KERKNIEUWS. SCHOOLNIEUWS. koffiewater er op onbeheerd achterlatende. Al spoedig werd door de buren veel rook uit die woning stijgende, opgemerkt, waarop zy de deur open liepen en het inmiddels in brand gevlogen toestel en andere klei nigheden stuk maakten en de vlammen dempten. Ellewoutsdijk. Zaterdag overleed alhier op het hof „De Loire" de heer J. Bruinooge, in leven wethouder der ge meente en lid van het dijkbestuur, van het waterschap Ellewoutsdijk en den polder Borsele. Hg was de oudste land bouwer in onze gemeente en woonde van alle landbouwers ook het langst op zijn hofstede. Geboren te Borsele den 11 Januari 1818, vestigde hij zich met zijne thans nog in leven zijnde zuster den 1 Maart 1847 alhier. Ruim dertig jaren was de overledene lid van voornoemd dij kbestuur, bij zijn jongste aftreding in 1893 werd hij door den dijkraad wederom met algemeene stemmen voor een herbenoeming als no 1 voorgedragen. De regeering ging hem echter om zijn hoogen leeftijd voorbijen dat terwijl hij zelf wegens dezelfde oor zaak liever niet meer in aanmerking zou gekomen zijn. Dat hij, nu hij niettemin op de voordracht geplaatst werd, nu toch door de hoogere autoriteiten geweerd weid, griefde den werkzamen grijsaard zeer. Ruim 21 jaar vervulde de heer Bruinooge tevens de betrekking van dijkgraaf in evengenoemden polder, om redenen van gezondheid legde hij haar echter in het vorige jaar neer, niettegenstaande inge landen hem weder hadden herbenoemd. Om dezelfde reden bedankte hij ook als wethouder. Hij zal in vele betrekkingen worden gemist. Hij toch was een practisch man die getierd was om zijn eerlijkheiden rechtschapen karakter. Vlissingen. Alhier overleed na een korte, doch bevige ongesteldheid, de heer C. Mortier, in leven lid van den ge meenteraad, ambtenaar van den burger lijken stand, president van het gasthuis en kassier-kerkvoogd der Ned. Herv. kerk, enz. Middelburg. Alhier is protest aange- teekend tegen de verkiezing van den heer den Bouwmeester, door K. Melis e. a. op grond van vermoedelijk onwettige han delingen door het stemburean. Aardenburg. Het hoofd derR. K- School, wien de vorige week een zoo treurig ongeval trof, is aan de gevolgen bezweken. Zierikzee. Zaterdagavond omstreeks half twaalf brak in het even buiten de stad staand bierhuis van D. alhier brand uit. Door den feilen wind lagen bet huis en een nabijstaande schuur in weinige uren in asch. Spoedige hulp der brandweer was aanwezig. Oorzaak onbekend. Omtrent den vermoedelijken moord te Vucht wordt nog het volgende gemeld Philip Schlenker, de overledene, was een man van 60-jarigen leeftijd, gepasporteerd militair van het O.-I. leger en een braaf •n oppassend man, die de algemeene achting genoot. Na de lijkschouwing is vrouw De Laat de bewoonster der „Hut, die niet voort vluchtig was, zooals men eerst meende, maar zich in de nabijheid van haar huis had verscholen, door de marechaussees ge vankelijk naar 's-Hertogenbosch getranspor teerd. Deze vrouw is eene oude bekende der justitie. Meer dan 30 personen zijn reeds door den rechter gehoord. De kinderen van vrouw De Laat hebben aan het licht ge bracht, dat hunne moeder S. met een ijzeren blaaspijp op het hoofd had geslagen, terwijl hy twist had met huzaren van het garnizoen uit Den Bosch. De hoofddader in deze is de korporaal der huzaren R., die reeds in den voor avond den overledene in eenigszins bene velden toestand heeft ontmoet en hem ge bracht heeft naar de „Hut", waar hg in woonde. Daar is toen twist ontstaan, die geëindigd is met gezamenlijk een borreltje te drinken in de herberg van Kluijtmans, doch naar huis terugkeerende, wilde de deeltelijk wordt gebruikt. In het vroegere koor vindt men de boven den grond ver heven tombe van Philips van Tuijli van Serooskerke, heer van Tienhoven, Kapelle enz, overleden in 1643. De marmeren grafnaald van een anderen heer uit dit ge slacht, welke mede in het koor stond, is verloren geraakt. De hooge toren heeft vijf spitsen. Ook aan deze plaats zijn historische herinneringen verbonden. In de onmiddel lijke nabijheid van dit dorp ^ndmen in de vorige eeuw nog drie adellijke kastee- len, n.m. Maelstede, Bruelis en Gistelles. Het eerste, oostelijk van het dorp gele gen, meent men, dat in den aanvang der 13de eeuw gebouwd en door de Vla mingen gedeeltelijk verwoest is. Het tweede lag aan de Zuidzijde, en dagtee- kende ook van voor den tijd der Vlaatn- sche beroeringen. Het derde lag een wei nig ten Westen van Bruelis en bezuiden de kerk, aan de Biezelingsche straat. Hoe hoorden wij in onze verbeelding de trot- sche vorsten van deze burchten, hunne krijgsknechten te wapen roepen om tegen den gemeenschappelijken vijand den Vlaming ten strijde te trekken. Hoe hoorden wij henop andere tijden de krijgs trompet steken, om hunne onderlinge vee ten te beslechten. Hoe zagen wij maar genoeg. Wij waren het dorp uit en vonden ons weder in het heden verplaatst. Zoo zagen wij rondom Kapelle de waarlijk |choone boomkweekeryen van den heer bewoonster der „fint" niet hebben, dat Philip weer binnenkwam. Deze bleef toen aan de deur rammelen, totdat dit den korporaal R. verveelde, die tot tweemaal toe naar buiten is gegaan en Philip daar slagen en trappen heeft toegediend, zooals een ander korporaal en een dienstmeisje hebben gezien. De tweede maal weer binnenkomende, heeft de korporaal R. te kennen gegeven dat Philip niet meer zou terugkomen, dat hij zijn „bekomst" had, en den volgenden dag heeft de dader zich ook tê 's Bosch nog op zijn handeling beroemd. Een treurig ongeval had Donderdag nacht te Rotterdam plaats. De weduwe Koremans, moeder van zes kinderen, was drie weken geleden uit Breda naar Rotter dam gekomen, met het doel om door ka mers te verhuren haar brood te verdienen, en had daartoe een bovenhuis betrokken aan het Haagscheveer. Haar oudste zoontje was Donderdagavond thuis gekomen, had het petroleumiichtje uitgeblazen en wastoeu gaan slapen, terwijl de overige huisgenooten reeds te bed waren. Te middernacht werden allen gewekt, de wijl het huis in brand stond. Blijkbaar was bij het uitblazen van het licht de vlam naar beneden geslagen en hadden de vlammen zich aan het vertrek meege deeld. Nauwelijks had de vrouw zich over tuigd dat er brand was of zij ijlde met haar jongste kind, een meisje van 3 jaar, naar de bovenste verdieping waar vier harer kinderen, oud 4, 8, 12 en 17 jaar sliepen en wekte hen. De oudste ontkwam over het dak, doch de overigen snelden met hunne moeder naar beneden. Doch daar bleek aan geen ontkomen meer te denken. Toen wierp de vrouw in haar radeloozen angst een harer kinderen, een meisje, uit het raam der 2e verdieping voor at iemand dicht genoeg nabij was, om het kind te kunnen opvangen. Op eenige passen af- stands van de agenten viel het arme wicht op het trottoir met een akeligen smak neder en toen de agenten naar boven keken kwam de moeder zelve uit het raam gesprongen en of de mannen ook al trachtten met de armen den val der vrouw te breken, het baatte niets, want zwaar verminkt bleef zij op de straat liggen. Eerst toen dacht men er aan de overi gen in een jas op te vangen. Twee knaapjes van 8 en 12 jaar waagden nu ook den sprong; zij bleken wel niet ongedeerd toch brachten zij het leven er af. Een agent waagde zich in het brandende gebouw, en redde ook het vijfde kind, een 4 jarig knaapje dat reeds bewusteloos was, terwijl een zesde kind, een meisje van 10 jaar, uit logeeren was. De toestand der vrouw is zeer bedenke lijk terwijl een der geredde knaapjes een hersenschu Iding kreeg. In de verwarring heeft de weduwe nog wat geredalthans eenig zilverwerk werd bij haar gevonden. Bij de begrafenis van Stambuloff, den grooten Bulgaar, die zijn vaderland uit Ruslands macht bevrijdde en, waar schijnlijk op Jast van zijn eigen bescher meling, den koning aan wiens plannen om zich met Rusland te verzoenen hij in den weg stond, vermoord werd, bij de begrafenis hebben ernstige tooneelen plaats gehad. Onder de bevolking heerschte reeds in den ochtend een jegens Stambuloff zeer vijandige stemming. De biljetten, door de familie in de straten aangeplakt, waarin Stambuloff s dood ter openbare kennis werd gebracht, werden afgerukt en hier en daar vervangen door andere plakkaten, waarop Stambuloff's gelieele zonden-register breed werd uitgemeten. Tevens werden daarin de inwoners aangespoord, om zich van deelneming aan de plechtigheid te ont houden. Uit Varna, Zaribrood en Philippopel kwamen deputaties, om de burgerij dezer steden bij de begrafenis te vertegenwoor digen. De leider der deputatie uit Varna hield bij de lijkbaar een toespraak en legde daar een eed af, dat hij Stambuloff's dood zou wreken. Om twee uur verliet de lijkstoet Stam- bulofifs woning. De lijkwagen was behan- van der Have, en vernamen van onzen koetsier, dat de eigenaar daarvan, met veel tact het schoone aan het nuttige weet te paren, dat vele arbeiders bij hem werk en brood vinden, en dat hij, zooveel moge lijk het zijne er toe bijdraagt om de sociale kwestie te helpen oplossen. Dat het hem en zijn kweekerijen tot in lengte van da gen moge goed gaan. Biezelinge, V4 uur zuidelijker gelegen, mede aan denzelfden straatweg, was het einddoel van onzen tocht. Deze plaats was eertijds een groote en bloeiende ge meente, 't welk uit de uiteenbouwing der huizen nog te zien is. Men vond hier eer tijds een flinke haven jen een goed be zochte graanmarktook is er voormaals een rijk en in hoog aanzien staand kloos ter geweest van jonkvrouwen uit den adellijken stand, Jeruzalem genoemd en behoorende aan de orde van St. Victor. Toch is he len ten dage Bieselinge nog een aardig dorpje, gelegen in een krans van hout en heerlijke boomgaarden. Het vrien delijk kerkje, waarineen net orgel,'t welk ingewijd werd tijdens den dienst van den tegenwoordigen predikant, noodigde ons tot bezoek uit. Onder de heerlijke tonen van het orgel mochten wij daar een wijle vertoeven, en daarna in de gastvrije wo ning van Ds. Drostwaarop wij de terug reis stadwaarts aanvaardden. Weder ging het langs heggen en dreven en genoten we opnieuw van het natuurschoon weder zagen we de volgeladen boomgaarden, gs'n met kransen. In het geheel werden meer dan 300 kransen gezonden, niet alleen door vele vorstelijke personen, maar ook door de gemeentebesturen van alle Bnlgaarsche steden. Deze kransen werden gedragen door kinderen, die in twee rijen den stoet volgden. De metropolitaan hield een lijkrede waarin hij Stambuloff den grooten vaderlander naauide. „Gij liegt", riep er een. De kinderen schrikten er van, wierpen de kransen neer en liepen weg. De politie maakte aan het hierop gevolgde tumult een einde. Volgens officieele mededeelingen is thans het vierde deel van den grooten Tiberisehen spoorweg gereed. De kosten bedroegen 73 miilioen roebel. Edison is een sterk rooker. Wanneer hij in diep gepeins is verzonken, rookt hij per dag minstens twintig sigaren. Hij brengt het echter maar tot tien wanneer hij het niet bijzonder druk heeft. Zijn hartstocht heeft, voor zoover hij weet, zijn gezondheid niet in 't minst be nadeeld. Ook zijn vader en zijn groot vader waren sterke rookers en toch be reikte de laatste een leeftijd van 103 jaren. Dokter Kansom, medewerker van professor Behring, heeft een serum tegen cholera gevonden. De proeren, op dieren genomen, moeten gunstige resultaten hebben opgeleverd. Paul Mercier, een oud journalist, die sedert zeven jaar te Parijs zeer terugge trokken leefde, werd sedert eenige dagen door de bewoners van hetzelfde huis ver mist. Donderdag brak men de deur open en vond men hem dood liggen in zijn met kunstschatten en stof gevulde kamer. De geneesheeren hebben uitgemaakt, dat hij gestorven is aan vergiftiging door de mias- uien der kamer, die in zeven jaar niet gereinigd was. De Duitsche Joden-hater Ahlwardt doet sterk aan het politiek en voord aan practisohe tinancieele politiek. Wanneer hij spreekt, moet er steeds entreegeld betaald worden. Dat gebeurde Dinsdag ook te Bremerhaven, waar hij het woord voerde. Aan de discussie werd deel genomen door een socialist, die voorstelde van de entreegel den eerst de reiskosten van Ahlwardt te vergoeden en het overige te bestemmen voor de families van arme visschers. De vergadering vond het denkbeeld uitstekend, doch toen het [geld geh.ald zou worden, bleek het dat een der kame raden van Ahlwardt zich fluks met het overschot der ontvangsten, ongeveer hon derd mark, uit de voeten had gemaakt In de Belgische Kamer heeft de af gevaardigde Demblon beweerd, dat Leopold van België arm in het land was gekomen en dat de koning nu rijk was. De Lui. Beige komt hiertegen op. Toen Leopold van Saksen Coburg in 1816 trouwde met prinses Charlotte van Engeland ontving hij van het Engelsche gouvernement een in komen van 50.000 pond sterling. Na den dood der prinses behield hij dit salaris, benevens den titel van koninklijke hoog heid, terwijl hem de rang van veldmaar schalk werd verleend. Prins Leopold had dus een rijk, kalm leven kunnen leiden, doch hij gaf er de voorkeur aan koning van België te worden. En den 15en Juli 1831, toen hij Londen verliet, schreef hij, zonder dat hij wist hoe hoog zijn civiele lijst zou zijn, aan lord. Grev, dat hij afzag vanvzijn salaris. Op deze wijze kwam koning Leopold arm in het land. Plasregens hadden eergisteren de rue Vivienne te Parijs in eene rivier veranderd, tot wanhoop van eene dame, die, zonder rijtuig, de straat over moest steken. Eenjonge sterke Engelschman, die voorbij komt, ziet het geval, neemt de dame a^s een kindje in zijne forsche armen, draagt haar naar de overzij, zet haar neer en groet beleefd. Onbeschaamderoept de dame uit, tot dank. De jonge Engelschman antwoordt nie's, licht de dame weer op in zijne armen, zet haar op het andere trottoir weer neder, groet nog eens, en gaat door. waarin wij de kinderen benijdden, die, i.i is vr 11!uur, en dartel als ze waren al klepperende met hunne ratels, de onge- noode gasten uit de vruclitboomen tracht ten te verwijderen. Te Goes teruggekeerd bezochten wij de Groote Kerk. Wat een geweldigen indruk maakte die vroegere Maria Magdalenakerk op ons. Van deze prachtige Kruiskerk zegt Smallegaege in zijn kroniek 0. a.„dat diergelijke kerk, nochte van grootte, nochte van doorluch tigheid in Zeeland nauwelijks te zien is." Het begin der stichting van deze kerk, en de naam des bouwmeesters zijn onbe kend. Toen in den aanvang der 15de eeuw het westelijk gedeelte werd opgetrokken bestond het oostelijke reeds. (Dit laatste wordt thans voor de goddienstoefeningen der Hervormden gebruikt). Door de on voorzichtigheid van een loodgieter werd deze schoone kerk den 11 Sept. 1618 voor een groot gedeelte een prooi dör vlammen. Het gewelf van het westelijk gedeelte, be nevens de toren, stortten in. Deze zijde werd geheel verwoest. Van het oostelijk deel werd slechts het dak beschadigd. Van de tegenwoordige wandelkerk, schijnt ook een goed deel behouden te zijn gebleven, althans de beide schoone ingangen dragen nog het kenmerk van den vroege- ren bouw. Er waren drie jaren arbeids noodig tot herstel van hetgeen de vlam men in drie uren verwoest hadden. Deze herstelling kostte, naar onze munt gere- Gerf. Kerken. Beroepen te Breda ds. W. Kapteijn te Goes;te Boornbergum(Friesl.) de heer W. A. Dekker cand. te Middelburg. Op het examen voor veearts te Utrecht slaagde en kon het diploma als veearts derhalve worden uitgereikt aan dhr. L. Boogaert van Driewegen. Middelburg. Na gehouden overgangs- en eind-examens aan de meisjesschool G alhier werden de volgende leerlingen tot een hoogere klasse bevorderd: Van de eerste tot de tweede klasse: G. de Lange Boom, M. Broekema, A. Dorn- boi, J. Krober, J. Lucas, M. Qnist, E. Rank, J. Robijn, S. Robijn, L. van Voorst Vader en C. van Zoom. Van de tweede tot de derde klasse: M. Bieeker, M. Bod- daert, A. Bijlsma, J. Ermerins, J. Grave- stein, C. Hasselbach, E. Van Hoek, J. Kielstra, J. Louis, A. Meijer, C. Nuijs, M. Polet, H. Reerink, J. de Zeeuw. Van de derde tot de vierde klasse: C. Boddaert, M. Lysen, J. Quist, E. Salberg, J. van der Schaaff, A. van der Swalme, C. Ver- heij, H. van Voorst Vader. Van de vierde tot de vijfde klasseJ. Dhont, J. van der Harst, H. Heijse en F. Wijckhuijse. Het eind-diploma werd uitgereikt aan de negen leerlingen uit de j vijfde klasse J. Bekaar, J. Berdenis van Berlekom, B. Fak Brouwer, H. van der Harst, H. Japikse, E. de Vulder van Noorden, Th. Smit Sibinga, L. Voorbeijtel en M. van Wnel- deren. M. C. Ingezonden Slukken Buiten verantwoordelijkheid der redactie (Stukken worden in geen geval teruggevonden.) Mijnheer de Redacteur U zult mij zeer verplichten met de opname dezes in uw veel gelezen blad. Bij voorbaat mijne hartelijke dank voor uwe bereidwilligheid. I11 het 110. 123 van heden uwe indruk ken lezende van de gemeenteraadsverkie zingen vond ik deze zinsnede„Een wei nig flinker optreden van de bekende kie zersvergadering met haren onvindbaren voorzitter had aan deze mannen een grooter stemmencijfer, zoo niet de meer heid kunnen bezorgen." Terwijl ik dit las, dacht ik bij mijzel- ven, ware het bestuur van „Nederland en Oranje" eens uit zijn hoekje gekomen, wellicht ware met den onvindbaren voor zitter (die wel te vinden was) meer suc ces behaald, doch do nederlaag (als men üie zoo noemen wil) wijt ik geheel en al aan dat bestuur. Men weet de groote klok wel te luiden met de verkiezingen voor de 2e kamer en provinciale staten. Welnu de kleine klok mag ook wel luiden bij gemeenteraadsverkiezingen.Haar stilzwijgen is ongemotiveerd. Uw dw. Dienaar T. M. 0YEKZIC1II YEttROOimEiY E\Z. Dinsdag 23 Juli. Vlissingen, door deurw. Hendrikse 11 uur afbraak by het havenstation. Zoutelande, St. Janskerke door not. Hu- vers by Boogaard uur inspan en veld vruchten. Middelburg, 10 uur, door not. Verhulst voor het huis Droogdok 15, een inboedel. Inl. de Groot en Hondius. Woensdag 24 Juli. C»es, 9 uur in de Prins van Oranje door deurw. Hollmann notenhouten tafel mot 6 dito stoelen met fluweelen zittingen, 2 kabinetten, kasten, mahoniehouten rol- bureau, buffet met marmeren blad, stoelen- waaronder 6 met trijpen zittingen, wasch- tafels, 7 jjzeren ledikanten, bed, haarden, mangel, tapijten, vloerkleeden, zeil, keuken gereedschap, geweren, botschaien, kruisnot, welie, plotubeerlood, enz. Afbraak eerst. Vllüslugeii, door not. de Maret Tak ten sterfhuize van mevr. Wibaut inboedel als: kend, ongeveer 130.000 gulden. De kerk is gebouwd in Gothischen stijl en overto- gen met een kunstig gewelf, rustende op twee rijen pilaren, twee en twintig in getal. Aan de kapiteel en derzei ve, aan de ra men en aan het buitenwerk der kerk is veel zorg besteed. Wij mochten ook ge nieten van het heerlijk orgelspel. In de plaats van het vroeger orgel, werd de bouw van dit instrument voltooid in De cember 1643, door den orgiemaker Willem Diaken van Haarlem. De weinige eenvou dige beelden zijn goed geplaatst. In 1711 werd het innerlijke werk veel verbeterd door den orgelmaker J. Cool. De zinne beelden op de buitendeuren zijn mede in dat jaar vervaardigd door den kunst schilder A. Bisschop van Dordrecht. In 1739 werd het met eene in hare soort fraaie tent, waaronder men het nog ziet, overdekt. Het oog van het orgel afwendende en den blik naar beneden slaande, wilden wij dien nog even vestigen op den grond, waarin het stof der vaderen rust. Vele grafsteenen zijn thans, in de preekkerk, door een houten bevloering bedekt. Vol gens sommigen zou daar ook begraven zijn de kroniekschrijver Mattheus Smallegange, en zou op den steen het jaar van zijn overlijden, 1704 te lezen zijn. Ook von den wij in de wandelkerk een grafsteen, waarop de naam van den alom bekenden zeeloods en menschsnredder Frans Naere Rltthem, by erven Goedbloed door not. 4ur inspan 3 merrien, 15,7 en 5 jaar, 1 driejarig0 ruin, 7 baatg. melkkoeien, 7 Ar jarige vaarden, 1 21/2-jarige os, 8 anderhalt- jange vaarzen, 1 anderhaltjarige os, 2 jarige stieren, 7 kweekkalveren, 2 varkens, 1 karn hond, 30 kippen en 1 haan, 2 menwagens, veerwagen, driewielskar, 4 ploegen, 9 eggen, rolblok, sleepdeur, 2 veldgangen, 2 krui wagens, yvagenliehter, kortmolen, geeselstoel, rauataaids, paavdenwant, landbouw-, melk en zoldergereedschappen, huisraad, eikenh. boogkabinet, 5 bedden met toebehooren, boeken, porcelein, spek. Veldvruchten tarwe, gerst, haver, paardeboonen, platte, witte, bruins boonen, erwten, aardappels. Ovc'tamle, 9 uur inde gemeenteherberg door not. v d. Kloes voor erven G. Hunders- marek en T. v. Liere 3980 gA. bouwl. in Wolfshoek, 8750 cA. id. in 3 perc. 3o. 17830 cA. in West Rlazekop. 4o. 16160 cA. weiland in Wouter Janshoek. 5o. veldvruchten in Driewegen als 3924 tarwe in Wolfshoek; 3270 cA. aardappels en mangels. Daarna bij Hundersmarck tafels, linnenkastje, hangklok, doofpot, karpetten, duivenkooi met duif, spekkist, varkensvleesch, ornamenten, glas-, blik-, koper-, ijzer- en aardewerk, varken, geit, windmolen, tobbe, trog. stander, meel- ki.-it, kruiwagen, ladder, arbeidersgereedschap, stroo, hooi, mest. Wolfertsdijk, 9 uur door not. Pilaar by dhr. P. Koeman inspan als 8 werkpaar den 4-15 jaar, 1 jong paard, 10 baatg. melkkoeien, 6 runders, 9 kalvers, 3 vette varkei.s, 8 mestputloopers, 120 kippen en hanun, kap wagen, 3 menwagens, katos, drie wielskar, 6 ploegen. 11 eggen, rolsleper, veldslede, rolblok met bak, karngereedschap- Holdeinsche karn voor paardokracht, land, bouw-, melk- en stalgereedschap, harnas, zakken, kleeden, stroo, hout, huisraad, 3 veeren bodden, spiegels, blik- en aardewerk, spek. En voor dhr. W. F. K. Lenshoek 2 jonge paarden van 2 jaar. 4JoKj»«p!nat, 9 uur door not. Overman en Noordijke op de werf der meestoof voor dhr. Haringman, inspan als 7 paarden, 16 stuks hoornvee, 5 varkens, 2 lytuigen, til bury, kar op veeren, 4 menwagens, klaver- wagen, ploegen, eegden, landbouw-, melk- en stalgereedschap. Donderdag 25 Juli. Ovczand, bij M. D. de Jonge door not. Liebert 10 uur inspan als 5 paarden 11/2—U jaar, 4 melkkoeien, kalfvaars, runders, kal vers, drachtige zeug, 3 mestputloopers, 70 kiekens. 2 menwagens, chais, arreslee, drie wielskar, 4 ploegen, 4 eegden, 1 molbord met ketting, rolblok, snij-, moes-, peen- en windmolen, bascule, mest, harnassement, meubelen. 's Heer Abtekerke, bjj Remynse voor wed. Goeman door rot. Pilaar 11 uura.een hoefje met boomgaard en weiland 9530 cA. En 5 perc. bouwl. en weiland 3.6528. Een perceel bouwl. 5490 cA. Er kunnen volgen 12 H. bouw- en weiland b. ruim 20 perc. veldvruchten. Oolijnsplunt. op hofstede Zuidvliet voor wed. P. de Regt door not. Overman en Noordyke 9 uur inspan als 8 werkpaarden, 3 jonge, 25 stuks hoornvee, 9 varkens, schaap, karnhond, 60 kippen en hanen, 16 eenden, 1 kalkoen, landbouw-, stal- en melkgereedsch, stroo. hout, meubelen. Killttntl, by wed. Koets door not. Lansen Croin voor dhr. H. de Jonge half 12 een steenm windkorenmolen met 2 woonhuizen, schuur, tuin en erf samen 25 A. 20 cA. Inl. dhr. W. Pelle te Goes. Vrijdag 26 Juli. 's Heer Arentlakerke, by de Ruyter 10 uur voor wed. de Back door not. de Ronde Bresser een huis, schuur en erf 1450 cA. Eu om 12 uur linnenkast, 3 veeren bedden, ledikant, tafels, kachels, boeken, cast, 9 kippen. LAATSTE BERICHTEN. Hansweert. De Pruisische regeering zal op het einde dezer maand eenige harer hooldambtenaren deze gemeente doen be zoeken, teneinde de kanaal- en sluiswerken te bezichtigen. Hansweert. Van het uitgaande Tjalkscliip, „Pieternella Wilhelmina" Schipper P. Geijs bestemd naar Breskens, werd toen het buiten de haven was, door den hevigen wind, het zeil stuk ge slagen. Door de Sleepboot „Partout" werd het schip hier weder binneagebracht. bout, welke steen in 1819, door de zorg van het Goesche departement der Mij. tot Nut van 't algemeen, op het graf van de zen held werd geplaatst. Na de kerk verlaten te hebben, ver lustigden wij ons opnieuw eenigen tijd in de schoone wandelingen rondom Goes, tot de onverbiddelijk voortgaande tijd er ons aan herinnerde, dat we plaats moesten nemen in de omnibus naar Katsche Veer, om nogmaals de heerlijke landouwen van den Wilhelminapolder te bewonderen en verder de schoone Schelde over te steken naar Zierikzee. Wij namen de aangename herinnering mede van gesmaakt genot in het eenige Goesche land een land, dat niet alleen ruimschoots natuurschoon, maar ook een tal van historische bijzonderheden biedt. Hoewel schrijver dezes een boekdeel zou kunnen vullen, met betrekking tot Zuid- Bevelands geschiedenis, meende hij toch, dit opstel voldoende te zijn, om sommige lezers van de Zeeuw een dienst te doen met het weergeven onzer indrukken, van wat ons is ervaren, op dit tweedaagsch reisje door dit heerlijk oord. Wij namen er afscheid van, met een vaarwelmaar ook met een tot weerziens. Dank aan de Red ctie voor het open stellen harer kolommen, en den lezer heil M. VAN DER VLUGT. Nieuwerkerk, Juli 1895,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1895 | | pagina 2