NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- s HISTORISCH lo. 127. 1895 (Dinsdag 80 Mi. flegeiiife laacgang, VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN WERKLOOSHEID. RECHTSZAKEN. GEMENGDE BERICHTEN. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p, p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 centiedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. i. Eene chronische ziekte, die staatkundige noch natuurlijke grenzen ontzietdie door muren noch bergtoppen, door rivieren noch zeeën zich laat tegenhouden, is de werk loosheid. Zij is eene doorloopende kwaal gebleken want zelfs de zomer is geen waarborg meer tegen haar. En wat het ergste is, het kruid tegen de kwaal schijnt nog niet gewassen te zijn. Kindermoord, gelijk van liberale zijde aan de hand gedaan wordt, is een advies dat de Christen met verachting van zich werpt. Armenzorg en philantropie, gelijk de eer lijke conservatief wil, is geen tegengif, het mag tijdelijk een pijnstillend middel zijn een geneesmiddel is het niet. Kunstmatige werkverschaffing is een lap middel, dat spoedig is uitgeput, en tot in het consequente toegepast, tot den onder gang der maatschappij zou voeren, dewijl het veel meer kapitaal verbruikt dan naar verhouding geproduceerd wordt, en in vele gevallen tot het verrichten van onnoodige werkzaamheden drijft. Ernstige mannen, schrandere oeconomen, philosophen en mathematici,huishoudkun digen, wijsgeeren en rekenaars hebben zich moede gedacht op de oplossing van dit vraagstuk. Men zal ons dus wel willen gelooven, wanneer wij verzekeren dat wij ook in 't geheel niets vermogen om die ontzettende kwaal te stuiten. Hoogstens kunnen ook wij er een woordje over zeggen of ook nazeggen of met in stemming herhalen wat door practische mannen op het gebied der Volkshuishou ding desbetreffende is in het midden ge bracht. 't Is zomer. Straks komt de winter en dan zitten wij weer midden in de zorg in de zorg der werkloosheiden onze werkloozen, broodloozen vragen onze hulp. 't Is dan de tijd niet om raad te schaffen. Dit moet in den zomer geschieden. Daarom wenschen wij thans bij het vraagstuk der werkloosheid even stil te staan. Wij herinneren daartoe aan een artikel van den heer Bruinwold Riedel in De Vragen des Tijds van October en Novem ber des vorigen jaars. In deze artikelen treffen den lezer tal van practisch zeer wel uitvoerbare, hier en daar reeds in praktijk gebrachte denk beelden, door den schrijver op eenvoudige en duidelijke wijze toegelicht. Wij hebben hier niet te doen met alge- meene geneesmiddelen, groote woorden, schoone beloften of bittere uitvallen, zooals van socialistische zijde zoo vaak toevloeien, maar met klare voorstellingen, die bij goe den wil door ieder in praktijk kunnen ge bracht worden. De heer B. R. noemt vijf groepen van oorzaken der werkloosheid, te weten a. die der physische b. die der technische c. die der politieke d. die der sociale en e. die der moreele oorzaken, of in Hol- landsche woordenoorzaken gelegen in o. de natuur b. het ambacht c. de staatkunde d. de maatschappij e. de zedelijkheid. o. De eerste groep. De schrijver toont aan, dat die oorzaak wel niet zoo algemeen meer gevoeld wordt, maar dat zij er niettemin nog is. Immers reeds de wisseling der jaargetijden veroor zaakt op sommige tijden in sommige be drijven werkloosheid. Sommige bidrijven kunnen alleen inden zomer, andere alleen in den herfst uitge oefend worden. Andere bedrijven bloeien alleen in het Voorjaar, of tegen den winter. Landbouwers^ boeren- en fabrieksarbeiders, schilders, be hangers en smeden kunnen hierover mee reken. Maar deze oorzaken zijn periodieke, dat wil zeggen zij werken regelmatig, op ge zette tijden en genoemde vaklieden reke nen er ook mee. Zij richten er hunne werkzaamheden en uitgaven op in. Maar de natuur is ook op andere wijze oorzaak der werkloosheid. Onze arbeiders hebben dit in den zomer van het vorige jaar ondervonden. Aanhoudende regen of vorst, misgewas, hagelslag, langdurige droogte, ziekte in aardappelen, ziekten in gezinnen of arbei derskringen, epidemiën deze alle brengen eene stremming in de werkzaamheden teweeg en doen de koopkracht kwijnen. b. De tweede groep. Ook de aard van sommige ambachten brengt mede dat zij zich de malaise, den toestand van de kwijning niet van het lijf kunnen houden. Niet alle bedrijven kunnen terstond de nieuwe uitvindingen toepassen. Daardoor komen zij ten achter bij hunne mededingers, ja moeten soms uitscheiden, likwideeren. Plaatselijke werkloosheid kan er het ge volg van zijn. Ook wordt wel eens de eene industrie door de andere verdrongen. Bijvoorbeeld de meekrapcultuur door( de analine. Als de handel en industrie zich van de eene plaats naar de andere verplaatsen, dan is dit de ondergang der eerste. Denk aan Veere en Arnemuiden, Harlingen, Gent. Maar de uitvindingen die menschelijke arbeidskrachten telkens overbodig maken, die veroorzaken veel werkloosheid. Verlengstuk der machine, deze wanhopige uitdrukking teekent den toestand van me- uigen werkman. Door de machine verdreven of zelf een stuk machine geworden. Men heeft gemeend, zegt de schrijver, dat het nadeel der machinerieën slechts tijdelijk zou zijn, maar later gevolgd zou worden door zegeningen, maar tot heden heeft de ervaring geleerd dat, nevens de inderdaad groote en belangrijke vruchten die de nijverheid voor de geheele maat schappij nog dagelijks oplevert, toch ten gevolge van den toenemenden bloei der fabrieksnijverheid! de werkloosheid steels grooter verhoudingen heeft aangenomen. Er is een zeer groot reserveleger werk loozen, een reserve van de groote industrie die ze nimmer zal oproepen, maar ze in tegendeel in steeds grooter aantal zal te ruggeven aan de groote maatschappij, die maar moet zien wat ze er mee doen kan. c. De derde groep. Ook de staatkunde kan de werkloosheid bevorderen. Maatregelen van de eigen re geering of van die der naburige volken, waardoor uit- en invoer worden beperkt. Oorlogen of geruchten van oorlogen, en vrees voor oorlog. d. De vierde groep. Denk aan de verhuizing van de platte landsbewoners naar de steden. Aan de mode, die grillige heerscheres, die de pro ductie in bestendige onzekerheid doet ver- keeren. Een enkele verandering in de kleederdraeht der dames maakt dat de zijde eensklaps beroofd wordt van honderddui zenden koopsters. O, die mode "Wordt zij niet onttroond, dan is in de bedrijven, welke zij beheerscht, geen ver wijdering mogelijk van die afwisseling tussehen overwerk en werkloosheid, welke honderden ongelukkig maakt. Had de schrijver er ook niet bij kunnen voegen de zucht van menig ouder om zijn kind huiten en boven zijn stand te doen leeren en groot worden; zoodat nu reeds hpnderden geleerde jongelui met actes en einddiploma's en kennis of halfkennis om trent velerlei, zich nietsdoende loopen te ergeren aan eene maatschappij, die geen werk voor hen heeft. e. De vijfde groep. De groep der zedelijke oorzaken. Onder deze noemen wij de weelde, ook onder de landbouwers, vergeleken met voor twintig jaar toen de landbouw in welvaart was. Zorgeloosheid en gebrek aan spaarzaam heid als gevolgen van den voorspoed. Vele zonen verkwistten het kapitaal door hunne ouders met moeite bijeengebracht of weigerden te leeren of te dienen of in hun dienst te treden. Nog onlangs las men in een der Zeeuw- sche bladen een advertentie van een land bouwer, dien wij voor twintig jaar als zeer welgesteld hebben gekend, en die nu den verkoop van zijn „hoefje" aankondigt, de wijl hij zijn zoon zelf een huisvader onderhouden moet. Hiermede houdt ook verband dat velen hun vak niet verstaan. En eindelijk de sterke drank is een der machtigste factoren tot den achteruitgang. De 80 miljoen jaarlijks in Nederland aan den drankgod geofferd, hoe veel en veler lei daarvoor zou worden gekocht ten bate ja, laten wij maar zeggen van den werkloozen werkman. Deze en dergelijke gedachten vloeiden ons uit de pen of lazen wij in het resumé uit bet radicale tijdschrift, dat zeker ook wel niet van „conservatief bedoelen" zal verdacht worden, waar het schrijft: „Wat wij hier bijeen brachten, leert reeds in voldoende mate, dat het vraagstuk der werkloosheid een zeer ingewikkeld vraagstuk is en dat het niet aangaat, zich neer te leggen bij de zoo eenvoudige ver klaring van vele demagogen in onzen tijd, alsof de schuld van deze maatschappelijke ziekte gezocht moet worden bij de kapita listen, alsof deze bewast en met opzet dezen stand van zaken hebben in het leven ge roepen, alsof de werkgevers en kapitalisten zeiven niet mede de slachtoffers waren van dien achteruitgang onzer volkswelvaart, die ook de werkloosheid veroorzaakt". De Middilb. Courant is dezer dagen weder op haar dreef al drukt zij zich heel voorzichtig uit in haar nummer van 26 Juli. Ze zegt dat degenen „die hechten aan schijnvroomheid" op de kermissen afgeven. Best mogelijkMaar tegenover die scAy» vroomheid op haren eersten regel, stelt ze niets anders of beters. Met behulp eener correspondentie tussehen Leiden en Arnhem dan zegt zij het niet gaat ze de kermis verheerlijken, en op de Chr. Jongel. Yereen. zoo nijdig mogelijk afgeven, aan de hand van iemand die te lui of te dom is om te willen of te kunnen weten wat er in Pred. 12 la staat, en toch knap genoeg om te onderstellen dat de „ouden van dagen", die van de preek beurten (sic) der J. Versen. terug komen, „gesticht" natuurlijk, in hunne jeugd ker mis hebben gehouden. Wist zoo'n man dat er een „Obadja11 was, die zeggen kon „ik nu vrees den Heer van mijne jonkheid", dan zou hij weten waarom eene Leidsche vereeniging dien naam draagt; maar de „kleizieligheid" van zoo'n Obadja moet buitengesloten worden. De kermis wordt een „echt volksfeest" genoemd. Onder de vermakelijkheden van het,Theater Nationaalwordt ook aange kondigd Simson verslaat de Filistijnen en Wetgeving van Mozes. „Ouders en voogden, welke hunne Kin deren en Pupillen eene aangename verras sing willen verschaffen, kunnen hen gerust deze voorstellingen doen bijwonen, daar orde en goede zeden ten zeerste gehand haafd worden". Zoo zegt de directeur. Wij herinneren er aan dat bij gelegen heid van de Middelburgsche kermis een feest week is georganiseerd in het Yereeni- gingshuis, Spanjaardstraat. De gewone mededeeling van den Secre taris van „Ons Huis" dat dit gebouw tot 4 Aug. a. s. geslofen zal zijn, hebben wij een vorige maal ter zijde gelegd. Mogelijk was onze toorn niet billijk ontstoken; doch wij dachten zoo bij het ter zijde leggen: Daar heb je nu (de directie van) „Ons Huis". In dagen, als 't hoog noodig schijnt, sluit zij haar deur; óf ook haar publiek is zoo kermisgezind, dat het „Ons Huis" eenvoudig ledig laat. Nu zijn wij zoo niet tegen, zeker niet voor inrichtingen die de uithuizigheid bevorderen. Wij hebben meer sympathie voor lien, die de oud-Hollandsche degelijk heid van het familieleven terugroepen en den huiselijken disch zoodanig gezellig maken dat de leden des gezins noch naar „0«s Huis", noch naar de kermis, noch naar de bijeenkomsten onder welken vorm ook, verlangen. Maar wij rekenen ook met de wer kelijkheid. Die werkelijkheid, ook te Middelburg, is deze, dat in vele kringen de hechtheid van den familieband, de degelijkheid van het familielevende glorie van het vaderlijk gezag veel te wenschen overlaten dat de huiselijke disch weinig aantrekkelijks biedt, en onbekwaam is om aan het naar ontspanning vragend gemoed eenig surrogaat eenig „wat anders, wat degelijkers" te bieden voor het ij dele zingenot der kermis. En niet weinigen missen, behalve in de keimisweek, de vrije avonduren, die hen in staat stellen buitenshuis goedkoop, chris telijk kunstgenot te smaken. Voor dezulken moet, zoolang de toestanden niet anders zijn. de gelegenheid openstaan. Daarom vermelden wij gaarne dat in de Spanjaardstraat als volgt zal worden opge treden. Dinsdagavond Voordracht M. H. Tromp. Woensdagavond Muzikale voordracht, de heeren Breebaart (orgel), de Dreu en Mool- huizen (viool) en (piston). Donderdagavond: Kunstbeschouwing over Palestina, door ds. Poort. Vrijdagavond: Spreker de heerVerweijs theol. candidaat. Zaterdagavond: Voordracht, Zang, Maal tijd voor genoodigden. Hoe echter de vrienden ook een „opening der feestweek" op (jl.) Zondag op hun programma konden zetten, is ons niet duidelijk. De Zondag is voor de Bediening des Woords, en niet voor de opening eener feestweek. Wij zeggen dit niet om eenig twistge schrijf uit te lokken. Men mag het op dit punt geheel met ons eens of oneens zijn. En ook niet afbreken van het pogen dezer vrienden is ons doelal spellen wij hun daarvan niet een aan hnnne opoffering geëvenredigd succes. Het zal ens aangenaam zijn, wanneer velen van deze gelegenheid om iets goeds, iets degelijks te kooren, gebruik maken. Aangenaam, zoo het hun gelukken mag, alle zonen en dochteren van gereformeerden, van christelijken huize die niet willen thuis blijven, om zich te vereenigen, en zoodoende van de kermis af te heulen. Ons doel was slechts om te doen uitkomen dat het Programma voor eiken christelijken huisvader in de eerste plaats anders luidt, en dat op christelijk historisch standpunt het programma als voor het Vereenigings- huis werd opgemaakt den Zondag niet mag omvatten. Dit stuit ons ook in de mededeelingen van „Ons Huis" immer tegen de borst, en we mogen het derhalve van onze vrienden evenmin goedkeuren. 29 Juli '95. Bij beschikking van den minister van waterstaat zijn benoemd tot buitenge woon opzichter de heerenJ. Zoeter te Ter Neuzen, bij de werken ter voorziening van de boorden van het kanaal aldaar en P. H. de Rijke, te Middelburg, bij de remmingswerken van de draaibrug te Oude Schouw nabij Akkrum. Belast met de waarneming van het kantoor der Directe Belastingen te Veghel de surnumerair J. M. Mulder, thans het kantoor te Valkenswaard waarnemende. Personeele belasting en landbouw De nieuw ontworpen personeele belasting in verband met den landbouw, maakte op de vergadering der „Geld. O verijs. Maat schappij van Landbouw," deze week te Arnhem gehouden, een punt van bespreking. Het werd ingeleid door den heer H. M. Hartog, van Barneveld, die er op wees, dat de huurwaarde thans wordt aangege ven door den bewoner van het perceel, terwijl dit, volgens het nieuwe ontwerp, zal geschieden door de administratie. Het ontwerp zal den middenstand het gelag doen betalen. De huurwaarde in de belas ting zal hooger worden, meende spreker wel is waar zal men geen belasting voor deuren en vensters meer betalen, doch aangezien de boerderijen in den regel slechts ééne verdieping hebben, zal deze remissie van weinig invloed zijn voor de boerde rijen. Spr. vreesde, dat de aanslag volgens de werkelijke huurwaarde den boer meer zal kosten dan thans. En dan de aanslag voor koetsiers. In deu regel is de boer zijn eigen koet sier, maar nu kan het geval zich voordoen dat men voor den boerenknecht als koetsier f 15 zal moeten betalen, als hij bv. den boer van hst station haalt of een dokter haalt. Onbillijk is dat daarentegen koetsiers voor dokters slechts f 5 behoeven te beta len. Onbillijk noemt spr. het ook dat een rijtuig op riemen volgens het ontwerp f 10 zal moeten betalen, evenals een rijtuig op veeren, terwijl dit vroeger f 5 was. Als men weet, dat van de 10.000 paarden in gemengd gebruik '/s gaat voor rijtuigen op riemen, beteekent die belasting nogal iets. Het ontwerp noemt nu wel als com pensatie vrijstelling op stalknechts, doch spr. meent dat deze voor de meeste boeren, die geen stalknechts hebben, niets te be- teekenen heeft. Spr. stelde voor dat het Dagelijksch Bestuur deze bezwaren onder de oogen der Regeering zou brengen. Besloten is, dat eene commissie de bezwa ren in een adres aan de 'Regeering zal kenbaar maken. De Hooge Raad te 's Gravenhage heeft het cassatieberoep van J. L. B., kelner te Antwerpen, terzake zijner veroordeeling wegens diefstal van den fooienpot in de sociëteit „de Vergenoeging" te Middelburg, verworpen. Goes. De liberalen en hunne helpers hebben, gelijk te verwachten was, met kracht gewerkt om hunne candidaten in den raad te brengen. Alle kiezers die de vorige maal thuis bleven, zijn aangespro ken of opgezocht, veler briefjes zijn inge vuld; op velerlei wijze is gespeculeerd op der mensclien onnoozelheid, alles om de vier antirevolutionaire candidaten onder welke drie aftredende raadsleden te we ren. De heeren Putte, c. s. hebben een cir culaire verspreid, om vooral de „mindere man" op hun zijde to krijgenaan wie, nu niet de afschaffing der kermis, maar de hoofdelijke omslag als schrikbeeld is voorgehouden. Men moet weten dat omtrent den heer Den Boer door de bladen het leugen praatje is verspreid dat hij den „minderen man" hoofdelijken omslag bezorgt. Dit leugenpraatje overnemen doen de hee ren Risseeuw, c.s. nu wel niet, maar zij willen 'ttoch exploiteeren. En zij weten, een goed verstaander heeft maar een half Dit is een onedele wijze van stijdvoeren. De alius verkregen meerderheid kan niets dan teleurstelling baren. Wij hebben niets dan lof voor elk bewijs van activiteit dat bij de verkiezingen wordt geleverd, maar men moet eerlijk blij ven, zoo bij de mondelinge als bij de schrif telijke voorlichting der kiezers.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1895 | | pagina 1