor alle genot, voor alle feestjes. Zijn er studentenfeesten, de booten zit ten stampvol. Zijn er pleiziertreinen voor Amsterdam, voor Nijmegen, voor Cleef, de waggons zijn opgepropt. Is er een paar denspel, is er kermis, is de Koningin jarig, geld is voor dusgenoemde pret in over vloed. Victor Hugo zeide eens: „Onze eeuw is groot, en wonderen verrezen," maar met dienzelfden dichter voegen we er aan toe: 'tls Uwe stem, o Heere, die telkens flau wer klinkt Groot worden in de wereld in baar ijdelheden zich te vermaken, zie daar veler levenslust. Vragen dies om spelen enom brood. Gelijk weleer het lieidensoh Rome, toen zijn ondergang nabij was. En Rome is gevallen. Zoo zal 't ook ons gaan, in dien wij ons niet bekeeren tot den leven den God. Gods Woord moet onze regel, moet ons richtsnoer zijn. Niet alleen in de binnenkamer, in de kerk, maar ook in bet maatschappelijk leven, op de werk plaats, op den winkel, op straat. Ook daar is de wijsheid der 19e eeuw niet het een en bet al. Dat moet getoond. Dat moet gezien. Dat moet gehoord. Ook in het maatschappelijk leven heb ben wij ons door Gods Woord en Zijne inzettingen te laten leiden. Dan alleen zal er onderscheid zijn te zien tusschen christenen en heidenen. Of de wereld al zegt dat wij menschen zijn waar wat mee te beginnen is, dat baat weinig, zoolang onzo daden niet recht sfaan voor God. Gods Woord op Madagascar. Omtrent dit zoo zwaar beproefde eiland, waar Rome propaganda tracht te maken, leest men in de berichten van het Ned. Hulpcomité van het Britsch en Buitenl. Bijbelgenootschap het volgende: Zullen de 35,000 Protestanten met hunne edele Koningin voor Rome moeten bukken? „Wij zijn", zegt zendeling W. E. Cousius, vele jaren daar werk zaam, „niet zoo dwaas te meenen, dat de Bijbels, die wij daarheen zenden, het Fransche leger zullen terughouden; maar wij gelooven, dat de Bijbei, dien wij de bevolking in handen geven, hen meer tot ernstig nadenken zal brengen en door Gods goedheid hun schild zal zijn tegen de groote/ euvels van den oorlog. Velen vreezen, dat bij overwinning der Franschen het Protestantisme het onder spit zal moeten delven. Ik geloof niet, dat ons Protestantisme op zulk een los sen grond staat. Ik heb deze Prote- stantsche Kerken zien groeien. Toen ik daar voor het eerst landde, waren er 2U, en heden zijn er 2000. Het geloof van deze Christenen is met Gods Woord doorvoed. Ik mag zeggen, dat een open Bijbel de roem en de kracht van onze gemeenten is. Ik denk er geen oogen- blik aan, dat zij, wat zij bezitten zullen afgeven voor hetgeen de Roomsche kerk hun zal aanbieden. Het is waar, wij gedenken, hoe Frankrijk voor 50 jaar de bevolking en de Koningin Pomaré van Taheite hebben behandeld, en denken dan aan onze tegenwoordige christelijke Koningin Ranavalona III. De overeenkomst moge in zekeren zin veelbeteekenend zijn maar laat mij u herinneren, dat de Pransche Regeering in 50 jaren niet bij machte was op Taheite het Protestantisme ts vernietigen. En zoo hen ik ook vast overtuigd dat de kei ken in MadagasoarProteslantsch zullen blijven, en dat zij hun Bijbel die liuu geloof door voedt, zullen vasthouden. En nu heb ik ten slotte nog één wenseh dat wij, die-op Madagascar werken en degenen, die na ons zullen komen, van het Bijbelgenoot schap steeds grooter en grooter toevoer van Bijbels mogen ontvangen, en dat zijn werk op Madagascar in de toekomst door het gebed en den Bijtel, het volk in de ure van de duisternis en gevaar- moge behouden 16 Sept. '95. Bij kon. besluit is herbenoemd tot bur gemeester van Nieuw-en St. Joosland A. van Waarde; zijn pensioenen verleend aan R. Dhont, wed. J. Vermeulen, dir van de R. H. B. School te Middelburg -f 600, H. J. Allaart, dochter van wijlen den rijks veldwachter W. Allaart f27. Met 1 October is benoemd tot inspec teur der directe belastingen enz. te Hariin- gen L. de Vries, thans te Hansweertis bepaald dat de inspectie-Axel voortaan zal heeten inspectie-Terneuzen, is benoemd tot inspecteur der belastingen te Bergen op Zoom J. J. G. van Wicheren, thans te Terneuzen en te Terneuzen J. N. J. Boom, thans te Dragten. Kiesrecht. Voor de leden van het Algemeen Neder- landsch Werkliedenverbond is eene brochure uitgegeven, waarin de bepalingen van het kiesrechtontwerp achtereen olgens bespro ken, toegelicht en gecritiseerd worden. De slotsom, waartoe de schrijver komt, luidt als volgt „Met bet beginsel of de alg. strekking van het kiesrechtontwerp zullen we vrede moeten maken, omdat het niet anders kan, uit noodzaak dus. „Maar dit mag ons niet weerhouden alles va-n 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 centiedere regel meer 10 cent. LANDBOU W- Mest en zijn kracht. Hieronder deelen wij de bestanddeelen mede van een 12-tal bemestingsartikelen, die met voordeel bij de groenteteelt kunnen gebruikt worden. Landbouwers en tuiniers zullen goed doen dit artikel uit ts knippen en zorg- te doen wat in ons vermogen is om op noo dige en in den geest van het ontwerp ook billijke verbeteringen aan te dringen „VVillen wij met kansen op welslagen te gen de vrij zeker al te beperkte uitbreiding opkomen, dan zullen wij dat moeten doen met cijfers, verkregen door een onderzoek over groepen van werklieden, in Vereeni- gingen, buurten en fabrieken. Een onder zoek dat loopt over het beroep, den leeftijd, het werkelijk huurbedrag, liet loon dat per uur of per dag wordt verdiend en waarop, verzuim in aanmerking genomen, per jaar kan worden gerekend, enz. enz. „Tot zulk een onderzoek moet het komen. Hierbij dient in de eerste plaats gerekend te worden op de medewerking der werklieden- vereenigingen en op de werklieden in 't al gemeen, wier belang bet eerst en het meest bij een zoo ruim mogelijke uitbreiding van bet kiesrecht is betrokken. Uit zulk een onderzoek zal blijken, dat in liet stelsel van het ontwerp de uitzetting der daarin gestelde grenzen voor kiesbe voegdheid voornamelijk zal moeten gevon den worden in verlaging van het huur- en in verlaging van het loonbedrag, dat als voorwaarde voor toekenning van het kies recht geldt voor hen, die niet zijn aangesla gen in eenige directe Rijksbelasting, alsmede in het doen vervallen van de 13 maanden dienstbetrekking bij dezelfde onderneming." Prof. Fabius. In de Ileraut schrijft de heer Hovy: „De afgeloopen week was voor een on zer hoogleeraren en ook voor onze school een zeer gewichtige. Zooals de bladen meld den, werd in den Gemeenteraad van Am- steidam voor de tweede maal tothet Wet houderschap geroepen onze Hoogleeraar Fabius Verrast door den uitslag nam bij haar voorloopig aan, daar de bij de wet veroorloofde bedenktijd slechts 24 uur is, en dus te kort voor raadpleging en kalm overleg. Nu moge men vragen: Waarom nam hij haar aan en sloeg hij niet liever terstond af, aangezien hij toch wist, dat Wethouderschapen Hoogleeraar- schap niet te combineeren waren Daarop zij mijn antwoord vooreerst, dat een Christen, al moge hij eenmaal een aanwij zing van den Heere ontvangen hebben, hoe te handelen in een zfeker geval, tel kens weer opnieuw den Heere vragen moet, wanneer hij andermaal in een derge lijk geval komt (leest de geschiedenis, op- geteekend in 2 Sam. 5 18—25)en voorts, dat iii de uiterst pijnlijke dagen, waarin wij met onze Hoogesehool verkeeren, en met name met de juridische faculteit, aangezien het vertrouwen zoo zeer geschokt is, en, mede door het vaak onteeder op treden van sommigen, die onze voorgan gers heeten te zijn, al meer geschokt wordthet waarlijk geen bevreemding kan wekken, dat een der Hoogleeraren in de Rechtsgeleerdheid nog eens in ernstige overweging wil nemen, of er ook een roepstem Gods in kon te vinden ziju, wanneer hij gansch ongedacht door men schen tot anderen werkkring wordt ge roepen Na bange zielsworsteling heeft echter onze broeder een antwoord van zijn God ontvangen, en dat antwoord was, om zijne krachten te blijoen wijden aan de stichting die hun boven alles dierbaar is om des beginsels wille. En zoo heeft hij dan ook uit volle oveituiging voor het Wethou derschap bedankt, de toekomst der Vrije Universiteit niet willende vooruitloopen, maar het alles overgevend in de hand des Heeren, Wien te dienen ook de vrede zij ner ziel uitmaakt. vuldig te bewaren: het kan dikwijls te pas komen 1. Rundveemest bevat 3 pCt. stikstof, 4 pCt. kali en l'/j pCt. phosphorzuur. In den herfst ondergespit, is deze in 't alge meen goed voor alle groentesoorten. 2. Paardenmest bevat 5 a 6 pCt. stik stof, 5 pCt. kali en 3 pCt. phosphorzuur. llij werkt snel, duurt echter niet lang. Augurken, komkommers, meloenen, enz. groeien er het beste op. Met koeienmest vermengd, is het geschikt voor alle groen tesoorten. 3. Schapen- en geitmmest bevat 8 pCt. stikstof, 7 pCt. kali en D/2 pCt. phos phorzuur. In den herfst ondergespit, zal iiij bij alle planten een snellen groei ver oorzaken. 4. Kipp'ii- en duivenmest bevat 141/a pCt. stikstof, 8 pCt. kali en 15V2 pCt. phosph jrzuur. Deze is, alleen gebruikt, te sterk voedend. Beter is het, dezen mest door andere meststoffen, bij v. compost, heen te mengen. 5. Varkensmest bevat 4 pCt. stikstof, 6 pCt. kali en 2 pCt. phosphorzuur. Ook dezen doet men beter met andere mest stoffen te vermengen. 6 Secreetmest bevat 7 pCt. stikstof, 2 pCt. kali en 2V2 pCt. phosphorzuur. Hij werkt by de me ste groentesoorten uitmun tend, doch' men heeft er voor te zorgen hem niet te gebiuiken bij de wortelge wassen, daar deze er branderig van worden en er een slechten smaak door verkrijgen. Boenen en erwten groeien er te snel op, terwijl selderij, prei en uien er voortref felijk op gedijen. Het is zeer aan te be velen den secreetmest te mengen met turf- strooisel, eensdeels om den reuk weg te nemen, anderdeels om de vluchtige gassen, hoofdzakelijk de stikstof, te binden. 7. Ier bevat IV2 pCt. stikstof, 5 pCt. kali en 1 pCt. phosphorzuur, benevens eenige oplosbare zouten. Alleen bij vochtig weêr of bij betrokken lucht dient men ier bij de planten te brengen, daar zij, opgelost zijnde, eene te snelle werking te voorschijn roept. 8. Guano bevat 13 pCt. stikstof, 2 pCt. kali en 13 pCt. phosphorzuur. Bij het gebruik van guano moet men zeer voor zichtig zijn, daar deze van alle mestsoorten, naast den kippen-en duivenmest, de krach tigste van alle is. Sommige harer stoffen zijn snel oplosbaar en kunnen de plantin daardoor te snel opschieten. In opgelosten toestand werkt de guano het zekerste; men mengt daarvoor 50 liter water met 1 kilo guano. Onder de aarde gemengd, werkt ze te snel opsehie end, maar de na werking is slechts van korten duur. 9. Houtasch bevat ongeveer 12 tot 16 pCt. kali en is aan te bevelen om over het land te strooien, waar aardappels, knollen, spinazie, kool en sla zullen ge bouwd worden. Als meststof alleen ont breekt er de stikstof en h:t phosphorzuur aan. Ook deze met compost vermengd geeft goede resultaten. 10. Beenderenmeèl bevat 4 pCt. stik stof. V2 pCt. kali en 23—24 pCt. phos phorzuur. Voor boonen en erwten een zeer goede meststof. 11. Hoornspaanders en hoernmeel be vatten 10 pCt. stikstof, 56 pCt. phos phorzuur en geen kali. Deze meststof is vanwege het booge stikstofgehalte voor koolsoorten en andere bladgroenten, zsoals spinazie, enz. zeer aan te bevelen. Ook voor tabak een goede meststof. 12. Chilisalpeter bevat 15 pCt. stik stof. Daar ook dfc, evenals guano snel op losbaar is, doet men 't beste, het alleen in opgelosten toestand aan de p'anten te geven. Vele planten zijner zeer gevoelig voor en gaan ervan bij gebruik te gronde, zoo bijv. alle uiensoorten, alsmede erwten. Landbouwbelangen. In verband met de vraag of goedkoope artikelen wel in het belang van ons volk zijn, schrijft de heer J. Dekker Az. uit Koog a/d Zaan in Patrimonium 0. a. het volgende

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1895 | | pagina 1