VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- NIEUWSBLA D HISTORISCH Ilo. 119. 1895. Doniferifflg 11 ML legenie Jaargang. Ned. Rundvee Stamboek. RECHTSZAKEN. "gemengde berichten. VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN J. Adatn. B. M. den Boer. J Faberij de Jonge. M. H. Hariuck. Iz. Wessel Sr. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. 10 Juli '95. De le luitenant Boissevain, van het 4e bataljonte llissingen, wordt op 16 Juli e. k. gedatacheevd bij de Normaal-Schietschool. De le luit. G. C. v. Meurs, van het le reg. iuf. te Leeuwarden, is overgeplaatst hij het algemeen depót van discipline te Vlissingen, ter vervanging van den tot kapitein benoemden le luit. J. M. J. Jonker. Dinsdag werd aan den sergeant majoor titulair Hattink, van het 2e bat. 3e reg. inf. te Middelburg, de bronzen medaille voor 12 jaren trouwen dienst uitgereikt. Bij Kon. besluit is een pensioen ver leend van f 346 aan F. J. Maas, onderwijzer aan de openbare lagere school te Tholen en van f 187 aan H. Koolwijk, amanuensis der R. H. B. S. te Middelburg. De liberalekiesvereeniging„Gemeente belang" te Middelburg heeft een motie aangenomen, waarin de wenschelijkbeid wordt uitgesproken, dat de Raad niet zal besluiten de straatbelasting in te voeren. Aan de navolgende gemeenten in Zeeland is een rijkssubsidie toegekend ten behoeve van een behoorlijke inrichting van haar lager onderwijs: Boschkapelle f600; Kapelle f2800; Koewacht f31.00; Kruiningen f400; Ter Neuzen f 2625; Wemeldinge f1800; Westdorp» f1425. Prov. blad no. 65 bevat het Konink lijk besluit van 29 Juni jl. waarbij aan de Chr. School te Veere het subsidie is verleend hetwelk haar door gedeputeer de staten was toegekend; tegen genoemd besluit waren bezwaren ingebracht door den Commissaris der Koningin. Het koninklijk besluit luidt aldus: ln naam van Hare Majesteit Wilhelmi- mina bij de gratie Gods, Koningin der. Nederlanden, Prinses van Oranje-Nasaxu, enz. enz. enz. Wij Emma, Koningin-Weduwe Regentes van het Koninkrijk; Beschikkende op het beroep ingesteld door den Commissaiis der Koningin in Zeeland tegen het besluit van Gede puteerde Staten dier provincie, d.d. 1 Maart 1895, no. 4n le afd., genomen op de aanvrage van het bestuur der bijzondere lagere school in de Kapelstaat te Veere van de Vereeniging voor bijzonder lager onderwijs op gereformeerden grondslag aldaar om de Rijksbijdrage, bedoeld in art. 545« der wet tot regeling van het lager onderwijs over 1894 Den Raad van State, Afdeeling voor de geschillen van bestuur, gehoord, advies van 1 Mei 1895, no. 35; Op de voordracht van den Minister van Binnenlandsche Zaken van 11 Juni 1894, no. 4674, Afd. A.Z.C. Overwegendedat het bestuur dezer school op 16 Januari 1895 bij Gedeputeerde Staten van Zeeland aanvrage heeft gedaan om over 1894 een Rijksbijdrage te beko men ten bedrage van f 145,84, voor het hoofd der school, berekend over zeven maanden Dat Gedeputeerde Staten bij hun boven genoemd besluit de bijdrage op f 145,83V2 hebben bepaald, daarbij onder meer over wegende, dat de school staat onder beheer van de Vereeniging voor bijzonder lager onderwijs te Veere, [welke rechtspersoon lijkheid bezit als erkend bij Koninklijk be sluit van 2 April 1894, no. 42, bUjkena de Staatscourant van 25; April 1895, no. 95, dat het getal leerlingen, dat op 31 Juli als werkelijk schoolgaande bekend stond, 75 bedroeg, waaronder 71 boven de zes jaren dat het hoofd der school van 1 Juni tot 31 December 1894 aan de school verbonden is geweest Dat de Commissaris der Koningin in Zeeland van dit besluit bij Ons in beroep is gekomen, aavoerende, dat deze school eertijds stond onder het bestuur der Ge reformeerde Kerk te Veeere, door welke over het tijdvak van 1 Januari tot en met 31 Mei 1894 de Rijksbijdrage was aangevraagd op welke aanvrage door Ge. deputeerde Staten gunstig was beschikt dat de inrichting van deze school wat het onderwijzend personeel betreft, noch onder het vorig, noch onder het tegenwoordig bestuur voldoet aan de voorschriften van het Koninklijk besluit van 18 April 1890 (Stbl. no. 64); dat de bovenbedoelde bij drage aan de Gereformeerde Kerk kon wor den toegekend met toepassing van het Ko ninklijk Besl. van20 December 1893 (Stbl. no. 216); dat het echter de vraag is, of dit Koninklijk besluit ook geacht kan worden van toepassing te zijn over het tijdvak van 1 Juni tot en met 31 December 1894, toen de school stond onder haar tegen woordig bestuur dat indien men aanneemt dat het hier geldt eene school op 1 Janu ari 1894 bestaande, die over 1893 de Rijks bijdrage genoten heeft, de bijdrage terecht is toegekend, doch dat dan kan worden beweerd, dat in dat geval tot grondslag voor de toepassing van art. 24 der wet op het lager onderwijs zou moeten gelden het aantal schoolgaande kinderen op 15 Januari 1894dat daarentegen indien de school geacht moet worden op 1 Juni 1894 te zijn geopend, het Konink lijk besluit van 20 December 1893 (Stbl. no. 215) in dezen niet van toepassing zou zijn en voor deze school over het tijdvak van 1 Juni tot 31 December 1894 geen aanspraak op de Rijksbijdrage zou kunnen gemaakt worden op grond dat daaraan slechts verbonden was een hoofd, terwijl art. 2 van het Koninklijk besluit van 18 April 1890 (Stbl. no. 64) voor 75 leerlin gen den bijstand vordert van een onder wijzer; Overwegendedat het bestuur van be doelde school in den loop van het jaar 1894 wel op eene andere instelling of vereeniging dan die haar vroeger bestuur de is overgegaan, doch dat zij reeds be stond vóór 1 Januari van dat jaar, hetgeen hieruit blijkt, dat voor haar bereids over 1893 en ook over de eerste vijf maanden van 1894 eene Rijksbijdrage verleend is; dat het onderwijzend personeel op 1 Januari 1894, wel niet voldeed aan den eisch van art. 2 van hel Koninklijk besluit van 18 April 1894 (Stbl. no. 64), maar dat het aantal onderwijzers sedert het tijdstip waarop het Koninklijk besluit van 20 December 1893 (Stbl. no, 215) in wer king is getreden, niet verminderd is; dat uit dien hoofde op deze school laatst- vermeld Koninklijk besluit van toepassing is, en Gedeputeerde Staten terecht hebben aangenomen, dat voor haar over de maanden Juni tot en met December 1894 aanspraak op de Rijksbijdrage kan worden gemaakt; Gezien de wet tot regeling van het lager onderwijs, waarvan de gewijzigde tekst is bekend gemaakt bij Koninklijk besluit van 14 December 1889 (Stbl. no. 177) en het Koninklijk besluit aan 20 December 1893 (Stbl. no. 2l5); Hebben goedgevonden en verstaan met handhaving van het bestreden besluit van Gedeputeerde Staten van Zeeland het bedrag der Rijksbijdrage volgens art. 545fs dei- genoemde wet over 1894 toekomende aan het bestuur der Vereeniging voor bijzonder lager onderwijs op gereformeerden grond slag te Veere voor de schoolder vereeniging in de Kapelstraat aldaar, vast te stellen op f 145,83V2. De Minister van Binnenlandsche Zaken is belast met de uitvoering van dit besluit, waarvan afschrift zal worden gezonden aan den Raad van State, Afdeeling voor de geschillen van bestuur. LANDBOUW. De heer E. van den Bosch, secretaris van de AfdeelingZeeland, de meest bloeiende van alle provinciale Afdeelingen, meldt ons dat op Woensdag 17 Juli de Zomerver gadering zal worden gehouden te Klooster- zande, en dat als gewoon daarbij het nuttige aan het aangename zich paren zal. Zoo zal een bezoek aan de Boterfabriek gebracht worden, terwijl de Afdeeling Hulst hunnen gasten een rijtoer aanbiedt. Van Zierikzee zal een extra boot varen en te Hansweert de leden uit Walcheren, Zuid- en Noord-Beveland en Tholen op nemen en deze des avonds hij tijds voor de verschillende treinen te Vlake afzetten. In Schouwen en Duiveland zijn 14 nieuwe leden toegetreden. De rechthank te Zierikzee heeft C. G., aldaar, beklaagd van bedriegelijke verkor ting van de rechten zijner schuldeischers, veroordeeld tot 9 maanden gevangenisstraf. De eisch was IV2 jaar. Goes. Volgens de Goesche Courani zij 1 in de vrijdag gehouden vergadering der antirevolutionaire kiesvereeniging ook nog enkele stemmmen uitgebracht op de heeren Van Koetsveld, Donner, v. d. Weert, de Beste, Buijse en Dekker. Zonder hier nu aan „onkunde of misleiding" te denken, deelen wij mede dat het aantal stemmen, uitgebracht op de heeren „Donner, v. d. Weert, de Beste en Buijse" te zamen nul bedraagt, terwijl een zegge een stem werd uitgebracht op den heer Dekker. Al leen de heer Van Koetsveld bekwam „en kele stemmen''. Het bericht in de Goesche Crt. als zou aan de tweede Kamer per adres ge vraagd worden om „proportioneel kiesm/i7", is in zoover juist dat gevraagd zal wor den om medewerking tot het verkrijgen van een „evenredigheidskiesstelsel" bij verkiezingen voor gemeenteraden en pro vinciale staten. Ook hier achten wij „onkunde" noch „misleiding" in het spel; ons bezielt geen achterdochtwij denken hier slechts aan eene kleine, niet noemenswaardige ver gissing. Goes. Maandagavond heeft de „mee ting" in de vacature voor den gemeente raad met 49 en 44 van de 65 stemmen car.didaat gesteld de heeren J. F. v. d. Leeuw (de candidaat van de Roomsche zondagavond-kiezers) en A. E. Janssen (lib). Er waren 5 briefjes in blanco en 2 van onwaarde. De Middelburgsche Courant eerlijker dan menig ander blad, zegt, naar aanleiding van dit bericht„De candidaten der libe ralen" let wel der liberalen Red. Z. zijn alzoo de heeren", enz. Besloten werd om op de lijst van aan beveling te plaatseneerst het aftreden 1 lid, daarna de overige candidaten alphabetisch. Aldus is 't ook geschied door hetbetuur der antirevolutionaire kiesvereenigingeerst de aftredende leden in alpliabetische volg orde; daarna de twee nieuwe candidaten in alpliabetische volgorde. Onze berichtgever heeft hieraan niets toe te voegen dan dit: nu de liberale en Roomsche burgers zich te zamen opmaken om met het lijstje HouwerY. d. Leeuw verdienstelijke raadsleden uit te werpen, nu eischt het gemeenschapsgevoel van alle burgers die dit bedrijf met ons afkeuren, om zich zooveel mogelijk te houden aan de antirevolutionaire lijst: Men lette goed op de voorletters van den heer Harinck. Het is de heer Harinck van den Gortmolen; en men zette vooral Sr. achter den naam van den heerlz. Wessel. Dit is noodig dewijl zijn zoon denzelfden naam draagt en ook verkiesbaar is. Heinkenszand. Maandagmiddag toen de landbouwer V. E. gereed was om met paard en wagen naar het hooiland te rijden, sloeg het paard op hol met het gevolg, dat de landbouwer die juist op den wagen zou klimmen zich ern6tig bezeerde. Het paard rende voort tot aan de hooiweide. De meid die zich reeds op den wagen be vond en was afgesprongen bekwam eveneens ernstige kwetsuren. Middelburg. Heden morgen te onge veer zes uur sprong uit de van Vlissingen komende stoomtram een der reizigers, op de hoogte van de waterkeering, aan het begin van den Vlissingsehen weg nabij de Keersluis, waardoor hij aan het hoofd ern stig werd verwond en bewusteloos in den tram werd gedragen en alhier buiten de stad naar zijn kosthuis werd vervoerd. De toestand was echter van dien aard dat, naar wij vernemen, het noodzakelijk was hem naar het gasthuis te vervoeren. Middelburg. Door Gedep. Staten dezer provincie is uit hun midden eene nieuwe Commissie van 3 leden benoemd voor het houden van toezicht op den stoom- bootdienst op de Wester Schelde, bestaande uit de heeren van Waesberghe Janssens, Siegers en van Rompu. Vlissingen. Aan de R. k. kerk al hier is door wijlen Mej. A. Franssen geb. Touwels een legaat ad f 2,000; vermaakt. Volgens de Midd. Ct. wordt dr. J. G. Mezger met familie tegen het einde dezer maand op zijn villa te Domburg ver wacht. De heer J. le Sage van Hoeve, lid van den gemeenteraad te Vlissingen, heeft als zoodanig ontslag genomen. Uit Vlissingen wordt ons gemehl, dat het lijk van den aldaar op 30 Juni 11. bij het baden omgekomen P. T. Goossens, letterzetter te Antwerpen, ter hoogte van de Wielingen door een visscherman drij vende gevonden, Maandag namiddag te Vlissingen is geland. Nadat de doodschouw door den gemeentegeneesheer Breukink was verricht, is het lijk voorloopig naar het lijkenhuis op de algemeene begraafplaats vervoerd. De directie der sleepbootmaat schappij te Antwerpen heeft kosteloos een sleepboot ter beschikking gesteld, teneinde daarmede het lijk naar Antwerjen te ver voeren, doch niettegenstaande op het lijk een gouden ring weid bevonden, dragende den naam der echtgenoote van den over ledene en den datum van het huwelijk, een en ander door overlegging der in het bezit van de tinna John P. Best Co zijnde huwelijks-acte bevestigd, weigerde de politie bet vervoer van het lijk naar Antwerpen toetestaan, voor aleer de iden titeit door een der familieleden was vast gesteld. (Dinsdag is zulks geschied en is het lijk per sleepboot „Samson" naar Ant werpen vervoerd. Wij ontvingen dit be richt te laat voor ons vorig no; van an dere zijde was 't eerste gedeelte er van ons bereids per telegraaf meegedeeld. Red.) Men schrijft ons uit Rilland: Het zal nog wel een poosje duren eer aan de uitvoering der hegrinting van de wegen in den Zimmermanpolder c. a. iets kan gebeuren, daar de aannemer, de heer C. Bakker, te Sliedrecht zich, naar men zegt, misrekend heeft, en dientengevolge ontslag gevraagd heeft om het werk uit te voeren, hetgeen hem, naar het schijnt, ge geven is. Inderdaad voor vele ingelanden een leelijk inconvenient. Rilland. Maandagavond viel er een groot raamkozijn, afkomstig van het zoo genaamde Paradijs en bestemd om geplaatst te worden in den in opbouw zij nden winkel van den heer van Baaien, op een kind van 3V2 jaar, zoontje van den heer A. Goeree, met dit gevolg dat het voor dood werd opgenomen. Wel dnurde het lang, ruim anderhalf uur, eer het tot bewustzijn kwam, doch de geneeskundige, die was ingeroepen, dhr. Geill van Krabbendijke, noemde het een gelukkigen val, duar hoegenaamd geene kneuzingen nit- of inwenndig waren te constateeren, Bruinisse, 8 Jnli. In de op heden gehouden vergadering der Antirevolutionaire Kiesvereeniging alhier zijn met algemeene stemmen tot candidaten voor de a. s. pe riodieke gemeenteraadsverkiezing, gekozen de beide aftredende leden, de heeren D. van den Berg Dz. Sr. en Jacob Goud zwaard. Tot heden zijn nog geen liberale candidaten bekend. Dinsdag is het tweede schip de Koningin-Regentesin aanbouw bij de „Fairfield" Schipbuilding and Engineering Cy. Ltd." te Go van nabij Glasgow voor rekening der Stoomvaart Maatschappij „Zee land", te water gelaten. De heer Mr. C. Bakker Czn. heeft de plechtigheid bij gewoond. Naar men ons meldt, hebben de ree- ders van de Duitsche stoomvischsloep Mina conservatoir beslag doen leggen op de te Middelburg met averij binnen gesleepte Belgische stoomvischsloep Louis Maria ter zake hunner vordering wegens hulpioon. Het bericht, voorkomende in ons nommer van 4 Jnli, behoeft in zoover rectificatie, dat het Engelsche stoomschip „Miltonpark", komende van Tocopillan, reeds op den 29en Juni te Ostende is bin nengekomen. Onder de voorwaarden, waarnaar de uitbesteding van den bouw van een nieuw stadhuis te Winschoten, een werk, dat ruim f20.000 zal moeten kosten, zal plaats hebben, is 0. m. opgenomen, dat de aannemer verplicht is alle opzichters, onderbazen en werklieden, bij het werk behulpzaam, gedurende den geheelen duur van het werk, bij eene maatschappij tegen ongelukken te verzekeren. Ook zal de inschrijving tweeledig zijn nl. le zonder bepalingen omtrent minimum loon en maximum arbeidstijd, 2e met inbegrip van zoodanige bepalingen t. w. aan een am bachtsman 16 ct., aan een opperman 14 ot. per uur en werklieden beueden 23 jaren en niet als volle werkkracht aan te merken, naar evenredigheid minder, terwijl de werk dag niet langer dan 10 uur mag duren. Te Oostergo is de veehouder v. d. Lei te Kollum (Fr.) door de bevoegde macht uit de boerderij gezet. Niet minder dan 16 marechaussees waren daarbij tegen woordig. Deze uitzetting bad plaats wegens een vonnis van 't Hof van Friesland, ge wezen in zake eene procedure tusschen v. d. Lei als huurder en mr. baron van Heemstra te Veenwouden als eigenaar, die langen tijd aanhangig is geweest. Te Haarlem is Zondagmorgen over leden Jan Kwast, kruier van beroep, die door den werkman Gerardus Iden zoodanig met een bierglas op het hoofd werd ge slagen, dat hersenvlies ontsteking het ge volg was. Iden zal zich dus te verant woorden hebben wegens zware mishande ling met doodelijken afloop. Hij is reeds voorloopig in arrest. Onder Glnneken is vóór 3 a 4 maanden een landman door een dollen hond gebeten, welke persoon in den beginne geen acht sloeg op de bekomen wonde. Deze week kreeg hij echter aanvallen van razernij en beet zijn eigen kinderen in dier mate, dat zij ernstig verwond werden. Maandagnacht heeft te Genemuï- den een hevige brand gewoed. Verschei dene huizen en hooibergen stonden in een oogwenk in lichtelaaie. Des morgens was men den brand meester. Er zijn 40 wo ningen verbrand, benevens 15 hooibergen bij de laatste waren er die ruim 100 dui zend halve kilo hooi bevatten. Vele inboe dels waren niet verzekerd. Gelijk men zich herinnert was in 1868 insgelijks een groot gedeelte van dit stadje in de asch gelegd. De ongelukkige man te Sondel die in een vlaag van waanzin twee kinderen ernstig verwondde, is reeds maandag over leden. Zijn eigen kind ligt bedenkelijk.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1895 | | pagina 1