ELLE. ftNTELS VOOR ZEELAND. 7 CHRISTELIJK- NIEU WSBLA D HISTORISCH haven's elburg. rijs. ienstbode, elde. RECHTSZAKEN. »OJ2OMI5. SoniferiCag IS luni. Eegcmfc laatgang. rkende drank haven's ordagelijksch ruik. ewachter ke Meid, kersknecht en verzorging, VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN GEMENGDE BERICHTEN? )UT ER jk in dienst te treden, Landbouwer, Kats. STEE en WETHOU- ELBURC noodigen de 35 jaar) naarboven- g uit, zich vóór den per verzoekschrift (op meenteraad te wenden. egen Augustus, wegens 'gheden, in een klein de koken en strijken, kh. J. J. VISSER te r a a g d d loon. EEUWENS ZOOR ond een agd. EUW, Kruiningen. sing gezocht in de delburg of Vlissingen, an omstreeks 7 jaar, achtig gestel, liefst bij ooi, voor zijn goede leiding en itiën worden ingewacht A, adres boekhandel Vlissingen. 11,45*), nm. 3,30 6.20 m. 12,15*),,, 4,-6.5o erke vm. 8,40. 9,10. eweigerd worden. Dinsdag en Vrijdag. 20 7,10 11,45 3,30* 6.20 40 7,3012,05 3,50* 6.40 5* 7,4010,101,504.45* 5* 8,— 10,30 2,10 5.05* n. Hoofdplaat nm. 1.50 t Breskens 2.20 Vlissingen 2.5 2.— 3.— elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,02c. UITGAVE VAN EN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Zij die zich met 1 Juli a. s. op ons blad abonneeren, ontvan gen de nommers die in de maand Juni nog verschijnen, gratis. HET WETJE LOHJMA.N. {Slot.) Wat de heer Lohman nit de practijk aanvoerde ter verdediging van zijn ontwerp, is wel waard gelezen te worden. Hij wees op den toestand in de gemeente Harskamp onder de wet van 57 en van 78. De onderwijzer aldaar schreef aan spre ker „Harskamp is eene volkrijke buurt midden op de Veluwe, het is door een slechten, voor kinderen bijna onbegaan- baren zandweg gescheiden van het dorp Oterloo, waar de naastbij gelegen Staats school staat. De afstand is een uur, voor sommigen meer. „Toch maakten eenigen gebruik van die school, wanneer zij namelijk een jaar of 9, 10 waren. Het meerendeel ging niet ter school. Bij herhaling hebben de Hars kampers aan hoogere en lagere besturen verzoekt om eene school, maar steeds zon der gunstigen uitslag. Een vrouw, Trui Van Harskamp, heeft de Harskamper jengd toen den dienst bewezen hun het lezen en schrijven te leeren, in een kamertje onder een afdak Gij ziet mijne Heeren 1 merkt de heer Lobman hierbij in 't voorbijgaan op, dat onder de kleine menschen, die voor de bijzondere scholen werken, inderdaad eeni- ge liefde voor het onderwijs is. „Rekenen niet; dat kend Trui zelf niet; maar zij die vrome vrouw, wilde ze gaar ne den kinderen toch Bijbellezen onderwij zen. Zij heeft in 25 jaren dat zij onderwijs gaf" eene medaille ontvangen Neen „tweemaal een proces gehad. Eens moest zij boete betalen, eens is zij vrijgesproken, maar er werd gezegd dat zij alleen gods dienstonderwijs zou geven en niet vaker dan driemaal per week. Tot 1891 heeft deze toestand geduurd." De heer Lohman gaat voort„Nu kom ik aan den toestand onder de tegenwoor dige wet"en leest dan de verdere mede- deelingen voor van genoemden hoofdonder wijzer. „Toen hebben een paar broeders den moed gehad een Christelijke school op te richten, die nu, 1 Juni, juist een jaar be staan haeft. Het getal kinderen is van 33 reeds gestegen tot 77 en neemt nog al toe. Wel een bewijs dat de gemeente Ede mis was, als zij telkens maar zeide dat te Harskamp geen school noodig was. Er kunnen licht 90 leerlingen komen;ja ik vrees dat wij spoedig nog kinderen moeten teleurstellen om geen tweede vaca ture te verkrijgen". De heer Lohman voegt hieraan toe dat deze bijzondere onderwijzers het lezen en schrijven hebben geleerd aan mannen van 28 en 29 jaar die geene gelegenheid hebben gehad dit in hunne jeugd te leeren en gaat dar. voort: Ik heb ook gevraagd wat de Harskam pers over hadden voor de zaak? „De rekeningen van verleden jaar schrijft hij zijn op f 400 na betaald. De 77 arme kleine kinderen brengen per jaar f355,20 schoolgeld (mee. Aan vrij willige bijdragen ontvangt de school uit Harskamp bijna f250. „Ook heeft een lid der school het on derhond op zich genomen. „De uitgaven loopen over f1100. „U ziet dus dat het zoo hoog noodig is, ook waar wij reeds meer dan f 50 (aan advertenties) op het spel hebben gezet om het subsidie niet te verliezen." Waarlijk, dit feit uit de jongste geschie denis van ons volksonderwijs is een klem mend argument voor het wetsontwerp. De heer Vermeulen wilde nog iets ver der gaan. Hij wees op de mogelijkheid dat bij ndyerteeren door de besturen der chr. scho len, zich sollicitanten zouden aanmelden die 't niet eens zijn met de beginselen der school. Benoemt nu het Schoolbestuur dezulken niet, bijv. ongeloovigen aan een roomscbe-, of „synodalen" aan eene „doleerende" school, zoo meende hij, dan kan de minis ter op dien grond het subsidie aan derge lijke school weigeren. Dit bezwaar is inderdaad niet denkbeel dig het zon alleen kunnen ondervangen worden door in de advertentie te doen uitko men dat men verlangt een onderwijzer van gelijke beginselen als de adverteerende school en dan voorts aan den minister kunnen overlaten om te beslissen dat een dergelijke clausule geen aanleiding geeft om het „onvoldoend geadverteerd" er op toe te passen, en dus het subsidie in te honden. De heer Vermeulen trok echter zijn daartoe strekkend amendement in, blijkbaar dewijl het wetje daardoor gevaar liep te worden verworpen. Naar wij hieronder mededeelen is het hierop aangenomen. Wij hopen dat de tijd niet verre zij dat dergelijke wetjes om bij wijze van een aalmoes te doen toekomen wat ons naar recht toekomt, niet meer noodig zijn. Het vrije bijzonder onderwijs moet regel; het staatsonderwijs aanvulling worden. Het bovengenoemde wetje Lohman is door de tweede kamer aangenomen met 41 tegen 34 stemmen. De voorstemmers waren 17 Roomsehen, 12 antirevolutionairen, 1 conservatief, 1 radicaal en 10 liberalen. Da tegenstemmers waren 1 radicaal en 33 liberalen. Den 26 September 1889 werd de school wet Mackay aangenomen met behulp der conservatief liberalen Rooij aards, Gleichman, Mees, Hintzen en Van Gijn; en de gea vanceerd liberalen Sanders en Cremer. Van dezen stemden ditmaal de heeren Mees en Hintzen tegen, terwijl de heeren Sanders en Cremer afwezig waren. Tegen de schoolwet stemden al de gea vanceerd liberalen Cremer en Sanders uit gezonderd het zijn de heeren Tak, Ker- dijk, Borgesius, Hartogh, Lieftinck, Schepel, Veegens, Heldt en Smeeugeen de con servatief liberalen Bool, de Beaufort, v. Delden, Goekoop, Rutgers en Viruly Ver- brugge. Van deze tegenstemmers bleek thans alleen mr. Hartogh voorstander van het wetje Lohman, al de overigen, voorzoover aanwezig, stemden ook nu tegen, zoowel de radicalen type Heldt als de radicalen type Gerritsen. De 10 liberale voorstemmers waren de heeren Hennequinv. Borsele, Drucker, jhr. de Beaufort, v. Gijn, Rooijaards, Hartogh, Pijnappel, Pyttersen en Gleichman. Onder de liberale tegenstemmers treffen wij aan de heeren v. Kerkwijk en v. Deinse. Hoewel het ons spijt dat een dergelijk wetje noodig bleek en niet alle kamerleden van deszelfs billijkheid overtuigd waren, ieliciteeren wij de christelijke scholen van harte dat weder een gevaar voor haar is afgewend. Althans zoo de Eerste Kamer het wetje niet verwerpt. En hierop schijnt te minder kans nu nog tien liberalen er hunne stem aan gaven en onder hen niemand minder dan de voor zitter der kamer en de voorzitter der libe rale unie. Den heer Lohman onzen dank voor wat hij in dezen wederom voor de vrienden der vrije school doen mocht. Ook de Veiligheidswet is in beginsel aangenomen. De veiligheidswet. Zoo heet bij verkor ting de wet, „houdende bepalingen tot beveiliging van personen die in fabrieken en werkplaatsen arbeid verrichten". De minister had onder werkplaatsen willen verstaan alle inrichtingen hij de „hinderwet" bedoelden alle ruimten waar met meer dan 20 man, of met een machine („krachtwerktuig") gewerkt wordt. De heeren Kerdijk en Hartogh wisten deze bepaling in meer radicalen zin te wijzigen, zoodat onschuldige inrichtingen onder de „hinderwet" vallend, als bijv. blikslagerijen, werden geschrapt, en er in gebracht werden letterzetterijen en siga- renmakerijen. Deze laatste, evenals de bakkerijen, val len alsnu onder het toezichtterwijl in plaats van meer dan 20 personen, meer dan 10 personen reeds voldoende zal zijn om het onder toezicht stellen der werk plaats verplichtend te maken. Dit is eene belangrijke uitbreiding der Staatsbemoeiing. Doch de antirevolutionaire partij is hier niet altijd onvoorwaardelijk tegen. Zij heelt 't liefst nietdoch er is eene gebleken noodzakelijkheid waarvoor het beginsel, waarvoor de meest starre doctrine zelfs uit den weg treedt. En bovendien doctrinair waren wij nooit. Onderstaand vers van wijlen De Liefde lazen wij in „De Nederlandsche Krijgsman"'. Als u een ongeloofsprofeet Om uw geloof een Ezel heet En gij, eeprikkeld door dien spot! 't Geloof verzaakt, o arme zot! En gij, door 't ongeloof gefopt, Bij 't bijgeloof vergeefs aanklopt, U alzoo alle moed begeeft, De lamp der hoop geen olie heeft, De wanhoop u naar 't leven staat En u doet krijten: 't is te laat!! En u doet grijpen naar den strop Vraag dan eens aan dien wijzen kop, Die n geloof en hoop ontstal: Wie u weer „Ezel" 'maken zal? De zieke aardappelen aan het publiek Honderd jaren hielpen wij half Europa (voeden Scheutig spijsden we in dien tijd mil joenen bloeden, Twintigvoud beloonden wij 't werk van (ons verbouwen, Tot wij merkten, dat m' nit ons Poezel (thans gaat brouwen. Voor goed heerlijk voedsel gift! dat (heet met ons spotten; Neemt niet kwalijk dat we dus liever (maar gaan rotten. O Brandewijn. Fa us heeft zijn weervoorspellingen voor de tweede helft van 1895 in het licht ge zonden. Het is thans de derde maal dat de populair geworden weervoorspeller voor het publiek treedt. In de voorrede doet hij nog eenige me- dedeelingen over zijn stelsel en doet tegen over de kritiek een beroep op het „gezonde menschenverstand." Op onfeilbaarheid, zegt hij, kunnen deze voorspellingen, die langen tijd van te voren worden gedaan, natuur lijk geen aanspraak maken, waar zelfs de „officieele" voorspellingen van den eenen dag voor den anderen dat niet kunnen doen. Van de voorspellingen zelf zij hier voor- loopig slechts gemeld, dat Juli als rijk aan regen wordt gekenschetst. Augustus is re genachtig en koel, maar voor deze maand voegt Faeb er den betrekkelijken troost hij, dat het „misschien niet in die mate als in Augustus van het vorige jaar" zal zijn en September laat zich goed aanzien droog en vrij warm. Om weer tot de eerstvolgende dagen terug te keeren, melden wij nog dat hij voor deze week 1012 Juni afnemende regens voor spelt en dat juist 10—12 Juni de regens pas zijn begonnen, en eer toe-dan afnemen. Het beste is niet al te veel met die voorspellingen te rekenen. Nu de Kieswet in verhand met het Per soneel genoemd is, spreken wij den ernstigen wensch uit dat alle antirevolutionaire Kamerleden zullen waken tegen de wille keur die alle censuskiesrecht aankleeft en nu al gedurende zoovele jaren de toestanden heeft vergiftigd. Wie zich maar eenigszins onder het Kiezerevolk beweegt, die stuit herhaaldelijk en telkens weer op het onrecht dat A. het kiesrecht heeft en B. niet, dewijl de woning van B. door de schatters vijf cent minder huurwaarde is waardig gekeurd dan die van A. Het onrecht dat zelfs de man die de meeste huur betaalt, geen kiezer werd, en wie de minste huur beta ilt het niet is. Nu kan de wet niet in alle onbillijkheden voorzien. Dat is waar. Doch waar het gevaar bestaat dat. het Census-kiesrecht bestendigd wordt, daar zij men vooizichtig dat men op die voorwaarden het kiesrecht niet al te grif aanvaarde. Een conservatieve wetgever, een partij dige sshattingscommissie, het aantal kinde ren, een onvoldoende huurwaarde kunnen hier duizenden Hinken mannen voor langen tijd het kiesrecht onthouden. Het moet eenvoudig onmogelijk zijn dat nu nog één man die belang stelt in de publieke zaak, wordt of blijft uitgesloten van het kiesrecht. Laten onze Kamerleden dus hij het onderzoek van de wet op het Personeel met deze Kiesrechtoverweging rekening houden. Niet om daarmee te erkennen dat Kies recht en Personeele belasting Siameesche tweelingen zonden zijn. Maar dewijl de Regeering en de politieke toestand er toe dringen. Arrondissements-Eechtbank te Middelburg Gisteren Dinsdag zijn veroordeeld wegens mishandeling Abr. den E., 19 j., dienst knecht, Axel, en J. M. M., 23 j., werk vrouw, IJzendijke, beiden tot 14 d. gev. straf, en H. v. E., 18 j., smidsknecht, Domburg, tot f5 b. s. 5 d. h.; vernieling A. v. d. H., 34 j., straatma ker, Sluis, tot f 8 b. b. 8 d. h., en P. S., 43 j., werkman Grauw, tot f 3 b. s. 3 d.h vernielingwederspannigheid en mishan deling van een ambtenaar: J. F. v. P., 21 j., werkman. Sluis, tot 3 m. gev. straf overtreding der drankwet en mishande ling van een ambtenaarL. K., 23 j., ar beider, Serooskerke (W.) tot f3 b. s. 3d. b. en 1 m. gev. straf en wederspannigheid L. G., 18 j., koop man, en J. G., 26 j., werkman, beiden Domburg, ieder tot 7 d. gev. straf, eerst genoemde bovendien wegens overtreding der drankwet tot f3 b. s. 3 d. h. Allen in de kosten. VrijgesprokenE. d. S., 18 j., veld- arbeidster, Axel, beklaagd van diefstal P. S„ 17 j., landbouwer, Axel, beklaagd van mishandeling, en C. H., 20 j., land- houwer, Wachtebeke (België), beklaagd van mishandeling van een dier. Het Amsterdamsche gerechtshof be handelde in hooger beroep de zaak van de tot levenslange gevangenisstraf veroor deelden Koelman en Henriëtte Momber inzake den moord te Bussum op een 12- jarig meisje. De ambtenaar van het openbaar minis terie eischte 4 jaar voor Henriette Mom ber en levenslang voorJKoelman. De mede plichtigheid van H. Momber aan den moord achtte de ambtenaar niet bewezen. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben, met ingang van 1 Juli a.s., op diens verzoek, eervol ontslag verleend aan den heer C. L. M. Lambrechtsen, als Ingenieur van den Prov. ."Waterstaat, en in diens plaats (standplaats Goes) benoemd den heer C. C. Cooinans, thans Opzichter der le klasse te Colijnsplaat. Goss. Dinsdagmorgen kreeg de fami lie V. alhier uit Indië het treurige bericht dat hun zoon bij het sluiten der luiken van het barkschip „Columbus" dat op de reede te Kalbaet geankerd lag en waarop hij hofmeester was, in het ruim gestort en spoedig daarna overleden was. Wolfertsdijk, 12 Juni. Gisteren werd op de hofstele van den landbouwer C. Zuidweg een postduif opgevangen, welke een-blikken bandje aan den linkerpoot heeft waarop gemerkt staat S 94 P 116. Rechthebbenden kunnen hem aldaar be komen. Terneuzen. Bij de gisteren gehou den gemeenteraadsverkiezing, vacature Nele mans werden uitgebracht 355 geldige stem men. Hiervan bekwamen de heeren A. C. Grenu (lib.) 149, J. van Herp (antirev.) 114 en Kelijn(lib.) 70, zoodat herstemming noodig is tnsschen beide eerstgenoemden. Maandag-avond had te Middelburg een bijeenkomst plaats van gedelegeerden van verschillende vereenigingen van werk lieden van patroons enz., teneinde te over wegen, of oprichting van een Raad van Arbeid voorgenoemde gemeente wensche- lijk en mogelijk is. Het initiatief tot die bijeenkomst ging uit van het bestuur der afd. Middelburg van de „Vereeniging tot bevordering van Fabrieks-en Handswerks-Nijverheid." Het plan bleek de sympathie van alle aanwe zigen weg te dragen, zoodat allen zich tot medewerking voorloopig bereid verklaar den. Aan eene commissie van vijf personen (2 uit de patroons, 2 uit de werklieden en 1 particulier) is het ontwerpen van statu ten opgedragen. Dinteloord. Maandag werd alhier gehouden de gewone jaarlij ksche paarden markt. Aangevoerd werden circa 400 stuks. De handel was levendig. Prijzen der luxe paarden f450 tot f700. Werkpaarden f 250 tot f 450. Een eenjarig paard werd verkocht voor f210 terwijl voor een paard, dat niet te koop bleek te zijn te vergeefs f 800 werd geboden. Dinteloord. Omtrent den stand der veldvruchten valt het volgende te melden: De wintergranen als tarwe en gerst be loven eene matige opbrengst. De zomer gewassen daarentegen geven hoop op een goeden oogst; haver, vlas, aardappelen, karwij staan uitmuntendsuikerbieten staan goed, doch behben regen en zonne schijn noodig, wijl ze wat laat zijn. Gras en klaver is er in overvloed. Erwten en Paardenboonen zijn den bloeitijd nog niet voorbij. Mocht die gunstig zijn dan kan ook ia dit opzicht de landbouwer meer dan tevreden zijn. Te Amsterdam is de vorige maand eene vereeniging van chr. boek handelaren opgericht onder den naam van „Theophilus." Doel is, de handhaving, bevordering en verheffing van de rechten en belangen van den chr. boekh. op stoffelijk, maat schappelijk en zedelijk gebied. Dinsdag had op de sloep „Koningin Wilhelmina" een treurig ongeval plaats. Er werd gecommandeerd „2 reven in het zeil" daarmede bezig zijnde, moest „de dirk" opgehaald worden. Door het over komen van een stuk wrier brak „de dirk" en viel de boegspriet naar beneden en de matroos Van der Steen werd zoodanig getroffen, dat hetlichaam geheel doormid den brak. Het hoofd met het bovenlichaam lag plat tuBschen de beenen. Na 15 uren lijdens is de ongelukkige bezweken. Te Hillegom heeft men een hond moeten doodschieten, die sinds acht dagen op het graf van zijn meester verbleef; het trouwe dier was van die plaats niet te verwijderen en liet toegediend voedsel on aangeroerd

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1895 | | pagina 1