NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. Dotidecifag 6 luut. legend^ laargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH m Ho. 104. 1895. VERSCHIJNT PRIJS DER ADVERTENTIËN G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. Gemengde Berichten. r de ne- ïr. Oggel •albendyke, ,N. RN. UITGAVE VAN elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. van 1 5 regels 25 centiedere regel meer 5 cent. Prijs per drie maanden franco p. p 0,95. en Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel Enkele nummers 0,02=. meer 10 cent. STERKE DRANK. De Belgische afscliafferabond „Ligue Antialcoölique" heeft te Brussel weder een vergadering gehouden. Er hing bij die ge legenheid aan den wand der vergaderzaal een graphische voorstelling omtrent het drankverbruik per hoofd der bevolking in eenige landen van Europa, van het jaar 1870 af, dus over de laatste 25jann. Ne derland komt op dien staat niet voor. Voe gen wij er de cijfers van ons land bij, dan zien wij dat die geen fraai figuur maken. Wij vinden het volgende aantal liters per hoofd der bevolking in 1870. 1876. 1886. 1892. België 7.5 10.2 10.— 10.— Nederland 7.4 9,9 9.— 8.9 Frankrijk 4.5 5.4 7.8 8.5 Zweden 10.2 14.— 8.7 7.6 Zwitserland 10.5 6. Engeland 6.6.8 5.5.6 Noorwegen 6.7 2.9 3.1 Aangenomen dat de cijfers juist zijn en op denzelfden grondslag van berekening berusten, dan toonen zij zeer aanmerkelijke verschillen. In Noorwegen en Zweden is in de laatste jaren een belangrijke vermindering van al- coholgebrnik, dank zij vooral der werking van het Gothenburgsche stelsel. In Zwit serland eveneens een veel verbeterde toe stand. In Engeland blijft het drankverbruik on geveer op één hoogte, met een betrekkelijk laag cijfer. Ir. Frankrijk en vooral in België een ontzaglijke vermeerdering van drankgebruik bjjna het dubbele van 1870. En België, ver boven alle andere landen uitstekende, met 13 liter per hoofd der bevolking in 1892, ofschoon ook het bierverbruik daar te lande zoo ontzaglijk groot is. In Nederland eindelijk, na 1870 is het drankgebruik in 6 jaren met ongeveer een derde vermeerderd, maar daarna weder 10 pCt. gedaald, onder de werking der drank wet en wellicht ook van den verhoogden accijns. Ons land neemt echter nog den tweeden rang in, terstond na België, een zeer twijfelachtige eer. Men schrijft de behoefte aan sterken drank vaak toe aan het klimaat. Nu is in ons land het klimaat zeker niet ruwer dan in Engeland en in Noorwegen, en toch is bij ons het drankgebruik aanmerkelijk hooger. Hoeveel millioenen zouden voor nuttige instellingen, als pensioenfondsen, beschik baar komen, wanneer het drankgebruik hier te lande daalde tot het merkwaardig peil van Noorwegen 1 5 Juni '95. De Midd. Crt. schrijft: In het district Goes is een door de anti-revolutionairen gebruikelijk verkiezings blad uitgegeven, waarin verteld woidt dat de tegenwooidige candidaat in een over wegend katholiek district uitgeworpen werd, niet om zijn persoon maar omdat de meerderheid in zijn omgeving katholiek is. Ook dat is eene onwaarheid. Voor die uitwerping zullen wel bjjzonde re redenen zijn geweest, want in hetzelfde district had men geen bezwaar den heer Moes (ook eeu antirevolutionair) en den liberalen heer Van Deinse te herkiezen. Thans wil men in Goes iemand doen kiezen dien men elders niet wil. Nu de stembus gesloten is, helpt weer legging van bovenstaand bericht niet veel, en aan het welslagen der candidatuur Oggel heeft bet zeker geen schade gedaan. Wij willen er echter wel van zeggen dat de Midd. Crt. niet op de hoogte is. De heer Oggel is in Axelland een per sona grata, ook bij de Roomschen. Het verkiezingsno. heeft het zeer juist gezegd: hij is in Hulst nimmer uitgewor pen om zijn persoon. Bij de laatstvorige verkiezing in de va cature Thomaes bood de Roomsche Kies- vereeniging te Hulst zelfs aan hem te candideeren, en zij zou dit gedaan hebben jndien onze vrienden zelveu niet, echter te goeder trouw, een politieke spaak in het wiel gestoken hadden. HH. MM. de Koninginnen brengen thans eenige weken door te Isgl, in de nabijheid van Innsbriick, hoofdstad van Tirol. Bij Kon. Besluit is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan M. Dieleman Wz., als dij kgr.iat'van den Nieuw Othene- polder, provincie Zeeland. lerseke. Raadsvergaderi ng van Vrij dag 31 Mei 's avonds te half 7 uur. Tegenwoordig 9 leden, voorzitter de Burgemeester. De notulen der vorige vergadering wor den zonder aanmerkingen goedgekeurd. Ingekomen zijn: lo. een verzoek van J. J. Kroon, car rousel-houder te Bergen op Zoom, om kwijt schelding eener soin vaa f21.75, zijnde de rest van het verschuldigde staangeld voor 1894, hetwelk in 't geheel f 101,75 be droeg. Adressant heeft vroeger nooit meer dan f 60 betaald. De Raad keurt stilzwijgend goed, dat het nog verschuldigde betaald wordt, en dat de Ontvanger desnoods tot vervolging overgaat. 2o. van het bestuur der Breede Wate ring bew. Isrseke een acte in 2 vond ter teekening, welke acte de voorwaarden be vat waaronder de Br. Wat. van de ge meente den onderhoudsplicht overneemt van den weg over den Breedscben Dijk. Aangaande het in de vorige raadsverga dering geopperde bezwaar, als zouden de dijkgraaf en de ontvanger-griffier het pol derbestuur niet wettig vertegenwoordigen wordt opgemerkt, dat deze personen zjju aangewezen als uitvoerders van alle be sluiten van ingelanden. Ged. Staten hebben daar nooit aanmerking op gemaakt. De heer Spruit releveert, dat krachtens art. 57 van 't Polderreglement de uitvoe ring der besluiten van ingelanden is opge dragen aan het polderbestuur en dit be staat niet uit dijkgraaf eu ontv. griff., maar uit dijkgraaf en gezworenen. Toen spre ker eens als ontv.-griff. van den Molen polder een acte zou helpen passeeren, heeft een rechtsgeleerde hem geadviseerd, dat de acte op bedoelden grond zou vernietigd kunnen worden. De Voorz. durft wel in de zaak berus ten. Aan het hoofd der acte staat„het Bestuur vertegenwoordigd door dijkgraaf en ontv. griff. en daartoe gemachtigd door de vergadering van ingelanden". Als de Raad dit wensekt wil hij gaarne een nader onderzoek instellen, maar waar Ged. Staten tegen dergelijke handelwijze nooit bezwaar hebben gemaakt acht hij dit niet zeer noodig. De schade zou bovendien aan de zijde van het polderbestuur zijn. De heer Spruit wil ook wel in de zaak berusten, doch wijst er nog op, dat Ged. St. wel de besluiten van ingelanden goed keuren moeten maar niet de acte die er uit voortvloeien. Deze komen niet in hun handen. Met algem. st. wordt besloten de acte ongewijzigd te teekenen. 3o. is ingekomen een verzoek van de districts-commissie van het Fonds voor den gewapenden dienst tot het honden eener collecte langs de huizen. Daar uit Indië een groot getal verminkten te wachten is, zou de commissie gaarne de medewerking der godsdienstleeraren verzocht zien. De Voorz. zal de godsdienstleeraren tot een aanbeveling der collecte uitnoodigen. Daarna worden tot leden van het stem bureau voor 5 Juni benoemd de beeren Sauer en Spruit en tot ambtenaar van den burgerlijken stand de heer Geill, die verklaart de benoeming aan te nemen. Van het Algem. Armbestuur is ingeko men een verzoek om af- en overschrijving en bijvoeging van een nieuwen post op de begrooting var. 1894 en een staat van aanbeveling voor de benoeming van een lid van het Bestuur. Aan het verzoek wordt met algem. st. voldaan en van de voorgedragen heeren J. C. van der Burght en J. de Schipper (de laatste geen raadslid) wordt de heer de Schipper met 6 st. benoemd. Daarna wordt de vergadering gesloten Blijkens de nieuwe instructie op de werving voor bet korps mariniers, zijn de handgelden voor rocruten vastgesteld als volgt: Voor verbintenissen voor 6 jaar van reeruten boven de 18 doch beneden de 19 jaren f 120, idem boven de 19 doch beneden de 34 jaren f 140idem boven de 34 doch beneden de 40 jaren oud Vo van het bedrag van f 140 voor ieder jaar dat tot het volbrengen van het 40ste levens jaar nog verloopen moetbij 8-jarige ver bintenis van jongelingen boven de 17 doch beneden de 18 jaren f100, idem boven de 16 doch beneden de 17 jaren f80. Het minimum der lengte is 1.56, voor tamboer of pijper 1.5 M. 1 De nieuwe kieswet is bij het depar tement van binnenlandsche zaken van den Raad van State terug ontvangen. Door den minister van finanoiën zijn bij de administratie der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, met ingang van 15 Juni a., ver-plaatstde verificateur 3e categorie J. L. P. Overvoorde van Vlis- singen (haven) naar Rotterdam de kommies- verificateur 2e categorie W. C. Heleenders van Middelburg naar Rotterdam en die der 3e categorie J. H. L. Versteeg van Brouwershaven naar Middelburg. Voorts is benoemd tot kommies-verificateur 3e categorie te Vlissingen (haven) C. den Braber, thans komm. 3e kl. te Roosendaal, en tot koram.-verif. 3e categorie "te Brou wershaven H. J. de Ruijter, thans kommies 3e klasse te Schiedam. Door de geneeskundige staatscom missie te Groningen is bevorderd tot arts de heer C. E. Plagge, cand.-arts, geboren te Domburg. De kapt. A. Breeman, van het 3e reg., is benoemd tot kapitein van speciale diensten te Middelburg. De commies der telegraphie 2e kl. W. P. Zeilmaker van Leeuwarden is, onder intrekking zijner verplaatsing naar Middelburg, naar Sneek verplaatst en de commies der telegraphie 3e kl. P. Witsen Elias van Sneek naar Middelburg. De brievengaarster A. Hoffman te Haam stede is met 1 Juli a. eervol ontslagen. Vlissingen, 1 Juni 1895. Een blik op den Gevangentoren en in de OudheidsKamer. Dat Vlissingen in de laatste jaren veel verandering heeft ondergaan, zal ieder, die het vroeger gekend heeft, moeten toe stemmen. Het was door zijn wallen, als in een nauw keurslijf zoodanig opgesloten, dat van uitbreiding der stad geen sprake kon zijn. Doch ziet, nauwelgks heeft men de wallen geslecht, of de stad heeft zich zoodanig uitgebreid, dat zij, die in jaren hier niet geweest zijn, zich zeiven afvra gen „is dit Vlissingen Doch het heeft niet alleen veel uitbreiding ondergaan, maar ook veel verfraaiing. Onaanzienlijke huizen zijn door fraaie gebouwen ver vangen, en de aloude bekende Westdijk, waar men weleer de zee in haar woede niet kon gadeslaan, zonder met slijk en modder te worden bezoedeld, is geworden een schoone wandelweg, waarop Vlissingen mag roemen, een boulevard, waarop het standbeeld van den zeeheld De Ruyter is geplaatst, maar waarlangs ook fraaie gebou wen verrezen zijn en die voert naar de badplaats, met haar prachtig Hotel des Bains en haar schoone villa's. Op onzen weg daarheen passeeren wij een oud mo numentaal gebouw, vroeger door niemand bijna bekeken, doch in den laatsten tijd veel besproken. Het is de oude Gevangen toren. Ook hij ziet er ganscli anders uit dan weleervroeger onaanzienlijk, als het ware éen steenenmassa, nu veranderd, ge. re8taureerd in den stijl der zeventiende eeuw. Moge het spreekwoord luiden: alle veranderingen zijn geen verbeteringen, op hem past dit in geene-i deele. Neen, met zijn antieke deuren, en kleine vensters met deurtjes, zijn kauteelwerk enz. ziet hij er zeer aantrekkelijk uit, bekoort het oog van ieder, die hem nadert, en noodigt uit om er een k ,kje in te gaan nemen. Wij willen dit niet nalaten en dalen langs een steenen trap naar het plateau voor den toren en treden door de zware deuren in de eerste verdiepingook hier is alles anders geworden, want kanonnen, noch kruit zijn meer te vinden de oude schietgaten zijn verdwenen, en alles heeft plaats gemaakt voor eene taverne, die voorzeker druk bezoek zal hebben, daar zij keurig netjes is ingericht. Langs een trap, die de oudheid van den toren ver raadt door zijn nauwe afmetingen, komt men op de tweede verdieping, die uit haar vijf ramen, die er een helder licht in werpen, een riant zee- en landgezicht oplevert. Doch het voornaamste van deze zaal is dat zij voor Oudheidskamer is in gericht. Hier in dezen antieken toren is zulk een kamer immers zoo geheel op haar plaats. Smaakvol zijn de vaandels, die weleer mede op het raadhuis waren, in den koe pel aangebracht, afgewisseld door de schil den nit de St. Jacobskerk, zoo welwillend door het kerkbestuur in bruikleen aan de gemeente afgestaan. In de nissen, dicht, bij de raampjes, vindt men schoone schilderijen en plaat werk, alles op de stad betrekking heb bende.. Voorts treft men er een vi'rine aan met voorwerpen, op den Admiraal de Ruijter betrekking hebbende, een ander, waarin fraaie oude gildeboeken en oor konden liggen, en een ander, die ons her innert aan de Koningir.nenfeesten. Wij zien daar de handteekeningen van onze bemin de Koninginnen Wilhelmina en Emma, maar ook die van haar doorluchtig voor geslacht, een Prins Willem I, een Manrits, van een Marnix van St. Aldegonde, enz. enz. Op een andere plaats zien wij hand- tec keningen van Margaretka van Parma en Alva enz. Voor twee vitrines met zilveren en koperen gedenk- en gilde- penningen een groote vitrine met plaat werk, oude gezichten op de stadvier kleine vitrines, éen bevattende de geschrif ten van wijlen den heer W. van der Os, een ander met die van Bellamy, voorts een met portretten er. brieven van Elisa beth Wolff en Aagje Deken, en ook een met het portret en verschillende geschrif ten van A. Ruisch. Voorts zijn de wanden van deze zaal nog versierd met verschillend plaatwerk en prijken er in muurtegels liildering de beeltenissen van Manrits en van Frederik Hendrik. Kortom, het geheel maakt een uitste kenden indruk, en Vlissingen mag trotsch zij n zulk een inrichting te bezitten. Wij vêrlaten dit lokaal om langs de trap nog even een kijkje te nemen op het plateau van den toren. Verrukkelijk is aldaar het uitzicht; het landzicht wed ijvert met het zeezicht. We herinneren ons bij al dat schoons het lied van Ruisch „Vloei kabblend voort langs Zeelands vrueht- (bre stranden, O, Scheldestroom, die Walchrens duin bespaf, Tors vaak den schat van de Oostermorgen- (lande.n, En beuk den wal van de oude Geuzenstad. VI. Crt. Borsele. Tijdens het hevige onweder van 1.1. Zaterdag dat zich boven deze ge meente ontlaste, sloeg de bliksem in het bovenste gedeelte van den mast, van een in de haven alhier liggend tjalkschip, van schipper L. Wagenaar, waarbij dit gedeelte nog al eenige schade bekwam, daar er een stuk uit gerukt werd, van ongeveer een Meter lengte, en eenige centimeters dikte. Het Rijkstelegraaf kantoor te Goes ver zond gedurende de maand Mei 1895 712 telegrammen, ontving 700, over- 'genomen en verder geseind werden 319, totaal 1737 telegrammen. Ont Ver Kantoren. vangen. zonden. Totaal. Baarland 11 14 li 25 36 Driewegen 8 4 12 Ellewoutsdijk 18 24 42 's Gravenpolder 18 20 38 's Heer Arendskerke 20 15 35 's lieerenhoek 19 29 48 Heinkenszand 17 11 28 Hoedekenskerke 22 16 38 Kloetinge 16 9 25 Nieuwdorp 16 12 28 13 18 31 10 11 21 Wolfertsdijk 24 23 47 Do heer Edo Bergsma, 1ste voorzitter van den Alp. Ned. Wielrijders Bondzal den Zeeuwschen internationalen afstandsrit, MiddelburgGpes v. v., te houden op 2 Augustus, bijwonen. De commissaris der koningin in Zeeland en de burgemeester van Middelburg hebben voor dien wedstrijd, respectievelijk een verguld zilveren en een zilveren medaille toegezegd. Ook de Vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer te Middelburg heeft een verguld zilveren medaille uit geloofd. M. C. 's Heer Arendskerke. Maandagmid dag (2de Pinksterdag) hield het Leger des Hëils te Goes eene vergadering in de open lucht op eene weide van den landbouwer A. A. Snoodijk, in deze gemeente, welke door een groot aantal mensohen werd bij gewoond. Alhoewel er op het terrein zelve geene wanordelijkheden plaats gropen, zijn echter na afloop der bijeenkomst eenige heilssoldaten, terwijl zij zich naar Goes be- given, door eene menigte opgewonden jon gens vastgegrepen en mishandeld. Alleen aan het flink optreden van den brigadier Drever, alhier, is het te danken, dat ern stige ongelukken werden voorkomen. Wissenkerke. Telefoonberichten over Mei 1895. Kantoor Wissenkerke ontv. 21 verz. 34 samen 45. Kantoor Kamperland ontv. 35 verz. 14 samen 39. Heinkenszand. Zaterdag had de knecht van den landbouwer K. G. het ongeluk met een span paarden die voor een wage i stonden, waarop zich eenige schapen bev< nden op hol te slaan, met het gevolg dat de paarden van den dijk in een sloot terecht kwamen en een er van den nek brak en onmiddellijk dood bleef. Heinkenszand. In de deze week gehouden vergadering der Brandweer alhier, is benoemd tot Onderbrandmeester bij spuit B, A. Beenhakker en tot Secretaris A. L. de Jonge beiden in de vacature J. van Vijven. In den nacht van Maandag op Dins dag is een schildwacht, die op de binnen plaats achter de kazerne van het depot van discipline te Vlissingen op post stond, ge deserteerd hij is nog niet opgespoord. Gisteren ontvluchtten twee militairen uit het hospitaalzij werden spoedig achter haald en in arrest gesteld. Kapelle. Zondag was het voor de bezoekers der Christelijke Evangelische kerk alhier een verrassende dag. De heer M. van der Hage alhier heeft genoemde keik een orgel cadeau gedaan hetwelk door hem zelf bespeeld, Zondag ingewijd werd. De oefenaar dhr P. Vermaire hield des morgens een hartelijke toespraak en bedankte de echtelieden Van der Hage voor hunne hartelijke toegenegenheid. Des maan dagsavonds hield Ds. Timmerman van lerseke die alhier dikwijls optrad zijne afscheidsrede bij zijn vertrek naar Win schoten.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1895 | | pagina 1