KERKNIEUWS. SCHOOLNIEUWS. REG IITSZAKEN. GEMENGDE BERICHTEN. 1 loJ CJ AFLOOP geft agent Van politie A. J. Sanderse een pensioen van f 128.88l/s per jaar toe te kennen, en 2e een adres van J. Sraits wai'elbakker alhier houdende bezwaren te gen het in de verordening op het marktwe zen bepaalde ten opzichte van de staanplaat sen gedurende de jaarmarkt. De aanhouding van het punt sub. lo geschiedde om B. en W. in de gelegenheid te stellen een exposé hunner cijfering te :geven daar het door hen voorgestelde pensioensbedrag niet in overeenstemming was met den staat van dieust opgegeven in het adres van den betrokkene van het punt sub. 2o om de leden van den Raad gelegenheid te geven kennis te nemen van de motieven van adressant, wiens rekest niet ter visie had gelegen. Uit het exposé van B. en W. nu ge bleken zijnde dat de becijfering van B. en W. de juiste was, daar Sanderse van 1 Mei 1890 tot 1 Mei 1895 van de ge meente genoten, heeft fOGG.GGVa dus ge middeld per jaar f 193.33, waarvan 2/s is fl28.88i/„ wordt het bedrag van het pea- uioen zonder verdere discussie of hoofde lijke stemming op dat laatste cijfer vast gesteld, terwijl de Raad zich mede zonder verdere discussie vereenigde met de con clusie van het advies van B. en W. om afwijzend op het rekest van J. Smits te beschikken. Alleen gaf de heer van Hoek die het advies van B. en W. zeer juist noemde, in overweging of niet de billijk heid medebracht eenigszins aan den wenseh van adressant tegemoet te komen. Hij moest toegeven dat het niet aanging nu reeds verandering te brengen in de verordening op het marktwezen, nog vóór dat zij in werking was getreden, maar stadgenooten wien men na het eindigen der kermis reeds voorrechten toekende, mocht men wel ter wille zijn door ten hunnen behoeve voor een volgend jaar eene wijziging der verordening voor te stellen. Door M. Dierings en andere bewoners van panden buiten de voormalige Dampoort en door Jhr. Mr. J. Schuurbeque Boeije c. s. bewoners van het Molenwater, waren bg den Raad adressen ingediend betreffen de den aanleg van Klinkerpaden enz. Het mdvies van B. en W. luidt om, conform het raadsbesluit in de laatste zitting geno men ten opzichte van bewoners van het Hof plein, aan adressanten te berichten dat hun verzoek niet kan worden ingewilligd, alleen zal ten opzichte van het Molenwa ter by de behandeling der gemeentebe- grooting van 1896 in overweging worden genomen om aldaar de noodige werken voor een verbeterden afvoer van het hemelwater te maken. Stilzwijgend en zon der hoofdelijke stemming vereenigen de leden zich met het advies van B. en W. iv>f„.yg'o-.ï LMi"Viwpsoin Vaii f 200 en de kosten, onder nader omschre ven voorwaarden, aan R. A. Papegaaij een stuk grondaan hetMolen water te verkoopen. De districts-sckoolopziener is voornemens aan den minister van Binnenlandsche Zaken een voorstel te doen tot instelling van eene voorbereidende klasse van jongens en meisjes van 12 tot 14 jaren, die later van de normaallessen zullen gebruik maken. Bij dat voorstel moet hij een lokaal kun nen opgeven, waarin die voorbereidende klasse zal gevestigd worden. Hij verzoekt derhalve den Raad hem voor dat doel in school C op dagen en uren waarop geen gewoon onderwijs gegeven wordt, een lokaal kosteloos af te staan, of zoo dit niet kan, hem de voorwaarden te doen kennen, waarop bedoelde afstand kan plaats hebben. B. en W. geven den Raad in overweging aan den wensch van den districts-school- opziener te gemoet te komen en hem het gevraagde lokaal kosteloos af te staan, waartegen niemand bedenking heeft, zoodat het voorstel van B. en W. zonder discussie of stemming wordt aangenomen. Na goedkeuring van eene door B. en W. voorgestelde af- en overschrij «ng van pos ten op de gemeentebegrooting van 1894 en na vaststelling van het kohier hondenbe lasting 1895 tot een bedrag van f 1017, komt aan de orde de benoeming van een opzichter-grafdelver en van een grafdelver op de gemeente-begraafplaats. B. en W. stellen voor de jaarlij ksche belooning van den eerste op f 500, die van den tweede op f 400, heiden met genot van vrije woning, te bepalen en zonden den Raad eene voor dracht in, bestaande uit de personen van C. Jobse, Gr. Verhage, L. Rijkse en J. Puijpe, onder opmerking dat C. Jobse de betrekking van opzichter-grafdelver reeds eenigen tijd goed heeft waargenomen en G. Verhage bij de fabricage als een goed werkman bekend staat en eveneens op de begraafplaats gewerkt heeft. Na heropening der zitting, die op ver zoek van den heer van der Swalme voor eene poos in eene met gesloten deuren was veranderd, werden benoemd tot op zichter-grafdelver C. Jobse met 10 stem men (2 waren uitgebracht op L. Rykse) en tot grafdelver G. Verhage met 11 stemmen (1 was uitgebracht op J. Puijpe). De heer van der Harst deelt hierop mede dat de door hem en den heer de Waal nageziene uitgelote obligatiën der Gemeentesehuld in orde bevonden en ver nietigd zijn, waarna de Voorzitter conform zijne in eene vorige zitting gedane belofte, den heer Koole mededeelt, dat al de pri mitieve buizen der gasleiding in de ge- heele stad reeds vervangen zijn door gego ten ijzeren huizen. Niemand meer iets in het midden te brengen hebbende, gaat de vergadering uiteen. Bij Kon Besluit is benoemd tot opzie ner 3e klasse der visscherij-politie op de Schelde en Zeeuwsche stroomen, A. Schip per, thans schipper 1ste kl. bij de vissche rij-politie op die wateren. Bij Kon. Besluit is, met ingang van 1 Mei 1895, een pensioen verleend van f876 aan A. J. Kokker, gewezen ontvanger der directie belastingen en accijnsen. De generaal-majoor inspecteur van het wapen der infanterie heeft van de chefs der korpsen opgave gevraagd van officieren, die geschikt en genegen zijn om bij het algemeen depót van discipline te worden geplaatst. Tot meerder gerief van het reizend publiek heeft de minister van finantiën de volgende faciliteiten verleend Reizigers, die geen ingeschreven bagage hebben welke aan het grensstation moet worden gevisiteerd, en evenmin aan belas ting onderworpen goederen bij zich in hel rfjtuig hebben, behoeven aan dat station niet voor de visitatie uit te stappen, zoo lang zij daartoe niet in het bijzonder worden uitgenoodigd. Handbagage, waaronder zich goen aan belasting onderworpen goed bevindt, wordt, voor zooveel dit zonder overlast van mede reizigers naar behooren kan geschieden, in de rijtuigen gevisiteerd. Ingeschreven bagage van reizigers, die rechtstreeks naar het buitenland doorreizen, zal zonder visitatie onder versluiting worden doorgevoerd. Bovenstaande regeling is vastgesteld bü resolutie van den minister van finantiën van 13 Jul i jl- Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Ritthem dhr. T. Stigter, cand. te Moordrecht. St. Maartensdijk. Aan den heerL. van Langeraad, hoofd der school alhier is wegens zijn aanstaand vertrek uit deze ge meente, op zyn verzoek door den Kerke- raad der Ned. Herv. Gemeente eervol ont slag verleend van zyne kerkelijke betrek king als voorlezer en voorzanger in de Ned. Herv. Kerk. In zijne plaats is door den Kerkeraad met 1 Juli a. s. benoemd de heer Joh. Huge Dz. die ruim 7 jaar geleden, reeds door den Kerkeraad als plaatsvervanger in deze kerkelyke betrekking was aange steld. Geref. Kerken. Aangenomen naar Nieuwerkerk aan den Ysel door ds. G. Dalhuisen te Heinkens- zandnaar Schoonhoven B door ds. M. Keulemans te Zierikzee. Ev. Luth. Kerk. V*J UIUCUO U.Ö. u. ocllanen te Tiel, dr. J. W. Pont te Schiedam, en ds. J. C. Geelhuysen te Gouda. Geslaagd voor het le natuurkundig examen aan de universiteit te Utrecht de heer J. C. Bom van Ierseke. -- By het gisteren gehouden examen voor vroedvrouw is o. a. geslaagd Mej. E. van BezooijenSorber, van St. Maartensdij k Java Comité. In 't jongste no. van 't „Geïll. Zendings blad" hooren we van al de Zendelingen van 't J.-C. iets de B.B. Haag en Heiss- ler uit Batavia vierden gezegend Kerst feest en Nieuwjaar. De laatste mocht op 't Geboortefeest des Verlossers drie Chinee zen der Gemeente door den doop inlijven, onder hen een, die rijk zijnde zich vijan dig stelde tegen 't Evangelie, en arm ge worden door eigen schuld, zich door een vrome zuster tot Christus liet leiden. Te- genheden kunnen zegeningen zijn, des Hee- ren wegen zyn de onze niet, in velerhan des zin. De BB. v. d. Spiegel te Bondowosa en Dekker te Soember-Pakem brengen verslag uit van den arbeid onder de Madoereezen. Daar we weten, dat voor 't gros onzer le zers verslagen geen lievelingslectuur vor men, zullen we er niet veel uit overne men. Br. Dekker betrok eindelijk zijn nieuwe woning. Ofschoon over de Madóe- reesche Christenen nog weinig in geta le -over 't algemeen niet te klagen valt, zijn zij nog weinig getuigen des Evange lies. Te Soemher-Pakem moest een echt paar worden afgesneden wegens overspel. De vrouw was door 't dessahoofd verleid de man verleidde uit weerwraak de vrouw van dat hoofd. Pag Ebyng ontmoette een inlandsch ambtenaar, die hem belangstel lend vraagde, of hij zieh als Christen ge lukkiger gevoelde, dan als Mohammedaan, waarop deze trouwe broeder uit de Madoe reezen getuigenis gaf van de hope, die in hem is. De grijze Br. Dammerboer in Angkola, geeft mede verslag. Hij moet een nieuwe kerk gaan bouwen en vraagde hiervoor geld aan de gemeente. Men had allerlei bezwaren natuurlijk, de Batta's zijn evengoed zonen Adams als b. v. de Zeeu- wen dochten slotte deed elk wat, zelfs een paar niet-Christenen ze hadden van een nieuwe kerk toch 'tmooie gezicht! Zoo brachten 28 personen f 220,25 bijeen, geen onaardigsommetje. Een hoofd erken de tegenover een der helpers ronduit„uw Godsdienst is beter dan de onze." Terwijl één sreneente kwijnt, gingen andore niet onaanzienlijk vooruit. j 3. Utrechtsche zendingsver- eeniging. Boeroe. De Boeroeneezen houden er ni#t van, hun kinderen school te zenden. Zie, ze willen „niet tegenstaan," maar hun kinderen laten leeren, dat doen ze niet, „liever laten zy zich 't hoofd afhakken." Sommigen vertellenze zijn geen baas over de kinderen de personen, die macht over hen hebben, zyn die en die maar altijd zijn die laatsten onbereikbaar. Anderen zeggen: „mijnheer, alles is goed, Mohammedaan goed, Christen goed, Heiden goed, allen moeten toch sterven." Waar om ze niet aan de school willen Och, ze zijn bang, dat lster niemand hoofd zal kunnen blijven of worden, die niet schoolging en daarom zullen ze maar niemand laten gaan. Vooral eender hoof den is een fel vijand van 't Evangelie en fanatiek Mohammedaan. Op den jongstgehonden Zendingsdag (23 April 1.1.) werd de eerste Zendeling voor Zuid Celebes, Govert Maan, van Vlaardin- gen, tot 't dienstwerk geordend. De toela ting voor dit ar eidsveld kwam een week later hij 't Hoofdbestuur in. Br. M. ver trekt li. V. 29 Juni. Br. Van Hasselt Jr. staat zijn vader bij in de verpleging en behandeling der zieken, in 't schoolhou den (in een onbruikbaar gebouw) en heeft ook reeds eenmaal gepreekt, „maar ik ge loof, schrijft hij, dat ik 'ter nog treurig afgebracht heb. Enfin ik heb toch aan de menschen duidelijk verstaanbaar gezegd: „Ik verkondig u groote blijdschap, die al den volke wezen zal" enz. En dat is toch het voornaamste, dat was een boodschap van God-zelven." "f Arrondissements-Reclitbank te Middelburg Heden Vrijdag zijn veroordeeld wegens mishandeling van een ambtenaar: C. P. K., 44 j., tjalk8chipper, gedomicilieerd te Hardinxveld, verblijf houdende te Ter- neuzen, tot 1 m. gev. straf; diefstal: N. O., 18 j.,dienstbode, Zaamslag, tot 3 m. gev. straf, en C. J. J., 11 j., zonder beroep, Middelburg, tot f 1 b. s. 1 d. h. diefstal met inbraak: M. Z., 25 j., ar beider, Nieuwdorp, thans te Middelburg in hechtenis, tot 1 j-gev. straf, met mindering van den tijd in verzekerde bewaring door gebracht bedriegelijke bankbreukP. S., 28 j., broodbakker en koopman, Ellewoutsdijk, tot 14 d. gev. straf, on heleedigïng van een ambtenaarP. J. P., 1G j., sjouwerman, Vlissingen, tot f 5 b. s. 5 d. h. 'li k, 30 j., zonder beroep, Nieuw- en St. Joosland, beklaagd van dief stal, is het openbaar ministerie niet ont vankelijk verklaard. Vrijgesproken: J. P. v. R., 14 j., bank werker,' beklaagd van mishandeling, en E. J. v. H., 19 j., naaister, Philippine, be klaagd van laster. Het gerechtshof te 's Gravenhage be vestigde de veroordeeling var. H. H., smids knecht te Ovezande, wegens mishandeling. In zake C-. A. W., broodbakker te Bres- kens, wegens mishandeling tot gevangenis straf veroordeeld, is die straf veranderd in f5 boete. De rechtbank te Amsterdam veroor deelde Van den Berg wegens beleedigin- gen jegens de regentes bij haar jongste bezoek aan Amsterdam tot 2 jaren gevan genisstraf. Middelburg. Donderdag vertrok van bier, na lossing, naar de Oostzee de Noor- sche brik „Gustav" en uit het dok naar Vlissingen de mailboot „Duitschland" ter wijl heden Vrijdag in het dok werd op genomen de mailboot „Prins Hendrik". Hansweert. Donderdagmiddag is op de Erederik omhoog gevaren de Noordsche zeeboot „Sumatra". Heeft assistentie. Hansweert. Donderdag werden twee ongelukken voorkomen. Eerst viel de dochter van M. K. alhier in de groote schutsluis. Een knecht aan boord van het Sleepschip „Vereinigung 9" mocht het gelukken ze behouden op het droge te brengen. Des namiddags geraakte een kind van J. v. d. S. alhier in een zinkputhet mocht echter den vader gelukken het kind te redden. Krabbendijke. Als een Inzonderheid kan gemeld dat in een roggeveld wassende in deu Nieuw- Krabbendyke polder alhier toebelioorende aan den landbouwer A. de Kok Jz, verscheidene halmen bij g edane meting de kolossale lengte van 2,50 Meter hadden bereikt. Vlissingen. De zes nienwe villas aan de duinen alhier, waarmede men zoo goed als gereed is, geven met de twee vil las die verleden jaar aldaar gebouwd werden een fraai en grootsch aanzien, dat nog ve.hoogd zal worden, als men met den aangevangen bouw van nog drie villas gereed is. Slaagden de ondernemers door alle villas voor de maanden Jnli en Augustus te verhuren, zy twijfelen er geenszins aan, dat de maand September onvoor- deeliger zal zijn, omdat ook voor die maand onderhandelingen gevoerd worden. Uit's-Cravenhage wordt aan de Vliss. Crt. gemold dat geen termen ge vonden zijn tot strafvervolging in zake het depot van discipline te Vlissingen. Versehillende maatregelen zijn echter aan de regeeriug voorgesteld tot verbe tering van den toestand van het Algemeen Depót. Te Ambt-Doetichem vielen eer gisteren plankeu van een in aanbouw zijnd huis om. Een tweejarig kind geraakte er onder en werd gedood. Een der de Bie's, die wegens meineed, afgelegd in de zaak Hoekman, tot 3 jaar gevangenisstraf is veroordeedl, en die straf in de gevangenis te Groningen ondergaat, is naar 's Hertogenbosch getransporteerd, om aldaar te worden gehoord in eene der gelijke strafzaak, nog voortvloeiende xait het proces-Hoekman, en ditmaal zekeren J. van Deutekoin betrelfende, welke laats e, na gernimen tyd in het buitenland te heb ben doorgebracht, thans te 's Hertogenbosch in voorloopige hechtenis is. De kapitein districts-commandant der koninklijke marechaussee te Breda verzoekt uit naam van den vader, orgeldraiier, wo nende te Bergen-op-Zoom, opsporing van zyne kinderen drie meisjes, een van 17 jaren, een van 13 jaren en een van 3 jaren. Deze kinderen hebben hunne ouders met wie zy te Willemstad de kermis be zochten, verlaten. Vermoedelijk zullen zy in hun onderhoud voorzien door langs de huizen liedjes te zingen. Een gezelschap vau 5 heeren en 1 dame, Dinsdag de Amsterdamsehe tentoon stelling bezoekende, wilde ook genieten van het heerlijk panorama dat zich voor de oogen van den toeschouwer ontvouwt, wan neer men zich op den hoogen linkertoren van het hoofdgebouw begeeft. Met de hydraulische lift werden zy er heen ge voerd. Zouên we nn maar niet naar beneden gaan vroeg de dame, toen zij meende, dat het genoeg was, Zooals je wilt! zeide haar man, en hij schelde voor de lift. Op den omgang stonden ze byeen, en wierpen een laatsten blik rondom zich. Zoo aanstond» zonden zy van bun verbeven standplaats afgedaald zyn en den beganen grond weder bereikt hebben. Zoo aanstonds maar wat duurde dat lang Waarom kwam de lift niet? De heer, die zooeven gescheld had, schelde nog eens de man beneden had het zeker niet gehoord Maar de lift bleef beneden er was geen mogelijkheid om haar te doen stijgen. De waterdruk was niet sterk genoeg. De mensehen boven waren gevangen. Een tocht langs de lijst van den koepel naar den anderen toren deed weldra het nuttelooze inzien van een poging, om aan Zij begonnen te roepen, doch de wan delaars waren onmachtig om hulp te bie den. Daar ook de politie geen hulp bie den kon, werd de brandweer geroepen. Deze was spoedig ter plaatse vier kloeke brandweermannen klommen langs deladders, welke by den bouw hebben dienst gedaan, in den toren naar boven, en bereikten den omgang, waar het geheele gezelschap in- tusschen in een toestand van verklaarbare onrast verkeerde. Nu begon de eigenlijke redding, welke zeker niet zonder gevaar was voor personen, die niet dagelyks klim men en klauteren op eene hoogte van 38 meter. Het gevaarlijkste was trouwens het begin van de afdaling, toen de bannelin gen over den vooruitstekenden omgang heen ep de hoogste ladder moesten geraken. De redders waren echter mét het werk uitstekend vertrouwd de dame werd aan eene lijn neergelaten, de heeren een voor een ondersteund. Toen men eenmaal dit grieselijke gedeelte van de afdeeling achter den rug had, ging het beter. Zeer langzaam daalden allen staj voor stap langs de steile ladders af, waarbij de brandweer met waarlijk moederlijke zorg steun verleende en eiken misstap zoo ge zegd onmogelijk maakte. Eindelijk kwamen allen weer op den vasten bodem. Meer dan twee uren van half negen tot by elven, hadden de men sehen daar in de hoogte gezeten. Wegens gehrekking toezisht is te Uithuizen oen kindje van 2 jaar in een pot kokend water gevallen en onder smar telijk lijden na eenige uren overleden. Een heer t» Hillegom had Maandag het ongeluk, om, door een zenuwtoeval overvallen, het tafelkleed, waarop een petroleumlamp stond, mee te sleuren, met het treurige gevolg, dat hij vreeselijke brandwonden bekwam. De onmiddellijk ontboden geneesheer vreesde voor zijn leven en werkelijk is bij dan ook onder vree- selijk lijden gisteren bezweken. Een parlementair ongelukje. Onder alle republikeinsclie candidaten voor het presidentschap der Vereenigde Staten, die in verband met den Memorial Day te New- York waren bijeengekomen, merkte men allereerst den gouverneur van Ohio op door den prachtigen splinterniexweu „hoogen zijden" die zijn hoofd versierde. Maar Mc. Kinley heeft eene slechte gewoonte: als hij ergens komt en zijn hoofddeksel afneemt, zet hij dit op een stoel, op een bank, een tafel, onverschillig waar, en be moeit er zich verder niet mede. Deze ge woonte is gevaarlijk, voor den hoed al thans, vooral als er veel menschen zijn. Onlangs nam de heer Me. Kinley plaats op de estrade van Riverside Park en zette zijn onberispelijken hoed op een stoel naast zich neder. Een oogenblik la'er kwam de heer Har rison en ju een hartelijken handdruk zjtte de gewezen president zieh naast dei gouverneur van Ohio in afwachting van het begin der ceremonie. Maar op het oogenblik dat de heer Harrison zich in zijn zetel liet vallen, liet zich een onheil spellend gekraak hooren, want de ex-presi dent was boven op Mac Kinley's prucht- hoofddeksel neergeploft. Opspringen was het werk van een oogenblik doch het was te laatde „hooge" van den gouverneur was reeds zoo plat als een platgetrapt hoofddeksel slechts zijn kan en van zijn luister was niets overgebleven dan de herinnering. Toen na afioopder vergadering alle leden waren vertrokken, zag men Mac Kinley wanhopige pogingen in het werk stellen om zijn hoed weer in den conventioneelen vorm terug te brengen, terwijl hij met krachtige streken van zijn mouw de ten berge gerezen haren trachtte glad te strijken. Vergeefsehe moeite; de kachelpijp was onherroepelijk verloren en de gouverneur moest naar zijn hotel te- rugkeeren met een hoofddeksel, dat het midden hield tusschen een brandemmer en een harmonica 1 TE KIEL. Woensdag hadden de feesten plaats ter inwijding van het Noord-Oostzeekanaal, „het werk des vredes" zooals de Duitsche Keizer en zijne onderdanen het noemen. Door dit kanaal wordt de zeereis van de Noord- naar de Oost-zee ongeveer een etmaal verkort. Dit is het handelsbelang. Maar het oorlogsbelang? Wie zal zeggen hoeveel grooter Duitsch- lands beteekenis als oorlogsvoerende zeemogendheid door dit „werk des vredes" gewerden is. De mogendheden hebben dit wel inge zien. En Frankrijk niet het minst, die er zijn fraai oorlogsvaartuig onderweg om liet verongelukken, teneinde bij de opening niet te moeten assisteeren. De toestand was vroeger zoo, dat Noord en Oostzee gescheiden waren door het eiland Jutlani en den Deenschen Archipel; en daar nu beide zeeën kusten hebben die Duitschland te verdedigen heeft, moest zijn vloot altijd in twee helften optrekken, een te Kiel en een te Willemshaven. Dit kanaal nu heft dit bezwaar op. Het ontneemt aan Denemarken den sleutel van de Oostzee. Nu zal Duitsch land in een mogelijken oorlog op de Noord zee zoowel als op de Oostzee, elke vloot- macht het hoofd kunnen bieden: in tien uur tijd kan de geheele zeemacht uit de Oostzee zich hebben vereenigd met die in de Noordzee en zoo kan Duitsohlands vloot 't met evenveel kans op goeden uitslag onnemen tegen Rusland als tegen Frank rijk. De hoogst gewichtige strategische be teekenis van het „werk des vredes" mag niet uit het oog verloren worden. En nu nog een eikel woord over de feesten. Te Hamburg heersclite groote bedrijvig heid. Te half 5 kwam de Keizer met zyne vier oudste jongens aan het station aan, waar zij levendig werden toegejuicht. Gisteren Donderdagmorgen te 4 uur passeerde alhier de Hohenzollern met den Keizer en de prinsen de westersluis van het kanaal. De militaire muziek speelde het Heil dir im Siegenkrane; al het volk zong mee cn de Keizer, zichtbaar ontroerd, dankte door buigingen naar alle kanten voor dat blijk van nationale liefde. Daar verbrak de „Hohenzollern" den afsluitings draad, die over het Kanaal gespannen was. Die verbreking was het symbool van do wegbaning van Noord- naar Oostzee. Verder ging het langs de verschillende plaatsen langs het kanaal. Te kwart voor 1 's middags was de haven te Kiel bereikt en voor de „Hohenzollern" statig uit de groote sluis bij Holtenau de Kieler Bocht in. Door hetpantserschip „KurfürstFnedrich Wilhelm" werd het saluut geopend; alle schepen vielen toen in met 33 schoten. Tusschen het gebulder van het geschut in klonk den Keizer en zijnen gasten uit duizenden kelen het Welkom tegen. Om het kwartier kwam nn telkens een der schepen van het openingssmaldeel nit den sluismond te voorschijn (want de ge heele tocht geschiedde uit voorzichtigtieid zeer langzaam) waarna het naar eene an kerplaats te midden der reeds aanwezige vaartuigen werd gebracht. Alleen de Eransche kruiser „Surcouf" ontbrak wegens het bekende ongeluk. De groote Lloyd-boot „Kaiser Wilhelm" geraakte nog eenigen tijd buiten de vaar geul, en daardoor een weinig aan den grond, waarbij zij de doorvaart van haar opvolgsters belemmerde. Doch deze wond bleek spoedig genezen. De meeste Duitsche vorsten waren mede aanwezig. Des avonds had men groot feest in het Alsterbekken. De keizer begaf zich onmiddellijk gevolgd door den prins-regent van Beieren en den koning van Saksen en daarna door al de gasten, naar het kunst matige eiland, dat één groote vuurzee ge leek. Het was een fantastisch schouwspel: van alle kanten het dansend licht der lam pions, dat alle vormen onzeker maakte, daartnssehen plotseling het schelle licht van vuurpijlen en ander vuurwerk, in de verte de drie hoogste kerktorens van Ham burg badend in een zee van Bengaalsch vnur. Om elf nur seheepte de keizer zich in, op de „Keizeradler", en veertien schepen met koninklijke en andere aanzienlijke gasten volgden hem naar den ingang van net kanaal, waar eenige reusachtige sche pt n der Duitsche marine de komst des en keizers afwael heele vloot w Zoo voer zi van het kana< eerste schroef; zollern" met booten 's keia Te kwart i tuig het sted „Een zoo gr zoo schrijft d haven ter wei weest, noch z nieuw voordo in de Kieler tig en zonnig lenlange wig de reusachtigs wereld bijeen aan zee, wacl twintig Duits aan de vlootn scherpe punt wordt gevorn schepen dan en breeder, gens drie, en stalen gevaar Ieder pantser eigenaardige lende moderne geacht wordt vijand het sol van de golv Duitsche pant vergrijs de Zweedsche de Oostenrijks romp en een de grootste een muisgry schitteren de daar dit rijk pen, maar ho zonden heeft alleen de schoi Op verlange Postduiven ver houderde post verschillende Welk een far vleugelige vo; oude bijbelv ijzeren „arkei in de haven Vermelden 195 miljoen bevaarbaar is tot 9 Va meter aan heide eii over dag kat sommige pnn der kunnen electrisch ver WISSEKEI het bestuur Fiisopolder a werken over grooting f 26' Ingeschreve Popering, Bri Biezelinge f 3 fliet, Walsooi nisse f2969. f2940 en f 2925. b. de steen grooting f 25 I'. A. v. d. J an Roskam SOUBURG not. Tak in de hofstede I volgt Gem. Soubi boomgaard, en 23 A. 87 C. i voor f 7854. 5o. 3720 cA voor f 511. 6o. 7860 c voor f 1025. 7o. 3560 c. voor f541. Lombard vooi A. Mauer voi lOo. 3060 te Middelburg id. voor f 50E 12o. 3935 I. Kluijfhout1 13o. 6280 dhr. J. de PI 14o16o. sprink sainen Lombard. 17o. 3989 f G35 aan dh 18o. 4225 f626. 19o. 2680 Louwerse vo 20o. 258( zelfde. 21 o. 2680 Middelburg 22o.25o. dhr. J. A. L 26o. 9640 Arense voor 27o29o. land aan dbr 30o32o. J. A. Lombi Gem. Rittl c.A. weiland Middelburg Koopers ac! woonplaats oi

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1895 | | pagina 2