NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- r HISTORISCH Ho. 94. 1895. Menfag 11 lieu Kiezers voor de Prov. Staten in het kiesdistrict GOES. Jhr. Mr. J. J. Pompe van Meerdervoort, M. Noordijke. C. J. Huvers. W. J. Vader van 's Gravenpolder. VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Op a. 8. DINSDAG 14 MEI Nog een enkel woord over onze aftredenden. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN en vasi 1 5 regels 25 centiedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Weer naderen wij een tijdstip dat voor ons en voor geheel ons Vader land van groote beteekenis is. wordt gij opgeroepen, ter vervulling van Uw burgei plicht, teneinde vier leden te kiezen voor de Staten onzer provincie. Dat niemand zich, zonder hiertoe geldende redenen te hebben mag ontrekken zult gij allen toestemmen. Alle kiezers, niemand uitgezonderd, worden door onze overheid opgeroe pen teneinde mannen aan te wijzen om onze belangen te behartigen en ons Gewest te besturenen wij we ten dat wij van Godswege verplicht zijn onze overheid te gehoorzamen in alles wat niet in strijd is met de wet van Hem, aan Wien ook zjj reken- plichtig is. De moeite welke men zich hiervoor getroosten moet ia dan toch ook niet groot; voor de meesten al zeer gering, om even naar Stadhuis of Gemeente huis te gaan en daar zijn stembiljet te bezorgen, en dat voor een zaak waar zoo gewichtige belangen mee gemoeid zijn. Gewichtige belangen dit zijn het immers toch, daar het van deze verkiezingen, zoo hier als elders, afhangt naar welken geest onze provincie, ja geheel ons Neder land zal worden bestuurd. Het mag immers niemand onverschil lig zijn of onze afgevaardigden behooren tot de liberalen welke voor het bestuur van Land en Gewest geen hooger wijs heid kennen noch begeeren dan het licht der Rede, der verdurven rede, en die leven uit het beginsel der Franache re volutie, die al zooveel rampen eu ellende over ons land gebracht heeft, dan of deze rekening wenschen te houden met het Woord van Hem die gezegd heeft door Mij vegeeren de koningen en stel len de vorsten gerechtigheid. Meent nu niet dat deze belangen, hoe gewichtig ook, bij deze verkiezing niet te pas komen, dat onze Staten Leden daar in Middelburg niet anders te doen hebben dan over polderzaken over land en zand te pratenzeen, zij hebben ook de Gedeputeerde Staten uit hun midden te kiezen, een college dat zéér veel macht in handen heeft, dat alle besluiten die onze gemeenteraden nemen, kan goed- of afkeuren. De ondervinding heeft het ons geleerd, zoolang de meerderheid der statenleden liberaal is, worden daartoe geen anderen gekozen dan liberalen. Dit is gij stemt ons dat toe niet billijk. Gedeputeerde Staten wij zeiden het u reeds met een paar woorden betoekenen wat. De zes Gedeputeerde heeren, door de Provinciale Staten gekozen, oefenen een schier onbeperkte macht in de provincie uit. Niet geheel ten onrechte heeft men van het corps Gedeputeerden gezegd, dat het „in het wezen der zaak niets dan een Kroonraad is, staande onder de be velen van den miniatuur-koning, getiteld Commissaris." Zij zijn hot, die naar de uitspraak der wet, met de dagelijksche leiding en uitvoering der zaken zijn belast, onver scbillig of de Staten vergaderen of niet. Zij zijn hef, die vooral de taak ver vullen, door de grondwet of de Provinciale wet aan de Staten opgedragen, met betrekking tot de uitvoering der wetten, maatregelen van inwendig bestuur en koninklijke bevelen. Uwe gemeentebesturen kunnen let terlijk niets zonder de Gedeputeerden der Provincie doen Zij zijn door genoemd college aan handen en voeten gebonden. Geen besluit kan uitgevoerd, geen ver ordening tot stand worden gebracht, of de Gedeputeerde Staten moeten er hunne goedkeuring aan hechten. Geheel uwe gemeentel ij ke huishouding, waarbij vooral de fiuantiëa niet mogen worden vergeten, staat onder het toezicht van genoemde Staten. Zij onderzoeken de gemeentelijke ver ordeningen en reglementen en toetsen ze aan de wet, terwijl ook alle keuren of politie verordeningen der waterschapsbe sturen aan hunne goedkeuring onderwor pen zijn. Bovendien oefenen zij met den com missaris van II. M. de Koningin een gestadig toezicht uit op de provinciale belangen, beheeren de provinciale in komsten en eigendommen en bereiden de uitvoering van de besluiten der Sta ten voor. Door hen worden de ambtenaren aan gesteld en ontslagen, tenzjj de Staten zeiven dat aan zich hebben gehouden of de wet het anders beveelt. De grif fier en andere bezoldigde personen wor den door hen in hunne bediening ge schorst. De Gedeputeerde Staten oefenen ten slotte nog een soort van administra tieve rechtsmacht uit, dit wil zeggen het college van Gedeputeerde Staten vormen het zestal rechtersdie in de provincie bijna in alle geschillen recht spreken tusichen den vrijen burger en zijn gemeentelijk bestuur. Zoo komen de Gedeputeerde Staten schier bij alles te pas. Geen vinger kan in de provinoie in de ascb worden ge stoken of de Gedeputeerde Staten zijn er bij. Men zegt daarom niet te veel, Wanneer men beweert, dat H.M. de Koningin- Regentes eigenlijk door hunne tusschen- komst regeertde Ministers door hunne bemiddeling het land besturen, en de gemeentebesturen hunne onderworpene dienstknechten zijn, werktuigen waardoor zij de gemeenten regeeren. Die Gedeputeerden oefenen invloed uit op uw onderwijs, uw armverzorging, uw nijverheid. Vandaar dikwijls de moeilijkheid van zoo menigen goedgezinden gemeenteraad om recht te verkrijgen. En daarom achten wij het van zoo groot belang dat in de gedeputeerde sta ten ook eens mannen zitten die nu niet tot de liberalen behooren. Nu kunt gij zelf die heeren niet be noemen, gij moet dat aan ie Provinci ale Staten overlatenmaar daarom is het zoo noodig goede, kloeke, vertrouw bare mannen tot leden van de Provinci ale Staten te kiezen. Welnu, daarvoor wordt gij nu aan staanden Diasdag 14 Mei, ter stembus genoodigd. Dan kunt gij, zij het ook indirect, uw invloed laten gelden op de verkiezing van die aan invloed zoo rijke mannen, die het college van Gedeputeerde Staten vormen Bovendien de leden van de Prov. Staten zijn de kiezers van de Eerste Kamer, en hier heeft men weer het- zelide geval: Iz de meeiderheid in de Staten liberaal, zoo gaan er ook voor Zeelaöd liberalen naar de Eerste Kamer. Zoolang nu deze Eerste Kamer in haar meerderheid liberaal is, hebben wij aan al ons stemmen voor de Tweede Kamer bijzonder weinig, want al kregen wij daar eene meer derheid van onze geestverwanten, die wetten en bepalingen naar onzen wensch wilden invoeren, dan zou toch de Eerste Kamer dit kunnen beletten, want zonder hare goed keuring komt er niets tot stand. Kiezorsl als vrucht van uw vroegere trouwe plichtsbetrachting is het gelukt om van de acht vertegenwoordigers die het district Goes (dit is geheel Zuid- en Noord-Beveland) afvaardigt, er 7 van de Antirevolutionaire of Christelijk Histori sche richting te verkiezen. Yier hunner zijn thans aan de beurt van aftreding,en door al de antirevolutionaire kiesvereni gingen opnieuw candidaat gesteld, met eenparige stemmen, en worden mitsdien den kiezers wederom driDgendaanbevolen. Ten ernstigste raden wij U dan ook aan Uw stembiljet met de namen dier iieeren in te vullenniet alleen omdat dit alle vier kundige en achtenswaardige mannen zijn, want die zijn er ook onder de candidaten die u van liberale zijde worden aanbevolen, maar vooral en bo venal omdat zjj met ons hetzelfde beginsel belijden en alleen dezulken kunnen wij gebruiken. Op 't oogenblik zijn de liberale en antiliberale partijen in onze staten zoo wat even sterk gevolg hiervan is nu reeds dat wij voor onze be hoeftige krankzinnigen verkregen hebben om ze met ondersteuning der Provincie, zoo dit door betrek kingen verlangd wordt naar een der Chr. Kiankzinnigengestichten Veld wijk of Bloemendaalof voor wat de Roomsch Katholieken betreft naar Coudewater te zenden. Wel is dit geschied met medewerking der liberalen, doch het is zeer de vraag of zij hierin zouden toegestemd heb ben, indien z(j nog over eene meer derheid als vroeger te beschikken hadden. Het is mede aan onze vriendeu in de Staten gelukt éeu der twee ze tels voor de Eerste Kamer door een man onzer richting te bezetten. Be houden wij nu hier wat wij hebben en wint onze partij in andere dis tricten er een paar vrienden van ons beginsel bij, dan kunnen wij deze winst behouden, en bovendien op nieuw een onzer vrienden gekozen krijgen in een der drie thans be staande vacatures in het College van Gedeputeerde Staten, en wanneer binnenkort het thans zittende libera le le Kamerlid aftreden moet, hem door een onzer doen vervangen. Het gewicht van die keuze voor de EerBte Kamer mag vooral niet uit het oog worden verloren. Hadden onze vrienden daar al van over jaren lang meer op gelet, wij zou den nu veel verder zjjn. Men herinnert zich nog hoe deze Kamer onzen beminden Keuchenius, als minis ter heeft weggejaagd, omdat hij den heeren te godsdienstig was. Die daad, de uitwerping van minister Keuchenius, heeft ens zeer gedaan. De wonde daarvan schrijnt nu nog. En nu, nu is de liberale partij druk in de weer om onze mannen, zoo 't hun mogelijk is, uit de Staten te bannen, en door mannen van hun partij te ver vangen. Maar kiezers dit zult gij im mers niet gedoogen, om zoo maar goed schiks al de moeite die wij ons jaren lang getroost hebben, om mannen der Chr. Hist, richting in de Staten te bren gen, waarvan wij nu beginnen de goede vruchten er van te plukken, vruch teloos te maken. En, dat hebt gij vol komen in Uw handen. Indien ieder kie zer die het met ons eens is, trouw zijn kiezersplicht vervult, en man voor man ter stembus komt, dau is het onmoge lijk dat de liberalen het van ons winnen kunnen. Doch dit moet gij dan ook ge trouw doen, of gij zult het u te laat beklagen. Wij noodigen daarom elk kiezer die het met ons eens is, (aan den tegenstan der bedelen wij om geen stemmen, die liberaal is laat die op liberalen stem men) maar alle vrienden en geestver wanten dringend uit om eenparig hun stem uit te brengen op alle vier onze aftredende mannen, die getoond hebben hun plaats in de Staten waardig te zijn. Kiezers bedenkt het, er is aan deze ver- k:ezing zoo veel gelegen, en op één stem zelfs kan het aankomen. Kiest dan met gr.ote meerderheid. Als belijder onzer beginselen heeft POMPE VAN MEERDERVOORT zich in Goes en in Zeeland en in den lande een naam gemaakt onder de broederen. Hij heeft den smaad en de vijand schap van menschen er voor aan vaard om met de hem van God ver leende talenten ons Christenvolk te dienen. Reeds in 1870 trad hij op voor de erkenning der ons dierbare beginse len; e.n haalde hij zich daardoor den smaad van zijne liberale ambt- genooteu bij de rechtbank en in de pers op den hals. Een Zeeuwsch blad uit dien tijd smaalde op zijne godsdienstigheid en bestreed hem dewijl hij het ook bij de stembus wilde erkend zien dat de Ileere God is en dat alleen naar Zijn Woord geregeerd het Land en Volk wèl kunnen gaan. De heer Pompe van Meerdervoort is als voorzitter en leider van de antirevolutionaire club in de Staten een gewaardeerd vriend en mede strijder. Ja, wij mogen gerüst zeg gen, hij is steeds aan de spits. \ls man van wetenschappelijkeen rechts geleerde kennis is hij een verdienste lijk p'eitbezorger voor de belangen van onze provincie en van ons district. Hij komt, waar hij kan, op tegen te groote weelde bij de uitgaven voor de provinciale huishouding. Hij doet dit met de hem aangeboren bezadigdheid en kalmen zin, doch met niet minder beslistheid. Daar door oefent zijn woord invloed, en wanneer het den anti-liberalen eens gelukken mocht de meerderheid te verwerven bij deze verkiezingen, het zou ons niet verwonderen of hem zou als man van jarenlange rechtspractijk en grondige wetskennis een zetel in het collegie van Gedeputeerde Staten dienen te worden toegekend, waar nu immers twee bekwame rechtsgeleerden de heeren Buteux eu v. d. Bilt als leden van dat collegie bedankt hebben. De tweede candidaat M. NOOR- DIJKE, heelt in de staten nog niet openlijk het woord gevoerd. Van liberale zijde heeft men doen doorschemeren dat dit niet pleit voor zijne bekwaamheid. Dit is een dooddoener, Kiezers waarvan zij zeiven niets gelooven. Wij kunnen dit met een voor de hand liggend voorbeeld ophelderen. Gedurende bijna veertig jaren heeft voor het kiesdistrict Goes in de Provinciale Staten zitting gehad nu wijlen de neer mr. B. V. v. d. Bildt. Deze heer heeft al die jaren dat hij zitting had, bij de openbare be sprekingen in de Statenvergaderin gen geen enkel woord gesproken. Heett men nu ooit van liberale zijde beweerd dat mr. v. d. Bildt on geschikt was voor zijn taak Immers nooit. Zij hebben hem telkens opnieuw aanbevolen en weder gestemd. En zij deden dit omdat zij zeer goed begrepen dat niet alle staten leden openbaar moeten en kunnen meespreken. Dat zou immers te veel tijd vorderen, De Staten tellen 42 ledenspraken die nu in elke statenvergadering bij voorbeeld maar ieder een half uur dat is niet te veeldan zou zulk een vergadering minstens 21 uren vorderendus minstens 3 dagen. Voeg daar nu bij een dag voor de sectievergaderingen, dan zou dit vier dagen zijn. Verlies aan tijd. Verlies aan geld voor verblijfkosten der leden terwijl de zaken er niets helderder, niets practischer, niets grondiger door behandeld en de lezers er niet veel wijzer door zouden worden. Daarbij komt dat gezegd werd dat mr. B. V. v. d. Bildt heldere adviezen gaf in de sectie-vergaderin-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1895 | | pagina 6