NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. De Verkiezing heelt plaats WOEÏTSDJlG CHRISTELIJK- sr HISTORISCH PROVINCIAL^ STATEN. EEN LID D. J. Oggel D. J. OGGEL, De Rijke man ea het Oeilaai. lo. 108. 1895. Safcctfarj 1 $uiu. 31c[imifc Jaat'ijimg VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN STEMBRIEFJE Kiezers Bestrijding. Water en Wijn. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,02 5. UITGAVE VAN in van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. ter benoeming van voor de Hier boven vindt gij een stembiljet afgedrukt, iDgevuld met den naam van den candidaat door de antirevolutionaire kiesvereenigingen ter verkiezing voor gedragen. Aanstaanden WOENSDAG 5 Juni zal het verkiezing zijn, ter vervanging van den heer Huversdie zijn betrekking als Statenlid voor ons district heeft neerge legd en optreedt als Statenlid voor Middelburg. Hij meende, en wij roeenen dat ook, dat het histrict Middelburg zwakker is dan het district Goes en dat zijn christen plicht hem gebood nu voor dat zwakke kiesdistrict zitting te nemen. Dit besluit waardeeren wij en als wij 't niet waardeeren, willen wij het toch eerbiedigen. De heer Huvers was reeds enkele jaren lid en wij mogen dus gelooven dat hij als man van kennis en ervaring een besluit genomen heeft d.it in het belang der provincie en ook van de kiezers is. Op ons rust nu de taak een man aan te wijzen die den heer Huvers op waar dige wijze zal kunnen vervangen. In de kiesvereenigingen zijn enkele candidaten genoemd en besproken, en de slotsom was dat om verschillende redenen de heer als candidaat werd aangewezen. Niet omdat ook de andere heeren in de Kiesvereenigingen genoemd, ook maar in een eenig opzicht zouden te kort schieten in bekwaamheid en geschiktheid voor deze hooge betrekking. Maar er moest op 't oogenblik gere kend worden met de vraag wie, op dit oogenblik, de meeste aanbeveling ver diende Daarom kozen wjj den heer OGGEL. Maar wi9 is dan de hoer OGGEL Wie de vraag deed, zou daarmede slechts blijk geven niet genoeg te heb ben meegeleefd met de werkzaamheden onzer provinciale staten. Ieder burger van den Staat moest zich kunnen of willen op de hoogte houden van de verrichtingen onzer Sta tenleden. En onder deze Statenleden heeft ge- duiende verscheidene jaren de heer eene eervolle plaats bekleed. Hij is oud-lid der Staton voor het kiesdistrict Hulst. Daar hebben echter de Iloomsche kiezers, die er verreweg de meerderheid hebben, in 1892 onzen candidaat laten vallen. Om dit kundige en bekwame lid der Staten te behouden heeft hierop het dis trict Middelburg hem candidaat gesteld, en nu deze poging daar niet geslaagd ia, zgn wij dankbaar voor de gelegenheid ons geboden om hem voor het Goesche kiesdistrict een zetel in de Staten aan te bieden. De heer OGGEL heeft verklaard dat hij de candidatuur aanneemten voor hot kiesdistrict Goes zal blijven zitting houden, zoolang de kiezers hem op zijn plaats zullen willen handhaven. Daarbij iB de heer OGGEL burge meester der gemeente Axel en als zoo danig vertrouwd met gemeente adminis tratie niet alleen maar ook met de ge meentebelangen. Door zijn practischen arbeid endoor dat bij veel in andere deelen van Zeeland, en ook op Zuid Beveland komt, heeft zich de heer Oggel een alzjjdigen kijk op de belangen der provincie eigen ge maakt, waardoor hij in staat is een waardig vertegenwoordiger van ons di strict te zijn. In een overwegend Katholiek district uitgeworpen, echter niet om zijn persoon maar omdat de meerderheid in zijn om geving katholiek is, moge deze waardige en ervaren vertegenwoordiger in ons district een plaats verwerven. Wij wenschen een eerlijken strijd, en daarom vragen wij uwe aandacht voor een paar grieven die van libe rale zijde tegen den heer Oggel zullen ingebracht worden. Let wel, grieven van liberale zijde. Wanneer men van liberale zijde de antirevolutionairen komt waar schuwen tegen den antirevolutionair ren candidaat, dan is het altijd zaak om goed op te letten wie hst zegt en met welk doel hij het zegt. Zoo zullen de liberale kiesvereeni gingen u waarschijnlijk vertellen dat onze candidaat niet in het district woont en u dat voorstellen als een zoo erge zaak, alsof de belangen van ons district niet even goed door hem zouden worden naar behooren behartigd als door iemand die wat dichter bij ons woont. Trouwens Axel, waar de heer Oggel burgemeester is, ligt toch zoo ver niet van Zuid-Be veland; de Schelde is toch zoo breed nietOggel zelf komt te dikwijls op Zuid-Beveland; en woont zoo weinig uit de buuit dat, als de districtsbelaingen aan de ordekomen, hij even goed uit Axel,als bijv. uit Goes of Colijnsplaat zal kunnen komen om onze zaken te on derzoeken. Om dit gemoede'ijk districtsbe- zwaartje v even wij dan ook niet veel. Oggel woont in de provincie; is een Zeeuw onder de Zeeuwenen heeftzoolang hij lid der Staten was, altijd getrouw de vergaderingen bij gewoond, en hoopt het weer te doen. Daarbij mogen wij u vragen, Kiezers 1 heeft u de keuze van mr. Lucasse ooit gespeten, niettegen staande hij te Middelburg woont? Ging de vertegenwoordiging door zijn persoon niet altijd goed? Behartigde hij de belangen van Goes niet even getrouw als zijne Goesche vrienden P Maar bovendien deze heeren, die u komen zeggen dat Oggel niet in 't district woont, vertellen er niet bij dat mr. v. d. Bildt uitHeinkens- zand de laatste jaren zitting had voor het kiesdistrict Sluis; dat een ander Statenlid die te Middelburg woont, Tolen vertegenwoordigt, en dat de heer Heyse uit Middelburg zitting heeft voor Zierikzee. Welnu. Nu zijn dat wel liberale leden, n aa zij doen en kennen bun zaken ook goéd. Zou dan een antirevo lutionair, die bovendien zijne sporen reeds verdiend heefthet niet even goed kunnen? Een tweede punt, waar men u op wijzen zal, kiezers! is de afwijzende beschikking door den Axelschen ge meenteraad genomen op het verzoek der gereformeerde kerkeraden A en B te Axel om de kermis af te scbalfen. Men zal u zeggen wat trouwens ook in de kranten gestaan heeft dat de heer Oggel is geweest onder de voorstemmers; en daardoor dus heelt medegewerkt om de kermis te Axel te bestendigen. Nu willen wij u wei gaarne zeggen dat, waren wij lid van den raad, wij een dusdanig verzoek niet zouden afwijzen. Een antirevolutionair is uit beginsel tegen de keimisgdelheden gekant en hij is geen goed antirevo lutionair die er zijne kinderen gebruik van laat maken. Wij behoeven hieraan geen woord te verspillen. Doch ook de heer Oggel is tegen de kermis. Wij, die ons over zijn steun ver wonderden, vroegen om inlichtingen bij vertrouwde personen in Axel, wat dit toch mocht zijn met dezen burgemeester, dien wij immers als een getrouw en oprecht belijder van den Christus, al sinds jaren hadden gekend. En wat is ons uit 't antwoord dezer vrienden gebleken? Dat de heer Oggel is principieel tegenstander van de kermis, en dit getoond heeft door nooit zijne kin ïe- reu daarheen te zenden,of door geld of viijen tijd gelegenheid te ver schaffen er heen te gaan. Een deugd het zij tusschen haakjes gezegd die wij helaas niet onder allen die zich christenen noe men tot hiertoe gevonden hebben. Bovendien, in de enkele jaren dat de heer Oggel thans burgemees ter is, heeft hij de kermis te Axel van acht dagen tot drie dagen weten in te krimpen en is van mee- ning dat nu hij de kei mis zachtjes aan uitsterven laat, dat dit oogen blik niet geschikt was om op een maal de geheele kermis te doen ver dwijnen. Zijn streven blijft er echter op gericht het langs den geleidelij ken weg te doen. Nu, terwijl drie vierde der bevol king het niet eens was met adres santen en den uitspattingen paal en perk gesteld werd, terwijl alle her bergen te halt 11 altijd moeten ge sloten zijn, meende de burgemeester als burgemeester over allen, dezen maatiegel dien hij al aardig langs den geleidelijken weg bezig is uit te voeren, niet met éen slag toe te passen. Ofschoon wij, die buiten deze ge meente staan, in 't atgetrokkene eene andere meening zijn toegedaan, zullen wij de laatsten zijn, een broe der die 't op zulk een wijze wil doen, deswege te verketteren. Wij willen, al wijkt zijne meening op dit punt eenigszins van de onze af', daarom niet aarzelen, geen oogenblik aarze len, hem als oprecht diagervan den Ohristennaam, als milddadig gever en ij veraar voor de zaak des Heeren onder u aan te bevelen. Kiezers, wij durven u gerust aan raden, wat men ook tegen hem aan- voere, dat gij uwe stem uitbrengt op he n en op niemand anders dan den heer oud-lid der staten en burgemeester van Axel. Verkiezingslectuur is niet altijd van de aangenaamste. Laat ons daarom, ter afwisseling, eene anecdote verhalen. Ergens ik weet niet precies waar, het doet er ook niet toe wilden dorpsgenooten hun algemeen geacht hoofd een eereblijk geven. Zij zouden ieder een flesch wijn storten in een vat, en dat vat rollen in den kelder van den Schout. Alzoo geschiedde. De Schout nam het huldeblijk dankbaar in ontvangst. De feestcom missie werd uitgenooriigd tot een proefje. Maar versteld, verbaasd stonden allen toen het bleek dat de inhoud uit water bestond. De dorpelingen ba lden, iedei voor zich, er op gerekend, dat buurman wel wijn brengen zou, zoodat hij niet water volstaan kon. Toepassing. Indien de Kiezens nu ook rekenen dat buurman wel gaan zal, en zij zelf thuis kunnen blijven, dan zal de stem bus voor ons hetzelfde resultaat op leveren als net wijnvat aan den te leurgestelde!) schout en aan de langs huu neus kijkende leden der feest commissie. De eerste kamer telt 50 loden. Van deze zjjn 33 liberaal. En toch is de liberale partij onder de kiezers verre in de meerderheid. Als ieder kiezer, ook in ons district, naar zijn overtuiging stemt, en geen ambachtsheer er achter zit, dan is de meerderheid aan on ie zijde. ®it weten wij bij ervaring. De Zuid Bevelaudsche en Noord Be- velaudsche landbouwers hebbou tegen het liberalisme en modernisme, straks in radicalisme en Bocialisme verloopend, zeer groote beswaren. Daarom hindert hun ook die onrecht matige liberale meerderheid in de Eer ste kamer Als zij in hunne gedachten of gesprek ken een vergeljjking maken tusschen de christelijk historische en de „liberale" partij dan komt hun telkens de geschie denis van d^n rijken man en het ooilam te binnen. Ook deze twee partgen zijn gelijk aan die twee mannen in eenzelfde landde een rjjk, de ander arm. Do r ijke heeft vele vertegenwoordigers, niet minder dan 33 mannen, die voor zijn goed recht in de Eerste Kamer bij de Overheid kunnen waken en strijden. Maar wij antirevolutionairen hebben er slechts 5, zij vormen te zamen ons eenig klein ooilam, dat wij niet zonder grooten strijd hebben gekocht. En nu moest ons ook de strijd in den lande toonde het dit vijftal worden ontnomen Hoewel er duizenden antirevolutionaire kiezersin den lande zijn, mogen zij toch geen-"enkelen afgevaardigde in de Eerste Kamer hebben, om hen daar te verte genwoordigen. Kiezers, is dit recht en billijk P Wie uwer herinnert zich hier niet da delijk de gelijkenis van Nathan, den profeet des Heeren?

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1895 | | pagina 6