Gevleugelde woorden. Gemeenteraad van Goes. SCHOOLNIEUWS. GEMENGDE BERICHTEN. De pers kan ziek nu eenmaal niet aan eiken avonturier' als haren bondgenoot vastklampen. Dat de Middelburgsche Crl. het deed, laat zich nog verklaren, dewijl zij zich, na haar fiasco met Van Deth, gaarne door middel van Ruijter zou rechtvaardigen en een aanloop noodig had voor de op zichzelf zeer aan te bevelen „Verzorging van weezen in het Huisgezin". Doch over het algemeen is het onvoor zichtig zoo aangrijpend te zijn. Veel toch van wat op dat. gebied in omloop gebracht wordt, is valsche munt. En nu wat Ruijter betreft. Zijn onze in gewonnen informatiën juist, dan is deze er heusch de man niet voor om brochures te schrijven. Hij zou een dergelijk werk beter bijv. aan den socialistischen boedelin- kooper Reens kunnen toevertrouwen. Mo gelijk heeft deze heer hem wel geholpen, die hem dikwijls bezoekt en in zijn zaken behulpzaam is. Ruijters vrouw is indertijd als kind met hare broertjes en zusters door haar vader in allerellendigsten en behoeftigsten toe stand achtergelaten, endoor Mevrouw Van Pallandt opgevoed zij is na het huwelijk met Ruijter Roomsch geworden. De beide zoontjes van Ruijter, op voor spraak van Baron v.Pallandt in de Weesin richting opgenomen let wel, het zijn geen weezen zijn door Ruijter terug gevraagd en door de Weesinrichting te ruggegeven. De bedoeling van Ruijter en diens vrouw met deze terugvraging was om de beide knatpjes Roomsch te laten worden teneinde zich daardoor geldelijken steun te verschaffen van de Roomschen. Hun moet zelfs van Roomsche zijde op die voor waarde hulp zijn toegezegd. Bij deze mededeelingen wensehen wij bet voorloopig te laten. Wy gelooven dat, in dien de Midd. Crt. bij hare Amsterdamsche vrienden naar den schrijver(?) van ditvod- derig brochuretje en zijn» vrouw hal ge ïnformeerd, zij voor de eer om hein bij hare lezers in te leiden, vooral immers na hare ervaring met Van Deth, zou hebben bedankt. Inmiddels blijve aan Neerbosch de wijs heid loegebeden om hare weezen met vader lijke trouw te verzorgen zich en hare in richting steeds meer te herzien en te ver beteren en tal van burgers aan te kwee ken, die zich wensehen aan te gorden met kracht om het ideaalweezen in het huis gezin, te verwezenlijken. Want daarin heeft de Middelburg sche Courant groot gelijk. De weezen behooren niet in de weeshuizen maar in de huisge zinnen te worden opgevoed en verpleegd. En wanneer alle voorstanders van dit denkbeeld, het niet lieten bij woorden, dan zouden inrichtingen als Neerbosch reefs lang tot de geschiedenis behooren. Doch tot dit anders worde zij men voorzichtig in zijn oordeel, en breke den staf over dergelijke inrichtingen niet, al thans niet aan de hand van den eersten den besten malcontent die zich als censor er over opwerpt. opgevangen uit den mond van Liberale kamerleden. (Tot opfrissching van sommig er geheugen (Ik) wil het clerieaal ziekteproces niet storen. (Ik) geef de voorkeur aan doorzie ken tot er een Jenner, Pasteur of Koch opstaat, met een lymphe tegen den bacil van de elericale lupus. Rutgers. Zal het blijken dat de minister op de stang gereden dient te worden, laten wij dan als leden van Volksonderwijs toonen dat wij niet ongestraft duiden dat het openbaar onderwijs wordt benadeeld en miskend. v. Swinderen. Waar de, o zoo liefelijke en verdraag zame verkondigers van onverschillig welke orthodoxie zich vermeten de hand naar den Staatsteugel uit te strekken, daar voegt een onbewimpeld en krachtig grondwettelijk verzet. Verzet met het woord, zoo't kan; met de daad zoo 't moet. Levy. De kerkelijken moeten opzoeken een ander land, een land waar de aarde nog niet draait, waar men Gods water over Gods aaker laat loopen. Lieftinck. 19 Aug. '95. De St.-Ct. no. 193, bevat de statuten der Naamlooze vennootschap de Viissingsche Duinwaterleiding-Maatschappij, te Vlissie.- gen, bewilligd bij Kon. besluit van 25 Juni 1895. (Wijzigingen.) en der Neder- landsche Tiend-Maatscbappij, te 's-Graven- hage, bewilligd bij Kon. besluit van 24 Juli 1895, met een kapitaal, groot f l.OOO.OOO, verdeeld in aandeelen, groot f 1000, waar van de de eerste serie geplaatst is. Voor de eerste maal zijn benoemd tot directeuren de heeren F. A. O. de Ridd :r en J. J. VVerumcus Buning, tot commis sarissen de heeren F. Lieftinck, mr. H. J. Hamaker, W. E. K. Lenshoek, mr. W.J. Saouck Hurgronje, F. F. 's Jacob en A. Oppenheim en tot leden der commissie van onderzoek de heeren D. van Houten, van Soest en A. D. Vijgh. Het doel der vennootschap is het koopen en exploiteeren van tienden, gevestigd op onroerende goederen, binnen ïhet rijk in Europa gelegen; het vergemakkelijken van den afkoop van tienden en de uitgifte van schuldbrieven. Zitting van Vrijdagavond te 8 uren. Voorzitter de heer burgemeester. Tegenwoordig 11 leden. Afwezig de heer J. Faberij de Jonge met kennisgeving. Eene vacature. Mededeeling wordt gedaan dat de op 13 Juli jl. gehouden verpachting van ge meenteeigendommen bij opbod voor zeven jaar f 133,90 meer heeft opgebracht en dat de onderwijzer D. J. Remijn de hoofdaete heeft verkregen en daardoor recht heeft op verhooging zijner jaarwedde. L it de ge -eenterekening over 1894 blijkt dat is ontvangen f 112.286.92 eu uitge geven f 109.175.42, zoodat zij sluit met. een goed slot van f3111.50. De gemeentebegrooting voor 1896, die overgelegd wordt, sluit in ontvangen uit gaaf met een bedrag van f 102.913,45, zijnde daarbij gerekend op f 1329.83 voor onvoor ziene uitgaven. De geloofsbrieven van de nieuw gekozen raadsleden, de heeren De Jonge Mulock Houwer, Van der Peijl, Janssen, V. d. Leeuw en Temperman, worden door eene commissie bestaande uit de Heeren Ocht- man, Quist en Coenen, on ierzocht, de heer Ochtman rapporteert namens de commissie en de geloofsbrieven worden unaniem goedgekeurd. Tot tijdelijk leeraar aan de H. B. S. wordt benoemd de heer A. Blackstone, en tot leeraar in de geschiedenis aan de in richtingen voor mi idelb. onderwijs de heer A. Borgeld te Sappemeer met alg. st. Met üem waren aanbevolen de heeren dr. W. van Geer te Leiden en Sj. de Vri'S te Leeuwarden. Het groot aantal leerlingen aan de bur geravondschool heeft burg. en weth. ge noopt op advies van den directe ïr voor te stellen een tijdc-lyk adsistent leeraar in het teekenen voor de le klasse met 1 Sept. 1895 aan te wijzen, wat een uitgaaf van f 150 zou vorderen. Dit wor.lt goedgevon den en burg. en weth. worden gemachtigd uit den post voor onvoorzien het vereischte voor dit jaar te vinlen. Het le suppl. kobier van den hoofd, omslag over 1894 wordt vastgesteld op f238,56 met 26 en dat der belasting op de hon len op f 12 met 3 eontribuabelen. Vervolgens komt aan de orde de begroo ting der dd. schutterij voor 1896, sluitende op een bedrag van f510,53 met een sub sidie uit de gemeentekas van f495,53. De heer Den Boer heeft in de uitgaven een optellingabuis ontdekt van f 10, die dus afgetrokken dienen te worden van het totaal en de gemeente-subsidie met f 10 doen verminderen. De voorzitter gelooft aan een schrijffout en heeft een au Ier exemplaar gezien waar de optelling uitkwam. De heer Den Boer zegt alleen te kunnen beoordëelen wat ter visie heeft gelegen, en in dat exempl. is een fout. De heer M. de Jonge Jz. zegt dat de fin. commissie een ander exempl. der Be grooting ^de schuttersraad zendt er 4 in) heeft ontvangen en dat daarin een schrijf fout was gemaakt van f25, hij betreurt het dat die administratie in zoo slordige handen is. De voorzitter zegt na vergelijking dat de f 10 door dhr. den Boer bedoeld, wer kelijk in de Begrooting behooren te worden gebracht als jaarwedde van eenen bode. De heer M. de Jonge Jz. heeft vroeger als lid der tin. comm. herhaalde malen last gehad van de onnauwkeurige administratie der schutterij en verzoekt B. en W. bij het terugzenden der begrooting, den schut tersraad uit te noodigen met die admini stratie iemand te belasten die althans in staat is zonder fouten te copieeren en een behoorlijke optelsom te maken. Het gasthuis-bestuur wordt gemachtigd tot eenige af- en overschrijvingen tot een bedrag van f 690.58, zulks op voorstel van burg. en weth. en advies der financieele comrais ie. De financieele commissie wijst er echter op dat het gasthuis-bestuur een post van f545.75 heelt uitgegeven, zonder dat daar voor iets op de begrooting voorkomt, terwijl baars inziens die uitgaaf over 1895 in uit gaat gebracht moest worden. Na toelichting van burg. en weth. wordt als boven besloten. Verschillende aanvragen om afschrijving van H. O. en belasting op de honden wer den ingewilligd en staten van oninbare postel en restanten van den H. O. en de belasting op de honden goedgekeurd. Ten slotte wordt aan burg. eu weth. mach tiging verleend te beschikken over den post van f 92.92V». Nadat de punten der agenda zijn afge handeld, neemt de Voorzitter het woord en zegt deze vergadering niet te willen sluiten alvorens een woord te hebben ge richt tot de heeren den Boer en Adam die voor 't laatst deze verg. bijwonen, en ver volgt daarna ongeveer: Van mij zal van deze plaats allerminst worden verwacht dat ik een oordeel zou vellen over de uitspraak der kiezers, maar het doet mij genoegen dat de Heeren den Boer en Adam door hunne tegenwoordigheid mij in de gelegenheid stellen hun persoonlijk een woord van dank toe te spreken voor het vele goede dat door hen in het belang der gemeente is gedaan. Dien dank breng ik den heeren hier namens de burgerij, daarbij mijnen persoonlijken dank voegende voor de wel willendheid die ik steeds van de Heeren mocht ondervinden. Onnoodig zal 't zijn, al staan de heeren straks in een andere ver houding tot de gemeente u bij deze voort durend hare belangen op 't hart te binden, overtuigd als ik ben dat die steeds bij u een willig hart zullen vinden. Gaarne had ik ook dit woord gericht tot dhr. Faberij de Jonge, die tot mijn spijt wegens uit- steligheid afwezig moest blijven. De heer Den Boer dankte den voorzitter voor de hartelijke woorden tot hem gericht. Waar hij 24 jaar achtereen de eer hal, in dezen Raad zitting te hebben gehad, dankte hij den voorzitter, de wethoulers en leden, voor de welwillende behandeling steeds ondervonden. Heeft hij gedaan wat hij meende in het belang der gemeente te moeten doen, en voor zoover zijne krachten hem toelieten, de kiezers hebben anders geoordeeld en hij wenscht dat besluit te eerbiedigen. Zich in het welwillend aandenken der leden aanbevelende, uit hij de beste wen sehen voor Goes, en verklaart hij zich gaarne bereid de Gemeentebelangen waar het hem mogelijk is te bevorderen. De heer Adam dankte eveneens voor de door den voorz. gesproken woorden, voor de nette en humanebehandelingondervonden, beval zich in het vriendelijk aandenken dei- leden aan, verzekerde van zijne voortduren de belangstelling in gemee itezaken er. uitte de beste wensehen voor Goes. Vlissingen. Bij beschikking van den Minister van Waterstaat enz. is een Pen sioen verleend van f 332, 's jaars aan den sedert 1 Juli j.l. eervol ontslagen brieven besteller J. van Gelderen alhier. Pensioneering van werklieden. Naar aanleiding vin de instelling eener Staats-commissie in zake de pensioneering van werklieden zegt Patrimonium „Men hebbe niet te hooge verwachting, want liet is een onderzoek dat in de eerste plaats aan de commissie is opgedragen, en men weet „van zoeken heeft men in Ne derland slag." Daarbij is haast misschien nog scha lelij k, maar zoeken en voorhijloopen en toch niet zien overkomt hier te lande niet weinigen en is helaas! iuheemsch. Daarbij bedenke men, er wordt niet ge- eischt dat de Staatscommissie naar billijk- heidsgronden een betoog zal leveren, maar uitdrukkelijk wordt haar opgedragen aan te wyzen dat naar recht en dus op rechts- gronden steunende de aanspraken zuilen luiden, waarop pensioen zal worden aan gevraagd en toegekend. Denk nu maar aan de pleitzaal en hoe wonderlijk daar soms over 't geen recht en onrecht moet heeten, wordt geoordeeld. Toch vertwijfele men niet, want het goed recht waarop Staatszorg voor onderwijs, voor kunstmuseums enz. steunt, is ook nog nooit bewezen. Men heeft het ma-.r aan genomen, ons opgelegd en laten betalen. En nu heet het recht. Maar boveual, men geve aan het wan trouwen, dat nu al on lerscheidene leden der Staatscommissie zocht te brandmerken en verdacht te maken, geen plaats. Een ieder spreekt naar eigen inzicht en spoort tot handelingen aan of raadt ze af, naar hetgeen hem oorbaar voorkomt. Voorts, de zaak is aan de orde, en kan wel worden tegengehouden, maar niet meer in den doofpot worden gestopt. Als we nu eerst maar een ander kiesrecht hebben, dat zal de organisatie van den ar beid bevorderen. Dan volgt een andere Kamer. Daarna Kamers van Arbeid. Eindelijk ook wel pensioenregeling. Nogmaals zeggen we den heer Heldt dank voor zijne motie, al zouden wy in zijne plaats nadat ze in de Kamer was mishandeld, ze zeker hebben ingetrokken. De nu benoemde Staatscommissie is er toch eene vrucht van." KERXNIEUWi. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Lopik door ds. W. A. Keers te Veere. De Synode der Ned. Herv. Kerk, te 'sGravenhage vergaderd, besloot Vrijdag om het bestuur der Doetinchemsche Zen- dingsvereeniging op zijn verzoek betreffende het studeeren van zoogenaamde propaedeutici te Amsterdam te antwoorden, dat deze zich te beschouwen hebben als behoorende tot de aanstaande evangeliedienaren, bedoeld bij art 11 van het regl. op het Hooger Onderwijs, over wie het toezicht aan de kerkelijke hoogleeraren is opgedragen, en zij dus verplicht zijn ree ls bij den aanvang hunner studiën zich te doen inschrijven in het kerkelijk album dier hoogleeraren. Geref. Kerken. Goes. Zondagnamiddag nam onze ge liefde leeraar ds. VV. Kapteijn afscheid met eene predicatie naar Hand. 2032. De heer onderling B. M. den Boer be dankte ZEerw. voor al zijn trouwen arbeid en ijver, waarmede hij nu drie jaren lang de gemeente hal gedienjl. De gemeente zong den leeraar toe Psalm 121:4. Van de classis-predikanten was geen en kele aanwezig. De vele tranen die gestort werden bij dit afscheid getuigden van den grooten spijt waarmede, behoudens misscnien een enkele, de gansche gemeente dezen prediker ziet heengaan. Moge hij ten zegen zijn op zijne nieuwe standplaats Evang. Luth. Kerk. Beroepen te Groeae ds. C. F. Stellwag te Deventer. Geslaagd te Breda voor de hoofdaete de heer M. Lindhout te Goes. Voor de betrekking van leeraar in de staatswetenschappen a in de H iogere bur gerschool te Dordrecht worden aanbevolen de heeren D. Stigter, te Goes en L. van Bruggen te Breda. Vlissingen. Geslaagd voor de acte Fransch L. O. jl. Zaterlig de heeren \V. Sroo Wz. en J. van der Duijn Schouten, onderwijzers aan de Christelijke school Nieuwstraat alhier. Middelburg, Dior de Commissie van Toezicht van den „Kinderspeeltuin" alhier is besloten om de herdenking van het vijf jarig bestaan van den Tuit., welke herdenking het voorgaande jaar voornamelijk door het bezoek der Koninginnen is uitgesteld, als- nu te doen plaats hebben op den XV jaardag van H. M. Koningin Wilhelmina. Het voornemjn bestaat dat de kinderen van de verschillende scholen, die daartoe het recht van toegang hebben, door de kaartjes van trouw bezoek en het werken aan de verschillende werktuigen, zich om éen ure in den Tuin zullen vereenigen en in optocht, met het muziekkorps der Schut terij, zich zullen begeven naar het Schut tershof. Am het kinderfeest dat te 2 uren als dan zal plaats lubben, zal alleen toegang verleend worden aan de Begunstigers, Le den en Huisgenooten van den Tuin, met hunne dames tegen eene entree van 25 ct. de persoon en aan de kinderen beneden de 14 jaren, van bovengenoemden, entree 10 ct. (Ter gemoetkoming in de kosten aan dat feestje verbonden). Door den Heer D. Theodoor Sehramade, Directeur en Arangeur van feestgelegen heden te Rotterdam zal eene uitvoering worden gegeven in Humoristische Goochel kunst, Marionnetten Theatre, Raadselspel om prijsjes, Karakter-poikile, Musce Ten- tamaresque, enz. Indien mogelijk zal ook aan dat samen zijn worden verbonden de uitvoering van een paar zangnummers door de kinderen, terwijl door bovengenoemd muziekkorps by den aanvang eenige stukken zullen worden uitgevoerd. De Midd. Crt. bevatte Vrijdag het volgende bericht Naar men ons heden uit Zaamslag seinde, is de burgemeester De Bokx aldaar heden voormiddag op zijne weide door 3 personen overvallen. Na hem nagenoeg den hals te hebben afgesneden, hebben zij hem in een put gnworpen. Men heeft eenige personen in de richting van het Spui zien vluchten de daders zijn onbekend. De toestand van den aange vallene is hopeloos. Een naler bericht meldt ons dat de burgemeester, oud 74 jaar, Zondag is over leden. Eeu onderzoek naar de daders heeft niets aan het licht gebracht. Alleen heeft men gezien dat aan het me» van den ver moerde eenig bloed en slijk kleefde. Ellewoutsdijk. Vrijdag werd alhier het derde of laatste stuk gezonken, door den aannemer Tollenaar uit Terneuzen,in tegenwoordigheid van autoriteiten en vele andere belangstellenden. Het stuk was 1020 M' groot. Bij de zinking deden dienst drie groote tjalken, zes hoogaartsen en pl. in. 60 dijkwerkers. Het werk liep ook nu goed van stapel. Thans zijn 3620 M! oever met goed geballaste zinkstukken verdedigd. Den aannemer rest nu nog belangrijke steenstortingen uit te voeren. Bruinisse. Zaterdagavond zijn aan de woning van den wethouder, waarnemend burgemeester, den heer Zach. Hoogerheide de ramen der woonkamer ingeslagen. De daders zijn onbekend. Woensdag a. s. viert D. V. de we duwe Vuijk-le Haan te Kapelle aan den IJsel gezind en wel haar 104 den geboortedag. Nadat de oppasser van een luitenant van het 3e liegt, veld-art., te Bergen op Zoom, een paard, dat deelgenomen had aan de races te Nijmegen, 'savonds op stal had gezet, kreeg hij van het dier een geduebten trap. Met moeite naar boven geklommen zijnde, viel hij door de duisternis misleid, door een geopend venster op de stra t. Eerst na verloop van meer dan een uur, werd hij in bewusteloozen toestand aan getroffen. Naar het garn. hospitaal vervoerd bleek aldaar zijn toestand niet zonder ge vaar. Een tweejarig meisje te Amers foort dronk uit een glas ontsmet tingsvloeistof en stierf binnen een paar dagen, waarschijnlijk aan de gevolgen daarvan. Het glas, waarin een kunstoog eener zuster ter desinfectie was nederge- legd, had men, onvoorzichtig genoeg, onder het bereik van de kleine gelaten. Uit Heerlen wordt aan de L. K. geschreven Woensdag-namiddag br.chten twee vrou wen eens koe bij de gebr. K., slagers al hier. Eene der vrouwen zeide van Groten- rath (Pruisen) te komen en de koe te willen verkoopen, omdat zij in geldnood verkeerde. Voor de som van 60 thaler plus minus f 60 onder de waarde werd de koe door voornoemde slagers gekocht. Donderdagmorgen bleek echter, dat de koe te Eygelshoven gestolen was. Zrr behoorde toe aan den landbouwer G. Benders aldaar en aas te 4 uur Woens dag-namiddag uit een afgesleten weide ontvreemd. De dievegge, vrouw van een landbouwer te Grotenrath (Pruisen) werd aangehouden ten huize harer moeder te Nieuwenhagen. Toen de vrouw naar den burgemeester werd gevoerd tot vaststelling harer iden titeit kreeg zij een toeval, gevolgd door een hevige bloedspuwing, zoodat geeste lijke en geneeskundige hulp ingeroepen moest worden. Zij werd van de H. Sacramenten voor zien en haar toestand is zeer ernstig. Natuurlijk kon zij niet verder vervoerd worden. Zij wordt thans door tw e man schappen onzer brigade bewaakt. In haar bezit werd bet bedrag dsr verkoopsom bijna geheel teruggevonden. Waarschijnlijk staan wij hier voor de noodgedwongen daad eener arme misdeelde en vervolgde vrouw, en is deze treurige daad het laatste bedrijf van een aller treurigst levensdrama. Deze vrouw was dubbel ongelukkig: zij was arm en lijdend, lijdend aan een der vreeselijkste kwalen, de epylepsie of vallende ziekte. En ondanks haar ellendigen toestand werd zij nog mishandeld door haar man. Nu weer zou hij haar uitgezonden mis schien weggejaagd hebben met de op dracht: ga geld halen, ik moet geld hebben Een dwaze weddenschap is aangegaan door twee studenten uit Nancy, die tij delijk te Parijs vertoeven. Zij hebben aangenomen naar huis te loopen op hunne handen, terwijl een ander hunne voeten vasthoudt, telkens een half uur achtereen. Op die manier rekenen zij den weg van Parijs naar Nancy in twintig dagen af te leggen. Woensdag had te Kiel op de Gaar- scho werf van het scheepsbouw-etablisse- ment "Gerraania" een ontzettend ongeluk plaas. Vele arbeiders waren werkzaam op het stoomschip „Bonn". Van de „Bonn" voerde een voetbrug naar een Turkschen torpedojager, die in reparatie ligt. Toen zij tegen het schaftuur zich op de brug verdrong;!! om aan den wal te komen, brak de brug krakend doormidden en allen stort ten met de overblijfselen van de brug naar beneden in het 12 meter diepe water. De goede zwemmers werden door niet-zwem- mers vastgegrepen en in al hunne bewe gingen belemmerd. Een jong werkman greep met drie mak kers een plank en alle vier trachtten daar mede den oever te bereiken. Drie hunner werden echte r door andere wanhopige drenkelingen weder afgetrokken en alleen de eerste werkman bereikte den wal nadat hij zijne drie makkers voor zijne oogen had zien v.rdrinken. Verscheidene arbeiders werden door de neerstortende brug zwaar gewond. Tot heden heeft men 22 lijken gevonden, meest allen van vaders van huisgezinnen. Onder de socialisten te Roubaix heerscht groote ontsteltenis wegens den zelfmoord van den leider der werklieden, Berguet. De overledene heeft een brief achtergelaten aan de socialistische hoofden te Parijs, waarin hij deze ten last legt, dat zij hem een rol hebben laten spelen, waartegen hij niet opgewassen was en waar door hij familie en arbeid veronachtzaamde Een Beierseh paardenkooper kreeg een jaar geleden een verschrikkelijken klap van een paard. Hij stierf niet aan de ge volgen maar werd stom. Verleden week had hij weer een paard aan de hand, het dier schrikte en gaf den koopman een klap, die hemlanguit tegen den grond deed vallen. De omstanders sehoten toe, maar bemerk ten spoedig, dat hij meer geschrikt dan ge wond was, want hij begon dadelijk het paard heftig uit te schelden. De Beiersche doktoren zyn in één verbazing over deze hoinoeopatkische kuur. Als een staaltje ten bewijze hoe taai de parlementaire tradition in Engeland zijn, volge hier het verhaal hoe de ver kiezing van Gully tot speaker door de koningin is bekrachtigd, gelijk met tal zijner voorgangers sinds onheugelijke tijden is geschied. Het Huis der Lords kwam bijeen oin 12 uur en vijf Lords, onder praesidium van den Lord-Kanselier, namen zitting als Koninklijke commissie. Een der ambtena ren van het Huis, Yeoman Usher of the Black Rod, kreeg hevel de Commons te ontbieden. Deze heer treedt de vergader zaal der Commons binnen, buigende voor den speaker-elect en zegt„Meester Spea ker, de Lords, daartoe gemachtigd in kracht van H.M.'s commissie, verlangen dat dit 'geachte Huis onmiddellijk zijn opwachting make in het Huis der Peers." Dan gaat het in processie naar de Lords, de Sergeant-at-arms voorop met den staf, die op tafel voor den speaker ligt, in de hand. De gekozen speaker komt voor de bar van het Hoogerhuis en zegt tot de heere* der commissie, die met gedekten hoofde, na even gegroet te hebben toe- hooren „My Lords, ik moet uw Lordschap' mededeelen, dat, gehoorzamende aan haat Koninklijk bevel, H.M.'s getrouwe Co®' mons, in de uitoefening van hun ontwijfel' bare re.hten en privilegiën, zijn overge gaan tot de keuze van een speaker en dat hun keuze is gevallen op mij. Derhalv- plaats ikj mijzelf voor uwer Lordschap' bar en bied mijzelf eerbiediglijk aan voJ' H.M.'s genadige approbatie." De Lord-kanselier antwoordt„Mr. Gullj'i wij hebben in opdracht u te verzeker®1' dat H. M. zoo ten volle overtuigd is va» uw ijver voor den openbaren dienst en r»"

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1895 | | pagina 2