FORMOSA. KERKNIEUWS. SCHOOLNIEUWS. GEMENGDE BERICHTEN. Dj tienjarige Koning van Spanje heeft dezer dagen zijn eersten brief verzonden. Het was een brief van dankzegging aan den Paus voor een eigenhandig schrijven en een gouden gedenkpenning hem bij ge legenheid van zijn eerste communie door Z.H. gezonden. Toen de Koning, na heel wat kladjes verscheuren, zijn brief klaar had, liet hij hem aan zijn moeder lezen. De Koningin-Regentes maakte er een kleine verbetering in een hoofdletter, waar een kleine letter stond. Dit beviel den Koning in het eerst volstrekt nietmaar hij troostte zich met de gedachte, dat de Paus wel kon denken, dat hij zelf die fout verbeterd had, en zoo zond hij welvoldaan den brief naar Rome. Goes. Ëeden Woensdag vergaderden ingelanden van de Breede Watering be westen Ierseke. Tegenwoordig waren 42 ingelanden, uitbrengende 67 stemmen. Na benoeming van verschillende commis sion en enkele mededeelingen, en het uit brengen van het verslag over den dienst 1894/05, werd de rekening over dien dienst goedgekeurd in ontvang f111226,08, uit gaaf f 101903,045, alzoo met een goed slot van f0323,034. Bij uitloting van 9 obligation in de lee ning van f 267,000 per resta groot f 228.000 werden uitgeloot de nommers 186, 122, 244, 53, 174, 177, 119, 29, 250, ieder groot f 1000. Machtiging werd verleend tot onderhand- sche verpachting van een perceel grond in Schore en tot onderhandschen verkoop van eenige perceelen grond onder Wemeldinge en Ierseke en, mocht deze verkoop niet gelukken, die perceelen onderhands te verpachten. Dergelijke machtiging ward verleend tot inning van achterstallige pacht. Door dhr. C. v. Hootegem wordt ge vraagd of het niet wenschelijk was het schoonmaken der watergangen door den polder zelf te doen plaats hebben en de heulen in onderhoud bij den polder te brengen. De Yoorz. antwoordde dat de heulen vele moeilijkheden zullen geven. Wat hel schoonmaken betreft dit zal het bestuur overwegen. Te 's Gravenhage is zeer plot seling overleden de heer mr. J. A. C. Horch, substituut officier van justitie te 's Hertogenbosch. Het ontwerp tot instelling van Kamers van Arbeid heeft, naar Dt Telegraaf meldt, den Raad van State verlaten en zal wel dra aan de Tweede Kamer worden aan geboden. In Zeeland en Koord Brabant zijn gemeentesecretarissen die tevens bierhuis houder zijn in het zuiden van Gelderland verkeeren verschillende gemeente-ambte naren in hetzelfde geval. Dit moge af keurenswaardig zijn; als men weet, dat bedoelde personen gehuwd zijn en een traktement genieten van f 300 tot f 700, dan behoeft men er zich niet over te verwonderen, dat zij, langs administra tieven weg niet altijd bijverdienste vin dende, hunne toevlucht nemen tot het houden van een bierhuis, dat voor hen gewoonlijk nogal winstgevend is en door de vrou«v kan worden bediend. Ked. Herv. Kerk. Het afscheid van ds. L. F. A Wester beek van Eerten te Serooskerke is bepaald op Zondag 29 September a. s. Geslaagd te 's Gravenhage voor de acte Franseti L. O. mej. A. F. W. van Swieten te Yerseke terwijl de heer Van Breen te Middelburg slaagde voor de middelbaar acte B Engelsch. Vlissingen. De Hertogin van Albany en Prinses Elisabetii van Waldeck, zusters van H. M. de Regentes, komen D. V. morgen Donderdagavond van het Loo per trein van 10,36 alhier aan om terstond per aansluitende nachtmailboot de reis voort te zetten. Coes. Wij vestigen nogmaals de aan dacht op het voornemen van de afdeeling alhier der Ned. Zondagsschoolvereeniging om Zaterdag met de kinderen van al de Goesche Zondagsscholen en van de Chris- 3) FEUILLETON. (Slot.) o Hun voedsel bestaat uit gierst, zoete palaten, rijst, die hier nochtans niet van de beste soort is, wilden honig, visch, krabben, oesters en gedroogd herten-, be ren- of zwijnenvleesch. Alle spijzen wor den gelijkelijk onder de aanzittenden ver deeld, en ook de hond, het eenige huis dier der inlanders, wordt goed bedacht. Indien er gasten zijn worden dezen door de huisvrouw veizorgd, die hetgeen zij voorzet eerst met aandacht proeft. Bij het eten gaan zij vrij onzindelijk te werk: schotels, b.rden, lepels, zelfs chineesehe eetstokjes zijn hun onbekend, en vorken eveneens, want die van den heer Joest gebruikten zij doodeenvoudig als kam, De spijzen worden op eene plank of mat ge legd, en zij eten, evenals apen, met de vingers, het vleesch wordt maar even boven het vuur gehouden en halfrauw gegeten. Ware het water der talrijke rivieren bruikbaarder, dan zon Formosa niets te wenschen overlaten, maar het is be: er om rijstvelden te besproeien dan om te drin ken, en dan nog maar alleen voor inlan ders, want vreemden kan het gebruik ervan een doodelijke vergiftiging op den hals halen, waartegen nog geen middel gevonden is. Pater de Mailla verhaalt van een bediende des gouverneurs die, hoewel gewaarschuwd, op zijn sterk ge stel vertrouwende, ervan dronk en binnen vijf dagen stierf. Om in dit gemis te voorzien, telijke school een feest te organiseeren op een weide van den heer De Bukx, daar toe door den geachten eigenaar welwillend afgestaan. Hosanna zal het feest opluisteren. Tegen betaling van 10 cents entree tot dekking der onkosten hebben belangstel lenden toegang. Laten velen van de gelegenheid ge bruik maken om den verjaardag onzer ge liefde Koninginne op christelijke wijze te vieren, sn waar het in de eerste plaats een Kinderfeest moet zijn, daar ste..ne men de poging der Commissie om den kinderen een aangenamen middag te berei den. Half 2 verlaat de stoet ;_de wandel- keik. Goes. Onder leiding van den heer J. Jerouimus, postbode alhier, werd maan dag eene vergadering gehouden van post en telegraafbeambten uit Zuid- en Noord- Beveland, waarop besloten is tot oprichting eener afdeeling van den Ned. Bond voor post- en teley raaf beambten De Post. De afdeeling voert de zinspreuk „Algemeen belang is ook Zuid- en Noord-Bevelands belang." Tot leden van het voorloopig bestuur werden gekozen de heeren J. Boogerd, brievenbesteller te Goes, als voorzitter J. Melse, idem, als secretaris-penningmees ter, en F. J. Frenks, brieven- en telegram besteller te Cortgene, als commissaris. De heer H. du Bois, voorzitter der af deeling Walcheren van den bond, zette in het begin van de vergadering doel en strekking van den bond uiteen. le/seke. De op a. s. Vrijdag bepaalde vergadering van oesterhandelaars (ziegem. berichten vorig nomraer) zal wegens on genoegzame deelneming en instemming met het plan niet plaats hebben. Waarde. Maandag vergaderden Inge landen van den polder Waarde tot het opmaken eener voordracht voor gezworen in de plaats van den heer J. Butijn die benoemd was tot dijkgraaf. Op de voor dracht werden geplaatst als len candidaat C. Weststrate Jzn als 2en J. L. Over- beeke, als 3en J. J. Mol. Hansweert. Door het sleepschip Ver eeniging 13 schipper Gutjahr is Dinsdag namiddag aan de groote schutsluis alhier nog al veel schade gemaakt. Het anker van genoemd schip geraakte zoodanig in den muur vast, dat tweedek- zerken en een gedeelte der muren losscheur den en in de sluis vielen. De 18jarige bakkerszoon uit Vlis- singen G. N. die, naar men ons me dedeelde, jl. Zaterdag was aangemonsterd als kek op de Eng. 3mast schoener „Rea per", was Zondagavond met een jongen van Ter Neuzen, in de sloep op het kanaal gaan varen. Toen zij terugkwamen, was niemand van de overige bemanning aan boord, waarom hij zijn kameraad gelastte aan boord te gaan om het touw aan te pakken en dan de sloep vast tc zetten. Hij voldeed hieraan en ving het touw op, dat N. hem toewierp, doch deze verloor bij het wegwerpen van het touw zijn even wicht, viel in het water en zonk om niet meer boven te komen. Gisterenmorgen om 5 uur is zijn lijk opgevicht. T. N. Ct. Een felle brand woeddegisterenmorgen te Hoogezand in Groningen. Een hout zaagmolen was heetgeloopen. Deze brandde af en werd acht reenvolgens in de ascb gevolgd door een houtdek, eenige arbei derswoningen, een stoomolieslagerij, een heerenhuis, twee winkelhuizen, een smederij, een ververij, een schoenmakerij, nog een heerenhuis, een hotel, een ander woonhuis, een boerenbeliuizing, een klanderij, een bakkerij, een ophaalbrug In het geheel zijn, buiten de molens en houtloodsen 25 behuizingen afgebrand. Opmerkelijk is het dat een der nieuwe getimmerde behuizingen, welke midden lesschen de inlanders hun dorst met een soort sterken drank uit gegiste rijst of gierstesap bereid, waarbij de gist vervan gen wordt door rijstemeel, dat gekauwd moet zijn door een bejaarde vrouw. De bereiding van dezen drank wordt ons door den predikant Ds. Candidius volgeu- derwijze beschreven. „Van wijn ofte eenige andere stereken drancken, die in andere quartieren van Indien uit de boomenghetapt werden, heb ben zij nietnochtans hebben eenen an deren drrnek van krachten so sterck, ende van smaeck so lieflijck, die soowel dronc- ken ruaekt als apaensche ofte rijnsche wijn, welke de vrouwen op deze maniere bereyden ende toerusten. Sij nemen rijs, die se op de walmte setten ende gewalmt sijnde stampen sij de selven rijs tot het deech is, dan nemen sij meel van rijs, kaeuwen 't selve in den mout, ende dan spouwen sij wederom uit in een potgien, totdat se omtrent een pint nats hebben. Alsdan doen sij 't selve onder den voor schreven deech, kneden en wereken den deech daarmede totdat hij so lijn wert als backersdeech om broot af te bakken dit kausel is in plaetse van zuerdeesem. Dit ghedaen sijnde, doen sij den deech ineen groten pot, gieten water daerover, latent staen tot omtrent 2 maenden dan isset een schoonen, stereken, lieflycken, smaecklijcken drank, 't welck ondertusschen koockt, als eenen nieuwe most in een vat. Hoe langer sij 't laten staen, hoe beter ende steroker dat den dranck werd hij kan wel dueren een, vijf, thien, twintich, ofte dertich ja ren, dan is hij eerst op sijn beste. Wan neer sij van dezen dranck opschaffen, soo tusschen de brandende getouwen stond, is gespaard gebleven. Thans is alle gevaar geweken. Eigenlijk was dit reeds eenige uren na de ramp het geval. Doch het geheele dorp verkeerde zoodanig onder den indruk van het ongeval dat velen die op 20 minuten afstands van de plaats der ramp wonen, hunne goederen inpakten en uitdroegen. Kwaadwilligen staken Maandagavond een hofstede te Gorinchem aan die weldra in lichtelaaie stond. De vrouw in huis meenende licht te zien, zeide tot haar man dat het weerlichtte, niet wetende dat hare schuur reeds brandde. In de verte werd de brand ontdekt en werden de bewoners opgeklopt, toei. reeds het huis, schuur, hooimijt en koren in brand stonden. De man met zes kinderen bevond zich spoedig buiten gevaar, doch een kind van l'Ajaar had reeds zulke brandwonden bekomen, dat het spoedig daarna overleed. De vrouw zelf, die ook reeds buiten was, veronder stellende dat dit kind nog in huis was, ijlde het brandende gebouw binnen toen het dak instortte en de ongelukkige door de vlammen verzwolgen werd. In een uur tijd was alles afgeloopen. Men vond de verkoolde overblijfselen der vrouw in de kamer waar zij hair kind had willen red den. Het huis was laag, het veldgewas in het geheel niet verzekerd. Te Oudbeijerland sloeg een wagen op hul, den voerman, van den wagen ge slingerd, werden beide beenen stuk gere den. - Een 5 jarig meisje te Zwaagdijk eenigst kind barer ouders, is in een sloot op de boerd&rij haars vaders verdronken. Te Eede trok een 3 jarig knaapje een ketel met Kokende koffie van de tafel, hef kreeg den inhoud op zich en stierf aan de bekomen brandwonden. - Een doof stomme, aan toevallen lijdende schoenmaker te Goudriaan is in een sloot geraakt en verdronken. Een Bismarck-herinnering wordt door een Zweedsche dame in een der bladen daar te lande meegedeeld: Zes en vijftig jaren geleden, toen ik nog een „bakvischje" was, zou ik eenigen tijd in Rome door brengen. Ik ging op reis in gezelschap van een bejaarde gouvernante en een kamenier. Er was bepaald dat ik over Berlijn zou gaan, en mij daar een paar dagen ophou den. Een zuster van mijn vader was na melijk getrouwd met een Duitscher en een zoon uit dat huwelijk, „de Duitsche neef", zooals wij hem bij ons noemden, studeerde destijds te Berlijn. Ik had hem nog nooit gezien en zou nu eens kennis met hem maken. Mijn vader zond hem eenige dagen vóór mijn vertrek een brief, waarin hij hem verzocht mij de merkwaardigheden van de Pruisische hoofdstad eens te laten bezich tigen. Ik kwam behouden in Berlijn aan en werd daar door den „Duitschen neef" hartelijk ontvangen, Hij was een kloek gebouwd joBgmensch met een zwaren knevel en levendige oogen; in het eerst was ik wel wat bedeesd tegenover hem maar dat was spoedig voorbij. Gedurende drie dagen was hij mijn trouwe gids. Wel kende hij geen woord Zweedsch, maar hij sprak uitmuntend IJransch, hetgeen ik ook geleerd had. Nog nooit heb ik zulk een aangenamen cavelier gehad, ik was letter lijk trotsch op mijn „Duitschen neef" en het speet mij werkelijk, dat ik mijn reis moest voortzetten. Hij bracht mij naar het station en toen ik reeds in de coupé zat, zeide hij„Nichtje lief, nu heb ik u nog iets te zeggen ziet ge, nicht, ik moet u nog mededeelen datdat ik uw neef niet ben. Mijn vriend, uw „Duitsche neef", de echte, heeft het op het oogenblik zoo druk met de voorbereiding tot zijn examen, dat hij mij verzocht heeft, in zijn plaats aan het ver zoek van mijnheer uw vader te voldoen, mijn naam is Otto von Bismarck." schijnent tweederley te wesen want het bovenste is soo klaer als een helder, klaer fonteyn water, maar 't onderste is zoo dick als brij, 't welck zij met lepelen pleghen te eten, of, indien ze het willen drincken, moeten se water daarinne gieten, want van dickheyt kan het niet gedroncken worden. Wanneer zij in haer velden gaen nemen se van dat dicke eeu pot ofte bamboes vol ende een bamboes water, 't welck hen voor kost ende drank deu ganschen dag verstrec- ken mach, maer van het bovenste ende k'aerste nemen zij maer een kleyn weynich, 't welck hun dan ook is tot versterekinge ende vroolijckheit, ende niet tot verslavin- ge des dors s." Aan dit vocht, door Candidius beschre ven, en dat zij nochtans sterk verdunnen, kunnen zij zoo hun hart ophalen, dat soms de geheele familie, mannen, vrouwen en kinderen smoordronken op den grond ligt. Ook voor het sluiten van broederschap wordt deze drank gebruikt. De twee die broeders wenschen te worden, hurken vol gens de gewone manier op den grond, slaan een arm om elkanders hals, terwijl de een eene kleine toespraak houdt over eeu wige vriendschap enz. Vervolgens zetten zij een met brandewijn gevulde pompoen- schaal aan de vlak naast elkaar gehouden monden, en met het allerlaatste dropje uit de wijde kom is het verbond gesloten. De heer Joest, die, ter liefde der weten schap, op die wijze met verscheidene man nen en vrouwen b oederbond heeft geslo ten, mag dus wel aanspraak maken op ons medelijden, want dat koppige goed baart razende haarpijn, zooals Valentijn te kennen geeft met de woorden: „Deze Ik keek bem verwonderd aan, maar de trein vertrok en het avontuur was daarmee geëindigd. Vele, vele jaren zijn voorbijgegaan, de onbekende Bism. rek was rijkskanselieren vorst geworden, had beschikt over kronen en landen. Toen kwam ik, een oude, thans bijna veertig jaren getrouwde vrouw, in 1880 nog eens te Berlijn. Ik schreef eenige woorden op mijn visitekaartje en zond dat aan den vorst. Een uur later ontving ik een uitnoodiging om in het paleis van den rijkskanselier te komen en spoedig geraakten wij in een levendig gesprek. Bismarck was dien dag bijzonder goed geluimd. „Aan u heb ik het te danken", zeide hij o.a. „dat ik er eens toe gekomen ben de Berlijnsche musea te be zichtigen. Ik ben er sedert niet meer geweest." De werkstaking te Dundee breidt zich nog uit, ondanks enkele concessies, waartoe de jute-fabrikanten zich bereid hebben verklaard. Het geheele aantal der werkstakers bedraagt nu 14000. Inspiratie. Men verhaalt het volgende kluchtige voorval bij de feesten te Kiel. Te Rendsburg moest de burgerlijke mu ziek al de aankomende schepen begroeten met het volkslied van hun iand, en de muziekanten hadden een ruimen voorraad van deze soort muziek. Maar daar komt een Turksch schip, zon Ier dat de kapel meester het Turk8ohe volkslied in zijn collectie kan vinden. Hij bekijkt angstig de vlag, waarop een halve maan is afge beeld en plotseling aan een ingeving ge hoor gevend, laat hij ter eere van de Tnrksche maan het oude Duitsche lied spelen: „Goede maan, gij, die daar zoo vreemdzaam uw weg vervolgt." De omstreken van Londen zijn Za terdag geteisterd door onweders, zoo hevig als men zich niet herinnerde ooit bijge woond te hebben. Op verseheideue plaat sen werd door den bliksem brand veroor zaakt en de schade, die allerwegen werd aangericht, is aanzienlijk. Te Sandwieh werd de bliksemafleider eener kerk getrof fen en de toren werd zóó gehavend, dat men hem in het belang der veiligheid moest omhalen. Het dak van de kerk werd eveneens getroffen en een groot aan tal leien werden naar alle richtingen ver spreid, men vond ze zelfs op 40 meter afstands van de kerk. Te Woodnesborough, werd een korenschuur door het hemelvuur getroffen zn geheel door brand vernield. Te Dover sloeg de bliksem in sommige hvizen, zette in een daarvan de raamgor dijnen in brand en deed een gouden hor loge met ketting, dat in eene bedstede hing, gedeeltelijk smelten. Op verscheidene plaatsen smolten de telefoon- en telegraaf draden. In den vroegen morgen van Zaterdag, omstreeks 3 uur, sloeg ie bliksem in eenige boerderij eu te Stedfield nabij Wiek - ham, waardoor enkele stallen en koetshui zen geheel in rook opgingen. Verscheidene paarden en kalveren verbrandden en eenige hooibergen en voorraadschuren werden ver nield. Het onweer woedde vooral hevig te Portsmouth en te Crighton. Een jong- mensch werd op straat door den bliksem drank is zoo schoon en lieflijk als mee of spaansche wijn, en zoo sterck dat men er wel terdegen dronken van worden kan doch zij is vrij wat koppig, en 't hoofd kan er wel een dag of twee van zeer doen, als men er een roes van gedronken heeft." Bij het sluiten van huwelijken volgen zij niet de barbaarsche gewoonten van an dere onbeschaafde volken. De vronwen worden hier niet zooals in China en elders, gekocht, ook let men niet, gelijk veelal in Europa, op geld en goed, en de ouders bemoeien zich met het huwelijk hunner kinderen zoo min mogelijk. Zoodra een jonkman zijne keus op een meisje geves tigd heeft, gaat hij gedurende eenige dagen voor hare woning muziek maken, dat is de mondtrom bespelen, want andere muziek- werktuigen kennen zij evenmin als het dansen, terwijl zij daarentegen minnaars zijn van koorgezang. Indien nu de jonge dochter in de aanvraag toestemt, begeeft zij zich naar buiten, waar dan de twee gelieven een onderhoud hebben en elkan der de noodige mededeelingen doen. Ver volgens geven zij aan de ouders kennis van hun voornemen. Dezen richten een bruiloftsmaal aan in de woning der bruid, waar ook de bruidegom van nu afblijft; want het huis zijner schoonouders is voor taan het zijne. Veel wij very is onder de inlanders niet in zwangdoch dewjjl de gehuwden na eenigen tijd afzonderlijke woningen betrek ken, en beiden aan ijverzucht lijden, komen echtscheidingen veelvuldig voor, in welk geval de vrouw, die er, door ontrouw, aanleiding toe gegeven heeft, tot teiug getroffen en onmiddellijk gedood. Ook op het eiland Wight moet het noodweer hevig geweest zijn. Een schuur te Perreton-Farm werd getroffen, doch de arbeiders, die zich in het gebouwtje bevonden bleven ongedeerd. De schuur en een voorraad gerst in de nabijheid werden totaal vernietigd. Een vischsmak die zich op zee bevond, Werd door den bliksem getroffsn, waardoor de mast van het vaartuig aan splinters werd geslagen. De schipper aan het roer werd op de plaats gedood. Te Hampton werden een man en twee knapen in hun woning gedood. Een 81-jarig man te Kingston die in zijn woning aan het raam naar het on weer stond te kijken, werd door den blik sem, die zich een weg door een ruit had gebaand, getroffen. Een ander trof hetzelfd# lot, terwijl hij juist uit zijn bed was ge stapt. Hij viel dood achterover in het bel neder, terwijl zijn vrouw die in het bed zat, ongedeerd bleef. In een huis te New- Malden baande de bliksem zich een weg door den schoorsteen en veroorzaakte een brand die het geheele huis vernielde. Een soldaat die bij de barakken in een veld te Aldershof op post stond en in zijn schilderhuisje beschutting tegen het nood weer had gezocht, werd tegelijk mot het schilderhuis door het heinelvunr getroffen en bekwam ernstige brandwonden. Zijn geweer werd half gesmolten aan stukken geslagen en zijn kleederen geraakten in brand. Talrijk zijn verder de berichten omtrent vee, dat in de weide omkwam, waardoor enkele landbouwers zware ver liezen leden. Dc Anarchisten in Amerika hebben Vrijdag een aanslag gepleegd op een spoor lijn nabij het station Butte (Montana), door een dynamietbom op de rails te leggen. Door de Goddelijke zorg, de bladen zeggen door een onvejkiaarbaar toeval was het grootste gedeelte van den trein reeds over het gevaarlijke instrument heengereden en eerst bij het laatste rijtuig ontplofte de bom, waardoor de waggon aan splinters werd geslagen. Gelukkig hadden de meeste reizigers in de voorste waggons plaats genomen, zoodat de aanslag niet veel slacht offers maakteverscheidene personen, die tot het spoorwegpersoneel behoorden, wer den echter gekwetst, enkelen zeer ernstig. Te Palermo is Zaterdagmiddag een stoomketel gesprongen iu de fabriek van Semmaccio. Het gebouw stortte door de ontploffing in en zes werklieden werden onder de puinhoopen bedolven, terwijl twintig arbeiders werden gekwetst. Maandag waren te Ostende bij de golfbrekers tegenover het Chalet royal, eenige badgasten aan het badem, toen plotseling drie hunner door den stroom werden medegevoerd. Een hunner werd gered, de beide anderen echter verdronken. Hunne lijken werden spoedig aan het land gebracht. Een brutaal geval van straatroof heeft zieh te Parijs voorgedaan. Eene dame was met twee kinderen uitgegaan eu wachtte in de Rue de Revoli op den omnibus. Zij zou aau het buroau volgnummers gaan halen, terwijl de kinderen aan de andere zijde van de straat zouden wachten, aange zien het zeer druk was en men moeite had om de straat over ie komen. Eene vrouw die in de nabijheid stond, bood aan oo de kinderen te passen en vroeg, of de dame dan voor haar ook een kaartje wilde nemen. Nauwelijks had zich de moe der omgekeerd of de onbekende vrouw begon de kinderen te liefkozen en stal daarbij van het eene meisje eene gouden broche on van het andere een gouden halsketting. IToen de moeder terugkwam vond zij de oeide kleinen alleen, weenende om het verlies van de sieraden, terwijl de dievegge spoorloos verdwenen was. Een visschersboot die gisteren te Blankenberghe de passagiers eener plezier boot moest afhalen, welke boot bij Heyst averij had beloopen, sloeg door rukwind gave van den bruidschat verplicht is doch zoo de man zonder grondige redenen ver langt te scheiden, is het aan hem het ont- vangene terug te geven. Bij voorkomende gevallen van overspel heeft de beleedigde echtgenoot, die niet tot echtscheiding wil overgaan, het recht twee of drie varkens uit het hok des misdadigers te halen, en daarmede is de zaak vereffend. De regeering is op de allereenvoudigste wijze ingericht. Koningen, orangkajas of hoofden van algemeen bestuur zijn hier onbekend, behalve natuurlijk in het Chi- neesch gedeelte. Elk dorp bezit een raad, quaty genaamd, samengesteld uit eenige mannen, die den veertigjarigen leeftijd moeten bereikt hebben, en om de twee jaren aftreden. Ten teeken dat hun tijd om is, wordt hun het haar aan de slapen en boven het voorhoofd uitgetrokken. Dezen zijn de hoofden en rechters der dorpsbewoners en zij beslissen in hoogste beroep alle geschillen wie zich aan hun oordeel niet zou willen onderwerpen wier- de voor eeuwig uit het dorp gebannen, en zou in geen enkel ander dorp opgeno men worden. De reiziger Thomson deelt mede, dat hij eene rechtszaal heeft gezien, waar ver scheidene foltertuigen aanwezig waren, wier toepassing, naar hij vermoedt, diende om bekentenissen af te persen. Dezelfde raad behandelt ook openbare belangen, en men verhaalt, dat hier soms met nadruk en welsprekendheid uitmun tende redevoeringen worden voorgedragen. Centrum.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1895 | | pagina 2