INGEZONDEN STUKKEN. KERKNIEUWS. SCHOOLNIEUWS. Uit de Pers. OYEIIZlClli YKKR0l)3»i\GEY EYZ. AFLOOP VEKKOOmiïEN ENZ. liet driejarig zoontje vatt een «chip per uit Zaandam, tijdelijk bij familie te Leiderdorp vertoevende, geraakte giste ren al spelende in de vaart en werd eenige oogenblikken later levenloos opgehaald. Het Noord-Oostzeekanaal is herdoopt, en heet nu Keizer Wilhelm-kanaal. De eigenaar der patronenfebriek Cor- vilain te Antwerpen, werd na de ontzet tende ontploffing, die nog lang zal voort leven in de herinnering der Antwerpenaars, failliet verklaard. Het passief bedroeg twee millioen francs. Het aangeboden ac- coord werd door den hoofd-creditenr Rieth, den eigenaar der petroleumtanks, die door de ontploffing in brand geraakten, gewei gerd. De heer Rieth heeft eindelijk toe gegeven en dezer dagen werd het accoord gehomologeerd. De crediteuren zullen een half procent hunner vorderingen uitbetaald krijgen. De heer Corvilain is thans 70 jaar oud en men zegt, dat hij van plan is, opnieuw zaken te beginnen. Gisteren is op den Lago Maggiore een boot met een schipper en tien meisjes door een rukvlaag omgeslagen. Alle opvaren den zijn verdronken. Te Sofia zijn tijdingen ontvangen die bevestigen dat er gevochten is tnsschen de Tnrksche troepen en opstandelingen - de laaisten waren gedeeltelijk Macedonische uitgewekenen uit Bulgarije. Een bende op roerlingen is omsingeld, verscheidene zijn gedood, en de overigen krijgsgevangen ge maakt. De Turksche bezetting te Ecri- Palanka is versterkt, en het is thans bijna onmogelijk over de grens te komen. De Columbiaansche troepen moeten bij Baranquilla een vernietigende neerlaag hebben geleden tegen de opstandelingen. D rieho nderd vrij bui ters uit Venezuela hebben zich bij de opstandelingen gevoegd. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Giessen Oudkerk ds. P. Bokma te Bruinissete Hoogeloon en Eersel (N.B.) da. J. M. C. H. Mond te Einteloord. Coes. In de classicale vergadering van heden Woensdag waren 19 predikan ten en 20 ouderlingen aanwezig. Geko zen tot lid van het prov. kerkbestuur ds. M. W. Snoep te Wissekerke sec. ds. J. W. Drost te Biezelinge. Herkozen tot praesis van het class, bestuur ds. F. Hage te Wolfertsdijk gekozen tot zijn sec. ds. J. ten Oever te Hoedekenskerke. Geko zen tot lid ds. J. W. Drostsec. ds. J. R. Callenbach te Yerseke. Tot lid-ouderling dhr. J. Adam sec. dhr. W. v. Oeveren te Ierseke. Tot quaestor herkozen ds. G. E. Meloen te Kloetinge sec. ds. A. F. Ch. Pont te Nisse. Om terstond op te treden in het classicaal be stuur werden benoemd tot secundus van ds Hage ds. ten Oever; idem van ds. Bokma dg. v. Koetsveld idem van ds. Snoep ds. v. Lelyveld. Geref. Kerken. Tweetal te Bunschoten A, ds. W. Kap- teijn te Goes, en ds. W. Breukelaar te Halfweg. Coes. De heer ds. W. Kapteijn noodigt ons uit bet bericht als zou hij met 1 Aug. a. ontslag hebben gevraagd beslist te weerspreken. Tot doctor in de rechtswetenschappen isaan de universiteit te Leiden gepromoveerd de heer A. Moolenburgh, geboren te Zie- rikzee, na verdediging van stellingen. Aldaar is het doctoraal examen in de geneeskunde afgelegd door den heer K. L. Crucq. Benoemd tot hoofd eener gerefor meerde school te Amsterdam (Funenschool) de heer P. Oranje hoofd der chr. school te Middelharnis. Het candidaats-examen in de genees kunde isaan de rijks universiteit te Leiden afgelegd door den heer W. A. Vermaas_ Voor het examen van hoofdonder wijzer hebben zich bij de commissie te Breda 230 mannelijke en 19 vrouwelijke candi- daten aangemeld. Benoemd met Augustus tot onderwij zeres aan een R. C. liefdegesticht te Breda mej. J. W. van deSwaluwete Heinkens- zand, thans onderwijzeres aan de R. C. Zusterschool te 's Heerenhoek. De gronden waarop de uittreding van den heer Lobman uit de georganiseerde antirevolutionaire partij steunt, zijn in kort deze (wij citeeren hier letterlijk of zake lijk uit De Nederlander). Zy betreffende organisatie, de Kamer club en het leider- en tuchtmeesterschap. In I (de organisatie) |wordt herinnerd aan wat tydens de vorming der partij plaats had. Groen had persoonlijk de leiding der partij, die hij trouwens zelf, zoo niet te voorschijn geroepen, dan toch tot bewust zijn gebracht had. In dien tijd toen er van organisatie nog zoo goed als geen sprake was, werd in by na alle zaken de politiek, zoowel als het chr. onderwijs be treffende Groen geraadpleegd. Reeds bij zijn leven trad dr. Kuyper op den voorgrond, niet bij ertlating maar jure suo, krachtens de hem geschonken gaven. Zelfe Groen ging geenszins onvoor waardelijk mee met zijn opvolger, en vond het noodig eigen zelfstandigheid tegenover dr. K. uitdrukkelijk te verdedigen. Hoe wel dr. K. als leider aanbevelende, zag de grijze staatsman zich toch genoodzaakt te verklaren dat hij zelf leiding en tucht meesterschap niet aanvaardde. Er was in dien tijd veel zeer fel anti Kuyperianisme, en weinig mannen van naam wilden dr. K. als leider erkennen. Door Groens tusschenkomst kwamen Lob man en Kuyper met elkander in aanraking en verving Lobman Kuyper eenigen tyd gedurende Kuypers ziekte in 1885, aan de Standaard. Het vertrouwen in dr. K. nam zeer toe, zoodra (1878) het Program van beginselen verscheen, door dr. K. ontworpen en na velerlei samensprekingen met de verschil lende antirevolutionairen vastgesteld, te beschouwen als accoord van gemeenschap als de grondslag van de antirevolutionaire partij. De vrijheid van bewegingbleefdaarbij een iegelijk onverlet. Dr. K. schreef in de voor rede van dit „Program" „Indien de hoofd denkbeelden van Ons Program maar beleden worden, verblij ve aan een ieder onzer geest ver wanten het onverkorte recht om in de uit werking er van zijns eigen weegs en dus in dat geval ook een geheel anderen weg da» wij te gaan mits hij rekenschap geve van den grond waarop hy zijne beginselen rusten doet. Zelfs kan eene blijvende schakeering onder ons recht op zelfstandig bestaan erlangen, en door critiek ons veelszins baten". Op denzelfden tijd waarop het geschre ven werd, werden de statuten der partij vastgesteld. De kiesvereenigingen waren en bleven volkomen autonoom. Door zich aan te slui ten aan het Centraal Comité verkregen zy het recht dat mede te helpen verkiezen. Het Centraal Comité had in algemeenen zin de politieke leiding der partijin engeren zin berustte die le'ding by de vaste commissie van adviesbestaande uit praeses en twee assessoren. Niet alzoo by den Voorzitter alleen. Nog minder by den redacteur van De Standaard. Op die wijze stak men in zee. Dit waren de afspraken. Nu geeft de Ned. toe dat de snelle wasdom der a. r. party aan dr. K.'s orga- niseerend talent te danken is; doch hij was ook een gevolg van deze afspraken. Er was wederkeerige steun, hulp en toewijding. „Het kan, zoo men het oog houdt op de wording der partij, niet worden betwij feld dat in dekiesvergaderingen en dus ook in de pers ondersteld werd de meest volkomen vrijheid van discussievan onderwerping aan éen leider was destijds geen sprake. Geen andere band was er dan de beginselen van het program. Uit die vrije beweging der geesten kwam als het ware het Centraal Comité te voor schijn; de Commissie van Toezicht stond weer „onder toezicht" niet van den Voor zitter, maar van dat Comité", en moest handelen „volgens informatie van dat Co mité. Vrijheid van discussiedoch als 't ten slotte op handelen aankomt eenheid. O. i. een gezonde, in goeden zin repu- blikeinsche organisatie. Nu was evenwel een der leden van de Commissie van advies, en wel de Praeses, tevens hoofdredacteur van de Standaard, en dit blad was niet verbonden aan de organisatie. Het was zoo vrij dat de redac teur meer dan eens geschreven heeft, zoo noodig zelfs tegen besluiten van het Cen traal Comité te zullen ingaan. Daartegen was op zich zelf beschouwd geen bezwaar. Wel had de redacteur, tevens praeses van de Commissie van advies, feitelijk daardoor een kolossaleu invloed, maar die kwam hem wettig toe jure suo. Doch dan ook alleen als redacteurniet als partijleider. Daar stond tegenover de vrijheid van tegenspraak, waarvan destijds de kleine pers dan ook dapper gebruik maikte, zon der dat daardoor de onderlinge saam wer king bemoeilijkt werd. In 1881 verzette de heer Lohman zieh in De Standaard tegen het stellen van vragen gelijk dat door de Standaard ge schied was aan de candidaten bij eene herstemming te Zevenbergeneen daad waaruit zou volgen dat de politieke leiding der antirev. party alleen van de Standaard afhing, terwijl toch dj redactie zelf krach tig had meegewerkt om die leiding in handen te brengen van een Centraal Comité. De Standaard antwoordde hierop niets doch schreef eenige maanden later, „bij die gelegenheid schier alleen te zijn blij ven staan in de handhaving van de fier heid en eere harer party". Ook daartegen schreef toen de heer Lohman „Staat afwijking van het advies van de Standaard op zichzelve reeds met afwyking van de antirevolutionaire lijn gelijk Zoo niet, zou zij dan niet voorzichtiger doen met zich zoo uit te drukken dat niet aan dat wanbegrip, dat immers toch reeds by zoovele vrienden en vijanden bestaat, voedsel wordt gegeven En kort daarop schreef hij „Laat er zijn een onbewimpeld, openhartig beoordeelen niet van broeders, maar van de meeningen der broeders. Laat ook de strijd in de bladen geheiligd zyn door het ge bed. Want geen strijder vergete hoe zon dig, hoe partijdig dus, hoe zelfzuchtig, hoe hoogmoedig en stijfhoofdig hy is; hoe hij daardoor zijns ondanks de waarheid vaak verwringt om zieh zelve» te belie ven. Maar de Christen behoeft noch mag die dingen in e»n ander onderstellen'1. Bedenkt men nu dat men destijds nog leefde in de wittebroodswekendat de schrijver van die artikelen al tyd als een trouw lid der partij is beschouwd, en ook na al zulk schrijven steeds meer ge trokken is naar (het middenpunt waarvan de meeste actie uitging, dan kan men niet betwijfelen dat destijds in de antirevoluti onaire partij dezelfde beginselen golden en openlijk werden beleden, die ook thans (het is de Nederlander die spreekt) in ons blad worden verdedigd. Buiten verantwoordelijkheid der redactie (Stukkeu wordeu in gceu geval teruggezonden.) Mijnheer de Redacteur Vergun mij, in aansluiting met een ingezonden schrijven in de G. C. van Don derdag 1.1. te mogen doen opmerken lo. dat voor het geven van Volksuit voeringen op de Markt het aandeel van Volksvermaken zich bepaalt, tot het beschik baar stellen der muziektent. 2o. dat door het geven dier uitvoerin gen Hosanna (en zeker ook Euphonia)^ee« geldelijk voordeel geniet, maar daartoe alleen gedrongen wordt door den wensch om èn het publiek én haren begunstigers eenige genotvolle avonden te verschaffen. Met dank voor de plaatsing EEN LID VAN HOSANNA. Mijnheer de Redacteur! Op de persoonlijke aanvallen, waaraan ik sedert geruimen tijd bloot sta, van de zijde van enkele bladen, die ik liefst niet noem, doch waartegen zelfs door hen die het beter weten nimmer protest is aange- teekend, acht ik het onnoodig te antwoor den. Indien mijn persoonlijk leven zelf geen voldoende weerlegging is van de valsche voorstellingen, waardoor men my als politiek persoon hoopt te vernietigen, wat zullen woorden dan baten Nu echter een dier voorstellingen is> over gewaaid in uw blad, dat mij steeds, en ook nu nog, zooveel waardeering betoond heeft, zoodat aan eenige onvriendelijke bedoeling zelfs niet te denken valt, wil ik u, ook om de vele vrienden die ik onder uwe lezers heb, toch even nader inlichten. Men beweert nl. dat ik zou zijn „van conservatieven huize". Eigenlijk meege sleept door de beweging aan welks hoofd Dr. Kuyper stond, was ik vroeger, zoo zegt men, zeits tegenover een man als Keuche- uius, candidaat van conservatieve zijde. Nu is dit geen eigenlijke beschuldiging want men kan op later leeftijd van in zicht veranderen. Doch men komt toch lichtelijk weer tot de vroegere gedachten- wereld terugzelfs Mr. Groen v. P. zou dit, naar laatstelijk betoogd werd, overko men zijnNu men niet in staat is, uit mijn geschriften of handelingen te bewij zen, dat ik in beginsel veranderd ben, kan dat „uit conservatieven huize" dienst doen. Ongelukkigdut juist het tegendeel waar is. Van mijne vroegste kindsheid af heb ik, om des geloofs wille, niet behoord tot een geisuleerden kring, maar, wat nog veel pijnlijker is, in den kring waartoe ik van nature behoorde geisoleerd geleefd alzoo vroegtijdig leerende, dat isolement niet al leen kracht geeft, maar ook veel en veler lei verdriet. Met conservatieve familiën ben ik in mijne jeugd nimmer in aanraking geweest ook niet met antirevolutionairen van be- teekenis, behalve eenigermate met den Heer Groen v. P. en diens echtgenoute. Reeds in mijn studententijd was ik be slist, wat men destyds noemde Grocniaan, o. a. opkomende tegen de bevoegdheid der Staten-Generaal tot het afstemmen van be grootingen om redenen daarbuiten gelegen, volgens Mr. Groen v. P. de hoeksteen van het revolutionair staatsrecht. Eveneens was ik tijdens de behandeling van de schoolwet van 1857 geheel aan de zyde van rnr. Groen v. P. en tegen den heer van der Brugghen, hoewel reeds toen de destyds door Mr. Groen voorge stane oplossing, facultatieve gezindheids- scholen van overheidswege, mij in ons land onmogelijk voorkwam. Onder leiding van mijn leermeester en vriend Gratama (zwager van nu wijlen Jhr. J. L. de Jonge te Zierikzee, oud-ka merlid voor Middelburg) het tegendeel van een aristocraat, veeleer democraat en in beginsel antirevolutionair, den eenigen hoogleeraar met wien ik als student en later,tot zijn dood toe, vertrouwelijken om gang gehad heb, ben ik altijd verre gebleven van al wat wortelde in den bo dem der revolutie. Mijne studiën lagen nochtans vroeger niet op staatrechtelijk gebied. Het is waar dat ik in 1871 tegenover Mr. Keucbenius gecandideerd ben. Dit is echter geheel buiten mijn weten om ge schied, iets dat in die dagen vaak plaats had. Ik vernam het eerst veel later. Be zig in een zeer drukke recktersbetrekking, nam ik destijds geen notitie hoegenaamd van 't geen bij die verkiezingen plaats greep. Ik kan de opkomst van het denk beeld om mij te candideeren slechts toe schrijven aan mijne pogingen, destijds wel eens, in oogenblikken van vrijen tijd, aangewend, om vooral onder couservatiaven te werven ook op dit punt instemmende met Mr. Groen, die on Ier dezen een smaldeel van de antirevolutionairen ver scholen achtte. Zij die wij destijds can- dideerdeu zijn dan ook later toegetreden tot de antirevolutionair» partij. 2!oo weinig nam ik in die dagen deel aan het politieke leven, dat ik zelfs toen nog weinig van Dr. Kuyper gelezen had. Toen ik mij later bij hem aansloot, on geveer 1870, geschiedde dit alweer op ad vies van Mr. Groen v. P., en ondanks de raadgevingen, ja de verontwaardiging van vele vrienden die mij voorspelden wat thans geschiedt. Zoolang de vrijheid van spreken behouden blijftvreesde ik, en vrees ik ook nu nog, diens leiding niet. Want niet aan Dr. Kuyper sloot ik mij aan, maar aan de bpginselen door mr. Groen v. P. beleden. Daarom kon ik nimmer mee gaan met het anti-Kuyperianisme, gelijk ik ook nu met het Kuyperianisme niet meedoe. Als iemand in 1875 een werk uitgeeft, (Gezag en Vrijheid) waaraan hij twee jaar heeft gearbeid, en dat toen de warme in stemming genoot van al wat in den lande antirevolutionair was, zoowel van Dr. Kuy per als van Mr. Groen v. P., is het niet waarschijnlijk dat hij nog in 1871 conser vatief is geweest Wel ben ik, na de uitgave van dat werk, tot dieper inzicht gekomen van het verband der antirevolutionaire beginselen met die der gereformeerden op godsdienstig gebied, waartoe mijn arbeid aan de Vrije Eniver- siteit inzonderheid heeft meegewerkt maar geen enkel oogenblik in mijn leven heb ik behoord tot hen die naar de termino logie van Mr. Groen van P., conservatieven heeten. Steeds was ik, wat ik nog ben, Groeniaan d. w. z. antirevolutionair; monarchaal, oran jegezind, maar tevens erkennende en strij dende voor het recht des volks ook tegenover de Kroon voorts begeerende zooveel mo gelijk souvereiniteit in eigen kring. Men smado mij, zooveel men verkiest. Maar als men op den ouderdom van mijne politieke brieven let, durf ik die leggen naast die van „den leider der antirevo lutionaire partij in den lande". U dank zeggende voor de plaatsing dezer regelen, toeken ik mij hoogachtend l'w dw. dr. A. F. DE SAVORNIN LOHMAN. (Wij hallen ons iulerJaad vergist, afgaande op het elders gememoreerde feit van 187 1 hetwelk door dhr. Lohman op zoo bevre digende wijze wordt toegelicht. Dat de heer Lohman „meegesleept zou zijn", is voor jaren wel beweerd, doch niet door onze bladen. Wy hebben de uitdrukking „van conservatieven huize" dan ook zie het onderschrift onder het stukje van den heer De Hoogh in ons vorig noinmer met betuiging van leedwezen teruggenomen. Reu.) Yiiidag 28 Juni Ier*ekenilam, 1 uur door not. Mulock Houwer aan den put van de Verwach ting 80000 aangeslagen, 45000 ledige pannen, 300 zinken en 100 ijzergaas kweekbakken, 900 ijzeren pannen, 16 dito rails, bascule, sliipsteen, enz. 100000 aisteoksel boven de 16 en 200000 id. boven de 10 c. M. Roeiaak met tuig, enz. Inlichtingen J.Lem- son, Yerseke. HelnUensiand, door deurw. Hollmann 10 uur afbraak van Bloemenheuvel, als 100000 hatdgrauwe steen, 20000 klinker- en metselsteen, 12000 moppen, 6000 keien, 1000 pannen, hardsteen, marmeren leien, vloer leien, consoles, eikenh juten trappen, dorpels, glazen deuren en k->zynen, centerkappen, zeildoek en behangselpapier, bellen enz. Ou«t-S»bMi»j;e, voor dhr. van Strien door not. Pilaar 10 uur inspan als 2 werk paarden 13 en 16 jaar, 4 melkkoeien, 1 driejarige kalfvaars, 1 vet varken, 15 mest- putloopors, 20 kippen, 1 chais, men wagen op ijzeren assen, drielingswagon, ploegen, rggen, rotblok, molboTd, snij molen, moes- m iker, hooi, tarwestroo brandhout, mest, fornuis, huisraad. Goes, op 'tSlot door not. Gallis Merens 11 uur verpachten voor 5 jaren het wild rijke jachtreeht op al de landen in de heer lijkheid van Kruir.ingen, 1200 HA. Zaterdag 29 Jnui. Ovezand, door not. Pilaar 7 uur voor dhr. C. Rissveuw qq. bij Van 't Westeinde 19 perceelen hooigras te velde in de Slake. Ierseke, 9 uur i t de Oesterbeurs voor Burgerlijk Armbestuur en Kerkv der Herv. gem. de le snede gras in de boomgaarden Zandstraat en Steeweg. In den uitgegraven put Oudendijk; Akkerschen weg; Postweg en Grintweg. Maandag 1 Juli. Biervliet, door deurw- Hendrikse 2 uur 25 H. koolzaad in Koninginnenpolder. Blliand. 12 uur by wed. Koets door not. Lansen Oroin een dubbel woonhuis met timmermanswinkel 650 cA. van G. Windhorst. In), dhr. Pelle te Goes. Dinsdag 2 Juli. middelburg, Notarishuis dcor not-S'egt 10 uur meubelen als damessohri.iftafel, cilinder schrijfbureau, secretaires, chiffonnières, li - nenkasten, boekenkast, stoelen, canape's, brandkast, hooivorken, goud en zilver. Za terdag en Maandag 2—4 uur te zien. Inl. de Groot en Hondius. Goes, in de Prins van Oranje door not. Lansen Croin 2 uur voor J. Weststrate te Biezelinge een beplanten dijk aan den Koe dijk nabij 's Gravenpolder samen 2.6230 HA. Inl. dhr. Pelle- Woensdag 3 Juli. niddelkurg, verpachting 10 uur Schut tershof door not. Tak voor het Gasthuis bouw- en weiland onder Koudekerks, Bigge- kerke, Oostkapelle, Zoutelande, Meliskerke, Westkapelle, Vlissingen, Ritthem, Oost- en West-Souburg, Arnemuiden, Kleverskerke, Sint-Laurens, Vrouwepolder en Middelburg ^Itlcllxkerke, 10 uur op de hofstede Groot Valkenburg door not. Loeff 1 zwart merriepaard oud 6 jaar, 1 hengstveulen oud 2 rund., 1 bruin merriepaard oud 20 jaar, 1 bruin jaarling merriepaard, 5 baatgevende melkkoeien, 9 vaarzen, stierkalf, 2 melk- schapen, 5 lammere, Kippen, eenden, karn hond, ladders, uiangelmyien, 2 uieuwagens klaverwagentje, driowielskar, markt wagentje op vasten as. Heerenhoek, 10 uur by v. d. Bulk door not. v. d. Kloes en de Vos voor Jan op 't Hef hofstede in Borsele, samen 23 H. 14 A. 40 A. geheel tiendvrij. Donderdag 4 Juli. middelburg, 8 uur inde Vorgenoeging dour not. Tak lo. een huis Brakstraat hoek lange Breestraat groot 136 cA. 2o. een loods met bleekveld Lazerijstraat 142 cA. 3o. een huis en erf Vlissingsche straat 72 cA. 4o. id. met tuin Verwerystraat 174 cA. 5o. een stal aldaar no. 158 groot 66 cA. 6o. een huis id no. 157 groot 158 cA- 7o een dito met pakhuis Lange Gortstr. 120 cA. 8o. eon id. Vlissingsch Wagenplein 67 eA. Ierseke, voor E. de Jonge door deurw. Hollmann 11 uur inspan als 4 paarden, 6, 3, 2 en 1 jaar. 3 melkkoeien, 1 vare koe, 2 kalfvaarzen, 2V2 jarige ossen, 4 kalvers, 1 vet varken, 14 mestputioopers, kippenen hanen, 7 witte eenden, menwagen, chais- rytuig voor 1 en 2 paarden, drie.'inghuifwa- gen, 6 ploegen, 7 eggen, fornuiskotel, vee, voederkooktoestel, rausterd, 10 meters gutta peroha tuinslang, schommelstoel, blauw an tiek aardewerk, boeken enz. middelburg, 2 uur in de Vergenoe ging door not. Tak de ambachtsheerlijkheid Hoogelande (Walcheren) en 2 tiendblokken onder Renesse en Biydorpe (Schouwen.) Vrijdag 5 Juli. Brlewege, 10 uur in de gemeenteher- borg door not. v. d. Kloes. lo. voor het her vormd kerkbestuur te 's Heer Arendskerke in Scherphoak 1,0843 H. erwten, 0,4944 paar- denb., 0.6267 H. aardappels. 2o. voor de kinderen Rijk in Hoek voor Dykwel 3,2820 H. hooigras. Kattesitlijke, op hofstede wed. Eversdyk door not. Prins 10 uur inspan als 5 werk paarden, 6-16 jaar, 1 tweejarig paard en 1 veulen, 8 baatgevende melkkoeien, 2 twee jarige runders, 6 jaarlingen, 7 kalvers, 4 vette varkens, 12 mestputioopers, 70 kippen en hanen, 8 eenden, 3 men wagens, 1 olie- wagoutje, driewioRkar, walploeg, 9 ploegen 8 eggen, graanzakken, graandoppen, mus- terd, mestpianken, meubelen. Maandag 8 Juli. llorsole, Noordenol hofstede Kievit door not. de Vos 10 uur veldvruchten als: 5,11 Sch. g«m. tarwe; 0,220 gern. rogge; 0,275 gem. gerst; 2,247 gem. haver; 2.91 gem. paardenb.1,200 gom. erwten; 1.96 gem. koolzaad 0,118 gem. mangels0.232 gem. mangels met paardenpeen. En kanthooi. In 16 koopon. Dinsdag 9 Juli. Vlissingen. 8 uur in Café But door not. de Marot Tak heerenhuizen met tuin Dokkade L 118 en Droge Dok I 29, resp. groot 380 en 132 cA. E11 een pakhuis en erf Breewaterstraat 250 cA. Goes 9 uur op het Stadhuis, voor Rilland, 's Gravenpolder, Hoedekenskerke, Borsele en Goes Tiendenverhuring. Woensdag 10 Juli. Zoutelamle, 10 uur bij v. Vlaanderen door not. Huversde hofstede 11.86.02 H. van A. Boogaard. Daarna hooi en kanthooi. 's Heerenhoek, by v. d. Bulk door not. de Vos voor Op 't Hof veldvruchten. Kruinliige», 11 uur voor Kruiningen, Waarde en Valkenisse. Sehore, 1 uur voor Schore en Vlake. Kloetinge, halt 3 by Akker.aar. Tiendenverhuring. Donderdag 11 Juli. middelburg, 8 uur in de Vergenoeging door not- Verhulst 2 huizen Noordzijde Dam N 15 en Spanjaardstraat E 81. Te zien daags voor en op den verkoopkag van 10— 12 en 2—4 uur. En om 2 uur lo 16,60 A. weiland in pacht by J. Lou worse Domburg. 2o 14,20 A. id. St. Laurens. 3o 1.4790 id. daar achter, Zandweg, beide in pacht by S. S monse 4o 4820 cA. bouwl. 5o 5850 cA. weiland beide achter hofstede v. d. Bosse. 60 8640 cA. weiland Eendekotsweg St. Laurens; in pacht by P. Abrahamse. Waarde door deurw. Hoilinann uur by Buysrogge inspan als: RILLAND. Heden Woensdag werd door het bestuur van den Reigerbergsehen polder aanbesteed het aanleggen van 5265 M. grinlweg in den polder. Ingeleverd 12 biljetten. J. de Rijcke, Middelburg f 14720. G. Bolier Gzn., Scher- penisse f 14G5U. C. v. d. Hooft, Ternenzen, f 14010, J. de Jonge, Biezelinge f 13888. P. Dronkers Kapelle f 13570, J. Adr. Pol- fliet Walzoordcn f13297, B. den Exter v. d. Brink Krabbendijke f 12879, J. Hack Oud Gastel f12600, C. de Wilde te Kattendijke f 12240, L. Moerland Stavenisse f 11789, P. v. Boven Nieuwer-Amstel f 11740, C. Bakker Sliedrecht f11219. Gegund aan den laagste. NIEUW- EN ST. JOOSLAND. Heden Woensdag werd door not. Huvers publiek geveild een hofstede alhier in 9 p rceelen. lo. Ds hofstede met weiland enz. aan den straatweg naar Arnemuiden, samen 1 H. 11 A. 20 c.A. Kooper dhr. C. Polder dijk alhier, voorf 2651. 2o. 1.51 H tuin, boomgaard, en weiland kooper dhr. O. Reyhoudt alhier voor f1912. 3o. 1.5650 H. houw- en weiland aan den zelfden voor f1811. 4o. 1.0450 H. bouwl. aan den Kiuisweg. Kooper dhr. P. de Klerk voor f1065. 5o. 1.0450 H. id. Kooper dhr. B. Meijer te Middelburg voor f 1001. 60. en 7o. 2 H. 32 A. 20 eA. bouwl. id. Kooper dhr. J. Langebeeke te Vrouwe- polder voor f 2337. 80. 1 H. 35 A. 28 cA. bouwl. id. Koo per dhr. A. de Visser alhier voor f1510. 9o. 1 H. 18 A. 92 cA. id. Kooper dhr. M. B ;un te Middelburg voor f1103. MELISKERKE. Heden Woensdag werd door not. Loeff publiek geveild de hofstede „Groot Valkenburg" van dhr. C. Benou in 26 perceelen. lo. de hofstede met tuin, boomgaard, enz. onder deze gemeente en Zoutelande Barnen 1.2469 H. En voorts perceel 3o tot 23o. het geheel 13 H. 10 A. 60 cA. bouw en weiland. Kooper in massa de heer D. J. Dronkers te Middelburg voor f 13601,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1895 | | pagina 2