Sc hooi nieuw s. Gemengde Berichten. circa 9 niiilioen In dfe schatkist komtef blijft ongeveer 6 millioen van aan den strijkstok hangen. Werd de suiker bij ons, evenals in Duitschland, met een consumtiereeht belast van 11 cents per kilo, dan zou het ver bruik ongetwijfeld tot 80 millioen kilo's stijgen, waardoor, evenals thans 9 millioen gld. in de schatkist zou vloeien. De suiker kan dus 16 cents per kilo goedkooper worden, zonder dat de schatkist daarbij schade behoeft te lijden. De fabrikant zou, door een kleine ver hooging van het inkomend recht, voldoen de gesteund kunnen worden tegen buiten- landsche uitvoerpremïën, en de landbouw zou er niet bij verliezen. Het is daarom te hopen, - schrijft de heer Gr. Birnie te Deventer, dat door belangstellenden algemeen kennis zal geno men worden van eene (bij Hugo Steinitz te Berlijn) verschenen brochure van H. Hirschberg„Die Zuckerration der Solda ten," waardoor de overtuiging zal veld- winnen, dat hier een groot volksbelang op het spel staat. Drankmisbruik. Bij gelegenheid der laatstgehouden ver gadering van den Belgischen Afschaffersbond de Ligue Anti-alcoholique, hing in de zaal een graphische voorstelling omtrent het drankmisbruik per hoofd der bevolking van eenige landen over de laatste 25 jaren. Nederland komt daarop niet voormaar vullen wij ook voor ons land de cijfers in dan komt het nummer 2 op de lijst. De cijfers zijn de volgende 1870. 1876. 1886. 1892. België 7.5 10.2 10.— 13.— Nederland 7.4 9.9 9.— 8.9 Frankrijk 4.5 5.4 7.8 8.5 Zweden 10.2 14.8.7 7.6 Zwitserland 10.5 6. Engeland 6.7.8 5.5.6 Noorwegen 6.7 2.9 3.1 In Zweden en Noorwegeu vindt men de laatste jaren een belangrijke vermindering van drankverbruik, dank zij vooral de wer king van het Gothenbnrger stelsel. Eng*land en Transvaal. De manoeuvre waarmee Engeland de Zuid- Afrikaansche Republiek den pas heeft af gesneden naar zee, is weêr een van die on verantwoordelijke daden, waarvan het in zijn buitenlandsche politiek er zoovele op zijn kerfstok heeft. Toch vergete men niet, dat Transvaal tot nog toe op diplomatisch gebied Enge land te sterk is gebleken, en dat Trans vaal, door het beleid van Kruger en zijn medestanders, langs diplomatischen weg de geheele annexatie der Republiek voor een tiental jaren heeft weten ongedaan te maken. Een sterk stuk, waarvan de gewone Europeesche diplomaat geen pendant zou kunnen vertoonen, ondanks al haar ouden welgevestigden roem. En waarom zou het dan ook nu onmo gelijk zijn, dat Transvaal langs dezen weg terug kreeg, wat het door Engelands be- geerigheid thans voorgoed verloren schijnt te hebben? De gretigheid waarmee de ministers in de heide huizen van het parlement de daad verdedigd hebben, doet denken aan het kwaad geweten, dat den man, die voor den rechter gebracht wordt, niet eens tijd laat om te wachten met antwoorden tot hij ge vraagd wordt. Maar onrechtvaardig verkregen goed gedijt niet. Hoe dikwijls heeft Transvaal dit al niet ondervonden. En daarom mag men hopen, dat onder het verstandig en beproefd beleid van president Kruger, ook nu het rechtvaar digheidsgevoel zal zegevieren, en Transvaal ten slotte toch zal krijgen, wat het wenscht een vrijen weg naar zee, die niet over Engelsch grondgebied loopt. Die vrije weg naar zee toch is voor de Republiek een levensquaestie. Indien al- niet haar voorbestaan, dan schijnt er toeh haar zelfstandigheid in de toekomst van af te hangen. Ook voor ons Nederlanders is het daar om van belang, dat deze nieuwe verwik keling een gunstigen afloop hebbe. Er ligt ons te veel aan gelegen, dat Transvaal, in goeden zin, een tweede Ne derland worde, dat we het onverschillig zouden aanzien, dat de Britsche slok-op door een listigen zet het daarheen wist te lei den, dat de Vierkleur, die zoo na aan onze Driekleur verwant is, ten slotte van den Afrikaansehen bodem verdween N. Prov. Gron. Crt. Personeels Belasting De voornaamste kenmerken van het wetsontwerp tot nieuwe regeling der Per soneels Belasting zijn: de afschaffing van de heffing wegens deuren en vensters en de verleening van aftrek wegens kinde ren (tot 20 jaar). Die aftrek is echter beperkt tot de drie eerste grondslagen (huurwaarde, meubelen en haardsteden), dus niet wegens het ver schuldigde voor dienstboden. Het heeft bovendien niet plaats als de huurwaarde zeker bedrag te boven gaat, welk bedrag voor de gemeenten der le klasse (waartoe alleen Amsterdam, Rotterdam en Nieuwer- Amstel (stadsgedeelte) behooren) f 750 be draagt. Wie dus voor meer dan die huur waarde is aangeslagen, \erkrijgt geen af slag wegens kinderen. Gübeel vrijgesteld worden personen wier huurwaarde bedraagt niet meer dan f 25 in de gemeenten der 8ste klasse, en zoo voor elke klasse telkens opklimmende met f 12.50. Winkels, plaatsen van uitstalling, werkpaarden, worden zonder eenige be perking onbelast. Kantoren blijven belast, evenals koetsiers, paarden van geneesheeren en paarden van paardenverkoopers en ver huurders. De belasting blijft behouden voor socië teiten, koffiehuizen, restauratiën, schouw burgen en andere inrichtingen tot gebruik- van eet- of drinkwaren of tot vermaak of ontspanning. Weekhuur wordt daarbij tot jaarhuur herleid door vermenigvuldiging met 50 (thans 33). Maandhuur wordt vermenig vuldigd met 12 (thans 10). De aftrek wegens kinderen bedraagt Pk tot 12Vs pCt. voor elk kind, en wel naar mate de huurwaarde lager is. Een grens voor het aantal kinderen, missen wij in het ontwerp. Wie dus in de laagste klasse 8 kinderen heeft, krijgt 8 maal 121/» pCt. afslag en betaalt dus niets. Of hij 10 kinderen hebbende onder 20 jaar, zoodat 125 pCt. gekort wordt, 25 pCt. uit de schatkist uitbetaald krijgt, staat niet in het ontwerp! De belasting wordt naar den werkelijken huurprijs geheven en bedraagt volgens het ontwerp 8 pCt., dus 2 pCt. meer dan thans wordt geheven (5pCt. en 20opcenten). Van dien huurprijs wordt echter eerst af getrokken een bedrag, dat in de acht klassen opklimt van f 10 tot f 110. De belasting van het mobilair en van dienstboden wordt progressief geheven. Het mobilair is vrij bij de laagste huren, af wisselend in de verschillende gemeenten van f 40 tot f 200. Bij hoogerehmen klimt de heffing van tyt tot li/4 pCt. der waarde. De belastingen der haardsteden wordt en klimt progressief. Voor 2 haardsteden betaalt men f 1, voor 3 f4, voor 4 f8, telkens met f 1 meer belasting zoodat voor 10 haardsteden f 53 wordt gehevenvoor elke meer f 10. In logementen echter slechts f 1. Ter toelichting van deze wijzigingen zegt de Minister aan het slot zijner Memorie o. a. het volgende Dat de opbrengst der belasting bij toe passing der ontwerpen bepalingen groote vermindering zal ondergaan, staat vast. Trouwens het mag wol ondenkbaar wor den geacht, eene billijke regeling te maken zonder opoffering van een deel van de opbrengst. Hoe groot de vermindering zal zijn, is voorshands onmogelijk te berekenen. Dat de betere aanslag naarde huurwaar de eene niet onaanzienlijke vergoeding zal opleveren voor een en ander, dat wordt prijsgegeven, is zeker. Waren de belastbare huurwaarden than, over het algemeen niet zeer veel te laags er zou b. v. niet aan te denken zijn, bij afschaffing van den grondslag deuren en vensters niet meer dan 8 pCt. van de huur waarde te heffen in plaats van de tegen woordige 6, (namelijk 5 plas 20 opcenten). Doch al weet men, dat de huurwaarden, waarnaar tegen de aans&g geschiedt, over 't algemeen te laag zijn, hoe veel te laag ze zijn kan men niet met voldoende zeker heid weten. Zoo weet men ook niet te berekenen, welke de geldelijke gevolgen zullen zijn van de wijziging der bepalingen omtre<t de winkels. Omtrent de gevolgen van de nieuwe regeling der grondslagen dienstboden en paarden geeft althans de statistiek nog eenig licht. Maar hoeveel de Jftrek voor kinderen zal bepragen, is óók weer niet met eenige juistheid te berekenen. Evenmin, wat de gevolgen zullen zijn van de wijziging in de grondslagen haardsteden en mobilair. Doch hoeveel vooralsnog onzeker zij, het is niet waarschijnlijk, dat de opbrengst meer dan twee millioen zal dalen. In een tekort tot omstreeks dat bedrag is te voorzien door twee ontworpen regelingen namelijk die tot verhooging van het zegelrecht van nog hier te lande uit te geven of nog in omloop te brengen effecten (zie hieronder) en die tot wijziging van de wet op het recht van successie en van overgang bij overlijden. Deze wijziging heeft ten doel om, bij afschaffing van het recht van over gang op effecten, het te betalen bedrag buiten dat in de rechte lijn een wernig te verhoogen, het recht van overgang van onroerende goederen, door nietingezetenen nagelaten, op te voeren en tegen ontdui kingen van verschillenden aard op te treden. Mocht het tekort niet geheel gedekt worden, dan zou tot heffing van opcenten op de nieuw geregelde belasting kunnen worden overgegaan. Eene belasting als deze, in billijkheid geregeld, leent zich daartoe. Al is de mogelijkheid van opcen- tenheffing dus niet uitgesloten, vooralsnog is de noodzakelijkheid om er toe over te gaan, of zelfs de waarschijnlijkheid, dat men daartoe zal moeten besluiten, niet aan te nemen. Kerknieuws. Beroepen te Kats dhr. E. Gr. J. Bal, cand. te Rotterdam te Sirjansland en te Ove- zand dhr. F. C. v. d. Plassche cand. te Sluis. Zaterdag overleed te Utrecht, in den ouderdom van 61 jaren, dr. J. Cramer, hoogleeraar in de godgeleerdheid aan de universiteit aldaar. Dr. C. was in 1858 candidaat geworden bij het provinciaal kerkbestuur van Utrech^ en ontving zijn aanstelling als adjudant direc teur van het Zendelinghuis te Rotterdam. Van 4 Sept. 1859 tot 1862 was hij predi kant te O. en N. Wetering, van 1862 tot 1866 te Cbarlois, daarna te Amsterdam. Den 30 Juni 1876 aanvaardde hij het pro fessoraat aan de hoogescliool te Groningen den 18 Mei 1883 aan die te Utrecht, be last met het onderricht in de „Geschiedenis der leerstellingen van de Chr. godsdiensten, uitlegging van het N. T., oud. Chr. letter kunde. De heer C. Louwerse te Middelburg is benoemd tot onderwijzer aan de Chr. School te O en W Souburg en heelt die benoe ming aangenomen. De heer F. Allan, leeraar aan de H. B. S., heeft eervol ontslag aangevraagd als onderwijzer in de Fransche taal aan de R. Normaalschool te Goes. Heinkenszand. Vrijdagmiddag toen de arbeider J. V. in den Ankerveerschen polder (onder 'sHeer Arendskerke) bezig was met veldarbeid, werd hij zoo door de koude bevangen, dat hij in een sloot ge raakte en daarin moest blijven liggen tot dat een schaapherder, die hem eindelijk opmerkte en naar den weg bracht en de vrachtrijder v. W. hem op een sleeper naar zijn woning heeft vervoerd alwaar geneeskundige hulp werd ingeroepen. De docter verklaarde dat hij van de koude was bevangen en het slechts zeer korten tijd meer zou hebben kunnen uithouden. De toestand is thans eenigszins gunstiger. Borsele. Uit de ter inzage nedsrge- legde begrooting van den calamiteuzen polder Borsele, blijkt dat de inkomsten voor 1895/96 zijn geraamd als volgtInkomsten van bezittingen f 492,36l/a, Uitwaterings- gelden f 34,35Vs, overschot kosten verpach ting f50, dijkgcschot f 29890,28V2, buiten gewone inkomsten f 971,39Vs, en de uit gaven voor genoemden dienst als volgt kosten van af- en uitwatering wegen en eigendommen f 1239,6OV2, verschillende uit gaven f 668,07, en onvoorzienej uitgaven f 112,62l/s, kosten van beheer f505. lerseke. De Iersekenaren hebben Zaterdag feestgevierd. Hun nieuwe bur gemeester de heer J. A. P. Geill heeft zy ne intrede gedaan, een intrede een vorst waardig. Aan het station Kruiningen werd de nieuwe titularis afgehaald door een groep ruiters voorafgegaan door de Industrie van lerseke, zooals die was voorgesteld op on derscheiden getooide wagens met een schip, smeden, schoenmakers, kleermakers te veel om te noemen, opgeluisterd door het mu ziek van het muziekgezelschap „Mozart". Overal wapperden de vlaggen. Bij den intoeht in het dorp trokken zeer de aan dacht de eerebogen prachtig getooid met bloemen, door de schoolkinderen vervaar digd onder opzicht hunner lieve onderwij zeressen. De geheele versiering van het dorp, tot zelfs de kleinste woning maakte een aangenamen indruk, terwijl een alge meen „Leve de burgemeester onzen nieu wen burgemeester tegenklonk. En ook van diens zijde en van de zijde zijner be minnelijke echtgenoote viel de kennisma king niet tegen. Des namiddags werd de burgemeester in het raadhuis binnengeleid, waar de ge- meenreraad en de secretaris aanwezig waren en hij, nadat hem het teeken zijner waar digheid onder een gepaste toespraak door den oudsten wethouder den heer Klos was overhandigd geworden zijne betrekking aan vaardde met een hartelijk woord, waarmede hij beloofde het goede voor lerseke te zullen zoeken en de medewerking van den Raad en den secretaris inriep. De vroolijkheid was groot in het dorp, en tot lof der Iersenaren moet gezegd wor den, dat van het begin tot het einde geen enkele wanklank de feestvreugde heeft verstoord, terwijl de burgervader hier en daar, voor arm en rijk, een vriendelijke toespraak ten beste gaf. De muziektempel was 's avonds prachtig verlichtt, het mn- ziekcorps verhoogde de feestvreugde, die door vuurwerk werd verlicht. In éen woord lerseke heeft waardig feestgevierd, wel waardig om nimmer vergeten te worden. Blijve het bestuur dezer gemeente voor lange jaren in de vaste, mag het zijn rijk gezegende hand van burgemeester Geill. Middelburg. Wij herinneren aan de repetitie morgenavond half 8 en de uit voering Woensdagavond 8 uur van de Can tate „Vrede op Aarde" van Lijsen. Het goede doel: de Werkverschaffing; maar ook het kunstgenot hetwelk dit Concert belooft, maken iedere afzonderlijke aan sporing meenen wij, overbodig. 's Heer Abtskerke. Een landlooper die 1.1. Donderdag bij den landbouwer A. Vermeule een flinke boterham ontving, had de vrijmoedigheid den jongen karnhond me de van het erf te lokken, en hem verder aan eenige personen te koop aan te bieden. De politie doet ijverig onderzoek. Wemeldinge. In de laatste veer tien dagen moesten alhier twee koeien van verschillende eigenaars afgemaakt wor den. Volgens den veearts waren zij lij dende aan influenza. Zondagmorgen nu kwam de landbouwer P. Z. alhier tot de treurige ontdekking, dat een zijner koeien, die den vorigen avond nog allen gezond waren dood in de weide lag. Wissenkerke. In de af'geloopen week werjlen herbenoemd door de vergadering van ingelanden van den Geersdijkpolder, tot dijkgraaf, dhr. H. Meulenberg land bouwer; en door de vergadering van in gelanden vanden Calamiteuzen Vlietepolder, tot leden van den dijkraad, de bh. P. H. de Koster en 1'. de Regt Mz., en benoemd Jacob van Leeuwen, de laatste ter voor- zioning in de vacature ontstaan door de benoeming van den heer G. Israel tot lid van het dijksbestuur. Krabbendijke. De storm, die hier verleden week woedde, heeft nogal schade sedaan. Het tjalkschip „De Orgel", schip per P. de Leeuw, alhier gestationeerd, dat voor anker lag voor den dijk van den Karelpolder, is door het breken der ket ting tegen genoemden dijk geslagen, roer en achtersteven aan stukken. Genoemd schip zal niet zonder stoom boot de werf kunnen bereiken daar het op vele plaatsen lek gewrongen zijn. Ook de visscherschhoogaarts K. B. 9, „de vrouw Elizabeth Johanna", schipper C. van 1 waarden Jz. dat voor Nieuwlande lag af gemeerd, had het ongeluk doordien de touwen braken, tegen genoemden dijk te recht te komen met het gevolg dat het vaartuig onmiddellijk vol water sloeg. Daar de schipper niet aan boord was, zijn er geen ongelukken te betreuren doch de hoogaarts is erg lek. „De Schelde'". Zaterdag is aan de werf der Koniklij ke Maatschappij „de Schel de", te Vlissingen, de kiel gelegd van het stoomschip Koningin Wilhehnina, hetwelk voor rekening van de stoomvaartmaatschap pij „Nederland", te Amsterdam, zal worden gebouwd. De hoofdafmetingen zullen be dragen in lengte 396, breedte 45, hol 29,1 voet Engelsche maat. Aan diezelfde maatschappij zal methet oog op de vele werkz amheden een belangrij ke uit breidingplaats hebben van de vormerij en gie terij. Aansluitende aan het gebouw voor de electrisehe verlichting, zal een gebouw van ongeveer 70 M. lang opgetrokken worden, t»r plaatsing van de machinerieën voor bovengenoemd doel bestemd. Alles wordt onder eigen beheer ver vaardigd. Telegraaf Op een bruiloft te Eerbeek (gein. Brummen) is een der gasten door het mis bruik van sterken drank dood gebleven. De man was 's avonds eerst om 9 uur gekomen, 10 uur reeds geheel beneveld, en stierf even na middernacht. Een advocaat was onlangs in Dord recht voor zaken. In 't hotel aan tafel zat een zeer onderhoudend man, die blijk baar zeer gaarne wenschte te weten wie de andere was. De advocaat zweeg, maar te vergeefs. Waar woont u? klonk het eindelijk. In Rotterdam. Voor welk huis reist u? Voor mijn eigen huis. Zoo, zoo, en mag ik uw naam vragen Jawel (Pauze, amusant voor den advocaat, ee- nigsins v erdiietig voor den ander). En hoe is dan uw naam vroeg hij ein delijk. Karelse. Waar reist u in Ik begrijp u niet, meneer. Wat of u verkoopt, klonk het ongeduldig. Hersens, luidde het droge antwoord. De handelsreiziger keek den ander aan van het hoofd tot de voeten, en zeide langzaam en met nadruk Dan-heeft-u-een bedroefd-kleinbeetje-monsters-bij-u! 11. N. Onder vele blijken van belangstel ling vierde gisteren Berendina Wiegerink, te Lonneker, haar 103en verjaardag. Hoewel zij dezen winter in een hevi- gen graad de influenza gehad heeft, is zij nog zeldzaam kras. Alleen hindert de doofheid haar een weinig. Een uit de Camera Obscura bekend figuur, het „Noordbrabantsch meisje" is gisteren overleden. Keetje van der Maade, de vroegere eigenares van het bekende hotel Van Gend en Loos te Oosterhout, ontving in 1886 nog een bezoek van Hil- debrand dit was kort na zijn 70sten ver jaardag, by welke gelegenheid zij hem haar kaartje had gezonden. Keetje was toen reeds 80 jaar. Bij die gelegenheid schonk de schrijver haar een exemplaar van zijn beroemd boek en schreef op het titelblad de volgende opdracht „Aan Keetje van der Maade, tot een aan denken aan mijn bezoek aan het Hotel Hildebrand, en hare tegenwoordige woning te Oosterhout, den 6 Juli 1886. Hildebraïvd." De handteekening echt i verklaard door mij Nicolaas Beets. Eenigen tijd geleden ontleenden wij aan De Heraut een schrijven van den heer S. Sinneman te Garijp, waarin deze betoogde dat de leverantie van melk aan de zuivel fabrieken op Zondag niet noodig was eD dus deze rustdag geheiligd kon worden. De redactie van De Heraut teekende daarbij aan dat zij dankbaar was, doch niet v oldaan, omdat zij de practische bezwaren gaarne uit den weg had zien geruimd. Naar aanleiding daarvan schrijft thans de heer Sinneman aan het genoemd blad Natuurlijk hangt in deze alles af van het bestuur #f de directie der coöperatie. Zij zoekt een directeur en stelt de voor waarden, waaraan hij, die melk aan de fabriek wenscht te leveren, moet voldoen. Heeft iemand bezwaar op Zondag te le veren, dan moet deze veelal nu zijn melk van dien dag houden, of hij mag in 't ge heel niet leveren. Te Lemmer heerscht onder de spekslagers een echte concurrentiewoede. Eerst liet de slager v. d. L. bekend maken dat het spek van 30 ct. per halve Kg. voor 25 ets. verkrijgbaar was. Dadelijk daarop deed een tweede slager bekend maken dat hij het spek voor 22l/s ct. per halve Kg. verkocht, een derde liet omschellen, dat hij het voor 20 ets. deed, waarop bij den prijs tot 15 ct. verlaagde. Dat gaf een drukke nering Thans is de prijs op 20 ct. gesteld. F J Te Enumatil (Groningen) is bij het graven van een put een volledig mensche- lijk geraamte gevonden. Dit geschiedt daar meer. Zoo werden er voor enkele jaren bij het maken van ten riool verscheidene geraamten opgedolven. Men denkt dat deze nog afkomstig zijn van den tijd, toen daar nog een groote schans gevonden werd, als voorpost voor de ves ting Groningen. Dikwijls vindt men er ook kogels in den grond. Deze schans werd o. a. veroverd door Prins Mauritsj in 1594. Vooral het gedeelte van de plaats, waar thans bovengenoemde put gemaakt werd, schijnt rijk aan lijken te wezen, telkens toch, als men daar diep in den grond komt stuit men op de overblijfselen van menschen. Geen aangename gedachte voor de bewo ners en voor de gebruikers van het water der patten Een eend van den landbouwer Botjes te Midwolda heeft een ei gelegd ter dubbele grootte en daarbij zeer grillig van vorm. Bij opening bleek het ei een tweede ei te bevatten, een ei waaraan niets ont brak, ook de schaal niet. Te Murmervvoude is een 6-jarig knaapje onder den tram geraakt en over reden weinige oogenblikken later was hij dool. Waarschijnlijk had hij zijn klomp, welke tusschen de rails lag, willen grijpen. Omtrent den toestand van den stuur man Wicher Smit, die zwaar gekwetst in 't hospitaal te Gibraltar ligt, kwam te Oude Pekela het volgend bericht De toestand van stuurman Smit is zeer gunstig, doch hij is nog verre van genezen, want van de vier of vijf kogels, waar door hij is getroffen, zijn nog twee niet verwijderd, hetgeen door zwakte achter wege moest blijven. Volgens verklaring van den doctor kan het nog geruimen tijd duren, vóór hij is genezen. De toestand op het eiland Formosa wordt steeds ongunstiger. De inboorlingen zijn nu openlijk tegen de Chineezen opgestaan en hebben den gou verneur in het noorden zeer in de engte ge dreven. Een jeugdige Chinees, Koe-Hoeng-Koek geheeten, heeft zich tot koning van Noord- Formosa laten uitroepen en is voornemens, zich met geweld tegen de inlijving van et eiland bij Japan te verzetten. De Japanners zullen derhalve nog tot geweld van wapenen hun toevlucht moe ten nemen, voordat zij hun gezag op Formosa kunnen vestigen. De inboorlin gen genoten onder het slappe bestuur der Chi neezen eene by na volkomen zelfstandigheid en willen niets weten van de heerschap pij der Japanners. Dubbel ongeluk. Een landbouwer te Berchem St. Agathe, wiens landhoeve gisteren door brand werd vernield, leed buitendien een verlies van 80.000 francs. 16.000 vijffrancsstukken, in zakken onder in eene bedstede verborgen, zijn geheel gesmolten, als een klomp zilver terug ge vonden. Een der koddigste dingen was het in de oogen van vreemdelingen tijdens den Chineesch-Japanschen oorlog, dat de Chineesche generaals, als zij ten strijde op togen, parapluien en waaiers droegen. Dit was echter niet louter eene liefhebberij, maar een gevolg van wet en voorschrift. De rang van iederen officier wordt in China aangewezen door het aantal parapluien en banieren, die voor hem uitgedragen worden, wanneer hij uit rijden gaat. Zelfs de minste Mandarijn pronkt, als hij eene Chi neesche stad doortrekt, met een of meer vuile roode zonneschermen, die een koelie op een langen stok voor hem uit draagt, te midden van een bende gedienstige geesten met roode banieren, waorop Chineesche karakters den volke zijntitels bekend maken. Een officier van den eersten rang heeft recht op het dragen van twee waaiers, en ieder hooggeplaatst man laat zich, als hij het land doortrekt, voorafgaan door lieden, die met grondslagen de gewone stervelingen waarschuwen, dat zij moeten zorgen uit den weg te komen. De zon- of regenschermen zijn altijd rood, ook de waaiers, welke laatste onderschei dingsteekenen sedert de hoogste oudheid door de ambtenaren in China worden ge dragen. Het is onmogelijk, alle kleine bijzaken en omstandigheden op te sommen, die in China den officieelen rang aanduiden en die zeer nauwlettend dienen te worden in acht genomen, zoodat een vreemdeling die het onderneemt om zich eens volgens den vereischten stijl in het openbaar te ver toonen, bijna zeker kan zijn feuten te maken. Wanneer h. v. iemand van niet hoogen rang den onderkoning Li-Hung-Chang be zoekt dan moet hij zich daarheen laten brengen in een draagstoel, bekleed met blauw laken, doch de draagstoel van den Amerikaanschen Consul moet voor dat ge val met groen laken zijn bekleed. Groen is de officieele kleur, die een gewoon bur ger niet mag voeren. De draagstoelen wor den aan lange stokken door mannen ge dragen, en men kan den rang van den

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1895 | | pagina 2