NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH lo. 114. 1895. Safectfag 29 luiii. legemfe faatgoni} VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN KIESWET—VAN HOUTEN. ELKEN MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN EN va-n 1 5 regels 25 centiedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Deze wet is thans ingekomen. Aan Het Centrum ontleenen wij een en an der van haar inhoud en van de toelichting door de redactie daarbij gegeven. Wie zijn kiezers lo. alle manne lijke Nederlanders, die in een der directe belastingen zijn aangeslagen. Deze belas tingen zijngrondbelasting, personeele be lasting, vermogens- en bedrijfsbelasting. Voor het kiezersschap wegens grondbelasting moet de aanslag minstens f 1 bedragen voor de andere belastingen is iedere aanslag goed, mits men op 1 Februari niets meer bij den ontvanger schuldig is. Hier past men het beginsel toe: geen geld, geen kiezer. Bij de huidige kieswet gelden alleen die aan slagen (van het personeel) waarop geen re missie valt en voorts in de grondbelasting de aanslagen van f 10 af. By de thans voorgestelde kieswet is het niet duidelijk, of, ingeval de nieuwe wet op het perso neel wordt aangenomen, de geheel kwijt gescholden aanslag (wegens het bezit van 8 of meer kinderen) toch voor een aanslag geldt; verder zijn kiezers: 2o. alle niet-aangeslagenen zoo huisvaders als commensaals, die op 1 Februari 6 maan den eenzelfde woning hebben bewoond, mits deze (naar gelang der gemeente) f 1. tot f 2,50 aan weekhuur waard is of wel zoo zij als eigenaar of huurder een vaar tuig bewonen van minstens 30 ton inhoud 3o. alle niet aangeslagenen en niet-af- zonderlijk wonenden, die op 1 Februari minstens 13 maanden achtereen bij een zelfden patroon of instelling in dienstbe trekking of functie zijnen aan kost, inwo ning en salaris samen een inkomen genie ten van minstens f 275 tot f 550 (na..r gelang van de gemeente) 4o. alle gepensioneerden tot gelijk be drag en naar dezelfde gemeentelijsten 5o. allen die niet in de voorgaande ca tegorieën vallen maar in het bezit zijn van f100 nominaal op het Grootboek of f50 op de Rijkspostspaarbank; 6o. allen die na afgelegd examen in het bezit zijn geraakt van een diploma voor benoembaarheid tot eenige openbare betrek king, ambt, beroep of bedrijf. Men heeft alzoo verschillende categorieën van kiezers: censuskiezers, woning-kiezers, commensaal-kiezers, varende kiezers, inwo nende beambten-kiezers huisbedienden-kie zers, gepensioneerde-kiezers, grootboek-kie zers, spaarbank-kiezers en capaciteits-kie- zers. Voor allen komt echter in aanmer king De leeftijd. Deze is bepaald op 25 jaar in plaats van 23. Kiezersteelt door te hooge aangifte in de vermogens- en bedrijfsbelastingen wordt zooveel mogelijk tegengegaan, door dien valsche aangifte de aanspraak doet vervallenhierdoor wordt tegelijkertijd te lage aangifte met verlies van kiesrecht gestraft, wat te bezien staat of het wel geoorloofd is. Aangifte voor het kiezerschap is onnoodig voor de census-kiezers. Voor hen zorgt de ontvanger, zooals het ook nu geschiedt. De niet-aangeslagenen, de commensaals en varende kiezers moeten zich éénmaal aangevenhun verdere le vensloop wordt door de administratie bij gehouden, wat wel een heele corvée zal blijken. De in een dienstwoning gevestig de beambten of bij andere in dienstbe trekking zijnde kiezers moeton zich telkens aangeven dit zal ook wel het geval moe ten zijn met de kapitalisten van het Groot boek en van de Rijkspostspaarbank. De tabellen, waarop de gemeenten zijn geplaatst tot onderscheiding van de huurwaarde der woning van de commen saals en van de salarissen der beambten en dienstbare kiezers, komen ongeveer overeen met die in de voorgestelde wet op de personeele belastingwordt deze verworpen, dan blijft de tabel in de kies wet toch van kracht. Beide wetten zijn daardoor echter niet los van elkaar, wijl bij de bestaande wet op het personeel de aan slagen heel anders geregeld zijn dan bij de nieuw voorgestelde. Deze influeneeert op een veel grooter getal aangeslagenen en derhalve ook op het Aantal kiezers. Hoe groot dit bij de nieuwe kieswet zijn zal, is zelfs niet tyij raming op te geven. Het hierboven genoemde cijfer van 600.000 onderstelde de bestaande personeel-wet. Daarbij toch zijn aangeslagen 561.000 personen, terwijl voorts zijn aangeslagen in de grondbelas ting (1890) van af f 1.- ongeveer 408.000 mannen, in de vermogensbelasting 55.000 en in de bedrijfsbelasting 20.500. Van 1 Aug. 1892/93 hadden 3551 meerderjarige man nen f 100 op het Grootboek, terwijl van 1 Jan. 1892)93 bijna 28.000 het vereischte bedrag van f50 op de Rijkspostspaarbank hadden. In elk geval berust het cijfer van 600.000, dat men reeds bij de huidige belasting wet krijgen zou, op een zeer verdedigbare gissing. Het nieuw-voorgestelde personeel vermeerdert de aanslagen wellicht aan zienlijk, dus ook het aantal kiezers. Hier zegt de Regeering: Geef mij meer aanslagen en ik geef u meer kiezers. Reclames worden niet meer behan deld door den Gemeenteraad, maar door B. en W. en in plaats van de rechtbank komt het kantongerecht. Het Couloir-stelsel heeft de heer Van Houten van zijn voorganger overgenomen, eveneens het systeem voor het. Stellen der candidaten. Deze kun nen alleen als zoodanig in aanmerking komen, wanneer zij door 50 kiezers of namens een erkende kiesvereeniging in hun district aan den voorzitter van het stembureau vooraf zijn opgegeven. Een zeer groot gemak in districten, waar geen strijd is of in geval van een formaliteits verkiezing. Wanneer de candidaat 50 be kende voorstanders heeft en er is geen tegen-candidaat geproclameerd, dan behoeven slechts een paar buren van het stembureau op hem te gaan stemmen en de rest kan thuis blijven zonder dat de candidaat over minachting behoeft te klagen. Voor menig plattelandsdistriet is dit een uitkomst, maar het stelsel is in flagranten strijd met het gedwongen stemmen door alle hens. Kiesdistricten. Ook hierin wordt de wet-Tak in hoofdzaak gevolgd. Amster dam wordt met 't geannexeerde deel van Nieuwer-Amstel 9 districten, Rotterdam 5, Utrecht 2, 'sGravenliage metSeheveningen 3. Aan Groningen alleen heeft de heer Van Houten het land gekregenhij be houdt enkel de stad en maakt van de rest een nieuw district Hoogezand. De Zoon der Weduwe. In art. 2 wordt niet alleen bepaald, dat de belas ting ten name van gehuwde vrouwen en kinderen ook voor zoover daaruit kiesbe voegdheid kan ontstaan, die bevoegdheid verleent aan den vader, maar ook dat de eenige of de oudste zoon, die bij zijn moeder weduwe inwoont, haar kiesrecht uitoefent. Uitgestotenen. Art. 3 geeft aan welke personen van de uitoefening van het kiesrecht zijn uitgesloten. Het zijn zij, aan wie dit recht bij onherroepelijk rech terlijk vonnis is ontzegd, gevangenen, onder curateele gesteldeu, bedeelden en wanbe talers van de grondbelasting, wanneer zij aan (leze alleen hun aanspraak ontleenen, en eindelijk militairen beneden den rang van officier, zoolang zij in werkelijken dienst zijn. Kiezerslijsten. Het opmaken der kiezerslijsten zal nogal wat moeite ver- eischen. Niet alleen de ontvangers der belastingen, maar ook de gemeenteambte naren en die van het Grootboek en de Rijkspostspaarbank, de bevelhebbers van zee- en landmacht, de openbare armbe sturen en de bestuurderen van particulie re liefdadigheidsinstellingen komen er aan te pas. Alleen de onderstaud van laatst genoemden komt als bedeeling in aan merking. Capaciteitskiezers. Het loont wel eens de moeite na te gaan, in welke per sonen, bij gebreke van welstand, toch de geschiktheid om te kiezen zal worden ondersteld. Het zijn n.l. notarissen, be- ëedigde vertalers, rechterlijke ambtenaren, advocaten, auditeurs-militair, rechtsgeleerde leden, advocaten-liscaal, griffiers en practi- zijns bij het Hoog Militair Gerechtshof, privaat-docenten aan Universiteiteu, geëxa mineerde leeraars bij het middelbaar onder wijs, lagere onderwijzers in alle vakken, artsen, tandmeesters, apothekers, apothe kersbedienden, genees-, heel-, verlos-, tand heel- en artsenijbereidkundigen, veeartsen, loodsen, essayeurs en handels-essayeurs, officieren der landmacht, ingenieurs en aspirant-ingenieurs, ijkers en adjunct-ijkers en machinisten. Opmerking verdient, dat op deze lijst geen canilidaat-notarissen en zeeofficieren voorkomen, hoewel in de Me morie van Toelichting de eerste wel ge noemd werden als kunnende het kiesrecht bekomen krachtens hun diploma. Van de zeeofficieren wordt heel geen gewag ge maakt. Zij worden waarschijnlijk berekend beneden de 30-tous schippers Verkiezen en stemmen. De wet maakt tusscken beide uitdrukkingen onder scheid. De dag der verkiezing is die, waarop de burgemeester der hoofdplaats van het kiesdistrict van 9 tot 4 uur de namen der candidaten in ontvangst neemt, welke aanbieding geschieden moet door minstens 50 kiezers of namens een „erken de kiesvereeniging" die 25 stemmen op den candidaat heeft uitgebracht. Liggen binnen een gemeente meerdere districten dan is de buigemeester hoofd van het district, wairbinnen het Raadhuis ligt, en benoemt de Gemeenteraad de voorzitters der andere districten. De kiezers krijgen minstens drie dagen vóór de stemming de namen der candidaten thuis op een ge drukte kaart in alphabetische vslgorde. Het stemmen geschiedt op den daartoe vastgestelden dag, die nooit een Zondag mag wezen, zomer en winter van 8 tot 5 uur. Alle werkgevers zijn verplicht hunnen arbeiders daarvoor twee uren vrijaf te geven op strafte van 14 dagen gevangenis of f75 boete. Dit sluit niet in zich, dat de werk gevers verplicht zijn vrijaf te geven tijdens den werktijd. Zij kunnen er dus ook de middag-schafturen voor aanwijzen, mits die uren voor alle werklieden twee dagen vooraf op een in de fabriek aangeplakte en door den patroon onierteekende kennisge ving worden bekend gemaakt. De verdere techniek van het stemmen is zeer uitvoe rig beschreven, doch krijgt voor de kie zers eerst belang; als de wet is aangenomen. Zij zullen zich in het minutieuze stelsel der z.g.n. couloirs of stemlessenaars wel licht gemakkelijk leeren schikken, temeer omdat zij niet behoeven te schrijven. Zij behoeven den naam van hun uitverkorene slechts door middel van een potlood aan te teekenen met een streep of kruis, tenzij zij er de voorkeur aan geven de niet ge wilde namen door te krassen en die van hun candidaat te laten staan. De stem biljetten worden op de bureaus door de kiezers ontvangen tegen inruiling van de hun thuis bezorgde kaart. Het zal mis schien hier en daar noodig zijn, dat vooraf door stemmers en stemepnemers eene soort repetitie worde gehouden, onder lei ding van een deskundige. Stippen wij alleen nog aan, dat de Re geering als kaar Voornemen te kennen heeft gegeven, om de hoofdkiesdistricten voor de Provin ciale Staten, waar meer dan 5 plaatsen te gelijk te vervullen zijn, te splitsen en om alle gemeenten boven 15.000 voor Raads verkiezingen ook te splitsen, zullende de thans bestaande meervoudige districten echter worden verdeeld en wel Amster dam in 9, Rotterdam in 5 en 's- Graven- hage in 3 districten. De Raadsverkiezingen zijn, wat de kiezers betreft, bij deze kieswet reeds geregeld. De Gemeentelijke kiezers zijn dezelfde als de census-kiezers voor Kamel en Staten, en bovendien ook zij, die in de plaatselijke directe belastingen zijn aangeslagen voor fl tot f2.50, ook weer naar gelang van de gemeente. Yoor deze laatsten is het voldaan hebben der belas ting evenzeer noodzakelijk. 28 Juni '95. Bij kon. besluit is eervol ontslag verleend aan J. J. Hocke als le luitenant bij het 2e bataljon rustende schutterij in Zeeland. Bij kon. besluit is benoemd tot ka pitein-kwartiermeester bij het le reg. inf. de le luit. kwartiermeester P. Vink tot le luit. Kwartiermeester bij zijn tegen woordig korps de 2e luit.-kwartiermees- ster J. Stroband van het 3e reg. infanterie. Middelburg. De heer D. Jeras sinds Nov. 1872 lid van den gemeenteraad en van 7 Oct. 18892 Sept. 1890 wethouder alhier, stelt zich bij de aanstaande perio dieke aftreding niet weder verkiesbaar. Domburg. Met ingang van 16 Juli a. s. is benoemd tot postbode alhier de heer Clement, thans in gelijke betrekking te Cadzand. De Tweede Kamer heeft aangenomen het ontwerp tot instelling van een derde kantongerecht te Rotterdam, na aanneming met 40 tegen 27 stemmen van een amen dement—Smit om het kantongerecht Ridderkerk te behouden. De conclusie der Commissie in de zaak van den gegijzelden heer Waale te Zieriksee werd goedgekeurd, nadat vervallen is punt 2, omdat de regeering zich voorbehoudt eene wijziging te brengen in art. 68 (strafvordering). "Wie voor ruim een tiental jaren geleden voorspeld had, dat de toen nog kleine Vereeniging tot Christelijke verzorging van krankzinnigen, in 1895 in het centrum, in het Zuiden en in het Noorden des lands eene stichting zoude hebben, welke in geen enkel opzicht bij de Staatsinrichtingen van dien aard ten achter staan, ja in vele opzichten de voorkeur verdienen, men zoude hem of haar die deze dingen voorzegd had, niet willen en kunnen gelooven. En toch eer 1895 heengaat staan daar de stichtingen „Veldwijk" „Bloemendaal" „Dennenoord." Het Bestuur heeft aan het gesticht te Zuidlaren laatstgenoemden naam gegeven. En wellicht nog voordat de eerstvolgends winter in het land is, kan besloten zijn tot het bijbouwen van twee nieuwe paviljoe nen, een kerk en eene pastorie voor het gesticht „Dennenoord." Het Bestuur zal tenminste hierover plannen formeeren. Zooals beken 1 is berusten besluiten over de uitvoering van den bouw bij de Alge- meene Vergadering, welke dit jaar te Gro ningen gehouden wordt. Op 5 Juli wordt te Serooskerke een rijkstelegraafkantoor, ingericht met tele- phoondienst, voor het algemeen verkeer geopend. Het blijft op Zon- en feestdagen gesloten en zal op werkdagen open zijn van 9 tot 10% uur voor- en van 12 tot 2 en 6 tot 8 uur namiddags (spoortijd). Van bevordering der immigratie in Suriname verwacht de regeering meerderen bloei voor de kolonie, daar de aanvoer van vreemde werkkrachten strekt tot ves tiging van eene vaste bevolking, terwijl ook de immigratie van Javanen, bij goede regeling van hunnen overtocht en behoor lijke zorg voor hun verder lot, haars inziens ook tot kolonisatie kan leiden. Zij zal trachten in die richting werkzaam te zijn. De tegenwoordige verhouding tusschen het aantal mannelijke en vrouwelijke im migranten is, uit een oogpunt van zede lijkheid, niet gebleken onvoldoende te zijn. Voor ongeveer f 1.055.000 zijn aangevoerd 10571 immigranten, zoodat deze tot dusver uit de beschikbaar gestelde staatsgelden per hoofl zijn te staan gekomen op onge veer f 100. De regeering acht de bepalingl der rente op 3 ten honderd 'sjaars het! voordeeligst en voor een fonds met een kapitaal van f 1.500.000 een reffie-voet van 2% pCt. niet aanbevelingswaardig. Het rapport van de commissie tot onderzoek van de mogelijkheid van eene kolonisatie van Europeanen, is nog niet ontvangen. Nadere stappen bij de Engelsche regeering in dier voege dat de Britsch-Indische im migranten eerst na verloop van 10 jaren verblijf in de koloniën het recht van vrijen overtocht naar hun land zullen verkrijgen, zijn nog niet gedaan. Niettemin wordt alles in het werk gesteld om een blijvende vestiging in Suriname voor immigranten aanlokkelijk te maken. Naar wij uit goede bron vernemen worden, in verband met hetgeen dezer dagen door de Vaderlander is geschreven omtrent het samengaan van de verschillende nuances in de anti-revolutionaire partij, pogingen aangewend om een zelfstandige politieke kiesvereeniging voor Zeeland op te richten van leden van de Nederd. herv. kerk. Men zal ook van die zijde de uitgaaf van een blad, dat, naar men zegt, tweemaal 's weeks verschijnen zal, ernstig overwegen. Vooral ook met het oog op de scheiding, die in de anti-revolutionaire partij is uit gebroken, acht men het noodig een zuiver anti-Kuyperiaansch blad op te richten, daar het Goesche blad, dat al doet het zijn best nu en dan bij verkiezingen alle party - aanhangers, die van linker- en rechterzijde, onder éen hoed te vangen in principe de richting vae dr. Kuyper aanhangt, {M. C.) Gereformeerde-Universiteitsdag. De lang besproken en verlangde verga dering had gisteren te Scheveningen plaats. Een openingswoord van dr. Kuyper die aan de hand van Psalm 130 op de weeën en verwachtingen van het Calvinisme wees, werd warm toegejuicht. Daarna werd lang beraadslaagd over een voorstel van ds. Langhout te Haarlem en 35 anderen, om een onderzoek in te stel len naar de gereformeerdheid van het onderwijs door prof. Lohman gegeven de vrees dat dit onderwijs niet beantwoordt aan art. 2 van de statuten, (hetwelk om schrijft dat het onderwijs moet zijn gere formeerd) was gegrond in een vijftal citaten door de bezwaarden geput uit De Neder lander. Nadat de heer Ir. Schot dit voorstel, als zijnde eigenlijk eene aanklacht, bestre den en de heer Lohman zelf dit, juist op dienzelfden grond, verdedigd had, werd 't met algemeene stemmen aangenomen. De commissie, door de vergadering daartoe benoemd bestaat uit de heeren dr. H. Ba- vinck. J. van Alphen, A. G. van Deth, G. A. H. Grosheide en L. de Vries uit Groningen. Gedeputeerde Staten hebben goedgun- st.g beschikt op het verzoek van de Afdee- lii.g Oostburg der Maatschappij tot bevor dering van landbouw en veeteelt in Zeeland, om ontheffing van het verbod in 1 van art. 86 van het Reglement op de wegen en voet paden, voor de kunstwegen in het voormalige 4e distriet van Zeeland; en dus besloten tot toelating van het gebruik van het ge bruik van den korten dissel. En tevens is toegestaan dat die wegen worden bereden met twee aan elkander gekoppelde voertuigen,mits alsdan de onder stellen stevig aan elkander verbonden zijn. L A N D B O IJ W- Van de landbouwtentoonstelling te Zierikzee vermelden wij alleen dat de in zendingen van firma Franken en Goemans en firma Wed. J. C. Massee Zoon alles zins lof verdienen. De bekroningen geschiedden als volgt PAARDEN. Hengsten van landbouw- en werkpaar den geboren in of voor '92. lo prijs

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1895 | | pagina 1