Slepers-Inspan Dankbetuiging. Openbare Verkooping. verkoopen Bouw- en Weiland, A 4 ii vm>i\<; II Maandag 13 Mei 1895, verkoopen: groote- en kleine LoopvarkBHS. Donderdag 16 Mei 1395, openbaar verkoopen Een volledigen Vrijdag 17 Mei 1835, Woensdag 29 Mei 1895, Mil. Bond, generaal W. von Wrangel af Lindenberg en Hohelandsberg. Daarbij voegde de Redactie een fraaie zincografische afdruk van des generaals portret. Wij stemmen van harte in met hare bede „Hij die zoo vaak door dat Evangelie, anderen nieuwen levensmoed instortte, moge uit ditzelfde Evangeliej de kracht ontvangen om aan den avond des levens blijde te zingen: „Wij steken het hoofd omhoog en zullen de eerkroon dragen. Door U, door U alleen, om 't Eeuwig welbehagen"." V erder bevat het blad het verslag der 22ste algemeene vergadering van 10 April jl. te Utrecht gehouden, van welke verga dering in ons blad een kort verslag is op genomen geweest. Wij verwijzen de vrienden onzer Mili tairen en Militairen Tehuizen naar het ver slag in de Krijgsman. Wij bevelen de Krijgsman met zijn veelal belangrijken inhoud aan de aandacht der Soldatenvrienden aan. Het denkbeeld om van dit blad een Week blad te maken, werd op de vergadering uitgesproken, doch wegens te groote kosten aan de uitvoering er van verbonden, weder losgelaten. De agent Koornstra klaagt, als altijd, over weinig, te weinig belangstelling. De Militaire Tehuizen zijn immers zulk een groot gemak en verspreiden zooveel zegen voor onze jongens. Vraagt het hun maar eens. Allen moesten den Militairen Bond steu nen en 'tniet op enkelen doen aankomen. De agent vindt het „heel aardig gemoe delijke courantenartikeltjes te lezen", maar gaven der lisfde en warme belangstelling zyn hem vry wat liever. Laten wij het ons voor gezegd houden en volstaan met dit korte woord van opwekking. Onze Militairen Tehuizen moeten bloeien en zich uitbreiden, de herbergen en dans huizen en gelegenheden tot opruiing onzer landskinderen tegen he Gezag moeten min der worden. Den weg daartoe weet gij, Christenen van Nederland En indien gij deze dingen weet, zalig zijt gij zoo gij dezelve doet Gelijk men weet is dezer dagen in de Middeilandsche zee de Nederlandsche stoom boot „Anna" door een Marokkaanschen zee- roover geplunderd terwijl de kapitein ge. dood werd. Wij vernemen nog niet dat deze smaad, de Nederlandsche vlag aangedaan, vaa on- zentwege zal worden gewroken. De Regeering moet hier optreden. Nadere berichten omtrent dezen roof vindt men in de Hollandsche bladen. Zij komen hierop neer. Het schip met olie van Barie naar Lo- rient koers zettende, werd door tegenwind genoodzaakt dieht onder de Marokkaansche kust te laveeren, waar het op Zondag 28 April doop windstilte overvallen werd, zeven mijlen van den wal. tusschen Melilla en Centa. Tegen drie uur 's namiddags zag men een boot in de zee steken, die bij de nadering met zeven woeste Mooren van het Rif bemand bleek, met naakt boven lijf en gladgeschoren schedels, waarop een bosje haar was overgelaten. De woestaards, met Martini Henry-gewe- ren en lange messen gewapend, riepen den kapitein in het Spaansch toe, de zeilen te strijken, wat de heer Vel vis weigerde. Nu begonnen de Mooren te schieten, terwijl de bemanning zich met bijlen en koevoeten gereed maakten om den aanval af te slaan. De eerste Moor die aan boord poogde te komen, werd door Stuurman Smit neerge veld, maar deze zelf stortte door een kogel getroffen op het dek. De kapitein loste zijn revolver ("het eenige vuurwapen aan boord), maar werd zelf reeds na het eerste schot aan de hand gekwetst. De stuurman inmiddels naar achter gekropen, kreeg nog vier schotwonden en bleef voor dood lig gen, waarop ook de kapitein met een ko gel in den buik neerviel. Bovendien naderden nog meer booten van den wal met wel 110 bandieten, zoo dat verdere tegenstand onmogelijk werd. De Mooren lieten de scheepsboot neer en laadden die vol beddegoed, keukengereed schap, kompassen, zeilen, olie, al wat aan levensmiddelen te vinden was, behalve pe- kelvleesch, tot de kajuitdeuren toe en de kleederen der opvarenden die hun van het lijf werden gerukt. Steeds voeren booten heen en weer, om den buit in veilighetd te brengen. Gelukkig stak 's avonds de wind op, terwijl de roovers aan wal waren en kon de „Anna" zoo goed en zoo kwaad het ging, naar de Spaansche kust koers zettan. Anders had men wellicht nimmer van het schip iets meer gehoord. De kapitein, die duldeloos leed, werd stervende naar de kajuit gedragen en de stuurman naar het vooronder. Een der bemanning, Austin, een Engelschman, nam het bevel op zich. Men brandde toortsen van werk, om de aandacht van voorbij varende schepen te trekken, maar vruchte loos. Ongeveer vier uur 's ochtends vonden twee matrozen den kapitein in de kajuit op den grond liggen. Hij ademde nog en zij tilden hem op een rustbed. We zullen wenden, zeide een. rfOch, jongens, ik kan u niet helpen", antwoordde de stervende. En toen de twee, nadat het schip gewend had, terugkwamen, was de arme man dood. Te half zes Dinsdag ochtend zag men rook aan stuurboord en bij gebrekaaneen vlag werd een blauwe lap en een hemd geheschen. Te 10 nur, bij mistig weer, kwam Gibraltar in 't zicht van waar men te 4 uur d« „Anna" opmerkte en een sleepboot zend om haar binnen te brengen. De stuurman werd voorts in allerijl naar het hospitaal overgebracht, schrikkelijk aan beide dijen, in den buik en aan de rechterhand ge kwetst. De verontwaardiging te Gibraltar over deze daad van zeeroof, in het gezicht van Europa, is groot. Het is hoog tijd, meent de berichtgever, dat de mogendheden te zamen maatregelen nemen om aan dergelijke gruwelen een einde te maken. Een] onzer correspondenten uit de provin cie Groningen meldt ons, dat er pogingen bij de regeering gedaan worden om van haar te verkrijgen dat zij het Marrok- kaansche gouvernement bewege de roovers, die het Nederlandsche schip „Anna" plun derden, den kapitein Velvis doodden en den stuurman W. Smit zwaar verwondden, te straffen en aan de betrekkingen gelde lijke schadevergoeding uit te keeren. Arme Marine! mogen wij, na dit gelezen te hebben, wel uitroepen. Terecht schrijft dan ook de Standaard-. „Bij de opening van het Noord-Oost zeekanaal zullen we een meer dan pover figuur maken; in de Japansche wateren schitterde onze marine door hare afwezigheid, en wie pas van Qneeuboroagh kwam, en daar de Valk" met de „Atjeh" naast het jacht van Victoria met haar monsterschepen zag liggen, kreeg zoo den indruk van een paar loggers naast drie dekkers. „En nu op het „Rif" een schip onder Hollandsche vlag is afgeloopen, hoort ftien er nog niets van, dat ijlings een gewapend schip is afgezonden om er de Nederlandsche vlag te vertoonen. We weten het niet. Misschien wordt in stilte alles voorbereid. Maar juist die stilte is hier misplaatst. Had het een Engelsch, Fransch of Duitsch schip gegolden, dan zou den volgenden dag reeds bericht zijn, dat er een schip heenging. Alle aarzelen, alle uitstel, alle stilhouden van de zaak schaadt hier". Lombok. Uit Lombok wordt aan het Soer. Hbld. het volgende medegedeeld De gewapende inlandsche politiedienaren, dis onlangs van hier en Seraarang derwaarts werden gezon den, bevinden zich thans met hun instruc teur op Teros (een dag reizens van Amp> nan), de standplaats van den heer Engelen berg, controleur van Oost-Lombok. De troep is 61 man sterk en gekazerneerd in de onmiddellijke nabijheid van de woning van den controleur, op wiens erf vier politie oppassers wonen. Deze genieten eene maandelijksche bezoldiging van f20 en krijgen volop eten uit de keuken van den controleur. De ambtenaar maakt dagelijks tochten te paard om den toestand op te nemen en berecht kleine zaken, meestal diefstallen of overtredingen; of worden met de Sassaks dienst- en andere aangelegenheden be sproken. Van tijd tot tijd worden nog geweren en andere wapenen van de Baliërs aan het Bestuur uitgeleverd, doch in den laat- sten tijd had die uitlevering niet veel te beteekenen, waartoe vermoedelijk de om standigheid bijdraagt dat de Baliërs sedert ter voorkoming van soesahs, hunne wapenen in zee werpen. Er moeten op die wijze verscheidene geweren verdwenen zijn, die anders in onze handen zouden zijn gevallen. Onder de Sassaks kwamen in den laatsten tijd verscheidene ziekten en sterfgevallen voor, velen bezweken aan koortsen. Die ongunstige gezondheidstoestand wordt toe geschreven aan het slechte weer in de laatste weken en aan de schadelijke uitwasemingen van de verschillende begraafplaatsen. De Loc. verneemt dat kolonel Quispel voor het overbrengen van de Lomboksche schatten f 2500 zou krijgen. Die schatten hebben dus een waarde van f 2,500,000. Van een der met het ss. Van Goens te Soerabaja aangekomen passagiers vernam het Soer. Hbld. dat hij op Lombok alles even rustig vond. Onze zegsman maakte uitstapjes te voet en in een dos k dos, de eenige die op Ampenan te huur is, tot Tjakra Negara geheel ongewapendde militairen verlaten echter het kampement niet dan voorzien van een kapmes of een ander wapen. In den laatsten tijd stapten verscheidene Chineezen aan wal op Ampe nan, maar velen hunner verlieten spoedig de plaats wegens den ongunstigen gezond heidstoestand en gebrek aan woningen. Er worden nog steeds zwart uitgeslagen en verschroeide rijksdaalders in betaling aan geboden; de bezitters wasschen en schuren die ringgits, doch ze blijven ongewild. Enkelen koopen ze op voor f 1,50 of ietsmeer. Gemengde Gerichten. Vrij wonen 1 Een stukadoor, die gisterochtend in de Von Zesenstraat te Amsterdam een kamer zou opwitten, welke hij Zaterdag ledig had verlaten, vond de woning be trokken en bewoond. Hij gaf daarvan ken nis aan den eigenaar; deze ging een kijkje nemen en nu bleek, dat de „huurders" hem geheel onbekend waren. Zij weigerden de woning te verlaten en verklaarden, dat zij daar best eenigen tijd konden blij ven wonen voor niemendal, tot zoolang het „de ge rechtelijke weg" zou goeddunken er een einde aan te maken doorgerechtelijke ontruiming, op kosten van den eigenaar natuurlijk Een persoon te Breda geraakte hij het afscheid nemen aan het station Breda zoodanig onder den indruk, dat hij ineen zakte en op de plaats dood bleef. Volgens de N. Bred Ct. gebeurde te Breda het volgende Eene dame tot hare melkboerin. Zeg eris, melkvrouw, wat scheelt er aan de boter van gisteren? Het is v rschriktrelijk, mijn man en ik kunnen die boter niet eten. Bepaald afschuwelijk is die boter. Ze riekt en smaakt naar ik weet niet wat. Wat is er toch met die boter gebeurd Grut, mevrouwlief, niks, niks, wat zou er met de hoter gebeurd zyn! Ik heb er op drie plekken van gebrogt en ze zeggen er niks van. Wij worren er eiges ook niks aon gewaor. 's Avonds deed het dochtertje der melk vrouw de ronde met de melkkan en kwam ook by genoemde mevrouw. De meid vreeg aan het argelooze kind, of er ook iets met de boter gebeurd was, die moeder daags te voren geleverd had, waarop het vol gende verhaal volgde: Ik denk dat 't van onze kat zal zyn, die heeft al een dag of acht 't sch. gehad, en nou mocht ze nie in huis komen. In eenen dag of drie zagen we ze nie meer, mer toen we zouwen gaon karnen, kwam ze verzopen en wel uit de geronnen melk- ton. Ik heb er zoo'n spijt van, want het was altijd zoo'n trouw beestje geweest, 't Kan wel gebeuren dat er de boter een bietje naor gesmaokt hé alevel ons moeder zé dat het wei niks zou zijn. De karne melk ging toch naor de vaerkens. Te Assen is een dronken kermis gast uit een stoomdraai molen gevallen en door de schuitjes een paar keer getroffen. Aan de gevolgen is hij bezweken. Voor de „Landkolonie" van het „Le ger des Heils" is weer een kleine f 2000 ingekomen totaal f 9812.15. De degelijkheid vaneen oorlogsschip! Van het ter reede van Tessel liggend oorlogsfregat „Atjeh" iseenstoomsloepbij het in de davits hijschen, door het breken van den achtertakel, waardoor de manschappen, die zich er in bevonden, te water geraak ten. Onverwijld werd de reddingsboot van de „Atjeh" gestreken en in enkele minu ten Werden de drenkelingen daarmede ge- rel. Twee hunner een stoker en een ma troos, hadden echter bij den val kwetsu ren bekomen, die hun joverbrenging naar het hospitaal der marine te Nieuwediep noodzakelijk maakten. De schade aan de stoomsloep moet nogal aanzienlijk zijn. Door trein 115, die des namiddigs te 5 u. 26 m. te Helder aankomt, wer den gisteren bij den overweg in de onmid dellijke nabijheid van bet station twee kinderen van den treinmachinist Wenniken, een jongetje van 6 en esn meisje van 4 jaar, aangereden, met het noodlottig gevolg, dat het knaapje onmiddellijk gedood werd en het meisje een schedelbreuk bekwam. Zij overleed aan de gevolgen. De vader der beide ongelukkige kinde ren is kort geleden naar de Transvaal ver trokken, waar hij ook in dienst van een spoorwegmaatschappij werkzaam is, voor- loopig zijne vrouw en 5 kinderen hier te lande achterlatende. Eene onbekenoe volksstam ontdekt. In eeno vergadering der „Royal Society" ta Petersburg heeft professor Petrie Woens dag mededeelingen gedaan betreffende zijne jongste archaeologische onderzoekingen in Egypte, die geleid htbben tot de ontdek king van een volksstam, welke tot dusver onbekend was. De onderzoekingen hadden plaats gehad tusschen Ballas en Negahdeh, dertig mijlen ten Noorden van Thebe. Daar had professor Petrie, op een kwart mijl afstand van de oud-Egyptische stad Nubt eene andere stad gevonden met een reeks kerkhoven van dezen onbekenden stam. Bijna 2000 graven zijn geheel uitgegraven, doch men vond er niet een enkel Egyptisch voorwerp. Ook waren de lijken niet tot mummies geworden. De lichamen waren, met de knieën opgetrokken tot op de armen, begraven met het hoofd naar het Zuiden en het gelaat naar het Westen. Voorwerpen, die aan dezen stam hebben behoord, werden tusschen Abydosen Gibelen overvloedig gevonden zij bewoonden dus naar alle waarschijnlijkheid een district van meer dan 100 mijlen lengte over de groote en de Westelijke woestijn. Professor Petrie meent met zekerheid te weten dat dit volk tusschen de Vile en IXe dynastie, dus ongeveer 3000 v. C. leefde. Waar schijnlijk was dit het volk, dat bij het einds van het ®ude koninkrijk een einde maakte aan de Egyptische beschaving en de duistere tijden der Vile en VlIIe dynastie veroorzaakte. In schoone kunsten was deze volksstam zeer bedreven. In het pottenbakken waren zij ook ver. Hunne karmozijnroode vazen in allerlei tinten zijn fraaier dan de Egyp tische. Welke deze onbekende stam was en van waar hij kwam, weet prof. Petrie nog niet. Misschien is dit volk wel in Egypte ge komen bij de landverhuizing der Lybiërs naar het Oosten, die ook aanleiding gaf tot de nederzetting van den Amoritischen stam in Syrië. De gewezen kapitein Dreyfus be vindt zich nog op het Duivelseiland, waar vóór zijn komst de leprozen woonden, wier hutten verbrand zijn. Buitengewone voorzorgen neemt men voortdurend, om den gevangenen te beletten, te ontsnappen^ evenals de communisten en tal vanandere gevangenen. Er zijn slechts enkele boomen op het eiland en wanneer Dreyfus zich eenige Jichaamsbeweging wil geven, dan is hij beperkt tot eene geringe oppervlakte. Nacht en dag wordt hij door twee wachten bewaakt. Schrijven mag hij niet, terwijl hij op het punt van spijs en drank eenige voorrechten geniet. Zijn maaltijden zijn precies dezelfde als van de soldaten, die in de koloniën dienen, maarden wijn moet hij zelf betalen. Zijn Arienden gaven den kapitein van het schip, dat Dreyfus over bracht, 24UO gulden mee, om te zijnen bate aan te wenden. Vry dag 17 Mei. Oudolanile, door het bestuur van het waterschap Baarland 11 uur in het gemeente huis herstel, vernieuwing en onderhoud tot 30 April '96 van de gewone aarde-, kram-, rijs- en steenglooiingwerken. Bestekken a 60 cent bij dhr. v. d. B. la Mottlie. Aanwijzing 15 Mei door G. Moerdijk te Baarland. Zaterdag 18 Mei. ItllilflelhiirK, 11 uur in het Poldeihuis onderhouds- en vernieu wings werk met bij le vering van materialen aan de vier waterin gen. Het bouwen van 8 nieuwe bruggen met gemetselde landhootden en drie gemet selde duikers met al de daartoe gevorderde bouwstoffen en arbeidsloonen in 5 perc. Dinsdag 21 Mei. Wl*sekerke, 10 uur bij v. Dammo dooi den Vlietepolder het verbeteren en onderhou den dor waterkeerende werken over 1895/96. Bestek ter inzage in hèt dagverblijf der directie en a 60 cent verkrijgbaar bij dhr. C. N. v. d. Heide. Aanwijzing 14 en 17 Mei 1 uur. Woensdag 22 Mei. Wllhelminadorp, 11 uur in het Ge meentehuis door het bestuur der waterkee- ring van denWilhelminapolder 272scheepston gesorteerdenVilvoordschen steen, 154 scheeps ton gesorteerden Lessineeschen glooiirgsteen, 68 scheepston Waalpuin, 310 stuks eiken perkoenpalen, 1,60 M-, 700 stuks dennen perkoenpalen 1,60 M. doortrokken met 300 liter creosootolie por M3: 3000 stuks Bra- bantsche staken, 2000 bossen Brabantsche rijs, 200 Hollandsche tuinlatten, 100 dito staken. Biljetten voo, of op 21 Mei bij dhr. E. v. d. Bosch te Goes. Voorwaarden bij v. d. Vegt, Sas. Sclierpcnlsse, 11 uur bij Elenbaas door het waterschap Scherpenisse, herstel, ver nieuwing, onderhoud tot 30 April '96 van de werken aan de waterkeering. B.stek ligt ter lezing bij dhr. G. J. de Graaft, Oudvos meer. Aanwijzing 13 en 17 Mei van 10 12 uur te beginnen bjj de dijk wachterswoning. Vrijdag 31 Mei. Bor*e!r\ 2 uur in de Directiekeet door het bestuur der waterkeering van het Cal. waterschap Ellewoutsdjjk en den polder Borsele, heistel, vernieuwing en onderhoud der werken en steen bestol ting. Ramiug f28592. Het bestek na 15 Mei ter lezing aldaar en bij dhr. Polderdijk. Aanwijzing 24 en 27 Mei 2—4 uur, Agent van dit Blad te v Vlissngen is STEPH. VADER, Boekhandel, Branderij straat, aldaar, bij wien Abonne menten en Advertentiën kunnen bezorgd worden. Voor onze abonné's te VLISSINGEN zij herinnerd, dat de krant aldaar nog 's avonds na aankomst station wordt be zorgd. tenzij toezending per post mocht verlangd worden. A 1) V K R T l<: iN T 1 K N. *x* Heden werd ons een ZOON geboren. MAR. A. P. SWENNEN. P. D. SWENNENGillisse. Vlissingen. G. J. A. A. Baron VAN HEEMSTRA, le Luitenant bij het le Regiment Huzaren, en Jonkvrouwe M. I. A. J. C. GODIN DE BEAUFORT. Huis te Maarsbergen9 Mei 1895. *s* Mijn oprechten dank aan allen, die hun deelneming betoonden in het door mij geleden verlies mijner onvergetelijke echtgenoote. Vlissingen, 8 Mei 1895. JACQUES KRAHMER. Voor de talrijke blijken van belang stelling en deelneming, bij het zoo plotseling overlijden van onze geliefde dochter, zuster en behuwdzuster MARIE KRAHMER—SCHNEIDER, betuigen wij bij dezen onzen hartelijken dank. Goes, 8 Mei 1895. Uit aller naam JAC. F. SCHNEIDER. Voor de zoovele en hartelijke be wijzen van belangstelling betoond bij het overlijden van bun echtgenoot en vader betuigen bij dezen hnnnen dank M. E. HUET—ROBBÉ. P. E. HUET. Goes, 10 Mei 1895. Bij mijn vertrek naar BATAVIA (O. I.) roep ik aan Ouders, Familie, Vrien den en Bekenden een hartelijk vaarwel en een tot weerziens toe. Rotterdam, 11 Mei 1895. A. P. TOUW. Aan boord s.s. Soembing De ondergeteekenden betuigen hun nen hartelijken dank aan familie en vrienden, voorde vele vriendschap ons den 5 Mei betoond. E. LOUWERSE en Echtgenoote Oostkapelle. ii^—i De Poortvlietsche en Thoolsche Com- missiën tot ondersteuning van de nood lijdenden van Strijenham, betuigen haren hartelijken dank voor de milde bijdragen, die zij van zoovele zijden hebben ontvangen. Daardoor was het haar mogelijk van den beginne af in den nood te voorzien, en beschikken zij thans nog over voldoende middelen, om het gehucht Strijenham in be woonbaren staat te brengen. Namens de Commissiën, E. C. W. A. GEUZE. C. A. H. WAGTHO. L. v. ROOIJEN. Poortvliet, 9 Mei 1895. De Deurwaarder HOLLMANN zal op des voormiddags om 11 uren, aan de her berg van Ju. van Eijkeben te s-IIeer Arendskerke 2 Mcrriepaarden oud 5 eu 12 jaar. een Jaarling- Merrie, 4 Kalfkoeien, 2 Melkkoeien, 8 stuks 2- en 1-jarige Ru riders, 4 Aanhoudkal- vers, 25 NOORD HOLLANDSCHE KALVERS en De Notaris HUVERS, zal op namiddag 2 nur, aan het linis bewoond door Cerrit de Nood, aan het Arne- muidsch voetpad te Middelburggemerkt wijk T no. 73, in het als: 1 zwart Merriepaard, 1 extra baatgevende Melkkoe, El- lewagen op veeren, 2 Sle perswagens, Menwagen, Lemoenkar met watervat, Handwa gen op veeren, Ploeg, Eggen in soort, Sleepdeur, Voorsleper, Windmolen, Geeselstoel met steen, Graanzeelten, benevens Karn, ltoomton, Emmers en ander Melkgereedscbap, Paarden tuig en hetgeen verder zal worden gopresenteerd. Alle werkdagen te bezichtigen. De Notaris A. M. TAK, zal op voormiddags te 10 nren op de steenplaats van de heeren Wg. van Uije Zonen, aan den Korendijk te Middelburg in het openbaar verkoopen EENE PARTIJ: AF bestaande in Ramen, Kozijnen, Deuren, Vloerdee- len, Eiken-, Greenen- en Dennen Ribhout, Brandhout en meer. Te bezichtigen Donderdag 16 Mei a. van 94 uren. De Notaris A. M. TAK zal op 's voormiddags te 10 uren, in de herberg „de Roode Leeuw" te Dumburg in het openbaar EEN en KRF, met SCHUUR en TUINGROND te Domburg, op het dorp, gemerkt I) no. 28 ter grootte van 4 Aren 55 Centiaren. Benevens drie perceelen liggende in de gemeente Domburg te zamen groot 2 Hectaren 26 Aren' Gedrukte biljetten dezer veiling zijn te bekomen ten kantore van voornoemden Notaris.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1895 | | pagina 2