NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH Ho. 96. 1895. ALLE BETALINGEN Iburg. mdienst aldeghem, tad Zierikzee eland. OTTERDAM ip „Schelde" VERSCHIJNT PRIJS DER ADVERTENTIËN G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. Tegen de Prostitutie. iDontMag 16 ilei. Jlcgouife Xaatgang. van Antwerpen 's morgens. Woensdagl6 9, Vrijdag 17 1, Zondag 19 3, Woensd. 22 5, Vrijdag 24 6, Zondag 26 8, Woensdag29 9, Vrijdag 31 1,— M D I E N S T. TDDELBURG. 4,50, (alleen op 9,30, 11,—,12,30, i 4,15, 5, 5,55, 10,15. aar Vlissingen vm kdagen) 6,30, 8,45, 2,05, 2,50, 3,35,4,20. 35, 9,20,10.20,11,— Draaibrug 6,23, 8,28, 3. r Maldeghem 5,31, 7, 5,30, 8,26. r Draaibrug 7,40, 5. r Breskens 6,50, 8,50, luis 5,31, 6,9, 7,43, 5,28, 8,24 9.04. brug 5,51, 6,29, 8,15, 6, 8,03, 8,45, 9,25. TDIENST. egen plaatsen, i. sche tijd). Van Rotterdam Dinsdag 14 12, Woensdag 15 11, Donderdagl6 2, Vrijdag 17 11, Zaterdag 18 11,— Zondag 19 11, Maandag 20 1, Dinsdag 21 12, Woensdag22 11. Dond. 23 11, Vrijdag 24 11. Zaterdag 25 11, Zondag 26 11, Maandag 27 1, Dinsdag 28 12, Woensd. 29 11, Donderdag30 11, Vrijdag 31 11,— i. sche tijd Van Rotterdam 's morgens. Woensdaglö 11. Zaterdag 18 11, Maandag 20 10,30 Woensdag92 11. Donderdag23 4. Zaterdag 25 10.45 Maandag 27 11.30 Woensdag 29 10.45 Vrijdag 31 10.45 -OP ZOOM-THOLEN naar Tholen, 5,30 5,29, 8,05. Bergen-op-Zoom 6,10, O, 6,-, 8,45. op-Zoom n. Halsteren naar Tholen 15 min. JTDIENST urg en Zierikzee. kzee Spoorweg Goes. lei. tsche tijd. Van Zierikzee 'smorg. 'b Dins. 14 O, Woenl5 O, Dond. 16 O, Vrijd.17 11,30 Zater.18 7,50 Zond. 19 11.30 Maan.20 7,50 Dins. 21 7,50 Woen22 6, Dond.23 7,50 Vnjd.24 7,50 Zater.25 7,50 Zond. 26 11,30 Maan.27 7,50 Dins. 28 Woen29 Dond.30 Vrijd.31 7,50 7,50 6,30 7,50 midd 3,45 3,45 3,45 °i 3,45 0,_ 3.45 3,45 3,45 3,45 0- 3,45 0,- 3,45 3,45 3,45 3,45 3,45 K UITGAVE VAN elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. van 1 5 regels 25 centiedere regel meer 5 cent. Prijs per drie maanden franco p. pf 0,95. en Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. )TDIENST ELB.-ROTTERDAM. ische tijd.) lerd des Zondags, van igs, 7.30van Middel- •dam 10. •onderdag 30 9 nuf, voor de Zeeuw uil Walcherenuitgezonderd Vlissingente doen hij den Uitgever F. P. D'HU IJ Middelburg. Van af 1 October '94 is in overleg met den beer Klemkerk met de administratie van «de Zeeuw» belast de heer C. ORAN JE LzVoorstad te Goes, die alle gelden in ontvangst nemen en voor de administratie teekenen zal. 11H. geabonneerden, die gewoonlijk bij dhr. Klemkerk betaalden, gelieven hierop te letten. De Amsterdamscbe antirevolutionaire en roomsche gemeenteraadsleden hebben een voorstel ingediend, strekkende om d« bor- deelen te verbieden. Gelijk men weet is er te Amsterdam geen „keuring"; doch des te meer gelegenheid tot het plegen van ontucht. Nu werd er Maandagavond een groote openbare vergadering gehouden om instem ming te betuigen met het voorstel dezer raadsleden. De vergadering was belegd door de vereenigingende Middernacbt- zendelingvereen., de Ned. Vrouwenbond tot verbooging van het zedelijk bewust zijnPatrimonium; de Ned. Vereen, tot afsch. van sterken drankde Ned. Chr. Gebeelonth. Vereen, en de Propaganda- club Keuchenius ook andere vereenigin gen, o. a. de R. K. Volksbend en liet Leger des Heils hadden bun steun toegezegd. De zaal was stampvol, waaronder een groot aantal sociaal-demoeraten. Voorzitter was ds. Pierson uit Zetten. Wij nemen de vrijheid aan de hand van verslagen in Standaard en Nederlander een en ander van deze, ook voor onze omgeving nuttige vergadering, die overi gens door het optreden van de sociaal-de mocraten weer veel van haar effect ver loor, doch door ds. Pierson meesterlijk gepresideerd werd, mede te deelen. Toen de voorzitter de vergadering opende was het er zeer onrustig. Achter in de zaal stonden de socialisten in grooten getale zij waren Zaterdag door Recht voor allen opgeroepen allen overtuigd dat zij, die zoo handig met „souvereine vergaderingen" weten om te springen het ook wel klaren zouden. De voorzitter begon met de voorlezing van een adres dat aan den raad zal ge zonden werden. Voorzitter I werd er achter uit de zaal geroepen is er debat De voorzitter antwoordt dat men de orde wel aan bem kon overlaten. Dat beviel een juffrouw van achter uit de zaal niet, die meende dat een mensch toch wel een bescheiden vraag mooht doen, een meening die door een jongeheer uit haar omgeving naar vermogen werd on dersteund. De voorzitter liet het lawaai wat over gaan en ging toen voort met het adres voor te lezen. Vooreen algemeen petition nement achtte de voorzitter den tijd niet gekomen want indien geen voldoende steun werd geboden, zou men zich in de oogen van den tegenstander bespottelijk maken. Het woord werd gegeven aan dr. J. P. A. Berends uit Nijmegen. Van een hygië nisch standpunt veroordeelde deze de pros titutie. Spreker kon zijne rede niet ge regeld vervolgen. Herhaaldelijk riep men van alle kanten, dat men hem niet kon verstaan. De voorzitter verzocht hem, als samen vatting van wat de spreker tot nu toe gezegd had, deze vraag te beantwoorden: Is het vervullen van de geslachtsdrift noodzakelijk voorde gezondheid, ja of neen? Een stem: En het privaatbezit ook? De voorzitter: Met het privaatbf.it hebben wij op het oogenblik niet te maken. De heer Berends beantwoordt de vraag daarop met een gemotiveerd „neen," welk antwoord de voorzitter aan de vergadering overbrengt. Met vermelding van allerlei statistieken, verdedigt de heer Berends verder de stel ling, dat het bordeelstelsel het slechtste is van alle stelsels. Ook met uitspraken van Ohampfleury, Menno Huizinga en Co- hen en vele buitenlandsche geleerden Herhaald applaus van alle kanten en een stem: „75 pet. hoort niemendal". „Gaat u dan weg," dunkt de voorzitter, doch de stem meent„Ga jij weg." De voorzitter verzoekt den sprekers nog eens zich te beperken, daarna vraagt hij hem, of hij nog iets te zeggen heeft, en geeft hem ten slotte den raad in hat Maand blad tegen de Prostitutie zijn meening schriftelijk toe te lichten, welke raad door spr. onder luid applaus aangenomen wordt. Krachtige hamerslagen van den voor zitter en bet imponeerend optreden van de leiders der sociaal-democraten beteugelen het applaus, alias lawaai, en de heer jhr. mr. A. F. de Savornin Lobman, lid der Tweede Kamer, treedt op. Deze excuseert zich wegens zijn niet sterke stem en vangt dan aan met te zeg gen, dat hij zich als rechtskundige tegen over het voorstel plaatsen zal. Het is zijn meening, dat de wetgever zich niet te veel met de zedelijkheid be moeien moet, ook omdat hij opgemerkt heeft, dat geen wet daaraan veel doen kan. De zedelijkheid is een innerlijke zaak, die buiten wettelijken dwang omgaat. In ons Strafwetboek hebben wij een ar tikel, zegt spr., waarbij mannen zoowel als vrouwen onder de 23 jaar niet in hui zen van ontucht mogen worden toegelaten, geen miliciens en bijna geen studenten dus. Maar zoomin als aan de Zondagswet, wordl aan deze wet uitvoering gegeven. Daarom verheugt het spr. zoo, dat deze beweging, waarvan deze vergadering een uiting is, uit het valk zelf komt. Een paar mid dernachtzendelingen kunnen meer doen dan een heele wet. Vroeger was spr. dan ook tegen af schaffing der bordeelen. Maar sinds bad bij vernomen van vrouwenroof op groote schaal, zooals die in Engeland gepleegd wordt. Die vrouwen zijn tot den dood toe aan de prostitutie en diensvolgens aan de allergrootste ellende overgegeven. Dit is eenvoudig slavernij in Europa, waartegen alle mogendheden moesten optreden. Pen- sionnaires in bordeelen zijn erger dan slavinnen wanneer zij de huizen verlaten wileln, houdt de politie ze tegen, omdat ze hun schuld nog niet betaald hebben. Spr. deelt een geval mee, waarin zelfs een rechtbank de domheid gehad heeft (Daverend applaus). twee prostituees te veroordeelen, wijl zij en dat immers omdat zij niet anders konden in hare bordeelkleeding ont vlucht waren. Nu zegt de Standaard als socialis ten zóó iets hooren, gaan hun de handen en de voeten als vanzelf. Het is hier, gaat Spr. voort, geen kwes tie van zedelij kheid, maar eene van recht. Uit dien hoofde is het aan geen twijfel onderhevig, of de bordeelen moeten wor den afgeschaft. Een andere zaak is het met rendez-vous- huizen. Want daar kunnen da vrouwen vrijelijk in- en uitgaan. Hier zou moeten verboden worden de handeling van het hou den van een zeker soort van huis, ten nutte van zedelijkheid en gezondheid der bevolking. De gemeentewetgever mag dit bepalen, zonder met den rijks wetgever in conflict te komen. Niemand toch keurt het af, wanneer men verbiedt vergif te koopen of het houden van speelhuizen. Thans neemt ds. Pierson het woord. Hij herinnerde aan zijn jarenlang gevoer- den strijd tegen de ontucht en wijst op het feit dat terrein gewonnen wordtdoch de publieke huizen moeten weg. Het zijn „pestholen, pestbuilen en er gaan pestwal men van uit'.. Daverend applaus. Ds. Pierson „Ik dacht wel dat dit in den smaak zou vallen." Applaus. Spr. herhaalt de laatst gesproken woorden en zegt dan verder dat het privaat-bezit van ieders lichaam nog veel te weinig gehuldigd wordt in Nederland. (Gelach en gefluit). In alle rangen ier maatschappij zijn menschen, die vrouwen hebben verleid en zich hebben laten verleiden, en dit pleit tegen de mannen, die vóór moesten gaan, waar het reinheid en kuischheid geldt. Wij lijden aan zedelijke en lichamelijke ver slapping maar Spr. kent eene kleine ge meente in ons land, waar een stevig stoer ras woont, waar men geen prostitutie kent en waar iemand, die zich daaraan zou willen overgeven, in die gemeente niet meer gezien zou zijn. Dit ras vraagt geen acht uur werkdag, men kan er wel twintig uur werken (ge fluit), al wil men ook wel korter arbeids dag. Met Shakespeare zegt hij „Er is iets rots in onzen staat". (Daverend applaus achter in de zaal.) Ds. Pierson„Dat pas ik niet toe op den Staat, maar op' u en mij zelf". Spr trad toen krachtig op tegen het reglementeersysteen en om te be wij zen dat het verbod der huizen de clandestiene pro stitutie niet vermindert, zegt spreker dat naast de 22 bordeelen en 16 rendez-vous- huizen, die volgens de Amsterdamsche poli tie bestaan, Amsterdam 144 verdachte bier huizen en 384 alleenwonende vrouwen telt. De slavernij, die men reeds veel te lang geduld heeft, dient te worden afgeschaft. De vreemdelingenwet past men hier zus, daar zoo toe; in Den Haag bijv. juist omgekeerd als te Amsterdam en Rotterdam. De pestwalmen, die uit de bedoelde hui zen opstijgen, tasten allereerst de politie aan, omdat de agenten inderdaad niet we ten hoe zij tegenover de houders dier hui zen hebben te staan. Dan lijden er de jonge mannen onder en bovendien het huwelijk zal niet meer in eere komen, en de vrouw wordt altijd het slachtoffer. Nu wordt gelegenheid gegeven om vra gen te doen: De sociaal democraat Ten Boekhorst meende de oorzaak der prostitu tie te moeten zoeken in de armoede. Spre ker sprak schande over eene regeering uit, die ook maar éen penning in de schatkist wierp, welke gewonnen was uit de belasting op bordeelen en rendezvous en meende, dat de beeren Pierson c. s. mede moesten werken om eene maatschappij omver te werpen, waarin zoo iets geduld wordt. Een groot aantal verlieten hier de zaal. Hortorff, ook sociaal-democraat, betoogde, dat de prostitutie evenmin als andere kwa len der samenleving kon worden uitgeroeid zonder afschaffing van het privaat bezit. Wat de practijk betreft zoo geloofde spr. dat alle invoering van verbeteringen zou afttuiten op de ontaarding der politie. Ook voerde Hermans het woord. Hij verweet den leiders dat zij bij de opening der ver gadering eerst de heeren hadden toegelaten en de genoodigde gemeenteraadsleden op de eerste ry stoelen deden plaats nemen, ter wijl zij Hermans en de zijnen op de stoep lieten wachten, teruggedreven met de huip der agenten. Mevr. SchookHaver betoogde dat de prostitutie van zelf zal verdwijnen bij beter opvoeding der vrouw en toelaten van deze tot allen arbeid. Nog andere sociaal-democraten voerden het woord, doch niet over de eigenlijke zaak. De voorzitter wees daar dan ook op en deed daarbij scherp uitkomen dat als men zoo opkomt als de socialisten voor „de ma jesteit van het volk", men het volk moet leeren zich met majesteit te gedragenen dat allerminst zij het volk leeren die roe pen de dochters van het volk geven zich uit armoede aan ontucht over de ervaring leert immers dat de dochLrs van hetvcflk te hoog staan dan dat deze beschuldiging juist zou kunnen zijn. Bovendien heeft spreker de bewijzen dat ook de dochters van zeer aanzienlijken zich aan ontucht overgeven. Niet de armoede maar de zonde is de oorzaak niet buiten maar in het hart ligt de bron der kwaal. Hiermede liep deze vergadering af. Naar aanleiding van het door de Stan daard geprezen feit dat het Handelsblad een afstraffing heeft toegediend aan de Gids wegens het produceeren van vieze leesstof voor de beschaafde wereld, zegt het Centrum Niets werkt zoo verderfelijk, niets be vordert zoozeer de zedeloosheid en boort diensvolgens een volk zoo wis en zeker in den grond als het prikkelen der dierlijke hartstochten bij het publiek, dat al lezend zich wil ontwikkelen of ontspannen. Er heerscht op dit punt evenwel bij tal van penvoerders niet alleen een onachtzaam heid, die men moeilijk langer als zoodanig kan beschouwen, maar ook een hoos- en kwaadaardig opzet, dat doet denken aan satanischen moedwil. Niet m«er de kunst, niet meer het bruisend genie, dat de reali teit niet wil uit den weg gaan, niet meer het vernuft, dat in speelzieke drift soms niet ziet, dat er oogen en ooren te veel zijn in de omgeving, zijn alleen meer aan het woord. De geschriften, romans, novellen, schetsen of hoe men ze noemt die tegenwoordig in de buitenlandsche, vooral in de Fransche pers aan den man worden gebracht, verraden vaak den stelli- gen toeleg van den door ontncbt uitge- putten geest, om zijn laatste krachten te verzamelen, teneinde anderen met zich in het verderf te voeren. En ook ten onzent vreet het knaagdier der ontuchtige littera tuur steeds diepor in en nog onlangs hebben wij den broodhonger en den handelsgeest, die schrijvers en uitgevers tot dit eerloos werk de hand doen leenen, in het licht gesteld. De Duitsche Rijksdag heeft na eene lange heftige discussie, waarbij de gloed en de kracht en de veelheid der argumen ten niet aan de zijde der voorstellers waren, de „Umsturz Vorlage"eene wet tot be teugeling en straf'ba ir stelling van oproer- makerij, ketterij, beleediging, enz. met groote meerderheid verworpen. De ministers waren zwak in de verde diging dezer wet.Hoe kan 't anders. Wie zich zedelijk zwak gevoelt tegenover het kwaad, tracht het met geweld te keeren. Uiterlijke dwangmaatregelen vervangen dan de zede lijke middelen tot wegneming der grieven. Men tracht met het zwaard uit te drijven wat door het Evangelie had kunnen wor den voorkomen. En 't gaat niet gemakkelijk dit goed te praten. De sociaal-democraten hebben een groot aandeel gehad in de op de Regeering be vochten overwinning. Als zware geeselsla- gen kwamen de woorden van hun aan voerder, den Straatbnrgscken afgevaardigde Bebel op der conservatieven hoofden neer; twee uren lang sprak, getuigde, betoogde hij en de eenige weerlegging van conser vatieve zijde waren schimpen en kwink slagen. waarschuwde zijn tegenpartij om met het vervolgen van staatkundige anders denkenden niet voort te gaan. Hij was daarbij vermetel, doch wie vraagt niet of Bebel geen profeet kan ge weest zyn, toen hij voorspelde dat conser vatieven en liberalen, om zich te bergen, eens sociaal-democraten zouden worden, dat zelfs de Keizer het eens zijn zal, gelijk een Romeinsch Keizer eenmaal, uit bere kening, het eerst zoo fel gehate en weer stane Christendom aannam. Terecht merkt de a. r. Nederlander op „De règeeringen en regeeringspartyen zullen tot hunne schade en schande ervaren, ■'at zij zich niet van de socialisten kannen afmaken door een hooghartig doodzwijgen. Dat wapen past niet, wanneer er waarheden gezegd worden, al is het ook door socia listen". Eu omtrent jde persoonlijkheid van Bebel, schrijft de Teleyraaf: „In die grijze oogen, welke elke uitge sproken zielsontroering onderstrepen mtt een anderen glans, die oogen die beurte lings dweepziek of fel, vol verachting of vol vrede en bedreiging zijn. Hij spreekt met een vol, niet zwaar, maar doordrin gend geluid: de rechter voorarm is voort durend gebaren makend en herhaaldelijk gaat de groote wijsvinger in de hoogte en dreigt de rechterzijde en het Centrum. Soms zijn er tusschenroepen dan heeft hij altijd een antwoord gereed en soms moet de voorzitter hem tot de orde roepen. De ingetoomde drift van Bebel, die ge tergde man, Jmaar die ondanks alles zich blijft bedwingen, omdat hij in kalm, vast beraden voortschrijden meer voordeel voor zij» partij ziet dan in te vroeg geweld dadig optreden, zij getuigen van den volksleider, den oproerprediker. Daar zijn oogenblikken, dat hij zijn woordenieeksen als bijtende salamanders in de zaal spietst; men hoort niet alleen dat sarcasme, bij Bebel wordt de bitter heid tot iets zichtbaars en men zou na afloop van zyn rede willen gaan zoeken tusschen de lianken zijner tegenstanders, of er niet hier en daar scherptongige slangetjes met lillende gifttongetjes lagen en bundelen dorens, bespritst met bloed- droppelen Bcbels zinnen. Wat dezen man tot volksredenaar maakt, wat een der hoofdoorzaken van zyn succes is, dat zijn niet zijn statistieken, te dor voor het volk, niet zijn theorieën, getim merten te stijl en te recht van lijn; maar het is de hartstocht waarmede hij cijfers en theorieën weet te toen heieven". Nederland, het klassieke land der vrij heid heeft geen Umsturz Vorlage, maar het heeft dien toch gekend in de dagen toen Alva de ketters en Thorbecke de af gescheidenen vervolgde. Doch daarna zijn wij er, in dien ruwen vorm althans, voor bewaard gebleven. Toch is 't er nog ver van daan dat recht en gerechtigheid den schepter zwaaien. En zoolang dit niet het geval is, zullen man nen als Bebel ook op onzen bodem een ontzaglijk belangstellend gehoor vinden. Want ook Nederland heeft zyn parlemen taire sociaal democraten, die schitteren door de kracht van hun woord en den gloed hunner overtuiging. Mannen als Fortuyn en v. d. Goes, Vliegen en Troelstra, die een geduchte macht zullen zyn voor elke regeering die met in verkeerden zin con servatief te zijn, meenen zou den socialen en politieken storm te kunnen bezweren. Werktijd. De a. r. Nederlander schrijft Voor 't eerst is er een bestek voor de uitvoering van een rijkswerk, uitgaande van het ministerie van waterstaat, een be paling omtrent den maximum-werktijd voor geschreven, n.l. in het bestek voor de uit breiding van het departement van koloniën, waarvan de aanbesteding over een 10-tal dagen zal plaats hebben. Paragraaf 34, Werktijd, luidt o. a. Er mag niet langer gewerkt worden dan 11 uur per etmaal, de schafttijden niet als werkuren mederekenende. In zeer bijzondere gevallen kan door de directie in het belang van het werk, ge durende hoogstens 15 achtereenvolgende da gen, langer werktijd toegestaan en geëischt. Nog een andere belangrijke be; aling, be treffende de uitbetaling is in het belang der werklieden opgenomen, welke bepaling al dus luidt: Paragraaf 35. Uitbetaling der werklieden. Met aanvulling van par 14 alin. 1 der Ad ministratieve bepalingen, vastgesteld 3 Sept. 1892, wordt bepaald, dat de betaling der werklieden moet plaats hebben in bijzon van den opzicht hebbende.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1895 | | pagina 1