NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH DE KIESWET. lo. 11$ 189$. Dinsdag ML flegmde ïaacgang, VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN GEMENGDE BERICHTEN- elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,02E. UITGAVE VAN en va-n 1 5 regels 25 centiedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Bij dit nummer behoort een bijvoegsel. Van af I October '94 is in overleg met den heer Klernkerk met de administratie van «de Zeeuw» belast de heer C. ORAN JE LzVoorstad te Goes, die alle gelden in cv tvarigst nemen en voor de administratie teekenen zal. IJ H. geabonneerden, die gewoonlijk bij dhr. Klernkerk betaalden, gelieven hierop te letten. In het vorige nominer hebben wij enkele punten uit het kiesrechtontwerp onder de aandacht gebracht. Punten, die naar alle waarschijnlijkheid geen onaangenamen indruk van den in houd en de strekking dezer wet hebben gevestigd. Wij hopen nu maar dat deze wet met inderdaad bekwamen spoed van stapel mag loopen en dat de geprikkeldheid en ge jaagdheid die de vorige wet het ont werp Tak onder het Volk en vooral by de Volksvertegenwoordiging heeft gewekt, van dit ontwerp Van Houten verre zal zijn. Laten onze vrienden in de Kamer den strijd over het minder of meer in zoover re aan de Liberale en Roomsche woord voerder» overlaten, dat zij aan den strijd over het minder geen deel nemen en dien over het meer door hun woord en stem helpen beslechten. De finale kiesrechtuitbreiding komt toch en de wet Van Houten dit wist men zal ze niet geven. Steune men daarom van onze zijde elke eerlijke poging om die uitbreiding zoo ver mogelijk te doen gaan. Daartoe zal het noodig zijn dat de aan dacht gevestigt wordt op elke onnoodige beperking, waartoe aanneming van dit ontwerp in zijn geheel leiden zon. Voorloopig noemen wij er slechts drie. De leeftijd vereisckt om kiezer te zijn, wordt van 23 op 25 jaar gebracht. Het is ons niet duidelijk waartoe deze onmondig verklaring van meerderjarige belasting betalende burgers noodig is. Als het koppelen van dat kiesrecht aan den census de beste proeve van kiesrechtuit breiding brengen moet, laat het dan een zoo groot mogelijken kring van belangheb benden blij maken. Onder de thans bestaande kieswet zou den door schrapping van kiezers tusschen 23 en 25 jaar, naar de Regeering beeft uitgerekend, slechts een 800 kiezers worden uitgesloten. Dat dit getal met de nieuwe kiesrecht- uitbreiding minstens vervijfvoudigd zou worden, zal ieder die nadenkt toestemmen. Ten plattelande zijn tal van boerenar beiders op bun 23ste jaar reeds gehuwd en hebben een eigen gehuurde woning. Vooral in het nieuwe kiezerscorps zou den derhalve velen door deze beperking worden getroffen. Ook zouden onder de zoogenaamde lodgers voornamelijk de kamerbewoners velen uitvallen. Predikanten, onderwijzers, winkeliers en kooplieden die zich voor hun 25ste jaar ergens vestigen, zouden hunne voortva rendheid en geleerdheid boeten met het tijdelijk verlies van hun kiesrecht. Wij zouden dus eene wijziging op dit punt gaarne steunen. Ook zelfs dan, wan neer de minister er de aandacht op ves tigde dat onder degenen welke den 25-ja- rigen leeftijd nog niet bereikt hebben, zoo vele onverschillige staatsburgers zijn, wie het niet schelen kan in welke richting hun land bestuurd wordt. Wij vermoeden dat hun getal op dien leeftijd minder groot zal zijn dan op rij peren leeftijd. En gelooven daarbij dat onder hen ook zeer warme, zoo niet de warmste voor standers zij n van het staatsbestuur in eene bepaalde richting. By de jeugd is de voortvarendheid, de beslistheid, de geestdrift voor het ideaal, het verlangen naar het nieuwe; mogelijk wel in radicalen zin. Doch allerminst mag met deze omstandigheden de wetgever re kenen. Er bestaat op dit punt geen statistiek; en hier geldt dus de gulden regel: in het twijfelachtige onthoud u. De regeering wekke het vermoeden niet op, als zoude zy de stemmen van de meest vooruitstrevende kiezers weren. Ons tweede bezwaar geldt de uitzonde ring van hen die met 1 Febr. hun vollen aanslag in de belasting niet hebben betaald. Het grieft ons altyd nog dat de Grond wet reeds de bedeelden uitsloot, moeten nu nog tal van nijvere werklieden en kooplieden die niet precies op 1 Februari hun belasting afbetaalden, door dit wets ontwerp getroffen worden Misschien ware er geen onoverkomelijk bezwaar bij de regeering tegen eene ver lating van dezen fatalen termijn, bijvoor beeld tot 1 Maart. Velen toch, ook zelfs onder de fatsoen lijke, als welgesteld geachte burgers, zou den er niet op durven teekenen dat zij altijd met 1 Februari in staat zijn hunne achterstallige belastingschuld te voldoen; ter wijl de vergeetacbtigen onder hen allicht om persoonlijke redenen of door te streng objectieve wetsnitlegging van het kies recht zouden kunnen worden uitgesloten. De derde onnoodige beperking treft, al thans in onze omgeving, tal van arbeiders en kleine burgers, die niet in eenige be lasting zijn aangeslagen. Het ontwerp bepaalt namelijk dat kiezer kunnen zijn diegenen, welke niet in eenige belasting aangeslagen zijn doch een huis bewonen dat minstens f I huur doet. Vallen hieronder nu alle bewoners van eenzelfde huis dat van den hoofdbewoner f 1 huur vergt, dan hebben wij in zoo ver daar vrede mee. Maar is de bedoeling van den wetgever dat de woning slechts door éen gezin moet betrokken zijn, dan hebben wij hiertegen ernstig bezwaar. Een huisje van f 1 is op onze dorpen een aardige woning, en deszelfs bewoner be hoort stellig niet tot de minst welgestelden. Maar een huisje dat 90 cent aan huur opbrengt is niet minder lief en net, de be woner heeft een vriendelijk tnintje er achter met nog een lapje grond dat hij in zijn schafturen bewerkt, met nog eenige ruimte voor zijn varkentje. Wat zal men nu ook dezen fatsoenlijken man zijn kiesrecht ont houden, dewijl hij een dubbeltje minder betaalt dan zijn buurman die hoogstens een even groote woning betrok. Bovendien, hier trekken de menschen met het ruime geweten weder aan het langste eind. Bezitters van huisjes, groote landbou wers, wier arbeiders vrij woning genieten, veranderen eenvoudig de huishuur of het weekloon van deze menschen en maken van deze menschen kiezers. Zij slaan hunne huur op, doch verhoogen tegelij k hun weekloonof ook zij Jleggen hun een verplichte huishuur op terwijl zij hun weekloon met een gelijk bedrag ver hoogen. Met dien gulden huishuur krijgt men een kiezersteelt op groote schaal, en men sluit er velen door uit. Gezwegen nog van de nog veel ernstiger uitsluiting van hen die een huishuur van f 1.50 tot f 2.50 betalen in de kleinere en grootere steden. Als de regeering deze uitsluiting wegens te lage huur in het kader van haar ontwerp noodig acht, zouden wij haar in overweging willen geven het bedrag van f 1 minstens te halveeren. Wat het bedrag van f2.50 aangaat zullen onze zusterbladen, in de groote steden verschijnend, zeker hunne meening wel openbaren. Maar tegen het bedrag van een gulden huishuur bestaat bij ons ernstig bezwaar. Wij laten het voorloopig hierbijdoch voegen er voorloopig de verzekering aan toe dat wij met veel in dit ontwerp ons hartelijk tevreden kunnen stellen. De regeering, voortgekomen uit de actie van „Conservatisme", „Geleidelijke uit breiding" en „Grondwettig bezwaar" ging voor haar doen een mooi eind; de zwak heden van het ontwerp Tak vermeed zij, het goede er uit nam zij over. Haar ontwerp kwam met inderdaad bekwamen spoed in. De strijd over den datum waarop het sectie-onierzoek zal aanvangen is ten voor- deele van 15 September beslist. Na zelfs door de radicalen aanvankelijk deze datum als de meest wenschelijke was aangewezen, kunnen wij ons bij deze be slissing nederleggen; al had bet ons toe geschenen dat dadelijke instelling van een onderzoek wel zoo dienstbaar aan eene geleidelijke totstandkoming der kieswet zou geweest zijn. Intusschen hopen wij maar dat „Conser vatisme" (geen uitbreiding), „Geleidelijk" (een uitbreiding met sprongetjes) en „Grondwettig bezwaar" door dit ontwerp niet te zeer zullen teleurgesteld zijn. De laatste althans zal bij de discussies, die ons daarna wachten, dunkt ons, wel kunnen thuis blijven. Het beruchte kenteekenniet bedeeld zijn is welstand, is dood en begraven en de gelegenheid om te komen spoken is hetzelve gansckelijk afgesneden. Goes. Vrijdag 11. maakten 188 leer lingen der Chr. School die in 't afgeloopen jaar minder dan 10 keer verzuimden, met de Commissie tot bevordering van getrouw schoolbezoek, mede onder geleide van het Bestuur der school en het onderwijzend personeel een uitstapje naar Zierikzee. Om half 8 uit het schoolgebouw ver trokken, gingen zij na eene korte wande ling door de stad naar de Kade, waar de met vlaggen getooide boot hen wachtte. Trotscb op bare vracht voer deze onder de opwekkende tonen van de Harmonie „Hosanna" de Kade uit en bracht de vroo- lijke kinderschaar de Schelde over. In Zierikzee werd eerst eene aubade ge bracht aan dhr. Verineijs, burgemeester, waarna men naar den tuin van den heer Verwer ging, waar de kinderen naar harte lust konden spelen en zich te goed doen aan de ververschingen, die door de dames in overvloed werden toegediend. Des namiddags werd nog eene wandeling door en om de stad gemaakt. Alvorens den zoo uitnemend ingerichten tuin van dhr. Verwer te verlaten, nam dhr. Oranje, secretaris van het schoolbe stuur, het woord om allen te danken voor de bewezen diensten, inzonderheid den eigenaar van den tuin, die zoo uitnemend voor alles had gezorgd, doch bovenal den Heere; die het feest met zulk schoon zomer weder begunstigde. Toen men naar de boot terug trok, werd nog een afscheidsgroet gebracht aan de Christelijke school van dhr. Mulder bij monde van den voorzitter van het school bestuur, dhr. Donner. Nadat diens uitne mend woord beantwoord was door dhr. Mulder, hief men te zamen nog „Het Wil helmus" aan. In feestelijke stemming arriveerden de kinderen te half 7 in de Kade, waar zij het eerste couplet van den Avondzang zon en de Harmonie het 10de vers van Pa. 68 speelde. Alles li»p zeer ordelijk en geregeld af. Het feest mag wel geslaagd heetende kinderen zullen zich nog langen tijd dezen geno igelijken dag berinneren en de Com missieleden kunneif met voldoening op hun werk terugzien, hetwelk de Heere zoo bijzonder heeft willen zegenen. In den Wiihelmina-polder werden dezer dagen door Belgische kooplieden 6 veulens, die nog bij de moeder liepen, voor den enorm hoogen prijs van f 185 per stuk gekocht, Oudelande. Een ingezetene uit deze gemeente schrijft ons Nu de zomer weer is ingetreden met zijn heerlijk klimaat en scboone natuur, is het rijden van gilden-vereenigingen en vaa landbouwers en andere bijzondere personen weder in vollen gang, en wordt zoo als gewoonlijk op bun doortocht onzegemee i'e ook niet vergeten. Zoo zal dan de vreem deling zien dat weder eene van de schoonste bouwhoeven, waaraan onze gemeente vroe ger zoo rijk was, door de band des sloopers is opgeruimd, zoodat thans onze gemeente nog slechts zes groote hofsteden meer tel'. Laat ik den lezer mogen herinneren wat al niet sinds veler menschen heugenis is opgeruimd. Bestond vroeger bij de kom der gemeente het hof Ora et Labara, het wordt thans door gegoede arbeiders bewoond. Iets verder, dichter bij het dorp, treft men een tweede aan. Deze deelt in hetzelfde lot, en besloeg vroeger ongeveer veertig H.A. Komt men dan op liet dorp dan treft men er weer een aan, waar eertijds het hoofd «nzer gemeente woonde. Deze hofstede is hersehapen in een vrachtrijders- bedrijf en verder treft men er nog een aan die voor een jaar of zes op bijna de helft is teruggebracht. Gaat men nu het dorp verlaten, dan komt men door Watervliet daar is van een vroeger hoefje ook geen spoor meer te vinden, en komt men nog al verder dan passeert men Eben-Haëzer welke bestaat uit genoemd hof, destijds aange kocht perceel bouwhoeve van wijlen J. Driedyk en welke twee gebouwen met schuren onzen burgemeesters hofstede vor men, en naast dat alles sluit de lijst van sloopen en opruimen het hof Nooit gedacht met zijn flinke schuur en woningen de rij, welke van het voorjaar totaal is afgebroken en elders is geplaatst. Voegt men bier nu nog aan toe, dat voor eenige jaren van het hof Meijera oik nog eenige perceelen verkocht zijn en oik weder wat is terug gebracht, en dat een halve eeuw geleden de hofstede met buitengoed van wijlen mr. de Backer, officier van de toenmalige recht bank te Goes, ook is opgeruimd dan komt ieder weldenkende tot de slotsom dat Oudelands in de laatste jaren der 19de eeuw sterk in welvaart is afgenomen. En kunnen vele gemeenten over dienzelfden toestand spreken en klagen, althans van onze gemeente kan bet met recht getuigd worden. Krabbendijke. Op het telegraaf kantoor alhier werden in de maand Juni behandeld, 45 stnks telegrammen, zijnde 25 ontvangen en 20 verzonden. Heinkenszand. Dat het vervoer van vette varkens in deze warme dagen ge vaarlijk is ondervond een landbouwer uit Wolfertsdijk die Vrijdag jl. 3 vette var kens naar hier vervoerde, bij aankomst al daar bleek dat een der dieren tengevolge van de warmte en weinige ruimte in het voertuig bezweken was. 's Heer Arendskerke. Hoe ondoor- dachtzaam en afkeurenswaardig het is, dieren aan zijne leiding toevertrouwd, on beheerd te laten staan, ondervond Douder- dagavond de koetsier J. Z. uit Goes. Ter wijl deze eenige oogenblikken in de her berg van J. de R. alhier vertoefde, sloegen zijne beide, voor die herberg staan de met een rijtuig gespannen paarden op hol, tengevolge waarvan bet rijtuig zeer beschadigd en een der dieren zooda nig verwond werd, dat het alsnog onge schikt is tot den arbeid. Eerst te Goes gelukte het een collega van Z. de paarden tot stilstand te brengen. Tegen den koetsier is door den ge m.-veld wachter proces-ver baal opgemaakt Wolfertsdijk. In de Donderdag mid dag gehouden vergadering door de leden der dorpsvereeniging „Landbouw en Vee teelt" alhier, werden weder twee nieuwe leden aangenomen. Tot vice-voorzitter werd benoemd de heer M. de Kater. In het regle ment werden in de vorige vergadering eenige wijzigingen aangebracht, waarop 4 Koninklijke goedkeuring was ontvangen. Omtrent de nieuw aangekochte kunst meststrooier, werd 't beter geacht, om een vasten zaaier aan te stellen, en dhr. Joh. Sinke daarvoor benoemd. Ook werd de wensch uitgesproken, dat de leden een onderlinge veeverzekering zonden oprichten, dit vond algemeen bijval men zal in de eerstvolgende vergadering daarop terugkomen. Door de drukte was de vergadering niet best bezocht, zoodat de secretaris besloot om zijn voorgenomen lezing over „de waarde der vlinderbloemige cultnurgewassen in het landbouwbedrijf', uit te stellen tot de vo'gende vergadering. Middelburg neemt een flinke proef met den muntgasmeter, het toestel, dat gas levert zoodra man ei eer. bepaalde munt in werpt. Een 25-tal ingezetenen, wier woning hoogstens eene huurwaarde van f 100 mag hebben volgens de grond belasting, ontvangen niet alleen gratis de binnenleiding, maar bovendien eene nette gaslamp met brander, glas en kap of bal lon, alsmede een flink gaskomfoor, met daarbij beboorende guttapercha slang, op welk komfoor men niet enkel water en aardappelen, maar ook zeer goed een stukje vleescb braden, visch bakken en ook de strijkijzers heeten kan. It. N. Geslaagd te 's Gravenliage voor bet examen candidaat-gemeente-secretaris de heeren M. L. Westfaal Quadekker te Arne- muiden, F. Adriaanse te Middelburg en A. F. Hanssens te Stavenisse. Vlissingen. Zondagnamiddag had aan het Badhuis alhier een treurig ongeluk plaats. Een der passagiers van een der Belgische plezierbooten ging bij het baden te ver in zee zoodat hij in het stroom terecht kwam met bet ongelukkig gevolg dat bij in de diepte verdween en voor veler oogen jammerlijk verdronk. De per soon is 25 of 26 jaren oud en sedert 6 maanden gehuwd. Zijn vrouw was ook aan bet strand aan wazig. Zij is 20 jaren oud; haar toestand is beter te begrijpen als te beschrijven daar zij ook zelve ooggetuige van het ongeval was. Zij werd bewuste loos weggedragen en vertrok per spoor naar hare woonplaats. De Belgische boot, waar mede deze passagiers gekomen waren, is met de vlaggen halftops en zonder muziek terstond de haven uitgestoomd. Het lijk is nog niet gevonden. Bij beschikking van den Minister van Marine is, ingaande met 1 Juli a. s., aan den Rijkslichtwachter J. Naerebout, te Domburg, op diens verzoek eervol ontslag uit zijne betrekking verleend. In de daardoor ontstane vacature zal weldra worden voorzien. De „Prof. Dr. A. Kuyper Aan liet diner, Donderdag teScheveningen gehouden door leden der „Vereeniging voor booger onderwijs op Gereformeerden grond slag", deelde de heer Fan Lijben Seis mede, dat een der Scbe veningsche reeders be sloten had een zijner schuiten de zee in te zenden onder den naam van „prof. dr. A. Kuyper." Deze mededeeling werd met gejuich begroet. r De liberale kiesvereeniging „Gemeen tebelang", te Middelburg, heeft bij accla matie tot voorloopige candidaten gekozen de aftredende liberale leden. In de plaats van den heer D. Jeras, die verzocht heeft niet in aanmerking te komen, zijn op de candidaten-lijst geplaatst de heeren; A. A. Mes Gz., katholiek, D. Hildernisse, J. Borsius en Jhr. mr. C. de Casembroot. Den 8sten Juli zullen definitieve candi daten worden gekozen. MIDDELBURG. Woensdag 3 Juli dss namiddags te 21/2 uur, openbare zitting van den gemeenteraad, ter behandeling van de onderstaande zakenlo. Ingekomen stukken- 2o. Benoeming leden stembureau verkiezing leden van den gemeenteraad,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1895 | | pagina 1