raad V VOOR ZEELAND. HISTORISCH (Molen.) Kade.) :outevisch Ivee <^tambnek. rgadering jke Dienstbode, FABERIJ DE JONGE HARINCK WESSEL Aan de Kiezers voor den Gemeenteraad. iburg. >r Nederland en riezing voor vijf d de heeren: 9 id lid, nd lid, s d a g 16 Juli van den heer •tij Sitsen atinets cent per el. enhaagsche leekbank omende Meid Iraagd Dienstbode, Ho. 120. 1895. Safecifag IS $ufu flegeiufe Haarpij}. De Antirevolutionaire Kiesvereeniging „Voor Nederland en Oranje" noodigt U beleefd doch dringend uit op aanstaanden DINSDAG 16 JULI met haar uwe stem uit te brengen op de aftredende leden J. ADAM. B. M. DEN BOER en J. FABERIJ DE JONGE; en op haar nieuwe candidaten M. H. HARINCK (van den Molen) en HAK WESSEL Sr, (de vader). Het is niet onze bedoeling om iets aan te merken op de candidaten die U door anderen worden voorgedragen. Wij zeggen alleen dat de aftredenden, naar onze meening, het vertrouwen in hen gesteld niet hebben beschaamd, en wij dus met vrij moedigheid U hunne herkiezing kunnen aanraden. Allen zijn eerzame burgers der stad, even goed als de van andere zijde U aangeboden candidaten met de gemeentebelangen vertrouwd en toonden die in verschil lende betrekkingen, die al dan niet met hun lidmaatschap van den Raad samen vallen. De heer DEN BOER. verdiende, zijne sporen reeds voor jaren als Raadslid en als lid van het Burgerlijk Arm bestuur; als hulp- en dienstvaardig burger in eiken kring. De heer ADAM was nog te kort raadslid doch behartigde eveneens de belangen van de burgerij naar vermogen en doet dit met grooten ijver en nauwgezetheid, terwijl de diensten als voor zitter der Gezondheidscommissie door hem bewezen algemeen worden erkend. De heer is een practisch man. Geen spreker, maar zeer zeker als vakman zeer goed op zijn plaats. Dit toont hij met name in de Gascommissie, waarin hij een flinke werkkracht is. En wat onze nieuwe candidaten betreft, wij achten den heer bij onze burgerij te zeer bekend dan dat wij er veel van behoeven te zeggen. Hij is een ernstig bedachtzaam man, terwijl ook de heer EN. PRIJS DER ADVERTENTIËN J. Adam. B. M. den Boer. J. Faberij de Jonge. M. H. Harinck. Iz. Wessel Sr. ioornoemd OETSVELD. IdS, no. 204 en 205. ipgernim <1 van 40 en 50 ct. ve prijs. lordstraat, Middelburg" IZANDE, Wocns- GEMEENSCHAPPE- JD, BEZOEK aan de bn RIJTOER. ,50 per jaar slechts. or Maaltijd en Rijtoer uiterlijk Zaterdag bretaris )EN BOSCH, Goes. IET toegelaten worden. ter leen onder eerste ekomen ten kantore der aamstraat 11»), te Goes, HEEL Co. en te iHeer M. J. DOOREN- lAugustus gevraagd iSchippee, Ierseke. [l AUGUSTUS een jekli. D'HUIJ. Middelburg. |n HALF AUGUSTUS, ^r, P. G. ORANJE—Lxxtooy te Op CLOU ötrijü. VUUl" Uil ueit niucm m u.v Scholen met den Bijbel, Nehemia's woord in het hart en op de lippen „God van den Hemel, Die zal het ons doen geluk ken, en wij, Zijne knechten, zullen ons op maken en bouwen." Jezus met eere en heerlijkheid gekroond Ziedaar eene waarheid, even verheven als bezielend en schoon. Wel mocht een thans ontslapen Christelijk dichter daar van met kinderlijken eenvoud zingen tegenover zooveel dat van de wereld is en waarin anderen bezieling zoeken of het als schoon verheerlijken: Maar eindeloos schooner en eeniglijk schoon Is Christus, de Heere, op Hemelschen troon, En wij aan Zijn voeten gebogen in 't stof, Van harte Hem brengend aanbidding en lof. Van uit die heerlijkheid en eere dringt ook op het terrein van de school met den Bijbel menige lichtstraal door, die tot blijd schap stemt te midden van zooveel dat bedroeft. Of hoe, was het niet Zyne hand, die ons in den strijd staande hield die het Christelijk Onderwijs in steeds wijder kring belangstelling verschafte die veler te genstand terugdrong of onschadelijk maakte die het getal der scholen met den Bijbel 1) Volgens onze nu reeds jaren lange gewoonte, geven wfj ook nu aan het Unie blaadje van de Unie „Een school met den B b o 1" in den vorm van hoofd- jrtikel een plaats. den Bijbeldaarmede mogen wij elkander vertroosten, üe zaak van het Christelijk onderwijs is de zaak des Heeren. Laat ons, in wier hart Hij de vreeze voor Zijn heiligen Naam, de liefde tot Zijn gebod gelegd heeft, dan ook eendrachtig Hem daarin dienen met eenparigen schouder den last torsen, dien Hij ons te dragen, in broederlijke liefde den strijd strijden, dien Hij ons te strijden geeft. Eendrachtig en met ten gewillig hart. Daarom eene dubbele vraag verzoek of bede zoo ge wilt. Vooreerst. Laat uw gebed, uw roepen, uw smeeken voor het Christelijk Onderwijs opgaan tot den troon der genade. Gedenkt n uwe gebeden hen, die onderwijs geven en die onderwijs ontvangen, de Besturen en voorts alles, wat met dat onderwijs in verband staat. Laat er geen stilzwijgen bij u gevonden worden, geen lauwheid, geen onverschillig heid, geen Kains-gedachte„Ben ik mijn broeders hoederBeseft gij den nood der tijden, het gewicht van den strijd voor het Christelijk Onderwijs, uw en aller vrienden onvermogen om buiten den Heere Jezus ook maar iets te doen, dat tot we zenlijk heil van de kinderen onzes volks of tot verheerlijking van 's Heeren Naam strekken kan, dan gevoelt ge ook den drang tot gebed want de Heilige Geest, Die deze dingen op het hart bindt, diijft ook uit tot ootmoedige smeeking om voorzie ning in al die behoeften. En waar en tot wien anders zullen wij heengaau, dan tot Hem, Die met heerlijkheid en eere ge kroond is, Die van den Vader alle macht in Hemel en op aarde ontvangen heeft, en Leven :en om ve ook le voor hart, :n dat in wilt ran de aeester vreest, eigeu- jspunt .kelijk. sgt de rdus i iets, liger in loor de acha ts voor in dien ide en idt ge a kun- kleine- of wei- or het ii? iuizsn- op de Brs niet letalen, bere- niets soefend m het nag het 5, voor •isteJijk ijn om Waar il, out egeerte Unie ledig n weg Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben den steiger te Borssele en de haven van Ellewoutsdijk aangewezen als plaatsen van invoer van rundvee, dat binnen de Pro vincie wordt vervoerd, op den voet als is voorgeschreven in de artt. 20 en 21 van het Reglement betreffende veeartsenijkun- digen dienst en politie in Zeeland. Coes. Men schrijft ons Rillend en bevend hebben vele antire volutionairen het hoofdartikel in de „Goe- sche Crt" gelezen over de aanstaande Ge meenteraadsverkiezing. Wij vreezen dat er nog meer komen zal want er staat een groote I. boven het stuk. En waar zullen dan die arme antirevolutionairen moeten blijven met hunne vijf candidatenNu zijn er al drie van afgemaakt, weggevaagd onder den banvloek der „Goesche Crt" en nu hedenavond misschien de twee ove rige nog eventjes, maar wat zachter en dan liggen wij met onze vijf candidaten. Waar moet dat naar toe, mijnheer de Redacteur Hebt gij 't dan niet gelezen, dat de af tredend.) raadsleden zulke sukkelaars zijn? Dat Den Boer een kwajongen is, „die zijn neef niet stemmen wou en er later spijt van had", en Adam een stommerik die eene foutieve becijfering over het Gqpt- huis gaf; en Faberij de Jonge een luilak die zeggen dorst: als er niet te veel w^rk aan is. Zie, hoe durft gij aldus het oordeel van den eerlijken tegenstander hoe durft gij nu nog met deze drie aankomen Een kwajongen, een stommerik en een luijak, wie stemt daar nog voor! Welk van 1 5 regels 25 centiedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. meetingman, welk societeitslid die 's Zon dagsavonds candidaten stelt, zal zelfs de namen van zulke mislukte gemeenteraads leden nog noemen willen Er uit met deze drie, zoo klinkt het. Wij hebben krachtiger figuren dan gij. Een Van der Leeuw, een Janssen, dat zijn nog eens mannen die weten het, zij zijn ge zellige praters en zullen niet vergeten op mijnheer Den Boer zijn neef te stemmen. Mijnheer de Redacteur, is het te ver wonderen dat velen onzer nu ietwat ver legen staan met hunne candidaten? Niet de twee nieuwe, die zullen er wel goed afkomen, want de Goesche Crt is leep; zij weet wel dat met na ne de heer Ila- rinck een bij baar lezers zeer bemind per soon is; zij zal dus van Harinck en Wes- sel zooveel kwaad niet zeggen Maar die Den Boer, die Adam, die Faberij de Jonge Mijnheer de Redacteur, wij zullen tegen dergelijke afmakerij maar niets inbrengen. De drie evengenoemde raidsleden zijn nu immers toch dood. De Goesche Crt. heett hen doodgeslagen; wij hebben dus niets anders te doen dan hunne namen op het stembiljet te zetten en a. s. Dins dag getrouwelijk en eenpariglijk ons stem biljet met hunne namen en van de twee nieuwe candidaten er op, in de bus te bezorgenen zoo de kiezers te laten uit maken of na de breed uitgemeten aanklacht tegen de drie aftredende raadsleden, dezen een herkiezing waardig zijn. Waardig zijn, ook al zal niemand de uitdrukking van den heer Faberij de Jonge goedkeuren: als er niet te veel werk aan is. Doch waarbij wij immers niet mogen vergeten, mijnheer de Redacteur, dat de heer Faberij de Jonge zijne taak heeft aanvaard, en door den Raad daarin werd gehand haafd bij zijne jongste aftredingterwijl tegen de wijze waarop hij zijne taak op vat, noch door den Raad, noch door de Gasfabriek eenige klaehte is gerezenzoo dat wij niet op het zeggen maar op het doen van den Heer Faberij de Jonge de aandacht mogen vestigen. Of zou het hier moeten zijn: geef mij één regel schrift van den man en ik zal u bewijzen dat hij moet hangen? Aan dergelijke tactiek doen ernstige christenen niet mee, mijnheer de Redacteur, en daarom houden wij ons aan liet lijstje der antirevolutionaire kiesvereeniging: Krulningen. Op initiatief van de Kiesvereeniging te Hansweert werden Woensdag alle kiezers opgeroepen tot eene vergadering op de bovenzaal van het kof fiehuis van den heer Van der Linde, ter bespreking, en het stellen van candidaten voor de aanstaande verkiezing van leden van den raad. Aan de heart van aftreding zijnde hee ren J. Wondergem, J. C. Bouwens en P. Kole Mz. Laatstgenoemde wenscht wegens zijn hoogen leeftijd niet meer herkozen te worden. Na eenige bespreking van het nut en de billijkheid om een tweeden vertegen woordiger in den raad te hebben van Hansweert, werd overgegaan tot vrije stemming en werden met meerderheid van s emmen candidaat gesteld de heeren J. Wondergem, C. Dek Az. en A. H. van der Ende te Hansweert. Krabbendijke. Het is hier al zeer kalm met het oog op de stemming voor Leden van den Gemeenteraad. Zelfs de A. R. Kiesvereeniging schijnt het niet noodig te achten de aftredenden, namelijk Jacs. Butijn, Antonie de Kok, beide land bouwers, en J. Sonke, Oesterman, aan te bevelen zeker in 't vertrouwen dat wel nie- mapd anderen dan die die zal kiezen, Wemeldinge. Door de Antirevslu- tionaire Kiesvereeniging alhier zijn tot candidaten voor den gemeenteraad gesteld de heeren Antfc. de Broekert, P. Dekker Jz. en D. Pieterse, welke deze candidatuur allen hebben aangenomen. Vlissingen. De reederij van de alhier met defecte machine binnengebrachte stoom- vischsloep, Louise Marievan Ostende, heeft den eisch der reederij van de Dnitsche stoomvischsloep Minne, van Geestemünde, ingewilligd. Dientengevolge verliet de Louise Marie Woensdagmiddag de haven om naar Ostende gesleept te worden, al waar zij verder eene reparatie zal ondergaan. Men schrijft ons uit Friesland De eerste snede hooi was in deze pro- viucie buitengewoon goed. Allerwegen kwamen handen te kort. Alles wat maar ennigszins kon, hielp aan het hooien mee. Zelfs zag men hier en daar de groote vee boeren meedoen. De maaiers en hooi ers hebben een goeden cent verdiend. Zij konden tamelijk hooge eiscben stellen, om dat er werkkrachten te kort waren en de boeren dus verlegen zaten. De hooioogst is begunstigd door prach tig weer. Een enkele regendag kwam er tusscben in, die echter ie kwaliteit van het hooi niet zeer benadeelde. Er is eene andere oorzaak, die deze meer kwaad doet, dat is het te vroeg binnenhalen. Velen hebben het gemend, zonder dat het door- droog, of zooals men hier zegt, rijp was. Het kan dus niet uitblijven, dat het hooi in de schuren gaat broeien. Enkele boe renplaatsen, o. a. te Tzummarum en te Winaldum, zijn daardoor al in de asch gelegd. Zoo gaat het. Als het hooi tamelijk is, redeneert de boer al gauw Het moet maar naar binnen, morgen kan bet rege nen. Maar zoodoende draagt het einde wel eens den last. Bij Kon. Besluit is bij het korps, gevormd uit de scherpschuttersvereeniging Frederiksoord en omstrekente Frederiks- oord. tot lste-luit. benoemd J. van der Have Een onderwijzer te Helder, die de vorige week Dinsdag wit den Haag naar zijn standplaats met den laatslen trein te rugkeerde, werd den volgenden ochtend in bewusteloozen toestand in het boscbje nabij het spoorwegstation te Helder ge vonden en is gisteren overleden. Ver moedelijk moet de dood aan misdaad wor den toegeschreven, aangezien een horloge met gouden ketting, alsmede een klein be drag aan geld, dat de overledene bij zich had, vermist wordt. Een landbouwer te Rottevalle, die tijdens het laden van een wagen hooi zijn paard aangespannen had lated staan, is van het voortrollende voertuig gevallen met het gevolg, dat hij weinige uren la ter is overleden. Als eene curiositeit wordt medege deeld, dat ter secretarie der gemeente Voorst bij aangifte van het overig den van een zekere vrouw door de aangevers werd verklaard, dat de man niet wist hoe zijne vrouw geheeten had. Het meisje te Tilburg, wier klee- ren, zooals wij meldden, door een onge lukkig toeval brand vatten, is na hevige pijnen bezweken. Zaterdagavond is Wieher Smit, aan boord van de Anna, gewezen kapt. Vel vis te Nieuwe Pekela gearriveerd. Smit is van zijne wonden in zooverre hersteld, dat hij met behulp van een stok kan loopen. Twee kogels heeft men niet kunnen ver wijderen. De een zit nog in het been, de andere in den onderbuik. Smits prijst den moed van de Engelsche en Zweedscoe equi page tijdens den overval der Mooren niet te zeeréén was zelfs in 't ruim tusschen de lading weggekropen. Van de te Gibraltar gevestigde Neder landers, die hem in 't hospitaal aldaar had den bezocht, had de gekwetste veel deel neming, steun en verkwikking genoten, {Uil.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1895 | | pagina 5