„DE ZEEUW" BIJVOEGSEL RECHTSZAKEN. INGEZONDEN STUKKEN. KERKNIEUWS. SCHOÖLNIEUWS. Gemengde Berichten. BUftGKaUJKi^TAÏ^ MARKTBERICHTEN. AFLOOP VERKOOPINGEN UI. VAN van Zaterdag 15 Juni 1895. Het is een benauwde tijd. De menschen loven tegenwoordig van liet eene pretje op het andere. De eene feestdag is niet voorbij of op den volgenden wordt al gevlast. Ieder woelt hier om verandering, hunkert naar hetgeen hij zien zal. Zoo leeft ook de groote wereld van de eene wereldtentoonstelling op de andere. Weenen, Parijs, Antwerpen, Amsterdam, Chicago, Parijs. Als in een cirkel wentelt de genolzoe- kende menigte daarheen. De eene feestcom missie verdringt de ander en iedere vol gende dingt om het wereldrecord. Parijs zal in 1900 de wereldtentoonstel ling organiseeren. De commissie is met hare plannen gereed, en tracht alle drukte en weelde, uitgaven en onkosten, vernieling en opbouwing die te voren gezien zijn, in de schaduw te stellen. De Eiffeltoren zal een kind zijn bij de grootsche bouwwerken die Parijs dan te zien zal geven. En, alsof men het geld maar voor het opscheppen had, de uitvoering zal honderd miljoen francs kosten. Zegge fr. 100,000000. Kon dat geld eens onder onze diaconieën verdeeld worden Handel en nijverheid zouden eene ten toonstelling minder, doch overigens niets geen sohade er bjj hebben. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te 's Heerenhoek dhr. T Stigter cand. te Moordrechtte Middelburg ds. J. Draaisma te Steenwijk M. C. Geref. Kerken. Bedankt voor Charlois door ds. J. D. T. d. Velden te Middelburg C. Geslaagd voor het toelatingsexamen aan de Kijksnormaalschool voor teekenonder wijzers te Amsterdam J. J. v. Koppen te Viissingen. Geslaagd voor het prop. examen theo logie aan de hoogeschool te Utrecht de heeren U. M. Creutzberg en J. Kiemens en voor het eerste natuurkundig examen de heer J. J. Persant Snoepen aan de universiteit te Amsterdam voor het cand. examen geneeskunde dhr. J. H.Geselschap Jz. (met lof). Het schriftelijke gedeelte van het eind-examen van de hoogere burgerscholen met vijfjarigen cursus vangt voor alle scho len aan op Woensdag den 19 dezer om den 29 te eindigen. Het mondeling gedeelte vangt aan op den 15 Juli. Aan de Vrije U.niversiteit te Amster dam waren aan het einde van het vorige jaar 85 studenten nl. in de godgeleerd heid 57in de godgeleerdheid en rechts geleerdheid 3; voor de rechtsgeleerdheid 10voor de letteren 10. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg, Heden Vrijdag zijn veroordeeld wegens: mishandelingM. R. 22 j., slachter, Heinkenszand, tot 8 m., en J. v. E., 22 j., smid Aagtekerke, tot 7 d. gev. straf, en A. T., 65 j., zonder beroep Kloetinge tot f 10 b. s. 5 d. h. mishandeling van een ambtenaarC. D. de M, 32 jjager, Woensdrecht, tot 45 d., en C. de P, 21 j., arbeider, Hoedekens- kerke, tot 7 d. geV. straf beleediging van een ambtenaar: J. J. de M, 36 j., jager, Rilland-Bath, tot 14 d., gev. straf huisvredebreukwederspannigheidbelee diging van een ambtenaaren doen van een belofte aan een ambtenaar J. v. d. B, 24 j., werkman, Hansweert, tot 45 d. gev. straf huisvredebreuk en bedreiging met eenig misdrijf tegen het leven: W. v. d. V., 24 j„ arbeider, Biezelinge, tot 1 m. gev. straf wederspannigheid J. B., arbeider, Kloe- iinge, tot 7 d. gev. straf; huisvredebreukC. B., 23 j., arbeider, Rilland-Bith, tot f 3 b. s. 3 d. h.; plegen van ontuchtige handelingen met iemand beneden de 16 jaren: D. de K, 16 j., koewachter, Hulst, tot 3 m. gev. straf schennis der eerbaarheid: P. R, 20 j., zonder beroep, Middelburg, tot 7 d. gev, straf, en diefstal: J. H., 24 j., arbeider, Hein kenszand, tot 6 m., C. K, 16j., arbeider, Kruiningen, tot 3 m. en L. P., 12 j., boeren knecht, Middelburg, tot 14 dagen, en J. v. d. H., 12 j., zonder beroep, Goes, tot 7 d. gev. straf, en A. C., 25j., Gent tot f 10 b. s. 5 d. h. Allen in de kosten. Het openbaar ministerie bij het ge rechtshof te 's Gravenhage vorderde beves tiging van het vonnis der Middelburgsehe rechtbank, waarbij tot 2 jaren gevange- nissiiaf werd veroordeeld K. te's Heeren hoek, wegens poging tot doodslag op twee Veldwachters onder Borssele. Middelburg. Heden Vrijdag vertrok van hier naar zee de Noorsche driemast schoener „Norge" na lossing zijner uit Zuid-Amerika aangebrachte lading graan voor de firma wed. I. H. C. Kakebeeke Gz. Woensdag 12 Juni kwam binnen uit Demarara de Russische 3 mast schoener „Breedis" met Amerikaansch houtvoorde firma G. Alberts Co. Hog liggen in lossing de Noorsche brik "Flora" met be- zaagd hout uit Frederikstad voor de firma I. de Broekert Go en de Noordsehe brik „Gustav" eveneens met bezaagd hout uit Memel voor de firma den Bouwmeester, Borsius en van der Leyé. Gister vertrok na gedokt te hebben de mailboot „Engeland" terwijl de volgende week in het dok ver wacht wordt ter herstel van schade, het stoomschip „Salak" van de Rott. Loyd dat op de uitreis naar Oost-Indië op de Engelsche kust op strand geraakte. Uit Sllisse namen we dezer dagen een bericht op omtient nieuwe pogingen tot oplichterij aldaar gepleegd door den bekenden L. de F., zich noemende M. M. Thans schrijft de Midd. Crt. omtrent hem het volgende De bekende Levinus de Feijter van Ter- neuzen wordt gesignaleerd in het Politieblad. Misschien op hetzelfde oogenblik waarop de officier van justitie te Middelburg het verzoek tot opsporing aan bedoeld blad zond, werd hij te 's Gravenpolder gear resteerd en na verhoor weder vrijgelaten. Hij was Dinsdagavond bij den landbou wer W. aldaar in onderhandeling geweest over den verkoop van een paard, waarvoor hij Vrijdag a. s. f 400 zou geven als hij het beest afhaalde. Hij gaf voor te zijn Marinus Moes, neef van het lid van de prov. staten van Zeeland van dien naa o, landbouwer t.e Axel, op eene hofstede van een Middelburgsch grondeigenaar. Nadat de koop gesloten was, bleef hij den avond bij W. doorbrengen en at en dronk er flink. Hij zou in een logsment op het dorp logeeren, doch toen hij er aankwam, vond hij het reeds gesloten in een ander wilde hij niet, daar hij daar liever niet logeerde derhalve bleef hij in de schuur bij W. slapen. Den volgenden morgen ontbeet hij smakelijk en nam tot Vrijdag afscheid. Toe vallig vernam W. dat eenige landbouwers in den omtrek bezoek hadden gehad van een dergelijk persoon, waarop hij de politie waarschuwde. Ook had de herbergier, bij wien Moes het vorige jaar zonder betalen gelogeerd en verteerd had, zijn ouden klant gezien, waarvan hij kennis gaf. Terwijl beide per sonen hun hart lucht gaven, passeerde juist op dat oogenblik hun logeergast, die ter stond door den veldwachter en den her bergier achtervolgd werd. In verhoor ge nomen, bekende hij L. de Feijter te zijn, waarna hij buiten de gemeente gebracht werd. Zaterdagmorgen verscheen te Hoedekens- kerke aan het steiger een boer met een paard, dat Moes hem gezegd had aldaar te leveren voor verder vervoer naar Axel. De betaling zou in het steigerhuis geschie den en er zoude een schuit gehuurd worden voor het vervoer van zooveel honderd kilo hooi, dat Moes ook al gekockt(?) had. Na tuurlijk verscheen de Feijter niet en kon de boer met zijn paard terugkeeren. De zeldzame brutaliteit waarmede De Feijter te werk gaat, maakt het zeer wen- sckelijk, dat aan het verzoek van den offi cier van justitie in het Politieblad van Za terdag gedaan, spoedig gevolg worde ge geven. De „neef van den heer Moes" zwalkt nog in ons eiland en werd o.a. Zaterdag te Kapelle gezien. Een later bericht meldt, dat de Feijter te Hansweert gearresteerd is. 's Heer Arend3kerke. Donderdag namiddag zijn door de Rijks- en Gemeen tepolitie alhier, zes, van de op Woensdag avond jl. uit het Algemeen Depót van Discipline te Viissingen, ontvluchte klas- sianen aangehouden, en nog denzelfden avond naar hun garnizoen teruggebracht. In verband met bovenstaand bericht meldt men ons uit Viissingen: Donlerdagavond werden zes „klassianen" binnengebracht die op Zuid-Bevelaud waren gepakt. Zij werden onder grooten toeloop en geleidde van 2 gemeente veldwachters, en 1 rijks veldwachter hier heen gebracht. Een hun ner was geboeid. Ze zagen er alles be halve netjes uit, één met een ronde zwarte hoed op, een ander met een pet zonder klep, en een derde met een omgekee-de politiemuts op het hoofd. Velen hieven een hoera aan toen de vluchtelingen de poort der Bomvrije kazerne ingingen. De politie had ook de handen vol, de sabel werd getrokken om het volk in het nauwe straatje voor de kazerne tegen te houden. Alles liep ordelijk af. 't Is te hopen dat betreffende deze feiten, die met den dag toenemen, een onderzoek vrorde ingesteld. Onder den vroegeren com mandant dhr. G. liepen er ook nog al weg, maar nu wordt het al te grof. Rilland. Donderdag morgen reed de heer K. uit Kruiningen met zijn rijwiel voorbij een wagen van den heer Butijn. De paarden voor dien wagen gespannen schrokken van de velocipède en kwamen met voertuig en al terecht in de sloot langs den hoofdweg van het dorp gelegen. Dit is nu de tweede keer dat een derge lijk geval zich hier voordoet binnen slechts eenige weken ty ds. Zou het niet raad zamer zijn dat heeren velocipedisten in't vervolg indien ze voorbij voertuigen be spannen met paarden reden van hun velocipède afsprongen en halt hieldenDe heer K. zette zijn rijwiel tegen een boom en bood dadelijk de behulpzame hand om mede te helpen paarden en voertuig uit de sloot te brengen persoonlijke ongelukken hadden niet plaats; ook werd weinig schade veroorzaakt. Naar wij vernemen is de Middel burgsehe voerman die Dinsdag voor acht dagen te Viissingen tusschen een muur en zijn wagen beklemd raakte, heden aan de gevolgen van de bekomen kneuzingen overleden. MC.) Uit Viissingen werd aan ver schillende bladen sen bericht gezonden, dat wij, ontdaan van het persoonlijke aan het adres van den commandant, drager van het gezagovernemenmet den wensch dat in de klas een rechtvaardig, wijs en zacht bestuur met orde en gehoorzaamheid zullen samengaan. „Gisterenavond ontvluchtten een zestien tal soldaten van het Algemeen depót van discipline na voorafaan de achterzijde der kazerne de schutting te hebben verbroken. Patrouilles, die onmiddellijk werden uitge zonden, konden na veel moeite slechts 5 hunner arre-teeren en naar de kazerne terug brengen, waarbij een korporaal het met de burgerij te kwaad kreeg en ge noodzaakt was zijn sabel te trekken. Aan weerskanten vielen nog al klappen. Door den commandant werden des avonds alle officieren opgeroepen, vermoedelijk om te beraadslagen wat te doen, vooral omdat ook den vorigen avond ernstige ongeregeld heden in de kazerne hadden plaatsgehad en men voor eene herhaling vreesde. Een groot aar.tal burgers, vooral bewo ners van huizen, gelegen nabij de kazerne, die bij den ingang aan de kazerne stonden om te zien en te hooren wat gebeuren zou, lieten zich zeer ongunstig over de houding van den commandant uitzelfs beweerden sommigen dat anonieme brieven aan hem waren gezonden met bedreigin gen als hij de klassianen onmenschelij k blijft behandelen. Onder het gaan naar de kazerne werd hij door het publiek uit gejouwd. Men is van plan een kolossale brug over de Hudson-rivier tusschen New-York en Jersey City te bouwen. De brug zal eene spanning hebben van 3100 voet en de hoogte wordt zoodanig berekend,dat de onderkant der brug 150 voet boven den hoogsten watervloed blijft. Zes spoorlijnen zullen over het ge vaarte worden aangelegd, dat tusschen twee torens aan de oevers aan stalen kabels hangt. Deze torens zullen tot op 40 voet boven het hoogste getijde, van metsel werk worden opgetrokken en de boven bouw zal uit staal worden geconstrueerd. De kosten worden geraamd op 20 mil joendollar. Aan den bonw zal men tien jaar noodig hebben. De brug zal niet rus ten op pijlers, maar hangen aan 12kabels. Een droevig ongeluk heeft te Mel- reux bij Laroche plaats gehad. Er ontstond brand in een naast een hotel gelegen pakhuis, gevuld met hooi, stroo, olie, ge breide goederen enz. welke brand zich bij na onmiddellijk mededeelde aan het hotel. De brandweer, hoewel onmiddellijk ter plaatse, vermocht weinig of geen hulp te verleenen, daar men gebrek aan water had. Weldra stond het geheele hotel met loodsen, stallen en koetshuizen in volle vlam, zoodat er aan blusschen geen den ken was en men het vuur vrij moest laten woeden. Eensklaps hoorde men kreten vóór een raam, waaruit de vlammen sloegen. Twee kinderen, een meisje van tien en een knaapje van negen jaar, waren uit hun slaap opgeschrikt door de hitte der vlammen, die hunne kamer reeds hadden aangetast en kreten wanhopig om hulp. De verschikte toeschonwers moesten de ontzettende kreten aauhooren zonder iets tot redding der arme slachtoffers te kun nen doen. Toen men eindelijk de puinhoo- pen kon onderloeken, vond men de beide lijkjes zoodanig verkoold, dat de twee, met gevouwen handen tegen elkander gedrukte lichamen aanzienlijk gekrompen en geheel onherkenbaar waren. De moeder van den knaap, meende dat haar zoontje zich in het naburige bosoh bevond. Haar wanhoop grensde aan waanzin toen haar de vreeselijke tijding werd medegedeeld. De moeder van het meisje bevond zich tijdens de ramp te Luik. Toen ze des avonds terug keerde, deelde men haar het onheil zoo voorzichtig mogelijk mede,doch de geweldige smart, die zij ondervond greep haar zoo aan, dat zij levenloos neerviel. Te Wilcannia (Nieuw-Zuid-Wales in Australië) heeft men zooveel wilde konij nen, dat de bevolking door vertwijfeling ge lreven, een algemeenen verdelgingsoor log tegen deze dieren heeft georganiseerd. Door het neerleggen van duizenden met phosphorus vergiftigde leemballen, werden in weinig tyds meer dan 200,000 konijnen gedood. Te Whitlibrinah werden in 5 da gen op deze wijze 50,000 knagers vergif tigd. Op een hofstede bij Mont-Poole wer den er in eenige dagen 2000 in vallen ge vangen. Men hoopt nu voor eenigen tijd van het schadelijk gedierte bevrijd te zijn. Van 13 - 14 Juni 1895. MIDDELBURG. Ondertrouwd A. J. Rouf- faer im 32 j. en A. P. Scheormeger jd. 30 j. Getrouwd: J. L. Wigard jm. 21 j. en M E. Kugt jd. 21 j. J. Verhage jm. 19 j en M, Vermaas jd. 20 j. Bevallen J. "Vader geb. Giffard d. G. M Hamelinck geb. van Sluijs d. OverledenJ. Bastiaanse man van E. J. Fagginger Auer 74 j. - J. van der Klip 3 wk z. J. Francois 17 j. z. A. Steendam 21/2 uind. d. GOES. Gehuwd: 13, Lieven de Noojjer 25 j. jm. en Constantia Golleta Addies 27 j. jd. Adrianus Franciscus Plomoe 27 j. jm. en Theodora de Leeuw 26 j. jd. Wijnund van Kuijk 29 j. jm. te Middel burg en Elizabeth Maria Wi.helmina de Jonge 27 j. jd. te Goes. LEESTAFEL- J, de Jong, Beknopt leerboek voor de Geschiedenis des Vaderlands. Nijmegen P. J. Milborn. Van denzelfden schrijver zag reeds het licht Geschiedenis van het Vaderland in 3 declen. Een degelijk werk, dat in eene behoefte voorzag doch de leerstof scheen velen wat nitgebreid. Ea gelijk Groen mast zijn Handhoek een Overzicht der Vaderlandsche Geschie denis deed verschijnen, zoo geeft deze schrijver naast zijn Geschiedenis een Be knopt leerboek, dat wij met ingenomen heid begroeten, als een naar wij meenen vrij wèl geslaagde poging om voor onze Christelijke scholen iets te leveren dat het respect voor het historisch calvinisme verhoogt en de opvoeding naar de calvi nistische beginselen bedoelt. Het boek is bestemd voor de twee hoog ste klassen der Chr. Normaal- en kweek scholen en normaallessen. Onze aanko mende onderwijzers kunnen het niet missen. Laten zij 't bestudeeren. Zij krijgen daar door een beteren kijk op de beste elemen ten uit onze volkshistorie; een juistere schildering van die hoofdpersonen, welke God verwekt heeft om land en volk te voeren op de rechte paden. Dit beknopt leerboek geeft zeer vele zaken in een kort bestek en beveelt zich door de keuze der leerstof, de afwisseling van groote en kleine letter, netten druk en door het licht der waarheid dat het op de feiten vallen doet, bijzonder aan. Voor al de geschiedenis der laatste jaren is uit voerig behandeld, en de tegenstelling Revo lutie en Evangelie Thorbecke en Groen vau Prinsterer in korte trekken zeer juist geteekend. Zonder leiding zal menig leerling dit gedeelte tamelijk taai vinden edoch het kon in een leerboek voor aanstaande chris telijke onderwijzers niet gemist worden. Dit boek verdient een 2en druk, die haar tevens van enkele overgebleven zet fouten moge zuiveren. In zake een enkele daarvan (bijv. „art. 19" in plaats van „art. 16") had een Erra tum niet mogen ontbreken. Lichtstralen op den Akker der We reld. III De zending onder de Kolhs in Engelsch Voor-Indië door E. Nijland.J. M. Bredée, Rotterdam. De verdienstelijke schrijver der „Schetsen uit Insulinde" teekent ons in dit opstel den arbeid der Gossnerische zendelingen on der de Kolhs, een der weinige Dravidische stammen in Voor-Indië die den invloed der Ariërs hebben weerstaan, een arbeid zóó rij k gezegend, dat hij een sprekend ge tuige heeten mag vati de levende kracht die nog in 't Christendom woont. De tee- kening is levendig en aanschouwelijk. We kunnen de „Lichtstralen" bij voortduring warm aanbevelen. Bij de beoordeeling van Gossner's zen dingsmethode zouden wij een vraag willen doen. We betwijfelen of jnist 't ken merkende dier methode en de rijke zegen, die op den arbeid der „Gossnersche mannen" (wel te verstaanden arbeid onder de Kolhs) gerustheeft met elkaar in verband staan, zoo- als de schrijver't laat voorkomen. O. i. niet. Op de zending bv. in de Minahasa zag men gelijke vrucht, en in onze Oost kan de methode van Gossner, ook al zien wij de vruchten niet voorbij, niet als geslaagd beschouwd worden. Wij gelooven, dat 't geheim van een vrnchtbare Evan gelieverkondiging niet in eenige methode te zoeken is, maar veeleer in 't biddend onderzoek naar een weg, die tot een ge opende deur leidt. Voor en na blijkt 't, dat 't 's Heeren wil is, dat volken zullen bewerkt worden, die Hij als met den vin ger aanwijst. Wordt daarop acht geslagen, men ziet vrucht. Doch zoodra men een voudig zegt: „dit land is te lang verzuimd, dus nu ligt 't aan de beurt", of wel 'k denk aan Lombok „voor dit land s op 't oogenblik belangstelling daarvan moet gebruik gemaakt worden", ziet men een tobben en zwoegen en de vrucht blijft uit. Willen we daarmee zeggen: al die zendingen, die weinig vrucht op leveren zijn blijkbaar tegen 's Heeren wil aangevangen en moeten, hoe eer, hoe heter opgegeven worden? Natuurlijk niet. „Wat zouden de Heidenen zeggen Doch als een les voor de toekomst moge de ervaring van voorheen en thans niet vergeefsch geweest zijn. En ook nu komt 't ons heter voor alle krachten saam te trekken op die velden, welke „wit zijn om te oogsten", dan ze te versnipperen. We zouden 't daarom betreuren, als b. v. de Geref. Kerken nn mede Lombok als hun arbeidsveld gingen aanmerken, waarop hier en daar gezinspeeld is. Midden-Java roept. Derwaarts richtte men nu we spreken natuurlijk alleen met 't oog op de G.K. alle krachten. f VLISSINGEN, 14 Juni '95. Boter fl.— a f 1.40 per kilo. Eieren f3.20 a f3.40 per 104 stuks. MIDDELBURG, 13 Juni 1895. Do aanvoer uit Wt lohoren was heden maar klein en bestond hoofzakelijk uit Tarwe. Van andere artikelen werd weinig of niets aangeboden. Voor puike nieuwe Tarwe werd f6af6.l0 betaald; mindere soort naar rato. Rogga hield men op f4.75. Zomer - gerst 13.50 a t3.60. Witteboonen 110 a 412 naar kwaliteit. Koolzaad werd tot f8 aange boden. Versohe Boter f0.90 afl-— per kilo. Eieren f3,— per 100 stnks. ZIER1KZEE, 13 Juni 1895. BOTER. Hoogste koers f 0.55 a fO.— laagste koers f 0.25 per 5 ons. Kipeieren hoogste koers f0.90 laagste koers f 0.60 Eeudeieren hoogste koers f 0.85laagste koers f 0,75 ae 25 stuks. OESTERBEURS. Ierseke, 14 Juni 1895. Verkocht met 10pCt. onkosten: zaaigoed, grootte gulden tot rijksdaalder, f 3,60, grootte rijksdaalder en grooter f 4,50, grootte rjksdaalïer tot 5 cM. f7,10, pannen van 1894 tot f 14.—. LAATSTE BERICHTEN. Nisse. Donderdagavond passeerden langs deze gemeente in de richting naar Ovezand drie deserteurs uit de klas te Viissingen. De politie hiermede in kennis gesteld wi»t hen spoedig in handen te krijgen, en bracht hen nog denzelfden avond naar Goes en Vrijdagmorgen naar Viissingen. Buiten verantwoordelijkheid der redactie. HET RUIEN VAN KIPPEN. Hoewel het ruien bij kippen, als zijnde een jaarlijks wederkeerend verschijnsel, niet bepaald een ziekte kan genoemd worden, duiden de verschijnselen, die zich daarbij voordoen, toch zeker op een ziekelijken toestand. Slaan we onze kippen gade, dan hebben we ook hier verschijnselen te zien, die ons er op wijzen, dat de dieren zioh in alles behalve aangenamen toestand bevinden. Ook zij duiken gaarne in een warm hoekje in plaats van rusteloos zoekend rond te scharrelen. Kam en lellen verliezen de schoone roode kleur en zien er verschrom peld uitde hennen houden op met leg gen of slechts op zeer ongeregelde tijden de haan heeft zijn fierheid verloren, bijna onverschillig 1 aat hij zijn medeminnaar voorbijgaan in plaats van hem de kracht zijner sporen te doen gevoelen. Is het weder droog en zonnig dan kan men de kippen gerust buiten laten loopen, daar de zonnewarmte de verwisseling bevordertbij koud en regenachtig weder doet men echter verstandig, ze onder dak te houden. Sommigen meenen, dat de kippen in den ruitijd met minder voedsel toe kunnen komen dan anders, omdat zij dan niet of weinig leggen. Dat is een dwaling; juist in den ruitij d is versterkend en verwarmend voedsel in ruime mate een vereisckte; vleeschafval en ander dierlijk voedsel zijn in dezen tij 1 zeer aan teraden, terwijl ook maïs om zijn groot vetgehalte, in den ruitijd meer aan te bevelen is dan op andere tijden. Daar voor de vorming van nieuwe ve deren fosforzure kalk onontbeerlijk is, zorge men er voor, grof of gemalen of gestampte beenderen onder het eten te mengen. Ijzer houdende fosforzure kalk kan daarbij uit stekende diensten bewijzen, daar zij gunstig werkt op de spijsverteringsorganen en op de bloed- en vedervorming. Een wei nig ijzervitriool in 't drinkwater (5 gram op 1 liter water) is ook ten zeerste aan te bevelen. De meerdere moeite en kosten in den ruitijd aan de hoenders besteed, zullen daar voor vergoed worden, dat er dan minder zullen sterven en dat zij vroeger weder beginnen te leggen. Viissingen. A. HOFMAN. VLLSSINGEN. Bij de Maandag door no taris Bosoh gehouden verkooping van het hotel en café „Brittannia," was het hoogst ingeschreven door den heer J. B. van Hilst voor f11990, daarna verhoogd met f 510. Het perceel is echter niet toegewezen. Woensdag werd in Pax Intrantibus aan 't Zand onder Koudekerks, geveild een karoterg met buis, schuur, bouw- en wei land, gelegen aan den Seisweg, gem. Mid delburg, wijk R nos 34, 35 en 36, in sectie E nes 1109 en 1140, to zamen groot 1.55.24 hectaren, te zamen verkocht voor f 5857 aan dhr. K. Slimmen te Middelbuig; het koffie huis „het Wafeltje" aan den Seisweg gem. Grgpskerke, sectie H 110 162 groot 860 cA. een perceei moesland aldaar, sectie H no 148, groot 42 A. 30 cA. verkocht voor f 2640 aan den heer C, de Klerk te Middelburg M. C. Door het burgerlijk armbestuur te Goes werd Woensdag in de Prins van Oranje aldaar voor 7 jaren publiek verpacht: 32 perc. boomgaard, bouw- en weiland, te zamen 47 H. 5629 cA. totale opbrengst f3913.07 per jaar tegen f3728.99 in de vorige 7 jaren. Een boomgaard bracht f140 en bouwland f120 op, terwg'l weiland het hoogst voor f 110 ën het laagst tegen f 60 per hectare van de hand ging. AXEL. Ds aanbesteding van verbouw der Chr, School en onderwijzerswoning had heden plaats. Vijf biljetten werden inge leverd, te weten: C. v. d. Broeke 3005, A. de Jonge f2997, J. Verijzer f 2881,5, J. v. Hoeve f2910 en J. K. Vint f 897. Den laagsten inschrijver werd het werk gegund, dat 1 Oct. a. s. gereed zijn moet.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1895 | | pagina 5