d. een voorstel van B. en W. om aan de Gymnastiek en Schermvereeniging Achil les, die verzocht had gebruik te mogen maken van het gemeente gymnastieklokaal te berichten dat haar verzoek niet kan worden ingewilligd. Het afwijzeud voor stel was gegrond op een rapport van de Commissie voor de Gymnastiekschoen, naar aanleiding van het advies van den onder wijzer aan de gemeenteschool. KERKNIEUWS. SCHOOLNIEUWS. REG IITSZAKEN. GEMENGDE BERICHTEN. J. Adam. B. M. dei» Boer. J. Faberij de Jonge. M. H. Haiinck. Ingezonden Slukken PACHT. A. A. Mes Grzn. en A. A. Mes doet hier niets af, wijl geen van beiden de volstrekte meerderheid bekwam. Onjuist is dan ook het adres, waar het zegt dat A. A. Mes Gzn. candidaat gesteld was door eene ver gadering van kiezers, althans in adverten- tiën, die hij voor zich heeft liggen, wordt A. A. Mes aanbevolen; zijns inziens heeft dus het stembureau goed gehandeld, een onderscheid tusschen beide namen te maken. De heer Gratama zou gaarne ingelicht worden of nog meer personen in de ge meente aanwezig zijn, onder den naam van den Bouwmeester, waarop de Voorzitter antwoordde dat werkelijk een persoon van dien naam vroeger in de Nieuwstraat woonde, doch dat deze zich sedert 11 Mei met der woon in de gemeente Gin- neken gevestigd had. De heeren E. P. Schorer, van Dunne en de Stoppelaar scharen zich aan de zijde van den heer van der Swalme en achten op aangevoerde gronden een verder onder zoek onnoodig. De laatste releveert een feit onlangs te Schiedam voorgevallen, waar twee personen zijn die denzelfden naam dragen. Daar kwamen ook uit de bus bil jetten die alleen den geslachtsnaam zonder voornamen bevatten, u.ch het stembureau heeft niet geaarzeld ook deze ten goede te doen komen aan den persoon, die candidaat gesteld was. Als nu wordt overgegaan tot stemming over het voorstel van den voorzitter om de ingeleverde biljetten te herzien. Nadat' door de vergadering een verzoek van de heeren Brevet en van der Harst, die deel hebben uitgemaakt van het stembureau, was ingewilligd om buitan stemming te mogen blijven, wordt het voorstel metal- gemeene stemmen, behalve die van den heer W. J. Sprenger, verworpen. Besloten wordt dan ook inmiddellijk alle geloofsbrieven te onderzoeken, waartoe de voorzitter eene commissie benoemde, be staande uit de heeren van Dunné, Gratama en Koole. Na de geloofsbrieven te hebben onderzocht, verklaart de commissie bij mon de van den heer van Dunné, alles in orde bevonden te hebben en adviseert zij tot toelating van al de gekozenen, met welk advies de Raad zich zonder discussie of hoofdelijke stemming vereenigde. Voorlezing geschiedt thans van een pro vinciaal blad, houdende kennisgeving van de verandering van datum van de jaarmarkt te Ierseke. Niemand had bezwaar tegen die verandering, waarna de notulen der vorige vergadering worden gelezen en vast gesteld. Vervolgens deelt de Voorzitter mede dat sedert de laatste zitting zijn ingekomen a. een adres van Wigard c. s. om aan leg der waterleiding in de Lazarij straat b. een adres van de agenten van politie 4e klasse, waarbij zij verzoeken evenals hunne confraters van de hoogere klassen van gemeentewege van kleeding en schoeisel te worden voorzien c. een adres van den gepensioneerden agent van politie 4e klasse A. J. Sanderse om herziening van het hem toegekend pensioen e. eene aanbeveling van de Gezondheids- Commissie ter voorziening in de vaca- turo Dr. Couvée. Aanbevolen worden de heeren J. P. van der Harst JJz. en Dr. van der Stadt. De stukken sub d. b. en c. worden in handen gesteld van B. en W. om advies, omtrent punt d. wordt conform het voor stel zonder stemming beslist en ook punt e. wordt op verlangen des Voorzitters dade lijk in behandeling genomen tot lid der ge zondheidscommissie wordt met 11 stemmen benoemd de heer J. P. van der Harst JJz. terwijl 3 stemmen op den heer Dr. van der Stadt waren uitgebracht. Nadat de hear F. G. Sprenger had me degedeeld dat hij den heer de Waal de onjuistheden onder vier oefgen had aange toond, diein zijne opgaaf omtrentdeaanslagen der raadsleden ware ingeslopen (zie vori ge zitting) ging de vergadering uiteen. - Bij kon. besluit is aan C. J. de Vul- der'van Noorden op zijn verzoek eervol ontslag verleend als kantonrechter-plaats vervanger in het kanton Tholen. —2 Bij kon. besluit zijn benoemd: tot dijkgraaf voor den Philrppinppolder E. Cue- lenaere; in het bestuur van het waterschap Waarde: tot dijkgraaf J. Butijn eu tot ge zworen C. Thorenaar; tot heemraad voor het waterschap Schouwen A. v. d. Weijde; tot plaatsvervangend dijkgraaf van den Sluispolder J. Sandee; tot gezworen van den Willem Leopoldpolder (Nederlandsch gedeelte) L. Leenhouts de Vlieger. De verplaatsing van den klerk der posterijen le kl. J. P. Ie Roy, van Ter- neuzen naar Oudenbosch is ingetrokken. De commissie van beoordeeling om trent de heffing van invoerrecht naar de waarde der goederen, volgens de wet van, 20 April 1895, in de provincie Zeeland, ig samengesteld uit de heeren: E. de Fouw te Middelburg, J. J. G. van Wicheren te Terneuzen en P. P. E. Hoefnagels te Roosendaal, benoemd door den minister van financiën D. Hildernisse te Middel burg en C. A. Kalbfleisch te Vlissingen, benoemd door de rechtbank te Middelburg J. C. H. Schute te Zierikzee, benoemd door de rechtbank te Zierikzee; J. C. Frederiks te Middelburg, benoemd door de kamer van koophandel en fabrieken te Middelburg; A. H. Polak te Vlissingen, benoemd door de kamer te Vlissingen en J. G. van Alpen, makelaar te Rotterdam, benoemd door de kamer te Rotterdam. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Oud-Beijerland door ds. P* Bokma te Bruinisse. Te Utrecht is geslaagd voor het examen als apotheker dhr. G. C. A. Nonhebei te Middelburg. Geslaagd voor het examen voor tee kenonderwijzer door leerlingen der rijksnor maalschool te Amsterdam is o, a. de heer J. C. Kerkmeyer, geboren te Middelburg. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Heden, Vrijdag, zijn veroordeeld wegens: bedriegelijke bankbreuk: P. J., 37 j., herbergier, Wolfaartsdxjk, thans te Mid delburg in hechtenis, tot 9 m. gev. straf. brandstichting: A. J. W., 24 j., bediende. Ierseke, thans te Middelburg in hechtenis, tot 5 jaren gev. straf, beiden met minde ring van den in verzekerde bewaring door- gebrachten tijd, en in de kosten. Inzake P. de P., 22 j. werkman te Vlis singen, op 21 Mei 11, bij verstek ter zake van poging tot diefstal veroordeeld lót 3 m. gev. straf, en daarvan in verzet gekomen, is op heden diens vonnis bekrachtigd. Goes. Men schrijft ons: Het is verbazend stil en dat tegen de zoo gewichtige herstemming op a. s. Dinsdag. Behalve een lasterlijk leugenstukje tegen het raadslid Den Boer, door twee liberale bladen gretig opgenomen, leverde de ver kiezing geen nieuws op. Toch zal wie de kaart van het land kent, dadelijk toe stemmen dat wij hier te doen hebben met eene stilte die den storm voorafgaat. Eenige dagen voor de verkiezing op den Kien dezer, is door de leiders der Meeting en der Sociëteit met eene energie die eerbied afdwingt, bij de kiezers geloopen om de stembriefjes in te vullen. Zelfs de vereeniging Eigen Hulp deed voor een oogenblik aan politiek. Vooral onder de mannen van de „Mee ting" zijn er die hard hun best deden. Van een enkele die vreesde voor mogelijke concurrentie te zijnen nadeele en ten voor- deele der gemeente, is dit misschien te ver klaren. Doch van anderen verklaart men zich hun ijver niet anders dan dat hij geïnspi reerd werd door den partyhaat. En dat zulke elementen in het spel moeten komen bij een gemeenteraadsver kiezing is inderdaad te betreuren. Sommigen hunner beroemen er zich op twaalf en meer briefjes te hebben inge vuld. Een twijfelachtige eer voor dezulken die in het vorige jaar voor de kieswet Tak met de grootst mogelijke kiesrecht- uitbreiding, met zelfstandige uitoefening van het kiesrecht en het couloirstelsel een lans braken, en zich door antirevolutio nairen als het thans juist op zoo onedele wijze bestreden raadslid Den Boer lieten helpen. De antirevolutionaire kiesvereeniging heeft den strijd gehad tegen velerlei leu gen en verdachtmaking. Of dit bij de aanstaande herstemming ook zoo zijn zal, weten wij nietdoch wij durven vertrouwen dat alle antirevolutio naire kiezers er op bedacht zullen zijn dat de coalitie niets onbeproefd zal laten om het driemanschap Janssenvan der LeeuwTemperman, waarbij VanderPeijl als niet te versmaden trekkracht dienst zal doen, de meerderheid te bezorgen boven di m. nnen onzer keuze welke mannen wij met aandrang u nogmaals aanbevelen Vlissingen. De electro-tinfabriek on dernemers de Heeren Laernoes, Brakema, en Heimans is reeds zoo ver gevorderd, dat met de werkzaamheden begin volgende week, vermoedelijk Maandag, zal worden aangevangen. Bruinisse. In de op Woensdag ge houden vergadering van den Dijkraad van het Calamiteuze Waterschap Bruinisse werd de rekening over het dienstjaar 1894/95 voorloopig vastgesteld in ontvangst tot een bedrag van f 19349.52 en in uit gaaf op f 16187.43. Tevens werd wegens de periodieke af treding van den Voorzitter en een lid van het dijksbestuur eene aanbeveling en voordracht van drie personen opgemaakt. Op de Amsterdamsche wereldtentoon stelling zijn de firma 's wed. J. C. Massee Zoon te Goes en A. A. Mes G. Zoon te Middelburg met de zilveren midaille be kroond, achtereenvolgens voor reddingstoe stellen en voor likeuren, terwijl de stoom vaartmaatschappij „Zeeland" met een eere- kruis bekroond werd. Vlissingen. Door de antirev. kies vereeniging zijn gisteravond voor de a. s. verkiezing van 2 leden van den gemeen teraad, noodzakelijk geworden door het overlijden van den heer C. Mortier en het bedanken van den heer J. le Sage v. Hoeve (beiden antirev.) candidaat gesteld in de vacature Mortier, dhr. H. M. Kloppers, in de vacature J. le Sage v. Hoeve, dhr. C. M. Dommisse. Vlissingen. Benoemd met 1 Aug. tot Brievenbesteller alhier J. van Houten thans postbode te Oostburg, zulks in plaats van J. van Gelderen, die op verzoek met 1 Jnlij.l. wegens hoogen leeftijd eervol uit den dienst is ontslagen met recht op pensioen. Kloetinge. Aangesteld als agent van Politie te Dordrecht L. den Toonder Pz. alhier. Borsele- Dank zij de vroeger aangegane verbintenis tusschen aandeelhouders zal dit jaar in de meestoof alhier weder eene hoeveelheid meekrap verwerkt worden. Dezer dagen werd voor de aangifte zitting gehouden. Daaruit bleek dat de opbrengst van ruim vier hectaren ter bereiding te wachten is. le/seke. Heden Vrijdagmorgen ont lastte zich boven deze gemeente en het geheele eiland een hevig onweder Daar bij sloeg de bliksem in eene schuur op de hofstede van den landbouwer M. Vermue in den Olzendepolder. In een oogenblik stond dezelve in lichtelaaie. De geheele hofstede werd een prooi der vlammen, eenig vee dat in de schuur aan wezig was, kwam daarbij om; onder anderen 5 paarden, 2 ossen, en 8 kalveren. Wegens den verren afstand buiten de gemeente kwam de spuit te laat. Ook die van Kruininge. Rilland. Als bijzonderheid verdient melding, dat bij den heer Jan Blok Jr. zich een zwerm bijen gevestigd heeft in een biervaatje, en dat die bijen daarin lustig aan het werk zijn, dagelijks uit vliegen en weer geregeld in het vaatje terugkeeren. Vlake. Bij L. Openeer, arbeider alhier, kwam men Donderdag tot de onaangename ontdekking dat op zijn aardappelveld aard appelen waren ontvreemd, pi. m. 1 H. L. Men had het loof weer in den grond terug- geplant. De dader of daders zijn tot heden toe onbekend. Van het geval is aangifte gedaan bij de politie. Onder Aksel is eene vrouw gestor ven aan bloedvergiftiging. Zij had een doorntje in den vinger gekregen en ver wijderde dit door middel van een speld. De vinger geraakte aan het zweren, pap pen hielp niet, en geneeskundige hulp vermocht de patiente niet te redden. - Eenige ingenieurs van den Waterstaat doen dezer dagen, met behulp van een aantal werklieden van Hans weert en We- meldinge, peilingen en onderzoekingen in de Zandkreek (tusschen Zuid- en Noord- Beveland) ten einde de oorzaak op te spo ren van het toenemend aanslibben van die kreek, wat natuurlijk een gevaar voor de scheepvaart oplevert. Vermoedelijk is een veranderde richting van den stroom daar aan niet vreemd. De Stoomboot „Heemstra" werd Woensdagmorgen stoomende tusschen Hoorn en Marken door de den bliksem getroffen. De strengestag van gegalvaniseerd ijzer- draad werd op verscheidene plaatsen als gegloeid en geheel vernield, terwijl het kompas totaal onbruikhaar werd en een gedeelte van dat kompas uit geelkoper be staande, rood van kleur werd. De stuurman die tijdens het ongeval aan het roer stond was door de hitte genood zaakt eenige passen achterwaarts te doen en de geheele stoomboot was overdekt door een regen van vuur. Passagiers en beman ning kwamen met den schrik vrij. Te Nijmegen zijn eergisteravond bij het vertrek van een pleiziertrein een con ducteur de beide beenen afgereden. De ongelukkige is gehuwd en heeft 9 kinde ren. Op de dorpen in de omstreken van Breda bestaat de gewoonte, dat de buren van een meisje, dat weldra zal huwen, in de bruidsdagen onthaald worden op een of meer vaten bier. Dit noemt men eene „rent". Dinsdagavond werd ook te Bavel dusdanige „rent" gegeven. Nadat menig pintje geledigd was, ontstond een twist tusschen eenige boeren, die met elkander nogeen appeltje te schillen hadden. Deze twist liep zoo erg, dat gebuik gemaakt werd van messen zoodat een formeele vechtpartij geleverd werd. Enkelen weiden duchtig gesneden en gestoken. Om het vuur in een kachel beter te doen branden wierp vrouw S. te Budel daarin da irin petroleum. Een groote vlam sloeg naar buiten, waardoor een kind van 6 maanden in brand geraakte. Het kind bekwam zulke hevige brandwonden, dat het kort daarna bezweek. Het houten onhalsel van het Tsaar- Peterhutsje te Zaandam zal worden vervangen door een steenen gebouw in Gothischen stijl, en het houten hekwerk aan den ingang door een fraai gesmeed ijzeren. Het Igebouwtje zal voorts aan drie zijden door een 3.50 meter hoogen muur worden ingesloten. Dit alles ge schiedt op kosten van den keizer van Rusland, wien het huisje met terrein in eigendom toebehoort. Men schrijft ons uit Terneuzen: Gisterenochtend kwam hier een kermis gezelschap aan met een Turkschen schommel. De eigenaar er van zocht een schip per, die hem met zijn schommel naar Middelburg zou brengen. Iemand, die naar het zaakje stond te kijken, gaf zich voor schipper uit en nam aan den eigenaar met zijn schommel naar Middelburg te brengen, maar eischte op voorhand 20 francs en wees een tjalk, die in het kanaal lag, als zijn eigendom aan. De eigenaar gaf 20 francs en de pseudo-schipper ver wijderde zich en liet zich niet meer zien. De eigenaar, het wachten moede, onder zocht daarop de zaak, waarna hem bleek, dat hij bedrogen was. N. R. C. De moord te Vlijmen. Zooals wij mededeelden, heeft de rechtbank te 's Iier- togenbosch tegen M. Bongers, beschuldigd van moord op zijne echtgenoote, 1 Juni jl. gepleegd, eene gevangenisstraf van 15 jaren geëischt. Uit het getuigenverhoor is o. m. het volgende gebleken: Martinus Bongers en Petronella Maria van de Water waren sedert den 5en Mei 1892 getrouwd. Lang vóór dien tijd hadden zij elkander gekend, want beiden dienden bij eenzelfden boer, zekeren van Goch, een familielid van Bongers. Toen reeds harmonieerden beiden niet bestzoo is het b.v. eens voorgekomen, dat de knecht Bongers de dienstbode van de Water een been had stuk geslagen en getrapt. Toch werd na den dood van Van Goch dit tweetal een paartje; wat de vrouw aandreef den man te huwen, is een raadsel; de man echter had wel eene beweegreden, om Petronella tot vrouw te kiezen. Bongers was een familielid van Van Goch toen deze stierf, meende hij te erven, doch zulks geschiedde nietimmers de overledene had huis en tuin benevens f 1000 in contanten vermaakt niet aan B., doch aan de dienst bode. Dit erfenisje nu wilde B. hebben, ook al moest hij de vrouw op den koop toe nemen. En zoo geschiedde het, dat man en vrouw den 5en Mei 1892 huwden. Gelukkig is bet huwelijk niet geweest; B. was een liefhebber van een borrel; ongelukkig was hij zeer lastig voor zijne omgeving, wanneer hij dronken was, en dit behoorde niet tot de zeldzaamheden. In die omstandigheden mishandelde hij dikwijls zijne vrouw. Ook op 1 Juni had Bongers bij zijn terugkeer uit den Bosch nog al wat gedronken. Toen hij thnis kwam, bevond zijne vrouw zich in den tuin. Even ging hij naar binnen, doch spoedig daarna kwam hij i» den tuin en riep zijne vrouw, doch deze weigerde te komen en riep, dat binnen alles klaar stond en dat zij geen pak slaag van haren man wilde hebben en zoodoende niet kwam. „Ik zal je niets doen", was het weder woord van Bongers en hij voegde er bij „Als ik niet te fatsoenlijk was, had ik je al lang voor den kop geschoten". Nogmaals gelastte hij zijne vrouw onder bedreigingen in huis te komen. „Als je niet binnenkomt, schiet ik je kapot" waren zijne woorden, en de daad bij het woord voegende, haalde hij van binnen een geweer, legde aan en schoot zijne vrouw dood. Zij was door eenige hagelkorrels in den linkerslaap getroffen, die in de hersenen doordrongen en onmiddellijk den dood ten gevolge hadden. Tijdens de terechtzitting toonde de be klaagde geen berouw. Met cynische kalmte gaf hij verklaringen, die ten doel hadden, de rechters te overtuigen, dat hij nimmer de bedoeling gehad had, zijn vrouw te dooden. Door te schieten, had hij, zeide hij, zijne vrouw bang willen maken, waar door zij, naar zijne meening, wel in huis zoude komen. Dezer dagen bevond zich een roud- reizend persoon, Roelof Keizer, met zijne zieke vrouw en 2 kinderen in de buurt van Tubbsrgen (Overijsel). Hij begaf zich met eenige koopmansschap naar de r.-k. pastorie, doch kon niets verkoopen. Hierover, naar het schijnt, boos gewor den, haalde hij zijn vrouw van de kar en plaatste haar tegen het hek voor de pas torie, met de woorden tot den pastoor ge richt: „Zie zoo, ik heb haar 28 jaar ge had, nu moogt gij haar ook wel eens hebben". Daarop verwijderde hij zich met de beide kinderen en liet zijn vrouw in hulpbehoevenden toestand achter. De vrouw is ingevolge haar verlangen vanwege het gemeentebestuur naar Olst getransporteerd. Van den man en de beide kinderen heeft men verder niets meer gehoord. Toen een 27-jarige arbeider te Lan- gezwaag Dinsdag uit het maaiveld te rugkeerde en hij zich nog op de ruimte bevond, ontlastte zich een hevig onweder. De maaier werd door het hemelvuur ge troffen en stortte ter aarde. Toen men hem opnam, kon men aan het lichaam geen andere verwondingen ontdekken, dan een klein gaatje aan deu hals. Toch bleek de man door den bliksem gedood te zijn. Woensdagnacht is te Meppel het vaar water plotseling ruim 50 cM. gezakt, zoo dat de vaartuigen schuiu lagen, doordat zij aan den grond geraakt waren. Een vaartuig schepte water en znkvan een ander schip, met turf geladen, werd de schipper gelukkig wakker anders was zijn vaartuig ook gezonken, daar het water al aan den bovenkant van het dichte gedeelte van zijn schip stond. Ook de bevaarbaar heid op de Hoogeveensche vaart werd bedreigd, wijl daar ook reeds groote vaar tuigen aan den grond raakten. Toen het ontdekt werd, liet men van een hooger pa-nd water los, zoodat genoemd kanaal spoedig weder ongeveer V* M. steeg. Kwaad willigen hadden de schotten van de lei ding bij de Meppelersluis opengetrokken. De Engelsche zeeofficier M'Giffin die in den zeeslag aan de Yalu de „Tsjem Yueh" commandeerde, schildert in het nieuwe rna- riuetijdschrift „Per Mare" de treurige er varingen, welke hij met de Chineesche officieien opgedaan heeft: „Eigenlijk was ik niet de bevelhebber, maar de commodore Lin. Deze was echter aan de Yalu niet te zien. Hij kon het niet zien dat het schip klaar gemaakt werd, om te vechten hij verging bijna van angst. Toen het eerste schot viel, zag ik onzen luitenant in den pantsertoren. Zijn gezicht was zoo wit als krijt. Een tweede schot trof beter dan het eerste en toen verdween onze vriend. Zoodra het weer stil werd hoorde ik een zeldzaam leven in den toren. Toen ik keek zag ik hoe commodore Lin op zijn buik lag, vloekende en huilende en Buddha biddende, hem te redden. Lin was een mandarijn. De mandarijnen zijn allen lafaards. De officieren, welke niet tot die klas behoorden waren even dapper als de manschap. Deze moet men ten zeerste prijzen." Op de equipage der „Foo-Tsjow" is hij zeer verbitterd. Toen er iets in een der torens in het ongereede geraakt was, daalde hij er in af om de oorzaak te onderzoeken. Plotseling greep iemand hem bij de beenen en schreeuwde„Hier is geeu plaats meerZoek elders naar een schuilplaatsM'Giffin werd zoo driftig, dat hij een luitenant een stoot in de borst gaf, dat hij geen adem kon halen. Toen liet men hem zijn gang gaan. „De pachten zijn to laag!" zoo klaagt de eigenaar. „De pachten zijn veel te hoog," zoo de pachter. Wie van die twee heeft nu gelijk Natuurlijk is het zeer moeielijk, om zoo iets zoo voetstoots uit te maken't is daarmede als met het paard, dat de ver- kooper goedkoopde kooper daarentegen rijk betaald noemt. De belangen zijn verschillend de oog punten, waaiuit de zaak bezien wordt, zijn verschillend daarom tweeërlei oor deel. Om -eene juiste uitspraak te doen over het te hoog of te laag zijn der pachten, zouden we eerst een voldoend aantal ge gevens moe ten bezitten om de waarde van den grond te bepalen; die waarde ken nende, zou naar den tegen woord i gen ren testandaard de grootte van billijke pach ten vast te stellen zijn. De waarde van den grond, dien de landbouwer gebruikt, hangt af van gesteld heid en ligging en kan berekend worden uit zijne opbrengst. Om haar in onze provincie te kunnen beoordeelen, zoude men in 't bezit moeten zijn, van de opgave, over de laatste vijf jaren van 't geen eenige goede hofsteden, die in goede handen zijn, hebben opge bracht en van 't geen zij hebben gekost. We zouden moeten weten, wat ont vangen is voor tarwe, gerst, boonen, erw ten, haver, bieten, aardappelen, ajuin, kar- wij, enz.wij zouden daaraan moeten toevoegen de opbrengst van zuivel, vee, varkens, paarden en hoenderhofdie som verminderen met het bedrag van rijks- en polderlasten, de uitgaven voor arbeids loon, voor het herstel der onmisbare werk tuigen, voor den aankoop van vee, van paarden, van alle zaken, die uoodig zijn om het bedrijf te voeren en met het dag geld, dat den pachter toekomt voor zijn beheer, om aannemende dat de boer met zijn gezin van het bedrijf mag meeëten uit hetgeen er dan overblijft, de grootte van de pacht te bepalen. Landverpachten zou o. i. moeten zijn een soort vennootschap. De eigenaar geeft een kapitaal in de gedaante van grond. De pachter verschaft het ledapitaal voor 't bedrijf. De laatste treedt op als driecteur om beide kapitalen rentegevend te maken. Bij 't einde van 't boekjaar wordt de balans opgemaakt en winst of verlies, nadat de directeur voor zijne werkzaam-' heden eene te voren overeengekomen som ontvangen heeft, verdeeld in evenre digheid van de gebruikte kapitalen. Zoo zou het moeten zijnmaar daarom is het zoo niet en in dat niet zoo zijn, zit juist het ellendige van ons pacht stelsel. De eene vennoot, de grondeigenaar, heeft eene vaste winst, gewaarborgd door het bedrijfskapitaal van den pachter, en loopt dus hoegenaamd geen gevaar van verlies. De tweede vennoot, de pachter, heeft wel een kansje op winst, maar draagt alleen alle verliezen, zelfs door de behen digheid van den eersten die verliezen, welke de korstondig opwellende goedertie renheid van het Burgerlijk Wetboek scheen te willen brengen ten laste van den eige naar. BurgerlWetb. artt. 16281633). Blijkt het, dat door gunstige omstan digheden de 2de vennoot wat veel wint, dan kan de eerste zich na een zeker aantal jaren, doorgaans 5, 7 of 9, een grooter aandeel in de winst verzekeren, of den 2den vennoot, indien deze niet bereid is die meerdere winst te verleenen, aan den dijk zetten.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1895 | | pagina 2