Een voorstelling uit de Oudheid. KERKNIEUWS. SCHOOLNIEUWS. Ingezonden Stukken. Volgens cLë nieuwste 'ifi' vertrouw-* baarste statistieken wordt medegedeeld, dat de onderlinge verhouding van de verschil lende hoofdgodadiensten der wereld is thans als volgt: Protests ntsche Christenen 200 millioen, Roomsch-Katholieken 195 miljoen, Grieksch-Katholieken 105 millioen, samen 500 millioen. Van de Israëlieten zijn er 8 millioen, Mohammedanen 180 millioen en heidenen 812 millioen. De Christenen vormen derhalve het derde gedeelte van de bevolking der geheele aarde, die ongeveer 1500 millioen bedraagt. In 1793 vormden zij slechts het zesde ge deelte. Een 80-jarige mevrouw te Parijs, die van hare renten leefde, is dezer dagen op een verschrikkelijke wijze om het leven gekomen. Zij was met haar zoon uitgegaan oin eenige inkoopen te doen en voor dat zij naar huis terugkeerde, ging zij een bad nemen. De badknecht, die haar na een uur nog niet uit de badkamer had zien komen, werd ongerust en klopte aan de deur, die hij na eenigen tijd opende omdat zijn kloppen onbeantwoord bleef. Een vreeselijk schouwspel vertoonde zich aan zijn oog; de dame lag vreeselijk verbrand in het bad en alle levensgeesten waren geweken. De ongelukkige 80-jarige had in plaats van de koudwaterkraan de heet- waterkraan open gezet, wrardoor het heete water over haar lichaam stroomde. Zij had de kraan niet kunnen sluiten en men vond haar letterlijk gekookt. Een karakteristieke mededeelingDe Germania is een dagblad, dat in de Duitsche taal te St. Paul in Brazilië verschijnt. De administratie van dit blad beklaagt zich reeds sedert geruimen tijd, dat de abonnés zoo slecht hunne verplichtingen nakomen. Eindelijk en ten laatsie verloor zij haar geduld en plaatste aan het hoofd van een jder laatste nummers de volgende mededeeling: „Attentie s.v.p.! De aanzienlijke sommen, die wij reeds sedert tal van jaren verliezen tengevolge der vele kwade betalers onder onze abonnés, gezwegen nog van de niet- betalers, noodzaken ons om het vooruit- betalings-systeem in te voeren, daar wij op geen andere manier in staat zijn, weder orde op onze zaken te stellen. Wij deelen onzen lezers derhalve me le, dat zij, indien het blad hun niet meer toegezonden wordt, dit jmoeten beschouwen als een waarschu wing van onze zijde en niet als een ver zuim van de post. Indien deze „vriend schappelijke aanmaning" niet de gewenschte resultaten oplevert, zien wij ons verplicht, de namen dar niet-betalers in onze corres pondentie-rubriek op te nemen. Wij ver zoeken derhalve onzen abonnés, nauwge zet aan hunne verplichtingen te willen voldoen. De administratie der Germania De heliograaf. Gedurende de keizer- manoeuvres in de omstreken van Stettin, zal er een heliografen-detachement worden gevormd om met dit seintoestel proeven te nemen. Het instrument bestaat uit een drievoet, die in elkander geschoven kan worden, waarop het eigenlijke seinapparaat wordt opgesteld. Er verschijnt een plotse- FEUILLETON. De Koninginnen hebben bij hun bezoek aan Drente ook een bezoek gebracht aan de Hunnebedden; met name aan die te Holde. Twee steenen gevaarten, tusschen aardappelvelden gelegen, wier ouderdom op drie duizend jaar wordt geschat. Zij zijn door gletschers waarschijnlijk aange voerd, die van de rotsblokken de scherpe kanten hebben afgeschuurd. Onder deze steenen liggen waarschijnlijk stamhoofden begraven. De naam Hunne- bed doet niet denken aan de Hunnen maar beduidt „doodenbed", zooals in 't Westerwoldsche een doodenkleed nog steeds „hunnenkleed" genoemd wordt. Yan daar trok de stoet naar den Bal- lerkuil. De plek, die in den volksmond aldus heet, is eigenlijk geen kuil, doch een bosschige plek in de hei, omringd door een aarden wal. Het voorstellen eener rechtspleging, juist op deze plaats is daarom eigenaardig, wijl hier vermoedelijk in oude tijden werkelijk recht gesproken is. Het woord „Balloo" immers is te splitsen in ban" (een woord, dat in de samenstel ling „secht bannen" voorkomt) en „loo" (d. i. woud). De Koninginnen werden ontvangen in een van speren en schilden opgerichte, met vossen- en berenhuiden bedekt pavil joen. Er zou een - rechtspleging worden voorgesteld. Zij wordt verondersteld te volgen op de navolgende geschiedenis (Wij ontleenen hier aan De Telegraaf). In 734 na Chr. weigerde de Friesche hertog Boppo zijn hertogdom een deel te laten worden van het groote Frankische rijk. Dies besloot Karei Martel, de groot- vador van Charlemagne, een heirtocht naar Friesland te ondernemen, teneinde den oproerigen hertog te onderwerpen. Hij zeilde daartoe met een vloot Noord waarts om en de monding der Boordene in, die ten Noord-Oosten van het tegen woordig Leeuwarden in zee liep. Bij een slag aan de Boordene vernietigde hij het leger der Friezen, doodde hertog Boppo en keerde met rijken buit beladen naar Fran kenland terug. Vermoedelijk heeft de vreemde koning, linge "of "iets langer afhoudende flikkering, evenalsivan den bliksem, die een punt of streep van het Morse-alphabeth voorstelt. Het mechaniek van het apparaat wordt juist behandeld als het kleine drukapparaat van den electrischen telegraaf, zoodat ieder, die het alphabeth kent, telegrammen kan afzenden. De afstand, waarop de heliograaf werken kan, hangt geheel af van de terrein- kleur, de sterkte der zonnestralen en de helderheid der lucht. Op afstanden van 20 tot 30 mijlen werkt het toestel onberispe lijk. Doch het kan ook op 100 kilometer berichten overbrengen. Bij een helder zon licht doordringen de stralen op kortere afstanden stof, rook, nevel en lichte wolken. De signalen kunnen door niemand van ter zijde worden waargenomen, hetgeen van bijzonder belang is. Van het seinende sta tion is natuurlijk met het bloote oog niets te ontdekken. Plotseling volgen kort op elkander een menigte korte bliksemflitsen als een teeken, dat men een signaal wil geven. Men antwoordt, eveneens dat men gereed is, en nu verdringen korte en lange bliksems elkander met groote snelheid en binnen de minuut is een telegram van 20 woorden overgeseind. Moderne geweren. In de „Medical Association" te Londen werd onlangs door den beroemden Engelschen chirurg pro fessor William M' Cormac, een rede ge houden over de door moderne geweren veroorzaakte schotwonden, op grond van de ervaringen, die het Engelsche leger in den laatsten veldtocht tegen Tschitral met het Lee-Melford geweer en het rooklooze kruit, het zoogenaamde Cordiet, heeft op gedaan. M' Cormac meende, dat de 900 door het Duitsche ministerie van oorlog genomen proeven de classificatie van Bru- hus der schotwonden in groepen volgens den afttand, niet rechtvaardigden. Het gewichtigste punt was evenwel de genees baarheid der wouden. De spreker was in dit opzicht de meening van den Duitschen officier van gezondheid dr. Volkmann toe gedaan, die het subcutane karakter der door moderne geweerkogels veroorzaakte beenwonden prees, waardoor de genezing werkelijk werd bevorderd. De Engelsche arts dr. Stiti, die den veldtocht van Tschitral meemaakte, berichtte, dat h j verbaasd was, hoe snel de vleeschwonden in dezen oor log genazen. Dr. Bivero van Valparaiso was eveneens in de gelegenheid, dit op te merken. De door het Mannlicher geweer veroorzaakte wonden waren lang zoo gevaarlijk niet, als die van oud model geweren. De stafarts Burden verklaarde, dat de wonden, die het Lee-Melford geweer in Tschitral ver oorzaakte, op iederen afstand zuiver waren en spoedig genazen. Drong de kogel door een been, dan werden weinig splinters veroorzaakt en in geen geval had een springwerking plaats. De wonden, die de otfde groot-kalibergeweren van den vijand maakten, waren veel gevaarlijker. Heeds gedurende den Fransch-Duitschen oorlog, genazen Chassepotwonden dikwijls zonder ettering. In de oorlogen der toekomst zal het aantal dooden en gewonden in betrekking tot het aantal strijders stellig den weg naar de moesassen gevonden, door dat een inlandsche gids, een verrader dus, hem hierbij van dienst geweest is. Mis schien een Drent, die onrustig en ontevre den van aard, om huiselijken twist den patriarchalen stam verlaten had en zich in dienst der Franken gesteld had. Dus was hij verrader, want hij veroorzaakte de ne derlaag der Drentsche hnlpbenden van de Friezen. Dit landverraad is het onderwerp van het geding. De beschuldigde is afwezig. De rechtspraak geschiedt dus bij verstek. De helft van den kuil, tegenover het Kon. paviljoen en achter den grooten steen gelegen, is het tooneel der voorstelling. Het is afgeperkt door vier hooge staken, die wijdkakige schedels dragen van paarden, heilige dieren naar oud-Germaansch geloof de schedels zullen de booze geesten van twist en onvrede weren. Rondom in de glooiing van den begroeiden wal steken speren, de punt omhoog en door een touw verbonden, een rood touw, die beduiden, dat recht gesproken zal worden op leven en dood. Recht tegenover zich, achter den steen, zagen de Vorstinnen in den hoogen stoel den rechter gezeten, het gelaat naar Haar toe en tevens naar het Oosten gekeerd, door de klimmende zon besehenen. Ter zijde van hem hebben op zodenban ken de bijzitters zich geplaatst, eerwaardige grijsaards, wier bijstand de rechter bij moei lijke rehtspraak inroept. Rechts zitten twee hunner, links drie. De eene plaats, die rechts nog open is, wordt ingenomen door den priester. Achter hen staan tegen den glooienden wal de dinggenooten, vrije mannen uit de Drentsche gouw, met schil den en speren gewapend. Sommigen het hoofd gedekt met den berenkop. Hun costumes zijn kleurig, zevende-eeuwsch en ook nog wel vroeger-Germaansch. Er zijn ouden met lange, grijze baarden en jongen met bruine, behaarde gezichten. Sommigen hebben een mantel omgeslagen over 't kleurige onderpak, anderen dragen dierenvellen. Van hun zijden hangen korte zwaarden af, in hun handen dragen zij lansen en speren en langwerpige schilden. Zij zijn de zangers, die de openings- en slotkoren doen hooren en door gebaren den chorus der handeling voemen. Naast de zodenbanken, en aan de uiterste zijden der rechtplaats dns, zag men twee groepen. Links zijn het de bloedverwanten van den afwezigen beschuldigde, rechts de stijgen, doch M' Cormac gelooft dat een grooter aantal verwondingen dan totnog toe het geval was, volkomen zal kunnen worden genezenwaartoe ook de antisep tische behandeling zeer veel zal bijdragen. De grootste ploeg der wereld. Deze ploeg, die niet alleen de grootste maar ook de werkzaamste der wereld is, werkt met gemak 20 hectaren grond per dag om en behoort aan een zeer rijken Californischen landbouwer, Richard Gird genaamd, grond eigenaar in het district Chino, waar hy een duizendtal hectaren grond bezit. Tot het bewerken van deze uitgestrekts gron den liet hij den monster-ploeg vervaar digen, die voorloopig met stoom gedreven wordt in afwachting van de toepassing der electriciteit. De machine, die niet minder dan ^5.45 meter hoog is, weegt 16,200 KG. en werkt zeer geleidelijk door middel van een windas, waardoor een sterke metalen kabel wordt opgewonden, die, aan een stevig rustpunt bevestigd, de heele machine met ploegscharen door den grond doet snijden. Het kolenverbruik der machine bedraagt slechts 2 ton per dag en de machine zelf is een werktuig, dat vlug en goedkoop werkt. Iedereen heeft echter helaas niet zooveel hectaren om vlug en goedkoop te doen bewerken. De cholera heeft zich, volgens be richten uit Constantinopel, te Brussa vrij snel uitgebreid. Terwijl kort geleden gemiddeld slechts vier choleragevallen per dag te Bruasa voorkwamen, bedraagt dit getal in de laatste dagen gemiddeld reeds veertig. Bij den dood van aartshertog Ladis- laus van Oostenrijk wordt in herinne ring gobracht, dat in de laatste jaren ver scheidene leden van het huis Habsburg op gewelddadige wijze om het leven zijn gekomen. Keizer Masimiliaan van Mexico, broeder van Frans Jozef, werd in 1864 doodgeschoten. Aartshertogin Mathilde, dochter van wijlen aartshertog Albrecht, verbrandde levend in 1867. Aartshertog Rudolf, de troonsopvolger, kwam zes jaren geleden op de bekende wijze om het leven. Aartshertog Johann Salvator, later ge naamd Johan Orth, zeilde, kort daarna, als kapitein van een schip uit en is nooit weer gezien; men vermoedt, dat hij bij Kaap de Goede Hoop met zijn schip en man en muis vergaan is. Verleden jaar stierf aartshertog Wilhelm door een val van een paard. En nu is de 20-jarige aarts hertog Ladislaus gestorven aan de gevolgen van een schotwond, die hy zich Maandag op de jacht toebracht. Nieuwbakken Socialist. De Belgische socialisten hebben onverwacht een nieuwen vertegenwoordiger in den Senaat gekregen, waar zij tot dusver slechts door twee le den vertegenwoordigd waren. Bij de be handeling van de schoolwet heeft namelijk de advocaat Janson inden Senaat verklaard „Ik ben socialist en dat niet sedert gis teren". De heer Janson was tot dusver leider der radicale partij. Nu hy ziet dat het met deze partij misloopt, schaart hy zich naar A»seele 's profetie, onder de roode vaan. Centrum. aanklager met zijn eedhelpers. Op het oogenblik, dat Hare Majesteiten den Baller^uil binnentraden, werd de recht spraak gerekend in zooverre te zijn begon nen, dat het offer, voor iedere plechtigheid vereischt om de goden gunstig te stemmen, reeds gebracht is. Den Koninginnen werd daardoor een bloedig tooneel bespaard. Toen het openingskoor gezongen was, rees de priester, Welinhard, op om door het lot te bepalen, of de goden het offer gunstig aangenomen hadden en dus den rechter tot een rechtvaardige uitspraak leiden zouden. Met een vuursteenen mes kapte hy eenige staatjes van een vruchturagenden boom en korf er teekenen in waarna hij ze op den offersteen wierp. Vervolgens spreidde hy daar een doek over uit en haalde, na de goden aangeroepen te hebben, achter elkaar drie der staafjes van onder den doek te voorschijn. „D. R. V.", las hy de feekens „Door Recht Vrijheid." De goden waren dus gunstig. Lioduif, de rechter staat op. Met een esclmtaf slaat hij op het schild dat links boven zijn hoofd hangt, gebiedt dan stilte, ban en vrede, en vraagt of het jaar en de dag, het uur en het oogenblik, le plaats en de plek is om te houden een gericht van vrije Germanen, van Drentsche mannnen. Ja zeggen de gerechtsboden. Het ding is gebannen naar recht en regel; Het is de tijden dedagbij klimmen dei zonne; Het is de plaats en de plek, Onder hoogen hemel, Onder groen geboomte, Onder eik en esch, Onder beuk en berk, Onder lork en linde, Op wapen gewonnen Germaanschen grond, Om te houden een vrij gericht van (Drentsche mannen. De rechter spreekt thans weder. Hy zegt dat in alle gouwen, in alle dorpen, onder heel het volk het booze gerucht rondgaat van Theodgrim, Aldgrims zoon, en het wordt geroepen al luider en luider, dut hy in den rampspoedigen slag aan de Bordene aan 's vyands zijde gestreden heeft tegen zijn volkIn stilte klagen wij hem reeds allen aan. Wie wil hier, in open volksgericht, met luider stemme als klager optreden? De klager komt. Herimond is zijn naam. Het uitgetogen zwaard strekt hij naar den rechterstoel en zegt dan plechtig: Socialistische kapitalisten. Volgens het Journal de Hug hebben de beide Bel gische socialisten Defuisseaux elk een mil- lioentje van een tante geërfd, 't Moet een raar gevoel geven, merkt een blad op, zoo in eens in het bezit te komen van zooveel „vervloekt kapitaal." De socialist Engels, die dezer dagen te Londen overleed, liet een vermogen van drie ton na. Liebknecht en Bebel hebben een inkomen, dat menige bourgeois hun benijden kan, terwijl de socialistische Belgische afgevaar digden Vandervelde, Picard en Furnémont schatrijk zyn. Ook Vollmar en Singer zyn kapitalisten. Men zou dit lijstje nog met een lange reeks van namen kunnen aanvullen. Een merkwaardige industrie. Paar- denvleesch opkoopen, het aan stukjes snij den, die stukjes op een houten bord leg gen en daarmede langs de huizen venten is het beroep van den „cat's meat's" man den slager, die de Londenscbe katten van vleesch voorziet. Vroeger doorkruiste de cat's meat's man de straten der groote wereldstad met een mand aan den arm doch later, toen zijn succès verzekerd was, kocht hij een slein wagentje. Thans heeft hij een winkel en een bediende, die op een driewieler met een bel gewapend langs de huizen rijdt en alle katten te Londen kennen het belletje van den kat- tenslager. Londen bezit 200.000 katten, die behalve andere spijzen 170 paarden per dag verslinden, waardoor 600 personen hun brood verdienen. Als tegen 8 uur des morgens „Pussy-cat" het belletje van den slager hoort, sluipt zij uit de keuken naar de straatdeur, waar zij zoolang en zoo hartroerend miauwt, totdat de dienstbode een stukje paarden-lekkers heeft gekocht. Beroepen te Ovezand ds. A. Knottnerus te Zaamslag. Bedankt voor Zuidzande door ds. W. Voors te Kuinrevoor Dreiscnor door ds. P. A. S. M. Loysen te Leksmond. Geref. Kerken. Drietal te |Kamperland ds. ,H. Cramer te Waarder, ds. O. J. Geerling| Brouwers haven, en ds. B. Veenstra te Vlissingen. Geslaagd te Breda voor de hoofdacte de heeren P. Molhoek te Schore eu H. B. de Groot te Groot te Groede. De heer J. L. Moerdijk, onderwijzer in Tiansvaal, vroeger te Ierseke, is benoemd tot onderwijzer aan de staatsmodelschool te Pretoria op eeu aanvankelijk salaris van 275 (f 3300) met uitzicht op verhooging tot f4800. De heer J. C. Kerkmeijer van Mid delburg, leerling der rijksnormaalschool voor teekenonderwijzers te Amsterdam, verwierf by het staatsexamen aldaar Zater dag de akte van bekwaamheid als leeraar in het handteekenen M. O. By het eindexamen aan de Militaire School te Haarlem (toelating als 2e luite- Ik klaag by Wodan, den Alziende, en by Zion, die het rechtsgeding beschermt, en by de Maesiagen, Bede en Femmilene op landverraad, op doodslag, op bloed. Hierop deed de klager Herimod het om standig verhaal van het verraad, zooals het zich toegedragen had en hoe hijzelf hem met de Franken tegen den Friezen-hertog en zijn Drentsche verbondenen had zien strijden en vele helden uit de gouw had zien vellenook 's klagers eigen broeder Folcbrat, moedig als Sifrit, die nu aanzit in Walhall. By Donar, die den nooit f.ilenden ham»r werpt, by Wodan, die het recht beschermt en by Saxnöt, die aan de landen vrucht baarheid schenkt, by Nertns, die rondgaat in haren wagen bij voorjaarstijd en by Hol- da, beschutster van hof en huisgezin, bij zijn snel paard en zyn scherp zwaard, by baard en rechterarm zwoer hy, dat hij al deze dingen bad gezien, zooals hij ze mee gedeeld had naar trouw en waarheid. De zes eedhelpers verklaarden, dat de klager geloofwaardig is, en dat zijn eed rein was en niet mein, zoo waarlijk als de eik in den bodem staat en het water over zand gaat. Aan de gerechtigheid is voldaan zegt de verwant en ook mijn taak is geëindigd. Landverrader en broedermoor denaar, erkennen wij hem niet meer in ons geslacht. Voortaan zij hij ons als vreemde ling en vijand, als wolf tegen kerk. Hij, en zijne medeverwanten nemen lan ge, nog groene elzetakken, breken die en strooien de vier stukken in de vier wind streken, zeggend daarbij dezen eed Zooals ik u breek, taaie twijg, van den edelen els, zoo laat ik los, voor altijd en alle dagen, eiken bindenden band, die hem en ons hechtte. Spreekt gij nu zijn vonnis, vrije man nen, zegt de rechter. Is Herimods eisch gegrond Hij is schuldig, zegt het volk. Welke straf eischt gij, klager? vraagt de rechter eH de klager antwoordt Ik eisch zyn leven. Hij sterve zegt het volk. Dan staat de rechter op en spreekt het vreeselijk oordeel van vogelvrij verklaring uit Zoover als de hooge hemel zich heft Zoover als de wind waait over de wy de wereld Zap ver als op vleugelende valk vliegt; nant bij de Infanterie) is o. a. geslaagd de heer A. C. Breebaart van Middelburg. F.en aangename avond in het Militair Tehuis te Deventer. Maandagavond jl. was 't de laatste avond dat de heer Kremer, en juffrouw, als huis vader zou fungeeren. Nevens 't bestuur waren een groot aantal bezoekers opgekomen om van hen afscheid te nemen- De heer de Gruijter Sr., president van 't Tehuis, opende dit gezellig samenzijn door te doen zingen Ps. 1331 en met gebed. Hierna las hij Pred. 3, waar hij uitschilderde hoe hier op deez' aarde alles zijn bestemden tijd had, en omschreef verder met korte kernachtige woorden den werk kring van een huisvader in een Tehuis. Daarop toonde hij aan hoezeer de heer Kremer en zijn vrouw aan hunnen door God opgelegden plicht hadden voldaan. En 't was bem dan ook behoefte, beiden namens 't bestuur hartelijk dank te zeggen voor den ijver, de liefde en toewijding, die zij den Militairen leu allen tijde be wezen. Hij wist 'tdat de Militairen hun nauw aan het hart lagen, en het smartte zeer zeker den vrienden dat zij hen gingen verlaten. Want ten allen tijde was hij op zijn post, en voor een ieder had hij een goed woord, en zijn lust en streven was het om hen te wijzen op den weg die ten leven leidt. En vele vruchten heeft hij op zijn arbeid mogen zien dat getuigt het drukke bezoek aan dit tehuis waar eene verbouwing door heeft plaats gehad. Ook die vele brieven van oud-bezoekers die hier hunne vrije uren hadden door gebracht, ook van die bezoekers, die hun ideaal hadden gezocht in ons Insulinde, waar de verleiding zooveel grooter was dan hier. Kort geleden mochten wij nog een lieven brief ontvangen van een bezoeker die ons had verlaten, en naar Indië was gegaan. Hij getuigde dat hij nu ook den Heere kende, als zijn Heiland, Borg en Middelaar, en dankte nog hartelijk dat de heer Kremer en vrouw het middel waren geweest in Gods hand om hem hiertoe te brengen. Hij staat nu als een levend getuige er van tusschen zijne kameraden. Twee jaren hadden zij hun taak hier vervuld en ruimen zegen hebben zij op hun werk mogen ondervinden. Hij hoopte dat die in gelijke mate zoo niet in ruimer mate hun deel moge zijn in het Tehuis te Amersfoort. Dhr. Swellegrebel, bestuurslid, sprak hun ook nog eenige schoone woorden toe, en hij had den heer Kremer en vrouw leeren kennen, als iemand met een vast en edel beginsel. Beginselvastheid is ook tegen over de Militairen, die dagelijks het Tehuis bezoeken een schoone deugd, zoo zij ge paard gaat met liefde en moed. De liefde Gods dror.g ook hen hier toe. Hij ver zocht de vertrekkende huisvader en moeder toe te zingen ps. 121 4 en daarna vers 1. Korp. de Wit sprak als oudste bezoeker Zoover als de wolf woont in 't woud Zoover als het groene gras groeit; Zoover als vonken ;vlammen en vuur; Zij Theodgrim, Aldgrims zoon, echtloos en eerloos, rechtloos en vredeloos, Zijne vrouw weduwe en weezen zijne kinderen, hem biede niemand den beker, hem 8chaffe geen schepsel spijs, Hem is verboden aller huis en hof en aller goede gezelschap. Methem voere niemand koop noch koophandel. Die hem vindt in veld of weide, in huis of op heerbaan, mag hem jagen met geweld van wapenen, met blaffender honden ge bas, hem vangen, slaan en dooden, vrij van weergeld, zonder zoen. De rechtspleging is nu geëindigd. Maar een bode verschijnt. Hij zegt, dat Irmin- garde, de heilige vrouw, met hare gezel linnen toegang verlangt. Dat zij binnentreden, zegt de iechter. Zes jonkvrouwen in witte gewaden komen in de gerechtsplaats. De profetes treedt tusschen hen door, plaatst zich in het mid den, en spreekt, in diepe stilte aangehoord deze profetie Nu staren myn oogenin stralende toekomst Over eeuwen en eeuwen in ver verschiet. Franken en Friezen en Saksers te zamen Zie ik vereenigd, in vrijheid gezeten. In vrede en in voorspoed. ....En op tronen zie ik tweeVrouwenzitten Hoog en heerlijk, in glans en glorie, Regeerend het rijk naar wijs bewind. Ik zie in haar handen het recht veilig, De vrijheid bevestigd. Vurig vlamt op, in barnenden brand Bij dat volk, dat na ons wezen zal, Gloeinde geestdrift voor vrome Vorstinnen Naar hunner vaderen .voorbeeld, achtten (zij en eeren Het zachte en zuivere machtige en min nelijke In 's lands Koninginnen, door hun liefde (bekroond. En zij stutten den troon, in houw en trouw In voorspoed en onspoed. Dit hebben mij goden gegeven, te zien wat zoo zijn zal. Het koor zingt zijn vreugdelied en de voorstelling is geëindigd. Zij slaagde uit muntend. Dit allegorisch slot is door dr. Knappert aan de voorstelling toegevoegd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1895 | | pagina 2