KERKNIEUWS. RECHTSZAKEN. GEMENGDE BERICHTEN. Opzicht van willekeur afhamkelijk is. Hier worden, geheel in strijd met de beginselen in ons strafrecht, gegijzelden met gevange nen over één kam geschoren. Dit is zeer onjuist. En wat de gegijzelden van het Wetboek van Strafvordering betreft, hun mag, evenmin als de tot civielen lijfdwang veroordeelden iets van hunne correspon dentie onthouden worden. De commissie stelt derhalve voor: lo. den minister van justitie dank te zeggen voor de door hem verstrekte in lichtingen, 2o. den minister in overweging te geven aan de ambtenaren van het openbare ministerie op te dragen, in geval van gijze ling van een onwilligen getuige door ge paste maatregelen voortdurend bekend te blijven met het gevolz, hetwelk de gijze ling op den getuige heeft, en te zorgen dat deze ontslagen worde, zoodra hij door het afleggen van getuigenis aan zijne ver plichting heeft voldaan 3o. den minister in overweging te ge ven de huishoudelijke reglementen, be doeld in art. 22 Wetboek van Strafrecht, aan een bijzonder onderzoek te onderwer pen met betrekking tot die „gevangenen", die noch tot straf zijn veroordeeld noch preventief in hechtenis zijn, en zulks in het bijzonder met het oog op art. 4 der wet van 14 April 1886 (Staatsblad no. 62). Ned. Herv. Kerk. Zestal te Zierikzee J. C. Benit te Pnr- merend, A. Bruining te Krommenie, J. H. Lamping te Naaldwijk, P. C. A. Pante- koek te Bovencarspel, J. E. Schroder te Apeldoorn (em.) en A. Wunder te Noord- gouwe. Aangenomen naar Westkapelle door dhr| W. C. Mense eand. te Bennekom. Bedankt voor Kattendijke, 's Heerenhoek en 'sHeer Hendrikskin leren door E. Gr. J. Bal, cand. te Rotterdam voor Nieu- werkerk aan den IJsel door ds. P. Bokma te Bruinisse; voor Ovezand door dhr. F. C. v. d. Plassche cand. te Utrecht. Wilhelminadorp. In de namiddag godsdienstoefening van gisteren hadden wij eene aandoenlijke ure. Onze beminde leeraar ds. L. Ingelse L. W. Zoon, nam na een ruim drie jarigen niet ongezegenden arbeid onder ons, afscheid van de gemeente naar aanleiding van Handelingen 20 32. Eene groote schaar van hier en elders vulde het kerkgebouw, en menige traan van aandoe- nig getuigde dat de liefdeband tusschen leeraar en gemeente maar al te vroeg werd losgemaakt. Na het uitspreken van den zegen nam de consulent ds. C. R. v. Lelyveld uit Goes, het woord om den scheidenden leeraar namens de gemeente Gods zegen toe te bidden en de gemeente stemde staande hiermede in door het zingen van Ps. 121 vers 4. Onder de aanwezigen in het kerkgebouw merkten wij op de heeren predikanten Giltay, Yun Koetsveld, Meloen en Yan Lelyveld. Stelle de Heere onzen leeraar en vriend ook in zijne nieuwe standplaats ten zegen! Zaterdag behandelde de arr. rechtbank te Middelbnrg de zaak tegen M. Z., oud 25 jaar, wonende te Nieuwdorp, gedeti neerd te Middelburg ter zake van in April jl. gepleegde verschillende kippendiefstal len in de gemeenten 's HeerArendskerke en Heinkenszand. Uit de verklaringen der getuigen bleek vat Z. in den nacht van 14 April op de hoeve van Huiszoon te Nieuwdorp 5 kip pen 1 haan en bij D. v. de Berge aldaar vermoedelijk een kippenmand heeft weg genomen. Beklaagde bekende beide diefstallen. Ook de landbouwer Van Eijkeren te Heinkenszand vermiste in April kippen van welke bekl. zegt er eenige gestolen te hebben. Bekl. zegt tot de diefstallen te zijn ge komen, deswijl hij niets verdienen kon. De ambtenaar van het O. M. brengt een woord van hulde aan de politie die deze diefstallen ontdekte en wijst op het ver leden van dezen beklaagde, die ondanks zijn jeugdigen leeftijd al ïuim vier jaar wegens diefstal in de gevangenis doorbracht en nog een paar jaar te goed heeft, en dat een zoo gezonde en sterke man als deze die werken kon, doch liever in luiheid en dronkenschap leett. Het O. M. acht de feiten wettig en over tuigend bewezen en vordert zes jaar ge vangenisstraf met de gewone mindering. De verdediger, mr. W. Dicke, pleitte vrijspraak en ontslag van rechtsvervolging. Uitspraak 21 Juni. De rechtbank behandelde ook de zaak tegen P. S. ond 28 jaar, broodbakker en koopman te Ellewoutsdijk, beklaagd van bedriegelijke verkorting der rechten van schuldeischers. Hij had namelyk aan zijn curator op 22 Febr. opgegeven slechts eenige centen in kas te hebben, later bleek dat dit minstens f 20 was. Ook verzuimde hij 15 kistjessigaren op te geven die hij in zijn woning onder den oven had verstopt. Een en ander werd verklaard door ge tuige mr. Dicke, die neg mededeelde dat bekl. tijdens zijn faillissement ziek was en zenuwachtig en dat het failleeren aan die ziekte en aan achteruitgang te wijten was. Beklaagde verzekerde dat de achterhouding der sigaren onopzettelijk was geschied. 'De ambtenaar van het O. M. achtte de kwade trouw bij beide fetten aanwezig en vorderde 6 maanden gevangenisstraf. Uitspraak 21 Juni. Bij bevelschrift der arrondissements rechtbank te Middelburg is naar dejopenbare terechtzitting dier rechtbank verwezen P. J. oud 37 jaren, koopman en herber gier te Wolfaartsdijk, gedetineerd te Mid delburg, ter zake: dat hij te VYolfaartsdijk, koopman zijnde en bij vonnis dezer recht bank van 8 April jl. in staat van faillisse ment verklaard, ter bedriegelijke verkor- ing van de rechten zijner schuld eischers, goederen aan den boedel heeft onttrokken, door aan den Curator in zijn faillissement, toen deze zich op 9 April 11. in de woning van hem, beklaagde, te Wolfaartsdijk be vond, ter beschrijving van diens boedel, te verklaren, dat bij geene andere goederen bezat dan zich dertijds aldaar in zijne wo ning bevonden, ofschoon hij eenige dagen te voren in Maart jl. vanuit zijn woning naar Zierikzee had doen vervoeren tal van goederen, tot zijn boedel behoorende en omschreven in bovenbedoeld bevelschrift, of althans, dat hij, beklaagde, voor zooverre die goederen moesten strekken tot betaling van schuld aan zijn vader, daardoor dien schuldeischer heeft bevoordeeld op een tijd stip, waarop hij wist, dat het faillissement niet kon worden voorkomen, en zulks ter bedriegelijke verkorting van de rechten zijner overige schuldeischers. Aan den beklaagde is de hear mr. G. J. Bisschop, advocaat te Middelburg, ambts halve als verdediger toegevoegd. lerseke. Ofschoon tegen lage prijzen schijnt de handel in zaaioesters (oud goed) geëindigd te zijn. Laatsten beursdag was geen aanbod. Buiten de beurs is nog een partijtje 46 cM. a f 4,25 verkocht. Veel is de vorige maand nog verhandeld en de rest door kweekers zelf gezaaid. Aangegroeid nieuw afsteeksel is nog niet op de beurs vertoond. Toch is de vorige week een partij (centsgrootte) tegen fl,10 geleverd. Het mosselzaad in de kweekbakkcn op het Noorden ontdekt is de laatste dagen der vorige week door den N. O. storm veel verslagen. De groei der oesters op den grond en in de bakken is prachtig, üp de pannen iets min Ier. Yeel, zeer veel pannen zijn tot doorgroeien op de pereeelen gebracht en in de vloeiputten gehouden. Nieuw gekalkte pannen zullen er waarschijnlijk weinig te water gebracht worden. Indien de voorspellingen van Falb ook de volgende dagen dezer maand falen, wacht men een vroegtijdigen broedval. Door enkelen worden reeds schelpen op de natuurperceelen gezaaid. Warmte toch bevordert den groei en ook de vroege rijpheid der zaadoesters. Krabbendijke. Zaterdagnacht zijn hier in deze gemeente naar men gist door eenige jongelui verschillende baldadigheden uitgevoerd. Bij den landbouwer v. G. op de Armenhoeve hebben zij de weide open gedaan zoodat de paarden er uit liepen, en eerst Zondagmorgen gevonden werden, na in verscheidene tuinen veel schade te hebben aangericht. Verder hebben de jon gelui verscheidene hekken en dammen ge broken en versperd, enz. De zaak is in handen der politie; slage die er in de daders van dergelijke laagheden spoedig te vinden. Vlissingen. De NederlandscheLoods- schoener N. 15 schipper L. Engels, kwam gisterenmiddag met belangrijke averij aan het voorschip op de haven. Genoemd vaar tuig was Zaterdagnacht op de hoogte van de Wandelaar tijdens zware mist door de Rhijnlandeen der booten van de Red-Star. Line aangevaren. Het stoomschip is toen aldaar ten ankei gekomen en passeerde hier ongeveer 5 uur. Geen persoonlijke ongelukken. Heinkenszand. Bij den landbouwer Boonman is eene koe moeten afgemaakt worden tengevofge van een kalfziekte. Bij de landbouwster deWed.Boonman doet zich de bijzonderheid voor dat er van de tachtig kiekens die ze heeft negen en zeventig wit van kleur zijn. De vorige week zijn zijn hier verschil lende personen begonnen met aardappelen rooiende opbrengst is bevredigend. Te Oudelande deed zich verleden week de volgende aardigheid voor Een inwoner dier plaats viel het voor recht te beurt zijn huisgezin met een telg te zien vermeerderen. De vader was even wel daarover niet erg gesticht en om nu zijne ontevredenheid te kennen te ge ven nam hij zich voor geene aangifte van de geboorte bij den Ambtenaar van den Burg. Stand te doen. Hoe men ook praatte de man bleef bij zijn eenmaal opgevat voornemen. Maar wat gebeurt Deze geschiedenis komt den Burgemeester ter oore en deze begeeft zich naar de woning van den gelukkigen vader, en tracht hem tot andere gedachten te brengen door te wijzen op de moeite en de kosten die hij zich daardoor op den hals zal jagen. Niet vóórdat de Burgervader nog een ge- ruimen tijd met hem had gesproken en hem genoegzaam overtuigd had dat dit niets tot de zaak af- of toe kon doen besloot hij dan toch maar zijn kind in de geboorteregisters van dan Burg. Stand te doen inschrij ven. Als de hooimaand dezen zomer niet tevens regenmaand is, zooals helaas wel eens gebeurt, dan belooft de hooioogst in Zeeland goed te zullen zijn, be er dan in het afgeloopen jaar ten minste. Overal is overvloed van gras in de weiden en bij de verpachting van het op de bermen en taluds en in de sboten van de spoorweg- lijn Rozendaal—Vlissingen uitgewassen gras was de opbrengst dan ook ruim f 200 minder dan in 1894. Nisse. Dezer dagen kwam de be kende L. de F., die reeds vroeger wegens oplichterij straf opliep, bij eenige landbou wers alhier, voorgeven M. M. van Axel te zijn om eenige veulens aan te koopen, en zelfs den enormen prijs van f 200 besteden onder handteekening als waar borg. Daar hij van achteren gezien geen koopman bleek te zijn, en het hem alleen te doen was om zijn leege maag goed te doen bij de boeren, is de politie er mede in ken nis gesteld die een onderzoek heeft in gesteld. Wanneer men de vergulde lijsten van spiegels en schilderijen schoon wil maken, kan men dit uitstekend doen, door de lijsten met een ui af te wry ven. Men doopt de ui in een weinig zuiveren geest van salmiak en wrijft er de lijsten vlug mee af. Vooral moet men zorg dragen, de lijst niet al te nat te maken. Wrijft men daarna de lijst met een flanellen lapje volkomen droog, dan heeft men zijn doel bereikt, zonder dat het goud ook maar eenigszins is opgelost. Ter beschikking van die Lombok strijders, welke het gemis van een hun ner ledematen te betreuren hebben, zyn kunstarmen en beenen gesteld, ten laste van het ministerie van oorlog en van het Nationaal Fonds. Met ingang van 16 Juni a. s. is be noemd tot brieven- telegrambesteller te Bokstel de heer J. D. van der Graaff geb. te Scherpenisse, thans als zoodanig inlunctie te Oud-Gastel (N. B.) Geen wratten meer! Van de jonge takjes der gele wilgen schaaft men de binnenste (witte) bast, weekt de verkregen spanen in sterke azijn en bindt die eiken dag versch ongeveer acht dagen lang op de wratze verdwijnt dan voor altijd. Ook kan men de wrat met regenwater wasschen, dat op de stomp van een afge houwen eik staat. Dit een korten tijd volgehouden is ook een afdoend middel. Een kind te Hoogwoud speelde met een geverfden rammelaar en stak dit voor werp af en toe in den mond. Een paar dagen daarna was het kind docd, hoogst waarschijnlijk tengevolge van de vergif tige bestanddeelen in de verf. Te Wageningen zijn Vrijdagnacht twee landbouwwoniugeu afgebrand. Een meisje van 9 jaar is daarbij omgekomen de an deren hebben met moeite het vuur kunnen ontvluchten. Nog een ander kind bekwam zeer ernstige brandwonden. 24 millioen peseta's circa 12.000.000 gulden voorwaar geen kleinigheid En dat werd zoo in eens van de maat schappij „Nederland" te Amsterdam gevorderd. Welke was de quaestie Zooals bekend is, moest de „Conrad", een der booten der maatschappij, de Spaan- sche haven Carthagena aandoen. De boot had een ongeval op reis gehad en moest repareeren. De „Koningin-Regentes", die na eenige dagen volgde, kreeg bevel ook Carthagena aan te doen en aldaar de pas sagiers van de „Conrad" over te nemen. Zulks geschiedde dan ook. De „Koningin- Regentes" kwam te Carthagena, maar zij was zwaar bevracht met tabak. Tabak is in Spanje aan zware belasting onderworpen die zoowel den invoer als den uitvoer ^be treft. Een berekening van invoer werd op gemaakt, evenzoo van uitvoern. b. van tabak die nooit het schip verlaten had en men kwam tot de niet onbelangrijke som van 24 millioen peteta's. De gezagvoerder had zooveel geld niet in zyn portemonnaie en ook niet aan boord. De Spaansche douanen waren evenwel zoo welwillend het stoomschip te laten ver trekken, indien drie bekende Carthageners zich borg stelden. De gezagvoerder der „Koningin-Regentes" had daartegen be zwaar, want door borg te stellen erkende men schuld. Er werd getelegrafeerd naar Madrid, naar Den Haag en per slot van rekening liet men de vordering der 24 millioen varen en kon de „Koningin-Regen tes" zonder eenige betaling rustig en wel vertrekken. Jammer voor de Spaansche schatkist, die het zoo goed gebruiken kan Gezonde en zieke kippen. De zekerste kenteekenen, dat een kip gezond is, zijn: gladdeen glanzende veeren; levendig roode kam, die alleen bij 't ruien en in tijd van broedsckheid wat bleeker mag zijn, even eens de lellen; heldere levendige oogen; opgewektheid van natuur; gezelligheid jegens de andere kippen; goede eetlust. Ziekte kenmerkt zich daarentegen: de veeren worden ruig en glansloos de kam wordt bleek, 't oog dof, zondert zich van de andere af, zoekt verscholen hoekjes op en eet niet. Meestentijds heeft 't dier grooten dorst en wordt door de andere kippen vervolgd, want medelijden kent dat goedje niet. Bemerkt men aan de kip bovengenoemde verschijnselen van ongesteldheid, dan geve men haar licht, doch voedzaam voeder, met wat zout er doorheen, als drinken 8taalhoudend water. Een paar malen per dag steekt men haar peperkorrels met wat boter er om heen in den snavel. In de meeste gevallen komt 't dier dan weer bij, of een bepaalde ziekte met de eigen aardige kenmerken daarvan komt voor den dag. -Er zullen zeven van de op Lombok op den vijand veroverde bronzen kanon nen naar Nederland worden verzonden. Deze zending geschiedt ingevolge eea opdracht van den minister van koloniën. Uit deze kanonnen, die te zamen 350 K.G. wegen, zal het eereteeken worden uitgereikt aan hen, die aan de LomOok- expeditie hebben deelgenomen. Nog dertig op den vijand veroverde kanonnen en ka nonnetjes worden verdeeld tusschen het museum te Batavia en de musea in Ne derland. Een soldaat-vrij williger bij het 6e regiment infanterie te Breda, baron v. U., maakte zich in de kazerne aldaar aan diefstal van verschillende paren schoenen schuldig, teneinde zoodoende aan kermis geld te komen. Zijne arrestatie geschiedde onder wanhopig verzet en veroordeeling door den krijgsraad is natuurlijk het slot. Door eenige dronken polderjongens werd de burgemeester van Assendelft, de heer K. Cz. de Boer, die op eene fiets naar het dorp reed, aangehouden en be- leedigd. Niettegenstaande de burgemeester zich bekend maakte, wierpen zij de fiets in de sloot, en kozen eerst het hazenpad, toen eenige ingezetenen kwamen toeschieten. Het volgende voor den betrokken loteling onaangenaam geval heeft zich in de provincie Noord-Holland voorgedaan. Den door hem gestelden plaatsvervanger scheen het niet in dienst te bevallen, en deze wist te deserteeren. Dit geschiedde binnen één jaar na zijn inlijving, zoodat een nieuwe plaatsvervanger moest worden gesteld. Deze kon zich er beter in schik ken en vervulde zijn militaire diensten goed. Intusschen was de deserteur weer in han den van de militaire overheid gevallen en weer in de sterkte gebracht. De 2e plaats vervanger werd ontslagen. Nu evenwel is de le plaatsvervanger weer gedeserteerd omdat thans echter één jaar na de eerste inly ving is verstreken, behoeft geen nieuwe plaatsvervanger te worden gesteld. Daar staat tegenover, dat voor den op volgenden broeder van den loteling thans het recht van vrijstelling wegens broeders dienst is vervallen, omdat zijne 2 plaats vervangers te kort hebben gediend. (Hbl.) R. Gedicht om van buiten geleerd te wor den door hen die de letter R niet kunnen uitspreken. BEG KV. Ruisch, reine regen ruisch, roer ritselende spranken, Besproei, verkwik, versterk haar dor ge worden korst; Rijs, Oostersch morgendauw verwarm der treurgen borst, Dringt, troeteldropjes, dringt door glinste rende ranken. Stroom, zilvren regenstroom, verfrisch vermoeide kranken, Drink, kleurig roosje, drink, verzadig gragen dorst Ranonkel, afrikaan, door droogte zwart bemorst, Wordt sierelijk verfraaid door reinigende dranken. Bruis, warme regen, bruis, roep gras, roep akkergraan Pronk, roemrijk druifgewas, stort rijke lijker traan, Vervroolyk harten der verlangende aarde lingen. Waar dorre droo'tef heerscht, waar regen J*1 wordt ojübeerdj- Daar treurt groen lommer, daar wordt geur'ge groei verteerd. Ruisch, heldre regen, ruisch, waar dartle lamm'ren springen. Hoe men het schoolverzuim in Su riname bestrijdt! Door de politie te Paramaribo zijn in het afgeloopen jaar 400 schoolkinderen, die zich gedurende de schooluren op straat bevonden, aangehouden en naar school gebracht. Om dit middel nog meer doel treffend te maken, heeft de inspecteur van het onderwijs aldaar aan den gouverneur in overweging gegeven een tweetal be ambten van politie speciaal te belasten met het doeu van onderzoek naar de redenen van het schoolverzuim. Een koopman te Heerenveen kreeg een puistje op den neus, dat hij toevallig openkrabde en daarna het bloed met zijn zakdoek afveegde. De neus begon dade lijk op te zwellen en daarna het geheele hoofd. Hij werd door drie doctoren onder zocht, die bloedvergiftiging constateerden. De patiënt is bedenkelijk. Kapitein Clavijo is gisterenmorgen gefusilleerd wegens den moordaanslag op den kapitein-generaal van Madrid. Des nachts om 2 unr werd hem medegedeeld, dat de regeering het vonnis van den krijgsraad had bekrachtigd. Hij bleef zeer kalm, schreef een afscheidsbrief aan zijn verloofde, ontving nog bezoek van twee zijner neven, tegenover wie hij de hoop uitdrukte, dat de kapitein-generaal van zijne wonden zon herstellen. De terechtstelling had buiten de stad plaats. Bij het eerste salvo van het execu tie-peloton viel de kapitein, door drie ko gels in het hoofd getroffendaar hij nog leefde, werd hem door een soldaat het genadeschot gegeven. Vervolgens defileer den de troepen voorbij het lijk van den ongelukkig en ofiïcier. Donderdagmorgen in de vroegte wer den de bewoners van Florence uit hun slaap opgeschrikt door een hevigen aard schok, gevolgd door verscheidene lichtere schokken en trillingen van den bodem. Een onbeschrijfelijke paniek volgde, de bewoners ontvluchtten gillende hunne huizen en zochten redding op de pleinen, waar zij den geheelen dag kampeerden.' Voor zoover bekend, werd geen schade aangericht. Een treurig ongeluk gebeurde dezer dagen in de natuurlijke zwavelbaden van Nero, die hun oorsprong hebben in een vulkanische grot bij Pozzuoli. Eene Ru- meensche dame, die een bad nam, waagde zich te dicht bij de heete bron in het binnenste der grot. Door de verschillende zwaveldampen bevangen, viel zij in het kokende water. Op haar jammerkreten snelde de badknecht haar te hulp, toch hij viel eveneens in het water en bezweek. De lijken zyn nog niet gevonden. Eene verschrikkelijke wolkbreuk heeft de streek boven het Eyach dal getroffen. Te Balingen, From mem, Lauffen en Durr- wangen zijn te zamen 50 menschen ver dronken en 30 huizen deels ingestort, deels zwaar beschadigd. De bewoners hadden zich reeds te bed begeven, toen de wolkbreuk plaats had. De meeste omgekomenen zijn in hun bed verdronken. Op één plaats vond men het lijk van een vrouw drijven, zij had hare drie kinderen in doodsangst tegen zich aangeklemd. Stukken huisraad en zware buisbalken drijven op den vloed, die hoog door de straten gaat. Het is een ontzet tende verwoesting. Het dorp Kobersdorf in Hongarije is totaal door een overstrooming verwoest. De dyk brak door voor het hooggestegen fel woedende water en in weinige minuten stonden alle huizen onder. Honderd per sonen worden vermist. Men heeft reeds dertig lijken gevonden. De geheele pro vincie Uldenburg, waarin Kobersdorf ligt, is in opschudding. Ook uit Spanje komen nieuwe telegra fische berichten van overstroomingenin het dal van de Oria is ep vele plaat sen de verwoesting ontzettend. Er zijn honderden slachtoffers. Hevige onweersbuien hebben boven Noord- Italic gewoed. In Florence, waar men nog navoelt de ontzetting van de laatste aardbevingen, is de bliksem op verschillen de plaatsen ingeslagen. Een ontzettend ongeluk beeft op het Stintmeer by Riga plaatB gehad. Een zeilboot, waarin zestien personen gezeten waren, sloeg om. Twaalf personen verdron ken, twee mannen en twee vrouwen wer den gered. Een van de vrouwen heeft haar vijf kinderen bij deze ramp verloren. De groote hitte in Amerika. De drukkende hitte te New-York werd eer gisteravond getemperd door hevige onweders, gevolgd door koude. Oostelijke zeewinden, die de temperatuur van 95 tot 45 a 50 graden afkoelden, over een gebied van tien uren landwaarts in. Het binnenland achter het Alleghanygebergte wordt echter nog steeds verschroeid door de bovenma tige hitte. Maandag jl. was het vreeselijk benauwd. Honderden werden door de hitte bevangen en verscheidene personen stierven. Te Philadelphia stierven in vier dagen 21 personen aan zonnesteek. Te New-York 12, te Brooklyn 3, te Pittsburg 4, te Redding 3, te Newark 2, te Washington 4, te Chi cago 4, en te Atlanticcity 1 totaal dus 54. Door het onweder werden in Pennsyl- vanië bovendien 3 personen gedood. Als in het liefelijk Harz-gebergte de sneeuw gesmolten is en de zon de eerste teedere grassprietjes uit den grond heeft te voorschijn getooverd worden de koeien weder voor het eerst na den langen win ter in de weiden gebracht. Deze dag is een feestdag in de Harz-Bteden en wordt door jong en oud gevierd, overal in het romantisch gelegen St. Andreasberg. Tegen 10 uur drijven de herders het vee bij elkander en begeleid door de geheele bevolking, worden de dieren naar eene weide gebracht, waar ze door luie en vroolijke sprongen hunne vreugde over de herkregen vrijheid te kennen geven. Bij elke kudde behooren twee stieren. Om te verhinderen, dat deze het geheele jaar met elkander vechten, moeten zij dit op den eersten dag doen. In het eerste uur van elkander verwijderd gehouden, wor den ze door de herders hoe langer hoe dichter in elkanders nabijheid gebracht en nauwelijks zien zij elkander, of zij rennen op elkaar in, dat men meenen zou, dat hunne koppen moesten splijten. De strijd, voorhoofd tegen voorhoofd, duurt soms wel drie kwartier tusschen de krachtige dieren. Hunne met bloed doorloopen oogen en wijd opengesperde neusgaten geven te kennen, hoe ernstig zij den strijd opvatten. Het publiek is even opgewonden. Wed denschappen worden aangegaan en door vreemdelingen wordt het betreurd, dat er geen totalisator aanwezig is. Eindelijk be ginnen den strijders de krachten te be geven, met een sprong wendt de overwon nene zich af van den strijd, de overwin naar volgt hem en het komt soms nog maals tot een korten kamp, doch de uit slag blijft dezelfde. Het nut van dien strijd is, dat de overwonnene het geheele jaar de meerderheid van den overwinnaar erkent en hem wijselijk uit den wegblijft,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1895 | | pagina 2