Nil Jhr. mr. J. J.Pompe van Meerdervoort, M. Noordijke, C. J. Huvers, en W J. Vader van 's Gravenpolder. C Jhr. Mr. J. J. POMPE VAN MEERDERyOORT, M. NOORDIJKE, C. J. HUVERS, en W. J. VADER VAN 'S GRAVENPOLDER, EEN PAAR WAARSCHUWINGEN. LET WEL. EESM STEM. Rekent niet op eene herstemming. POMPE en I1LVERS. Inlichtingen aan de Kiezers. 1. Zie na of er op uw Stem briefje TWEE zegels staan afgedrukteen van liet. Iioofd- kiesdist ric t Goes en een van de gemeente waartoe gij be hoort. *2. Hebt gij uw stembriefje verloren, ga dan naar de secre tarie der gemeente, waar men u een nieuw briefje geven zal. 3. Schrijf de namen van uwe Candidaten duidelijk en zonder fouten op uw briefje. Een ander mag het ook voor u doen. Doorschrappen en een anderen naam er op zetten, is ook geoorloofd. Ingezonden Stukken. Onze gen, welke geheim gehouden worden. Welnu, omtrent den heer NOOR- DIJK bl onderzochten wij dit insge lijks; en wij vernamen dat deze candidaat al den tijd dat hij zitting had getrouw de sectie-vergaderingen evenals de openbare zittingen der Staten heeft bijgewoond, en in de sectie menigmaal een goed woord op de goede plaats wist te spreken. Bovendien is het in elke vergade ring eisch van orde en goede tactiek dat enkele leden openbaar als woord- voerders optreden, terwijl de anderen neer door het uitbrengen van hun stem hun getuigenis alleggen. En daaraan heelt de heer Noordijke naar ons aller genoegen voldaan. In zake Goesche belangen, in zake den Sophiapolder, in zake den Staart- nol te Borsele, in zake de verkiezing van een lid der Eerste Kamer en leden van Gedeputeerde Staten stem de de heer Noordijke met de overige geestverwante leden van harte mede in het provinciale belang en in het landsbelang. Als eerlijk, overtuigd medestrijder, als een Statenlid van eenrechtschapen karakter verdient dus ook deze can didaat onze hulde en eene herkiezing met groote meerderheid, waartoe wij hem met vrijmoe ligheid den kiezers voordragen. HUVERS is onze derde candidaat. Een man, ter wiens aanbeveling wij weinig behoeven te zeggen, de wijl hij van ouds onder ons bekend is. In 1889 genoot hij met jhr. Pompe de eer dat de liberale kiesvereeni gingen zijn candidatuur niet wilden bestrijden. Dat de liberalen het nu wel doen, dat zij het nu doen door tegenover hemden heerTimans, den katholieken candidaat te stellen, iseen recht dat wij gaarne eerbiedigen, maar dat nu zij een anti-liberaal stellen in de plaats van een anti-liberaal, niet pleit voor de erkenning zijner verdiensten. Van den heer 11U VERS we te ti zij immers hoe hij altijd voor de provinciale belangen in de bresse stond, hoe hij gepleit heeft, mees terlijk gepleit heeft, evenals üe heer POMPE, voer de belangen van Noord- Beveland, hoe hij altijd op zijn post was, als de belangd, van zijn dis trict aan de orde waren. Van den heer ïiinans weten zij dat nieten in het verband van deze feiten schijnt ons de poging om hem nu uit te werpen, niet gelukkig. Slechts in éen opzicht dunkt ons hunne houding verklaarbaar. De heer lluvers schaamde zich nog nimmer zijne belijdenis van den Chris tus naar de Schriften. Dit deed hij ook niet, toen hij, op zijn qui vive als ooit, bij eene verkiezing voor een lid der eerste karr.er, de meer derheid zij het ook een toevallige meerderheid, wist te winnen voor deu heer Godin de Beaufort; een man die met hem en met ons deze zelfde belijdenis hoog houdt. En nu kunnen de Eiberalen, die uit een tegenovergesteld beginsel leven, hem dit nooit vergeven. Maar wij zeggen integendeel, dat isjuistlluvers'eere. En laten wij,voor zoover wij ook dien Christus,ook bij de stembus,wenschen te belijden,met ge trouwheid opkomen om dhr. lluvers een zoo hoog mogelijk stemmencij- ler te bezorgen. Laten wij het hem doen zien dat velen in ons district hem deswege eeren en lief hebben en hem aan moedigen op dezen ingeslagen weg te blijven. Wij zijn hem dit verplicht, gelijk aan de andere aftredenden, die hem hierbij ter zijde stonden. Hem ter zijde stonden. En dit deed ook, en niet het minst de heer VAD KR, of gelijk thans sinds den dood zijns vaders, zijn naam luidt: VADER VAN 'sGRA- YENPOLDER. De heer VADER werd in 1891 met groote meerderheid gekozen, niettegenstaande hij onder ons een nieuweling was, en verschillende vrienden de vrees gekoesterd had den, als zou hij niet tot de onzen behooren. Nu, indien hij niet lot de onzen behoorde, zouden de liberalen den heer Wagtho niet tegenover hem gecandideerd hebben. Indien de liberalen van meening waren dat Vader liberaal is, dan zou het immers geen zin hebben hem door een liberaal te willen vervan gen. Even weinig zin als nu, nu zij een antiliberaal tegenover lluvers stellen. Vader heeft ons ste eds met beslistheid geholpen o.a. bij de keuze van het antiliberale lid voor Gedepu teerde Staten en van een antirevolutio nair lid voor de eerste kamer. Dat hij ziek was bij dejongste be handeling van de quaestie tor cala- miteus verklaring van den Sophia polder, was toch zeker zijn schuld niet. En bovendien, gesteld hij ware gezond geweest en dan nog wegge bleven, dan zouden wij dit ook niet hebben kunnen laken, dewiji hij als groot grondeigenaar in den genoem den polder rechtstreeks persoonlijke voordeelen door zijne stom kon be halen. En nu is de heer Vader in al zijn optreden in de staten een eerlijk lid geweest. Wij zouden hem dan ook niet gaarne missen. Dat hij nogal eens buiten de pro vincie vertoeft, wie zou hem dit als een grief aanrekenen wanneer hij toch getrouw de vergaderingen der Staten bijwoont en daar altijd op zijn post is. Wel is ook hij daar geen spreker maar de wereld, en dus ook de Sta tenvergadering bestaat niet uit enkel sprekers. Ook zwijgende leden, die daarbij getrouw met hunne geestver wanten in het belang van gewesten provincie, in het nationaal belang hunne stem uitblengen,zijn ons veel waard. Wij hebben dus allen grond om ook den heer Vader opnieuw als onzen candidaat voor te dragen. Er zijn altijd menschen die op de personen der candidaten iets te zeggen hebben, en soms met reden. Dit is te verklaren. Dominé's, advocaten, onderwijzers, ouderlingen, notarissen, burgemeesters, kerkvoogden, diakeuen, redacteuren, grondeigenaren, kooplieden, en alle men schen die aan den weg timmeren, of met vele en velerlei menschen in aan raking komen, staan bloot aan lof of blaamhunne namen gaan zooals eene volksuitdrukking dit zeer juist zegt zij gaan over de tong. Niets is dan ook natuurlijker dan dat men hier of daar ook van de candidaten hoort Ja; maar Pompe is dit, en Vader is dat en Noordijke doet zus en Huvers deed zoo. Zoo ook van de liberale candidaten hoort men danJa maar Wagtho is dit en Lenshoek is dat. Laten wij hieraan niet mee doen. Wij stemmen niet voor personen, wij stemmen om de beginselen. Wij voor ons laten gaarne de karak ters en eigenschappen, persoonlijke ei genaardigheden der Liberale en ook van onze eigen candidaten aan hunne plaats; wij willen ze niet kennen wij vragen er niet naar. Zij laken ons niet. Wij vragen alleen welke beginselen belijden zjjom welke overtuiging scha ren «ij zich; welk richtsnoer hebben zij. Wij rekenen eenvoudig met het feit dat een mensch uit lichaam en geest bestaatdat een partij een stoffelijk en een geestelijk leven leidtdat eene na tie stoffelijke en geestelijke belangen heeft. En wie nu die geestelijke belangen het hoogst stelt, zonder de stoffelijke daarom uit het oog te verliezen, die vraagt zich toch immers ook bij de stembus af Hoe zullen die geestelijke belangen het best tot hun recht komen? En dan is voor een elk, die leeft bij de Liberale leer dat de stof, de maag, de beurs, de Rede het hoogste is, de ge dragslijn bepaald dat hij stemmen moet op de Liberale candidaten. Hun nemen wij dit niet kwalijk. Maar dan vragen wij oo.< op onze beurt e:kenning van ons recht en ons gelijk dat wij die de Hoogere dingen zoeken, die zoeken het Koninkrijk Gods en Zijne gerechtigheid, onze stem uit brengen op de vier candidaten der Antirevolutionairen Wij stemmen op do vier candidaten. Op alle vier. Laten wij wel bodenken, dat wanneer wij niet alle vier onze candidaten er in krijgen, de vrijzinnigen do meerderheid in de Staten zullen behouden en niet alleen zal dan de heer Fokker als lid der eerste kamer worden herkozen, maar ook de heer Godin de Beaufort zal dan als lid der eerste kamer vallen en de heer W aeBberge Jansen», het eenige anti liberale lid van Gedeputeerde Staten, zal dan geweerd worden. Al do candidaten, door onze antire volutionaire Kiesvereenigingen gesteld, behooren wij als een eenig man te stem men Half werk is vooral nu zoo goed als geen werk. Zij die er een van de tegenpartij bij zetten, doen nog erger dan zij die alleen maar twee ot drie van onze candidaten op hun stembiljet schrijven; immers daardoor verhoogen zij het getal stemmen der candidaten onzer tegen partij. „Eendracht maakt maoht", zij ons aller leus. Men bedenke toch wel. Het hapgt ditmaal aan Rokent het maar uit. In de provin ciale stateu zitten thans 21 liberalen en 21 anti-liberalen. Gelukt het ons nu om onze candidaten herkozen te krijgen, dan zal het worden 20 liberalen en 22 anti-liberalen. Dan hebben de anti liberalen dus de meerderheid. Van eene beduidende minderheid wor den wij dan in de staten eene meerder heid, zij het er dan ook een van slechts één stem. Dan kunnen wij, zoo het de Heere wil, in hot volgende jaar, een der onzen naar de Eerste Kamer zenden, en wij kiezen dit jaar nog een der onzen in het gedeputeerde collogie. Dan kunnen wij ook eens iets van onten invloed, den Christelijken Volksinvloed op de hoogere regeering van Land en Provincie overdragen en menige nuttige zaak, me nig christelijk strevon, zoo dit het al gemeen ten goede komt, vooruithelpen. Daarom is ons aan die eene stem veel gelegen. Want waarlijk, naar den menseb ge sproken, hier haugt aan één Stem van één Bevelandschen kiezer, een stem in het collegie der eerste kamerhier hangt aan éen stem de beslissing over de vraag: Zal het beheer onzer staten in het van huis uit orthodoxe Zeeland nog langer alleen in liberale handen zijn of zullen de staten van Zeeland nu eindelijkeindelijk eens worden om gezet in antirevolutionairen geest Kiezers, rekent niet op herstemming want die komt zeker niet. Het gaat om oen van de twee partijen. En uu zijn er altijd kiezers, die bij de eerste stemming denken ik ga niet ik zal wel bij de herstemming gaan. Maar dit is mis gezien. Wie op een horstemming rekent, die doet aan de verkiezing niet moe En gelijk gij weet: iiiel Btemmen is tegen stemmen. Dij eerste stemming moeten al onze vrienden opkomen. Late men het toch niet te veel op één man doen aankomen. In iedere gemeente zij men op zijn post. Men wekke de trage vrienden op mon loope Dinsdag nog eens bij den vergeetachtigen buurman aan men helpe den zwakken broeder bij zijn gang naar het gemeentehuis; men leene zijn wagon voor den zieken buurman, die toch stem men wil; men guDne den knecht of arbeider de gelegenheid om zijn biljet te gaan invullen en bezorgenmen trachte de bezwaren van weifelende vrien den te weerleggen men ga er 's avonds te voren even op uit om ook de kiezers die ver af wonen aan hun dure roeping te herinneren men legge zooveel mo gelijk uit welk belang bij deze verkie zing op het spel staat. Het is doodstil nu. Het zou kunnen zjjn dat men van de tegenpartij, die met ons begrijpt wat er op het spel staat, zijn kracht zoekt in de loopgraven, of door een onver- hoedschen aanval ons wil verrassen, laten wij op onze hoede zijn in stad en jand. Telt den vijand niet te licht. Tot onzen spijt moeten wij weer op treden tegen Roomsch Katholieken en Liberalen saam. Deze beiden hebben dezelfde candida ten: Drie Liberalen en een Roomsche, den heer Timans gesteld en de Room sche Kiesvereeniging het staat in de kranten heeft besloten de Liberalen krachtig te steunen. Wij moeten dus getrouw opkomen, anders halen wij het niet. Bij een vorige verkiezing hielpen de Roomschen ook trouw de Liberalen en daardoor viel een van onze candidaten, terwijl een Liberaal gekozen werd en de Roomsche in de minderheid bleef. De Liberalen hebben dus blijkbaar den Roomschen candidaat toen gebruikt om er een der hunnen in te krijgen. En dat is nu hunne tactiek weer. Trachten wij met Gods hulp dit te verhoeden. De Liberalen zullen natuurlijk zeggen gij behoeft deze twee niet te stemmen, want Pompe is candidaat ook voor Tolen, en Huvers is candidaat ook voor Mid delburg. Kiezers, dit is beetnemerij. 't Is wel waar dat Pompe candidaat in Tolen is, en dat Huvers candidaat in Middelburg is. Maar candidaat zijn beteekent immers nietgekozen zijn. Het is zeer de vraag of deze heeren er door komen zullen. Laten wij dus hard werken om ze althans in Goes gekozen te krijgen. Mochten zij ook in Tolen of in Mid delburg gekozen worden, dan is het nog aan hen te beslissen wat zij doen zullen. Nemen zij dan daar aan, welnu dan hebben wij er gaarne een tweeden gang naar de stembus voor over. Maar nu hen daarom niet te stemmen zou ontrouw zijn aan onze beginselen en zij zouden gevaar loopen, dat zij in plaats van op twee zetels, op den grond zouden terecht komen tusschen twee zetels in. Waarom Pompe en Huvers dan ook daar candidaat gesteld zijn Met een paar woorden kunnen wij dit ophelderen. De Liberalen hebben uit hun be ginsel levende en van hun meerderheid gebruik makende, alle middelbaar- en hooger onderwijs gemoderniseerd; van de Staatsscholen konden dus de Christenen geen gebruik maken. Daardoor zijn wij opgegroeid als het niet-denkend deel der natiedaar hebben zij ons ti*>uwens ook altijd voor aangezien. En nu telt de christelijke historische partij daardoor ook maar weinig geleerde, bekwame, aanzienlijke mannen, waarmede zij bij de stembus kans van slagen heeft. Het is dus maar een klein hoopske, de man nen die de vreeze Gods ook in het Landsbestuur als het hoogste goed zoeken. Daarom moest Middelburg, en daarom moest Tholen bij ons een candidaat, een protest-candidaat tegen Ongeloof en „Vrijzinnigheid", leenen. Nu mogen de Liberalen hierop niet smalen. Jaren aan jaren hebben zij hunne zonen, mede op onze kosten, van ons geldin alle mogelijke betrekkingen doen oplei den, en een onderwijs doen gemeten, dat wij om der consciëntie wil niet mochten begeeren; en nu zij uit onze belasting penningen, op goedkoope wijze, een groot getal knappe mannen hebben gekweekt, en door hun ongeloofsprediking velen die door geboorte en familiebetrekking bjj de onzen behoorden, tot zich hebben getrokken, nu mogen zij ons niet ver wijten dat wij niet genoeg candidaten hebben Dat is niet eerlijk, en gij moet u daaraan dan ook niet storen, kiezers. 3lo. En ten slotte aan kiezers en niet kiezers, aan mannen en vrouwen, en- kinderen nog eene opmerking. Wie door gebed, of ook maar door één zucht des harten om uitkomst in om heiliging van den strijd, om verhooging van Gods naam verwaardigd wordt aan deze verkiezing mee te doen, hy of zij moge dan een stille in den lande wezen, zij zullen groot zijn bij Hem die, „zoo wij iets bidden naar Zijnen wil} ons verhoort". (1 Joh. 5 vers 14). Buiten verantwoordelijkheid der redactie. (Stikken worden in geen geval teruggezonden.) Mijnheer de Redacteur! Mag onderstaande in uw blad worden opgenomen? Kiezers in Zeeland als gij uw stembiljet gaat invullen denk dan ook eens om het belang van den soldaat, want aan hen wordt zoo weinig gedacht, terwijl jaarlijks toch elfduizend van nwe zonen in eene omgeving moeten komen, waar het nog al eens hapert, denk maar eens aan de laatste door u allen bekende gevallen. Onze soldaat heeft be scherming noodig, ook buiten de kazerne, en die hebben zich opgedaan uit het kamp der anti-revolutionaire mannen, maar daar die mannen inde minderheid zijn blijft het wel eens bij praten daarom kiezers, denkt aan den soldaat. Hij is het die geweld van buiten moet keeren zelfs met zijn bloed laat hem dan ook gevoelen dat er mannen achter hem staan die voor hem in de bres springen als het noodig is. Voor partijen is de soldaat onverschillig maar niet voor diegenen die zijne party op nemen, en wie hebben dat gedaan Oordeelt zelf, kiezers. Het zijn uwe zonengij hebt er belang bij, vooral in deze dagen van woeling en ongehoor zaamheid. Gij zoudt ze wei eens noo dig kunnen hebben hetgeen God echter verhoede. Christelijke vaders, laat u door het zoet gefluit van den vogelaar niet in het net lokken en door lauwheid niet in slaap wiegen maar weest mannen, laat u roepen en vinden evenals ten tijde van prins Manrits, toen duizenden Zeeuwen zich schaarden onder zijne vanen om tegen de. Duinkerker kapers ten strijde te trekken. EEN MILITAIR DIE NIET KIEZEN MAG. De Antirevolutionaire kiesvereenigingen in het kiesdistrict Goes hebben met bijna al- gemeene stemmen voor de verkiezing op DINSDAG 14 MEI a. s., van 9 tot 6 uur, opnieuw candidaat gesteld voor de Prov. Staten de AFTREDENDE LEDER welke Heeren bij vernieuwing met den meesten aandrang en volle vrijmoedigheid den Kiezers worden aanbevolen. De Kiesvereeniging te Goes. J. DONNER, Voorz. M. DE JONGE Jz. Secr. J. DE HOOGH. J. ADAM. C. ORANJE Lz. C. E. VAN KOETSVELD. J. BUIJSE. De Centr. Antir. Kiesvereeniging district Hontenisse. K. v. d. WAL, Voorzitter. G. MOERDIJK, Secretaris. De Antir. Kiesvereeniging te Wemeldinge, J- VAN ELSACKER, Voorzitter. F. WABEKE Az., Secr. De Antir. Kiesvereeniging te Colijnsplaat C. M. DOUW, Vice-Voorzitter. M. J. CONTANT. W. C. BARENTSEN, Secretaris. I. GR1JSPEERE Jzoon, ELKEN MAJ Prijs per c Enkele nui Bekrompen, De omzend Antirevolutie» gen in Walc gezonden, die eerst tot een 14 Mei a. aai schijnen en e verkiezing vi Provinciale Die oproe vele kiezers moderne le toegedaan zij ting Zij die z aan de lectu over deze ve ben mogen ongetwijfeld niet geneigd nogmaals te s is of te herhal Toch acht schillende ki< past een paai oordeel der gelijke begin: werpen. Zij v redenen. Voo te verdedige wier roeping uitsluitend he en daardoor onvatbaar zij wenscht zij dii van de tegei zou kunnen g een volgzame die op gezaf stembus opgi Als tot ven te spreken, volutionairen meenen te rr Vooreerst consequenties is het in mei prijzen dat z inconsequent als ten kwad de meeste ge op een kurki telegraallijn. laatste naar teekenis van 1 genomen niet en ieder» En daar he allerminst zu zien, of een Vader Cats «niemand zie is waarheid, z als in stoflelij Inconsequei breken in hei niet tot een v nooit als mis Gebreken die van den He elkander herii tot opscherpi opwekking v; Zoodanige i ons oog deze van de mode op ieder tem sequente mar op het huldig wing bij ie verkiezingen seling die li bi-ekcn zelfs.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1895 | | pagina 7