FORMOSA. KERKNIEUWS. SCHOOLNIEUWS. GEMENGDE BERICHTEN. der gemeente. Het bedsag en de voorwaar den laten zij aan den Raad over. B en W. hebben overwogen dat de tram de onderhoudskosten van den grint weg aanmerkelijk zal verminderen en de gemeente ontlasten zal van het dempen en rioleeren van slooten. Daarom stellen zij voor, voorloopig gedurende 3 jaar een subsidie van f 100 te verleenen, wanneer het divedend minder dan 4 pCt. zal bedra gen over een kapitaal groot f 60.000. De heer Sinke deelt de overwegingen van B. en W., maar hij meent dat de tram zal kunnen bestaan als het divendend 3 pCt. bedraagt. Daarom stelt hij voor in het voorstel 3 pCt. in plaats van 4 pCt. te lezen. Dit amendement wordt door B. en W. overgenomen evenals een ander van den h. Sinke, nl. dat de subsidie zal worden uitgekeerd telkens na een vol jaar behoo- lijke exploitatie. De Vz. bepleit krachtig en in bijzonder heden de wenschelijkheid van het totstand komen van den tram. De heer Van Harmeien wil de voor waarde opnemen, dat de tram op alle trei nen zal moeten rijden. Dan vooral is hij een algemeen belang. Hij wil dan de sub sidie verdubbelen. De Vz. en de heeren Sinke en Cupérij maakten bezwaar om zoo in bijzonderheden af te dalen, en de tram maatschappij te zeer te binden. De heer Sinke toont met een voorbeeld aan hoe lastig het zou zijn een voorwaarde als de heer van Harmeien wil te handhaven, en de heer Cupëry wenscht geen andere voorwaarde dan behoorlijke exploitatie. De heer Van Harmeien laat zjjn denk beeld los, waarna het voorstel van B. en W., zooals dat door den heer Sinke gea mendeerd is, met algemeene stemmen wordt aangenomen. De voorzitter brengt in herinnering dat sedert 1887 een bepaling bestaat, volgens welke bij het uitbreken van brand een premie van f 2.50 wordt uitgekeerd aan dengene, die daarvan het eerst kennis geeft aan den klokluider. Hu is het in den laatst.en tijd voorgekomen dat dergelijke boodschappers verdacht werden van den brand te hebben gesticht om dien rijks daalder te verdienen. Zoo iets is wel nooit bewezen, maar nu dergelijke laster blijkt te kunnen bestaan, kan de premie niet gunstig meer werken. Zijn dergelijke verdenkingen gegrond, dan werkt zij scha delijk en zijn ze niet waar, dan is iemand zijn goeden naam meer waard dan de be looning. Daarom stellen B. en W. voor de premie af te schaffen. De heer Sinke is nog niet overtuigd. Men zal bij dien laster wel rekening hou den met den persoon. f Spoedig alarm is gewenscht en daartoe werkt de premie ongetwijfeld mede. Hij geeft evenwel zjjn stem aan het voorstel, dat met 5 tegen 1 stem wordt aangenomen. Daarna wordt de openbare vergadering gesloten. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Oldeboorn ds. P. Kuijlman Jr. te Bunnik. Coes. In den laatstgehouden wedstrijd onder de leerlingen der ambachtsschool alhier, zijn overwinnaar geweest: Afd. Timmeren: lste kl.: N. Dominicus. 2de kl. (A.): S. de Koning. 2de kl. (B.): J. Dominicus en J. Koeman. 3de kl. L. A. Markusse. Afd. Smeden: lste kl.A. M. v. d. Weert. B. Groenendijk. 2de kl.: Gr. C. v. Blitterswijk. 3de kl.: A. den Boer. FEUILLETON. o Het bevolkingscijfer van Formosa is enkel bij benadering op te geven. Hier vinden wij het geschat op 360,000elders ep 300.000 Chineesche en 20,000 inlandsche bewoners, en bij een ander wederom 2,500,000, de inboorlingen niet medegere- kend. In elk geval hebben de (Jhineezen het in twee een wen tijds zoover gebracht, dat zij thans de grootste meerderheid der bevolking uitmaken. Maar zonder kamp gaven de dappere en altijd gewapende in landers het erfgoed hunner vaderen niet prijsen meer dan eens hebben zij Chi neesche dorpen stormenderhand overvallen en de bewoners over de kling gejaagd. De vreemdelingen hebben de inlandsche bevolking gedund door dezelfde onedele middelen, welke door de Noord-Amerikaan- sche blanken aangewend zijn ten opzichte der Roodhuiden, door opium namelijk en sterken drankhun moordaanslag heeft niet enkele personen, maar den ondergang van het geheele ras ten doel door lang zaam vergif en de daaruit volgende mis daden. Volgens beweren van Swinhoe zouden de Chineezen zelfs tijgers uit Fo oien herwaarts overgebracht hebben, om LANDBOUW- Naar men ons mededeelt, zullen nog dezen winter de lessen van den ambulanten cursus in hoefreslag in onze provincie een aan vang nemen. Daartoe in staat gesteld door subsidiën van het rijk f600, van de provincie f 700, en van den Wilhelminapoliet f 100, zal de Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland in iedere afdeeling, er zijn er acht, lessen in de theorie laten geven door een veearts en in de practijk door een gediplomeerd hoefsmid. Het aan tal lessen in iedere afdeeling bedraagt 22 zij zullen zoo ongeveer om de week gegeven worden. Het is te wenschen dat door vele smeden, vooral door smidsgezellen, gebruik gemaakt zal worden van deze ge legenheid om van hun vak iets degelijks te leeren. M. C. Coes. Gaarne maken wij melding dat van wege de afdeeling der Nederl. Zon- dagsschoolvereeniging alhier een Zondags schoolfeest georganiseerd wordt op den 31 Augustus, Koninginnedag. De bedoeling is deze. Te half 2 zullen alle leerlingen der Goesche Zondagsscholen Maranatha, enz. aantreden in de Wandelkerk, met het mu ziek van Hosanna voorop naar de weide van den heer M. de Bokx gaan en daar zich met de gewone feestelijke spelen vermaken, terwijl zij ook zullen onthaald worden. Ouders en verdere belangstellenden hebben toegang op het terrein tegen betaling van tien cents. Een dergelijk feest wordt alle jaren ge vierd. En het verblijdt ons dat de com missie 't thans op den verjaardag der Ko ningin heeft vastgesteld. Waar Volksverma- henomdat het kermis is en uit vrees voor de socialisten haar feest niet wil of durft organiseeren op den daartoe aangewezen feestdag, daar geven onze vrienden het voorbeeld dat en hoe men op den verjaar dag zelve moet feestvieren. Zegen op hun arbeid. Nu wij toch over deze zaak een woord i n het midden brengen, voegen wij er nog eene mededeeling aan toe. Volksvermaken heeft de hoofden der scholen uitgenoodigd met hunne leerlingen deel te nemen aan een kinderoptocht met Hosanna en Euphonia er bij, aan het eind van welken optocht de schoolkinderen op de Groote Markt zullen worden getracteerd. Zijn wij goed ingelicht dan heeft het bestuur der Christelijke schoolop deinvitatiegeantwoord met d'e mededeeling dat reeds een derge lijk plan op den dag zelve uit te voeren, bij het bestuur in bespreking is. Dit antwoord wordt door ons van harte toegejuieht. Gezwegen van het dwaze idéé om op 6 September te feesten voor een verjaardag die al een week oud is, en een pretje te organiseeren dat voor de kermispret wordt achtergesteld, blijft het onze vaste over tuiging dat onze christen-huisvaders in geen eukel opeicht aan de leiband hebben te loopen van eene commissie als Volksver maken in wier samenstelling, hoe goed overigens de bedoeling van elk harer leden afzonderlijk moge zijn, geen enkele waar borg ligt dat het Oranjefeest, niet als andere door haar georganiseerde feesten in uit spattingen ontaardt, waaraan de Christenen, althans de Calvinisten onder hen, niet mogen mededoen. Als wij 't den tijd achten om feest te vieren, dienen wij dit op eigen gelegenheid, uit eigen middelen te doen. En aan wie ons om deze dingen laffelijk den geliefden Oranjenaam in het aangezicht werpt, merken wij alleen op datüranjelol voor ons iets anders dan OranjeZ/e/üe is; al achten wij de liefde tot het ,Huis van Oranje en onze geëerbiedigde Koninginnen bij al de voorstanders van het zes-Sep- tember-feest boven eiken twijfel verheven. Coes. Gisteren had zekere P. P. het ongeluk, terwijl hij een bedstede kalkte, dat een stoof waarop hij stond kantelde, en hij neerviel, met het gevolg dat hij een hen in de uitvoering van het verdelgings plan bij te staan. De Hakka, een zeer krijgshaftige Chi neesche stam, waarschijnlijk dezelfde als de elders genoemde Pepohoan, die zich op den heuvelgordel tusschen het kustland en dat der wilde inlanders hebben geves tigd, zetten hier hun aloude veeten met de nazaten der landverhuizers uit Fokien en Kwantong voortzij huwen menigwerf met de dochters der inlanders, en hebben dientengevolge met de Chineezen niet veel meer gemeen dan het kleed en denstaart. Van daar dat verscheidene reizigers hen voor een volk van Maleische afkomstheb- ben aangezien. Over het algemeen zijn de Formosanen veel lierder en onafhanke lijker dan de Chineezen van het vasteland; zij hebben nog altijd zeerooversbloed in de aderen, en het getal der jongelieden, die naar letterkundige graden dingen,] is opmer kelijk kleiner dan in China. De stammen der landzaten, waarmede wij ons in deze beschrijving hoofdzakelijk bezighouden, zijn nog moeilijk tot klassen naar afstamming en verwantschap, terug te brengen. Reclus verdeelt hen in twee hoofdstammen de Sougfan en de Boeten de Dnitsche volken'.undigen Joest en Sche- telig daarentegen volgen wel dezelfde in deeling, maar noemen hen Sjekwan Sjin- wan. De eerste dezer namen beteekent halfgiar de tweede rauw, waarin de aan wijzing ligt van den graad van verwilde ring der inlanders. arm brak. Door drie geneesheeren werd de ongelukkige verbonden. Dit is dezelfde man die, ongeveer een jaar geleden, van een in beweging zijnde stoomvélocipède viel en een been brak waardoor hij nog altijd met een kruk loopt. Vlissingen. Gistermiddag is te Glas gow aan de Fairfield Shipbuilding and Engineering Co. Ltd. voor rekening der Maatschappij „Zeeland" alhier met het beste gevolg te water gelaten het s. s. Prins Hendrik, zijnde het 3e stoomschip dat voor bovengenoemde Maatschappij al daar te water liep. Bij deze te water looping was behalve de heer C. L. van Woelderen, de directeur dier Maatschappij ook de heer Mr. J. P. R. Tak van Poort vliet, president commissaris van dezelfde Maatschappij, aanwezig. 's Heer Arendskerke. Woensiag- middag had de landbouwer S. wonende onder deze gemeente het ongeluk te val len van een wagen, geladen met graan, waardoor hij drie ribben brak. 's Heer Abtskerke. De warmte die zich dezer dagen doet gevoeien had zich ook medegedeeld aan een koe van den landbouwer Driedijk alhier zoodat het dier een schuilplaats zocht in een doornbosch, doch het ongeluk wilde dat ze haar schuil plaats niet meer kon verlaten omdat ze er zich zoover ingewerkt had, eerst eenigen tijd daarna werd het dier opgemerkt en door den eigenaar met behulp van een zaag verlost. Rilland. Door de leden van de muziek- vereeniging Rillandia werd gisterenavond besloten indien de heer A. Blok landbou wer op het dorp het toestond even als het vorig jaar op Koningins verjaardag een coucert te geven. De heer Biok is zoo welwillend geweest een zijner weiden voor het muziekgezelschap disponibel te stellen zoodat thans Zaterdag 31 Augustus van af des middags half twee tot half vier een groot matinee zal gegeven worden voor afgegaan door een mnsicale promenade door het dorp. Men meldt ons uit Bruinisse Yoor eenige dagen meldde ik u dat op het Krammer in de Üude-Tongsche vallei door een Bruinisser visscher een kreeft is gevangen, dit dier, met mosselen gevoed, is thans nog in leven; en gisteren is door een koewachter in den polder Bruinisse in eene weide van den landbouwer L. eene jonge schildpad gevangen ter lengte van 20 c. M., die met brood gevoed, nog leeft. Menmeent dat ook de oudeschildpad zich ter plaatse in een waterput ophoudt. Hoe die dieren komen ter plaatse waar zij bemach tigd werden, is, tot heden een onopgelost raadsel. Een boomgaard onder Ovezand die het vorige jaar voor f 100 werd verpacht en ruim 90 H.L. peren opleverde, is dit jaar bijna niets waard, daar de opbrengst nog geen 4 H.L. zal zijn. Naar de Z.N. bode verneemt heeft de cipier van het Huis van Arrest en Be waring te Zierikzee de heer G., sedert Vrijdagnacht jl. voor verlof zijn post verlaten. Terneuzen. Aan de op Maandag bij gelegenheid van het 25-jarig bestaan der spoorwegmaatschappij MechelenTer- neuzen te houden excursie van Mechelen naar Terneuzen zal door verschillende hoog geplaatste personen worden deelgenomen, o. a. door den minister van Openbare werken in België, den commissaris der Koningin in Zeeland en den gouverneur van Oost- en West Vlaanderen. De werkstaking onder de sigaren makers te Amsterdam breidt zich zeer uit. Het socialisme heeft er zich onder gemengd en dit geeft altijd eenig verzet tegen de politie. Een vergadering der werkstakers ging Woensdagavond uiteen en vervulde de stra ten met haar gezang. De politie gebood den zangers tevergeefs het zingen te staken, zoodat .an den wapenstok moest gebrnik gemaakt worden. Het werd een formeel gevecht, waarbij een agent onder den voet raakte en helmen wapenstok als zegeteekenen moest achterlaten. De Songfan gelijken veel op Maleiers en hebben blijkbaar verwantschap met dit ras. Hunne taal behoort ook tot den j ge- meenschappelijken stam van het Maleisch, althans zeker voor een zesde hunner woor den. Andere talen van Formosa naderen meer tot het tagal der Philippijnen, en er zijn in het Noorden van Formosa ze ventien stammen, die hunne spraak tajal noemen en in sommige districten dragen de bewoners den naam van Tangalan. In dien het intusscben waar is dat de oor spronkelijke landzaten van het eiland tot het groote Maleische' volk behooren, dan moet hunne afscheiding van de volken des Indischen archipels geschied zijn voor de invoering van het boeddhisme in de Soendaeilanden, want Sanskritische en Ara bische woorden treft men in hunne taal niet aan. De talrijke, min of meer ver basterde, Chineesche woorden bewijzen ge noegzaam dat zij vooral met de landver huizers uit het Hemelsche Rijk betrekkin gen hebben onderhouden. De zuidoostelijke bergbewoners, de Boe tan, zijn de schrik zoowel dor overige land zaten als der kolonisten. Tot wapenen heb ben zij boog en pijl, maar zij kennen ook de geweren, of liever de ouderwetsche don derbussen, die de Europeanen hun overge daan hebben. Zij waren het die den moord pleegden op Japansche schipbreukelingen, en deswege de wraak der Japanners in 1874 ondervonden. Hunne gelaatstrekken wijzen meer op Japansche dan op Maleische Te Rotterdam werd Donderdagmor gen een afgrijselijke moord gepleegd op een jeugdige publieke vrouw in de Zand straat. Deze vronw, bekend onder den naam van„Kleine NeC'hadonder hare intieme „vrienden" een Duitsch matroos die dezer dagen weder was binnengekomen, dadelijk bij haar woning maakte en met haar kermis hield. Woensdagnacht is hij te 3V2 uur nog nuch ter op de stoep harer woning gezien. Doch te 11 uur des morgens klopte hij aan de deur der bovenwoningaan, welker bewoonster hem open deed en hem staan zag geheel bebloed en met bijna afgesne den hals en polsen. Dadelijk werd hulp ingeroepen en de deur der woning van kleine Nel geopend. Daar vond men het reeds koud geworden lijk dezer vrouw, geheel gekleed achtero ver op het bed leggen, terwijl het schuim haar op den akelig vertrokken en bebloe- den mond stond, de man had, naar hij door gebaren te kennen gat, twist met haar gekregen over geld, had haar hierop bij de keel gegrepen en op het b9d ge worpen, waarna hij haar verschillende lichte wonden op het hoofd met zijn zakmesje had toegebracht. Zij was echter niet daar aan, maar ten gevolge van de knijping gestorven. Zij bleek geworgd te zijn. Daarna pleegde de man zelfmoord door zich be langrijke verwondingen aan den nek en de polsen door middel van een scheermes toe te brengen. Want ofschoon hij nog leeft is het niet zeker dat hij er 't leven nog afbrengt. Kermispret en drank eischten hier twee jeugdige zeker wel niet hun laatste slachtoffers. Omtrent de vechtpartij met doodelij- ken afloop te Weert deslt de Maas- en Roerbode het volgende mede Een aantal jongelingen bevonden zich dien avond te ruim 11 uur in de herberg onder welke zich bevonden Aspers en Tim mermans. Twee der aanwezige peisonen kregen een woordenwisseling, waarmede Aspers zich inliet. De herbergier, hierin niets goeds ziende, maande hen aan, huis waarts te gaan allen verlieten daarna dan ook de herberg. Op eenige passen afstand daarvan kregen Aspers en Timmermans twist, gevolgd door dadelijkheden. T. name lijk gat Aspers een slag tegen het hoofd en vervolgens nog een tegen het lichaam, vermoedelijk met een bierglas, dat hij zeer waarschijnlijk uit de herberg had medege nomen. Adie daarop in drift ontstak, bracht zijn tegenstander met een mes een steek ter hoogte van de borst toe. Zoodra T. den stoot ontving, riep hij uit „Hij snijdt me en zonk ineen. Toen men hem opbeurde, had hij reeds den geest gegeven. A. nam de vlucht, doch werd gearres teerd en naar de gevangenis te Roermond overgebracht. Een mislukte list. Een boer moest in een onzer Zuid-Hol- landsche steden 5 cent marktgeld betalen. Ten einde daaraan te ontkomen gaf hij den marktmeester een muntbiljet van f10, Daar deze het nog al druk had zeide hij „pas het maar of geef een dubbeltje" „neen", zegt de boer, „ik heb niet anders." De marktmeester telt hem nu in de hand 45 centen, en haalt uit zijn tasch nog 19 rolletjes elk van 50 cent. De boer wil liever zilver hebben, maar krijgt ten ant woord „ik heb niet anders." Met de op merking „dat gebeurt mij nooit meer" ver laat hij met zijn vracht de markt. (Tel.) Te Winschoten deed zich dezer dagen aan het bureau van den burgerlijken stand het zeker zeldzaam voorkomend ge val voor, dat een voor weinige maanden gehuwd timmerman den 16den Augs. jl. aangifte deed van zijn eerstgeborene op den 14den dierzelfde maand, terwijl bet zelfde hoofd des gezins op 19 Augs. aan gifte deed van eene geboorte op 17 Aug. te voren, dus 3 dagen na de eerste. Moe der, zoon en dochter zijn welvarend. Men schrijft uit Den Helder aan het Vad. Bij de jongste verkiezingen voor den ge. afkomst. Als kleederen dragen zij meestal blauw katoenen lappen, en als lijfstooi zeer groote oorhangers van bamboes en zilveren armbanden. Behalve dezen, wier huidkleur lichtgeel, bijna blank is, zouden er volgens mede- deelingen der inlanders, ook nog eenige zwarten „van zeer kleine gestalte" in een boschrijk gebergte wonen. De meeste be schrijvingen van Formosa maken dan ook gewag van deze Nigritosdoch geen reizi ger heeft hen nog kunnen bgzoeken, en Joest, verzekert dat hij van Nigritos of Alfoeren geen spoor gevonden heeft. Men gist dat zij behooren tot een overoud, thans bijna uitgestorven ras. Een missionaris der Philippijnen, pater Mozo, van de orde der Predikheeren. die in 1876 over de taal der Nigritos heeft geschreven, en wisns gevoelen ook door Al. Schadenberg wordt aangehaald, zegt o. a. dat de bergbewoners op de Philippijnen behooren tot een ellendig ras, met kroeshaar en zwarte huid, welks oorsprong gevonden wordt op Malakka, Su matra, Java, Formosa, Nieuw-Guinea en in het grootste gedeelte der Philippijnen. De onafhankelijke inlanders zijn meeren- deels menschen met een rijzig gespierd en zeer lenig lichaam, zwarte oogen, fraai ge- teekende wenkbrauwen, dunne lippen doch te veel uitstekende jukbeenderen. Hunne zeldzame vlugheid heeft de Chineesche be wonderaars ongetwijfeld tot de dwaze over drijving vervoerd, dat de echte Formosanen den rapsten jachthond voorbijsnelden en een meenteraad moet de heer Staalman, ter on dersteuning van zijn eigen candidatuur en van zijn vriend, den eigenaar der drukkerij zich bediend hebben van mid leien, welke de anti-revolutionaire kiesvereeniging alhier aanleiding gaven, hem voor haar vierschaar te dagen. Maar wie er verscheen, de heer Staalman nietDe vereeniging heeft toen de vergadering verdaagd, naar men wil we ten, met kennisgeving aan den gedaagde, dal, zoo hij op de eerstvolgende vergadering niet mocht verschijnen, hij als lid geroyeerd zou worden. Met belangstelling ziet men hier den afloop van die vergadering, welke eerstdaags wordt gehouden, tegemoet. Een ongeval als voor twee jaar te Goes plaats had, bracht gisteren Zaandam in beroering. Aan het station werd een kermisboel gelost en opgeladen. Een knecht geraakte daarbij tusschen een der zware wagens en den muur van het station be klemd, zoodat hij doodelijk verwond en gekneusd werd. Naar men zegt is de man reeds overleden. Woensdagmorgen sprong te Gronin gen een wanhopige vrouw met haar zui geling in het Winschoterdiep. Spoedige hulp slaagde er in haar leveud weder boven te brengen, doch het kind verdronk. Een heer te Arnhem reed met zijne dochters buiten de stad, toen hij uitstap pen moest voor drie vrachtkarren die vo or het rijtuig waren, en niet uitweken, de wijl de voerlieden sliepen. De heer greep zijn paard bij den teugel teneinde het voorbij de karren te leiden, doch het dier werd schichtig en wierp hem omver. Het rijtuig reed hem over het hoofd en kwetste hem doodelijk, terwijl de dames uit den wagen werden geworpen. Te Zevenaar waren Woensdag drie arbeiders op weg naar huis met een kar hooi. De wagen sloeg om, en twee der arbeiders geraakten onder het hooi, een geheel en een gedeeltelijk. De eerste is gestikt. Het was een oppassend arbeider, hij was gehuwd en laat een vrouw met vijf kinleren achter. In het jongste nummer van Eigen Haard vindt men de volgende aardige annecdote omtrent Justus van Maurik; „Van Maurik had in de Amsterdammer een stukje geschreven over „kraaien" en daarin op komische wijze het beroep van den Amsterdamschen aanspreker en lijkbe zorger gekenschetst. Nu, dat is talloos veel malen door onze schrijvers gedaan. Van Lennep deed het o. a. een halve eeuw geleden en noemde den „bidder" een „clown op het meest pathetische oogenblik te voor schijn tredend en bij al de aanwezigen on geveer dezelfde gewaarwordingen te weeg brengend, welke een valsche noot in de muziek bij den kenner doet ontstaan." Op een avond gaat van Maurik van zij n kan toor naar huis en wordt hij door een man uit het volk staande gehouden „Een woordje, meneer van Maurik." Van Maurik, aan een of ander sigaren maker van zijn fabriek denkend, antwoordt „Loop maar meê op, wat had-je „Als dreunde hij een van buiten geleerd lesje op, zoo begon de man over van Maurik een stroom berispingen te storten wegens zijn „Kraaien". Hij was door een aansprekersbond afgevaardigd, en, zooals hij onzen schrijver meedeelde, aangewezen om den auteur, die het gilde had bespot telijk durven maken, een pak slaag te ge ven. Met rustige groote oogen keek van Mau rik den „geachte afgevaardigde" strak aan en zei overweldigend leuk„Dat heb je uit je hoofd geleerd De „gedeputeerde" was door dat gezegde overbluft. Spoedig herstelde hij zich ech ter en hield nu dicht bij de Oudebrug steeg zijn „sujet" lawaaiig staande. Een kring van toeschouwers was dra gevormd die van den levenden dialoog tusschen spre ker en aanspreker getuigen bleef. Van Maurik tegenover grofheid, schalkheid stellende, trok de lachers op zijne zijde door te zeggen „Vrienden, jullie kent me wel, gelooft hem niet ik ben dierenbeschermer, ik stuk wild in de vlucht grepen, eene lof spraak die door de reizigers tot meer be scheiden en juister verhoudingen is terug gebracht, hoewel pater de Maila toch ook getuigt, dat hij er gezien heeft die het van een hellend paard in rapheid wonnen. Bij het gaan maken zij, evenals de gorilla's, •ene waggelende beweging, en raakt alleen het voorste gedeelte van hun ongewoon grooten voet den grond, dien zij als met de teenen grijpen. Hunne armen hebben eveneens meestal meer dan gewone lengte. Men ziet onder hen groote verscheidenheid van gelaatsvormnaast platte gezichten komen er voor die van Europeeschen bouw schijnen. Bij de noordelijke stammen staat men verbaasd over de schoonheid der kin deren doch allerlei ellende, waaraan zij ter prooi zijn, doen die bloemen welhaast - verwelken. Vele wilden hebben in hun gelaat iets schrikwek kends en hunne voor uitspringende, wijd geopende en wild rol lende oogen geven hun vaak het voorkomen van zinneloozen. Het roepen van wao wao is bij hen de uitdrukking der hoogste verbazing, en zij zijn daarbij gewoon zich voor den mond te slaan. Toen de heer Joest, bijvoorbeeld zijn draaipistool, dat zy boem-boem-boem noemden, in hunne tegenj woordigheid liet werken, was het een wao waozander einden eveneens toen hij van een hunner een klein woekerinsect uit het haar nam, om het hun onder een ver grootglas te toonen. Wordt vervolgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1895 | | pagina 2