NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTEUJK- HISTORISCH Ito. 98. 1895. Dinsdag 21 ilei. legende ïaargang. ALLE BETALINGEN VERSCHIJNT F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Uit de Pers. 5 elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN G. M. KLEMKERK, te Goes en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, ieder» regel meer 10 cent. Aan onze abonnés in Amerika wordt bericht, dat degenen die op de hen toegezonden nota niet antwoordden, de toezending van ons blad eerstdaags wordt gestaakt. De Administratie. voor de Zeeuw uit Walcheren, uitgezonderd, Vlissingente doen bij den Uitgever F. P. D'HUIJ Middelburg Van af 1 October '94 is in overleg met den heer Klemkerk met de administratie van «de Zeeuw» belast de heer C. ORAN JE Lz., Voorstad te Goes, die alle gelden in ontvangst nemen en voor de administratie teekenen zal. H H. geabonneerden, die gewoonlijk bij dhr. Klemkerk betaalden, gelieven hierop te letten. Onderstaande schrijft De Nederlander op de uitvluchten van de Midde Iburger. Met de Middelb. Ct. hebben wij nog een kleine post te verrekenen. Op onze uitdaging om één maatregel, één woord aan te wijzen, waaruit blijkt dat, toen de antirevolutionaire party aan het bewind was in verband met de R. K. zij andersdenkenden niet hoeft kunnen dulden of bemoeilijken, antwoordt zij, dat het kabinet Mackay geen Calvinistisch maar een gematigd anti-revolutionair kabinet was, dat juist van zijn calvinistische aan hangers het meest last heeft gehad, zoodat het enkel bij de gratie van de liberalen in de beide kamers der S. G. zijn kort stondig leven nog wat heeft kunnen rek ken. Drijvers als wijlen Mr. Keuchenius kunnen in ons land als regeeringspersonen geen macht en invloed uitoefenen. Mackay was ook niet altijd rechtvaardig en on partijdig, 't geen blijkt uit de brochure van Sloten, den vroegeren burgemeester van Hoofdplaat, maar bovendien behoorde hij tot hen die rustig hun geloof belijden zonder anderen lastig te vallen, waarvoor de Middelb. geen vrees koestert. Bewijslevering, onzerzijds aangeboden, dat menig liberaal kabinet zelfs een „stil le partij" niet geduld, en „andersdenken den" stelselmatig allen invloed onthouden heeft, verlangt zij blijkbaar niet. Nu, dit laatste pleit voor haar gezond verstand. Zij vraagt geen bewijs van iets dat iedereen wel weet. Maar het eerste pleit alleen voor zekere handigheid. Het kabinet Mackay was inderdaad niet een zuiver antirevolutionair kabinet. Maar waar om niet Omdat het gemengd was met R. Cath. elementen. En juist daarom liep het eerder nog dan anders gevaar Kerk en Staat niet zóó uit elkaar te houden, als de Middelb. zelve verlangen aan. Desondanks is juist op dit punt en op dit punt alleen komt het aan het kabinet Mackay ook volgens de Middelb. Ct. „zonder smet of rimpel". De geschie denis van Hoofdplaat bewijst niets daar tegen. Immers, dat het kabinet Mackay verstandig deed met al het mogelijke in het werk te stellen om den bekenden dwangmaatregel tegen een gemeentebestuur te vermijden, zal na de behandeling der wetten tegen Opsterland en Weststelling werf ook wel door de Middelb. worden toegegeven. Maar dat kabinet was niet Calvinistisch doch gematigd antirevolutionair, zegt de Midd. Ct. Wat zijn dat voor dingen, gematigde an tirevolutionairen Wij kennen dry vers en niet dry vers verstandige en onverstandige, gematigde en niet gematigde menscken. Maar dat be treft persoonlijke hoedanigheden, nooit een beginsel. Een antirevolutionair is antirevolutionair of hij is iets anders. Een derde is on mogelijk. Of hij „Calvinistisoh" is, is een zuivere cirkelredeneering. Het antirevolutionaire program is in be ginsel calvinistisch. Wat is calvinistisch Dat leert ons het antirevolutionair program Welnu Mackay beaamde dat Program, evenzeer als Keuchenius evenzeer als Loh- manevenzeer als Godin de Beaufort. Wie van deze mannen Keuchenius in cluis heeft andersdenkenden bemoeilijkt, of dezen niet kunnen dulden Wie hunner niet aller recht ontzien En als nu dat Kabinet het meest last van zijn „calvinistische aanhangers" gehad heeft t— in Nederland heeft men, op politiek gebied althans, vaak het meest last van zyn vrienden dan moet toch, zal dit ar gument in deze discussie iets beteekenen, worden aangetoond, dat die weerstrevige aanhangers oordeelden dat het Kabinet niet „clericaal" genoeg was en andersdenkenden niet genoeg bemoeilijkte. Nu hebben we daarvan nooit iets vernomen. Wellicht meenden zij dat het Kabinet zich niet ge noeg in „democratische" richting bewoog. Maar dat kon immers voor het radicale blad geen reden zijn om hen te wantrouwen! Wij hechten aan dit „antecedent" zeer veel. Vroeger werd die leuze „clericaal" tot walgens toe gehoord en tot vervelens toe weerlegd. Maar de tegensprekers konden zich, daar zij steeds uit elk bewind in stad en lande geweerd waren, nooit op de feiten, op de ondervinding beroepen. Thans wel. En als nu, niettegenstaande de feiten volkomen bevestigd hebben wat steeds de zerzijds is beweerd, dat de antirev. partij niet is een clericale partij, een zooge naamd democratisch blad als de Middelb. toch weer, om de „calvinisten" te weren, het „clericale spook" voor den dag heeft gehaald, dan heeft het daardoor slechts bewezen'teenige wat wij hadden te be wijzen „hoe ingeroest de anti-clericale vooroordeelen zijn bij menschen van libe ralen bloede". Radicalen of liberalen de groote massa onder hen is in elk geval een vijand van de antirevolutionairen. Als wij dat nu maar goed onthouden Daarvoor doen uitvallen als die van de Midd. Ct. uitstekend dienst. w Dat de Staten van Zeeland om zijn, is een feil dat door de verschillende bladen onzer richting meer of minder hoogelijk wordt gewaardeerd. De aandacht verdient, ook wat de con clusie betreft, hetgeen De Standaard schryft onder het opschrift „Zeeland om". „Felle strijd is er by deprovinciale stembus ditmaal eigenlijk alleen in Zeeland gevoerd, en in Zeeland verloor de Coterie. Dit hebben de boeren van Walcheren gedaan. Op Walcheren, van oudsher een onzer beste Calvinistische Classen, is het Libe ralisme nooit inheemsch geweest; en dat het er nu een halve eeuw regeeren kon, dankt het uitsluitend aan den overmoed en de eigendunkelijkheid der Conservatieve aristocratie, die tot op '48 de baas speelde. Tegen de toenmalige Conservatieve Co terie kwamen toen, onder leiding van Pické e. a., enkele mannen van naam op en om van het juk verlost te worden, viel de plattelandsbevolking hun by. Later zijn toen de zonen der oude Con servatieven, dank zij Academie en Hoogere Burgerschool, meest liberaal verkleurd; en zoo kwam het platteland jammerlijk be drogen uit, daar het nu toch weer al zijn invloed verspeeld zag, en de nu meest liberale landheeren, die straks zoetkens naar het Conservatisme verkleurden, zich al even weinig om het volk bekreunden, als de Conservatieven van het eerste ge slacht dit hadden gedaan. Het zyn wijlen ds. Nonhebei en ds. Lit- tooy, die den moed en de energie bezaten, om aan den ondragelij ken toestand een einde te maken. Zij rukten den boeren den blinddoek van de oogen wonnen daardoor het vertronwen en kregen het volk achter zich. En zoo is nu eindelijk na jarenlangen strijd Walcheren, en met Walcheren Zeeland omgegaan. Doch laat men nu oppassen dat men niet weer bedrogen uitkome. Zie men wel toe wie tot Gedeputeerden worden gekozen, en wie men naar de Eerste Kamer afvaardigt. Want als de Calvinisten, die den stoot gaven en den slag heslisten, nu bedankt worden voor hun moeite, en voorts afgedankt dan gaat de Conservatieve zeer kleine min derheid met de winste strijken, en vindt ge in de Gedeputeerde Staten en in de Eerste Kamer, als het op de door u be geerde stukken aankomt, de uitverkorenen nwer eigen provinciale afgevaardigden toch weer tegen u over". Tot zoover de Standaard. Wij hebben er slechts dit aan toe te voegen. Yoor dit laatste willen ook wy helpen zorg dragen. Het is sooC.e conservatieven hebben zich het liberalisme op den hals gehaald; en het liberalisme tot conservatisme ver kleurd heeft zich ook onder ons impopu lair gemaakt. Doch nu rust dan ook op de anti-liberale leden der provinciale staten de plicht om bij de keuze van leden in 't collegie van gedeputeerden of der eerste kamer mannen te kiezen die met dit verkleurde liberalisme niets, hoegenaamd niets gemeen hebben. Wij verwachten trouwens niets anders van onze antirevolutionaire club. Als smal deel van een Conservatief-Roomsch-Antire- volntionaire groep dienst te doen, zal wel nooit meer in de antirevolutionaire partij opkomen, sinds 1866 zulke onuitwischbare herinneringen naliet, en onze party in Ons Program zieh nu de grenzen voor geoorloofde geconfedereerde samenwerking gesteld, en de grenslijnen op juiste wijze geteekend ziet. Wat de Standaard elders ter waar schuwing zegt over het misbruik van het woord anti-liberaal, heeft dan ook onze sympathie. Wij wenschen geen anti-liberale, wij wenschen een antirevolutionaire partij. Anti-liberaal is slechts de kiezersgroep, voorzoover zij zich tegen het liberalisme hetzij om het beginsel, hetzij uit utiliteit, verzet. En men zal ook ons op onzen post vinden, als het anti-liberaal weer zonder beding of voorbehoud, gelijk in '66, mocht worden rondgesehetterd, om er onze partij in Kamers of Staten mede af te voeren naar de con servatieve wateren. Niet achterwaarts maar voorwaarts ligt de weg. Twee bedankjes. De Nederlander schryft naar aanleiding van de verkiezingen „De eer van den dag is aan Zeeland, inzonderheid aan Goes en Middelburg. On derwijl onze mannen te Goes de wacht betrokken, teneinde de opengevallen Sta- tenzetels tegen den aanval van een Liberaal katholiek monsterverbond te beschutten, werden te Middelburg, ondanks het oor- verdoovend vuur der Middelb. Ct., drie liberale zetels veroverd, straks wellicht gevolgd door een vierden, en werd hier mede het sohoone resultaat bereikt, het welk het middelpunt vormt van deze ver kiezingen de Staten van Zeeland zijn om. „Hulde aan onze plaatselijke leiders en kiesvereenigingen voor den ijver en de in spanning zich hiervoor getroost Hulde ook aan de Zeeuw voor de bezieling en de energie, waarmede zij den zwaren strijd heeft aangebonden en tot den einde vol gehouden! Hulde eindelyk aan de Middelb. Ct. voor de wijze, waarop zij de alarmklok geluid heeft, en waardoor het haar is ge lukt zelfs den diepst slapenden antirevo lutionair uit zijne dommeling opgeschrikt aan de stembus van Walcheren te brengen Een drukfout. Het Rbtt. Nieuwsblad, den nitslag der Statenverkiezing in Zeeland meldende, zegt daarbij dat die staten om gingen en dat het platteland daarbij den doodslag gaf. Dat doodslag zal wel doorslag moeten zyn. Onze Walchersche landbouwers zijn te vre delievend om moorddadige plannen te sme den, laat staan uit te voeren. Niets nieuws onder de zon. De Heraut herinnert aan „een gevaar lijk collectant" uit den jare 1593, die „het gansche land" amep en 't daarom noo- dig maakte dat per rondzendbrief aan alle Classen tegen dezen gevaarlijken man ge waarschuwd werd. De brief is van den navolgenden inhoud; „Ons is ter oore gekomen, dat hier alomme door 't land loopt eenen sekeren bedrieger, die met schoone woordenden kerken ende goedhertige ptedikanten het geldt aftroggelt, misbruykende daartoe den naem van andere predikanten, die hy te voren angesproken heeft, als oft hy sonderlinge kennisse aan de- selve hadde. Ende nademael dat wy be vinden dat hy dit continueert te doen (byna sedert een jaer herwaerts) op deen plaetse voor ende d'ander naar, in ste den ende in dorpen (als nog onlangs geschiet), so hebben wy goet gevonden de classen alomme hiervan advertentie te doen, opdat iegelik een toesie, ende oft hem zulk een verschene, niet alleen hem geen gelooff en geve, maer oock den officier, ist mogeliek, aanbrenge, ten eynde hij gestrafft synde, den armen op sulcker wyse niet meer en ontstele. Ende opdat de broeders te sekerder hem mo gen kennen, dit is syne gelegentheyt het is een man van middelbaren sta ture, vol van aensicht, dickachtich van lichaam ende leden, blondachtig van baert, lieffelick van sprake, hebbende een goet ende eerlick opsien (dat wonder is in sulcken boeve). Hy geefft hem wt voor een coopman van Cuelen (ook meldt hem syn spraak des oorts geboortich te syn) en zegt dat hy is gevangen ende offge- set geweest, nu hier ende dan daer. Hy gaet oock int bloote wanibes, sonder mantel. Hy weet te verhalen alle gele- genheyt van de heymelicke gemeenten tot CuelenAken, Goch, Genn&p, Emwe- rick, Rees en andere, so wel de gele- heyt der predikanten aangaende, als den standt der kerken, geeft hem wt voor een swager als nu van sulcken predikant als dan van sulcken." Ook hier wordt weer het spreekwoord bewaarheid, dat er niets nieuws is onder de zon. Rechtstreeksch bestuur op Lombok. Door de Regeering is by de Tweede Kamer ingediend een wetsontwerp tot ver hooging der Indische begrooting voor 1895, ten behoeve van de invoering van het rechtstreeksch bestuur op het eiland Lombok. Verkeerde de minister van Koloniën in September jl. nog in onzekerheid, welke beslissing te dezer zake te nemen, de sedert gevolgde gebeurtenissen, die op de geheele onderwerping van het Balische Vorsten- bestunr zyn nitgeloopen en de onderzoe kingen die daarvóór en daarna naar de verhoudingen tusschen de hoofdbestanddee- len der bevolking (Baliërs en Sasaks)zijn ingesteld, hebben echter allen twijfel op geheven en zoowel de Indische Regeering als den minister tot de overtuiging geleid dat alleen door de invoering van recht streeksch bestuur orde en rust op het eiland kunnen worden verzekerd. Baliërs en Sasaks hebben zoo lang vijandig tegen over elkander gestaan, dat evenmin valt te denken aan een inlandsch bestuur over beiden, als aan erkenning van een Baliseh en een Sasaksch gezag naast elkander. Alleen een centraal gezag zal de veeten tusschen beiden langzamerhand kunnen doen verdwijnen en orde en welvaart doen heersehen, waar thans meer bijzonder aan de Oostkust nog zooveel wanorde en verarming te bespeuren valt. Hoe eerder tot de afkondiging van den nieuwen staat van zaken kan worden overgegaan, hoe beter. De Gouverneur-Generaal heeft dan ook 18 Maart telegrafisch verzocht gemachtigd te worden tot invoering van rechtstreeksch bestuur, op den voet van de reeds door hem ingezonden voorstellen der betrokken autoriteiten. Er zal een landraad te Ampenan worden ingesteld. Voor den algemeenen handel zullen open gesteld worden de havens van Ampenan, Laboean Hadji en Pidjoe, met een speciaal tarief voor in- en uitvoerrechten, door den Gouverneur-Generaal vast te stellen, nl. van 4 pet. der waarde voor het in voerrecht en van 5 pet. der waarde voor het uitvoerrechtde kosten worden ge raamd op f12000 'sjaars. Het eiland Lombok zal, met de daarom heen gelegen kleinere eilanden, een afdee- ling zijn van de residenti e Bali en Lombok en voorloopig zal deze verdeeld worden in twee onderafdeelingen, West-Lombok en Oost-Lombok, welke laatste de uitsluitend Sasaksche landstreken moet omvatten. Het bestuur over de afdeeling (het ge heele eiland) zal worden gevoerd door een assistent-resident, te Ampenan te vestigen. Hem zal worden toegevoegd een controleur le klasse, terwijl onder zijne leiding het bestuur over de onderafdeelingen zal wor den gevoerd door controleurs 2e klasse, te vestigen te Mataram en te Sisian. Aan elk der besturende ambtenaren zal eenig ondergeschikt personeel worden toegevoegd. Zoowel de Balische als de Sasaksche be volking zullen geplaatst blij ven onder lei ding van hare eigen Hoofden, die onder geschikt zullen zijm aan de Europeesche ambtenaren. De Hoofden zullen voorloopig bevestigd worden in het genot van de hun vroeger door hunnen Vorst toegekende apanages, voor zoover dit met den nieuwen staat van zaksn bestaanbaar is, terwijl aan eenige Sasaksche districtshoofden in Oost-Lombok daarenboven, in den vorm van voorloopig traktement, eene vergoeding moet gegeven worden voor het gemis der inkomsten, die zij gewoon waren uit de opbrengst der in- en uitvoerrechten te trekken. Voor het binnenlandsch bestuur wordt jaarlijks f54.480 geraamd. Ter verbetering van den algemeenen gezondheidstoestand zullen maatregelen ter bestrijding der pokziekte noodzakelijk zijn en moeten de Madureesche hulpvaccina- teurs voorloopig worden aangehouden. De totaal-kosten van de invoering van het rechtsteeksch bestuur worden geraamd op f 71,748. De nieuwe regeling zal echter niet voor Juli in werking kunnen komen; daarom is slechts de helft aangevraagd. De belastingen zullen bestaan in land rente, in- en uitvoerrechten, het overschrij- vingsrecht, het successierecht, de perso- neele belasting, bet patentrecht en het zegelrecht. Zoodra de toestand «enigszins geconsolideerd is, kan gedacht worden aan de bedrijfsbelasting voor de vreemde Oos terlingen. Suiker als voedingsmiddel. Hoewel de suiker in Dnitsobland vrij zwaarbelast is met circa 11 cents per kilo behoort ze er reeds tot de goed koopste voedingsmiddelen. In ons land is het anders gesteld. De belastingschuldige betaalt hier 27 cents accijns per kilo suiker. Dat bedraagt over een verbruik van 55 millioen kilo's jaar lijks f 14.850.000, waarvan echter slechty

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1895 | | pagina 1