SCHOOLNIEUWS. GEMENGDE BERICHTEN. gtfWaagi waarom zij niet," öf zelden ter kerk kwamen, en. kreeg nu. het volgende te vernemen Broeder A, een groot handelaar, zou altijd tegenwoordig zijn, als de godsdienst oefening maar op een ander uur gehouden werd. Broeder B, een gezeten burger en voor beeldig vaderlander, is verplicht de gods. dienstoefening op te otteren aan een kie zersvergadering of openbare meeting, die in Italië en Fraakrijk, helaas altijd op Zondag vallen. De heer G. gevoelt zich bezwaard door het laatste besluit van den kerkeraad, en meent daartegen niet beter te kunnen protesteeren dan door weg te blijven. De heer D. is tegen de altjjd terug- keerende koliekten, en meent nu zijn af keer van het gedwongen geven te moeten toonen door niet ter kerk te komen. Broeder E. zou graag met zijn gezin ter kerk gaan, maar het lokaal is zoo, dat het hem onmogelijk is. De heer F. heeft veel last van koude voeten hij zon wel komen als hij in de kerk maar een warms stoof kreeg. Broeder G. moet op raad van den dokter alle vochtigheid vermijden. En hij heeft in den kerkmuur een paar natte plekken gezien. Mevrouw H. heeft versehe lucht noo- dig, anders valt zij in slaap. Maar in de kerk is weinig luchtdus doet zij beter van thuis te blijven. De heer I. kan volstrekt niet tegen tocht en wil de vergadering niet lastig vallen door zijn veelvuldig genies. Broeder K. heeft sleohte longen hij kan geen adem halen in een lokaal, dat zoo met menschen bezet is. De heer L. is zoo licht bezweetdaar om dient hij God, zooals de koningen van Babylonië en Petrus te Joppe, op het ter ras vóór zijn woning. Mevrouw M. kan geen uur lang zit ten de dokter heeft haar veel beweging bevolen. Broeder N. kan des avonds nooit te kerk komen, want het gaslichthindert hem aan de oogen, zelfs als hij een donkeren bril op heeft. Broeder O komt niet, omdat het gas zoo hoog of zoo ver weg is, dat hij in zijn gezangboek niet lezen kan. Juffrouw P heeft niemand om haar te begeleiden, en zij gaat nooit alleen uit. Juffrouw Q hoort moeilijk, en haarplaats is te ver van den preekstoel. Mevrouw E is erg zenuwachtig in de kerk, sedert zij daar eens een dronken man heeft gezien. Juffrouw S heeft een hondje dat kan zij toch niet meenemen naar de kerk Maar het alleen thuis laten? O, daar kan zij niet aan denken! Het arme beest Mevrouw T zou wel meer ter kerk ko men als zij haar kinderen kon meenemen; maar die ziin verwend p.n 7.««r anruaua' Zuster U kan het maar niet eens worden met den predikant, wiens theologisch standpunt het hare niet is en wiens pree- ken zij middelmatig vindt. Zuster Y heeft vriendinnen die haar al tijd juist onder kerktijd bezoeken. Broeder W krijgt des Zaterdagavonds veel bezoekdan wordt het laat en is hij des Zondags morgens niet geschikt, om naar de kerk te gaan. Mevrouw X is nooit vroeg genoeg klaar en zij vindt het ongepast om te laat in de kerk te komen. Juffrouw Y komt niet, omdat zij daar menschen ziet die zij voor huichelaars houdt. Juffrouw Z is al wat ouder. Zij ergert zich aan de nieuwe gezangen wier melo- diën zij niet kent, daar zij haar gansche leven psalmen en andere liederen heeft gezongen. Boven al die beschuldigingen zou de Heiland schrijven: tiy wilt tot Mij niet komen, om het eeuwi ge leven te hebben Vaderlander(Ie Chrislianisme). worden opgevangen. Zij zijn niet in tweeën gesneden, maar de snede is dieper dan de halve dikte en dit voorkomt, dat de ban kier, die ze in betaling heeft, ze weer circuleert, alhoewel hij ze, nadat ze zoo gesneden zijn, kan terug krijgen. Dit doet men nooit, maar men accepeert de waarde aan goud volgens het gewicht. Maar niettegenstaande ik gaarne wat langer het gezelschap mijner schrandere kennissen, de weegmachines, zou willen genieten, leidt men ons weg langs eene andere corridor, vanwaar men het uit zicht heeft op den tuin der Bank. liet is een verrassend gezicht die tuin, met hoo rnen even oud als het gebouw zelf, en dat in het centrum van de bedrijvige „City" van Londen. Er heerschte hier zulk eene kalme rust, die bij het afgelegen voorko men der omgeving wel past en men zich in zijne verbeelding gemakkelijk kan ver plaatsen naar de binnenplaats van een oud slot, zonder een sterveling buiten de muren. Wij bereiken de schatkamer. Voordat wij het op een na het rijkste gewelf der Bank betreden, toont men ons de transac ties van een dag van het banknoten-depar tement. Deze bedragen 373.000(f4,500,000) Een andere bewaarder wendt zich tot ons met een half dozyn lijstjes, en met eentonige stem, alsof Jhet het opdreunen van een lesje gold klinkt het„Dit is eene banknoot voor eeft millioen pond sterling!" Hij toont ons een groezelig stukje papier met een paar woorden er op gekrabbeld. „De eerste banknoot, die uitgegeven werd Dit blijkt eene traite te zijn, groot 500 p.st. met de bedragen, waarvoor werd ge Bij het examen voor de Hoofdacte slaagde Dinsdag te Utrecht dhr. L. A. van der Bent, van Terneuzen,onderwijzer in eerstgenoemde gemeente. lerseke. Het kermisgejoel was nog niet klaar en daar hoorde men de toren klok alarm luiden. De landbouwschuur van L. de Koeijer op de Paardenmarkt stond in volle vlam. Gisteren was de oogst er in geborgen, die dus, benevens 1 veulen, 2 geiten en 2 kalveren er in verbrandden. Twee personen werden als verdachten ondervraagd. Uit Middelburg wordt gemeld, dat wederom een reclame, thans van den korporaal A. G. van het ?e regiment in fanterie aldaar, tegen een straf, hem door den commandant opgelegd, ongegrond is verklaard en hij om die reden gestraft is met 14 dagen provoost, waarin hij heeft berust. Deze en vroegere gevallen waarin door reclame telkens werd berust in de dispositie door den krijgsraad genomen, bewijzen, hoe lichtvaardig de klachten worden ingediend. (Tel.) Ellewoutsdijk. Daartoe in staat ge steld door den ambachtsheer die thans met zijne lamilie op zijn buitengoed in deze ge meente verblijft en dezer dagen zijn 57en jaardag vierde, werd heden eene extra be deeling van levensbehoeften gehouden, waar van on- en minvermogenden recht dankbaar genoten. Te Vlissingen is de vorige week bij het opsporen van kiezers voor den ge meenteraad op den dag der stemming van liberale zijde gewerkt met stembiljetten die van wege 't secretarie schijnen te zij« verschaft. In de Vlissingsche Crt. werd tegen dit misbruik dooreen kiezer geprotesteerd. Bedoelde kiezer herinnert er aan dat slechts één stembiljetje mag worden uitgereikt. Hij meent ook uit artikel 40 te mogen lezen dat het houden van aanteekening in het stemlokaal verboden is. Wij deelen deze opvatting niet en noodigen hem uit bij het bestuur der a. r. Kiesvereeniging er op aan te dringen dat het op gelijke wijze werke. Hoe anders zou controle op de kiezers mogelijk zijn? Trouwens minister Mackay heeft indertijd eene minder enge opvatting van artikel 40 der Kieswet verdedigd. Onder de meest hartelijke blijken van belangstelling vierde gisteren pastoor De Graaf te Vlissingen zijn 25-jarigjubilé als zoodanig. Uit al de woningen der Eoomsche lidmaten wapperde de driekleur. Vlissingen. Voor den pleziertrein naar Eotterdam zijn aan de stations de volgende aantallen plaatskaarten verkocht Vlissineen 234. Middelhui-# tQQ, Arendsderke 20, Goes 141, Kapelle-Bieze- linge 22, Vlake 146, Kruiningen-Ierseke 43, Krabbendijke 51, Eilland-Bath 17, Eo- zendaal 11. Een ernstige brand woedde eergis- teren-nacht te St. Kruis. De schuur van den landbouwer Van den Hemel, al daar, werd geheel in asch gelegd. Negen werk- en drie jonge paarden, negen melk koeien, drie vaarzen en twee stieren, be nevens al het landbouwgereedschap, twaalf gemeten rogge, eene partij erwten en hooi zijn een prooi der vlammen geworden. Zaamslag- Burgemeester de Bokx heden morgen op zijn weide door onbe kenden aangevallen en gevaarlijk, docb niet doodelijk, gewond. De gemeenteraad van Appeltern be sloot tot goedkeuring der geloofsbrieven van den oud-zouaaf Th. Banken, die tot gemeenteraadslid werd gekozen. De burgemeester heeft tegen dit besluit onmiddellijk protest aangeteekend. Volgens hem is een oud-zouaaf geen Nederlander en derhalve niet verkiesbaar als raadslid. trokken op de voorzijde ingevuld. Een andere wissel, die 111 jaren geleden bij de Bank werd afgegeven, is nu met sa- mengestelden interest tot 60,000 p.st. aan gegroeid Maar tot nog toe heeft niemand aanspraak op dit bedrag gemaakt. De banknoten, die aan de circulatie onttrok ken zjjn, worden in dit departement be handeld. Nadat de handteekening er afge scheurd is, worden zij gerangschikt en in de onderaardscke gewelven opgeborgen. Onze automatische lijfwacht begint nu sporen van bezieling te vertoonen. Uit het een of ander geheimzinnig hoekje brengt hij eene handlantaarn te voorschijn, en verzoekt ons hem te volgen. Wij loo- pen op smalle paden, gevormd door sta pels kisten, waar geen lichtstraal binnen dringt: wij bemerken, dat wij snel dalen, de lantaarn, als een beschermengel voorop. Wij loopen e»ne nog steilere helling af dan zooeven tusschen de overleden bank noten in hare sarkophagen en de kille lucht, die ons tegenslaat bewijst, dat wij tamelijk diep in den grond zijn. De ge stalte voor ons keert zich nu om en zegt op een' toon, wel berekend om zenuwach- tigen menschen schrik aan te jagen. „Nu zijn wij in het labyrinth!" Ik begin mij waarlijk een tweede Guy ïawkes te ge voelen, op weg den geheelen boel in de lucht te doen vliegen. Maar de schielijke wendingen en kronkelingen, steeds in dien verbijsterenden doolhof van opeengesta pelde kisten, worden uiterst bezwarend. Ik begin mij al ongerust te maken, dat hij ons naar den een of anderen securen kerker leidt, totdat hjj zich omkeert en Maandag brak te Cronsveld (L.) in eene boerenbehuizing, door onbekende oorzaak, brand uit, en in minder dan een kwartier stonden zeventien huizen in lichte laaie. Aangewakkerd door den feilen wind en de droogte, vloog het vuur van dak tot dak, zoodat weldra aan geen blus- schen te denken was. De volle schuren, waarin de hooi- en graanoogst lag opge stapeld, bevorderden het vernielende element niet weiuig. Daarenboven was met de brandspuiten weinig te doen, zoodat al de inspanning met de aanwezige brandspuiten van Gronsveld, Eijsden en Heer zich moest bepalen tot het keeren en nathouden der nabijgelegen perceelen er was namelijk gebrek aan water alleen den inhoud der mestvaalten en van ean put, die weldra ledig was, had men bij de hand, en ver der moest het water van elders met groote vaten worden aangevoerd. Door het omwerpen van muren en ge vels werd het vuur eindelijk beperkt. Dins dagmorgen gloeiden en rookten nog de hoopen graan in de verwoeste schuren. Droevig is de aanblik der verwoeste hui zen,waarvan de naakte schoorsteenen enstuk- ken gevels in de hoogte steken, terwijl er rondom alles nederligt. Van de wind- zijde begonnen, omvatte het vuur een zes tal huizen aan de eene, en onmiddellijk evenveel aan de overzijde der straat, en sloeg daarna over op een blok, op vijftig meter van de straat, naar het veld toe ge legen, en dat alles brandde af, als door een wonder staan een paar huisjes tusschen beide nog overeind. Meubels en vee wer den gedeeltelijk gered; van een naar men zegt niet verzekerder vrachtrijder ver brandde het paard (zijn kostwinner) sn eene koe. Zeventien gezinnen, waarvan sommige uit tien personen bestaande, zijn van dak en onderhoud beroofd, en hoewel de meeste verzekerd waren, is er heel wat schade aan have en meubels waarbij veel onver zekerd, maar vooral aan graan. De aanranding, waarvan de 22-jarige dienstbode Evertjen Van Capellenveen, in den nacht van 2 op 3 Augustus te 's Gravenhage, het slachtoffer was, moet neerkomen op de volgei.de feiten In de Boekhorststraat werd zij door 3 kerels aangehouden en is daar in een poort of stal gesleurd. Zij moeten haar toen een doek voor den mond hebben gebon den en haar kleeren hebben gescheurd. De aangevallene begon toen te schreeu wen en, vreezende ontdekt te worden, heb ben de kerels haar weder op straat gezet, waarop zij bij de politie aangifte is gaan doen. Als een bijzonderheid wordt uit Amsterdam gemeld, dat in 24 uren tijds de hulp der brandweer niet is inge roepen. -Een stuivertje op zijn kant By de herstemming voor een lid van den gemeenteraad van Nieuwer-Amstel tusschen de heeren \V. S. J. Schermer Voest (kath.) ep B. Koster (anti-rev.) wer den uitgebracht 714 geldige stemmen. Als oudste in jaren is de heer Koster gekozen. Beide heeren vereenigden 357 stemmen op zich. Merkwaardig is de manier, waarop soms eene flesschentrekkersfirma in het be zit tracht te komen der artikelen, die hare speciale aandacht trekken. Zoodra een der firmanten op expeditie uitgaat, geeft hij eene bestelling op, die op de goedkoopste wijze per postpakket in vijf a zes pakken moet worden afgeleverd. De niets kwaads vermoedende leverancier neemt op eene kaart, ter bekorting der administratie, het rembours voor alle pakketten, respectieve lijk het factuursbedrag. Bij aanbieding van de diverse pakketten worden ze alle dankbaar in ontvangst genomen, behalve het pak bezwaard met rembours, dat ge weigerd naar den afzender wordt geretour neerd. met eene plechtige handbeweging opmerkt: „Allemaal banknoten Men kan zich eenigszins een denkbeeld der hoeveelheid vormen, wanneer men verneemt, dat het getal 77.755.000 be draagt, welke 13,400 kisten vullen, die, op een rij geplaatst, 2l/s mijlen zouden meten. Indien |de banknoten opgestapeld konden woiden, zouden zij een lint vor men, 12455 mijlen lang. Hare oppervlakte is een weinigje minder dan die van Hyde- park (388 Engelsche acres 157 H.A.) hare oorspronkelijke waarde bedraagt 1,750,000 p.st. en haar gewicht ruim 90Vs ton. Nadat men ons de boeken der Bank het eerste is gedateerd 1620 heeft ge toond, betreden wij de banknoten-drukkerij. Het bekende gonzende gesnor verraadt, dat wij ons in de nabijheid eener drukkerij be vinden. Weer glazen heiningen, weer ge fluister en weer worden de geheimzinnige woorden, die ons den toegang moeten ver schaffen, uitgesproken. Zes kolossale persen zijn aan het werk; op het eerste gezicht zou men zeggen aan het couranten druk ken. Men overhandigt mij een lange strook papier, waarin ik het welbekende water merk herken. Het is een dubbelstuk, twee banknoten aan elkander. Drie kanten zijn ruw, omdat het papier met de hand is ver vaardigd, cn niet kunstmatig geprodu ceerd. De scherpe kant vindt daarin zijn oorsprong, dat de twee banknoten na het drakken worden doorgesneden. Het papier wordt gemaakt in een molen, die aan de Bank behoort en in handen is van éëne familie. Elk velletje papier moet verant- Gisteravond half negen heeft er een botsing plaats gehad tusschen een goederen - trein gaande van Ostende naar Verviers, over Schellebelle, en een personentrein die Brussel om vijf uur had verlaten met be stemming naar Ostende. De hoofdcondnc- teur van den personentrein is gedood, een conducteur en de machinist ernstig gewond. De schade door den storm in het dis trict Saarlouis, aan de rivier de Saar, toege bracht aan veldvruchten en ooft, wordt op twee millioen mark geschat. Bij het station Opladen, tusschen Dus- seldorf en Keulen, stieten eergisteren 23 goederenwagens op een anderen trein. Bijna alle wagens en de locomotief van den an deren trein werden vernietig I. De machinist bevond zich gisteren nog onder de puin- hoopen en is waarschijnlijk dood. De stoker werd gedood en een remmer zwaar gewond. De materieele schade is groot. Huizen hoog liggen de verbrijzelde wagens op el kaar. Het is in Macedonië nog niet rustig. Zaterdag is het Tnrksche dorp Dorpat, aan de Bulgaarsche grens, door een Bulgaarsche bende in brand gestoken. Verscheiden hon derden inwoners hebben het leven verloren. Uit New-York komt het volgende be richtje: De te Chicago verschijnende Times herald is de eerste courant,' die gebruik heeft gemaakt van Edison's Telautograaf. Sedert eenige dagen bevinden zich in het blad facsimile's der handteekeningen van een aantal gedelegeerden, die van uit Cle veland door middel van het nieuwe toestel aan het blad schrijven. De afstand van Cleveland naar Chicago bedraagt 430 En gelsche mijlen. In de eerste dagen van September be gint te Aken het proces tegen broeder Hein- rich en nog een Alexianer monnik uit het klooster Mariaberg, die twee maanden ge leden gevangen werden genomen wegens meineed, in verband met de ontdekte schan dalen in dat klooster. Hun aanklager.de herbergier Mellage, uit Iserlohn reist door de Eijnprovincie rond om voordrachten te houden over de mishandelingen in het kloos ter der Alexianer monniken. Uit Zuid-Eusland wordt bericht, dat de aanhoudende droogte daar ernstige be zorgdheid wekt voor den oogst. Naar aanleiding van de nationale ge denkdagen in Duitschland heeft Krupp aan üe arbeiders-pensioenkas zijner gietstaalfa- briek een millioen Mark geschonken. Verleden jaar heeft, zooals men zich herinneren zal, een katholiek geestelijke eene mis opgedragen op den top van den Mont-Blanc. Hij moest zich echter te vreden stellen met een groot ijsblok als altair. Thans heeft een Italiaansch priester op den top van den Eocciamelone, die wel xiicl zoo lioog als dc Moui-Dlaiic, maar toch nog 3535 meter hoog is, een houten kapel laten bouwen die weldra zal worden in gewijd. Te Toulon is ir. de militaire gevangenis een samenzwering ontdekt tegen den direc teur. Men vond er een aantal wapenen verborgen. Volgens berichten, te Parijs ontvan gen, heeft de expoditie van kapitein Ton- tée de Niger bereikt, op 150 KM. van Say. Hij heeft zich met de autoriteiten te Timboektoe in verbinding kunnen stel len en had op zijn tocht slechts weinig last van de Toeareg's. Friederich Engels heeft bepaald, dat de urn, welke zijn asch bevat, op den bo dem der zee zal worden neergelaten. Hij wilde niet, dat er iets van hem overbleef, hetwelk tot voorwerp vin verafgoding van zijn persoon kon dienen. Verder heeft hij bepaald, dat de Duitsche partij in het genot zou komen van zijn bibliotheek evenals van alle achtergelaten brieven en manuscripten. De Duitsche soc.-dem. party ontvangt tevens een vrij aanzienlijk legaat. woord worden. De jongens hanteeren het even onbezorgd, alsof ze circulaires aan het drukken waren. Zij voeden de machines slechts. De dubbele banknoot valt in een klein raampje, waar een handlanger de nummers aanteekent. Een wijzer registreert niet al leen het aantal der gedrukte banknoten, maar ook het aantal omwentelingen van alle zes onderdeelen van het proces. Elke machine heeft een opziener. Een eindje verder is de Indische drukmachine voor ropy papier. In een belendend lokaal worden de postwissels gedrukt, maar wij zijn zoo ge blaseerd door miljoenen, dat wij de halve kroon (f 1.50) papiertjes niet de geringste aandacht schenken. Langs een andere gang treden wij eene groote kamer binnen, eigenlijk een gewelf, hetwelk van den grond tot het plafond is omgeven door ijzeren deuren van brand kasten, omtrent 5 voet hoog en even breed. Een dezer wordt geopend en vertoont rijen zakken, die elk 2000 p. st. (fl. 24000) in goud bevatten. Men overhandigt mij er een, en nadat ik ze een oogenblik gehan teerd hebt, kom ik tot de conclusie, dat ik ze maar liever niet naar huis wil mee sjouwen. Het gewicht isontzettend. En toch gaan de beambten met deze gladde en glij dende massa's ora, alsof het boeken waren. Men opent eene andere deur en wij zien een stapel banknoten voor ons. Ik maak de opmerking, dat wij er reeds heel wat hebben gezien. In antwoord over handigt de bestuurder mij een pak van duizend 1000 p. st. noten, en zegt: „Neem aan! u houdt nu 1.000.000 p. st. tTilden, die 176 bijna president der Unie was gewerden hij werd met één stem meerderheid door Hayes geslagen had in zijn testament de som van zes mil lioen dollar b-stemd voor de stichting van eene groote openbare boekerij in de stad New-York. Die som werd, na eenige pro cessen met de erfgenamen, tot twee milli- oenen verlaagd, doch dit fonds vcreenigd met die van de Astor- en de Lenox-bi- bliotheken. Zoodat nu, blijkens het verslag van de bestuurders der vereenigde fondsen een bedrag van 3Vs millioen dollar is be legd makende met de waarden van de gebouwen, boeken en grond een totaal van ongeveer zes millioen. Langs een anderen weg dan Tilden be doelde is dus het vereischte bedrag bij. eengekomen, en het uitzicht geopend dat zijn wensch, een groote stadsboekerij, zal worden vei wezenlij kt. De verzamelingen van Astor en Lenox zullen daarvan dan een belangrijk deel vormen. Een van de grieven van de kleer makersgezellen in New-York, wier werkstaking thans geëindigd sehijnt, was het gedwongen zijn te werken in „sweat shops", kleine vertrekjes met werklieden opgevuld. Het bekomen van eene behoor lijke werkplaats is zeker een rechtmatige eisch, doch ook al wordt die door de werkgevers verschaft, dan nog blijven de kleermakers, die in huis hun werk ver richten, hun „sweat-shops" behouden. Veelal toch zijn de woningen niet veel beter. En de quaestie van goede, van lucht en ruimte voorziene woningen kan door eene werkstaking niet worlen op gelost. In verband met de woningquaestie in New-York is wederom gewezen op de immigratie der Eussische Jolen, die, ge wend aan zeer lage loonen, mageren kost en een schamel dak, zijn komen mede dingen met werklieden die aan hooger loon en beter bestaan gewend zijn, met het on vermijdelijk gevolg dat de levensstandaard van dezen is verlaagd. Niet alleen Londen, maar ook New-York ondervindt de ge volgen van de barbaarsche politiek van Kusland ten opzichte van zijn Joodsche onderdanen. Te Barmen is e#n socialistische bijeenkomst, waarin de afgevaardigde van den Duitschen Kijksdag, de heer Molken- buhr, als spreker optrad, door de politie verboden wegens. de tegenwoordig heid van verscheiden vrouwen. De Nederlandsche anarchist Alexander Cohen, die in het proces der dertig anar chisten is veroordeeld tot twintig jaar dwangarbeid, en gevlucht was, heeft zich in handen der politie gesteld. Zijn zaak zal in September voor het Hof van Assises in behandeling komen. Leopold II is weer naar Ostende teruggekeerd. Men brengt zijn zeer kort bezoek in Londen, waar hij een onderhoud had met den minister van koloniën en met lord Salisbury, in verband met den Congo. De Koning schijnt 't bestaande misverstand te willen wegnemen omtrent de aanwezigheid van Congoleesche troepen te Lalo aan den bovenloop van den Nyl. Uit Weenert wordt geseind, dat ingevolge een bevel der Eegeering Maandagavond de speelzaal der vreemde lingen te Mariënbad gesloten en op de kas der Bank beslag gelegd is. De politie bezette de ingangen der zaal en noteerde de namen der 200 aanwezigen, die genood zaakt werden de zaal te verlaten. Een treurig ongeluk heeft gistermid dag te Kiel plaats gehad. Toen tegeu schafttijd de werklieden, die werkzaam waren op een pas afgeloopen torpedojager aan de werf „Germania", zich naar huis wilden begeven, brak de brug, die het schip met den wal verbond en ruim 100 arbeiders stortten in het water, bedolven onder de zware brokstukken der met ijzer beslagen brug. Verscheidene arbeiders werden verwond en tot heden heeft men reeds 10 lijken opgevischt. (fl 12.000,000) in uwe handenIk zou ze gaarne nog wat langer gehouden hebben, maar ik moet ze tot mijn leedwezen te ruggeven. „Deze kleine brandkast bevat 8.000.000 sterling, vervolgt de beleefde bestuurder, en u zijt in het rijkste gewelf der bank van Engeland en der wereld. Dit kleine kamertje is op het oogenblik 80.000.000 p. st. (fl- 960.000.000) waard. Maar mijn lust naar schatten is voorbij. Ik walg van de banknoten-atmosfeer. Mijne zinnen zijn verstompt door het drukkende schouwspel, en met vreugde begroet ik de vroolijk plassende fontein in den binnen hof. Deze herbergt de 34 wachters, die des nachts patrouilleeren. Twee schild wachten bewaken elke deur en daar zij scherpe patronen laden, is het hier voor een' vermetelen inbreker tamelijk onveilig. De officier der wacht heeft eene slaap kamer in de Bank en krijgt hier zijndiner met eene fiesch van de beste oude port, en ik hoor, dat ook de wachters royaal worden behandeld. Van het oogenblik, dat men de Bank binnenkomt, totdat men ze verlaat, wordt men steeds door de politie in het oog ge houden. De portier, de klerk of de pedel zijn dikwijls detectives, die behooren tot het web, dat de geheele inrichting omgeeft. Met een zucht van verlichting stapte ik in mijn rijtuig. Het was daarbinnen zeer interessant, maar het gezicht van al die schatten en de strenge omgeving hadden mij in eene eigenaardig ernstige stemming gebracht. (Telegraaf).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1895 | | pagina 2