KERKNIEUWS. SCHOOLNIEUWS. GEMENGDE BERICHTEN. etc. Voor den landbouwenden stand en dus ook voor ons vaderland schadelijk zou zijn, valt m. i. nog al iets af te dingen. Het ligt toch voor de hand, dat er heel wat werkloon hier te lande uitgekeerd wordt, wanneer al dat vee als schapen, lammeren, varkens, kalveren, etc.hier wordt geslach. Dit komt dus ten bate van onze werklieden. Met deze voordeelen dient wel stellig rekening te worden gehouden. Schadelijk voor den landbouw en druk kend voor onze boeren geloof ik niet, dat men het verbod tot uitvoer van vetvee noemen mag, want ook de prijzen, die be steed worden, zeggen mij, dat dit niet het geval is. Ga op onze markten, waar ge kocht wordt voor de export; ja, de varkens brengen niet veel op, maar zeer zeker zou dat onder andere omstandigheden ook wel beter zijn, maar dooreengenomen brer.gt hst vetvee op de markten genoeg op. Verder heeft, zoo ik meen, de handelaar op het vee, dat hier geslacht wordt, min der kosten, dan voorheen toen de verzen ding levend ging. En voor den afval maakt hij hier meerdat voordeel komt ten goede. Het is om die redenen, dat het mij wil voorkomen, dat het aandringen bij de regeering tot opheffing van het verbod voorzoover het vetvee betreft, evenveel kwaad als goed kan aanbrengen. Maar wat nu betreft het verbod tot uitvoer van kalf- en fokvee, dat is van ge heel anderen aard. Dit is voor ons en evengoed voor de landen, die daarvan verstoken zijn, s:hade. Doch ook dit is voor ons te schikken, en weer door het verzetten der bakens. En dan ligt het voor de hand, om bijv. in plaats van zich toe te leggen op kalvende koeien, liever vetvee te kweeken of zich weer meer toe te leggen op de schapen fokkerij want ook dat is thans niet on_ voordeelig." lerseke. In de Raadsvergadering van Zaterdag 1.1. 's nm. 2 uur waren tegen- woijntig 5 leden, voorz. de Burgemeester. De Notulen der vorige verg. worden on gewijzigd goedgekeurd. B. en W. stellen voor het effenen van den weg onder den zeedijk tusschen Kaai- straat en Schuttershof een bedrag van f72 toe te staan. Voor de verharding zullen later voorstellen inkomen. Aangenomen met alg. stemmen. Ingekomen is van den heer A. M. de Man onderwijzer aan school 1, en in het Duitsch, een verzoek om traktementBVer- hooging. Op voorstel van B. en W. wordt dit aangehouden tot bij de behandeling der begrooting. Van mejT. M. C. v. Swieten, onder wijzeres aan school 2 is nogmaals een ver zoek ingekomen om ontslag tegen 1 Oct. in plaats van 1 Nov. op grond dat aan de school, waar zjj benoemd is, voortdurend slechts een gedeelte der leerlingen onder wijs kan genieten. Mejmffr. Van Dijke Kievit, vroeger onderwijzeres alhier, heeft zich bereid verklaard hare plaats te ver vullen, behalve voor het hand werkonder wijs. B en W. stellen voor, nu mejuffr. Van Swieten een vervangster aanwjjst, aan haar verzoek te voldoen, doch ter ver eenvoudiging der administratie in den vorm van een maand verlof. De heer Saner v»agt of B. en W. zich overtuigd hebben, dat mej. Van Dijke als vervangster wil optreden. De voorzitter antwoordt bevestigend, hij he^ft zelf met mej. Van Dijke de zaak be sproken; van de handwerklessen wilde zij evenwel liever vrij zijn. De heer Cupéry wil alleen toestemmen als het handwerkonderwijs er niet onder lijdt, waarop de voorzittar het voorstel in dien zin wijzigt, dat nu met algemeens stemmen wordt aangenomen. Nu wordt de begrooting aangeboden, die in ontvang en uitgaaf bedraagt f 29,363,92. Aan de gemaenteveldwachters wordt op voorstel van B. W. ieder f5 toegekend als gratificatie voor buitengewone diensten ge durende de kermis. Daarna wordt de vergadering gesloten Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Nieuwerkerk door ds J. Steehouwer te Koekange (Dr.) voor Stavenisse door ds. J. v. d. Bergen te Varseveld. R. Kath. Kerk. Heinkenszand. Met ingang van 6 Sept. word verplaatst naar Vlissingen dhr. J. J. Samwel kapelaan alhier en is in diens plaats benoemd dhr. Stieger van Goes. De heer D. Stigter Leeraar aan de H. B. S, te Goes, Bergen op Zoom, Dordrecht en de Handelsschool te Amsterdam, is voornemens als leeraar te Goes eervol ont slag te vragen. Geslaagd voor de acte landbouwkunde de heer J. Vermaas te Scherpenisse. LANDBOU W- Hoefbeslag van papier. Bedoeld hoefbeslag wordt vervaardigd van geperkamentiseerd papier of van papier, dat doortrokken is met olie, terpentijn, enz. en op deze wijze voor vocht ondoordring baar is gemaakt. Het wordt in dunne lagen met behulp van een of ander kleefmiddel dat ongevoelig is voor nat en bij het op drogen «iet barst zooals kaaslijin, chroom- lijm, koperoxyde-ammoniak of een mengsel bestaande uit Venetiaansche terpentijn, ge- slibt krijt, lak, lijnolie, het zoogenaamde lijnolievernis in de voor het hoefbeslag vereischte sterkte samengelijmd. Men kan of de afzonderlijke bladen in den gewenseh- ten vorm snijden en door middel van doornen in het papier de gaten voor het opsp ij keren van liet hoefbeslag aanbrengen, om vervolgens de bladen op de hierboven vermelde wijze op elkander te lijmen, óf men lijmt de bladen papier in de vereischte dikte óf althans in een zeker aantal lagen op elkander en snijdt daarna het hoefijzer met behulp van daartoe geschikte werk tuigen uit. Dit uitsnijden moet altijd geschieden, ter wijl het papier vochtig is, aangezien het zich in drogen toestand uiterst moeilijk laat bewerken. Daarna moet het hoefbeslag aan een sterke drukking worden blootge steld, bevoordeeld aan die eener hydrau lische pers. Vervolgens wordt het gedroogd, afgeschrabt en gladgeschaafd. Het beslag kan in plaats van uit afzon derlijk op elkaar gelijmde bladen ook uit papierbrij vervaardigd worden, waarbij nevens krijt, leem of zand ook zooveel terpentijn, lak, lijnolie, enz. wordt gevoegd, dat de massa na het drogen voor water te eenenmali ongevoelig is. Deze stoffen verleenen aan de papiermassa tevens de gewensclite elasticiteit en taaiheid. Wanneer de massa tot een stijve gelijkmatige brij dooreengemengd is, wordt zij in de gereed staande vormen geperst en gedroogd. (Jj.Soms ook wel wordt zij op platen uit gegoten, daarna in den hoefijzervorm uit gebeiteld of gesneden en door een sterke drukking samengepersten gedroogd. Het hoefbeslag, dat uit afzonderlijke, dunne op elkander gelijmde lagen is samengesteld, verdient echter de voorkeur, aangezien het elastischer en taaier is. Dit papieren hoef beslag kan zoowel door vastspijkeren als met behulp van kleefmiddelen, zooals aard pek, caoutchouc of een mengsel bestaande uit één deel ammoniakgom en twee deelen guttapercha, aan de pooten van het paard bevestigd worden. Dat bedoeld hoef beslag bij het gebruik aan den onderkant ruw wordt, levert dit voordeel op, dat de paar den op gladde glibberige wegen niet, of althans niet zoo licht, zullen uitglijden. Goes. Bij gelegenheid van Koninginne dag werd ook in onze stad druk gevlagd, terwijl het klokgelui zich deed hooren, en de schutterij eene parade hield. Het glanspunt van den feestdag waren echter de Zondagsscholen in onze stad, met de Christelijke School. Reeds eenige dagen te voren had de af- deeling der Nederlandsche Zondagsschool- vereeniging haar plannen met het Bestuur der Gereformeerde Zondagsschool en dat der Christelijke school geregeld. De uitvoering overtrof aller verwachting. Te 2 uur namiddag verliet eene schare van 800 schoolkinderen de Wandelkerk en trok in optocht, met goede orde, door Hosanna voorafgegaan en door onderwij zers en onderwijzeressen der Zondagsscho len en der Christelijke School begeleid, door enkele straten der stad, naar het prachtige terrein van den heer M. de Bokx op den 's Heer Hendrikskinderendijk, waar tal van belangstellenden de komst der kleinen afwachtten, verschillende toestellen voor ontspanning in gereedheid waren ge bracht en ververschingen, bestaande in ge bak en melk werden uitgedeeld. De voorzitter der Regelingscommissie de heer L. Duvekot Cz., sprak de breede kinderschaar met een hartelijk openings woord toe, terwijl hij het feest met gebed opende. Daarna klonk het „Er ruischt langs de wolken" over de weide, waarop aan de verschillende groepen de instructies werden gegeven. Er waren evenzooveel paaltjes als er groepen waren, op het terrein aan gebracht, zoodat elk kind zijn plaats wist, wanneer de ververschingen werden rond gedeeld. Tot don avond brachten groot en klein in aangename stemming den dag aldaar door. De verschillende bekende kinderspelen werden door ben gespeeld. De nationale liederen weerklonken waaraan „Hozanna" onder zijn directeur den heer L. de Beste Wzn., wijding en leiding gaf. Bij den aanvang werden de kinderen nog aangenaam verrast door de mededee- ling van den heer Duvekot dat een tele gram aan Hare Majesteit was verzonden van den navolgenden inhoud „H. M. de Koningin Loo. „De feestvierende kinderen der Zon dagscholen en de Christelijke School te Goes bieden Uwe Majesteit hunne beste gelukwenschen aan. „Moge God Uwe Majesteit nog lang sparen tot heil van land en volk. „Namens de besturen L. DUVEKOT. J. DONNER". En dat als antwoord het navolgende tele gram was teruggekomen. „Het Loo. „Feestvierende kinderen Zondagscholen en Christelijke school te Goes. „Ontvang den bijzonderen dank van Hare Majesieiten de Koningin en de Koningin Regentes." „De adjudant van Dienst GROVESTINS". Te ruim 6 uur 's avonds werden de kin* deren door de leiders onder de tonen van bovengenoemd muziekgezelschap weder naar de Wandelkerk teruggekeerd, nadat de heer De Hoogh de feestelijkheid met dankzeg ging had geëindigd. Bij het scheiden werd aan elk der kinde ren een exemplaar ter hand gesteld van „Een viertal Oranjeliederen bij gelegenheid" enz. door G. P. Fruijt (Uitgever der Ned. Zondagsschoolvereeniging). In de Wandelkerk werden de groepen ontbonden en keerden allen huiswaarts met den indruk van een goed geslaagd en goed gevierd Oranjefeest, een Oranjefeest op 31 Augustus. Het weder was prachtig. Krabbendijke. In de afgeloopen maand Augustus werden op het telegraaf kantoor, alhier behandeld 44 stuks telegram men, zijnde ontvangen 28 verzonden 16. Wemeldinge. Zoo de jaardag onzer koningin ergens feestelijk herdacht is dan is het toch zeker wel te Wemeldinge. Een drietal poorten, smaakvol en smakeloos met groen versierd gaven aan het dorp een feestelijk aanzien. Het feest zelve werd 's morgens 10 ure door ds. Callenbach van lerseke geopend met eene rede voor de schoolkinderen en verdere belangstellen den. Op keurige wijze wist spreker in eenvoudige taal de kinderen mede te dee len wat het voorgeslacht onzer jeugdige koninginne voor ons geweest is, en wat wij er naast God aan verschuldigd zijn. Met een „dat 's Heeren zegen op haar daal", werd deze bijeenkomst in de Ned. Herv. Kerk gesloten. Hierna werden de kinderen in de school op melk en koekjes onthaald om te half twee ure zich daar weer te ver eenigen. Om twee uur begon de optocht van het dorp naar een boomgaard van den WelEd. Aehtb. Heer Dekker, burge meester, alwaar den kindeien verschillende prijzen werden uitgereikt en van daar naar het schoolplein, waar eenige volksspelen gehouden werden. De stoet was samenge steld uit een twaalftal ruiters, een versier den wagen met de leden der Jongelings- Yereeniging een dito met die der Gym nastiek vereeniging, het fanfarecol ps, een paar landauers en de schoolkinderen alles natuurlijk feestelijk en gevlagd uitgedost, 's Avonds gaven de muzikanten eene opvoering in eene opene tent voor de dorps herberg waarmede het officiëele feest ge ëindigd was. Een woord van lof komt zeker toe aan de feestcommissie, die on danks de ongunstige tijden nog zooveel gavin wist te verzamelen, dat aan velen, een aangename dag kon bereid worden maar in de tweede plaats ook aan het fanfarecorps dat zich den gekeelen middag beschikbaar stelde om het feest met haar tonen op te luisteren. (Van andere zijde schrijft men ons dat liet jammer is dat zulk een feest met Godsdienst begonnen in Satansdiemt ge ëindigd is. Trouwens de gewone loop. Red.) Vlissingen. Zaterdagnacht omstreeks half twaalf had weer een begin van brand plaats bij v. O. in de Korte Noordstraat, denzelfde bij wien in de kermisweek een begin van brand ontstond. Man, vrouwen kinderen lagen allen te slapen en werden gelukkig nog bijtijds door de buren gewekt. De brand was ontstaan door dat een der kinderen een smeulende voetzoeker in de ka mer had neergelegd de brand werd spoedig gebluscht toch verbrandden er nog eenige kleedingstukken, een stoel, vloerkleed, mat, enz. De kinderen werden bij een overbuur man in huis gedragen. 's Heer Arendskerke. Zondag had het zoontje van A. d. S. in deze gemeente terwijl het bezig was met een met bus kruit gevuld doosje te spelen, het ongeluk daarin een vonkje vuur te laten vallen, waardoor het kruit ontplofte en het kind eene zeer ernstige wonde aan de hand be kwam. Geneeskundige hulp werd verleend door Dr. J. VV. Jenny Weijerman alhier. 's Heer Arendskerke. P. P. com missionair, alhier, werd Vrijdag 1. 1. bij het vervoeren van paarden, door een dier dieren, zoodanig tegen een boom geslingerd, dat zijne schouder uit het lid getrokken, en deerlijk gekneusd werd. Nog denzelfden dag is hij naar het Gast huis te Middelburg vertrokken. Nieuw- en St Joosland. Ter ge legenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin werd aan de kinderen op de Openbare school, door den burgemeester een boekje (De Oranjebloem) uitgereikt en werden zij getrakteerd op melk en beschuit. Het Wilhelmus en verschillende andere liede ren werden ter eere van ons Vorstenhuis gezongen. Vlissingen. Na een poos stil ge weest te zijn is Zaterdag nacht weer een opstootje uitgebroken onder de soldaten in de klas van discipline alhier, op de kamer der 2e calegorie. Zij wierpen ge weren, kleedingstukken en al wat van hun gading was door de ramen neer op de plaats en zij gingen zoo te keerdat ei bijna niemand op hun kamer dorst te komen en toen het eindelijk gelukte lagen allen zoogenaamd te slapen. Dc reden zijn naar men meer.t dat zij zeiven nu weer wacht moesten gaan doen van 1 Sept. af, wat sedert de »orige opstootjes door man schappen van het 4e Bataljon, hier in garnizoen, geschied was. IJorsele. Zaterdag werd door het Polderbestuur van Borsele aanbesteed 2770 M. delfwerk, en het schoonmaken van 17000 M. watergang. Voor het delfwerk waren 7 inschrijvers, en voor het schoon maken 3. Het delfwerk is besteed aan 4 personen voor 8 a 15 ct per M. en het schoonmaken aan 3 personen, voor een gemiddeld bedrag van f 0.65 per 1000 M. Het klimmen op en tusschen boeren wagens, door de jeugd nog helaas zoo vaak beoefend, heeft onder Oostwold weer een ernstig ongeluk veroorzaakt. Een 10- jarige knaap werd door een met koren beladen wagen overreden en zoo zwaar verminkt, dat hij op de plaats dood bleef. Moord en brand. Te Hoogezand, waar een hevige biand twintig gezinnen heeft dakloos gemaakt, heelt Vrijdag tot overvloed van ramp ook nog een moord plaats gehad. Een buiten- vaarder uit Veendam was met zijn broer naar de weekmarkt te Groningen geweest. Op de terugreis werden zij onder Hooge zand door zekeren Freek die beschonken was lastig gevallen om mee te rijden. De varensgezel sprong uit den wagen om Freek te verwijderen doch Freek nam zijn mes en stak hem in het bovenlijf, waardoor hij hem doodelijk verwondde, 's Mans toestand is hopeloos. Op den weg van Hilversum naar Loosdrecht is een landbouwer door twee onbekende personen aangehouden. Na de gebruikelijke vraag om een sigaar of een pijp tabak hebben zij hem beetgenomen, mishandeld en zijn portemonnaie ontroofd. De inhoud ruim f8 werd buitgemaakt en de ledige portemonnaie hem nageworpen. Men is den aanranders nog niet op het spoor. Omtrent den brand in de kerk der Ned. Herv. Gemeente te Schagan worden nog de volgende bijzonderheden gemeld De brand, welke te vijf uren uitbrak nam zoo snel in omvang toe, dat binnen een half uur de vlammen hoog op uit het geheele dak sloegen dat brandende in het schip van de kerk stortte, waar alles wat brandbaar was, door den feilen gloed werd aangetast en in korten tijd verteerd. Spoe dig sloeg de brand over op den toren en zag inen de vlammen als lekkende tongen uit de galmgaten slaam eer een uur na het uitbreken van den branl verloopen was, stond ook reeds de sierlijke spits, waarin de klokken hingen en het uurwerk zich bevond, aan het benedengedeelte ge heel in brand het eene wijzerbord na het andere stortte naar beneden, terwijl het gesmolten lood in stralen langs de muren afstroomde; weldra waren de stijlen van het achtkant door het vuur zoo ver zwakt, dat de spits begon te wankelen en eenige oogenblikken, nadat nog de klok van het lialfslag het was toen juist half zeven een slag had geslagen, als wilde zij in dit verschrikkelijk laatste oogenblik nog haar plicht doen, stortte de spits met de klokken naar beneden; het onderste gedeelte zakte weg in het vier kant van den toren, terwijl het boven gedeelte naar het Oosten afbrak en in het schip van de kerk viel. Op dat oogenblik sloegen dikke, vlam mende rookwolken hoogop hemelwaarts uit den steenen romp van den toren en vorm den deze met de vlammen-zee uit het schip van de kerk een grootsch, doch ijzingwekkend schouwspel. Slechts weinig heeft men uit de kerk kunnen redden een gedeelte van het ar chief, het avondmaalzilver en eenige stoe len is alles, wat men roor vernietiging heeft kunnen bewaren. Van de kerk staat nog slechts het groot ste gedeelte der muren en pilaren, waar van aan de noordzijde een gedeelte is in gestort, als ofzonderlijke, verminkte deelen van het eens zoo schoone geheel, terwijl de vierkante steenen romp van den toren, als een somber beeld der verwoesting, aan de westzijde daarboven oprijst. In het gehucht de Mookhoek onder Strijen is eergisteren een meisje van om streeks 4 jaar, in eene sloot verdronken. Het vorig jaar is ook een kind, van de zelfde ouders, op die manier om het le ven gekomen. Onlangs spraken de Duitsche bladen van zeven zonen uit éen huisgezin, die den oorlog van 187071 hadden meege maakt. Thans is gebleken, dat dit geval niet eenig in zijn soort is. Van de 14 zoons van een zekere mevrouw Von Treskow-Iia- dosewo heeft er éen den oorlog van 1864 meegemaakt, 7 zoons streden in 1866, ter wijl 9 zoons in 1870/71 hun leven voor hun vaderland in de waagschaal stelden. Een sneuvelde bij St. Privat in het Kei zer Alexander-regiment, twee werden in 1866 en twee in 1870 verwond. Zij kre gen in deze drie veldtochten 1 orde „pour le mérite," 6 Roode Adelaar-orden met zwaarden, 1 ijzeren kruis en 7 ijzeren kruisen 2e klasse. Een geneesheer te Brunswijk schreef dezer dagen een zijner patiënten, een werk man chloorzure kali als mondspoeling en een geneesmiddel om in te nemen voor. De man gebruikte echter het geneesmid del om in te nemen als gorgeldrank en nam de geheele in water opgeloste hoe veelheid kali in. Door deze verwisseling stierf de man eenige uren later aan ver giftiging. Koning Alexander van Servië, die te Barriatz vertoeft, nam eergisteren een bad aan het strand. De koning werd vergezeld door een badmeester. Plotseling werden beiden opgenomen door een zware golf en in zee gedreven. De koning mocht echter zijne tegen woordigheid van geest behouden en het strand bereiken. Slechts met de grootste in spanning gelukte het den jeugdigen vorst zich te redden. De badmeester, een jonge man van 24 jaren, verdronk. Dure schoenen en laarzen. Het leer stijgt in prijs en het schoeisel wordt duur der, niet alleen in Nederland, maar ook uit Duitschland, uit Hongarije en uit andere landen komen dezelfde klachten tot ons. En we zien daar weer uit, dat ten gevolge der verbeterde, moderne middelen van verkeer de geheele wereld éen groote werkplaats, een groot handelsgebied is geworden. Op alle deelen der aarde is de invloed der ingetreden stijging van de leerprijzen te bespeuren, aan gene zijde van den AtlantischenOceaan, in de Vereenigde Staten van Noord-Ame- rika begon de stijging. Japan en China waren met elkaar in oorlog en de Veree nigde Staten waren hunne leveranciers van leder. Toen maakten de Yankees goede zaken. Na het einde van den oorlog moe ten China en Japan hunne legers opnieuw uitrusten en weder ontvingen de Vereenigde Siaten groote bestellingen. Toen kwam de lente in het land en met haar een overvloed van voer, zooals sinds vele jaren niet gezien was. De land bouwers die vroeger wegens gebrek aan voer dikwijls uit nood moesten slachten, grepen verheugd de gelegenheid aan om hun veestapel voltallig te maken, ze voer den hun vee en verkochten weinig. De behoeften der Amerikaansche leder industrie werden daardoor al dringender en dringender. Toen gebeurde er iets, wat nie mand voorzien had: de N. Amerikaanschelooi- ers kochten alle ruwe huiden op, die geregeld nitae reusachtige Z. Amerikaansche slachte rijen naar Europa werden verscheept en legden de hand op alle voor verzending naar Europa in de Amerikaansche havens bestemde ruwe huiden. Dat was de eerste gebeurtenis, waarvan in Europa nog weinig werd be speurd, want kolossale, sinds jaren onver kocht gebleven partyen leer lagen nog in Europa; een overtuigend bewijs van eene kwijning in de industrie. Aan de behoeften der Amerikanen was echter nog niet vol daan. Er vlogen telegrammen naar de mid delpunten van den Europeeschen handel, die tot de hoogste prijzende opgestapelde Amerikaansche prodnkten van de hand zet ten, en toen zagen we het merkwaardige schouwspel dat Amerika zijn eigen ruwe huiden tot groot voordeel van de Europe anen terugkocht en naar Amerika terug- verzond. Toen werd ook Europa onrustig, want den Duitschen looiers werden de Zuid-Ame- rikaansche huiden, de buffelhuiden uit Engelsch- en Nederlandsch Indië, de Afrit kaansche en andere huiden voor den neus weggehaald. Duitschland was niet bij machte den voorraad voor zich te houden, want het kon de hooge prijzen nog niet betalen, welke Amerika in alle uitvoer- havens, zooals Hamburg, Antwerpen, Lon den, Havre, enz. gaarne besteedde. Met een bezwaard gemoed besloten de Duitsche looiers de gewone producten te laten varen hunne eigen huiden te verwerken en den uitvoer er van te staken. En nu wordt de toestand voor Oosten- rij k-Hongarije ernstig. Uit Duitschland worden geene artikelen meer toegezonden, of ze zijn slechts tegen zvlke kolosale prij zen te bekomen, dat aan koopen niet te denken is. Doch het ergste komt nog. Alle inkoo- pen der Amerikanen voldeden toen nog niet aan de behoeften zij stuurden daarom naar alle Europeesche landen agenten, die alle inlandsche huiden zonder acht te slaan op de hoeveelheid of op qnaliteit, tegen zeer hooge prijzen opkochten. Die inkoopen duren nog voort en zijn eer toe- dan afgenomen ossen-, kalfs- en paardenhuiden worden opgekocht. De leerprijzen blijven nog steeds stijgen en dit moet nog wel een tijdje voortduren, d. ar eenerzijds de fabrikanten uit gebrek aan ruwe huiden gedwongen zijn hun be drijf in te krimpen, terwijl anderzijds de geregeld terugkeerende najaarsbehoefte bevredigd moet worden. Om verschillende redenen is er dus vóór JanuariMaart geene verbetering in den toestand te ver wachten. Een ontzettend ongeluk is dezer dagen nabij Skegnes aan de kust van Lincolnshire voorgevallen. Het jacht Princess of Wales verliet des uamiddaga bij prachtig weer Hunstanton met zestien man passagiers en equipage aan boord teneinde een spelevaart op zee te maken. Ter hoogte van Skeg ness werd het jacht door een rukwind over vallen, waardoor het omsloeg. Alle opva renden zouden verdronken zijn als niet een kleine sloep, die door het jacht op sleep touw was meegevoerd, eenige gelegenheid tot redding had aangeboden. De schipper wist door zijn tegenwoordigheid van geest elf personen met het ranke vaartuigje te redden, de overige vijf echter vonden den dood in de golven. Het officiëele Chineesche blad, de Gazette de Pékin heeft 900 jaar bestaan. Gedurende dien tijd heeft men 1800, zegge achttienhonderd redacteuren het hoofd af geslagen, omdat ze niet gelet hadden op de bevelen der regeering. De Chineesche bladen worden overigens weinig gelezen en invloed op de publieke opinie hebben zij niet. Wie iets aan het publiek te vertellen heeft, doet dit per aanplakbiljet. Een dier biljetten bevat o. a. de volgende mededeeling Wij maken hekend, dat het den barbaarschen vreemdelingen, een ver vloekt ras, gelukt is eenige kinderen te stelen. Volgens alle waarschijnlijkheid ma ken zij daar olie van. Ik heb een knecht Li genaamd, die beweert te hebben gezien

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1895 | | pagina 2