NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. Eo. 101. 189S. EiRstfag 28 Met legeiufe faarpng. CHRISTELIJK- HISTORISCH ALLE BETALINGEN VERSCHIJNT PRIJS DER ADVERTENTIËN G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. UITGAVE VAN elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. van 1 5 regels 25 c#ntiedere regel meer 5 cent. Prijs per drie maanden franco p. p 0,95. en Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel 0;02*. meer 10 cent. voor de Zeeuw uit Walcherenuitgezonderd Vlissingente doen hij den Uitgever F. P. WHUIJ Middelburg. Wij ontvingen voor de verkiezingen van een Middelburgschen kiezer een liberaal de vertrouwelijke inededeeling omtrent verschil van gevoelens in het liberale kamp aldaar. Hij voorspelde dat het pleit reeds ten halve in het voordeel der anti revolutionairen beslecht was, doch voegde er aan toe „als zij maar in het oog houden Con cordia parvae res crescuntdiscordia autem maxima dilahiintur." Wij achtten het toen niet noodig dit schrijven te publiceeren. Nu echter de voorspelling van dezen liberaal, zelfs meer dan ten halve is uitgekomen en den kiezers in Walcheren nog eene herstemming wacht, vonden wij het niet ongepast, daarvan inededeeling te doen. Doe men er zijn voordeel mee Maar dan is 'took tegelijk eene ernstige waarschuwing dat de eendracht door de onzen aan den dag gelegd bij de eerste stemming, ook bij de herstemming bewaard worde. „De moreele waarde onzer overwinning op 14 Mei wordt verzwakt door eene neder laag by de herstemming". Dit woord van De Nederlander ver dient ernstige overweging. k De Kongo quaestie in België heeft het ministerie reeds een minister, en den Ko ning zijn warmsten verdediger van het Kongo-plan gekost. Graaf Merode, minister van buitenland- sche zaken, kon zich niet neerleggen by het besluit der Regeering om zich te schikken in het ouvermijdeiyke en te zwichten voor den onwil der Kamer om nog dit jaar, dus voor de expiratie van den termijn der rentebetaling, met den Ko ning over de aanvaarding van dit dure cadeautje te onderhandelen. Daarom trad hij uit het Kabinet en is reeds vervangen door De Burlet, in wiens plaats nu Schollaert minister van binnen- landsche zaken worét, terwijl een nieuw ministerie het ministerie van den arbeid gevormd werd, aan welks hoofd de heer Nyssens staan zal. De beide nieuwe mi nisters zijn leden der Kamer, zitting heb bende voor het vaste clericale district Leuven. Een verkiezing, ter hunner ver vanging noodig geworden, zal derhalve naar alle waarschijnlijkheid wel geene ver andering brengen in den stand der partijen. Alleen het aantal tegenstanders van het koninklyk Kongo-plan zou erdoor kunnen toenemen. Want Roomsch en Onroomsch is afkeerig van dit cadeautje. De Haagsche correspondent van de N. Gr on. Crt. meent een en ander te kunnen meedeelen omtrent hetgeen in het kieswet- ontwerp staat. Hy schryft daaromtrent: Men hoort daarover van allerlei en do geruchten bevestigen wat ik reeds vroeger mededeelde, dat van de nieuwe kiezers de leeftijd van 25 jaren zal worden govoiderd. Het ontwerp op het personeel maakt het verband tusschen die wet en de kieswet, waarop de minister Van Houten herhaalde lijk heeft gedoeld, thans ook vrij duidelijk en men behoeft geen profeet to zijn om te voorspellen, dar de laagste aanslag in die belasting een der teekenen van welvaart zal zjjn, door het nieuwe ontwerp-kieswet gevorderd. Een, want men verzekert, dat ook het spaarbankboekje met f 100 als maatstaf van welstand gelden zal. Maar aangezien de minister schijnt te voelen, dat door het vorderen van deze beide criteria het over groot deel der arbeiders, althans in de groote centra, van het kiesrecht zou worden uitgesloten, schijnt ook een soort van capaci- teitonstelsel van de wet-Vau Houten deel te sullen uitmaken. Een stelsel, dat behoeft wel geen betoog, dat de meer vooruitstre vende liberalen al zeer weinig z*l kunnen bevredigen. „Een man, in Haarlems Hout, sneed op een (beukenstam een vorm, die in den grond als letter ne- (derkwain. Maar op die letter zeeg een stemgalm uit (de blaêren „vermenigvuldig u Met belangstelling lazen wij in Het Chris telijk Schoolblad het verslag van de ver gadering der „Vereeniging. ter beoordeeling der uitgaven voor kinderen en jongelieden" te Amsterdam gehouden. Of een dergelijke Recensie-vereeniging levensvatbaarheid zal hebben, valt uit de kalme discussies niet op te maken en mist vooralsnog waarschijnlijkheid, doordat heeren uitgevers niet meedoen. Op de uitvoerbaarheid der plannen zyn wij overigens niet gerust. De vraag „wie zal keuren is een zeer gewichtige, en aanhaar zitten weer andere vragen vast, als daar zij n Wie keurt de controleurs, wie de aanstellerswie het scheidsgericht, enz. En toch is eenige waarborg dat onze christelijke Zondagschoollectuur niet slap worde, zoo hoog noodig. Laten wij hopen dat een weg gevonden worde dieèudeauteursènde uitgevers èn de beoordeelaars bevredigt en ons volk ten goede komt. Nu hangt alles op de vertrouwde namen der ons bekende christelijke uitgevers. Doch ook niet-christeiyke nitgevers trachten hun ne waar met christeiyk etiquet aan de markt te brengenen die waar althans heeft controle noodig. Boeken zyn nu eenmaal eene macht, eene macht ten kwade of ten goede. Charles Kingsley zegt er van Door de hoeken kunnen de boden des Heeren en de dienstknechten des duivels duizenden van menschen, jaar in jaar uit, alles zeggen wat zij willen. Zien wij dus wel toe wat wij onzen kin deren ter lezing geven. En houden wij den schadeiyken invloed vanniet-christelyke lec tuur buiten onze woning. Past vooral op de feuilletons in do liberale of neutrale nieuwsbladen, die gij uwen kin deren of dienstboden in handen geeft. EEN UIT VELEN. Jan had geteekend als koloniaal. Rond uit gezegd wel een a irdige jongen, maar wat opvliegend en wild. Thuis nietaltyd even gewillig, daarbij nog al veeleischend voor zijn doen, zocht hy zyn foriuin el ders. Daar viel het echter ook niet mee. Ontevreden en onvatbaar voor goeden raad, leende hy al te gewillig gehoor aan de stem der verleiding. Jan begon de kroeg te bezoeken en werd aboal geeu dronkaard, dan toch een drinker. Dat gaf een platte beurs, zijne ouders hielpen niet en Drie maanden later zit Jan te Harder wijk. Zyn havelooze kleeding is met een net soldatenpak verwisseld. Aanvankelijk is hij daarop trotsch vooral wanneer hij voor 't eerst met verlof zyn dorpje bezoekt en de schoolkinderen den vroegeren boeren knecht verwonderd aanstaren of wel als kroegere kameraden hem zyn goedgevulden buidel benijden. Jan heeft handgeld ge kregen, eenige honderden guldens te veel voor hem. Hy weet er geen raad mee, ja toch, zoogenaamde vrienden nemen hem mede naar verkeerde plaatsen, uitstapjes worden gemaakt naar groote steden eu onze koloniaal keert straks in meer dan een opzicht uitgeschud naar zyn garnizoen terug. Jan is een verkwister geworden, hoewel hy elke gedachte daaraan door een glas jenever tracht te verdrijven. Jan is thans ook meer dan ooit een vloeker. Elke goede gedachte, vrucht der wijze lessen zijner ouders ef onderwijzers, wordt ge smoord door allerlei boosheid. Het ontzag voor Gods Woord is reeds lang by hem geweken. By is een dier velen geworden die ten spot en schimp door de straten onzer steden drentelen, by wie de uitspan ning reeds lang plaats heeft gemaakt voor uitspatting. Straks lezen wij zijn naam op de lange lijst der militairen, die onder leiding van kapitein Deze en luitenant Die op den zooveelsten met liet stoomschip X der Maat schappij „Nederland" naar Java zullen vertrekken en niet lang daarna vinden wij hem op den steiger aan de Handelskade te Amsterdam, waar hy afscheid neemt van zijn familiebetrekkingen, daarbij het nog niet gansch verstompte gevoel door een pijnlijken lach trachtende te verbergen. Het woeste gezang zyner kameraden geeft echter afleiding en terwijl het trotsche stoomschip lanvzaain het kanaal afdrijft, schijnt reeds elke indruk by hem te zyn uitgewischt Spoedig klotsen de golven van de Noordzee cn dan van den Oceaan tegen de breede wanden van de X, die den jeugdigen koloniaal steeds verder weg voert van het miskende vaderland en de ver8tooten ouders en vrienden, 't Is zes wiken later. Even kalm als ze vertrok, stoomt de boot de haven van Tandjong Priok binnen. Ook de militairen gaan aan wal en niet lang daarna vinden we ze in de kazerne te Batavia of Meester- Cornelis terug. Ook Jan bevindt zich onder hen. De rsis is hem wel niet medegeval- len, maar toch de zucht naar het nieuwe prikkelt en de omgeving geeft nu afleiding genoeg. Den By bel, hem door een vrien delijke hand bij het vertrek aangeboden, heeft hy wel aangenomen maar er niet in gelezenhet zachte woord hem toen zoo vermanend en overtuigend toegesproken, heeft hy wel niet met ruwe taal beant woord doch ook schijnbaar niet ter harte genomen. By een der drie veldbataljons is hij in gedeeld en hij vindt er spoedig makkers van allerlei landaard; naast Nederlanders vele Duitschers, voorts Belgen, Franschen en Zwitsers, die met de manschappen van het subsistentenkader,van het depot-bataljon, van de compagnieën cavalerie, de genie- werklieden en de militaire schrijvers een legermacht vormen van ongeveer 3000 man, welke allen te Batavia en Meester Cornelis in garnizoen liggen. Onze koloniaal heeft nog al vrijen tijd en hij zoekt naar afleiding. De cantine, hoe ruimschoots voorzien van de gelegen heden om den tijd nuttig en aangenaam door te brengen, is niet gezellig, niet huiselijk; de welvoorziene bibliotheek trekt betrekkelijk weinig lezers en een lekker glas Hollandsch bier, dat voor eenige centen te verkrijgen is, schijnt niet zoo goed te smaken als het volle glas van een ver valscht mengsel bestaande uit jenever en arak, dat een slimme Chinees hier en daar in een verboden huis aanbiedt. En zoo dwalen dan vele en nog vele Indische soldaten in ontucht en drankmisbruik, in kaart- en dobbelspel steeds verder af. En ook Jan gaat mee: een uit velen! Maar is er dan geen weg open om de soldaten op betere wegen te leiden? „Ja", zeiden eenige Christenen te Batavia cn zij sloegen de handen ineen en richtten een Christen Militair Tehuis op. Dit geschiedde nu vier jaren geleden. Ook onze Jan komt eindelijk eens kijken, door het vriendelijk woord van een zijner makkers of door nieuwsgierigheid daartoe opgewekt. Wat wordt hij vriendelijk door den beheerder en zijn echtgenoote ontvangen en wat zien de vertrekken er gezellig uit! Hier hebt ge de conversatif.zaal, net ge meubeld. Bijbelteksten hangen aan den wand om de bezoekers tot den dienst des Heeren op te wekken, terwijl de buste van Z. M. Koning Willem III en de por tretten der Koninginnen wijzen op de be lofte van trouw, aan het Vorstenhuis en de Regeering eenmaal gegeven. De bibliotheek is van goede lectuur voor zien en op de tafels liggen allerlei couranten verspreid. Daar vinden wij zoo waarlijk tusschen allerlei Indische bladen als het Bataviaasch NieuivshladDe Java-Bode, De Opwekker e. a., ook Het Oosten, den vrienden van „Neerbosch" wel bekend. Daarachter vindt ge een lokaal, waar alleen de Bijbel, Gods onfeilbaar Woord, een eerepiaats heeft. Hier worden eenige malen 's weeks door eenige bestuursleden en ook door anderen bijbellezingen gehouden en voordrachten op> allerlei gebied, welke geregeld door een aandachtig gehoor worden bijgehouden, want komen doen de militairen gaarne in dit vriendelijk Tehuis. In den laatsten tijd klom het getal tot 85 per dag. Wie zou niet wenschen dat dit cijfer nog verveelvoudigde! Jan vond hier wat hij niet gezocht had: één uit velen De vriendelijke woorden van directeur en directrice alsook van kameraden, die reeds lang het Tehuis lief hebben gekregen, nopen hem tot nalenken. „Ja waarlijk", zoo besluit hy, na eenigen tijd geregeld bezoek, „hier zoekt men mij, niet het mijne" eu hij wordt straks, voor zoover de tijd hem dit toeliet, een ij verig mede-arbeider. Hij begint weer den Bijbel zijner moeder lief te krijgen en put dan daaruit de kracht om te midden van veler verleiding en be spotting staande te b'ijven. En wanneer straks zijn bataljon gedeel telijk wordt overgeplaatst en ook Jan in een ander garnizoen wordt ingedeeld, is hij het die daar medehelpt een vriendelijk Tehuis te helpen stichten naar het voorbeeld van Weltevreden bij Batavia. Liefelijk Militair Tehuis! De Heere zegene u! Ach, waarom hebt ge te zuchten onder geldelijke zorgen, zoodat ge met een tekort het boekjaar moest sluiten! Waarom vraagt ge te vergeefs om den noodigen steun uit Nederlaqd dat toch voor een groot deel zijne jongens zendt? Wacht maar, misschien zal uwe zorg in blijdschap veranderen. Wij hebben ons volk iets van Jan ver teld en meteen hoorde het wat wy voor onze kolonialen willen doen. Misschien zijn er ouders, die ook een „Jan" in het Indische leger hebben, of anderen, die dit niet hebben, maar toch wel zooveel liefde tot den soldaat op Java om hem te steunen. Het hoofdbestuur van den Nederland- schen Militairen Bond in Nederland schonk in 1894 een toelage van f 500, verder kwam door contributiën en giften een niet onbelangrijk bedrag in. Echter niet vol doende om de uitgaven te dekken. Verleden jaar werd eene gift uit Nederland ontvan gen van f 100zij ook deze één uit velen. Jan, die thans in het vaderland is, ver zoekt mij nog mede te deelen dat kleinere en grootere bijdragen gaarne worden inge wacht bij den penningmeester van het Ja- va-Comité, den heer H. Groenewegen, Lin- nseustraat 57 te Amsterdam en ten kanto re van het Java-Comité, Pieter Pauwstraat 8 aldaar. 27 Mei '95. Middelburg. Vergadering van den Gemeenteraad van Zaterdag 25 Mei 1895. Afwezig met kennisgeving de heer Koole, terwijl, bij ontstentenis van den burgemeester, het presidium door den wethouder Sprenger wordt waargenomei. De notulen der vorige zitting worden gelezen en vastgesteld, waarna de voorzitter mededeelt dat sedert die zitting zijn in gekomen de volgende stukken: a. Vier missives van Gedeputeerde Staten, houdende goedkeuring van in vorige zit tingen genomen besluiten h. Eene kennisgeving van B. en W., die indertijd een voorstel hadden gedaan voor eene nieuwe telefoonverbinding tus schen het pompstation der waterleiding en het kantoor dier inrichting alhier, dat de ou le verbinding door de goede zorgen van dr. Japikse zoodanig hersteld was dat hun voorstel voor eene nieuwe als niet gedaan kon worden beschouwd; c. eene kennisgeving door J. J. Dockheer van het overly den van den marktmeester P. C. Tevel; d. eene kennisgeving van B. en W. dat A. P. Casteleijn had ingezonden een verzoek tot aankoop van gemeentegrond aan de Nieuwe Oostersche Straat, doch dat verzoek eenige dagen later had ingetrokken e. een ongezegeld rekest van J. van Randwijk, die vermindering verzoekt van het door hem betaalde vergunningsrecht. B. en W. hebben adressant er op gewezen dat zijn verzoek op zegel had behooren gesteld te zijn en dat eene beschikking op zijn rekest niet by den raad te huis behoort. Al deze stuken worden voor kennis geving aangenomen. f. een verzoekschrift van C. Geensen om verlenging van huur van gemeentegrond g. een rekest van J. Steijn, verzoekende zijne overplaatsing van schuol C naar school I, bij welke laatste voorzien moet worden in de vacature Franso h. een verzoek van J. F. A. van Breda om de lokalen der werkverschaffing, naast zijne woning gelegen, naar elders te ver plaatsen, daarbij van die inrichting overlast heeft, zoodanig zelfs dat hij er moeilijkheden van ondervindt bij het verhureu van zijn bovenhuis i. een adres van P. J. Fiegen tot aankoop van gemeentegrond a f 1.50 per M-aan de Nieuwe Oostersche straat. Conform het voorstel des voorzitters worden deze stukken om advies gesteld in handen van B. en W. j. een adivs van J. Smits, koopman in fruit en wafeibakker alhier, die, onder overlegging van berichten uit dagbladen ten opzichte van andere plaatsen, er op wijst in welke slechte conditie hij gebracht is door de nieuwe verordening op het markt wezen en verzoekende de verordening te herzien voor zoover de kramen betreft, daar deze niet met carrousels, velocipèdetenten en dergelijke kunnen gelijk gesteld worden. De Voorzitter stelt voor op dit adres af wijzend te beschikken, daar eene gunstige beschikking met de betreffende verordening in flagranten strijd zou zijn. De heer E. F. Schorer doet echter het voorstel om de behandeling der zaak te verdagen, ten einde de leden in de gelegen heid te stellen nog eens aandachtig de mo tieven na te gaan, waarop adressant ziek grondt. De heer van Dunnê acht dit niet noodig, sprake als hier is van wijziging der ver ordening. Zoodanige wijziging kan slechts het uitvloeisel zijn van iets dat het alge meen belang raaktze is echter hier on mogelijk daar het slechts geldt een parti culier belang. Het voorstel Schorer wordt aangenomen (tegen stemmen de heeren den Bouwmeester van Dunne en W. J. Sprenger), zoodat het adres tot nadere behandeling word aange houden. Achtereenvolgens worden nu zonder dis cussie of ho'ofdelijke stemming goedgekeurd lo. de door B. en VV. voorgestelde af- en overschrijving van posten tot een be drag van f 300 op de gemeentebegrooting oor 1895 2o. de door B. en W. voorgestelde wij ziging der gemeentebegrooting voor 1894 3o. een staat van oninbare posten inkom stenbelasting 1890 ad f376,52' en een dito staat 1894, ten bedrage van 273,46'; 4o. de rekening der schutterij over 1894, in ontvang en nitgaaf tot een bedrag van f 3515,49». Zooals onze lezers zich zullen herinneren is vroeger in extenso hier medegedeeld hoe de zaak stond van de bestrating van het Hofplein, waaromtrent do bewoners van dat plein zich tot den Raad gewend hadden. In handen gesteld van eene commissie, adviseert deze in zooverre gunstig op het adres te beschikken dat de weg met klin kers zal bestraat worden B. en W. echter blijven persisteeren bij hun gevoelen, dat van het eenmaal gevolgd principe niet mag werden afgeweken en op het adres dus af wijzend moet woiden beschikt. Als woordvoerder der commissi# treedt op de heer van der Swalme. Yeel pleit

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1895 | | pagina 1