NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH WIE VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN G H A TIS. EIGEN H U L P. GEMENGDE BERICHTEN. flo. 145. 1895. 3Ktisifttg 10 8epfem6er. Hegmife laatgang. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 centiedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. zich met 1 October a. s. op ons blaadje DE ZEEUW abonneert, ontvangt de nommers in deze maand September II, Dat de winst die Eigen Hulp maakt, niet geheel genomen is uit de zakken en de zaken der winkeliers, hebben wij ge zien en toegegven- Maar dat zij met een groot deel dier winsten van hare minder bevoorrechte concurrenten strijken gaat, kan niet ontkend. En het is de droeve schaduwplek in de vereeniging Eigen Hulp, dat zij de dood is voor den eerzamen winkelstand. Waarbij dan nog komt dat Eigen Hulp zooals zij tegenwoordig in de meeste on zer groote steden marcheert, gedreven wordt grootendeels door ambtenaren, renteniers en dergelijke heeren die aan den winkel stand geen rechtstreeksehe verplichting hebben en hunne onafhankelijke positie gebruiken om dienzelfden stand, die toch met het geringste aandeel bijdraagt in hunne tractementen, ten onder te brengen. Nu doen deze heeren het niet daarom. O neen, zij hebben den middenstand, uit welken zij zeiven voor het meerendeel zijn voortgekomen, lief. Maar de coöperatie is hun voordeelig. Eigen Hulp is eenige centen op elk hun- net levensbehoeften goedkooper. Nu kunnen wij uit een oeconomisch oogpunt tegen deze beweegredenen niet veel inbrengen. Wanneer de suiker in Eigen Hulp even solide, en daarbij eenige centen per pond goedkooper is dan bij mijn winkelier, dan gaat 't zoo moeilijk dit product bij dien winkelier te blijven betrekken. Er kunnen gevallen zijn dat een burger zich door dergelijke voordeeltjes niet mag laten leiden. Bijvoorbeeld wan neer de winkelier in moeilijke omstandig heden verkeert, of het de bevoordeeling van weduwen en weezen geldt. Of ook wanneer het de Apostolische vermaning betreft in betrekking tot de huisgenooten des geloofs, voorzoover zij zich houden aan de marktprijzen. Doch overigens is er niets af te dingen op het recht om te koopen daar waar men even goed en 't goedkoopst behandeld wordt. Doch het feit blijft bestaan dat parti culieren die niets te verliezen hebben in de plaats van den groothandel en van den kleinen winkelier treden en medewerken om de winkelwaren uit de hinden der producenten in die der consumenten te doen overgaan. In éen woord om de tusschenhand te verdringen. Wat nu te doen? Mopperen Het zou niets baten. Eigen Hulp door eene wet onmogelijk maken Dit zou een ongeoorloofd redmiddel zijn. Subsidie vragen voor de tusschenhand Dit zou onbillijk zijn jegens den stand der ambachtslieden, den landbouwstand en zoovelen die niet tot den winkelstand be- hooren. Wanneer de komende twintigste eeuw het niet meer met den winkelier doen kan, dan zal deze moeten verdwijnen, gelijk de huisnijverheid, het handwerk bij zoo menig bedrijf, het spinnewiel, de tuitlamp en nog zoovele andere zaken door de 19de eeuw zijn opgeruimd. De snorder, de klepperman, de rietdekker, de touwslager, de porder, zij zijn uit onze steden ver dwenen. De meekrapcultuur, de koopvaardij, de walvischvangst gingen grootendeels te gronde. In den grooten kringloop der wereld zien wij den een voor den ander uit het verband wegtuimelen. Wie weet welk eene omkeering de twintigste eeuw op het gebied van den stoom pf de electriciteit zal te weeg brengen. In de maatschappij is er niemand om zichzelf. Allen maken deel uit van het groote raderwerk. Elk bedrijf is de trek der tegenwoordige samenleving. Wie of wat niet in een behoefte voor ziet, gaat voorbij. Een knecht aan wiens steun men ontgroeit dankt men af. Dit is als het ware eene natuurwet, waar aan niet te ontkomen is. En dat nu maakt den strijd tegen de consumptieve coöperatie tot een hopelooze. Wat dan te doen De nadeelen trachten op te lossen. En dit kan slechts op deze ééne voorwaarde dat ook de kleine winkeliers zich veree nigen dat zij zich onder het beginsel der coöperatie gevangen geven. Even gelijk de wever in Twenthe door zich aan den stoom te onderwerpen, zich dien stoom tot werktuig koos, moet ook de kleine winkelier door zich voor de coöperatie gewonnen te geven, de coöpera tie van onzen tijd beheerschen. Eene beweging die toch niet te keeren is, moet men ondervangen en zoo trachten voorleel van haar te trekken. Waarom zouden onze kleine winkeliers zich niet kunnen verweren met hetzelfde wapen waarmede zij worden aangevallen? Bovendien willen zij er niet onder te gronde gaan, zullen zij tot deze organisatie wel moeten komen. Het individualisme heeft zijn tijd gehad. De strijd om het bestaan is geen tirailleer- gevecht meer. Niet meer het verzet der enkele, los van elkaar, op zich zelf staande personen, maar de organisatie dezer eenlingen zal met Godes hulp den winkelstand voor den on dergang behoeden. De elkander doodende, steeds scherpere concurrentie komt wel den consumenten ten goede en doet wel den sterkst gewa- penden het veld behouden doch zij heeft ook noodzakelijk ten gevolge dat het groote kapitaal alles opslokt, en ten slotte alles heeft wie het langste leven zal. Want achter deze concurrentie staan de lage loonen en lange arbeidstijden, de in den dienst van het kapitaal versleten nach ten van sterke mannende arbeid van vrouwen en kinderen, concurrenten van hunne mannen en vaders armoede, achter uitgang, terugzinking naar den breeden voet dier ontzaglijke menschenpiramide, van welken niemand meer opklimt, en waar de meesten liggen blijven. En daar voor staan de concurreerende prijzen, een aantrekkelijk woord in schijn, doch metterdaad een wereld van wee be vattende. Te lage prijzen, faillissementen, achteruitgang, ondergang ot knoeierijen, vervalsching, humbug, wanbetaling,,bedrog en gevangenis. Yoor den winkelstand is de vrije concur rentie de dood. 9 Sept. '95. Wij ontvingen de volgende briefkaart: „Wegens het opnemen van onware be lichten betrekkelijk het Algemeen Depot „vau Discipline te Vlissingen, is dat blad „van af heden in de Cantine van dat Korps „verboden en het abonnement opgezegd. „De Commandant VAN BEKUM." „Vlissingen, 6,9 '95. „Aan de Redactie van het Christelijk Historisch Nieuwsblad voor Zeeland, adres den heer E. P. D'huij, Middelburg." De briefkaart schijnt het gevolg te zijn van een door onzen berichtgever ingezonden bericht omtrent ongeregeldheden gepleegd door manschappen der 2e categorie. Het zou den heer Van Bekum inderdaad netter gestaan hebben wanneer hij zijne vriendelijke mededeeling had doen verge zeld gaan van de rectificatie van dit bericht. Over smaken valt echter niet te twisten. En terwijl wij onzen berichtgevers drin gend uitnoodigen zich steeds eerst nauw keurig op de hoogte te stellen, verklaren wij hierbij voorzooveel noodig gaarne dat wij niet van plan zijn ter wille van een abonnement feiten door vertrouwde bericht gevers medegedeeld, te verzwijgen. De pas gekozen wethouders van Am sterdam dr. Blooker en prof. Fabius hebben hunne betrekking reeds weder neergelegd. In de commissiën, door den minister van binnenlandsche zaken benoemd tot het afnemen der exameus voor de akten lager onderwijs, zijn voor Zeeland benoemdtot lid en voorzitter, de schoolopziener in het district Goes tot leden de schoolopzieners is het district Middelburg, Oostburg en Tolen; tot leden plaatsvervangers, de school opzieners in de arrondissementen Aksel, Goes en Zierikzee. In de eerste helft van October zal een vergelij kend examen gehouden worden van adspiranten naar de betrekking van klerk by de posterijen en telegraphie om, naarmate van de behoefte, te worden be noemd. Aan deze betrekking is verbonden eene jaarwedde van f400, welke tot f1200 klim men kan. De adspiranten moeten op 1 Januari 1895 den leeftijd van 17 jaar hebben bereikt en mogen dien van 30 jaar niet overschre den hebben. De aandacht van vrouwelijke candida- ten wordt er in het bijzonder op gevestigd, dat zij niet minder dan de mannelijke amb tenaren aan den dienst in zijn vollen om gang moeten deelnemen. Recepten tegen aanvallen Iemand schreef het volgende „Ofschoon ik volstrekt geen dokter van beroep ben, heb ik toch eenige uitnemende recepten voor te schrijven, en daar ik ze gratis geef, zal niemand er iets tegen hebben #m ze te ontvangen. Bij een „aanval van drift." Ga onver wijld in de frissche lucht. Daar kunt gij uwe gedachten uitspreken, zonder eenig mensch te kwetsen. Bij een „aanval van luiheid". Tel de slagen van den slinger der klok. Doe dat een uur lang, en gij zult blijde zijn zoo Spoedig mogelijk weder uwe handen te roeren ente arbeiden „als een paard". Bij e.n „aanval vam lichtzinnigheid en dwaasheid." Gain het werkhuis of spreek een paar woorien met den bewoner eener gevangenis, en de lichtzinnigheid zal u vergaan. Bij een „aanval van eergierigheid en hebzucht." Bezoekeen kerkhof enleeseenigen tijd de opschriften op de grafsteenen. Die zullen u het einde van zulke aanvallen zeggen. Bij een „aanval van morren." Kyk eens naar lammen, blinden en kreupelen en breng een bezoek aan kranken en zwaar beproefden, en gij zult a schamen dat gij ovei uwe kleine wederwaardighed en klagen durft. Bij een „aanval van neerslachtigheid" Bedenk alhet goede, dat u hier is toebe deeld. Wie in zijn tuin gaat om spinnen en spinnewebben te zoeken, zal ze vinden wie er echter in gaat om zich te verlus tigen in de bloemen, die er in staan, keert in zijn huis terug en heeft een bloem in zijn hand of knoopsgat, of plaatst haar met liefde en zorg in een glas water tot vreugde van allen, die in huis zijn. Amst. Prbbl. De schatten van Lombok Volgens de jongste opgaven zou de waarde der van Lombok afkomstige gelden en kost baarheden (waarop de kosten van den oorlog voor een deel zijn te verhalen) gesteld kunnen worden op 17 ton waaronder 4'A ton als oorlogsschutting ons in handen gekomen. Voor het overige is deze raming zeer onzeker, vooral wat de vermoedelijke waarde der preciosa betreft, aangezien eene aan billijke eischen beantwoordende deskundige taxatie in Indië met uitvoerbaar is. Het in de bedoeling der Indische Regeering alle preciosa naar ons land te zenden, met uitzondering van een klein aantal ter be waring aan het Bataviaasch genootschap van Kunsten en Wetenschappen af te stane voorwerpen, en om ,van de geldswaarden in Indië alleen aan te honden de voor de circulatie geschikte geldstukken en eenige eveneens voor het museum van genoemd genootschap bestemde munten. De definitive afdoening van deze aangelegenheid, bij de behandeling waarvan ook met de belangen der Nederlandsche musea wordt rekening gehouden, wachtte op de beëindiging van een met de directie van het Bataviaasch genootschap gevoerd wordend overleg. Coes. Het feest uitgaande van Volks vermaken, van 6 September 11. werd door mooi weer begunstigd. De vrees voor te sterke zonnehitte deed de commissie op den morgen van het feest zelve nog be sluiten van terrein voor de goocheltoeren van Schramade te veranderen tot erger nis van een herbergier, die tot verfraaiing van zijn huis en omgeving een schoone poort had opgericht, en nu zijn veront waardiging op luidruchtige wijze deed blij ken. Dit was een wanklank. Doch den aandachtigen toeschouwer viel nog wel meer op dat op wanklank geleek. Bij den optocht der schoolkinderen ontbraken de hoofden van scholen op twee na, die niet konden ontbreken, terwijl van het hulpper soneel slechts een enkele gezien werd. Zou 't waar zijn dat hier „onwil om knecht van Volksvermaken te zijn" in 't spel was? In de rijen der kinderen klonken beur telings de Oranjeliederen en het „Niet zoo hobbelen" en het „Achturenlied." De voorstelling van Schramade viel ook niet meo. Naar men zegt kostte deze f 40 terwijl nog f 10 noodig was voor banken. Een uitgaaf niet evenredig aan het genotene. De kinderen ontvingen elk een half ons biscuits met de beeltenis der Koningin op het zakje; de winkeliers klagen wel een weinig dat slechts één winkelier, de heer N., deze zakjes leverde. De tractatie viel echter niet mee na den vermoeienden, te snellen tocht. Euphonia 's rijke tonen deden dit hardzeer wel vergetE nmaar We doen ons de vraag Is het wel geoorloofd, dat onze kinderenop eene der gelijke wijze worden geëxploiteerd door eene Vereeniging, die onder de leus een Kinderfeest te organiseeren den kinderen niet geeft wat hun rechtmatig toekomt Bij enkele firma's te Middelburg zijn eenige ambachtslieden ontslagen, om dat zij zich, tegen de waarschuwing hun ner patroons, hadden aangesloten bij den socialistischen bond. Tegelijkertijd werden de loonen van andere werklieden verhoogd. (V, R. Cl.) Donderdagmorgen overleed te Ter- neuzen in den ouderdom van 81 jaar, de heer Jac. de Feijter Pz., wethouder dier gemeente. Den 26 Sept. 1866 werd hij tot lid van den raad gekozen, in de vacature ontstaan door het bedanken van zijn vader, en den 5 April 1883 benoemd tot wethouder. Bij een hevig onweder dat Zaterdag morgen boven onze gemeente losbarstte is de bliksem ingeslagen te Schuddebeurs in een arbeiderswoning. De vrouw werd tegen den grond geslagen en veel huisraad en de ruiten werden verbrijzeld. Te Schoondijke sloeg hij in in een schuur van Iz. de Hullu, de schuur en de daarin geborgen oogst werden in de asch gelegd, terwijl drie kalvers en twee veulens in de vlammen omkwamen. In de woning van den heer C. te Sluis werd eveneens door het inslaan brand veroorzaakt, welke echter tijdig gebluscht werd. Te Arnemuiden sloeg de bliksem in den toren der Herv. kerk, zonder brand te veroorzaken. Alleen sloegen de splinters hout van het ondergedeelte der spits en werd bij verscheidene omwonenden schade toegebracht door de stukken hout die weg geslingerd werden. Bij een hunner kwam een stuk hout door de ruiten in de woon kamer terecht. Op verschillende plaatsen werden boomen getroffen, te Sint Uau- rsns werd de molen geraakt doch zonder ongelukken. Te Oud-Sabbinge werden drie koeien van landbouwer F. van der Bliek in de weide gedood. Te Nieuwdorp sloeg de bliksem in een op het veld staande hooiklamp van den landbouwer M. B. Slabbekoorr., waar van eene totale vernieling van het hooi het gevolg was. Hansweert. Zondag is aan de Frederik omhoog gevaren de zeeboot Noordland, komende van New-York en bestemd naar Antwerpen. Na een gedeelte der lading te hebben overgeladen in drie schepen, is genoemde zeeboot heden Maandag door zes sleepbooten afgetrokken en naar Ant werpen vertrokken. Nabij Amersfoort had Zaterdag tengevolge van den bliksem een ongeluk plaats op den Heiligerbergerweg. Twee paarden van het tweede regiment huzaren werden zwaar gewond. Twee wachtmees ters en twee mannen werden bewusteloos naar het hospitaal gedragen. Drie officie- reu geraakten met hunne paarden in een sloot. Gelukkig werd niemand gedood. De in ons land beruchte D. A. Zwigt- man van Noppen is opgedoken in Amerika. Hij had zich als student.laten inschrij ven op Harvey Medical College te Chicago en, om daartoe toegang te verkrijgen, een diplema van de Amsterdamsche universiteit getoond. Daarin stond te lezen, dat de heer D. A. Zwigtman van Noppen, iemand van adellijke geboorte vier cursussen had gevolgd, zich altijd goed gedragen had, maar uit geldgebrek niet door kon stuieeren. Geteekend prof. Holl- man facult. h. t. decanus. Yoor alle zekerheid toonde men het diploma aan den Nederlandschen consul te Chicago, den heer Birkhoff, en deze, niet durvende beslissen of het echt was, zond het naar Amsterdam op. Had de consul geweten dat de Am sterdamsche universiteit gemeentelijke uni versiteit was, dan had hij zich de moeite kunnen sparen, want er stond boven het diploma: Rijksuniversiteit. Het antwoord uit Amsterdam, van den rector magnificus prof. Völter, constateerde de valschheid van het document. Deze falsaris is al meer met de Ameri- kaansche justitie in aanraking geweest; verleden jaar voor het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde. Hij is er toen met 60 dollar boete afgekomen. Aan onzen con sul te Chicago hebben ook de dertig doctors, die hun bul aan Van Noppen 'na eene oproeping voor een doktersplaats in Amerika toevertrouwden, het te danken, dat zij hun bul terugkregen. In den postbagagewagen van den tram AmsterdamBrussel is uit een zak geld aan den betaalmeesier f750 gestolen. De binnendeur van den wagen en de slui ting van den zak waren verbroken. --Bij een hevigen brand te Ambt Vollenhove, door onbekende oorzaak ontstaan zijn Vrijdag 18 woningen aan weerszijden der straat gelegen, afgebrand. Eenige varkens kwamen in de vlammen om. De politie te Echt heeft in het bosch aldaar een lijk gevonden dat daar i'i 1888 begraven werd, en waarnaar al dien tijd was gezocht. In 1888 was namelijk zekere K. uit Sittart in het Pruisische grensdorpje Saeffelen om een liefdesgeschiedenis ver moord of ook hij kan zelfmoord gepleegd hebben. Zijn lijk werd in het doodenhuisje te Saeffelen gebracht en 's anderen daags ontdekte men, dat het verdwenen was. Alle nasporingen leidden tot nietszelfs de door de Duitsche regeering uitgeloofde premie van 500 mark bleef zonder gevolg. Nu, plotseling, na zeven jaren, vinden de Duitsche en Nederlandsche gendarmen het lijk, dat nagenoeg geheel vergaan is,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1895 | | pagina 1