INGEZONKEN STUKKEN. KERKNIEUWS. GEMENGDE BERICHTEN. afgetrokken bespiegeling of beschouwin gen ter wille der beschouwing. Maar van ieder zijner waarnemingen zoekt hij de verklaring in een algemeen beginsel en ieder zijner besluiten of gevolgtrekkingen rust op een dergelijk beginsel, aan 't welk hij dan ook zonder aarzelen alle verschijn selen toetst. Het is waar, de door hem gevonden of gezochte middelen behooren tot het gebied van het recht, niet tot wat men het rijk der waarheid noemt. Ook het recht echter is in zijn soort waarheid, de waarheid in de verhoudingen tusschen de enkelen onder elkander, tusschen de enkelen en de gemeenschap,tusschen het Volk en de overheid. Op de waarheid en waar achtigheid van het recht is dan ook al het denken en streven van Lohman gericht. Want indien hij iets is, is hij een man van het recht. Het recht gaat voor hem hoven alle dingen en boven alle eischen der practijk. Hoewel hij een krijgslist niet zal veroordeelen, een behendigen greep niet wraken, een fijn overleg niet verwerpen, toch mag er voor hem in nie's van dit alles iets gevonden worden, wat in strijd zou kunnen zijn met het recht. „Als ma» van het recht is De Savornin Lohman antirevolutionair. De revolutie is voor hem, zoo naar boven als naar bene den, het grootste onrecht. Zij heeft het gezag vernietigd en de vrijheid gedood. Zij heeft het recht van alle vastheid ontdaan. Haar moet men bestrijden en haar kan men alleen bestrijden met de wapenen des geloofs. Alleen in gebonden heid aan God en Zijn Woord is de ver lossing van de revolutie. Op dien grond staat hij. De sprekende trek in dezen man is naast zijn scherpzinnigheid, naast zijn kracht zijn onafhankelijkheid, zijn bijna stugge onafhankelijkheid. In deze ligt eigenlijk zijn kracht en het geheim van zijn invloed. Deze staatsman is een eenvoudig en nede rig geloovige, maar, het is hier zooals het altijd en overal is: Zij, die voor God buigen, buigen voor niets en voor niemand dan alleen „om des Heeren wil", I Petras II: 13. De kennis van des Heeren wil verkrijgt hij op Protestantsche wijze uit zijn Bijbel en daardoor toont zijn aange boren geest van onathankelijkheid de eigen aardige tint, die soms aan hardnekkigheid doet denken. Hoe dit zij, voor niets ter wereld is De Savornin Lobman vervaard en voor niets ter wereld verlaat hij den hem door zijn rechtsbeginsel aangewezen weg. Dan kan men by zulk een verschij ning van onafhankelijkheid het gewone verschijnsel zienom dezen éénen scharen zich velen. Dr. Schaepman wijst op den groeten in vloed, dien Lohman in de Kamer op een deel der antirevolutionaire partij heeft ge oefend bij de kieswet-Tak al blijft Schaepman nog altijd twijfelen of het ver zet tegen de wet gebillijkt mag worden. Herinnert men zich schrijft dr. Schaep man de laatste dagen van den jongsten kieswetstrijd De verwarring in de Ka mer en bij alle partijen was groot. Ook bij de antirevolutionaire partij, een burcht van vaste éénheid in gewone dagen. De veldheer „in de kazemat" had legerorders uitgevaardigd en marschrouten voorgeschre ven, die geen geestdrift wekten, zelfs het vertrouwen schokten. Toch meende men dat het. leger naar des maarschalks woord zou handelenhet getal der onwilligen zou luttel zijn. Toen verscheen De Savornin Lohman we der in de Kamer. Op eenmaal verander de het aanschijn der oppositie. In één oog wenk was er vastheid, waar alleen wan orde .te zien was. Of de staatsman in zijn verzet juist gezien heeft, waag ik nog altijd eerbiedig te betwijfelen. Maar de parlementaire strijder heeft nooit zulke schoone dagen gekend. Al zijn gaven en zijn gebreken toonden zich de stoere, ern stige kracht, de witgloeiende hartstocht, het schitterend en spelend vernuft, de lust tot persoonlijke worsteling, de niets ont ziende en niets sparende felheid. Kecht op de zaak, recht op den man af. Onbe dwingbaar, onbuigbaar, onbarmhartig. Zon der een enkelen oogopslag voor de in een betwistbare zaak altijd mogelijke juistheid van een der betoogen des tegenstanders. Maar forsch van een geweldige forschheid en schoon door de schoonheid der warme overtuiging. Met al deze forsche woorden zou ik een beeld van De Savornin Lohman ontwer pen, dat een onwaar beeld zou zijn. On waar, dat is onvolledig. Deze denker en staatsman bezit vele, zeer vele kleine en aangename hoedanigheden, die het harde, hoekige en kantige afronden en verzachten. Zonder in het minst sceptisch te zijn of ook maar een Erasmiaanschen trek te be zitten is hij, na zijn strijd gestreden te hebben, verdraagzaam en goedhartig. Hij huldigt in geinoede het recht van tegen spraak, al is tegenspraak van vrienden ook voor hem wijn met een weinig alsem ge mengd. De harmonie van tegenstrijdighede-, wel de eenige harmonie die in dit onder- maansche mogelijk is, openbaart zich ook bij hem in het groote en kleine. Hij is een man van het gezag, maar ook waar het de overheid betreft, laat hij nooit genade gaan voor recht. Aan het volk gunt hij recht en vrijheid, maar de man der wet in hem vreest wel een weinig de wetmakende gemeente, die zich om wetgeleerden minder bekommert. Wil men nog een trek Iu woord en ïChrift heeft Lohman verkondigd, dat de Christen in deze wereld te lijden heeft en dat men liet lijden uit de hand Gods heeft aan te nemen. Niemand zijn offervaar digheid is bekend zal dit eerlijker en kloeker doen dan hij. Maar, let wel, zoo lang dit lijden nog dreigt, nog in de hand der menschen ligt, nog als een schennis van recht zich vertoont, zoolang zal hij die met opgeheven hoofd de vervolging zal dragen, strijden en worstelen en ieder stroo- breed van zijn grond verdedigen met een voor niets terugdeinzende kracht. (Tel.). 24 Juni '95. Bij koninkl. besluit is benoemd tot voor zitter van het bestuur der waterkeering van den calamiteusen Leendert Abraham- polder G. J. van de Linde. Benoemd' tot rijksontvanger te Sloten P. J. de Haine, thans on'vanger te Hon- ter.isse, en te Nieuwerkerk P. J. der We duwen, thans ontvanger te Noordwelie. Bij Kon. besluit is de gep. lnit.- generaal titulair van het leger in Ned.- Indië, J. A. Vetter, in actieven dienst her steld en gelijktijdig benoemd tot comman dant van het leger en chef van het depar tement van oorlog in Ned.Indië. De heer II. Witte hoopt den 1 Oct. a. den dag te herdenken waarop hij vóór 40 jaar als hortulanus aan 's Kijks Academie te Leiden werd aangesteld. Benoemd bij het wapen der genie, bij den staf van het wapen tot generaal- majoor, ter beschikking van den Minister van Oorlog, de kolonel J. E. N. baron Schimmelpenninck van der Oye, adjudant in buitengewonen dienst van wijlen Z. M. den Koning, laatstelijk van den grooten staf en thans op non-activiteit als lid der Eerste Kamer. Met ingang van 1 Juli a. s. zijn be noemd bij het Belgisch Loodswezen: tot loodssehipperde loods E. F. Mat thews; tot zeeloods, de hulploods: D. A. Dewittte, A. A. Renier, C. L. Sezier, P. J. J. Smagghe, P. J. Viaene, J. Savels en I. X. Segein tot loodsleerlingE. F. Matthews Jr., H. Abicht, E. J. Vandierendounck, C. J. Termote, H. C. A. Mohn, D. L. Baillieul en D. J. Fontaine; tot matroos aan boord van het lichtschip WielingenG. C. Mareus. Vlissingen. Tot commissarissen van de maatschappij Zeeland ziin jl. Zaterdag in een vergadering van aandeelhouders in de vacaturen jhr. Roëll en jhr. Schorer, gekozen de heeren baron Tindal en mr. E. Fokker. De Liberale Unie koos in de plaats van 6 aftredende niet herkiesbare bestuurs leden, onder welke de heer Drucker, de heeren Van Raalte en De Klerk uit Rot terdam, Ruisch uit Den Haag, Tellegen uit Arnhem, Molengraaf uit Utrecht en Michiels uit Roermond. De heer De Klerk is de eerste werkman die zitting krijgt in het bestuur der Liberale Unie. Voorts besloot de Unie met 38 tegen 11 stemmen voort te gaan in democratische richting. Zij deed dit door af te stemmen de voorstellen Amsterdam Burgerplicht en Zutfen, bij monde van mr. Wertheim en ds. Cuperas verdedigd, om geen pro gram vast te stellen, maar (zei Amsterdam) alleen op uitbreiding van kiesrecht te wer ken, of (alzoo Zutfen) te wachten tot de nieuwe kiezers er zijn en met of namens hen het program saam te stellen. Dit schip ging alzoo met het (in ons vorig no. gepubliceerde) program in zee. Neerbosch. Te Neerbosch werd Don derdag de 32ste algeineene vergadering gehouden van de leden der „Vereeniging tot opvoeding van weezen te Neerbosch". Uit het door den geneesheer dr. De Blécourt schriftelijk uitgebrachte rapport blijkt, dat het aantal sterfgevallen slechts 8 bedroeg op een bevolking van ruim 1000 personen, en dat over het algemeen de gezondheidstoestand gunstig mag genoemd worden. Als nieuwe leden werden aangenomen de hh. J. M. A. Bicker Caarten, Rotter dam; dr. H. Franssen, Winterswijk W. Hovy, Amsterdam; G. J. v. Lindonk, Voor burg; H. M. J. van Loon, Amsterdam; J. G. F. Rhan, Vaals; jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman, Amsterdam, en D. Zoete, te Tietjerk. In plaats van wijlen den heer L. J. Luijks is als lid van het bestuur gekozen mr. F. Graaf van Bylandt, en herkozen werden als leden van het bestuur de heeren G. IJpenburg en E. J. Griffijn, terwijl als nieuwe leden van het bestuur nog gekozen werden dr. C. J. G. van Hoogstraten, te 's Gravenhage en de heer A. D. Duijs, te Eist. Voorts werd de rekening over het afge- loopen jaar eenparig goedgekeurd, onder dankzegging aan den penningmeester en de financieele commissie voor de betoonde accu ratesse in het gehouden beheer. De ver gadering, door 28 leden bijgewoond, werd des namiddags tegen 4 ure gesloten. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Ochten door ds. P. Bokma te Bruinisse. Geref. Kerken. Bedankt voor Axel B, door ds. F. Drost te Vlaardingen B. De Zeeuwsche predikanten-conferentie der Gereformeerde kerken zal Donderdag 27 Juni a. s. te Goes wordeir gehouden. Ev. Luth. Kerk. Beroepen te Groede ds. C. Th. Scharten te Tiel. gSSKMS®. Halmaheira. Op dit eiland had men ten vorigen jare zeer ruw weder: stormen en vreeselijke onweders. De Alfoeren ver weren zich daartegen door zgn. toover- middelen, bijv. splinters uit wonden ge baald, blaadjes, houtjes enz. De sterke regens werden toegeschreven aan den toorn van een man, die kort geleden aan me- laatschheid gestorven was en voor wien men geen doodenfeest gemaakt had. Die doode moe t verzoend worden. Een „too- venaar" ging plat op 't graf liggen, kermende en huilende. Toen kwamen vrouwen, die hem insmeerden met suiker koek, olie en houtskool Hij stond nu op, wenkte de geesten bijeen en zegde den doode rouw en feestviering toe, mits de regen ophield. Wel hield de regen toen op, doch op 't feest stortregende 't weer. Dit kwam wijl meu de beenderen averechts in de kist gelegd had. Voorwaar 't bij geloof is een vreeselijke macht! Een macht, slechts door den Geest des Heeren te overwinnen. Nieuw Guinea. Br. Van Hasselt had in zijn gemeente menig sterfgeval. Onder de heengeganen was er meer dan een, die betoond had, den Vorst des Levens te kennen. De toestand der gemeente is zeer bevredigend, al zijn er natuurlijk wel eens voorvallen te betreuren, die in 's Heeren Huis niet zouden geschieden. Ook hier is onder de Heidenen't bijge loof grootop een avond was men, als menigmaal geschiedt, bezig de dooden (d. w. z. hun geesten) weg te jagen: men zou muziek maken, en dan moet de lucht zuiver zijn, anders konden de dooden boos worden over de rustverstoring. Een echtpaar begeerde met Kerstdag den doop. Nacht en morgen! God geve spoedig den vollen dag. f LANDBOU W- Men schrijft ons De verwachting van den oogst op het eiland Tolen is tot nu toe gunstig. De behoorlijke afwisseling van regen en droogte in Maart en April is aan de regelmatige ontkieming van alle in den grond gebrachte zaden zeer bevorderlijk geweest, zoodat bijna alle velden voldoende begroeid zijn. Er valt echter op te merken, dat, tengevolge van den langen winter en het koude voor jaar de gewassen thans niet zooveel zijn ontwikkeld als in Juni van het vorige jaar, doch een droge zomer zou dit te kort genakkelijk kunnen aanvullen. De winter granen tarwe, rogge en gerst staan heer lijk te velde, doch weinig akkers zijn er mede bezaaidverscheiden landbouwers produceeren weinig meer dan zij voor eigen consumptie noodig hebbende lage prij zen zijn daarvan de oorzaak de hoogste koers voor de beste Zeeuwsche tarwe van den vorigen oogst bleef beneden de f 6 den H.L. Haver en zomergerst doen een goede opbrengst verwachten. Van de peulvruchten staan de bruine en witte boonen boven aan. De oogst van het vorige jaar is verkocht voor den prijs van f 13 tot f 15 den H.L. Geen wonder dus dat er buitengewoon veel velden met deze vruchten zijn bezaaid en, dank zij het zonnige weder, groeien zij in den laatsten tijd uitstekend. Erwten en paardenboonen staan in vollen bloei en vervullen de lucht met heerlijken geur. Als de bladluizen er niet in vallen, wat helaas bijna in iederen drogen zomer geschiedten het weder in den oogsttijd gunstig is, kunnen zij een goed beschot geven. Van de aardvruchten zij» aardappelen en suikerbieten veel gepoot en gezaaidde eerste omdat ze in het vorige jaar tot f 4 per H.L. verkocht zijn, de tweede, omdat ze tegen f9 per 1000 K.G. gecontrac teerd (de tijd van fl2a f 13 is voorbij) nog al met eenig voordeel kunnen ver bouwd worden. De uien staan op de meeste plaatsen dundoor den vorigen natten zomer is de qnaliteit van het zaad slecht geweest en had het geen kiemkracht ge noeg, doch evenals de bieten groeien zij uitstekend. Het vlas dat met St. Jan het noodige aantal cM. lengte moest bereikt hebben, heeft den boeren en koopers niet teleurgesteld. Reeds is de handel begonnen. De hooioogst heeft sedert 14 dagen een aanvang genomen de opbrengst is buiten gewoon groot en de qualiteit heel goed. Goes. Dinsdag 25 Juni a. s. hoopt „Hosanna" een Volksconcert te geven in de tent op de Groote Markt. Het programma luidt als volgt: 1. Feestgroet, pas. red., V. Gallin', 2. la Bruijère, ouverture., K'-ssels3. Vaillance, fantasie., Bauwens; 4. Sur le Lac .id. 5. Ara bi, marche Egyptienne Doubléve. - Pauze.6 Joli Coeur, Bauwens7 la Fête triomphale, fantasie. G. J. van Dam 8 Andante religieuse, naar F. Schuiert- 9 Fantasie, pastorale. J. Martin. Hansweert. Zondag 1.1. is alhier lek binnen gekomen, het aakschip „Nooit ge dacht," schipper D. Vastree. geladen met lood, van België naar Pruisen. Een gedeelte der lading is overgeladen in het zeilschip „Maria Elisabeth", Schipper Muller.Hetsehip blijft voorloopighier liggen. Schip en lading zijn verzekerd. Middelburg. De voordracht ter be noeming van een directeur van het Begra fenisfonds „Uit Voorzorg" alhier in plaats van wijlen den heer A. W. Houpt bestaat uit de heeren J. F. Fak Brouwer, A. C. van Wijck en J. A. Bourdrez. Middelburg. Vrijdag is alhier een schilders-patroons vereeniging opgericht, wier doel is de belangen van het vak en van zijne beoefenaars zooveel mogelijk le be vorderen. Het bestuur is samengesteld als volgt: IV. Heijboer, voorzitter, Jan Worrell, secretaris, F. Machenaud Jr, penningmeester, J. C. van Laere en A. Sprink Sr, leden. M. C. Vlissingen. Door de afdeeling „Pa trimonium," alhier, is naar wij vernemen, eene onderafdeeling opgericht, ten doel hebbende bij eventueele sterfgevallen onder hare leden de nagelaten weduwen finan- cieelen steun te bieden. Reeds een 80 leden der afdeeling zijn lid dezer onderaf deeling. Vliss. Crt. Rilland. Zaterdag middag wilde de jongste dochter van den landbouwer A. de Jager alhier eene koe melken die den vorigen nacht gekalfd had. Naar men zegt had het dier de eerste melk die het des morgens na het kalven gegeven had mogen drinken en veronderstelt men dat het dier ook de tweede heeft willen hebben. Koe het ook zij het anders dood makkelijke dier werd boosaardig, wierp het meisje tegen den grond en kwetste haar nog al belangrijk op verschillende plaatsen met de horens die door al de kleederen heen drongen. Ook trapte het dier nog met een zijner voorpooteu op de borst van het meisje. Door hare moeder werd zij spoedig uit haren gevaarlijken toestand gered ge neeskundige hulp werd ingeroepen waaruit bleek dat gelukkig geen inwendige kneuzin gen veroorzaakt waren. Goes, Door het Hoofdbestuur daartoe uitgenoodigd hoopt de Harmonie „Hosanna" op het a. s. Zendingsfeest weder als vorig jaar mede te werken om deu zing te be geleiden op twee spreekplaatsen. Middelburg. Zondagmorgen vertrok van hier na gedokt te hebben naar Vlis singen de Mailboot „Prins Hendrik". Te Terneuzen is Vrijdag bij het zwemmen in de leiding der genie een jongentje van zeven jaar verdronken Werd voor eenige dagen de noodzake lijkheid betoogd van eene zweminrichting, waar voldoende toezicht bestaat, men ziet thans weder voor de zooveelste maal, hoe gewonscht zulk eene inrichting zou zijn. Door eenigs landbouwers, meerendeels uit den polder en de gemeente Zaamslag is besloten om een door den landbouwer F. de Koeijer in den St. Annapolder on der Terne zen daartoe bsschikkaar gestelde str ok gronds van eene 2.25 meter breede grintbaan te voorzien teneinde daardoor eene zeer korte verbinding tot stand te brengen van uit Zaamslag hij na dwars over den piovincialen weg Axel-Terneuzen naar den grintweg op Hoogendijk en die door den A'oeyorspolder naar het station Siu'is- en naar het kanaal Terneuzen-Gent aan het eind der Blikstraat. Voor het vervoer van vlas en suiker biet is deze route van zeer veel beteekenis te achten en zal een gevoelige slag worden toegebracht aan den tol op 'tZwaantje en aan dien in den Oud Zevenaarsweg. Vooral ook de tollen hebben er toe geleid dat men zich de betrekkelijk groote kosten van aankoop en vervoer van grint getroost. Zoodra de baan er ligt zal de strook grond, die door slooten van de aangrenzende erven wordt afgescheiden, een publieke |weg worden. (M. C.) Men schrijft ons uit Kapelle: In het laatst van 1894 is in uw blad uit voerig gecorrespondeerd over het besluit van den Raad onzer gemeente om het huis van de familie v. d. Mandere tot gemeente huis aan te koopen. In de Vrijdagavond gehouden vergadering der antirev. kiesver- eeniging werd deze zaak behandeld, en algemeen was het oordeel der vergadering dat het finantieël belang der geu.eente door deze daad niet bevorderd is. Na breede discussie werd een motie aangenomen, waar bij het besluit wordt afgekeurd en aan den Raad in overweging gegeven bedoeld pand desnoods met verlies van de gemeente, te verkoopen. Bedoelde motie zal ook aan de antirev. kiesvereeniging te Biezelinge. en de liberale kiesvereeniging te Kapelle, met verzoek tot ondersteuning worden ge zonden, waarna een request aan den Raad zal worden ingediend, door alle tegenstan ders van genoemd besluit van den Raad zoo mogelijk onderteekend. Te Rotterdam had Vrijdag een machinist van de Staatsspoor vrijaf gehad en kwam des avonds in aangeschoten toe stand thuis waar hij twist zocht met zijne vrouw waarna hij zeer opgewonden het huis uitliep en zich over de leuning van de spoorbrug stortte. Zijne vrouw, die hem achterna was ge gaan, was getuige van het ongeluk. Dadelijk werden alle pogingen in 't werk gesteld hem te redden, maar men kon er na een uur pas in slagen zijn lijk op te halen, waarbij bleek dat hij zich door op een ijzeren onderlaag te vallen, den schedel had verbrij zeld. Een 4-tal jongens waren Vrijdag te Kampen op een met hooi geladen wagen geklommen. Door een defect aan dit voer tuig sloeg de wagen om en geraakten 3 hunner, knapen van 914 jaar, onder het hooi en in een sloot, tengevolge waarvan zij jammerlijk verdronken. De vierde, die zich in het achterhek bevond, is er zonder eenig letsel afgekomen. Moge de Waterloodag (18 Juni) bij velen reeds uit het geheugen zijn gegaan of geene belangstelling opwekken, niet al dus was het met die Nederlanders, welke den 18en dezer in de kerk van Waterloo, het dorp in welks omtrek de merkwaardige vrijheidskamp gestreden werd, bijeen kwa men om aldaar het leggen van een lauwer krans met oranjestrik waarop de daden vermeld stonden, op de graven van onze dappere gesneuvelden een bewijs te geren van sympathie met hunne nagedachtenis. De Hollandsche kersen vinden steeds minder aftrek in Engeland. Men beweert dat dit te wijten is aan steeds grooteren aanplant van kerseboomen daar te lande. Een verpleegde in het armhuis te Veendam, kreeg met een ander geatimen- teerde om een kleinigheid twist en maakte zich daarbij zoo driftig, dat hij, door een beroerte getroffen, ineenzakte en kort daarna overleed. Te Wervershoof, in Noord-Holland, sloeg gisternacht de bliksem in de wo ning van C. liasjes, welke woning duchtig gehavend werd. De bewoners, bejaarde lieden, lagen te bed en bleven ongedeerd doch twee katten in hetzelfde vertrek werden door het hemelvuur gedood. Padden! Nu er dit jaar zoo enorm veel slakken zijn, mag men er wel ten zeerste op aan dringen, dat toch de padden met vrede ge laten, ja, als 't maar eeuigszins kan, be schermd worden. Behalve vele insecten eten deze hoogst nuttige dieren een ver bazend aantal slakken. Ze zijn volstrekt niet vergiftig, zooals sommigen gelooven. Haar oorklieren scheiden wei een scherp, wit vocht af, maar dat is voor menschen heelemaal niet nadeelig. Engelsche en Fransche tuinlieden brengen padden in broeibakken en plantenkassen, waar zij het heele jaar door, zomer en winter, insecten en slakken vangen. Ja, ook in den winter. Want al houdt de pad in de vrije natuur een winterslaap, in de kassen denkt zij daar niet aan door de lekkere warmte en het aanwezige voedsel. Om de fijne wasch tegen het schroeien met het strijkijzer te beschutten, wordt aanbevolen het linnengoed, nadat het ge- wasschen is onder het stijven met een oplossing van zwavelzure ammoniak te drenken. Volgens de nieuwste statistieke bere keningen bedraagt de sterfte over de geheele aarde per jaar .ongeveer 33 millioen men schen. Dagelijks sterven er ongeveer 91.544 en iedere seconde ongeveer één. Gemiddeld bedraagt de levensduur van een inensch 38 jaar. Een Vr deel sterft voor het 7e, de helft voor het 18e jaar. Slechts éen van de tienduizend wordt 100 jaar, éen van de vijfhonderd 90 jaar en éen van de honderd GO jaar oud. Gehuwde personen leven langer dan ongehuwde. Van de 1000 per sonen die 70 jaar oud worden, behooren 43 tot den geestelijken of den staatsmans stand, 40 tot den landbouwersstand, 33 tot den arbeidenden stand, 32 tot het leger, 2G zijn advocaten en ingenieurs, enz. Het in de buurt van Hamburg ge legen dorpje Ahndorf, met 700 inwo ners, is door brand verwoest. In den tijd van een uur zijn negen boerderijen en veer tig woonhuizen in de asch gelegd. Alleen de kerk en het schoolgebouw bleven gespaard. Door dezen brand zijn zes honderd menschen zonder onderdak. Overstroomingen in de Pyremëen. De spoorlijn PuyvoSt. Palais op den weg van Pau naar Bayonne, is door overstroo- miugen voor het verkeer onbruikbaar ge worden. In de Beneden-Pyreneeën staan de laaggelegen landerijen geheel blank. Bruggen en wegen werden in de lagere streken door het water vernield en al het te velde staande werd door den vloed, die met kracht uit de bergen aanrolde, weg gespoeld. AFLOOP YERKOOMIJEN LNZ. CORTGENE. Zaterdag werden alhier aan besteed de gewone onderhoudswerken aan den calamiteuzen Annapolder tot 30 April 1896. Raming 13422.01 V2. Inschrijvers: A. v. Popering, Bruinisse, f3672; J. de Rjjke, Middelburg, f3660; C. Bolier, Bruinisse, f3647; C. de Wilde, Kattendijke, f3592en P. J. Visser, Hansweert, f3582. Te 's Gravenhage is Vrjjdag aan het dep. van waterstaat aanbesteed hei herstel len en verbeteren van de rijks telegraaflijn langs den staatsspoorweg tusschen Roosen daal en Vlissingen; raming f1956. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren J. den Boer te Goes voor f1549 en C. J. Tierolff te Roozendaal voor f 1460. M. C. GOES. Heden werd door de heeren Gebr Molhoek aanbesteed de bouw van een Koetshuis met bovenwoning. Ingeschreven door de hh. M. D. Dekker f 6235, W. F van Riet f5985, M- Buitendijk 1 5897, firma W. de Beste f5880. W. J. v. d. Weert en Zonen f 5843 Aan den minsten inschrijver gegund Buiten verantwoordelijkheid der redactie (Stukkeu worden in geen geval teruggezonden.) Mijnheer de Redacteur Ofschoon ik het in hoofdzaak volkomen eens ben met de strekking uwer beide* artikelen over de Scheiding (of Doleantie die in de antirevolutionaire partij dezer dagen is ingetreden, moet ik toch een be scheiden opmerking maken tegen uwe be wering als zou de heer Lo.,man, onze Goesche antirevolutionaire afgevaardigde, „van con.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1895 | | pagina 2