KERKNIEUWS. SCHOOLNIEUWS. GEMENGDE BERICHTEN. Dat Goes, Waar de huishuur lang niet goedkoop is nog een kwartje lager mag dan Souburg, mag verwondering wekken. Evenzeer dat Middelburg slechts 50 cent meer huishuur vraagt. Bezwaarlijk kunnen wij echter in dat minimum van fl berusten. Voor de meeste dorpen is deze eisch veel te hoog terwijl het bedongen weekloon aldaar tot uitsluiting van zeer vele der tegenwoor dige kiezers moest leiden dewijl immers velen hunner de vereischtc som van f 6 's weeks niet verdienen, en de velen die f5 's weeks en vrije woning verdienen, doer bovengeuoemde bepaling bniten het kiezerscorps zouden vallen. Eon kiezerswoord op groote schaal, over de kiezersteel spraken wij reeds. Wordt vervolgd. Het adres der antirevolutionaire kies- vereeniging te Goes om evenredige verte genwoordiging heeft bestrijding gevonden in een conservatief, een conservatief-libo- raal en een liberaal blad Dagblad Liberaal en Arnhemsche Crt. Steun vond het daarentegen bij een antire volutionair en een liberaal blad Standaard en Vaderland-, terwijl ook de Zutfensche Crt. en de (lib.) Nederlanden xoor proportioneele vertegenwoordiging zijn. Dat dit laatste in het ontwerp van Houten gemist wordt is een grief van het Vaderlandwelks hoofdredac teur mr. Macal ester Loup zoo wij ons niet vergissen indertijd op een proef schrift over „een proportioneel kiesstelsel" promoveerde. Overigens wordt een onbegrijpelijk stil zwijgen in acht genomen door alle bladen en kiesvereenigingen. Een stilzwijgen te onverklaarbaarder, dewijl immers alle politieke partijen er belang bij hebben naar hunne getalsterkte te worden vertegenwoordigd in de Volks vertegenwoordiging. Bg de behandeling van de Kieswet in de Sectiën zal het bezwaar door het Va derland uitgesproken tegen deze wet, die nen te worden besproken. Het Vaderland, over de Kieswet schrij- vend, zegt nameiyk .Wij achten het overigens zonderling, dat men zoo weinig vraagt naar een cor rectief voor de fout, die het districtenstelsel aankleeft, van een vertegenwoordiging in het leven te roepen, die met de numerieke verhoudingen der politieke partijen niet al tijd in overeenstemming is. Nog zonder linger, dat de heer Van Houten, weleer een voorstander van het proportioneel stelsel, dit thans niet tracht te verwezenlijken. De tweede kamer is weder bijeen. Zy hernieuwde hare afdeelingen, welke tot voorzitters kozen de heeren Kerdyk, Veegens en Tak (liberale Tak kianen), Rutgers (liberaal) en Hafïmans (Roomsch). De voorzitter der Kamer is van de centrale sectie door de voorzitters der af deelingen gevormd, ambtshalve voorzitter. By gewichtige beslissingen in zake de kies wet zouden de stemmen wel eens kunnen staken. Wanneer nameiyk de Takkianen het met hun adviseur, professor Cort van der Linden, eens zijn dat de kieswet moet worden verworpen. Eenheid en verscheidenheid. Dit schijnt ook te gelden van het Wethouderscollege te Den Haag. Daarin hsbben thans zitting een liberaal, een con servatief, een roomsche en een antirevoluti onair van de rechterzijde, terwijl een be kwame antirevolutionair van de linkerzijde, de heer Knap een eervolle plaats bekwam in de commissie van fabricage. Als een en ander de vrucht is van den verkiezingsstrijd, dan is deze strijd nog zoo kwaad niet. Maar het zou ook kunnen zijn dat er meer wijsheid en onpartijdigheid, meer zin voor het gemeentebelang by onze gemeenteraden woont dan in den regel by de leiders der verkiezingen wordt ge vonden. „Inlichtingen, aan de tweede kamer, verstrekt door den minister van water staat, op de adressen van den gemeente raad van Vlissingen en van de Kamer van Koophandel en Fabrieken aldaar, houdende verzoek dat de Marinesluis en -haven te Vlissingen |in bruikbaren staat worden gebracht en voor het scheep vaartverkeer opengesteld. Om de voormalige Marinehaven :en -sluis weder in bruikbaren toestand te brengen is 't niet voldoende dat de dam worde opgeruimd en de voorhaven op de noodige diepte gebracht, maar moet ook door verandering en verlenging der haven- dammen eene doelmatige voorhaven worden tot stand gebracht. Daarvoor zou een uit gaaf noodig zyn van f 400,000. De minister is van meening dat het doen van die uitgave in de tegenwoordige om standigheden niet gerechtvaardigd zou zijn. De scheepvaartbeweging te Vlissingen is niet van dien omvang, dat er op dit oogenblik behoefte zou bestaan aan een tweeden toegang tot de binnenhavens en het kanaal door Walcheren, terwijl bij mogelyk defect aan de groote sluizen, die binnenhavens en het kanaal, gedurende ^en tijd voor de heistelling gevorderd, toeh altijd toegankelijk zouden zyn voor alle schepen, die bij hoogwater door de haven en de sluizen te Veere kunnen va ren, waartoe ook de booten van de Maat schappij „Zeeland" behooren. Schepen van meer dan 17,50 M. breedte, of die den binnenslagdrempel der Marinesluis, in het midden op 5,40 M. beneden A. P. gelegen, niet kunnen passeeren, zouden in geen geval van dien tweeden toegang eenig nut kunnen trekken. Mochten de omstandigheden te eeniger tijd veranderen, en er werkelijk behoefte ontstaan aan het openen vaa de sluis, waar mede de verandering van de buitenhaven noodwendig zal moeten gepaard gaan, dan zal het oogenblik daar zyn om de zaak in nadere overweging te nemen. De ten behoeve van de watevkeering in de sluis gelegde dam brengt in den toestand geene verandering, aangezien de wegruiming van dien dam eenvoudig een onderdeel zou uitmaken van de uit te voeren verbeterings- werken. De gemeente Vlissingen beweert ook dat door den tegen woordigen toestand der haven en der sluis hare rechten worden verkort, en dat op den Staat de verplichting zou rusten om de voormalige Marinehaven en -sluis in bruikbaren staat te herstellen en te houden, en voor de scheepvaart open te stellen. Zy grondt hare aanspraken op de overeenkomsten van 25/29 Augustus 1857 en 24 Juni/17 Juli 1885, beide in afdruk bij haar adres gevoegd, en heeft dan ook bereids bij deurwaardersexploit den staat gesommeerd om aan zyn verplichting te voldoen. In overeenstemming met de adviezen van den landsadvocaat, door zyn ambtsvoorgan gers over deze vordering geraadpleegd is de minister van oordeel dat de door het gemeentebestuur van Vlissingen beweerde verplichting niet op den staat rust. Door de ingestelde vordering evenwel heeft de ge meente het gebied betreden van het recht zoodat eene beslissing te dier zake even tueel by den burgerlijken rechter behoort". Tot zoover het uittreksel uit de mi- nistriëele nota van inlichtingen. Ondanks „de door het gemeentebestuur van Vlissingen beweerde verplichting" en „de ten behoeve van de waterkeering in de sluis gelegde dam" in ministriëelen stijl eene afwijzing. 11 Sept. '95. Gelyk wij in ons vorig nommer meld den, heeft de commandant van het depot ran discipline ons blad aan de cantine verboden, omdat er .onware berichten in staan. Deze „onware berichten" bestaan alleen in het brein van den commandant, en kunnen dus de oorzaak niet zijn dat hij ons blad op den index geplaatst heeft. Mei het doen van mededeelingen omtrent hetgeen in de klas voorvalt zyn wij in tegendeel steeds sober. In no. 118 van ons blad melding makend van de terugbrenging der weggeloopenen hebben wy de opmerking gemaakt dat onder commandant Geers er ook nog al wegliepen, maar dat het nu te grof werd. Dan hebben wy in een ander nommer van ons blad het voor dezen commandant als overheid opgenomen en den eisch van en onderwerping aan het gezag hoog ge houden. Sedert dien tyd zwegen wy over de klas tot weder een bericht inkwam dat wy zon der omschrijving der feiten waardig achtten te worden opgenomen. Te worden opgenomen, al ware 't alleen maar om de oogen open te houden voor den eisch om liever de klas op te ruimen dan deze deugnieten in ééne kazerne ver zameld, in de gelegenheid te stellen elkan der volkomen te demeraliseeren, terwyl de discipline toch de liefde tot den dienst niet aanbrengt of I ergeeft. Wy hebben melding gemaakt van een formeel oproertje in de kazerne onder de manschappen der 2e categorie. Dit feit be schreven wy in ons no. 137 als volgt VLISSINGEN. Na een poos stil geweest te zyn is Zaterdagnacht weer een opstootje uitgebroken onder de soldaten in de klas van discipline alhier, op de kamer der 2e categorie. Zy wierpen geweren, kleeding- stukken en alles wat van hun gading was door de ramen neer op de plaats en gingen zoo te keer dat er byna niemand op hun kamer dorst te komen. Toen dit eindelyk gelukte lagen allen zoogenaamd te slapen. De reden zyn naar men meent dat zy zolven nu weer wacht moesten gaan doen van 1 Sept. af, wat sedert de vorige opstootjes door manschappen van het 4e Bataljon, hier in garnizoen, geschied was. Voor de waarheid van dit feit staan wij in en wij zien geen enkele reden waarom wy het hadden moeten verzwijgen. Wel verzwegen wy dat de adjudant met getrok ken sabel en eenige manschappen met ge veld geweer op de kamer gegaan zijn'en de belhamels, 4 of 5, in arrest namen en dat de aanleiding tot het oproer ook gele gen heeft in eene order van den commandant dat de manschappen op Koningins verjaardag niet als andere jaren op de plaats vrij moch ten rondloopen en zingen. Wij treden niet in de huishouding of in het orderboek van den commandant van het depot. Maar moch ten wy daarmede het feit op zichzelf niet vermelden, al kon dit mogelyk den heer v. Bekum onaangenaam zijn Waarom wij deze briefkaart en wat er mee in verband slaat, gepubliceerd hebben In de laatste maanden was de minister van oorlog er van verwittigd dat de vorige commandant van de klas de Zeeuw had ge weigerd wijl zij kleur bekent. Daarop heeft de tegenwoordige commandant ons blad in de cantine toegelaten. Van achter blijkt dat de stok klaar stond om dezen hond te slaan en te verwijderen, wanneer hij niet het gezag maar den commandant in den weg zou looper.. Op die wijze zal 't echter wel geen enkel christelijk historisch blad mogelyk zijn in de cantine te worden toegelaten. Maar dat in de cantine van het depot dan nog één liberaal blad gevonden wordt, wij verklaren gaarne het niet te begrijpen. Of geven alleen onze bladen naar het inzicht van den commandant „onware be richten"? Wy hopen dat de heer Van Bekum er geen gewoonte van maken zal christelijke bladen uit zijne omgeving te weren zij toch zyn een niet te versmaden tegengif tegen zoo menig leerstuk der revolutie dat ongezien daar binnendringt en het gezag ook het zijneten bloede toe vervolgt. Groen van Prinsterers lijfspreuk was ik heb mij aan niemand verkocht. De Zeeuw, aan niemand verkocht, zal voortgaan, onafhankelijk, zonder aanzien of ommezien, ook in het opnemer, van nieuwstijdingen, hare lezers te dienen en de publieke opinie te leiden, op gevaar af van hiermede, schoon onbedoeld gelijk ook hier, een enkele te mishagen. Met ingang van 1 October a. s. ver plaatst naar Tholen, dhr. M. van de Plasse kommies bij 's Rij ksbelastingen te Hans weert Bij min. beschikking benoemd tot magezijuineester in de strafgevangenis te Rotterdam de heer F. Klinkert, laatst schrijver in het huis van bewaring te Zwolle, thans waarnemend cipier in het huis van bewaring te Zierikzee. Aan een brief uit Sioux County, Iowa ontleenen wij het volgende Veel stukken laad met stroovruchten geven hier (te Orange City) een dubbelen oogst. Langs den rijweg wordt hier van 30 tot 35 bushel tarwe van den akker gedorscht, sommigen dorschen nog meer de opbrengst van haver is fabelachtig veel, en de qualiteil is uitstekend. Ik heb het nooit zoo gezien. Gelukkig dat wy machines hebben. Twee man kunnen nu met 4 paarden gemakkelijk 12 akkers daags in orde brengen, en zelfs wel 15 en 16. Argentinië zal den prijs wel wat be derven, zooals Australië den boterprijs in Europa bederft. Eerst hebben de bouwboe- ren door ons geleden, nu liggen de zuivel- boeren aan de beurt. Slechte toestanden die echter door geen beschermende rech ten zyn weg te nemen. Hier hebben wy in dat opzicht reeds leergeld gegeven. Ko ren is ook goed, maar de koude Mei heeft nogal schade gedaan, zoodat de zomer twee weken langer moet duren dau gewoonlijk, anders kon het wel zy n dat sommige stukg ken niet te best rijp werden en dan i het veel minder van waarde. De aard appelen zijn best en overvloedig; prijs is er nog niet. Voor het eerst in alle jaren dat ik hier ben, hebben wij van geen Colorado-kevers gehoord, die ze opaten en met Parijs' groen vergeven moesten worden. Appels zijn er in overvloed. In Dakota wil het niet. Tot het mid den van den zomer was er alles aardig goed, toen was er een week heete wind en alles was terstond veel minder. De grond wil daar geen vocht houden en irrigeeren gaat ook niet in 't groot. Veel Hollanders zijn daar arm geworden velen verhuizen nu naar Texas en Washington Terr. 0,t bet daar gaan zal moet de tyd leeren. NR. C.) Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Kolijnsplaat ds. M. J. San ders te Numansdorp. De heer W. J. Bliek te Hoek slaagde gister te Breda voor de hoofdacte. Coes. Een rijtuig, bestuurd door eene dame uit eene naburige gemeente had dinsdagmiddag het ongeluk een reeds be jaard man uit Ovezande te overrijden. De boom van het rijtuig kwam zoo forsch tegen 'smans borst dat de man omverviel en nog in aanraking met de wielen kwam. Half bewusteloos bij den gareelmaker Maartense binnengebracht werd hem aldaar geneeskundige hulp verleend door dokter Goemans. Onder veel pijn werd hij tegen den avond per rijtuig naar zijne woon plaats gebracht. Middelburg. Dinsdag morgen ver trok uit het dok naar Vlissingen H. M. pantserdekschip Evertsen terwyl des avonds binnenkwam het Duitsche barkschip Hestia Kapt. Boetcher van Demarara met Ameri- kaansch h»ut voor de firma G. Alberts Lz. Co. Ter Neuzen. De raadsverkiezing voor de vacature de Feijter is tepaald op Dinsdag 1 October a. s. Bruinisse. Dinsdag namiddag werd de hoogaarts van schipper W. Jumelet Dz., alhier, op het stroom voor den wal, aange varen door een tjalkschip. De schok was zoo hevig, dat de schipper Jumelet over boord viel; hij werd echter gelukkig gered. De averij aan de hoogaarts had juist boven den waterspiegel plaats, waardoor hij voor zinken bewaard bleef. Met gebroken bak stag en gescheurde fok moest hij dadelijk op de werf worden gehaald. De tjalk kwam er met een gebroken boegspriet en eenige scheuren in de boeg af. In den nacht van Zondag op Maan dag is zekere N., dienstknecht te Stop« pcldijk, aldaar door zekeren B., een land bouwerszoon, met een revolver in het hoofd en deu buik geschoten. De aanlei ding schijt jaloezie geweest te zijn. De getroffene leeft nog, maar is niet zonder gevaar. M. C. Vlissingen. Maandag avond tusschen negen en tien uur, heeft op de rivier de Schelde, boven Rammekens, ter hoogte van de Callootbank eene aanvaring plaats gehad tusschen het binnenkomend Noordsche ss. Xania, van Gefle naar Antwerpen, en het afkomende Spaansche stoomschip Ma nilla, gezagvoerder Ybargaray, van Ant werpen naar Satander, met het noodlottig gevolg, dat het eerstgemelde schip binnen weinige oogenblikken gezonken is, waarbij de Belgische rivierloods Hemelrijk, drie matrozen en twee kinderen van den ge zagvoerder Mohn zij n verdronkende o erige negen man der équipage zyn door het Spaansche stoomschip geied. De Manilla zelve is lek en ligt ter reede wachtende op orders. De aanvaring had plaats met- prachtig weder en helderen maneschijn. Het Spaansche stoomschip Manilla was een nieuw schip, dat zyn eerste reis deed. De bemanning der Xania had zich in een der booten gered, doch deze sloeg om, door de draaikolk of zuiging die ontstond door het zinken van het schip. De verdronken kinderen waren knapen van zeven en negen jaar, die de reis voor hun genoegen met hun vader, den gezag voerder, medemaakten. De ongelukkige vader moet nog geruimen tijd zyne kinderen zwemmende boven water gehouden hebben. Het lijk van een der jongens is Dinsdag morgen by Vlissingen aangespoeld en werd per brancard naar het lijkenhuis op de al- gemeene begraafplaats gebracht. De verdronken manschappen waren de 2e machinist, de bootsman en éen matroos. De verdronken binnenloods Hemelrijk was gehuwd en laat eene weduwe met vijf kinderen achter. M. C. Borsele. Het fanfarenkorps Oefening kweekt kunstalhier, heeft van den heer Poullier Ketele, uit Rijssel. in Frankrijk, eene gift van f 160 ontvangen. Genoemde heer die der vereeniging een goed hart toedraagt, zooals reeds vroeger gebleken is, uit het schenken van een prachtig vaan del en geldelijke bijdragen, was eenige dagen by gelegenheid van de jacht met negen andere heeren in het Ambachtsheerenhuis gelogeerd. Maandagavond bracht het Fan farekorps een welkomstgroet met fakkel licht aan den heer Poullier-Ket.ele en voerde het verschillende nummers op de instrumenten uit. Een en ander werd zeer gewaardeerd, getuige de milde gave en de attentie die het korps ten deel viel. De benoeming van den heer Poulier- Ketele tot Beschermheer van de vereeniging werd dankbaar aanvaard. Een overgroot publiek verlustigde zich in de heerlijke tonen der muziek en in de viering van het feest, hetwelk de Fransche heeren zoo bijzonder weten in te richten door hunne vriendelijke beleefdheid jegens de inwoners van Borsele. Ellewoutsdijk. By het Dinsdagavond ook boven deze gemeente gewoed heb bend kort maar hevig onweder sloeg de bliksem in een der boomen staande op on geveer 10 Meter afstand van de gebou wen der hofstede van A. Priester alhier, doorkliefde dien boom geheel en wierp de splinters tot op meer dan 100 meter afstand, terwyl zich op datzelfde oogenblik in de woning eene buitengewone en ondragelijke hitte en rook ontwikkelde. De schade bleef echter tot den boom beperkt en de bewoners brachten het er gelukkig met den schrik af. Een van de te Amersfoort door den bliksem getroffene huzaren, ondervraagd naar de ondervonden gewaarwordingen, verklaarde, dat hij plotseling buiten be wustzijn was geraakt, geen pijn had gevoeld en eerst te bed, in het hospitaal, besef' kreeg van hetgeen er met hem was voor gevallen. Toen had hij een sterken „zwa- velsmaak" in den mond en stramheid door ^e leden doch kon in den middag weer te voet naar zyn kwartier terugkeeren. „Mama". Lieve jongen, omdat je zoo goed je levertraan gedronken hebt, heb je hier voor belooning een koek. De vader komt woedend binnen. Wie heeft daar mij p. inktkoker met olie gevuld? De „lieve jongen" gaat er haastig van door met zyn koek. Te Rolde is de heer Venekamp, hoofd der school aldaar, op noodlottige wijze om het leven gekomen. Terwijl hij een koe uit de weide haalde, schijnt hy in eene sloot te zijn geraakt, waaruit hij levenloos werd opgehaald. Terwyl de Koninginnen de vorige week te Assen waren, moest bet zoontje van een banketbakker een flesch zuurtjes in den omtrek van het Gouvernementsho tel bezorgen. Het ventje had daarbij het ongeluk de flesch te laten vallen. Aan schreien geen gebrek. Doch een oogenblik later kwam een lakei, r.amens de Koningin Wilhelmina, die het ongeval uit het raam van Haar kamer gezien had, den knaap een gulden brengen. Een landbouwer te Kropswolde, (bij Groningen) vond dezer dagen in het varkenshok 26 zilver- en 3 goudstukken. By onderzoek bleek een oude balk,' die Jdoor het varken was dooigeknabbeld, nog onge veer een even groot aantal oude muntstuk- te bevatten. Zoo'n varken mag men wel in waarde houden De voorzitter van Patrimonium, K. Kater, heeft met gunstigen afloop eene lichte operatie aan de keel ondergaan. Een groot aantal sigarenfabrikanten te Amsterdam heeft door aanplakking van biljetten ter kennis van hunne sta kende werkliedon gebracht, dat zij ver langen lo Erkenning van de volkomen vrij heid van den patroon om werklied.n aan te nemen of te ontslaan. 2o Dat de werklieden elkander onder ling niet zullen hinderen of bemoeilijken, hetzij direct ot indirect, om hunne over tuiging of grondbeginselen. Zij, die op deze voorwaarden het werk wil en hervatten, kunnen zich hiervoor aan hunne respectieve fabrieken doen inschrijven tot en met 13 September, 's morgens tus schen 10 en 12 uur. Zij, die zich gedurende dien tijd niet hebben aangemeld, zullen worden-geacht te zijn ontslagen. De datum, wanneer eventueel de werk zaamheden kunnen hervat worden, zal zoo spoedig mogelijk worden bekend ge maakt. Het antwoord der werklieden is een weigering geweest; en dus voortzetting van de gespannen positie. De veldwachter, die voor eenige we ken met f 60 er van doorging van een boer uit Ouder-Amstel, is nog steeds zoek. Bij iemand te Amsterdam, had hij een nieuw pak gekocht en zijn uniform achterge laten. Dezer dagen kwam hij als „grand seigneur" deze weghalen en verdween zon der dat de firma achterdocht kreeg. Toen Zaterdagmiddag de wagen met porselein enz. bestemd voor het diner, door de gemeente Assen aan de Koninginnen aan te bieden, bij de goederenloods bij het station aldaar de helling afreed, kan telde hij en viel omver. Daardoor werd eene aanzienlijke schade veroorzaakt. De eigenaar, de heer v. d. Bij llaard uit Leeu warden, had alles verzekerd. Nog juist bij tijds kon nog in het gemis van enkele voorwerpen, welke hij noodig had, dooi den heer v. d. Bij llaard worden voorzien. Te Winterswijk had Zondagmid dag een treurig ongeval plaats. Eenige jon gens speelden met een slijpsteen, met het gevolg dat deze omkantelde en een knaapje hem op het hoofd kreeg. De spil van den slijpsteen drong diep onder het oog in het hoofd van het knaapje. Het bloed vloeide hem uit ooren, neus en mond en reeds dezen nacht oveileed hij aan de gevolgen. Het onweer van Zaterdag heeft ook in België veel schade aangericht. Op tal van plaatsen sloeg de bliksem in, hoeven brandden af of personen werden gedood. Te Aalst zijn vijf hoeven afgebrand en op weg van Anderghem werd een meisje door den bliksem doodgeslagen. In het zuiden van Engeland en met name te Londen heeft het Zaterdagochtend eveneens verschrikkelijk geonweerd, te Londen zoo erg, dat men zich in de keerkrin gen waande. De geweldige regen veroor zaakte in verschillende deelen der stad overstroomingen, zoodat menschen hunne huizen moesten ontvluchten, hunne winkels niet konden openen, stations onderliepen enz. Men heeft bij Plauen in Saksen proeven genomen met een toestel tot ver delging van nachtvlinders wier rupsen veel schade aanrichtten. Door groote electrische lampen met reflectors werden de vlinders aangelokt en bij duizenden door een gloei- tocstel gedood. Nog richt de cholera in China groote verwoestingen aan. Te Peking moeten zich dagelijks twee duizend, te Chanhai vijf honderd gevallen voordoen. De naam van den aanvaller op het kantoor Rothschild is gevonden. Het is zeke re Victor Bolay, 27 jaar oud, en, behoorend tot een achtenswaardige familie in het departement La Lozere. Hij is een handig technicus. Zijn aanslag pleegde hij omdat hij weggezonden was van de bureau's der Mij. van den Noorder spoorweg. Volgens het Wiener Fremdenblatt is de Nederlandsche regeering onlangs weer met de Oesterreichische Waffenfabriks- Gesellschaft, te Steyr, in onderhandeling getreden over het leveren van 50.000 klein-kaliber Mannlicher-geweren. Uit Russische kerkers. In het Russische blad „Ruszkaja Starina" komt een historische herinnering uit het Russische gevangenisleven voor, die in Rus land nog menigen tegenhanger vindt, hoe wel misschien niet zoo verschrikkelijk. Het artikel is gewijd aan de in hechtenis neming en willekeurige gevangenhouding van den generaal-majoor Kutkin in de ge vangenis Orenburg op bevel van den be- ruchten generaal Araktschejew en den niet minder beruchten Iwan Pestel. Kutkin was een reus van 2 archin 12 werschok lengte. Op last van Pestel werd hij in een cel gesloten, die slechts 2 archin 9V2 werschok hoog was, zoodat Kutkin altijd in gebukte houding moest rondloopen en zich gedurende de twaalf jaren, die hij in zijn kerker doorbracht niet kon uit strekken. Later liet Pestel hem vergifti gen, waardoor de ongelukkige uit zijn lijden werd verlost. In het j ar 1824 bezocht keizer Alexan der Orenburg en bezichtigde onder meer ook de gevangenissen. Op een deur las

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1895 | | pagina 2