Ho. 137. 1895. Doadkifag 22 Hugusfus. legende ïaargang, CHRISTEUJK- NIEUWSBLAD HISTORISCH VOOR ZEELAND. I Een nieuwe Drankwet. VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Eenige Spreuken van Luther. "Goes. Door het bestuur der antirevolutio naire kiesvereeniging te Goes is het vol gende adres verzonden ELKEN MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. In Engeland is een nieuwe drankwet in de maak. Vergissen wij ons niet dan is het ont werp door het Lagerhuis aangenomen. Deze wet moet strekken tot beteugeling van den drankverkoop, p Enkele bepalingen uit deze wet verdie nen de aandacht. Voortaan mogen de kiezers eener gemeen te (wanneer namelij k een tiende der kiezers 't verlangt) beslissen of een vergunning moet worden geweigerd of ingetrokken. Het aantal vergunningen kan met een vierde worden verminderd ook weer op verzoek als boven, en door de kiezers uit uit te maken. Wanneer twee derden der kiezers er voor zijn al de vergunningen in eene ge meente op te ruimen, dan geschiedt zulks. Een beslissing, hetzij voor hetzij tegen de vergunningen genomen, blijft drie jaar van krachtdaarna kan er op worden teruggekomen bij meerderheid van stemmen. Waar het aantal vergunningen reeds met een vierde verminderd is, daar kan na drie jaar weer een vierde der overgeble vene opgeruimd worden, of ook alle ver gunningen kunnen verboden worden met drie vierde der uitgebrachte stemmen. Alie vergunningen worden op Zondag gesloten, wanneer de meerderheid der kie zers zulks verlangt. Vrijgesteld van de bepalingen dezer wet zijn hotels, eethuizen enz. waar geen be dwelmende dranken worden geschonken. Tot deze dranken behoort ook wijn. Verkoopers in het groot en wijnhande laars mogen geen sterken drank in het klein verkoopen. Deze wet is kras en democratisch. Of zij niet te veel de macht uit de handen der Overheid in die der kiezers overbrengt en de deur openstelt voor machtsmisbruik, zouden wij niet durven beslissen. In elk geval lezen wij er de mogelijk heid uit dat men een houder van eene gelegenheid waar sterken drank verkocht wordt, uit persoonlijken wrok of om andere redenen dan uitsluitend zedelijke, uit zijn bedrijf kan weren. Toch zouden wij daarom een dergelijk wetsontwerp, gesteld het kwam ook ten onzent in stemming, niet willen afwijzen. Ons eerst uitgesproken bezwaar, veron dersteld dat ons inzicht op dat punt juist zou zijn, zou meer wegen dan dit laatste. Wij behouden ons evenwel voorloopig over dit ontwerp ons oordeel voor, en herinneren slechts voor de zooveelste |maal aan het groote volksbelang dat met de Afschaffing of Geheelonthouding in verband staat. Het drankmisbruik op den aardbodem is groot. Een groot deel der sociale ellende is er h.t gevolg van. In ons eigen land het is reeds meer malen gezegd eischt het drankverbruik jaarlijks 80 miljoen gulden. Voor dat geld zou men eene heel lange lijst vnn levensmiddelen kunnen koopen en vele huisgezinnen bigde maken. En in plaats van dat verkeert een groot deel van ons volk in kommer en ellende, misdaad en schande, verzwakking en ver sterving van duizenden. Dit alles heeft de natie, heeft de Nederlandsche regeering op haar geweten. In het Buitenland is het niets beter. Het naburige België geeft met behulp van 130 duizend kroegen, die daar bestaan jaarlijks niet minder dan 120 millioen uit, om land en lnyden te verderven, te ver lagen en een deel van het toekomstige ge slacht met de kiem der drankzucht te begiftigen. Dr. Rochard heeft berekend, dat het verbruik van alcoholische dranken aam Frankrijk jaarlijks de zeker niet geringe som van ruim 570 millioen gulden kost. In Engeland trekt de schatkist niet min der dan ruim 400 millioen gulden aan accijns op gedistilleerd. Met zekerheid is gebleken, dat er tus- schen drankzucht en misdaad een onver breekbaar verband bestaat. In Berlijn moet 70 pCt., en in Engeland 75 tot 80 pCt. van alle misdaden aan het gebruik van sterke dranken worden toe- geschre^-i. De statistiek voor vergrijpen en over treding voer het geheele Duitsche rijk toont aan, dat 42 pCt. van alle misdaden in den toestand van roes worden gepleegd. Wat ons land aangaat, is door deskun digen verzekerd, dat van de gestrafte misda den 809/io procent aan drankmisbruik moeten worden toegeschreven. Op het Ohristelijk sociaal Congres her innerde Ds. Ulfers in zijn belangrijk rap port over „sociale nooden uit sociale zonden dat */io van de gevallen van armoede op rekening van het drankmisbruik moeten worden gesteld. In Engeland is dit 75 pCt; in Genève en Parijs 88 pCtin Duitschland 90 pCt. Onze eeuw is, helaas! rijk aan krank zinnigen, maar de helft van die ongeluk- kigen is door het gebruik van sterken drank in dien jammerpoel van ellende neergestort. Hoeveel alcoholisten zijn erop honderd veroordeelden voor moord? Drie-en-vijftig. Hoeveel alcoholisten zijn er op honderd veroordeelden voor schandelijke aanslagen en misdaden tegen de zeden Drie-en-vijftig. Hoeveel alcoholisten zijn er op henderd veroordeelden voor brandstichting? Zeven-en-vijftig. Hoeveel alcoholisten zijn er op honderd veroordeelden voor bedelarij en land- looperij Zeventig. Hoeveel alcoholisten zijn er op hon derd veroordeelden voor slagen en wonden, geweldpleging, enz. Negentig. Deze cijfers zijn verschaft door de griffiers van eenige Parijsche gevangenis sen en meegedeeld door dr. Motet aan de Academie de Médécine. Geen wonder dat men in Engeland is gaan vragen wat te doen tot beteugeling der drankzonde. Men ziet echter de door de Engelsche regeering uitgedachte maatregelen zijn meer afdoend dan die welke het Neder landsche Strafwetboek bevat. Toch is het radicaalste middel nog niet toegepast, gelijk bijvoorboeld in den Ame- rikaanschen staat Maine. Daar is sedert 1857 zoowel de vervaar diging als de verkoop van alle sterke dranken verboden, en de uitkomsten zijn meer dan bevredigend. Het gevolg van dit verbod is geweest, dat Maine, vroeger de armste der Ame- rikaansche Staten, nu tot de rijkste be hoort Gevangenissen en politie zijn nauwelijks in dat land noodigarmen heeft men er nieten evenmin onverzorgde weezen. Ook Maine bewijst dus, dat er tusschen sociale nooden en sociale zonden een nauw verband bestaat. Set komt ons voor dat de meest afdoende maatregel door de regeering van Maine is uitgedacht. De Vergunningswet ten onzent kleven groote gebreken aan. Zij biedt ondermeer aan een te groot aantal overtreders de gelegenheid om tusschen hare mazen door te kruipen. Bij het groote getal stille drankhuizen alleen in Amsterdam zyn er 700! onderhoudt zij een veel te groot getal inrichtingen met Vergunning. Het totaal der inrichtingen, waar krach tens vergunning sterke drank wordt ver kocht, was op 31 December 1894 in Noord-Brabant 4120, Gelderland 2857, Zuid-Holland 4182, Noord-Holland 3744 (waarvan alleen te Amsterdam 1453, met een opbrengst van f 120,544), Zeeland 1187, Utrecht 1128, Friesland 1852, Over- ijsel 1538, Groningen 1897, Drente 791, Limburg 1525. Het totaal der voor alle vergunningen betaalde prijzen was inNoord-Brabant f 101,428.85, Gelderland f 116,020.50, Zuid- Holland f213,185.98l/s, Noord-Holland f 202,150.21 Zeeland f 29,597.96, Utrecht f 44,927.871/2, Friesland f49,630.72, Over- ijsel f48,653.65, Groningen f51,100.75, Drente f 18,281.75, Limburg f 31,810. Zij brengt jaarlijks 26 miljoen gulden in 's Rijks schatkist, eene som alleen uit den drankaccijns verkregen. Tot wering van het drankmisbruik doet zij evenwel niets. Als zoodanig i* zij al heel ondoelma tig gebleken. Op het oogenblik is te Bazel bijeen het Congres tot wering van misbruik van sterken drank. De voornaamste regeeringen van Eurepa zonden hare vertegenwoordigers. De onze zond den oud-minister Heems kerk met doctor Ruysch. Mochten deze beide heeren als rijpe vrucht van dit Congres kunnen medebren gen een stel afdoende maatregelen tot be teugeling, tot wering van drankmisbruik. Mochten zij terugkeeren met de beste ge gevens voor eene goede, de natie tot stoff'elijken en zedelijken zegen strekkende nieuwe drankwet Nog eens de Revolutie. Met Revolutie bedoel ik, niet een der menigvuldige gebeurtenissen, waardoor een verplaatsing van het openbaar gezag teweeg gebracht wordtniet enkel den omwente- lingsstorm, welke in Frankrijk gewoed heeft maar de geheele omkeering van denkwijs en gezindheid in geheel de Christenheid openbaar. Met revolutiebegrippen heb ik bet oog op de grondstellingen van vrijheid en gelijkheid, volkssouvereiniteit, maat schappelijk verdrag, conventioneele her schepping, welke men als de hoeksteenen van Staatsrecht en Staatsgebouw vereert. (GBOEN VAN PRINSTEEEB), Als een echt eind-eeuwsch nieuws mel den de bladen dat deze week een gezelschap uit Breda per fiets te bedevaart toog met bestemming naar Kevelaar. De Sigarenmakersbond te Amsterdam een bond van werklieden heeft hare eischen door de fabrikanten zien verwerpen. De eischen betreffen ook loonsregelingen zij kunnen billijk zijn, dus laten wij er ons niet over uit. Dit neemt echter niet weg dat andere van de gestelde eischen moeilijk voor in williging vatbaar schijnen. De patroon is nu eenmaal van Gods wege hooger dan zijn knecht. En de knecht die dit niet verstaat, kan moeilijk by zyn patroon in dienst blijven. Tenzij de patroon zijn roeping als zoo danig verzaakt en den knecht in diens, eveneens van God geschonken, rechten miskent. De artikelen 1 en 2 van het reglement dat de eischen bevat luiden aldus De fabrikanten mogen geen andere siga renmakers in hun dienst hebben dan die, welke lid zijn van den Nederlandschen internationalen sigarenmakers- en tabaks- bewerkersbond. Voor aanvrage om werklieden moeten de patroons zich wenden tot het bestuur van den bond of de fabriekscommissie. Het is ons volkomen verklaarbaar dat in deze ruiling van rechten door de patroons niet getreden, dat de revolutie in dien vorm door hen niet aanvaard wordt. Wg merken dit op, onverminderd onze sympathie voor vakbonden, waar verbete ring van het lot der arbeiders met eerbied voor de rechten der patroons gepaard gaat. si ll ai onder meer hel socialisme wil. De socialist is iemand die hg uitnemend heid een voorstander van gezelligheid is maar op een tot dusver] ongekenden voet. Hij redeneert aldus: Veel en toch veel te weinig is tot dusver, ten behoeve der gelgkheid verricht. Tronen zgn omver geworpende adel is van voorrechten beroofdhet verschil der standen is ver nietigd of althans de scherpheid der af scheiding grootelijks verzacht; de ongelijk heid in politieke rechten is overal ver minderd, hier en daar geheel weggevallen het was een goed begin, maar wat heeft het gebaat Eéne ongelgkheid is er overgebleven, de ergste van allen; de ongelijkheid der bezittingener is rgkdom en armoede, overvloed en gebrekwat beteekent vry- heid en stemrecht, wanneer menigeen de erfenis zgner vaderen in lediggang verliest, en ik, om voedsel te hebben, tot dienst baarheid verplicht ben Wat heb ik er aan of ik vrg heet, als ik mg, ten behoeve van den rgke, een zuren arbeid, dien ik als weldaad afsmeek, moet laten welgevallen Is het voordeel bengdenswaard, terwijl ik verhonger, op de lijst der stemgerech tigden te staanIs dit VrijheidGelijk heidBroederschapVerloochen uw leus, of maak dat er een einde aan de erger- lgkste van alle ongelijkheden zg. Maar, vriend hoe kan dit Hoe of dit kan antwoord de wgze socialistop zeer eenvoudige manier zon der langdurig uitstel, zonder noodeloozen omslaghet kan en het kan ook alleen plaats hebben, wanneer de Staat voor een juiste verdeeling van het eigendom zorgt. De grond van het kwaad is dat de Staat, uit vooroordeel, het eigendom ontzien heeft. Maar moet er dan geen ontzag voor het eigendom zgn ik dacht dat ik van mijn eigendom eigenaar was. Wel neen, de socialisten stellen dit vooroordeel op zij. De vrge en gelijke menschen hebben zich vereenigd in een Staatde Staat is zoowel de algemeene eigenaar als hij de algemeene wetgever is. De regeling kan dus zeer eenvoudig zgn. Door staatsbankroeten, door velerlei be lasting, door verbod van erfmaking, door overgang der goederen bg versterf in de staatskas, kan zeer spoedig de gelgkheid, die men bedoelt, bereikt worden. Er is nog iets. Alle handel en industrie zal voortaan, om het weder opkomen van ongelgkheden te beletten, gedreven worden door den Staatgemeenschappelgke arbeid zal worden verordend, onder toezicht van den Staat, die aan een ieder werk aanwg- zen en loon uitreiken zal. Dit staatsmonopolie zal het middel en het begin zgn van eendrachtige samenle ving, van een aardsch Paradys. Gg behoeft ook niet tot den bedelstaf te vervallener zal altijd voor u eene plaats in eene der groote landswerkhuizen zijn. Ma. Gkoen van Pbinstebeb. Des morgens maak den Heere] groot, Des middags eet tevreê uw brood, Des avonds denk aan uwen dood, Des nachts slaap weg al uwen nood. Geloof niet alles, wat gg hoort, En doe niet alles, wat gg moogt, Gebruik niet alles, wat gij hebt, En zeg niet alles, wat gij ziet, Zoo spaart ge u zeiven veel verdriet. De christen kan op rozen gaan, Die midden onder 't kruis blgft staan. Een oefenaar by de gereformeerde kerk in zijn burgerlyke rechten verkort. Dit mag men vragen, nu een gemeente raad (te Loosdrecht) weigerde een dergelyk man, den heer Floor, als raadslid toe te laten. Hier moeten Gedeputeerde Staten be slissen want een dergelgke benoeming tot gemeenteraadslid heeft nog nooit plaats gehad. Stellen die den raad is het gelyk dan is daardoor van overheids wege vastge steld dat ook een oefenaar bedienaar van den godsdienst is. Onzes inziens een onjuiste opvatting. Een oefenaar is geen dienaar des Woords en derhalve verkiesbaar tot raadslid. 21 Aug. '95. Aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal De ondergeteekenden, uitmakende het bestuur der Anti-Revolutionaire Kies vereeniging Voor Nederland en Oranjegevestigd te Goes. Overwegende dat, wanneer aan het volk invloed wofrdt toegekend op de samenstelling der vertegenwoordigende colleges, het wenschelijk is dat dan ook de verschillende inzichten en meeningen die onder dat volk bestaan zich in die colleges kunnen uitspreken en doen gelden dat door de indeeling in kiesdistric ten wel eenigermate, maar toch op zeer onvolkomen wijze aan dit billijk en heilzaam verlangen wordt tegemoet gekomen, en dat waar, zooals voor de samenstelling der Gemeenteraden, die indeeling ontbreekt, op den duur slechts één» meening in staat is zich te doen hooren dat de burgerij, de verderfelijkheid van dit systeem gevoelende, zich ge noodzaakt ziet tot het vormen van al lerlei kunstmatige, niet op de natuur der dingen gegronde verbindingen; dat, daargelaten of het door sommigen geopperde bezwaar dat in een politieke vergadering, bekleed met zoodanige bevoegdheden als toekomen aan de Staten-Generaal, eene te groote verbrok keling in partijen en groepen misschien gevolgen zou hebben die voor het alge meen beleid van 's lands zaken gevaarlijk zijn, al dan niet grondig is, dit be zwaar toch niet kan gelden voor lichamen als die der Provinciale Staten en Gemeen teraden, welke slechts beperkte, bij de wet uitdrukkelijk omschreven bevoegd heden bezitten, en behalve met de zorg voor eigen huishouding en bestuur, alleen met de uitvoering van wetten worden belast; dat, mitsdien eene regeling van het kiesrecht, waardoor aan de verschillende inzichten en meeningen die onder het volk bestaan beter gelegenheid gegeven wordt zich te uiten dan onder het vigeerende meerderheidsstelsel mogelijk is, ter wille van de ontwikkeling van het politieke leven des volks en den goeden en geregelden gang van zaken, zeer gewenscht is; overwegende dat zij in het midden willen laten of het zoogenaamde systeem Hare, dan wel eenig ander het best aan hunne wenschen zou te gemoet komen wenden zich tot Uwe Vergadering met het eerbiedig verzoek dat het Haar moge behagen bij de aan staande wijziging der kieswet bij Hare Majesteit aan te dringen op de invoering van een proportioneel kiesstelsel, waar door eene alzijdige vertegenwoordiging beter dan tot dusver tot haar recht komt. Het welk doende enz., J. DONNER, M. DE JONGE Jz., J. ADAM, J. DE HOOGH, C. ORANJE Lz., J. BUIJSE, C. E. VAN KOETSVELD Cz,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1895 | | pagina 1