NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH Ho. 116 1895. DotiMag 4 lull legetufe laatgatig, VERSCHIJNT F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN GEMENGDE BERICHTEN. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN G. M. KLEMKERK, te Goes en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. De provinciale staten deden heden hunne keuze voor het gedeputeerd collegie. Afgetreden waren de heeren v. d. Bilt en Buteux die uit de provinciale staten traden, Van Teylingen die niet herkozen werd als lid der prov. staten, Heyse en Kakebeeke, die alleen ale leden van het gedeputeerd college aftraden. Er waren dus vijf vacatures, voor twee waarvan de aftredenden weder beschikbaar waren, terwijl drie ledige plaatsen moes ten bezet worden. De uitslag der stemming was dat de heer Heijse (lib.) werd herkozen, doch daar hij bedankte door den heer Snijders (lib. lid voor Middelburg en in 1898 aan de beurt van aftreding) vervangen werd dat de heer Kakebeeke (lib.) met bijna alge- meene stemmen herkozen werden dat als nieuwe leden werden aangewezen de heeren mr. Lucasse (antir.), Siegers (antir.) en Van Rompu (Roomsch lid voor Hulst, aftredend in 1898.) De eerste vrucht der behaalde overwin ningen in Juni is derhalve dat twee flinke mannen, van de antirevolutionaire begin selen, in het gedeputeerd college zitting krijgen met nog een lid van de Roomsche groep, zoodat de meerderheid in het gede puteerd college thans is beslist „anti-libe raal". Dat de heer Lucasse zijn drukke rechts- practijk aan het provinciaal belang wou opofferen om zitting te nemen in de gede puteerde staten, verdient waar.leering van alle partijen, temeer dewijl aldaar het rechts geleerd element door ontslagneming op 't o.tgenblik geheel gemist werd en ook de libe rale partij in de staten weinig of geen keur had om dat element, sedert jaren op zoo waardige wijze vertegenwoordigd door de heeren v. d. Bilt en Buteux, even waar dig te vervangen. De keuze van de heeren Lucasse en Sie gers komt ons voor een zeer gelukkige te zijn geweest, terwijl de keuze van den heer Snijders tot de beste behoort die, nu de heer Heyse bedankte, van liberale zijde kon gedaan worden. Gedeputeerde staten tellen thans 2 Roomschen, 2 Antirevolutionairen, 2 Liberalen 1 w. o. één buitengewoon lid. de heer v. Lijnden. Het trekt onze aandacht dat te Middel burg de manschappen van het garnizoen, behoorende tot het 2e bataljon van het 3e regiment infanterie hunne zomeravondoefe ningen hebben op Zaterdag. Dit was zoo ten vongen jare 't is nu weer zoo. Om den anderen Zaterdag kunnen wij onze militairen zien uitrukken en even voor of na tienen des avonds zien terug- keeren. Na is dat geven wij toe de Za terdag de meest geschikte dag voor zulke oefeningen. De Zaterdag is de poets- en inspectie dag de manschappen zijn dan onvermoeid en kunnen dus tegen een wandeling ter wijl op andere dagen van 712 's morgens van 25 's avonds uitgerukt wordt en dus deze inderdaad zeer vermoeiende avond diensten niet wenschelijk zijn. Ook heeft men bij die Zaterdagavond oefeningen voor, dat onze dapperen een uur langer slapen kunnen en den geheelen morgen gelegenheid hebben om te poetsen. Dit is alles waar, maar Den cliristelijken soldaat ontbreekt het op die wijs dan toch om men vergeve ons dit officiëele woord om zijn gods dienstplichten te vervullen. De manschappen die 's Zaterdagsavonds te tien uren vermoeid van den marsch thuis komen, hebben geen gelegenheid meer om te poetsen voor den Zondag dus moet het 's Zondags geschieden. Bij mooi weer kan I 't nog wel dat zij door hard werken 's Zondags morgens klaar komen voor de kerk. Maar op regenach tige dagen als wij nu beleven is dit eene onmogelijkheid, te meer dewijl het op Zon dagen eer. uur later reveille is. In het gunstigste geval is er evenwel altijd een gedeelte van den Rustdag mede gemoeid. En nu moge dit velen niet hinderlijk zijnwij kennen er die gaarne hun Rust dag ook des morgens zouden genieten en den ganschen dag als Heiligingsdag wen- schen te besteden. En nu wil 'ter bij ons niet in dat de autoriteiten met onze opmerking bekend gemaakt, zouden willen weigeren in de regeling van den dienst eene zoodanige verandering uit te denken dat aan het ge moedsbezwaar onzer vrienden werd tege moet gekomen. Dezen toch klagen niet over den dienst, zij klagen slechts over de onmogelijkheid om naar het 4de gebod Gods te leven. En waar nu voor den werkman luide gevraagd wordt om zijn vrijen Zondag als recht, daar verzoeken wij voorde militairen de gunst dat zij althans niet minder dan de burger-werkman worden behandeld. Konden de autoriteiten besluiten even- genoemde avondmarschen op een andereu dag te doen plaats hebben, en desnoods een morgenoefening er om in te korten, dan ware aan dit bezwaar tegemoet gekomen. Wij weten dat vele onzer vrienden in de kazerne te Middelburg hun daarvoor dank zouden weten. Zomervergadering der Provinciale Staten van Zeeland van 1895. -O Avondzitting van Dinsdag 2 Juli 1895. Tegenwoordig alle leden behalve de heeren Huvers en Dronkers. In naam der Koningin opent de Voor zitter deze zomervergadering en doet daarna onmiddellijk de mededeeling dat de Griffier der Staten door ziekte verhinderd wordt deze zitting bij te wonen, hetgeen hoogst waarschijnlijk ook het geval zijn zal jmet de volgende zittingen. Volgens het Regle ment en art. 6 der instructie van den griffier zou voor de tijdelijke waarneming van zijn ambt eene voordracht moeten zijn ingekomen, opgemaakt door drie leden van Gedeputeerde Staten. Dit was echter onmogelijk, omdat het College van Gede puteerden op het oogenblik slechts twee leden telde. De Voorzitter dus, zou de vergadering voortgang kunnen hebben, meende dat geen andere weg overbleef dan door de vergaderden een tijdelijken griffier uit de beambten der griffie te doen benoemen, waartoe zijns inziens het meest in aanmerking kwamen de heeren Laan, van der Kreke en Hartman. Daar nie mand zich tegen de meening des Voorzit ters verklaarde, werd door hem een stem bureau benoemd, bestaande uit de heeren Kakebeeke, van Deinse, van Rompu en van Buren, welk bureau, bij monde van den heer Kakebeeke, constateerde dat al de 24 uitgebrachte stemmen zich vereenigd hadden op den heer Laan, zoodat deze tot tijdelijk griffier benoemd was. Alsnu benoemt de Voorzitter twee corn- missien tot onderzoek der geloofsbrieven van de herkozen en nieuw gekozen leden. De eerste, bestaande uit de heeren van der Have, Moerdijk en van der Beke Callen- fels zou de geloofsbrieven onderzoeken van de leden gekozen in de hoofdkiesdistricten Slnis, Zierikzee en Goes, de tweede, ge- vo:md door de heeren Snijders, Lucasse en Hollestelle die van de gekozenen in de hoofdkiesdistricten Middelburg, Tholen en Hulst. Nadat de zitting gedurende het onderzoek geschorst was, brengen, na her opening, de heeren van der Have en Snij ders namens de oommissiën rapport uit, waarvan de conclusie was toelating van al de gekozenen. De vergadering zich stil zwijgend met die conclusie vereenigende, worden de gekozenen, die met uitzonde ring van ,den heer Huvers allen tegen woordig waren, door den griflier de ver gaderzaal binnengeleid en nemen zij, na in handen des Voorzitters, die hen met hunne benoeming geluk wenschte, de ge vorderde eeden te hebben afgelegd, zitting. Hierna wijdt de Voorzitter eenige woor den van hulde en dank aan de vroegere leden Thomaes, van der Bilt, Buteux, van Teylingen en van Uije Pieterse, van wie de eerste aan de Staten door den dood ontvallen was, terwijl de anderen bij de periodieke verkiezingen niet meer in aan merking wenschten te komen, of ni ff her kozen zijn. Ten teeken van instemming met de woorden van hulde en dank des Voorzitters, hief de vergadering een ap plaus aan. Ingekomen zijn de volgende stukken a. een Koninklijk besluit houdende goedkeuring van de besluiten der Staten tot wijziging der begrjotingen van enkel Provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven voor 1894 en 1895 b een Koninklijk besluit, houdende goedkeuring van het besluit der Staten tot vaststelling eener regeling voor de pensionneering van weduwen en weezen van ambtenaren bij den Provincialen Wa terstaat c een Koninklijk besluit, houdende goedkeuring van het besluit der Staten tot wijziging van het reglement voor de calamiteuse polders of waterschappen d een brief van den Minister van Bin- nenlandsche Zaken, bevattende mededeeling van de definitief vastgestelde kosten van het Provinciaal bestuur, voor zooveel het Rijksbestuur is, dienst 1895; e een brief van dankbetuiging voor on dervonden medewerking enz. van het oud lid der Staten, den heer Th. van Uye Pieterse f een brief van de Ingenieurs van den Provincialen Waterstaat Lambrechtsen en van Elzelingen, houdende dankbetuiging voor de regeling der pensioneering van weduwen en weezen van ambtenaren van den Provincialen Waterstaat g het verslag der Maatschappij tot ex ploitatie van Staatsspoorwegen, over 1894, al welke stukken, conform het voorstel des Voorzitters, voor kennisgeving worden aangenomen. Overgelegd worden le. het uitvoerig en beredeneerd ver slag van den toestand der provincie over 1894. 2e. eene mededeeling van Gedeputeerde Staten dat over den post, voorkomende onder Hoofdstuk IX der uitgaven op de Provinciale begrootingen van 1894 en 1895, elk tot een bedrag van f 500, in 1894 beschikt is over f 19.50, terwijl in 1895 die post nog onaangeroerd is gebleven 3e. eene mededeeling van dezelfden dat de Provincie in zake het rechtsgeding, gevoerd over het sleeploon van de stoom boot Walcheren, haar pleit gewonnen heeft; 4e. eene mededeeling van dezelfden dat aan den heer Lambrechtsen een eervol ontslag is verleend uit zijne betrekking van ingenieur van den provincialen wa terstaat en in diens plaats is benoemd de heer Koomans, tot dusver opzichter, die op zijne beurt vervangen is door den heer Kloppers 5o. eene mededeeling van dezelfden dat in 1894 geenonderhandsche aanbestedingen hebben plaats gehad; een en ander wordt mede voor kennis geving aangenomen. De volgende verzoekschriften komen nu ter tafel en worden door den griffier voor gelezen a. van de voorzitters van particuliere arbeidsraden te Leiden, 's Hage en Amster dam, houdende verzoek om voor de werken die vanwege de provincie worden aanbe steed, bepalingen betreffende minimum-loon en maximum-werktijd in de bestekken op te nemen b. van den gemeenteraad van Nisse en van de gemeenteraden ,'van Nisse, Baarland en Hoedekenskerke om rentelooze voorschot ten, onderscheidelij k groot f3900 en f4700 ter begrinding van wegen c. van M. Ruster, weduwe van den ge wezen veerschipper P. de Kunder, te Bors- sele om een jaarlij kschen onderstand uit de Provinciale kas d. van het Bestuur der Maatschappij tot bevordering van ooft- en tuinbouw in Zeeuwsch Vlaanderen's westelijk deel om een subsidie uit de Provinciale kas van f 75 per jaar gedurende drie jaren Conform het voorstel des Voorzitters wordt besloten het verzoekschrift sub a ter zijde te leggen als zijnde ongezegeld van dat sub b Gedeputeerde Staten diligent te verklaren, daar de stukken zich nog om advies bevinden in handen van den Inge nieur van den provincialen waterstaatdat sub c in handen te stellen van eene Com missie, bestaande uit de heeren Kakebeeke, Moes en van Rompu, dat sub d om advies te renvoieeren naar liet college van Gede puteerde Staten. De reeds vroeger in in ons blad vermelde voorstellen van Ged. Staten zoomede de rekening over 1893 en de begrootingen over 1896, werden aan de afdeelingen ter onder zoek opgedragen. Na mededeeling des voorzitters dat ter griffie zijn nedergelegd a. de presentielijsten van de vergaderingen van Gedeputeerde Staten b. een staat van ambtenaren en bedienden in dienst der provincie, en c. een staat van alle Provinciale eigen dommen en bezittingen, alsmede een afzon derlijke staat van die welke verhuurd of verpacht zijn, wordt de zitting opgeheven. Het Rijkstelegraafkantoor te Goes ver zond gedurende de maand Juni 1895 634 telegrammen, ontving 600, over genomen en verder geseind werden 347, totaal 1581 telegrammen. Ont- Ver- Kantoren. ruagen. zonden. To taal 12 16 28 20 25 45 Driewegen 10 18 28 Ellewoutsdijk 's Gravenpolder 28 29 57 18 9 27 's Heer Arendskerke 21 21 42 's Iieerenhoek 15 26 41 Heinkenszand 20 23 43 Hoedekenskerke 17 16 33 Kloetinge 10 6 16 Nieuwdorp 10 8 18 19 15 34 Ovezand 13 12 25 Wolfertsdijk 30 13 43 Goes. Maandag a. s. rijdt een „ple- ziertrein" van Vlissingen, Middelburg, Arendskerke, Goes, Kapelle, Ylake, Krui- ningen en Krabbendijke naar Rotterdam. Goes. In de zitting van het Kantongerecht alhier dd. 2 Juli 1895 is de heer D. T. van de Vijver door den Kantonrechter benoemd en beëedigd als waarnemend Griffier bij dat Kantongerecht. Bij beschikking van den minster van Marine is thans ter vervulling van de va cature, ontstaan door het eervol verleende ontslag aan den Rijks-lichtwachter te Dom burg, de licht wachter J. van Sluijs, te Westkapelle, met ingang van 1 Juli, als zoodanig verplaatst naar Domburg en met ingang van denzelfden datum benoemd tot Rijks-liehtwachter te Westkapelle, J. van Rooyen, aldaar. Rilland. Maandagmiddag had van uit Antwerpen naar Bath en terug een inter nationale zeilwedstrijd plaats, waaraan door Belgen, Nederlanders en Engelschen werd deelgenomen tot een gezamenlijk be drag van rnim veertig centerbourds, hoog- aardsen, boeiers en zoo voorts. Veertien stoombooten vergezelden de jachten. Het leverde een prachtig gezicht op. Te Zieriksee' is een 18-jarige jongeling, die baadde in het Balkengat bij het Sas, verdronken. Borsele. Door den Minister van Ju stitie is tot onbezoldigd Rijksveldwachter aangesteld C. van Boven, kantonnier aan de wegen in deze gemeente. Heinkenszand- Door de politie zijn bij den landbouwer V. in beslag genomen paardentoomen afkomstig van den gepleeg- den diefstal bij Nieuwenhuize in 1894. Bedoelde voorwerpen zijn door den eige naar herkend. Door verkoop van den een aan den ander waren ze in handen van ge noemden landbouwer gekomen. De politie onderzoekt de zaak verder. Middelburg. De ijrakers of bijen boeren die in Walcheren en Zuid Beveland hunne korven hadden, vertrekken nu het koolzaad uitgebloeid is, in den nacht van Donderdag 4 op Vrijdag 5 Juli weder naar Noord Brabant. Daartoe zal een extratrein loopen welke ten 12.10 's nachts van Vlissingen ver trekt en ten 4.21 's morgens te Roosendaal aanhomt. Zooals men weet is de nacht de beste tij l om de byen te vervoeren. Middelburg. Het Duitsche stoom schip „Holnis" vertrok Dinsdag na lossing naar Methal. Thans worden verwacht het itingelsche schip „Miltonpark", komende van Tocopillan, dat 28 Juni Bevezier pas seerde, en het Duitsche schip „Galatea", d.d. 29 Mei van Demarara vertrokken. Middelburg, 2 Juli. De algemeene vergadering der vereeniging van fabrieks- en handwerksnij verheid koos heden tot leden van het hoofdbestuur de heeren H. de Mol van Otterloo, Den Haag, S. M. van Wijck, te Renkum, mr. E. Fokker, te Middelburg en J. A Huff van Buren, te Tiel. Het hoofdbestuur koos vervolgens tot zijn voorzitter den heer Fokker. Tot eerelid der vereeniging wer d Jhr. V an Karnebeek gekozen, die als voorzitter ontslag had genomen. De vergadering besliste dat zij ten aan zien van het arbeidscontract verbetering van onze wetgeving in den geest van het rapport der heeren Fokker, Heldt en Mou- ton een onafwijsbaren eisch des tijdsacht; dat bepalingen van dringend recht door den wetgever behooren vastgesteld te worden ten aanzien zoo van minderjarigen als van meerderjarigen, van mannen zoowel als van vrouwen dat bij wettelijke regeling de wet alleen de hoofdlijnen aangeeft; dat de wet of de algemeene maatregel van bestuur vrijheid late aan het uitvoerend gezag, en dat kamers van arbeid noodzakelijk zijn, Gisteren werden te Aksel door de marechaussee gevankelijk binnengebracht de twee broeders v. D. uit Koewacht, ver dacht van den persoon V. aldaar bij het huiswaarts keeren van de kermis te St. Jan Steen een messteek in den buik te hebben toegebracht. Nog een ander ontving een steek in de dij. De toestand van V. is levensgevaarlijk Een der verdachten heeft reeds verklaard de dader te zijn, doch alleen uit zelfver dediging te hebben gehandeld. Te Breda is in het vergaderlokaal der sociaal-democraten, tevens winkel, al waar socialistische bladen verkocht worden, 's nachts alles kort en klein geslagen. Den vorigen middag had aldaar eene vergadering onder leiding van Domela Nieuwenhuis plaats gehad. De justitie stelt een onder zoek in. Booken. De Brielsche magistraat be" paalde bij resolutie van Zaterdag den 13en Augustus 1729 het volgende „Waar op Gedelibereert sijnde is goed gevonden verstaen oinrne den roeper door de stad te doen roepen dat alle en een igelijk sig sal hebben te wagten om toebak te xooken op de straeten, in schueren ali

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1895 | | pagina 1