k p r k ii i e ti w s. S c li o o I tl i e u w s. it KC1I l'N/i.l h, FA. (iemengde Berichten. naat zijne meeniug voor de zienswijze van B. en \V., maar de Commissie deed haar voorstel om redenen van welstand en van welwillendheid om redenen van welstand dewijl het Hofplein toch tot een der voor naamste verkeerswegen der stad kan gere kend worden, om redenen van welwillend heid daar de bestaande rooilijn in der tijd den bewoners door B. en W. was voorge schreven met het doel ter plaatse eene breede straat te belionden. De Voorzitter ziet niet in, waarom voor de bewoners van het Hofplein uitzonde ring op den algemeenen regel moet ge maakt worden; anderen hebben dezelfde rechten. Er zijn nog twee adressen inge komen omtrent bestrating, een van bewo ners van de noordzijde van het Molenwa ter en een van bewoners van den Dam, buiten de voormalige Veersche poort. Kan men dan dezen weigeren wat men aan de bewoners van het Hofplein zou toege ven? De heer den Bouwmeester weerspreekt den heer van der Swalme omtrent de rooi lijn van de huizen op het Hofplein ze is niet door B. en W. voorgeschreven, maar door de bewoners zeiven gekozen. De heeren Tak en A. P. Snouck Hur- gronje scharen zich aan de zijde van B. en W.geen faveurs voor de bewoners van het Hofplein, waarop anderen even veel recht hebben en zoodoende voor de gemeente eene groote geldelijke opoffering zouden kunnen worden, terwijl de laatste mede er op wijst dat de toon en vorm van de stukken, die de bewoners van het Hofplein inzonden, hen alle aanspraak op welwillendheid deed verbeuren. Nadat de heer van der Swalme zijn standpunt en de heer den Bouwmeester de zienswijze van B. en W. nader hadden verdedigd, wordt het voorstel tot afwijzen de beschikking aangenomen met 11 tegen 5 stemmen, die der heeren van der Swal me, Gratama, Brevet, de Waal en van Dunné. Door B. en W. was voorgesteld den eervol ontslagen agent van politie 4e klasse A. J. Sanderse een pensioen van f 128.88Vs toe te kennen, welk voorstel echter werd aangehouden, nadat de Voorzitter den heer E. P. Schorer tegen de eerstvolgende zit ting eene specificatie had toegezegd van de berekening van genoemd bedrag. Hun voorstel echter om aan de grafdelvers J. van Aartsen en M. Hegberg een jaarlijksck pensioen te verleenen van respectievelijk f 373,33 en f 333,33 werd zonder discussie of stemming goedgekeurd. Eveneens werden zonder discussie aangeno men lo. Een voorstel van B. en W. om onder eenige voorwaarden voor f 200 aan R. A. Papegaaij te verkoopen eendoor hem in erfpacht bezeten stuk grond aan het Molenwater 2o. Een voorstel van B. en W. om af wijzend te beschikken op een adres van A. van Dorst om grond van het Molen water te mogen koopen voor bouwterrein, op grond dat het terrein in quaestie is gelijk te stellen met dat der bolwerken, waarvan de verkoop minder wenschelijk wordt geacht 3o. eene wijziging van de begrooting der godshuizen voor 1894en 4o. een voorstel van B. en W. om, tegen 9 Juli a. s. of zooveel eerdei als in de vacature zal zijn voorzien, aan A. Franso een eervol ontslag te verleenen uit zijne betrekking van onderwijzer aan school I. Ahnu komt ter tafel het voorstel van B. en W. om, in plaats van wijlen P. C. Tevel, een nieuwen marktmeester te be noemen, waartoe door hen worden aanbe volen H. Y. Haccou, A. Mol en J.J.Claassen. De heer F. O. Sprenger, heeft met be vreemding gezien dat B. en Wden assi stent-marktmeester Moerdijk niet op de voordracht geplaatst hebben dientengevol ge dient hij een voorstel in om de benoe ming aan te houden tot na de terugkomst des Burgemeesters. De heer van Hoek zal gaarne met het voorstel Sprenger medegaan, die passeering van den assistent-marktmeester heeft niet alleen zijn bevreemding, maar zijne erger nis gewekt. De heer van Dunné heeft met den burgemeester deswege een particulier onder houd gehad en kan hier pertinent ver klaren dat deze zich er niet mede kon vereenigen om de betrekkingen van in specteur van politie en marktmeester aan dezelfden persoon op te dragen. De heer den Bouwmeester vestigt de aan dacht op de urgentie van de benoeming, nu de nieuwe verordening op het markt wezen moet worden ingevoerd. De heer W. H. Snouck Hurgronje en met hem de heer van Hoek trekken het geen oogenblik in twijfel dat de Burge meester de vereeniging der beide betrek kingen minder wenschelijk acht, alvorens te beslissen zouden zij echter gaarne de motieven kennen, waarop die meening des Burgemeesters gegrond is. De heer van Dunné is tegen de combi natie van beide betrekkingen en acht het minder gewensclit dat een inspecteur van politie tevens marktmeester is. In omvraag gebracht wordt het voorstel E. G. Sprengor aangenomen met 12 tegen 4 stemmen, die der heeren van Dnnné, den Bouwmeester, Jeras en W. J. Sprenger. De Voorzitter na deze stemming op merkende dat de inspecteur Moerdijk nooit tot de betrekking van assistent-marktmees ter benoemd was, doet alsnu het voorstel over te gaan tot de benoeming van een tijdelijken marktmeester, welk voorstel wordt aangenomen met 10 tegen G stemmen, die der heeren A. P. Snouck Hurgronje, van Hoek, W. H. Snouck Hurgronje, de Waal, Gratama en de Stoppelaar. Bij stemming bleek dat van de 14 gel dige stemmen (2 waren in blanco) 11 waren uitgebracht op Moerdijk, 3 op Haccou, zoo dat de inspecteur Moerdijk, tot aan de definitieve benoeming, tijdelijk met de betrekking van marktmeester belast is. Op de gewone vraag des Voorzitters of iemand nog iets in het midden te bren gen had, nam de heer de Stoppelaar het woord. Op de oudheidskamer, zegt hij, is in een der vitrines eene plaats gereser veerd voor voorwerpen, die betrekking hebben op het bezoek, dat wij in den af- geloopen zomer de eer hadden van wege Hare Majesteiten onze geëerbiedigde Ko ninginnen te ontvangen. De eerewacht, die Hare Majesteiten tijdens dat bezoek tot geleide diende, ontving later eene herinneringsmedalje. Die medalje zelve behield zij natuurlijk, maar door de wel willende tussckenkomst en zorg van den heer van Visvliet, deed zij er een afdruk van gieten in gips, welke afdruk hij het genoegen had voor de oudheidskamer aan te bieden. Onder dankzegging werd het geschenk door den Voorzitter in ontvangst geno- nomen, waarna de zitting is opgeheven. Gedeputeerde Staten overwegende, dat de heer C. J. Huvers, als lid der Provin ciale Staten gekozen zoowel in het hoofd kiesdistrict Middelburg als in het hoofd kiesdistrict Goes, verklaard heeft zijne be noeming in het eerstgenoemde hoofdkies district aan te nemen dat derhalve volgens art. 13 der Provinciale wet in het hoofd- kiesdistrict Goes binnen 14 dagen na ge noemden datum eene nieuwe keuze moet geschieden bepalen, dat de verkiezing van een lid der Staten in het hoofdkiesdistrict Goes zal plaats hebben op Woensdag 5 Juni e. k. en de herstemming zoo noo- dig op Woensdag 19 Juni daaraanvol gende. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Znidzande ds. Chr. Hun- ui nglier te Haarloo te Nieuwvliet dhr. E. G. J. Bal cand. te Rotterdam. Bedankt voor Kattendijke en voor Waarde door dhr. M. W. v. d. Schans, cand. te Leiden; voor Borsele, Ritthem, Grijps- kerke en Schore door dhr. C. Touw, cand. te Briellevoor Dreischor door dhr. M. J. Bronders, cand. te 'e Gravenhage, die het beroep naar Sluipwijk heeft aan genomen. Da A. H. L. De Bel, te Bussum, hoopt den 29n Mei e. k. den dag te geden ken, dat hij 25 jaar als predikant bij do Ned. Herv. Kerk werkzaam zal geweest zijn. Den 29 Mei 187Ü trad hij het eerst op als predikant te Ierseke in 1873 werd hij beroepen te Heerjansdam in 1874 te Hattnm in 1880 te Harlingen in 1887 te Wateringen en in 1890 te Bussum. St. Laurens. De heer E. Reudink het beroep als godsdienstonderwijzer naar deze gemeente aangenomen hebbende zal als zoodanig D. V. Zondag a. s. 2 Juni des namiddags ten 2 ure zijn intrede hou den, na des morgens ten half 10 ure door den Consulent, ds. Poort te zijn bevestigd. Geref. Kerken. Tweetal te Axel B, ds. D. Bakker te Broek op Langendijk en ds, E. Drost te Vlaardingen. Chr. Ger. Kerk. Vlissingen. Gisteren sprak in het Zeemanshuis Ds. van Lingen om ook hiel de stichting eener christelijke gereformeerde gem. te bevorderen .De opkomsten waren zeer gering. Behalve een vijftal manslidmaten van de voormalige Chr. Ger. kerk, die met ds. v. Lingen medegaan, waren er van verschillende gezinten eenige nieuwsgierigen. Van eene kerkformatie zal echter nog niets komen. Vrije Evang. Gem. Beroepen te Ierseke ds. G. Post te Wolvega. De Chr. Jongelingsvereeniging te Axel vierde aan den avond van den Hemelvaartsdag haar eersten verjaardag. In het kerkgebouw der Ger. kerk A. hield zij een openbare vergadering, die ge leid werd door den Eerevoorzitter "ds. A. Doorn. De leden, een Gideonsbende, droe gen verzen voor of lazen opstellen, die door de in kleinen getale opgekomen belangstel lenden, met aandacht gevolgd werden. Na afloop hield zij met de afgevaardigden van de Chr. jongelingsvereenigingen vanTerneu- zen en Hoek nog een gezellig samenzijn. Donderdag werd in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam de 42ste alge- meene vergadering van het Nederlandsch Jongelingsverbond gehouden onder voor zitterschap van den heer Hoogenbirk. Ruim 1200 jonge mannen uit alle oorden des lands samengestroomd, terwijl 110 van 221 afdeeliegen vertegenwoordigd waren, hoorden met belangstelling naar het ope ningswoord, het jaarverslag, het verslag van den penningmeester en de referaten, waaronder zeer belangrijke. Als bestuursleden werden herkozen de hh. A. Bierens de Haan, A. Harmsen, W. Liotard en J. van 't Lindenhont. Een telegram werd verzonden aan H. H. M. M. de Koninginnen te Maastricht. Generaal van Marle, de voorzitter van den Nederl. Militairen Bond wenschte de vergadering hartelijk geluk met den bloei van het Verbond en beval den Bond drin gend aan ia den steun der Jongelingsver- eenigi»gen. Vooral de Militaire Tehuizen hebben stoffelijken steun noodig. Dr. Los uit Bruchem behandelde het onderwerp „Amerikanizeeren". Spr. wees op den invloed van het socialisme, waar- dooi de doop verzaakt wordt. De C. J. V. zijn daar tegenover klein in optreden en wasdem. Alleen de „kleyne luyden" treden tot haar toe wat in Amerika geheel an ders is. Daar hebben de C. J. V. groote, mooie gebouwen met bibliotheken, leeszalen cursuszalen, badkamers, vergaderplaatsen voor vele personen uit alle standen. Mag bij ons de toestand zoo blijven of moeten wij 't goede van 't buitenland trachten over te nemen Spr. waarschuwde tegen Amerikanizee ren; geen naaperijblijft Nederlanders; maar maakt u beteregebouwen waardig.Leeft bij uw bijbel en beoefent uw vaderland- scho historie; kegelt, kolft, biljart, domi- mcert, richt zang- en fanfarecorpsen op, gymnastiseert, gij lokt daarmede de on verschilligen tot het goede. De heer van Meggelen brak een lans voor het persoonlijk en gemeenschappelijk gebed in en door de vereenigingen. De heer Marmelstein wees op den snellen voortgang dien 't ongeloof en het anar chisme maken onder de jongelingen in de groote steden, terwijl daar siuds 1885 het aantal leden onzer C. J. samen met slechts 150 toenam. De spreker hekelde zeer de lauwheid tegenover den tijdgeest. Waarom, zoo vroeg hij, worden de bibliotheken der Chr. J. V. niet voor het volk opengesteld Laten wij onzen vrijen tijd en onze beste krachten aan deze zaak geven; politieke en kerkelijke vechtpartijeu, den clubgeest in onze vergaderingen weren, ons aansluiten en zoo krachtig zijn en aanhangers winnen. Aan den maaltijd werd nog menig aan genaam woord gesproken. Van ds. Hasebroek was het volgende bericht ingekomen Dank! Waar zijn de dagen heen, dat 'k mede (nederzat, En uit de hand der Jeugd het feestmaal (nam en at? Ze zijn voorbij. Vraagt gij, wat ze mij brachten? Dat de oude, grijs, uw feest nu meeviert (in gedachten, Zich troostend met den blik naar 't feest- (maal dat, bereid Voor oud en jong, dan oud noch jong meer, (wordt gespreid. Des avonds te 7 uur traden in het Paleis voor Volksvlijt, voor ruim 3000 personen op de heeren ds. v. d. Hoogt uit Ermeloo en ds. van Noort uit Amsterdam. Goe». De vacature aan de H. B. S., ontstian door het overlijden van den heer Schmidt, wordt tijdelijk vervuld door den heer M. J. van der Meer, Candidaat in de Ned. letteren, te Groningen. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Op Vrijdag den 14en Juni a., des voormiddags te 10 uren, zal voor bovenge noemde Rechtbank worden behandeld de zaak regen J. M. M., oud 27 jaren, vroeger bode bij het burgerlijk armbestuur, thans zonder beroep, wonende te Middelburg; ter zake dat hij te Middelburg, in zijne hoedanigheid van bode bij het burgerlijk armbestuur aldaar, tegen een vast salaris van vierhonderd gulden per jaar, vrije wo ning en nog eenige andere voordeelen, en als zoodanig belast met het ophalen der gelden van de verschuldigde cijnsen en abonnementsgelden voor het schoonhouden der straten, pleinen enz., op 23 Mei 1894 van den penningmeester van genoemd be stuur ter inning heeft ontvangen een aan tal kwitanties, tot een bedrag van f 1671.44, en daarvan op verschillende tijdstippen, tot 20 Juli daarenvolgende, slechts heeft verantwoord aan contanten eene som van f 1395,07 en op 26 Juli aan nog niet geïnde kwitanties tot een bedrag van f 36.63, en alzoo opzettelijk wederrechtelijk zich heeft toegeëigend eene som van f239.73, door die gelden, die hij tusscheu 23 Mei en 20 Juli van verschil'ende personen voor betaalde cijnsenen abonnementsgelden voor het schoonhouden der straten, pleinen enz. had ontvangen, en welke gelden toe behoorden aan meergenoemd armbestuur, niet aan den penningmeester van dat be stuur te verantwoorden, maar ten eigen bate te gebruiken. In deze zaak zullen van wege het open baar ministerie 111 getuigen worden ge dagvaard. Tot bewaarder in de strafgevangenis te Goes is vatn de 29 sollicitanten tij delijk voor één jaar door den Minister van Justitie aangewezen, Gerard Rottier te Goes. Goes. Het feest met de leerlingen der Chr. School alhier is hepaald op Vrijdag 28 Juni a. en zal bestaan in een uitstapje naar Zierikzee per Admiraal de Ruyter. Goes. Wij herinneren de leden der antirevolutionaire kies vereeniging „Voor Nederland en Oranje" dat 't Woensdag a. s. vergadering is der Kiesvereeniging en Woensdag over 8 dagen verkiezing. Dus kort dag Goes. De navolgende onderscheiding is aan een jongeling uit dez» gemeente ten deel gevallen. Bij het bezoek onzer Koninginnen aan de gemeente Venlo op 2U Mei jIwerd eene wedren gehouden op de heide door het Regement huzaren bestaande uit Officieren, Onderofficieren, Korporaals en manschappen, in groepen verdeeld, en de wedren werd bijgewoond door H. H. M. M. De hoogsteu prijs voor de korporaals, een zilveren horloge met dito ketting, waarin de naam onzer Koni- gin gegrift, werd behaald door den Kor poraal B. Slim mens wien de prijs dan ook door de Koningin persoonlijk werd overhandigd, met bijvoeging van eenige toepaSselij ke woorden. Goes. Het verzoek van de timmermans knechts om verhooging van hun uurloon met 2 of 3 cent, is door de patroons niet ingewilligd. Dezen besloten echter om het loon te brengen van 12 cent op 13 cent. N isse. Vrijdagmiddag half 4 ontstond door •nbekende oorzaak, bij den landbou wer Jobs. Kloosterman brand in een sta pel zaadstruiken, die mede 2 klampenstroo, den mestput en twee klampen groen hout in vlam zette. Door het flink optreden van een veertigtal mannen en vrouwen die in den omtrek werkzaam waren, en daar de wind juist van de schuur af was, mocht het gelukken de vlammen in den mestput te blusschen en den brand tot het reeds aangetaste te beperken. De brand weer die spoedig ter plaatse was, was den brand te half zes meester. Ingetrokken is de aanstelling tot rijksveldwachter-jachtopziener, ter stand plaats Veere, van I. Troost, te Zuid-Beier land. Aangesteld is tot rijksveldwachter-jacht opziener A. Van Rijswijk, schipper en visseker te Brielle (standplaats Veere). In de tuindersstreek om Souburg (Walcheren) hebhen de aardappelen het hard te verantwoorden. Vreeselijk spichtig komen vele omhoogen gaat men een onderzoek doen naar de oorzaak, dan vindt men den pootaardappel op geduchte wijze aangevreten door een menigte kleine slak jes. Er zijn kweekers, die gansche akkers moeten herplanten. Natuurlijk is dit voor die streek, waar de vroege aardappels een zoo belangrijk handelsartikel zijn, van groot nadeel. R. N. Waarde. In de Vrijdag gehouden vergadering van ingelanden van den pol der Waarde is in de vacature voor dijk graaf in plaats van wijlen dhr. II. C. Poleij eene voordracht opgemaaktle candidaat werd de heer Jac. Buteijn. 2e cand. dhr. J. L. Overbeeke. 3e cand. de heer Jan. Weststrate Chr. Zoon en in plaats van den afgetreden gezworen K. Dij 1. le candidaat C. Thorenaar. 2e Chr. Weststrate J. Z. 3e Joh. Nieuwenhuize. In die zelfde ver gadering is besloten oin aan den afgetre den gezworen K. Dijl een pencioen van flOO 'sjaars te verleenen. Een onzer lezers schrijft ons uit Vlissingen 't Is nu bijna vijf jaar geleden dat de Oudneidskamer op het Raadhuis alhier werd geopend en voor de eerste maal ter be zichtiging werd gesteld. Slechts eenige belangstellenden, de leden van den ge meenteraad, tot bijwoning daarvan uitge- noodigd, woonden toen met de commissie dier kamer, deze plechtigheid bij. De voorzitter der commissie, de heer A. A". E.Ge win, die toen in een kort woord de ge schiedenis dezer inrichting schetste, verbond daaraan de hoop dat het aantal voorwerpen op de aloude historie van Vlissingen be trekking hebbende, hoewel thans nog niet overgroot zijnde, steeds door vrijwillige aanbieding van stukken zou mogen ver meerderen, en koesterde het vertrouwen dat, wanneer eenmaal de Oudheidskamer meer bekendheid zal verkregen hebben, nog menigeen in den lande zich opgewekt zal gevoelen om voor het beoogde doel die voorwerpen, welke hier of daar ongetwij feld nog zullen gevonden worden, hetzij als geschenk of in bruikleen af te staan. De commissie, bestaande uit de heeren A. A. A. E. Gewin, C. A, Kalblleisch, secre taris, C. R. C. Wibaut, penningmeester en de op oudheidkundig gebied bekende. W. v. d. Os, die echter zoo spoedig deze in richting door den dood ontviel, beijverden zich toen om de aanwezigen op weinige doch sprekende voorwerpen te wijzen, die het verleden van Vlissingen in herinnering roepen. Deze oudheidskamer wordt nu van het Raadhuis naar den daarvoor opzettel k ge- restaureerden Gevangentoren overgebracht terwijl deze nieuwe plaats a. s. Zondag 2 Juni voor het publiek toegankelijk wordt gesteld. De bovenverdieping van dezen ouden torea is voor Oudheidskamer inge richt, het benedengedeelte voor restaura tie. Ongetwijfeld is vooral omdat men hier een bij uitstek prachtig zee- en land gezicht heeft deze plaats gelukkig gekozen en zal die kamer hier zeker drukker be zoek ten deel vallen als ten Raadhuize. Jammer dat nu Zondag dergelijke din gen worden geopend, ons dunkt dat is niet noodig terwijl het verbinden aan deze oudneidskamer van een restauratie o.i. niet raadzaam is. Vlissingen. Zaterdag j. 1. ontsnap ten alhier vier soldaten uit het Depot van discipline. Zondag waren reeds twee gevat, terwijl men de anderen op het spoor is. Toen Zondag eenige manschappen kerk waarts werden gebracht ter bijwoning der godsdienstoefening in de Nieuwe kerk, verliet een hunner plotseling den troepen zette het op een loopen een sergeant en 2 manschappen hem achterna. In de Vla mingstraat gekomen, liep hij de Waalsche kerkstraat in sloeg links om op den Pe- perdijk, maar ziende dat hij hier niet ver der kon liep bij die geen lust had kerk- waars te gaan met OHsiiiuiige vaart in de Geref. kerk op den l'epeidjk. H er werd hij waarde godsdienstoefening juist was begon nen, in zijn vaart gestuit en gemaand zich stil te houden waaraan hij voldeed. Spoe dig daaiop kwam de patrouille die hem met zich nam naar de kazerne. De gods dienstoefening werd niet gestoord. Door stembevoegde ingelanden van den Oud St. Jooslandpolder is tot gezworen benoemd de heer P. Polderdijk, in plaats van den heer C. Janse. Op een Donderdag 11. te Rotterdam ge" houden vergadering van de voorzitters e n Secretarissen van de aangesloten vereenigin gen ran Amsterdam, Middelburg, Rotterdam en Utrecht van den Christelijken Nationalen Werkmansbond is de definitieve oprichting tot stand gekomen. Het voorloopig bestuur, dat de zaken zal regelen, totdat in het najaar een defini tief bestuur zal gekozen zijn, bestaat uit de heeren dr. J. Th. de Visser, eere-voor- zitter, Amsterdam, W. A. Genneken, voor zitter, Rotterdam, A. van Ooy, secretaris, Rotterdam, P. H. M. Schaetfer, penning meester, Amsterdam, C. Scherer, Amster dam, G. Vermeer, Utrecht, J. H. Lig- teringe, Utrecht, C. Adriaanse, Middelburg J. van de Poli, Middelburg, C. L. Birk- hoff, advis. lidRotterdam. In de buurt van de Utrechtsche zijde te Amsterdam wordt het wielrijden be oefend door vele dames. Donderdag kreeg zulk eene wielrijdster het in de Albert Cuypstraat te kwaad met een ander lid harer sekse. Men zei, dat de wielrijdster door een straatjongen was gemolesteerd en dezen daarop een paar welverdiende oorvegen had toegediend. Nu kwam de moeder van den knaap voorden dag, wierp het rijwiel omver en gaf op haar beurt de in een eligante grijs kos tuum gekleede wielrijdster een paar ferme klappen, zich daarbij lang niet malsch uit latende over zulke „floddermadams" die met haar tijdgeen weg weten eudati nog kin deren van een fatsoenlijk „mins" durven te slaan. De „floddermadam" greep nu den schroe vendraaier van haar fiets, die in haarfijn gehanteerde hand oen lang niet te ver achten wapen bleek. Een gevecht ontstond, waaraan de politie een eind moest maken. Te Maastricht is Vrijdagavond het vereeniginglokiaal der socialisten met de drukkerij van „De Volkstribuun" een prooi der viainmen geworden. Te Amsterdam geraakte een 7- jarig jongetje te water in het Van Lunnep- kanaal. Het had zijn broekzakjes en blouse met keisteentjes gevuld, en zonk daarmee direct naar de diepte en verdronk. Kersen in' Mei 1 In de 14de eeuw vindt men er gewag van gemaakt als geleverd voor den graaf. Op de „Rek. v. d. Const. Art. Camer" uit genoemde eeuw komt voor deze post „Airbeiden en Kerssen ub Meyendach (1 ste Mei) gelevert." Ook Cats spreekt van Meikersen, doch vindt ze niet lekker. Hij zegt Eet vroeg-gewas, en prijst'et vrij Ten dienst maer voor de snoeperij De Meysche kersen in 't gemeen En sijn maer vel en enckel been. Welke goede resultaten er reeds met het systeem Bertels behaald worden, kan uit het volgende voorbeeld blijken. De landbouwer Pott te Stadskanaal heeft zijn vee, van 5 November tot 12 April jl., uitsluitend persvoeder toegediend. Kracht voeder werd door lie i niet gegeven. De uitkomsten van (deze voederwijze waren, dat de dieren uitmuntend gedijden en ruim melk gaven. De persing geschiedde niet buitenshuis, maar in de schuur door mid del van hefboomen. De heer Pott geeft aan deze handelwijze de voorkeur. Hij heeft thans weer op éénzelfde stuk land verschillende gewassen uitgezaaid, die na elkaar geoogst moeten worden en hoopt, dusdoende, 4 sneden te verkrijgen, vol doende om van een halve H A. (deimt) twee koeien, het geheele jaar door, te kunnen voederen. Met een leeuw gevochten. De heer J. Friend, een transpuririjder van Vrijburg, was zoo, verhaalt de Graaf}' Reinnester uit Zuid-Alrika, onlangs op weg met wagens naar Salisbury en vernam, toen hij Umtuli bereikte, dat een leeuw daar veel kwaad deed onder de beesten. Des nachts voor zijn aankomst had de heer James Meljeer de wacht gehouden en den leeuw gekwetst, doch zeer licht. Dien nacht, toen de heer Friend daar kwam, hoorde hij den leeuw weer onder de beesten, greep zijn geweer en haastte zich naar die plek. Hij zag den leeuw een os bespringen en tegen den grond brengen, waarop hij losbrandde en den leeuw den voorpoot onder het schou derblad wegschoot. Voor hij weer laden kon, was het gekwetste dier op hem ge sprongen. Meteen der vreeselijke klauwen werd zijn schouder wreed verscheurd, ter wijl de leeuw hem met zijn tanden in het aangezicht beet. Wonderlijk dat de leeuw hem toen verliet en omstreeks 20 yards van hem ging liggen, maar nog wonder lijker wat toen volgde. Niettegenstaande zijn vreeselijke wonden en den schok aan zijn zenuwgestel, stond de heer Friend op, laadde opnieuw en schoot den leeuw door het hart. Welk een moed en zenuwkraeht moet een man niet bezitten, die met het

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1895 | | pagina 2