Uit de Pers. KERKNIEUWS. SCHOOLNIEUWS. GEMENGDE BERICHTEN. De Boodschapper noemt in haar no. van 6 Juli de Antirevolutionairen en Roomschert samen „anti-liberalen" en ook de Graaf schapper doet dit in haar no. van lOJuli. Eenstemmigheid heerscht er dus in dit „cas van zaken" onder ons nog niet. Een nieuwe doch eerlijke en hierdoor zeer te waardeeren uiteenzetting van wat hij bedoelt met democratie, geeft dr. Betz in de Vragen des Tijds. De man schiqft „Ik bedoel met democratie niet het op gaan in algemeen kiesrecht, noch eenzij dig letten op de handwerksluimaar het innig bewustzijn, dat wij naar lichaam en geest tot deze wereld behoorendat ons verstand niet verder reikt en dat dus al ons streven op deze wereld gericht moet zijn. Ik bedoel met democratie den strijd tegen elk taboe, tegen alle idola fori om met Francis Bacon, tegen alle conventionele len Lügen, om minder heftig met Max Nor- dau te spreken. „Wij moeten de dingen bij hun naam gaan noemen, in plaats van elkander voort durend met kluitjes in het riet te sturen. Het hier op aarde naar geest en naar lichaam zoo goed te hebben als met den besten wil van allen kan, ziedaar ons uit sluitend bereikbaar doel. Dat al onze instellingen louter mensche- lijke zijn, staat bij deze zienswijze op den voorgrond. Geene dier menschelijke instellingen heeft een gewijd karakter; zij mogen ten allen tijde onderzocht en be sproken, ten allen tijde gewijzigd of opge heven worden, indien wij denken, dat dit beter voor ons is". Nog zegt de schrijver: „Uit een denk- beeldigen hemel willen wij nederstrijken op de werkelijke aarde; in plaats van theocratie door middel van allerlei zoogenaamde stede houders en woordvoerders Gods, vorderen wij democratie." Patrimonium bevat een schrijven dat vele behartigingswaardige wenken bevat in deze dagen, waarin een iegelijk maar al te veel ziet op hetgeen eens anderen is. De schrijver protesteert eerst tegen de opwerking van N. N. uit Assen dat er zooveel officieren met vette baantj s en hooge pensioenen zijn. Dat vette en hooge kan er volgens den schrijver bestaf. Velen van die heeren kunnen er dan ook van hun tractement of pensioen alleen niet komen. En dan gaat hij voort Wij kunnen zoo moeielijk een anders rekening maken. Onlangs werd ook mij verweten dat ik zulk een hoog traktement had. Ik heb die werklieden eerst laten uitrazen en toen zijn wij met het krijt in de hand aan 't rekenen gegaan, waarop de beschuldiger moest verklaren Nu kunt gij van uw traktement overhou den, maar over vijftien jaren zoudt gij door de opvoeding uwer kinderen heel wat te kort komen. En nu leg ik het waarlijk niet royaal aan. Het volk kleedt hen, zegt de heer N.N. Ja, dan kleedt het volk iedereen. Den ingenieur, den brugwachter, den school meester, den bakker, den smid, want ieder ontvangt geld van het volk, hetzij als traktement of als koopsom. Zoo kan men ook wel zeggen dat gij, mijnheer de Re- dacreur, door de leden van Patrimonium en de lezers van dit blad wordt gekleed. Gij hebt uw salaris als redacteur. Maar gij doet er wat voor en de smid en de bakker doet er wat a oor en de school meester, de brugwachter niet minder, en de officieren ook. Dat zij niet veel te doen hebben, daar ben ik blij om en God geve dat de jongste officier in het leger grijs worde zonder dat hij ooit tegen den vijand behoeft op trekken, want de oorlog is het vreeselijkste wat er is. Of er niet wat minder schitterende uni formen konden zijn Ik geloof het met den heer N.N., maar de officieren maken de uniformen niethun wordt dia zoo en zoo bevolen, en al vinden zij de unifor men te weelderig, zij moeten gehoorzamen. Zoo ziet dus de heer N.N. dat hij zeer verkeerd heeft gedacht. En nu nog ééne vraag Is de belasting van den werkman zóo zwaar, dat hij het laatste stuk brood moet missen en het laatste pandje naar den lombard brengen om de belasting te betalen Het gaat soms zoo raar, dat weet ik. Ik heb eens de vrouw van een werkman 15 gulden geleend, omdat zij haar belasting niet be talen kon. Maar dat was boete, omdat zij enkele stuivers met schelden en razen had geweigerd te betalen. Nu wil zij mij niet eens meer groeten, dat is mijn dank. De belasting zal 't hem niet doen als wij maar oppassen en zuinig zijn. De heer N.N. weet zoo goed als ik, dat in vele streken van ons vaderland de meeste huwelijken onder den werkenden stand gedwongen huwelijken zijn. Jonge menschen, hij half bekwaam voor zijn vak en zij nog geen kleeren in de kast, raken aan het verkee- ren, leven oneerbaar en eindelijk 't moet trouwen worden. Dan komen ze spoedig in een groot huishouden en aan klagen geen gebrek over het lot van den armen werkman. Ik kwam onlangs op een Donderdag in een huis. Alles arm, voor het huis wil ik geen gulden schuldig wezen de kinderen zonder kousen en met gescheurde kleeren, moeder, een echte slons, in het midden met de kleine op de knie, en het geheele gezelschap vroolijk zingende van „den blikken dominee". Klagen geen gebrek. De man verdiende acht gulden, veelmeer belasting en allerlei fondsen en dan vier kinderen, onmogslijkom er van te komen. Ik heb gezegd: „Vrouw, ik ben uit een anderen stand, ik kan uw rekening niet maken." Maar bij de buurlui hoorde ik van snoepen en borrels. Een kwartier verder kwam ik weer in een huis. Man, vrouw en vier kinderen. Twee nette kasten en goed met linnen, enz. gevuld, nette stoelen, een zindelijke tafel, een stevige boterham en een lekkere kop thee, welke laatste ik graag van het heldere wijfje aanneem. „Wel, wat verdient de man?" „Bij de acht gulden, mijnheer." „En kunt gij er van komen?" Ja, ziet u, toen wij gingen verkeeren, zijn wij dadelijk gaan sparen en toen wij ons een en ander konden aanschaffen zijn wij ge trouwd. Nu is ons loon wel niet over groot, maar 't komt er enkel op aan hoe men 't besteedt." Ja daar komt het op aan en als nu de werkman en de sehoslmeescer en de nering doende en de dominé en de ambtenaar en de rechter en de officier en de minister allen meer gaan letten op de woorden sparen en zuinigheid, en als boven alias het volk terugkeert tot den God van alle genade, dan gaat er heel wat ellende opzij en heeft de oude man iu Assen heel wat minder aanleiding tot zwarte gedachten. 7 Aug. 95. Staatsblad no. 146 bevat het Besluit van 3 Augustus 1895 tot schorsing van het besluit der Staten van Zeeland van 3 Juli 1895, waarbij J. H. Snijders is benoemd tot lid van Gedeputeerde Staten dier provincie. Op het bekende adres van K. Melis, F. C. M. Boenders en J. M. Timmermans te Middelburg, houdende bezwaren tegen de toelating van den heer H. P. den Bouw meester, als lid van den gemeenteraad al daar bij raadsbesluit van 24 Juli; en ver zoekende dat Ged. Staten het onderzoek der stembriefjes ter hand zouden nemen, is afwijzend beschikt. Ged. Staten geven in hunne beschikking het volgende te kennen. „gelet op art. 35 der gemeentewet, dat aan Gedeputeerde staten de bevoegdheid geeft, om ambtshalve uitspraak te doen ten aanzien van de toelating of niet toe lating van raadsleden overwegende: dat het bezwaar der adressanten in hoofd zaak daarin bestaat, dat door het stem bureau een zeker aantal stemmen werden toegekend aan H. P. den Bouwmeester, welke uitgebracht waren op „den Bouw meester" zonder vermelding ven voor namen dat echter geen twijfel kan bestaan of de kiezers hebben door de aanwijzing „den Bouwmeester" het aftredend lid H. P. den Bouwmeester bedoeld, die door eene kiesvereeniging caudidaat was gesteld en bovendien de eenige ingezetene der ge meente is, die den naam den Bouwmeester draagt; dat alzoo d,or het stembureau in den geest der wet en overeenkomstig de steeds gevolgde jurisprudentie is gehandeld; besluiten aan adressanten te kennen te geven, dat geen termen zijn gevonden om aan hun verzoek het onderzoek der stembriefjes ter hand te nemen, te voldoen". De luit. ter zee le klasse D. A. Krayenhoff van de Leur is belast met het bevel over H. M. kanonneerboot „Bulgia" kostschip te Ylissingen. Onder het opschrift „Ondank is der wereld loon" geeft de heer Haffmans in het Venl. Weekbl. het volgende ongeveer ten beste „Alle noties behoorden Nederland dank baar te zijn, dat het zijn grenzen voor haar produkten openstelt, ondanks zij hare grenzen voor onze producten sluiten, of door hooge inkomende rechten zoo goed als sluiten. Maar er is geen natie, geen enkele, die de minste dankbaarheid toont. Alle zonder onderscheid verhoogen hare tarieven als het in hare kraam te pas komt. Tot nu toe had België ons nog al fatsoenlijk behandeld. Maar bij de laatste herziening zijner ta rieven heeft het zonder de minste aan leiding aan Nederland en vooral aan Noord- Brabant, Limburg en Zeeland gevoelige slagen toegebracht. Om maar iets te noe men, de inkomende rechten op boter en margarine zijn een ware calamiteit. Wat de boter betreft, onze landbouwers hadden er zich in den laatsten tijd zeer op toegelegd, om die in groote hoeveel heid en uitstekende kwaliteit te producee- ren. In alle dorpen werkten boterfabrie- ken, die den aanbrengers van melk belang rijke inkomsten verschaften. En nu? De boter is niet meer aan den man te brengen. Sedert België zijne gren zen gesloten heeft, is de prijs ontzettend gedaald. Natuurlijk, want de groote af nemer was België. Arme landbouwers! Het eenige wat u nog moed gaf en eeni- germate op de been hield, is u plotseling door België ontrukt. Te vergeefs ziet gij uit naar een ander middel om iets te ver dienen. Kondet gij uw boterfabriekjes, evenals de pannenfabrieken maar over de grens verplaatsen! Maar dit gaat niet. Zij moeten blijven waar zij zijn, daar een kwij nend leven lijden als zij niet te gronde gaan. Anders is het met de margarine-fabrie ken. Deze zijn niet aan de plaats gebon den, maar verplaatsbaar. De couranten hebben dan ook reeds vermeld, dat onze margarinefabrikanten in België fabrieken gaan oprichten, met andere woorden, dat zij hunne industrie naar België gaan ver plaatsen. Op deze wijze zal een Neder- landsche nijverheid, welke groote winsten afwierp, en aan vele werklieden brood ver schafte, zachtjes aan een Belgische industrie worden en daar de werkeloosheid ver minderen. Was het den Belgischen wetgever hier om te doen Gunde het bij uitstek nijvere België ons geen enkele nijverheid? Men zou het haast zeggen. Zeker is het, dat België zich alles behalve dankbaar toont, dat wij zijn talrijke producten bijna onbe last binnen laten, toen het besloot inko mende rechten op boter en margarine te heffen. Onze zuidelijke broeders zouden dit wel gelaten hebben, waren zij niet zeker ge weest, dat zij geen représailles zouden ne men, wat zij ook ten nadeele deden. Blijk baar dachten zij „Onze noordelijke broe ders zijn zoodanig verblind door ie weten schap der staathuishoudkunde, geven zoo weinig om hun nijverheid en zorgen zoo uitsluitend voor hnn groothandel, dat het niet bij hen zal opkomen, kwaad met kwaad te vergelden. Zij laten liever hun industrie naar het buitenland verhuizen en het weinige werk, dat zij nog hebben aan te bieden, over dé grenzen gaan, dan représailles te nemen." Bedankt voor Axel door ds. D. Bakker te Broek op Langendijk. Zierikzee. Zondagavond nam onze geliefde leeraar ds. M. Keulemans afscheid met eene predicatie naar Hand. 13 20 en 21. De heer ouderling D. Mulder bedankte ZEerw. voor al zijn trouwen arbeid en ijver, waarmede hij nu zes jaren lang die gemeente had gediend. De gemeente zong den leeraar toe Psalm 121 4. Goes. Afscheidspredicatie van ds. W. Kapteijn in de namiddag-godsdienstoefening op Zondag 18 Augustus a. s. Examen Engelsck Lager Onderwijs. Ge slaagd mej. M. de Haas te Middelburg en Mej. M. Waale te Oosterland. Vlissingen. De uitslag der gemeente raadsverkiezing is als volgt Wit biljet (vacature le Sage Van Hoeve) Uitgebracht 584 stemmen. Blanco 21. On waarde 1. Geldige stemmen 562. Volstrekte meerderheid 282. Hiervan bekwamen de heeren W. N. Rottier 265, 0. M. Dom misse 195, J. G. Geijsen 71 en H. M. Kloppers 10zoodat herstemming noodig is tusschen de heeren Rottier en Dommisse. Geel biljet. Vacature Mortier. Uitgebracht 586. Blanco 27. Van onwaarde 7. Geldige stemmen 552. Volstrekte meerderheid 277. Hiervan verkregen de heeren Mr. C. Bakker 274, H. M. Kloppers 254, C. M. Dommisse 14, W. N. Rottier 3 en J. G. Geijsen 3. Zoodat herstemming noodig is tusschen de heeren Bakker en Kloppers. In verband met eene door de Maat schappij tot exploitatie van Staats Spoor wegen genomen beschikking waarbij is bepaal t dat tot nader order eiken Dinsdag /•«toni-kaarten naar Amsterdam C. S. en W. P. kunnen worden afgegeven tegen den prijs van een biljet enkele reis en zulks rnethet oog op de wereldtentoonstelling aldaar diene dat de prijs derhalve van die retourkaarten bedraagt van af Vlissingen le. kl. f8.75 2e. f 7 3e. 4.25. Middelburg le. f8.50 2e. f 6.75 3e. f 4.25. Arnemuiden le. f 8.50 2e. f 6.75 3e. f 4.25 's H. Arends- kerke le- f 8 2e f6.50 3e. f4. Goes le. f8 2e. f6.25 3e. f4. Kapelle-Biezelinge le. f7.75 2e. f6.25 3e. f4. Vlake le. f 7.75 2e. f6 3e. f 3.75. Kruiningen- lerseke le. f7.50 2e. f6 4e. f3. 3.75. Krabbendijke le kl. 7.25 2e kl. 6 3e kl. 3.75. Rilland Bath le kl. 7.25 2e kl. 5.75 3e kl. 3.70. Woensdrecht le kl. 6.90 2e kl. 5.35 3 kl. 3.45. Bergen op Zoom le kl. 6.60 2e kl. 5.10 3e kl. 3.25. Deze plaatsbewijzen zijn geldig voor de heenreis op den Dinsdag van afgifte en voor den trein waarvoor ze zijn afgegeven en voor de terugreis op denzelfden dag of op den daarop volgenden Woensdag. De reis mag onderweg niet afgebroken worden terwijl de kaarten slechts op de Staatsspoor geidig zij n dus van de Zeeuwsche stations via 's Bosch- Utrecht- Breukelen. Vlissingen. Heden Woensdagmiddag te half 2 heeft eene Belgische loodssloep, schipper Bovenkamp, binnengebracht het ter reede alhier drijvend gevonden lijk van een onbekenden zeeman gekleid in oliebroek, bottines en korte jas. |Het lijk werd per brancard naar de begraafplaats vervoerd. Vlissingen. Dinsdagnacht is bij het overbrengen der loodsen in de Wielingen eene sloep omgeslagen van het Belgische loodswezen. Van de opvarenden werden drie gered, doch de vierde, de 36-jarige loods Eatelboom is daarbij omgekomen. De ongelukkige laat een weduwe na met 6, straks met 7 kinderen. St. Maartensdijk. Tengevolge van het broeien van hooi brandde Dinsdagavond de landbouwschuur op de hofstede „Rei- gerburgh", bewoond door den heer I. P. Hage tot den grond toe af. Bijna al het daarin aanwezige landbouwgereedschap werd mede een prooi der vlammen. Het was eene ruime Hinke schuur en voor enkele jaren nieuw gebouwd. Alles was verzekerd. Vlissingen. De 75-jarige tamboer majoor titulair bij de dd. schniterij alhier K. Proost, vierde gister als zoodanig zijn 50-jarig jubilé. Des avonds te half 9 werd de nog kraentige jubilarisdoor een commissie bestaande uit drie onderofficieren, en het mu ziekgezelschap,,!^ genoegen"uitzijn woning geleid naar de zaal van den heer Stof- koper die tot dat doel was versierd. Daar waren de verschillende autoriteiten ver- eenigd, en stelde namens leden en oud-leden de majoor dhr. Jos. v. Raalte hem een portemonnaie met eenig geld ter hand, door hen bijeengebracht. Nog vele anderen richtten het woord tot Proost, terwijl de burgemeester hem, den Oranjeman, een portret der Koningin toezegde. Heden is het derde schip, in aan bouw bij de Fairfield Shipbuilding and Engineering C. Ltd. te t ovan nabij Glasgow, voor rekening der Stoomvaart Maatschap pij „Zeeland", te water gelaten. Het eerste schip, de „Koningin Wilhelmina" zal dien dag den proeftocht doen. Tegen ^Augus tus wordt dit te Vlissingen verwacht en zal dan in de geregelde vaart gebracht worden, De drie schepen, die ongeveer 30 voet langer en 6 voet breeder zijn dan de tegen woordige booten van de „Zeeland", zullen in het Prins Hendrikdok te Middelburg niet kunmn dokken. De schepen zullen dus voorsh mds te Rotterdam of te Antwer pen moeten dokken. Middelburg. Maandagavond had in het Schuttershof alhier eene bijeenkomst plaats van een honderdtal personen, met het doel een kleurlooze kiesvereeniging op te richten. Het voorloopig bestuur bleek te bestaan uit de heeren K. Melis, J.M. Timmermans en L. J. P. Maas Sr. Nadat door den heer K. Melis, als voor zitter, in korte woorden het doel der ver gadering was uiteengezet, voerden ver schillende personen het woord. De heer J. de Vos verklaarde het met het doel der vereeniging niet eens te zijn; z. i. kon geen kleurlooze vereeniging bestaan. De voorzitter meende dat dit zeer goed kon, tot voorbeeld nemende de laatste verkiezing, toen de candidaten der klsur- looze vergadering een stemmencijfer be haalden, dat genoemd mag worden. Staande de bijeenkomst tradon een 35- tal personen als lid der vereeniging toe en deze kozen tot definitief bestuur de heeren K. Melis, L. -J. P. Maas, J. M. Timmer mans, W. A. A. van Woerkens en P. J. Hubregtse. Dit bestuur wees als voorzitter aan den heer Melis, als secretaris den heer Maas en als penningmeester den heer Tim mermans. M. C. Het geheugen van dieren De beroemde dierentemmer Martin leefde reeds verscheidene jaren van zijne renten, toen hij eens op den inval kwam een bezoek te brengen aan zijne vroegere diergaarde, die hij in vijf jaar niet gezien had. Hij ging dus uit Rotterdam naar Brussel en kwam 's namiddags om vier uur aan, juist op den tijd, dat de dieren ge voederd werden, in de diergaarde. Het was winter. Martin, diep in den kraag van zijne jas gestoken, stond tus schen in de menigte en wachtte tot men den dieren het voedsel zou uitreiken, waar zij reeds met ongeduld op wachtten. Op het oogenblik dat de oppasser met het ronddeelen begon, hoestte Martin. Plotseling zagen de dieren van hunne lekkere brokjes op, spitstee de ooren, lie ten eau luid vreugdegebrul hooren en schudden zoo geweldig aan de tralies van hun hokken, dat de toeschouwers angstig uit de diergaarde vluchtten. De papegaaien, kangeroes, pelikanen en apen begonnen te grillen en te krijschen, de hyena's en wol ven huilden, kortom, het was een schouw spel van belang. Martin trad naar voren en gebood eerst met een handbeweging en daarna met eene zware stem stilte. Plotseling was alles stil. Hij sprong over de barrière, die de toe schouwers van de dieren scheidde, en stak zijne handen beurtelings in elk hok om de dieren te streelen. Inzonderheid legde eene groote tijgerin eene vreugde aan den dag, welke aan waanzin grensde. Toen Martin's vingeren liefkoozend over haar prachtig vel heengleden, ging er een zenuwachtige trilling door haar leden. Zij liet een zacht, teeder gebrom hooren, en likte met haar ruwe tong, door de ijzeren staven van het hok heen, het gelaat van haar vroegeren meester. Toen hij heen ging, strekte zij zich op den grond uit, zonder een stuk te eten van het voedsel, dat men haar gebracht had. Toen Martin de tijgerin verlaten had, kwam hij bij den leeuw Nero. Deze had hem eens in het been gebeten, waarvoor Martin hem eene flinke tuchtiging had toe gediend. Sedert dien tijd had de leeuw steeds een feilen haat tegen den dieren temmer gekoesterd. Bij Martin's aankomst in de menagerie had Nero zijn kop opge heven en twee fonkelende oogen op zijn vroegeren gebieder gevestigd. Toen Martin zijn hok naderde, bleef hij doodbedaard achteraan liggen. De rustende dierentem mer riep heni bij den naam. Nero bewoog zich niet. Zoodra Martin evenwel verder wilde gaan, sprong de leeuw onverwacht tegen de traliën van zijn hok op, sloeg zijn klauwen tusschen de zware, ijzeren staven heen, en scheurde een stuk van Martin's jas af. Dank zij een snelle be weging, gelukte het Martin aan verdere aanvallen van het vijandig gezinde dier te ontkouiea. Zaterdagavond overleed plotseling te Ginneken (bij Breda) de weled. heer Meijlink, eertijds ambtenaar bij de poste rijen te Rotterdam, later directeur van het postkantoor te Goes; daarna van het post- en telegraafkantoor te Middelburg. De overledene, die sedert anderhalf jaar te (linneken was gevestigd, bereikte den ouderdom vnn 69 jaren. Te Helmond bemerkte men giste ren, dat een kat op een gasreservoir onder een der bagagewagens zat, juist op het oogenblik dat de trein vertrok. Men achtte het beestje verloren, maar toen de trein te Eindhoven stilstond, zat poes nog doodbedaard op dezelfde plaats. De ooievaar en de dichtkunst. Bij de bewoners van Maas en Waal is een rijmpje gangbaar dat aldus luidt: Met St. Petrusbanden Trekt d'ooivaar uit de landen En met St. Petrusstoel Komt hij weer in 't gewoel. Petrusbanden valt op 1 Augustus en Petrusstoel op 22 Februari. Donderdag nu vereenigden zich op het kerkgebouw te Puiflijk een 200tal ooievaars, die de reis naar warmer streken gingen aanvaar den terwijl juist op den 22 Februari van dit jaar, toen de rivieren nog met ijs bedekt waren, de eerste ooievaars aldaar werden gezien. Te St. Oedenrode is een woning door den bliksem getroffen en afgebrand. Ook kwamen een koe, een jaard en een varken in de vlammen om. Aldaar geraakte een vrouw in brand door het uitslaan der vlam bij het aanmaken eener kachel. De vrouw ligt bedenkelijk. De Haagsche politie is slim. Eeni- gen tijd geleden ontmaskerde zij een hótel- knecht met lange vingers door middel van jeukpoeder. Voorwerpen, die men dacht dat'smans hebzucht opwekten, werden met het helsche poeder bestreken, en toen zijn vingers in figuurlijken zin gejeukt hadden, om zich met andermans gred te verrijken en hij de verzoeking geen weerstand had kunnen bieden, moest hij dat boetvn met jeukende vingers in den letterlijken zin en de man, die zijn handen geen oogenblik kon stil houden, zoodat het bedienen hem onmo gelijk werd, was toen spoedig ontdekt en tot bekentenis gebracht. Te Bergambacht verdronk een 6 jarig meisje vóór de ouderlijke woning in een sloot. Te Made kreeg een 5 jarig meisje een klap van een paard waardoor zij zoodanig inwendig gekneusd werd dat zij aan de gevolgen overleed. Komma's en punten. Vele menschen zijn zeer slordig in het plaatsen van kom ma's en punten. Als men den volgendenzin leest, zalmen b. v. niet zeggen dat hij dwaas is „Toen kwam Lord Palmerston binnen; op zijn hoofd een witten hoed; aan zijne voeten groote maar zeer glimmend ge poetste laarzen; op zijn gefronst voorhoofd een donkere wolk; in zijn hand zijn trouwen wandelstok in zijn oog een drei genden b'ik die niets zei; ging vervolgen» zitten." Maar lees dat nu eens, gelijk het ineen blad stond, slordig en slecht van komma's en punten voorzien. Dan luidt het: „Toen kwam Lord Palmerston binnen op zijn hoofd, een witten hoed aan zijn voeten, groote maar zeer glimmend gepoet ste laarzen op zijn gefronst voorhoofd, een donkere wolk in zijn hand, zijn trouwen wandelstok in zijn oog, een dreigende blik die niets zei ging vervolgens zitten". De inmenging van comités in zaken tusschen de patroons en hunne gezellen, moest wel te eeniger tijd tot zulke curi euze toestanden leiden, als zich thans voor doen aan de fabriek van den heer J. M. Beffie in de Verwerstraat te Amsterdam. Daar weigeren de gezellen, niet om aan het werk te gaan, maar om het werk neer te leggen, zooals het hoofd-comitó van den „Alg. Ned. Diamantbewerkers- Bond" verlangt. En de patroon en de werklieden zijn het er over eens, dat het minimum-tarief, zooals de Bond dit vaststelde, met het oog op de concurrentie van Antwerpen, niet gehandhaafd kan worden. De geheele in dustrie zou er door vernietigd kunnen wor den. Daarom zijnde gezellen met hun pa troons overeengekomen, het tarief te ver- lagen, zooals ook bij een aantal andere firma's is geschied. Nu komt het comité tusschenbeiden en verbiedt het werken, tegen den zin der werklieden, die zich krachtig verzetten. Elk stelsel heeft schaduwzijden, zoo dus ook het stelsel van vrije concurrentie. Maar het stelsel van opgedrongen bemid deling, zooals het comité van den „Alg. Diamantbewerkers-Bond" dit toepast, is zeker toch nog veel verwerpelijker. R. N. Gemoedelijkheid en goede trouw zijn twee eigenschappen van onze (Hollandsche natie, dus ook van de Hollandsche schut terij. Dit blijkt alweer uit ie volgende aanvraag om verlof van een dezer dappe ren aan zijn majoor in een provinciestad De HeereIk ondergeteekende breng uw ter kennes dat ik op den 2 Juli bij dienstdoende Schutterij niet aan wezig ben geweest want ik was verzogtbij eene schating voor een bouwhoeve om eene staat te stelen a s b (asjeblief) en op den 16 aan komende zal waar schijnlijk aan wezig kunne zijn indien wanneer de koe van dc Wed. Vermeer niet door eene kulfziekte wordt tege gehoade.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1895 | | pagina 2