NIEUWSBLAD VOOB ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH Ho. 118. 1898. iDotifafag 27 luiu. Hegcmfe Jaargang, VERSCHIJNT PRIJS DER ADVERTENTIËN G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. RECHTSZAKEN. GEMENGDE BERICHTEN. UITGAVE VAN elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. en Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel Enkele nummers0,025. meer 10 cent. De Middelburgsche Courant lieeft niet veel op met de antirevolutionaire partij, en vooral niet met de leiders. Tocli tracht zij voortdurend voeling te houden met den rechter- en den linkervleu gel dier partij. En de aanvoerders van elk dier vleu gels houden de redactie steeds op de hoogte hoe 't er zooal toegaat in ons kamp. 't is nog niet zoo lang geleden dat zij door tussohenkomst van vrienden uit den linkervleugel te melden wist dat als pro test tegen de Lohmaniaansche richting van ons blad een nieuw blad stond te verschijnen. Thans weet zij op inlichting van vrien den op den rechtervleugel te vertellen dat als protest tegen de Kuyperiaansche richti ng van ons blad een blad van „nederl. hervormde zijde" zal worden uitgegeven. Dergelijke berichten, of liever tot be richt aangedikte geruchten, doen aan het verdeel en heersch denken, de eenige leus waarmede het liberalisme van de Midd. Crt. het op Walcheren nog op de been hoadt. Doch zij geven nog iets anders te denken. De Midd. Crt. staat op goeden voet met onzen linkervleugel, op goeden voet met onzen rechtervleugelen houdt con versaties met hen. En onderwijl laat zij hare beste man nen door onzen rechter- en door onzen linkervleugel weg schieten. Het laat zich overigens ook gemakkelijk geloovenals de antirevolutionaire rech ter- of linkervleugel plannen voor de toe komst hebben, dat zij dan hiervan kond doen aan het informatie-of praatjesbureau van de Middelburgsche Courant. In een onzer bladen wordt er onder meer de aandacht op gevestigd dat sinds de benoeming van den heer de Waal Ma- lefijt tot burgemeester, in de provincie TJtrecht waar de provinciale staten „anti liberaal" zijn, geen antirevolutionairen meer tot burgemeester benoemd zijn geworden. Wij gelooven dat deze schrijver gelijk heeft; en verklaren 't uit de omstandig heid dat de antirevolutionaire minister Lohman, tijdens wiens bestuur de heer Halefijt benoemd werd, na een kortston dig bewind voeren door mr. Tak vervan gen is en toen het benoemen van antire volutionairen tot burgemeester geheel is opgehouden ondanks de sollicitatiên dezer heeren. Dus niet alleen in Utrecht, neen in gansch Nederland valt op dit punt te klagen. Wij voor ons hebben 't nooit verheeld dat met name minister Mackay ons zeer is tegengevallen. Onder minister Lohman ging 't beter dit weet men welal stelden enkele door hem benoemden, onder anderen Chevalier die heenging en Vermeijs die niet antire volutionair bleek, ons te leur. Maar onder minister Tak Kan men ons één burgemeester opnoe men van de antirevolutionaire richting, die onder 't bewind van minister Tak is benoemd Wie weet er één Wij hebben naarstig gezocht doch niet een kunnen vinden. Het waren al Roomschen en Liberalen De Kamer heeft gister een belangrijke principiëele gedachtenwisseling gevoerd naar aanleiding van het voorstel tot aanleg van een spoorweg, met rijkshulp van Tarik naar Kolimar (Java). Schoon de Kamer deze lijn dringend noodig achtte, heeft zij nochtans bezwaar gemaakt vooral tegen het ingrijpen in de rechten en belangen van het particulier initiatief, door aan de eene lijn groote voorrechten toe te kennen ten koste van een andere. Er is daar namelijk ook een stoomtram- lijn, die het in de thans open te stellen concurrentie met de door het rijk gesteun de spoorweglijn, knapjes kwaad zou krijgen. De heer Cremer een bezadigd Tak- kiaan kon dan ook èn omdat juist hij 't voorstelde èn omdat hij het recht aan zijne zijde had, op grooten steun reke nen voor zijne motie, strekkende om deze onbillijkheid te voorkomen door het recht der Kamer vast te stellen om dergelijke protectie die bij een wet dient gevraagd, goed te keuren of af te stemmen. De heer Lohman stond den heer Cremer in dezen strijd voor een onvervreemdbaar recht der Wetgevende macht, en voor het levensbelang van het particulier initiatief, terzijde en bij de stemming bleken op 4 na alle Takkiaansche liberalen, de anti revolutionairen uitgezonderd Staalman de antirevolutionaire Lohmangroep op 3 na en enkele oud-liberalen en Roomschen voor de motie te zijn, welke werd aan genomen. Men zag een zeer bonte groep tegen stemmers, men kan 't hooren aan de namen: Lely, Beelaarts, Staalman, van Limburg Stirum, Pyttersen, v. Karnebeek, Schim- melpenninck, Bouman De conservatieven in het Engelsche lager huis zijn er leelijk ingeloopen. Gewoon een kleine oppositie tegen het groote kabinetGladstone te voeren, trachtten zij de vorige week weder het liberale mi nisterie Rosebery een hak te zetten daarbij gebruik makende van hunue toevaliige meerderheid. Zij deden namelijk het voorstel het tractement van den minister van oorlog aanmerkelijk te verlagen. Met een geringe meerderheid ging dit voorstel er door. Het ministerie, eindelijk deze kwajon gensachtige politiek van zijne (politieke tegenstanders moede, bood de Koningin ontslag aan. Lord Salisbury reeds voor jaren in De Standaard als een eigenzinnig staats man gzteekend, is de leider der conserva tieve oppositie in het parlement en als zoodanig verplicht en bevoegd het ministerie samen te stellen. Doch nu komt de moeilijkheid voor dezen aanstaanden nieuwen bewindsman eerst aan. Nog is het lagerhuis in zijne meerder heid liberaal, en vermogen de conserva tieven niets zonder den steun der Unio nisten die onder aanvoering van den oud radicaal Chamberlain strijden voor de on breekbare drieëenheid des Rijks, en met Gladstone alleen verschillen op dit punt, dat zij weigeren Ierland een zelfstandig eigen bestuur te geven. Het nieuwe kabinet zal dus het bewind slechts kunnen voeren, wanneer tot tijd en wijle de Kamerontbinding zal kunnen geschieden, credietwetten worden toegestaan en boe zal het die er in het Parlement doorhalen, zonder de hulp van het afgetre den kabinetdie dan haar partij zou moe ten bewegen geen lange of breede beraad slagingen te voeren over de begrootingen van oorlog en marine. Nota bene de begrooting waarbij de con servatieven, het noodig achtten een heftigen strijd te voeren tegen den minister cn diens tractement te verminderen uit protest tegen die begrooting. Daar zouden dan nu de liberalen over moeten zwijgen. Niemand zal beweren dat de eisch der conservatieven billijk is, en niemand zal het wraken dat de liberale partij daarom trent niets wil beloven, doch zich hare vrijheid voorbehoudt. Niet elke bestrijding van een regeering is geoorloofd of te rechter tijd. Zelfs een oude rot als Salisbury moet dit nog met schande ervaren. Inmiddels ademt de Turk lichter. Zijn politieke vijand beet in het zand. Intusschen is het ministerie Salisbury opgetreden, in afwachting van hetgeen komen kan. Balfour (cons.) wordt leider van het La gerhuis en eerste lord van de Schatkist Chamberlain (un.) minister van oorlog Sa lisbury (cons.) min. van buitenlandsche zaken en premier; Hicks Beach (cons.) kan selier van de schatkist. De Belgische Kamer heeft met 78 te gen 64 stemmen en 5 onthoudingen het wetsontwerp op invoerrechten aangenomen. De Senaat zal dit voorbeeld wel vol gen. En de Koning zal de wet bekrachtigen. En dan krijgt de Nederlandsche regee ring, indien zij zoo lang leven mag, de gelegenheid om na te gaan of de nadeelen, speciaal aan graanrechten verbonden, zoo groot zullen zijn als door haar is beweerd. Van België zullen wij in de eerstejaren veel kunnen afzien. Als de stand die ge holpen moet worden dan maar niet zoo ver is uitgeboerd, dat zelfs dit middel moet falen. Uit het verslag van de feestelijkheden te Holtenau blijkt dat de Franschen daar aan geen deel genomen hebben. Wel deden zij nog mee aan de opening van het Noord-Oostzeekanaal. Doch hunne houding was stroef' officiéél. De oorlogsschepen van alle natiën illu mineerden alleen de Fransche schepen bleven onverlicht. Van die zijde geen hoerak's voor de Duitschers. Slechts af en toe een tergend leve de republiek Tergend Ons dunkt geen andere houding dan deze voegde bet kroost dier dapperen van '70 en 71 die zich tevergeefs lieten dood schieten voor het behoud van Lotharingen en den Elzas. Herinnert gij u den kreet van veront waardiging die weerklonk toen, niet na 25 jaren, maar na bijna het dubbel er van Hollandsche officieren zich door Belgische „broeders" lieten bewierooken? Welnu, tot iets dergelijks ware de Fransche natie gerechtigd geweest, bijal dien van harentwege eene serenade ge bracht ware aan de Duitsche overwinnaars. De Belgische Eerste Kamer de Se naat staat niet in de achting bij de Nieuwe Rotterdamsche Courant, een libe raal blad dat toch altijd zoo waardeerend spreekt over de Nederlandsche Eerste Kamer. Zou dit ook kunnen zijn, dewijl deze eene conservatief-liberale en gene een con- servatief-clericale meerderheid heeft? Of mogen de redacteuren voor het Bui tenland strabanter zijn in hun oordeel dan die van het Binnenland In elk geval het feit bestaat en het bleek weer uit de volgende opmerking die wij heden in genoemd dagblad vinden „De oude heertjes van den Belgischen Senaat waren bitter boos, ja diep veront waardigd. „De regeering doet in den laatsten tijd net of ze er niet zijn. In nijdige zinnetjes klaagden de oudjes dat het gezag van den Senaat ondermijnd wordt". En over den eersten minister sprekend, gaat het conservatief liberale blad in den zelfden trant voort „De groote Jacques de Burlet werd ver toornd". Men kan zoo nagaan, of trouwens wij weten het bij ervaring, hoe groot het ont zag voor de Overheid bij deze heeren is, wanneer die overheid niet is van hun kleur. Alleen berekening doet hen zwijgen. stein, en niet zelden aan onderdrukking der naburige heidensche hoofden ten prooi. Dezen willen hen dwingen aan hun lijk diensten deel te nemen, doch standvastig weigeren zij. In den laatsten tijd zijn de Heidenen iets verdraagzamer, daar de chris tenen met verhuizing gedreigd hebben. Eens zat Drakenstein op een bank bij 't huis van een der hoofden, die juist raads vergadering hield. Tweemaal kwamen die naars van Grantata tot hem, die een plank droegen met witte klei bestreken en met bundeltjes kruiden enz. versierd; telkens keerden ze zonder iets te zeggen om. Dit moest beteekenen, dat Grantata de tegen woordigheid van menschen die kleeren eu schoenen en een hoed droegen, niet dragen kon. Drakenstein stond op. Den volgenden dag liet 't hoofd zich verontschuldigen de lieden hadden Grantata verkeerd be grepen Zending der Broedergemeente. Suriname. Koffiekamp is een klein Christendorp in 't midden der Heidenen aan den Surina- mes'room, staande onder leiding van den inboorling-evangelist Christoffel Draken- Een helper, die zich voor 23 jaar plechtig aan den dienst van een afgod gewijd had, erkende dit nu met diepe schaamte op 't krankbed en verzocht de voorbede der Gemeente. j* Het gerechtshof te Amsterdam ver oordeelde Kenriette Momber wegens poging tot inbraak tot 4 jaren gevangenisstraf en Coelman wegens poging tot inbraak en het vermoorden van de twaalfjarige Jansje Meinders te Bussum tot 15 jaren gev. straf. Goes. Woensdag 3 Juli a. s. hoopt Marinus K ok den dag te herdenken dat hij voor 25 jaar als telegrambesteller ten te- legraafkantore alhier in functie trad. Al dien tijd heeft hij het j publiek met groote gewilligheid en vlugheid gediend; en zich wegens dienstijver, trouw en eer lijkheid de achting van al zijne opvolgende superieuren, en niet het minst van de tegenwoordige verworven. Wij hopen dan ook dat de ingezetenen dezen dag niet onopgemerkt zullen laten voorbijgaan en dat Kok nog vele jaren met Gods hulp zijn gewichtige taak moge vervullen. CoeS- Het voorgenomen uitstapje, door de Comm. tot bev. van getrouw school bezoek georganiseerd zal a. s. Vrijdag met de leerlingen der Chr. Schooi plaats hebben per stoomboot Admiraal de Ruijter, die des morgens 8 uur van hier vertrekt en om half II te Zierikzee arriveert. Des avonds 7 uur hoopt men hier weer terug te zijn. Goes. Aangesteld als portier in het Gasthuis alhier, J. Walrave Fz. te Kloe- tinge. Hansweert. Uit liet aakschip „Nooit- gedacht" schipper Vastree alhier Zondag j. 1. lek binnengekomen, wordt heden de rest der lading gelost. Het schip wordt hier gerepareerd. Terneuzen. Tot lid van den gemeen teraad, vacature Nelemans, is met 212 van de 381 geldige stemmen gekozen de heer A. C. N. Grenu (lib.). Op den heer J. P. van Herp (antir.) waren 169 stemmen uit gebracht. (Bij de verkiezing op 11 Juni bekwamen de heeren Grenu en Van Herp resp. 149 en 114 stemmen en de heeren J. C. J. Kolijn (1) en J. v. d. Ree (a.) resp. 70 en 16 van de 353 geldige stem men.) Na tien weken arbeidens met dyna miet enz. zijn, naar men ons uit Brui- nisse meldt, de scheepswrakken in de rivier, op de reede in het Keeten, de reede voor Bruinisse en het Noordergat, op het Krammer, onder Oude Tonge ge heel opgeruimd en daardoor genoemde ankerplaatsen weer geheel veilig voor de scheepvaart geworden. (M. C Middelburg. In ons bericht voor dracht directeur Begrafenisfonds alhier komt eene vergissing voor in de voorlet ters van den heer v.Wijck. De alphabe- tisehe voordracht luidt aldusJ.jA. Bourdrez, J. F. Fak Brouwer en M- J. van Wijck. Heïnkenszand. Gisteren arriveerde alhier de justitie uit Middelburg om met de rijks- en gemeente-politie alhier een onderzoek in te stellen naar eenige voor werpen die in 1894 vermist zijn door den landbouwer Nieuwenhuize te Wolfertsdijk toen alhier woonachtig. Bij den arbeider H. die verdacht werd is alles onderzocht maar geen van de vermiste voorwerpen gevonden. De politie doet verder onderzoek. Middelburg. Deze week wordt hier verwacht het stoomschip „Holnis" dd. 22 dezer uit Riga vertrokken met balken voor de firma G. Alberts Lz. en Co. Vlissingen. Gisterenochtend heeft in het kanaal alhier eene aanvaring plaats ge had tussclien het naar Middelburg ver trekkende Ned. stoomschip Salak en Hr. Ms. stoomkanonneerboot Bulgia, naar de reede stoomende om te manoeuvreeren. Beide schepen schijnen niet veel letsel be komen te hebben, daar zij hunne reis kon den vervolgen. Naar men meldt, zal het zooveel be sproken nieuwe gas „acetyleen" reeds in toepassing worden gebracht, daar een ge deelte van het buitengoed Zorgvliet te Ellewoutsdijk, dat nu electriscli verlicht is, ook van dit nieuwste verlichtingsmiddel zal worden voorzien. Vlissingen. Maandagmiddag ging een paard, gespannen voor een militairen transportwagen, op hol. De geleider, J. P., werd op den grond geworpen en be kwam zoodanige kwetsuren, dat het nood zakelijk was hem dadelijk naar het militair hospitaal over te brengen. Het paard holde voort over de Roodebrug en Nieu- wendijk en werd door den politieagent G. gegrepen en in zijn vaart gestuit. J. P. schijnt nog al verwond te zijn. Naar wij vernemen is in de afdee- lingen der Tweedg Kamer van verschil lende zijden de opmerking gemaakt dat evengoed als paarden ook rijwielen onder de grondslagen voor de heffing van het personeel behoorden te worden aangenomen. Een otid paartje. Den 17den Juni was het 70 jaar geleden, dat de heer P. van Romburgh en mej. G. Engink te Leiden voor den burgerlijken stand in ondertrouw werden opgenomen. Is zulk een lange tijd reeds iets wat niet dagelijks voorkomt, het zal zeker nog meer verwondering verwekken, als men weet, dat de bruidegom dit feit herdenkt met zijne derde echtgenoote. Eigenaardig is het zeker ook, dat juist uit elk- der drie echtgenooten een stam is gesproten, welke ieder zijn vertakkingen heeft tot op achter-achter kleinkinderen toe. De bruidegom bereikte in Januari zijn 95ste jaar en de bruid is in haar 91ste. Beiden zien er frisch uit en genieten een volmaakte gezondheid. Gebreken zijn hun onbekend alleen het loopen gaat nu zeer moeilijk. Ook wat helderheid van geest betreft, hebben beiden geen klagen. De oude heer houdt zich steeds op de hoogte van het nieuws door het lezen van enkele bladen, ja, neemt nog zelfs zijn kiezersplichten waar en de oude juffrouw bestuurt nog met vaste hand haar huis houdentje. (L. D Door de politie te Maastricht werd dezer dagen 's nachts in het park aangetroffen een dienstmeisje, dat het buis van haren meester was ontvlucht, omdat men haar tot drinken van wijn me* heeren wilde noodzaken, waartoe zij zich niet wilde leenen. Dezer dagen ontving zekere Joh. Vlug te Loosdrecht vanwege H. M. de Ko ningin eene som van f 20, ter tegemoet koming in de kosten van het bouwen eener woning. Dank deze hulp en die van de ingezetenen is het doel volkomen bereikt. En dat er te Loosdrecht goedkoop kan gebouwd worden, is tevens bewezen. Op een stukje gemeentegronds is een huis ver rezen, dat er netjes uitziet en kant ej klaar zeventig gulden kost,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1895 | | pagina 1