MIDDELBURG. Uilslag Herstemming. b C. L. van Woelderen. Kerknieuws. S e fi o o I u i e u w s. Z K D l N G. It FiCIt'l'NZ A14 K V. Gemengde Berichten. De heer J. M. Mulder, surnumerair d«r directe belastingen belast met 4 e waarneming van het kantoor te Kaats heuvel wordt met 1 Juni belast met de waarneming van het kantoor te Yalkens- waa rd De heer C. A. Kalbfleisch lid van den gemeenteraad te Vlissingen, is door de Arrondissements-Rechtbank te Middelburg benoemd tot lid der Commissie bedoeld bij de Wet van 20 April 1895 (Stbl. no. 54) houdende nadere bepalingen omtrent de heffing van invoerrecht naar de waarde der goederen. Kapelle. De centrale antirevolutio naire kiesvereeniging te Kapelle heeft candidaat gesteld voor de provinciale sta ten, vacature Huvers, den heer D. J. Oy- gel burgemeester \an Axel. De beer Oggel is als oud-statenlid in de provincie zeer goed bekend en door zijn jarenlange lidmaatschap en veelvuldi- gen arbeid op administratief gebied een zeer aanbevelingswaardig candidaat. Te meer dewijl hij is een eerlijk en overtuigd strijder voor de christelijke historische beginselen. Met ingang van 1 Juni a. s. is benoemd tot Brievengaarder te Made (N. Br.) S. Machielse thans Postbode van Domburg op Middelburg v. v. Een banneling uit Siberië. Binnen kort zal te Amsterdam en naar wij verne men ook te Rotterdam optreden de heer Jak. Katon, die volgens buitenlandsche bladen als banneling in Siberië de ijselijk- ste ondervindingen heeft opgedaan. Katon werd in 1844 te Lavkowa in Russisch Lithauen geboren en deed als stu dent mee aan de pogingen om Polen te bevrijden van de tyrannie der Russen. Gewond werd hij gevangen genomen en veroordeeld tot levenslange verbanning. Den 15 Mei 1864 werd bij met honderd andere misdadigers naar Siberië vervoerd en in November kwsrm hij bij zeer stren ge vorst in het dorp Helowka aan, waar hij blij van moest. Tevergeefs trachtte hij enkele malen te vluchten, tot hij eindelijk met eenig opge spaard geld te St Petersburg wist te komen van waar hij zonder een cent op zak Parijs bereikte. De politie noopte hem eehter te verla ten en ook uit Holland werd hjj over de grenzen gezet. Gelukkig was de Duitsche gendarmerie welwillender en de heer Ka ton trekt nu van s\ad tot stad om zijn lot gevallen in den vorm van lezingen mede te deelen. Als de helft waar is van 't geen de buitenlandsche bladen over zijn lotgeval len vertellen, dan kunnen .zijn voordrach ten zesr onderhoudend zijn. Ned. Ia kolom a vindt men het aantal kiezers. In kolom b het aantal opgekomen kie zers van 14 Mei. In kolom c hst aantal opgekomen kie zers op 28 Mei. Gemeent n. a c Middelburg 1409 1198 1195(*) Vli-singen 951 660 657 Yeere 105 92 92 Oostkapelle 104 98 94 Domburg 122 101 102 Yrouwepold. 111 86 77(*) Serooskerke 143 129 127 Aagtekerke 69 54 55 Grijpskerke 101 89 90 Westkapelle 161 137 126 St. Laurens 74 65 68 Mei is kerke 82 76 77 Zoutelande 82 67 67 Biggekerke 90 70 73 O.-W.Soub. 259 166 215 Koudekerke 314 249 254 Ritthem 98 68 65 N.enSt.Joos. 116 91 94 Arnemuiden 162 74 67 Te zamen 4553 3570 3595 Er werden dus uitgebracht 3595 geldige stemmen. Gaan af Van onwaarde 42. Blijft 3553 geldige stemmen. Hiervan bekwamen de heeren J. BosA.Jz. (a.) 1G79 en C. L. van Woelderen, (1.) 1874. De volstrekte meerderheid was 1777. Zoodat gekozen is de heer Bij de verkiezing op 14 Mei jl. bekwa men de heer Bos 1734 en de heer Van Woelderen 1G75 stemmen. Het stemmencijfer van den heer Bos ging dus 55 terug dat van den heer Van Woel deren klom met 200. Blijkbaar zijn hier vele antiliberale kiezers van 14 Mei thuis gebleven, ter wijl thuisblijvers van 14 Mei thans op kwamen en op Van Woelderen stemden. De moreele beteekenis onzer overwin ning op 14 Mei wordt hierdoor verzwakt. De meerderheid in de Staten blijft echter aan den antiliberalen kant. De verhouding is 6 Roomschen, 16 anti revolutionairen, 18 liberalen, en de heer Van L'jnden. (I vacature). O in deze bus was 1 billet meer dan Jjet aantal uitgebrachte stemmen. Ned. Herv. Kerk. Viertal te Vlissingen, vacature ds. A. S. Talma: ds. Chr. Hnnningher te Haarlo; ds. J. Hoogenraad te Wageningen; ds. J. L. Pierson te Hengeloo; en ds. II. J. Roose- booin te Varik. Rilland. Dinslag had alhier eene stemming plaats voor een diaken in de plaats van den heer C. Akkerman die tot ouderling werd benoemd. Tegenwoordig waren 30 kiesbevoegden uitgebracht waren 13 stemmen op den beer C. Traas en eveneens 13 op den heer C. Leijs. Bij de tweede stemming waren 15 stemmen uitgebracht op den heer C. Traas en 15 op dhr. C. Leijs. De daarop gehouden herstemming gaf betzelfde resul- taas. Bij loting werd ten slotte de heer C. Leijs benoemd. Geref. Kerken. Beroepen te Charlois ds. J. D. v. d. Vel den te Middelburg C te Nieuwerkerk a. d. Ysel ds. G. Dalkuysen te Heinkens- zand. N. R. C. Benoemd tot onderw zer te Gaanderen, gem. Ambt Doetinchem de heer L. Tobi onderwijzer met verlof uit Oost Iudië, thans wonende te Voorburg. Op het zuider-zendingsfeest, 10 Juli te houden op bet landgoed Goeree bij Bergen-op-Zoom, zullen als sprekers optre den: Ds. W. A. van Griethuijsen te Alkmaar, openingsrede ds. C. L. van den Broek, te Schiedam, over „steenen des aanstoots" ds. C. J. G. van Hoogstraten te 's Gra- venhage, over „het geheim van den waren zendingsijver"; ds. A. S. Talma te Arnhem ds. J. Wisse te 's Gravenhage, over „een oude schuld" ds. C. J. Lammerink te Scheveningen, over „goede moed" zende ling J. A. van Balen van Australië, over „Windessi op Nieuw-Gninea" de lieer Van Os te Amsterdam, over -„de zending onder Israël" de heer J. L. Zegers te Heemstede, over „het Nederlandsche bijbelgenootschap en de zending." De afscheidsrede zal worden gehouden door ds. A. J. A. Vermeer te 's Gravenhage, en de slotrede door dr. H. H. Meulenbelt tn Baarn. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Gisteren,Dinsdag, zijn veroordeeld wegens: mishandeling P. J. S., 2G j., werkman, St. Jansteen, en C. v. d. K., 23 j., polder werker. Clinge, ieder tot 3 m., L. D., 21 j., werkman, Zuiddorpe, tot 1 m. en 1). 1)., 15j., arbeider, Overslag, tot 14 d. gev. straf huisvredebreuk: A. E. W., 59 j., bvr. van W. B., werkster, Hulst, tot f3 b. s. 3 d. h., eu straatschenderij: W. F., 15jboodschap- looper, Oost- en West Souburg, tot f3 b. s. 3 d. b. Allen in de kosten. Vrijgesproken J. G. v. B., 17 j., ar beider, Biervliet, beklaagd van mishandeling van een dier, en M. B. Jz. 25 j. en L. H. 22 j., arbeiders, Westkapelle, apellan- ten van een vonnis van het kantongerecht te Middelburg, waarbij zij ter zake van overtreding der jachtwet waren veroordeeld ieder tot f 3 b. s. 2 d. h., met vernietiging van het vonnis des eersten rechters. Ontslagen van rechtsvervolgingW. A. V, 3U j., landbouwer, Vronwepolder, ap pellant van een vonnis van het kanton gerecht te Middelburg, waarbij bij ter zake van overtreding der jachtwet werd veroordeeld tot f 3 b. s. 2 d. h., met ver nietiging van het vonnis des eersten rechters, en J. P. v.d. K, 12 j., zonder beroep, Middelburg, beklaagd van poging tot dief stal, met la3t tot zijne opzending naar een rijksopvoedingsgesticht tot den leeftijd van 18 jaren. Kantongerecht te Goes. Jachtwetovertreding: P. B. te Heinkens- zand f 2 s. 2 d. en verbeurdverklaring in beslag genomeir; wildstrik, bevel tot ver nieling. Overtreding reglement bevisschen der Zeeuwscbe stroomen, P. v. d. H. te Geersdijk, fis. 1 d., M. J. L., P. M. Jz., C. T. Mz. en C. K. Hz., A. Z., huisvrouw, C. A., J. d. R., huisvr., M. JC. L. v. S. Azn., M. J., J. J. en J. L. Az. te Oostdijk, F. H., C. A. Jz., F. L. Az., J. W., N. O. Az., J. L. Az., M. K., allen te Oostdijk, L. G. te Hansweert, ieder f 2 s. 2 d., T.K., M.S.en C. v..L., te Oostdijk, ieder 2 maal f 2 s. 2 maal 2 d. Overtreding gem. verordening Goes: Jd. K R. S., C. v. Z. en W. T., te Goes, ieder t 1 s. 1 d., G. J. T., f 3 s. 2 d. Alsvoren gem. verordening Kapelle: L. G. te Kruiningen, D. L. Cz., M. W. Hz., M. V. Mz., P. F. Cz., S. B. Pz., A. B. Pz., A. T., M. Z. Cz., P. D., F. S., W. T., S. S., A. P., allen te Kapelle, ieder fis. ld. Alsvoren gem. verord. Wemeldinge: A. d. W. te Rozen- daal, G. K. te Aalst (België), ieder fis. 1 d. Alsvoren en nachtelijk burengerucht W. M., onbekende woonplaats, f 1 s. ld. plus f 3 s. 3 d. StraatschenderijH. W. te Goes, f 10 s. 3 d., C. M. V. te Wisse- kerke, f 5 s. 3d. In dronkenschap ver- keerende de orde in het openbaar veistoren: J. D. te 's Gravenpolder f 5 s. 3 dagen, als voren en nachtelijk burengerucht:!). M. Mz te Wissckerke, 5 dagen princ. hechtenis en f3s. 3 d.art. 4G0, W. v. S.C. P., M. P., C. L. M.te Hoedekens- kerke (kwadendamme) ibder f 0,50 s. 1 dag. Loopen over het gras en tusschen de heester in het plantsoen te GoesJ. v. E. ts Goes, fis. 1 d.Nachtelijk buren geruchtJ. W. A. v. d. B., J. H.,A.H. en J. S. te Wemeldinge ieder f 2 s. 2 d. L. L. v. G. en S. L. L. te Kamperland. 1 1 b. s. 1 d. h. DronkenschapA. S., A. V., A. T., te Goes, B. V. te Kloetinge ieder fl s. 1 dag, L. R. te Goes f2 subs 1 dag. W. v.d. Y. te Biezelinge en H. L. K. te Goes ieder f 2 s. 2 d., P. P. te 's Heer Arendskerke f 3 s. 2 d.aL voren lste herhaling L. L. te Colijnsplaat f 5 s. 3d.; alsvoren 2de herhaling J. M. te Colijnspjaet 3d. prine hechtenis. De rechtbank te Zierikzee deed gis teren uitspraak in de geruchtmakende zaak van J. H. Pz., 32 jaar, koopman en land bouwer te Kerkwerve, beklaagd van be- driegelijke en eenvoudige bankbreuk. Het O. M. had trwee jaar gevangenis straf geëischt. De rechtbank sprak hem vrij. Poortvliet. Sedert de vorige week is de dichting van de doorbraak te Strijen voltooid en is het werk opgeleverd. De bewoners van het dorpje Strijen zijn weer voor het grootste gedeelte in huune in December ontvluchte huizen teruggekeerd. De mannen vinden hun werk in het her stellen van wegen en slooten, terwijl de vrouwen in naburige polders werk gaan verrichten. Nog altijd wordt de toekomst van dezen polder met bezorgdheid tegemoet gezien omdat de zeedijk alles behalve goed gefundeerd schijnt te wezen. Maandag al tham heeft het dijkbestuur van Poortvliet het weder noodig geoordeeld den Ingenieur uit Zierikzee tot overkomst uit te noodigen en ongeveer 40 man aan 't werk te stellen, ten einde de zwakke punten te doen ver sterken. Op kleinen afstand van de pas gesloten doorbraak zag men op onderschei dene plaatsen bet zeewater met zand aan de landzijde door den dijk komen; waaruit blijkt dat de toestand niet betrouwbaar is. Maandag moest tot 's avonds 8 uur gewerkt worden. Men schrijft uit Zeeland aan bet R. N. Wanneer alles goed gaat, dan kan men hebben roggearen in April, tarwearen in Mei, zeggen de Zeeuwscbe boeren. Dat dit jaar hierop een uitzondering maakt, behoeft wel geen betoog. Toch staan op Zuid-Beveland rogge en gerst vrijwel vol op in de aren, bij de tarwe zoekt men die eehter nog te vergeefs. Over het algemeen is de stand der veldvruchten daar bevre digend echter is dit jaar een bij uitstek groot verschil op te merken tusscben de gewassen op het eene stuk Jand en het andere. Terwijl hier b. v. alles een goed aanzien heeft, staat iets verder dezelfde vrucht schraal en dun. I)e mogelijkheid, dat de ronde bokken van dit jaar (de slak ken) hieraan schuld hebben, is niet uitge sloten. Erwten en boonen staan hier en daar vrijgoed, vooral paardenboonen. De weiden hebben vrij algemeen een goed aanzien; ze zijn door den jongsten regen veel bijgekomen. Het vee echter heef: nogal te lijden van de vochtige en koude nachten en kijkt elkander tegen den avond gapend en droomerig aan, ais wilde het zeggen: Zijn we nu werkelijk weldra in de zomermaand Te Utrecht kon Woensdag een huwelijk niet worden voltrokken, omdat het bruidspaaieen boerenzoon en een boerendochter, nergens was te vinden. Na den 8 dezer te zijn aangeteekend, hebben, zij weinige dagen daarna de woning van den bruidegom, waar ook de bruid, die ouderloos is, verblijf hield, verlaten, zonder dat men sedert iets meer beeft vernomen Maandagavond kregen te Veip twee werklieden twist, over twee hunner kin deren die elkaar plaagden. De een greep den ander, een vader van negen jeugdige kinderen, aan en gaf hem twee steken aan den hals met een verversstopaies, die den dood tengevolge balden. Toen de dader naar bet huis van arrest werd overgebracht, kwam hem zijn vader tegen, die zeer geschokt was terwijl ook de dader zelf wanhopend was over het lot zijner vrouw en kinderen. Zoo vertelt de Nieuwe Rotterdammer het, die dus wel een woord van medelijden met den dader ten beste geelt, niet met bet slachtoffer en diens weduwe met nare negen jeugdige kinderen. Precies de omgekeerde wereld. De lieer J. Heemskerk, oud-'andbou- wer te Hazerswoude, heeft zich met een adres gewend tot H. M. de Koningin- Regentes, waarin hij verzoekt om den steun en de medewerking van II. M. tot bet verkrijgen der sluiting op Zon- en feestdagen van al die inrichtingen, die niet gerekend mogen worden deugd cn goeden zeden bevorderlijk te zyn. Hoe gevaarlijk en ongepast de grap is, om iemand te doen schrikken, is weder te Winschoten gebleken. Een 18 jarig meisje allaar is, doordat plotseling iemand uit den wal eener sloot voor haar kwam springen, bewusteloos neergevallen, welke toestand, nadat zij thuis gebracht en weder bij kennis gekomen was, herhaaldelijk te rugkeerde. Eerst den volgenden dag kon bet meisje weder eenige woorden spreken. Thars is haar toestand zooveel verbeterd, dat cr geen vrees meer bestaat, dat de gevaarlijke aardigheid nog droevige gevol- gqu zal hebben. Bij de reparatie eener kelderopening in de Schoolstraat te Breda werd een kat in den kelder gesloten, zonder dat men dit bemerkte. 3 weken later kwam bij opening van den kelder de kat te voor schijn en gebruikte met graagte het voedsel dat men haar gaf. Kousen worden het eerst in schrift genoemd als gedrugen wordende in Italië ongeveer het jaar 1100. Zij werden beschreven als eene groote uitvinding veel verkieselijk boven het vorige gebruik om de voeten met doeken te omwinden. Schadelijke kostgangersEene „hei- matlose" Zigeunersbende vertoeft reeds se dert eenige maanden in het Berlijnsche poiitiegeboLiw. Door de politie te Bremen waren de Zigeuners de stad uitgezet en werden vervolgens van gemeente tot ge meente verder geëxpedieerd, omdat zij voorgaven afnoinstig te zijn van Weiszen- see bij Berlijn. Ten slotte werden de Zi geuners door de Berlijnsche politie opge nomen, die geen kans ziet de vreemde gasten weer kwijt te raken, omdat de ge meente Weiszensee niet gesteld is op zulke gasten. Daarom moest het politie-praesi- dium zich er in schikken den vreemdelin gen eene lange gastvrijheid deelachtig te doen worden, die daarin bestond, dat men de Zigeunerkinderen inkwartierde in de politiewacht, waar men ze reeds drie maan den lang van bet noodige voorziet. Paar den en wagens van den troep zijn door de autoriteiten aan den meestbiedende verkocht en van de opbrengst worden de onkosten van het gezelschap, dat zich zeer behagelijk bevindt bij het goede eten en de uitstekende inkwartiering, bestreden. Men onderhandelt thans met Hongarije tot uitlevering der bende, die daar thuis hoort en tot terugbetaling der kosten, ontstaan door de verpleging en het transpor:. Te Madrid zijn nog nadere berich ten ontvangen over den dood van Senor Marti, den hoofdleider van den Cubaan- sclien opstand. Door een verspieder waren de Spanjaarden er van verwittigd, dat 800 berede i Cubanen tc Los Rio bijeen waren Kolonel Sandoval rukte terstond met zijne divisie uil, verraste ben, terwijl zij rust hielden en dreef hen na een hevig ge vecht van twee uren uiteen. Toen de Cubanen begonnen te wijken, stelde Marti, met een revolver in de hand, zich aan de spits en poogde zijne soldaten tot staan te brengen. Terstond stortte hij, door twee kogels getroffen, doodelijk ge wond ter aarde. De val van den leider gaf het sein tot een algemeene vlucht. Marti's lijk werd door de Spanjaarden meegenomen naar Santiago, de hoofdstad der oproerige provincie. Hier zal het ge balsemd en tentoongesteld worden, opdat de Cubanen er zich van kunnen overtui gen, dat deze veteraan, die bij eiken opstand steeds de hoofdrol vervulde, werkelijk is gesneuveld. De veemarkt te La Villette (Frank rijk) is Vrijdag bet tooneel van groote onrust geworden. Des morgens kwam een trein van vijf tien waggons met vee uit Zuid-A -erika aan. De ambtenaren openden zeer onvoor zichtig de deuren van zes der waggons en in een oogwenk waren zestig stieren naar buiten gesprongen. De losgebroken stieren waren zeer woest, bolden de markt op, vielen bet andere vee aan en veroorzaak ten groote verwarring. Vier beambten der markt werden ern stig gewond en moesten naar het hospitaal worden overgebracht. Na heel veel moeite kreeg men de dieren in de hokken, op dertien n*. Nu werd de Garde Républi- eaine ter bulp geroepen, en de dertien stieren werden nu een voor een doodge schoten daarmede ging een uur verloren, want men moest de grootste voorzorgen in acht nemen met het oog op de menigte en de kracht der Lebelgeweren. Groot opzien is te Kopenhagen gewekt door het optreden van gravin Sckimuielraann vroeger hofdame der keize rin van Duitschland. De zaal, waarin de gravin optrad, was stampvol. De spreekster had liet over liaar leven aan het hof en de armoede, welke in Berlijn heerscht. Zij heeft geleefd, zooals zij verklaarde, in de keizerlijke paleizen en de hutten der visschers, doch zij geeft aan het leven der laatsten de voorkeur boven dat der millionnairs. Zich zelf heeft zij zich tot taak gesteld, in het vervolg slechts te leven voor de ongelukkigen. Zij had een boot willen koopeu om de Pommersche visschers te be zoeken, doch men had haar in een krank zinnigengesticht opgesloten, welk verblijf haar eenentwintig duizend kronen had ge kost, zoodat zij haar plan niet ten uitvoer kou brengen, en zelfs genoodzaakt was ge weest, haar villa nabij Kopenhagen te ver- koopen. Nederlander. Een sergeant van het regiment artil lerie te Harre burg, heeft een daad van beestachtige woestheid gepleegd, die hem duur te staan zal komen. De vorige week kwam een landbouwer meteen wagen aan terwijl eene batterij artillerie in volle vaart kwaiu aanrijden, zoodat hij met zijn paard en wagen ter zijde van den wegbleef staan, om de passage voor de militairen vrij te laten. De sergeant vond, dat nog niet ge noeg was uitgeweken en schreeuwde hem toe, dat hij nog verder op zijde moest gaan. De landbouwer antwoordde, dat hem dat onmogelijk was, waarep de sergeant zonder ecni e aanleiding, hen twee vree sdij ke sabelhouwen op bet hoofd toebracht. De ongelukkige man viel met gespleten schedel neder. Door eenige personen werd hij, na te zijn verbonden naar zijne woning gebracht, waar hij den volgenden dag overleed. Dit gruwelijk feit van woest geweld heeft de bewoners der landstreek zeer verbitterd, wat te begrijpen is. In de Anglikaansche kerk te Buda l'estli ontstond een gevecht, waartoe aan leiding gat het beweren van een predikant dat de Israëlieten in Hongarije vervolgd werden, waartegen door zijn gehoor werd geprotesteerd. De predikant had de Isra ëlieten uitgenoodigd de godsdienstoefening bij te wonen, en dezen hadden in grooten getale aan die uituoodiging voldaan. De politie moest tussobenbeide i komen, om de vechtenden te scheiden. Uit Metz wordt gemeld dat twin tig personen, die gevlucht waren in de kerk van Aboncourt, door den bliksem zijn getroffen. Verscheidene personen zijn zeer ernstig gewond. Er komen ongunstige berichten om trent den gezondheidstoestand van graaf Leo Tolstoï. De bekende schrijver, die het kasteel Inaja-Polnaja bewoont, is zeven en zestig jaar oud. Zonder geheugen. Een Amerikaansch geneesheer dokter Allen Star, professor aan het Columbian College, deelt het zonder linge geval mede, dat een manmet uit stekende geestvermogens zonder eenig geval van beroerte een tijdlang het vermogen tot lezen eii rekenen verloor. Dit onver mogen bepaalde zich tot eenige letters n, 1, d, g, q, n en ij. Hij kon ze wel zien, doch hij herkende ze niet meer en die letters waren voor hem even onbegrijpelijk als Chineesche letters. Onder deze omstan digheden werd het lezen hem bijna eene onmogelijkheid. Hij kon de overige letters van het al phabet sjhrijven, doch de aangeduide niet. Ook de cijfers G, 7 en 8 waren voor hem onverstaanbaar geworden. Als hij op zijn horloge keek, zag hij zeer goed wan neer het vijf uur was, doch eeu uur latei- zag hij geen kans, uit te drukken hoe laat het was. Deze ziekte zetelde in een bepaald gedeelte zijner hersens. Lang zamerhand verdween deze eigenaardige storing zijner hersenen en eindelijk kreeg hij zijn denkvermogen weer geheel terug. Een Russische wraakneming. De stad Eiguirine, in de provincie Kiew, heeft met belangstelling het proces van twee barer inwoners gevolgd, die, om eene fa- miiieaangelegenheid te wreken, eeu katho liek priester uit den omtrek ergerlijk had den mishandeld. De eene had zich als koetsier, de andere als huisknecht vermomd en zoo wuren zij bij den priester gekomen om hem le bewegen in bet rijtuig te stij gen, daar er, op een landgoed, twintig mijlen buiten dc stad een stervendn was. Hun list gelukte en toen zij met den priester op een eenzaam gedeelte van den grooten weg waren gekomen, noodzaakten zij hem, uit het rijtuig te btappen en sloe gen hem met de zweep en met knuppels zoolang totdat de ongelukkige bewuste loos op den weg bleef liggen, waarna zijne beulen zich in galop uit de voeten maakt ten. Dit gebeurde des avonds en niet voor bet aanbreken van den volgenden dag, ontwaakte de priester uit zijne verdooving en sleepte hij zich met moeite voort naar een hut, die op een vrij grooten afstand was gelegen en waar hij geheel gekneusd en met bloed bevlekte en gescheurde klee deren aankwam. De schuldigen werden tot slechts vier maanden gevangenisstraf en tot tweehonderd roebel schadeloosstelling ver oordeeld. Gedurende de meest vredelievende jaren onderhondt de wereld 3.700.000sol daten, die uit de bedr.,fsbezigheden ge trokken als soldaat fungeeren. Soldij, uit rusting en voedsel van deze mannen kost den belastingbetalers der wereld bijna acht miljoen per dag. Gedurende den Fransch-Pruissischen oor log hebben de Duitscbers afgevuurd dertig miljoen geweerpatronen en 363.000 geschut- patronen, doodende of doodelijk ver wondende 77.000 Eranscken, aanduidende dat 400 schoten vereisebt werden om een man te dooden ot doodelijk te verwonden, Tijdens de regeering van Koningin Elizabeth van Engeland, in den wandel Koningin Bessie genoemd, werd de visch- handelaar die bedorven visch verkocht met een streng van zulk kwalijk riekend pro duct om den nek voor een uur op de markt te kijk gesteld. De ijzeren kroon die gedragen wordt door den koning van Roumenië is gemaakt van metaal van Turksche kanonnen die te Plevna veroverd werden in 1877. Tot voor veertig jaar geleden werden de Japanners igeënt op de tip van den neus. Een roode zonsondergang beduidt droog weder cmdat het aantoont dat de lucht naar het westen, uit welk kwartier ge woonlijk regen wordt verwacht, weinig vocht bevat. s Een vreeselijke dood. De vrouw van een bankier te Parijs is dezer dagen op eene verschrikkelijke wijze om het leven gekomen. Zij liet zich in haar toiletkamer kappen met het hoofd achterover op een stoel lig gende, zoodat hare lange haren bijna den grond raakten. Plotseling vatte heur haar, dat door den kapper met eene sterk alco holische vloeistof was besproeid, vlam, men weet niet door welke oorzaak. Dadelijk liep de ongelukkige, nauwelijks 22-jarige vrouw naar haar slaapvertrek en rolde zich door haar bed teneinde te trachten de vlammen, die haar vreeselijk brandden

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1895 | | pagina 2