„DE ZEEUW BIJVOEGSEL jcfcelde. kerknieuws. schoolnieuwsT delburg. RECHTSZAKEN. Ingezonden stukken. nscliip „Schelde1' V en Stad Zierikzee Zeeland. •^-ROTTERDAM 3.- Mandaat neerleggen. w°"" Uit de Pers. Vervolg Gemengde Berichten. BURGERLIJKE STAND. POSTEKIJEN. MARKTBERICHTEN. AFLOOP YERKOOPINGEN ENZ. AANBESTEDINGEN, BUSDIENST KSCHE VEER—GOES, uitzondering van Dinsdags nst. Vertrek Veer 's morg. 2,30, 's avonds 5,uur. ion) 's morg. 8,21, 's namid. de), 's avonds 6,30. Des Veer 's morg. 9,—, 'sav. es (Slot Ostende), 's nam. 12.30 van liet Veer ver- noodig) door naar den treia i vertrekt. RAMDÏENST. IN—MIDDELBURG, vm. 4,50, (alleen op werk- -, 9,30,11,— 11,45, 12,30, 3,30, 4,15, 5,—5,55, 9,15, 10,15. g naarVlissingen vm. 5,20, dagen) 6,30, 8,45,10,15, 1,20, 2,05, 2,50, 3,35, 4,20. 50, 8,35, 9,20,10.20,11,— 1B00TDIENST IDDELB.-ROTTERDAM. erdamsche tijd.) Juli. gezonderd des Zondags, van middags, 7.30van Middel- itotterdam 10. Donderdag 11 en 25 9 uur. IE STOOMBOOT. Juli. ndag 7 's morgens 11.30. Woensd. 10 's morg. 6. Juli. erdamsche tijd. e: Van Rotterdam VAN van Dinsdag 2 Juli 1895. 6.30 Maandag 1 11.30 8- Dinsdag 2 2,— 5.30 Donderdag 4 10.45 8,30 Vrydag 5 12,- 3,30 Maandag 8 11,30 7.30 Dinsdag 9 2.— 6.30 Dond. 11 10.45 6.30 Vrijdag 12 2.— 6,30 Maandag 15 11.30 7,30 Dinsdag 16 2.— 7,30 t>ond. 18 10.30 8.— Vrijdag 19 2.— 6,30 Maandag 22 11.30 1.30 Dinsdag 23 2,- 6,30 Dond. 25 10,45 6.30 Vrijdag 26 2.— 6.30 Maandag 29 11.30 7,30 Dinsdag 30 2- ilBOOTDIENST. in gelegen plaatsen. Juli. erdamsche tijd). ee: Van Rotterdam 8- Dinsdag 2 12,— 8- I Woensdag 3 ll- 8.30 Dond. 4 ll,— 8,30 Vrijdag 5 11- 9- Zaterdag 6 11,— 6,30 Zondag 7 2,- 7 Maandag 8 1,- 8- Dinsdag 9 12,— 8- Woen. 10 ll- 9.— Dond. 11 ll.— 6- Vrijdag 12 2.— 8.— Zaterdag 13 11.— 7.— Zondag 14 2,- 8.— Maandag 15 12,- 8- Dinsdag 16 12.- 8,— Woensd. 17 11 8- Donderdagl8 ll- 8- 8.30 Vrijdag 19 ll— Zaterdag 20 11 6- Zond. 21 2,— 6,30 Maandag 22 12,- 7.30 Dinsdag 23 12,— 7,30 Woensdag 24 11,— 7- Donderdag25 2,- 8,- Vrijdag 26 11,— 8- Zaterdag 27 11,— 6.— Zondag 28 2.— 8- Maandag 29 12, 8.— Dinsdag 30 12. 8- Woensdag 31 11. lOvm. 11,45*), nm. 3,30 6.20 ,10nm. 12,15*),,, 4,— 6.50 enskerke vm. 8,40. sen 9,10. en geweigerd worden. jnsdag, en Dinsdag en Vrijdag. 6.20 7,1011,45 3,30* 6.20 6.40 7,30 12,05 3,50* 6.40 4.45* 7,4010,101,50 4.45* 5.05* 8,— 10,30 2,10 5.05* i. azen n. Hoofdplaat nm. 1.50 plaat Breskens 2.20 ens Vlissingen 2.5 nm. 2. Te Groningen is op 53 jarigen leeftijd overleden de heer jhi. mr. W. H. de Savornin Lohman, kantonrechter aldaar. Bij de Zeeuwen was de overledene he kend als een broeder van den Goeschen afgevaardigde en oud-minister Lohman en als schoonzoon van wijlen den burgemeester Can uit Zierikzee. De overledene was een algemeen ge acht en bekwaam man een waardig en on afhankelijk strijder voor de antirevolutio naire beginselen in de plaats zijner in woning. Jarenlang had hij zitting in het Centraal Comité. Na de jongste kiesrecht-campagne trad hij, en een enkele maal op minder gelukkige wijs, openlijk op tegen den Voorzitter van het Centraal Comitédoch was ook zelf vaak het mikpunt van de giftige pijlen van antirevolutionaire en socialistische weekbladen, pijlen met per soonlijke bedoelingen op den bloedverwant van den hoogleeraar Lohman afgezonden. De Nieuwe Prov. Gron. Crt. betreurt het verlies van dezen getrouwen tolk onzer richting voornamelijk in den Groninger gemeenteraad, waarvan hij een verdienste lijk lid was, zeer. En ieder oprecht vaderlander moet, in deze dagen van afval en karakterschaarste, van ongeloof en revolutie, met weemoed dergelijke mannen nastaren. De Standaard schrijft De vraag is opgeworpen, of de dissen- tieerende broederen, die op het initiatief der georganiseerde anti-revolutionaire party in de Kamer gekozen werden, nn ze met die partij braken, hun mandaat hadden neer te leggen. Onzerzijds beantwoorden we die vraag beslist ontkennend. Zeker, er is zeer wel een geval denk baar, waarin ze dit zouden moeten doen, en ook ongetwijfeld eigener beweging doen zouden, t. w. indien zij voor eigen besef niet meer de politieke overtuiging waren toegedaan, die ze, vóór de stembus* open ging, beleden, en waarvan de belijdenis den zedelijken band tusschen hen en de kiezers vormde. Die zedelijke band mag nimmer uit het oog verloren, of we houden op anti-revo- lutionnair te zijn. Maar die zedelijke band wordt nooit gelegd door de candidaat-stel- ling van de zijde der kiesvereeniging, maar uitsluitend door het overeenstemmen van de uitgesproken overtuiging van den can- didaat met het program van de kiesver eeniging. Die band kan dus niet verbroken wor den, tenzij die uitgesproken overtuiging zóó belangrijke wijziging ondergaat, *dat de eens bestaande overeenstemming, door die wijziging van de zijde van het Ka merlid, vervalt. Ging men daarentegen dien zedelijken band in de candidaatstelling zoeken, dan geraakten we op de revolutionaire lijn, en zou de gekozene komen te staan als de mandataris van de politieke vereeniging, die hem op het schild verhief. Als anti-revolutionnairen staan we lijn recht tegen het conservatieve stelsel op dit punt over maar even beslist tegenover het stelsel van de comités de salut public. De candideerende kiesvereeniging kan zich teleurgesteld zien en mag dit gevoel van teleurstelling uitspreken maar die te leurstelling behoeft daarom niet, althans niet uitsluitend, aan de houding van het Kamerlid te worden geweten. Ln de eenige les uit zulke ervaringen te trekken, is, dat men, als het weer aan de stembus toekomt, zich nauwkeuriger vergewisse van wat de candidaat als politiek man in verband met de politieke vraagstukken, die aan de orde zijn, belijdt. Om de overbevolking der steden tegen te gaan en kolonisatie op het land aan te moedigen, heeft men in Australië het dorpg- koloniënstelsel ingevoerd. Twintig of meer mannen kiezen een stuk onbebouwden grond, waar zij zich vestigen met hunne gezinnnen. De overheid staat hun dit toe mits zij een bewijs van goed gedrag overleggen. Elk gezin krijgt een stuk grond. In 't begin echter moet 'tstuk land in zijn geheel coöperatief bewerkt worden, /ij helpen elkaar. Is de geheele streek ontgonnen dan begint ieder op zijn eigen gedoetje. Elk krijgt 50 pond sterling van de re geering om te beginnen. Dat is een voor- w °P.zlJn leveren arbeid. .Na 2 jaar moet jaarlijks, tot zij afgelost worden S°m 4 percent rente betaald Invalide werklieden worden door de anderen levenslang onderhouden. Ook hunne weduwen en kinderen. De kolonisten kiezen met elk halfjaar hunnen raad van beheer, die beslist welk Verk gedaan moet worden en door wie. De leden van den raad kunnen ten allen tij de door bet volk ontslagen worden. De arbeidsdag is er achturig. Yan Maart tot Mei 1894, dus in 3 maan den, werden 10 dergelijke nederzettingen gevormd van 1500 zielen. Bijna ieder beroep is er vertegenwoordigd. Een Land Settlement Aid Company (Maabwbappij tot steun van land-nederzet- tera) te Adelaide helpt aan werktuigen, vee, enz. Toen de koloniën begonnen, stonden zij voor een donkere toekomst. Yeel kinderen, geen geld, een koe, een paard en een varken. Thans zijn eenige honderden acres ont gonnen in het derde jaar zal de kolonie zichzelf kunnen onderhonden. In het vierde jaar denkt men te zullen kunnen beginnen met de aflossing van het geleende Rijks- kapitaal Mr. De Savornin Lohman en de Vrije Universiteit. Wij deelden reeds mede dat er in een vergadering van leden en begunstigers der Vrije Universiteit door 36 leden een be schuldiging tegen den hoogleeraar De Sa vornin Lohman is uitgebracht, en dat een commissie benoemd is om de gegrondheid daarvan te onderzoeken. Die beschuldiging was deels geput uit artikelen in de a. r. Nederlander. Dit blad wijdt thans een ar tikel aan de zaak, waaraan wij het volgende ontleenen „(Wij achten ons) verplicht om wat ons blad aangaat, te verklaren dat wij de con- clusiën, door de beschuldigers met veel overleg uit onze artikelen getrokken, voor verreweg het grootste gedeelte beslist ver werpen. Het is volstrekt geen kunstieder die iets gedaan heeft aan kritiek zal dit be amen om uit iemands geschriften vooral wanneer die handelen over verschillende onderwerpen, allerlei bijeen te zamelen, ten einde dan daaruit een gansche theorie af te leiden, waaraan de schrijver zelfs niet gedacht heeft. En zoo is dan voor langen tijd de be schuldiger in de oogen van het publiek, dat niet zelf onderzoeken kan, verdacht. Wij twijfelen er intusschen niet aan, of te zijner tijd zal blijken, dat al die citaten uit ons blad óf zijn misverstaan óf in strijd zijn niet met de waarheid waar het ons alleen om moet te doen zijn, maar met de immers niet onfeilbare gevoelens van de beschuldigers. Wij blijven getrouw aan de antirevolu tionaire beginselen, neergelegd in het pro gram der antirevolutionaire partij, en hou den ons bij voortduring aan den man, die in onze eeuw de antirevolutionaire begin selen op staatkundig gebied het duidelijkst heeft uiteengezet of belijnd. Wanneer wij ons, in den regel, eer op Groen dan op Calvijn beroepen, dan is dit niet, gelijk men tegenwoordig vaak pleegt voor te geven, omdat wij ons den naam Calvinist of onze „afkomst van Calvijn" schamen. Maar omdat Calvijn in geheel andere staatkundige omstandigheden leefde dan wij, en wij, voor de practische vraag stukken van onzen tijd en ons landmeer steun vinden bij een man van onzen tijd dan bij Calvijn. Yoor het overige kennen wij zoomin aan Calvijn als aan Groen, doch alleen aan de Heilige Schrift onfeil baarheid toe. Maar indien de antirevolu- naire partij thans ook den heer Groen v. P. niet meer als gezaghebbend erkent, dan dit erkennen wij gaarne dcet zij goed met ook ons te verdenken en op zijde te stellen. Het is dan echter jammer, dat zij dit niet wat eerder heeft uitgesproken. Wij twijfelen er niet aan of ieder anti revolutionair, die het niet plicht en nood zaak acht, de gehoorzaamheid aan den lei der der antirevolutionaire partij in den lande op te nemen onder de artikelen van zijn program, zal, al verschilt hij soms in gevoelen, in ons blad geen ander streven ontdekken dan de consequente toepassing van de doormr. Groen verdedigde beginselen. Dezen oprechten christen en fijnen denker zij het ook op verren afstand, te volgen is ons genoeg." In een tweede artikel over De Scheiding herinnert de Nederlander dat elk Kamer lid ook tegenover eigen kiezers zijn zê'f- standigheia heeft te handhaven dat het zijn roeping en plicht is de belangen niet enkel van eigen party of eigen district, maar ook die van allen, van geheel het land in het oog te houden. Beheerscht als hij zich gevoelt door het recht, en niet door den wil van anderen, tree It, in de plaats van de eenzijdigheid der partij, de veelzijdigheid van 's lands be langen voor hem op den voorgrond. Hoe wel gekozen door velen, ontleent hij zijn ambt niet aan het volk, maar aan de wet en kan hij daarom uit plichtbesef ook met eigen kiezers vaak in botsing komen. fe verwonderen was het dan ook niet da.t, reeds in haar 2e vergadering onder leiding van Jhr. Mr. Elout van Soeterwoude, de Kamerclub eenstemmig verklaarde: „bij onze verhouding tegenover het Cen traal Comité staat op den voorgrond dat wij volkomen vrij en onafhankelijk wenschen tc blijven en genoemd Comité alleen beschouwen, als de stem der anti revolutionaire kiesvereenigingen, die wij op hoogen prijs stellen te hooren, die wij eerbied toedragen, doch ons niet mogen verplichten te gehoorzamen." Bij deze op onze beginselen en op onze staatswetten steunende beschouwing voegt zich nog een motief van praktischen aard. Zoodra de medeleden in een college ge voelen, dat iemand hunner gedomineerd wordt door invloeden buiten het college, houdt alle ernstige discussie op, omdat het ijdel is te debatteeren met iemand die niet overtuigd mag worden of wil zijn, en verliest ook zoo iemand allen invloed op zijn mededeelingen, omdat hij met het ware motief van zijn oordeel niet voor den dag kan komen, en dus hetgeen hij voorbrengt weinig vertrouwen verdient. Eindelijk ook dit nog. In vele, ja in de me6ste gevallen kan men eerst op het laatste oogenblik beslissenen op dat laatste oogenblik is de „adviseur" buiten de Kamer Niettemin blijft de plicht der Kamer leden den band met hun kiezers te onder houden en te versterken, o. a. door per soonlijke aanraking en geschrift. En ge hoopt werd dat dit nog meer zoo zou zijn toen Centraal Comité en Kamerclub met el kander in officiëel verband traden voor al doorlat twee der Kamerleden tevens le den waren van de Commissie van advies waarvan Dr. Kuyper de Voorzitter was. Daardoor was een behoorlijke verhou ding tusschen de Kamerclub en de party in den lande mogelijk geworden. En wel op tweeërlei wijze. Of het Centraal Comité, met zijn Com missie van advies, had zich voortdurend op de hoogte kunnen stellen van wat in de Kamer voorviel en van de motieven van sommiger handelingen om dan daarna de Kamerclub tegenover geestverwanten ■wakker en ondubbelzinnig te verdedigen óf wel, Indien dit niet ging, had de Voorzitter van de Commtssie van Advies, die in den lande de leider was van de partij, ook de leiding der zaken inde Kamer op zich moeten nemen. Zoo deed b.v. Gladstone zoo doet, mee- nen wij, in Engeland ieder staatsman. Intusschen geschiedde noch het een, noch het ander. De leider des volks was teveel verdiept in theologische studiën, te zeer bezig op kerkelijk terrein, dan dat hij ook de taak van Kamerlid, en nog wel die van partij leider in de Kamer op zich kon nemen. Maar evenmin wenschte hij zijn persoon lijken invloed op de politieke leiding los te laten. Ook hij was zelfstandig, en bo vendien in het bezit van een eigen or gaan, terwijl de club geen anderen verde diger vond dan den hoofdredacteur van datzelfde orgaan! Wat daaruit ontstaan moest laat zich voorzien. De Kamerclub handhaafde stseds haar zelfstandigheid niet alleen uit plichtsbesef, maar ook omdat zij gevoelde dat, door het opvolgen van adviezen die buiten haar om gegeven werden, nooit iets zou zijn tot stand gekomen, allerminst de herziening der schoolwetjuist datgene du«, waarom het bij de beweging van 1878, het volkspetiti onnement, te doen was geweest. Maar de leider des volks in den lanle deed hetzelfde. Wel liet hij de Kamerclub nimmer geheel los; zelfs kon men er zeker van zijn, dat tegen den tijd der verkiezing allen in genade zouden worden aangeno men; immers, gelijk wij in ons vorig arti kel herinnerden, men had elkander nu eenmaal noodig. Maar van de andere zijde deed hij, wat trouwens elk volksleider doet: hij zorgde dat steeds het volk in de meening bleef, dat hij zelf de leiding behoorde te hebben; dat, zoo men zijn adviezen maar gevolgd,had, het altijd beter zou zijn gegaan, en eindelijk, dat, zoo hij zelf de leiding gehad had, veel meer principieel zou zijn gehandeld. Zoo kan geen innige band met de kiezers ontstaan. Beloften werden gedaan, dooi de pers, niet door de volksvertegenwoor digers, en deze laatsten kregen de schuld van de niet-vervulling. Het blad constateert ten slotte: Toen eenmaal vaststond, dat Dr. Kuyper èn als redactear van de Standaard vol komen zelfstandig wilde blijven, èn geen leiding in de kamer op zich zon nemen, was er niets anders mogelijk, dan een ongelukkig huwelijk. Kamerclub en Dr. Kuyper om nu maar van de tussehen- geledingen (C. C. en C. v. A.) niet te spreken bleven twee. Ongetwijfeld heeft de zweep van de Stan daard er meer dan eens- toe meegewerkt de Kamerclub te houden in het goede spoor; geen Kamerclub kan een zweep, ook niet die van de pers ontberen. Ongetwijfeld heeft zij ook meer dan eens meegewerkt tot de herkiezing van de mannen, die zij trouwens zelve gevoelde niet te kunnen missen. Maar tot een innige verbinding tusschen Karaerclub en volk heeft zij niets bijgedragen; wel het omgekeerde. Zulk eene verbinding ware mogelijk ge weest, indien de Commissie van advies waarvan twee leden Kamerleden waren, een eigen orgaan gehad had. Zij werd onmogelijk, toen de Voorzitter van Commissie en Centraal-Comitè een blad bad, dat uitsluitend hem toebehoorde, en „dat zelfs tegenover de besluiten van het Centraal-Comité vrij stond"! Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Ritthem en voor 's Hee- renkoek door dhr. T. Stigter cand. te Moordrechtvoor Middelburg door ds. J. Draaisma te Steenwij k. Coüjnsplaat. Onze nieuwe leeraar, ds. F. Staal, werd Zondagmorgen onder o is bevestigd door ds. M. Keulemansmet eene rede naar Hebr. 13 17a. Des namid dags deed ds. Staal intrede naar Ef. 6 2. Chr. Geref. Kerk. Vlissingen. Wegens gebrek aanbe langstelling zijn de godsdienstoefeningen der chr. Gereformeerden, die zich van de Gereformeerde kerk A alhier hebben af gescheiden, voorloopig gestaakt. Vliss. Crt.) Aan de Universiteit te Ann Arbor, Michigan, Amerika is tot doctor in de tandheelkunde gepromoveerd de heer Fred. Kuyper van Amsterdam. Geslaagd op het te 's Hage gehouden examen voor adelborst bij de mariniers, o. a. J. Oele. Onder de personen die Vrijdag door de Arrondissementsrechtbank te Middelburg werden veroordeeld wegens mishandeling, behoorde ook L. V. te Westkapelle die op 16 Apr. jl. twee.rijders op een velicopède van liun voertuig had afgeworpen, en een van die rijders met een mes had bedreigd. Tegen hen was een jaar gevangenisstraf geëischt, hij werd veroordeeld tot een half jaar. Een wielrijders-huwelijk. Een huwe lijksplechtigheid, waarbij alleen wielrijders tegenwoordig waren heeft te Epsom in Engeland plaats gehad. De ondertrouwden, de getuigen, de familie, de bruidsmeisjes en jongens begaven zich, in gewoon tenue van wielrijders naar de kerk. Na de plech tigheid werd voor het huwelijksfeest ge reden naar een restaurant op negen mijlen afstands. Slechts één incident deed zich voor. Toen de de ondertrouwden voor den gees telijke stonden, werd deze eenigszins ze nuwachtig, daar zij zooveel op elkaar ge leken. Zij droegen zoo volmaakt dezelfde kleeding, dat de predikant zich niet weer houden kon de vraag te doen „neem mij niet kwalijk, maar wie van u beiden is de bruid?" Toen hij ingelicht was, had de plechtig heid haar gewoon verloop. Dezer dagen werd voor tachtig dui zend dollar waarde in staafgoud gestolen van de Carson, Nevada, munt in N. Amerika, Kort daarna werd echter het gestolene terug gevonden in het houthok van een werkman van de munt, de schat lag in den hoek in den grond begraven. De man werd het allerminst van de misdaad ver dacht maar werd verraden door eene vrouw met wiehij woonde en die door hem mishan- eld was geworden. Buiten verantwoordelijkheid der redactie (Stnkkeu worden in geen geval teruggezonden.) Mijnheer de Redacteur Hoewel de vermelding van hetgeen in de algemeene vergadering der Maatschappij tot bevordering van Landb uw en Veeteelt in Zeeland van Woensdag (en niet Maandag) jl. is behandeld, zoo beknopt mogelijk is weergegeven in uw nummer van heden meen ik toch te mogen vertrouwen dat door u ook juist weergeven zal worden op prijsgesteld. Is dit inderdaad het geval, dan kan het zijn nut hebben, U mede te deelen dat het geheel bezijden de waarheid is dat „de Voorzitter mr. P. C. J. Hennequin, als zijn persoonlijk gevoelen uitsprak, dat bescherming, dat slaapmiddel, den land bouwer niet redden kan", en er U tevens op te wijzen dat de conclusiën betrekkelijk den afkoop van tienden en de noodzake lijkheid van een internationaal bimetallisme wel als persoonlijk gevoelen aan de ver gadering zijn voorgedragen, maar dat de vergadering zelf zich daaromtrent niet heeft uitgesproken. Met gepaste gevoelens Uw Dw. P. C. J. HENNEQUIN, Voorzitter v. d. Mij t. bev. v. Landb en Veeteelt in Zeeland (Ons resumé was aan een der Holland- sche bladen ontleend, dewijl onze verslag gever niets van zich had laten hooren. Aan den heer Hennequin onze excuses, die by bij deze toelichting wel zal willen aannemen. Red). Van 29 Juni 1 Juli 1895. MIDDELBURG. Ondertrouwd: N. A. Groot- jans jm. 25 j. en W. de Schutter jd. 19j. Bevallen M. de Nood geb. Kwekkeboom d. S. de Noofjer geo. Bosdijk z. E. Bastiaanse geb. Krijger d. G. van Ey- zeren geb. Roose z. G. J. Minderhout geb. Wolff z. J. Schellings geb- Schouten d. M. J. Bos geb. Behage d. GOES. Geboren1, Johanna Janna d. v. Jan Boogerd en Neeltje van Dalsen. VLISSINGEN. Ondertrouwd J. C. Kra mer jm. 28 j. en H. L. Meulenberg jd. 22 j. C. F. de Smit jm. 23 j. en C. Schmel- zer jd. 19 j. P. de Jeu wedr. 51 j. en J. W. C. Kloeg wed. 39 j- P M deMyt- tenaore wedr. 37 j. en A. R. M Hanze jd. 26 j. T. M. Muller wedr. 30 j. en A. C. Rijnbergjd. 21 j. Getrouwd: J. P. van Duurejm. 39 j. en N. de Rijcke wed. 36 j. A. Huysen wedr. 31 j. en A. M. Telleman jd. 20 j. BevallenJ. B. A. Coppejans, geb. van Hilst, z. M. J. M. Wiersum, geb, Korff, z. E. P. Swint, geb. Venema, z. A. Moer, land, geb. Gabriëlse z. C. van der Hooft geb. Mol, z. J, M- Geljon, geb Bertyn, d - J. Poppe, geb. Christiaanse, d. - J. M- Vaft peene, geb. van Öbergen z. M. J. M. Schut, ter, geb. Wilhelmus, d. A. C. Poschi iann geb. de Rfjke, d. G. de Vey, geb. Dinge- manse, z. L. Knujjt, geb. de de Smit, d. G. Gabriëlse, geb. de Meulmeester, d. (levenl.) M. C. Moensgeb. Cornelissen d. M. T. Debra geb. Pyliser z. M. R- Smagge geb. Carre d. N. A. van de Volde geb. Meslier z. G. deNooyer geb. Baak d. I. van der Wee geb. Bosmann z. J. Caljouw geb. Rynders d. J. H. van den Abeele geb. Luppers z. W. C. Melig geb. van de Velde d. - C. van Eesteren geb. Andriesse z. E. S. Huilmand geb Ballieul z. S. de Roos geb. van den Brug z. H. A. M. ten Hacken geb. de Reeper z. M. Herman gob. Castel z. C. van Breda geb. Peterse d. A. J Jonkers geb. Ketting d. Overleden: J Christiaanse, vrouw van W. Roelofs, 34 j. A. de Bruge, ongoh. d. 49 j. J. van Opbergen, man van J. M. Arde- wyn, 50 j. C. A. Smallegange, z. 4 m. A. E. Vader d. 16 m. W. van der Wal ongeh. z. 26 j. P. Polderman z. 9 d. H. M. Braak man van J. M. Straat 72 j. J. C. de Mul ongeh. z. 27 j. E. J. Melis d. 1 d. A. Rampendal ongeh-d. 47 j. P. A. van Eestoren z- 1 d. Lijst van brieven, geadresseerd aan on bekenden, verzonden door het postkantoor te Goes, over de le helft der maand Juni 1895. J. Sandersz, Kralingen. Van Hansweert: A. van Gogh, Breda. AXEL, 29 Juni 1895. Oude Tarwe fO.— a fO. Nieuwe Tarwe f7.— a f7.25. Rogge f5.75 a f6. Nieuwe Wintergerst fO.— afO.—Zomergerst fO.— a fO.—Haver f5.50 a f6.—. Kookerwten fO.— a 10.—. Voererwten f7.— a f7.50. Paardenboonen fO.— a fO.—Lijnzaad fO.— a fO. Koolzaad fO.— a fO.— Alles per 100 K.G. Aardappelen fO.— per 104 K.G. Rotterdam, 1 Juli 1895. Buitenlandsche traag. Meel 25 cent lager. Tarwef 4,50 a f 6.20 Rogge- 3,75 4.20 Wintergerst -2,50 8.20 Zomergerst. -2,40 8,10 Chevaliergerst - 3,75 4,75 Haver1,50 - 3,25 Paardenboonen -0,— 0,— Erwten0,— 0,— Kookerwten -0,— - 6,— Bruine Boonen - Witte0,— Kanariezaad -7,— 9,— Koolzaad- 6.50 8,— Lijnzaad- 0.— - 0,— Op de Veemarkt van Maandag waren aan gevoerd 00 paarden, 000 magere en 81 vette runderen, 193 vette kalveren, 0 nuch tere kalveren, 434 schapen of lammeren 744 varkens, 0 biggen, 0 bok De pry,en waren als volgt: vette runderen le qual. 68 aOO, 2e qual. 58, 3e qual. 62 a c. kalveren le qual. 877s, 2e qual. 70 a 75 c. schapen le qual. 65, 2e qual. 60 c. Zuiglam- meren 00 c. varkens le qual. 15 2e qual. 14 3e qual. 14 ct. licht soort 14 a 16 c. AJUIN 00000 balen, 00 cent. VLAS 2800 steen blauw. 000 steen wit 0000 steen uit Groningen. Zeeuwsche EIEREN f3.60 a f3.80. AARDAPPELS. Westlandsche zand f2.— a f 0,00. Westlandsche klei fl.40 a fO.OO. Idem muisjes fl.15 a f 1.30. Alles per half mud. Veel aanvoer, en vraag- BORSELE. Zaterdag werd door het be stuur der waterkeering van het calamiteuze wate schap Ellewoutsdyk Borsele aanbe steed het maken van werken tot verdediging van den oever te Ellewoutsdyk geraamd op f 31720. Hiervoor was ingeschreven door P. J. Visser te Hansweerd f 33732. J. de Jonge te Biezelinge t 33400. J. F. A. Polfliet te Walsoorden f 33186. C. van der Plas te Hardinxveld f32625. J. de Bree te Terneuzen f32500. B. den Exter van den Brink te Krabbendyke f32490. C. de Wilde te Kat- tendyke f 32132. J. Roskam te Sliedrecht f32060. A. Prins te Sliedrecht f30600 en J. Tollenaar te Terneuzen f 29338. Het werk is aan laatstgemelde gegund WILHELMINADORP. Vrijdag werd door het bestuur van den „Oost-Bevelandpolder" aanbesteed verbetering en onderhoud der werken aan dien polder over 1895/96. Inschrijvers B. van Eek, Terneuzen f1980. C. de Wilde Az. Kattendyke f2046, Joh.de Jonge te Biezelinge f2148, J. de Bree, Ter neuzen f2190 en D. den Doelaer, id f2370 CATS. Door het bestuur van den Leen- dert Abrahampolder werd Vrydag aanbe steed de werken aan den polder. Inschrij vers G. Bolier Gz., Scberpenisse f 6380. J. de Jonge, Biezelinge f 6242, L. Moer land, Stavenisse f 6190. P. Vink Noord- gouwe f6098, J. de Rijke Middelburg f6060, J. L. Geluk Tholen f6023, A. van Popering Bruinisse f6020, C. Bolier Cz., Bruinisse f5997, J. de Bree Ter Neu zen f5947, P. J. Visser Hansweert f5930. Zaterdag 6 Juli. IVIssenkerke, by v. Damme 10 uur door het bestuur van den Soelekerkepolder verhoogen en verzwaren van den zeedijk des polders. Het bestek a 60 cent bij dhr. Vader van 's Gravenpolder. Aanwyzing 4 Juli 2 uur. Vrydag 12 Juli Kapclle, gemeentehuis half 11 door het bestuur van den Willem Annapolder herstel vernieuwing en onderhoud tot 30 April '96 van de aarde-, kram-, rfls- en steenglooi ingwerken, benevens het verhoogen van den zeedijk aan de waterkeering van dezen polder. Bestek a 82 cent by dhr v. d. Man- dere; en ter lezing in 't Gemeentehuis- Aanwijzing den 8 Juli van 9-12 uur.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1895 | | pagina 5