NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. una DiroMwr CHRISTELIJK- r HISTORISCH M Provinciale Staten SOES. m iddelburg. BORRENDAMME. 0,- n Stad Zierikzee Zeeland. E-33ÖTTSBÖAM schip „Schelde" te VERSCHIJNT F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN C. J. Huvers. H. M. Kloppers. J. Bos AJz., en W. Maas, burgemeester van Serooskerke. Jhr. mr. J. J. Poinpe van Meerdervoort. M. Noordijkc. C J. Huvers, en W. J. Vader van 's Gravenpolder. Jhr. inr. J. J. Poinpe van Meerdervoort. P. Moes, aftredend lid, en H. J. Oggel, oud-lid. IMBOOTDIENST iddelburg en Zierikzee. Zierikzee Spoorweg Goes. Mei. tterdamsche tijd. rg s mid. O 0- 0,- 0- 0- 0, 0, 0- 4, 5, 0, 5,- 5, 5)- *V 5,- 0,- 5,- 5,- 5,- 5," 5r Van Zierikzee 'smorg. 's midd 3,- 3,45 3,45 3,45 3,45 3,45 3,45 3,45 0,- 3,45 0- 3.45 3,45 3,45 3,45 0- 3,45 0,- 3,45 3,45 3,45 3,45 3,45 Dond. 9 Yrijd.10 Zater.ll Zond. 12 Maan. 13 Dins. 14 Woenl5 Dond.16 Vrijd.17 11^30 Zater.18 7,50 Zond. 19 Maan.20 Dins. 21 Woen22 Dond.23 Vrij (1.24 Zater.25 Zond. 26 Maan. 2 7 Dins. 28 Woen29 Dond.30 Vrijd.31 0, 0| 0, 0,- o,— 0- 0,- 11.30 7,50 7,50 6,- 7,50 7,50 7,50 11,30 7,50 7,50 7,50 6,30 7,50 kIBOOTDIENST 1IDDELB.-R0TTERDAM. erdamsclie tijd.) Mei. ;ezonderd des Zondags, van niddags, 7.30van Middel- lotterdam 10. irg Donderdag 30 9 uur. IBUSDIENST KSCHE VEER—GOES. uitzondering van Dinsdag., snst. Vertrek Veer's morgs 2,30, 's avonds 5,uur. aon) 'smorg. 8,21,'snamid. de), 's avonds 6,30. Des Veer 'smorg. 9,—, 's av. 'es (Slot Ostende), 's nam. 12.30 van het Veerver- noodig) door naar den trein vertrekt. BOOTDIENST. gelegen plaatsen. Mei. rdamsehe tijd). e: Van Rotterdam 1 Dond. 9 11,— ,30 Vrijdag 10 11,— Zaterdag 11 11- Zondag 12 11,— Maandag 13 1,— Dinsdag 14 12,— Woensdag 15 11,— Donderdagl6 2, Vrijdag 17 11,— Zaterdag 18 11,— Zondag 19 11,— Maandag 20 1,— 30 Dinsdag 21 12,— Woensdag22 ll- Dond. 23 ll,— 30 Vrijdag 24 11— 7" Zaterdag 25 11, - Zondag 26 11, Maandag 27 1, Dinsdag 28 12, Woensd. 29 11, Donderdag30 7 lu Vrijdag 31 ll,- Mei. van Antwerpen 's morgens. 30 Vrijdag 10 7,— i V' ndag 12 8,— VVoensdaglö 9, Vrijdag 17 1,— Zondag 19 3, ÏO I Woensd. 22 5, iO Vrijdag 24 G, Zondag 26 8, 10 Woensdag29 9, Vrijdag 31 1,— Mei. lamsche tijd. Van Rotterdam s morgens. Woensdag 8 1 Zaterdag 11 Maandag 13 Woensdagl5 Zaterdag 18 Maandag 20 W oensdag'!2 Donderdag23 Zaterdag 25 Maandag 27 Woensdag 29 Vrijdag 31 10.45 10.45 11,30 11.— 10,30 11.— 4.— 10.45 11.30 10.45 10.45 elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p pf 0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN G. M. KLEMKERK, te Goes en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. ONZE CANDIDATEN ZIJN: HOOFDKIESDISTRICT MIDDELBURG, mi*. P. J. F. v. Voorst Vader. P. J. Siegers. heide aftredende, en voorts HOOFDKIESDISTRICT GOES. HOOFDKIESDISTRICT THOLEN. HOOFDKIESDISTRICT HULST. Bij dit nummer behoort een bijvoegsel. H E R IJ K. Hansweert, 11 Mei. Kruiningen, met uitzondering van Hansweert13 Mei. Krabbendijke, ook voor Waarde, 14 Mei en 15 Mei des voorm. Rilland-Bath; 15 Mei des nam. en 16 Mei. FEUILLETON. Zoo dikwijls we, de haven van Zierikzee verlatende, het genot smaken bij helder zonnig weer op de kabbelende blauwe golfjes der Ooster-Schelde te dobberen en daar het ruime watervlak overzien, dat zich ver in 't Westen in de Noordzee ver liest, komt ons telkens het aangrijpende visioen van Heine voor oogen, waar hij onze verzonken steden uit de diepte der wateren doet rijzen met hare kerken en torens, haar mensch enge woel en handels drukte, haar levendige markten en mid- deleeuwsehe raadhuizen. Dan* denken we eraan, dat onder de kalme, lachende, stra lende oppervlakte dezer breede rivier menig vlek, menig dorp, menige hoeve slaapt en de belangstelling in hetgeen eenmaal was wil beloond worden met het verhaal van het worden en vergaan dier plaatsen. Schouwen, dat wellicht meer dan eenig deel van den vaderlandschen bodem ge durende eeuwen schier onafgebroken door het geweld der golven on vooral doordat der stroomen is geteisterd geworden, heeft aan zijne Zuidzijde ontzettend veel land verloren. In hst tijdvak 14751559 alleen 3100 gemeten Van het Westhavenhoofd beginnende an eindigende bij de duinstreek, omvat Schou- wens halve maan eene reeks van verzonken dorpen. Het dichtst bij het Hoofd lag Borren- damme en van deze plaats volgt hier een en ander, dat onze weetgierigheid zal trach ten tevreden te stellen. De naam der plaats verschijnt voor 't eerst in 1297 als Bordendamme, toen in Mei van dat jaar Graaf Jan I aan zijn ge trouwen Hildecope Hobuxsone het veer van Bordendamme gaf, onder voorwaarde, da,t alle heden uit 's Graven dienst zonder DE AANBEVELINGEN. Aan bovenstaand lijstje hebben wij wei. nig meer toe te voegen. Wij hopen dat al onze vrienden dinsdag a. s. hun plicht zullen doen. Alleen door trouwe opkomst kunnen wij slagen. «B—BMB— veergeld zouden overvarenhierbij ver dient opgemerkt te worden, dat nog heden ten Westen van Zierikzee de .Hellecorps- of Krengeweg te vinden is. In de Vlaamsche oorlogen werd hier meermalen gestreden en toen gedurende het beleg van Zierikzee door de Vlamingen in 1304, de Zierikzeeënaars een uitval deden, werd het bij Borrendamme liggende slot Blodenburg door hen genomen en ver woest, zoodat de toenmaligej heer Hobnck, die vroeger veel goeds van den Holland- schen Graaf had genoten, maar nu de partij der Vlamingen was toegedaan, loon naar werken ontving. Toen Graaf Willem III kort daarna Zierikzee bezocht had, voer hij „ten Borden damme over" naar Noord-Beveland. Was de plaats in 't begin der 14e eeuw door het oorlogsgeweld zeer geteisterd, ge durende den loop dier eeuw schijnt Bor rendamme door geen groote rampen ge troffen te zijn; althans de kroniekschrijvers melden het niet. Men mag evenwel aannemen, dat de lot gevallen van het dorp veel overeenkomst zullen gehad hebben met die van het na- bijliggende Zierikzee, waarmede het door den Borrendamschen weg (nu Miereweg geheeten) verbonden was, terwijl het door het bezit van een overzetveer, steeds een bezochte plaats moest blij ven. Vlak voor Borrendamme, in de Schelde, vond men een gors, later Oriezand genoemd, dat in 1361 onderden naam „Worigezand" ter bedijking werd uitgegeven. Dit smalle eiland, dat door de Vysekreek nog in twee deolen was geseheiden, had steeds veel van het water t.e lijden. Omstreeks 1580 was het door het weg slaan der dijken een begroeid schor, aan den West- en Noordwestkant met enkele duinen voorzien en had toen eene lengte van vier-en-twintig honderd roeden, bij eene breedte van tweehonderd roeden. In 1602 opnieuw bedijkt, heeft het echter n et lang meer het hoofd kunnnen boven houden. Omstreeks 1640 was het door de bewoners verlaten eu' slechts een stel- Vooral in het kiesdistrict Goes zij men waakzaam en ij verig, tegenover de roomsch- liberale candidaturen. Nu de Roomsche en Liberale leiders er weder geen been inzien samen te gaan met gemeenschappelijke candidaten, met de zon derlinge combinatie Lenshoek -Timans-Put- tenu behooren al onze vrienden zich aan te sluiten, alle persoonlijke bezwaren het zwijgen op te leggen, en al ware het slechts om te zorgen dat de liberalen hun spel niet winnen, te stemmen op alle vier de candidaten der Kiesvereenigingen. Het stemmencijfer in de Kiesvereenigin gen op onze candidaten uitgebracht getuigt van eenparigheid van optreden. Goes gaf 36 van de 36 stemmen aan alle vier de candidaten. Hontenisse gaf er 57 aan Pompe en Noor- dijke, 56 aan Vader, 55 aan Huversvan de 57 stemmen. Kolijnsplaat 15 aan Pompe en Noordijke) 14 aan Huvers, 12 aan Vader van de 15 stemmen. Wemeldinge deed ons geen op gaaf van het stemmencijfer. De Roomsche kiezers begrijpen misschien zeer wel dat de candidatuur Timans een lokaasje voor de Roomsche kiezers is, om op de Liberale candidaten te stemmen en den Liberalen de meerderheid te bezorgen. En de leiders der Liberalen weten zeer goed dat velen hunner volgelingen nooit op een Roomschen candidaat stemmenbo" vendien brengen de Roomschen die nu op de combinatie Lenshoek-Timans-Putte stem men den zetel van hun eigen geestverwant v. Waesherge Jansens in gedeputeerde sta- leman met eenige schapen was de laatste bewoner van deze eenzame plaats, die spoe dig daarna verdween en waarvan de zand plaat Vuilbaard, voor de haven van Zierik zee liggende, nog een overblijfsel vormt. Door het langzaam afnemen van dezen voormuur werd Borrendamme met de ge- heele Zuidkust van Schouwen meer en meer aan het geweld der wateren en stroomen blootgesteld en tengevolge van Cosmus- en Damianus-vloed van 27 Septem ber 1477 werd hier reeds veel land buiten- gedijkt. Kort vóór dezen stormvloed, in 1468, had op den dijk van Borrendamme eene belangrijke plechtigheid plaats. Toen n.l. werd daar Hertog Karei de Stoute wegens Zierikzee als Graaf van Zeeland gehuldigd, omdat de Vorst het niet geraden achtte onze stad te bezoeken, waar toen door de pest eene groote sterfte heerschte. Op een schoonen zomerdag, den 24 Juli 1529, had men voor Borrendamme weer eene grondbraak ter lengte van 13 roeden, op eene plaats waar men daags te voren nog 10 a 11 vademen vooroever vond. Door den St-Felixvloed van 5 Novem ber 1530 had bij dit dorp eene doorbraak plaats, waardoor het ingeloopen land acht tien dagen lang met het water is bedekt geweest. Het gevaar, waaraan dit bedreigde deel blootstond en dat opnieuw bij den stormvloed van 2 November 1532 bleek, gaf Keizer Karei V aanleiding, om op 20 Augustus 1533 te bevelen,' dat de dijk bij Borrendamme met 3 voet verhoogd zou worden, terwijl de nood aldaar zoo groot werd geacht, dat hij, de erkende vrome katholiek, verbood eenige giften voor mis sen, kerken of kloosters te bestemmen, maar die aan te wenden tot het versterken der zeewering op dit punt. Al deze krachtsinspanning kon evenwel niet verhinderen, dat zich op 25 October 1537 weder een val hij Borrendamme voordeed ter lengte van 63 roeden, waar door 8 gemeten lands verloren gingen. Ongetwijfeld heeft Karei V, toen hij in ten zeer in gevaar. Dit weet de heer Ti. mans zelf ook zeer wel. Daarom schijnt de houding van dezen heer ons onverklaar. baar. Bovendien als de Staten nu niet om gaan en het hangt aan één stem dan behouden de Liberalen hnnne overmacht weder voor -vele jaren wij verliezen den zetel van Godin de Beaufort in de eerste kamer en winnen dan ook niet den zetel van het liberale Eerste-kamerlid. Doen echter alle antirevolutionairen ook op Walcheren wat hunne hand vindt om te doen, dan gaan Zeelands Staten om. Beseffe een ieder der onzen welke ge-' wichtige belangen er thans op het spel staan, en welk eene verantwoording hij op zich laden zou, met aaa de poging om daartoe te geraken; zijne medewerking ts ontzeggen. Tot het hoofdkiesdistrict Goes, bij de verkiezing van leden der provinciale sta ten behooren de gemeenten Goes, Baarland, Borsele, Cats, Colijnsplaat, Cortgene, Drie wegen, Ellewoutsdijk, 's Gravenpolder' 's Heer Abtskerke, 's Heer-Arendskerke, Nieuwdorp, 's Heerenhoek, Heinkenszand, Hoedekenskerke, Kapelle, Kattendijke. Wil- helminadorp, Kloetinge, Krabbendijke, Krui ningen, Hansweert, Nisse, Oudelande, Ove- zande, Rilladd-Batb, Schore, Waarde, We meldinge, Wissenkerke, Welfaartsdijk, Ier- seke. Jnli 1540 te Zierikzee in „de Mossel" logeerde bij Lieven Jacobszoon de Huijbert en dagelijks van Schouwen ging bezich tigen, ook) Borrendamme bezocht. Een inlaag van 198 roeden lengte, in 1564 gelegd, die aan den hoek van Bor rendamme aansloot, werd spoedig gevolgd door oen nieuwen inlaagdijk, waaraan men in 1568 begon en die, in zijne kolossale lengte van Borrendamme tot Burghsluis (de geheele Zuidkust van Schouwen), eene afmeting had van 4200 Schouwsche roeden. De Allerheiligen-vloed van 1570 deed met de bovengenoemde rampen het dorp snel vervallen. De parochie was niet meer in staat uit eigen middelen hare armen te onderhouden en in 1573 maest Zierikzee hierin te hulp komen en worden de Hei- lige-Geest-goederen van Borrendamme met die onzer stad vereenigd. 't Spreekt van zelf dat door het grond- verlies de kerke- inkomsten ook zeer af namen, waarom het kapittel van Sint- Lievens-Monster te Zierikzee op 30 Sep- iember 1573 besloot den laatsten pastoor van Borrendamme, Cornelis Rutte 12 's jaars toe te leggen. Het kort hierop gevolgde beleg van Zierikzee in 1575 en 1576 bracht Borren damme weer een schrede nader tot zijn ondergang, vooral toen men hier de dijken doorstak. Uit gebrek aan tijd kon dit echter niet volkomen geschieden en liet men een dorpel van een voet of drie bo ven het meiland staan. Ook is dicht bij Borrendamme in Febru.tri 1576 nog een bolwerk opgeworpen. Het graven der nieuwe haven van Zie rikzee, in 1597, waarvan het Westerhoofd met de aldaar in 1602 gestichte woning niet ver van Borrendamme te liggen kwam, bracht aan dezen kant eene groote veran dering te weeg, maar kon toch den onder gang van het dorp niet verhoeden. In 1613 lag de kerk reeds in puin en in Januari van dat jaar werd die bouwval met den toren en eene hoogte in de buurt (Waarop wellicht vroeger het kasteel ge staan had) grootendeels vergraven om voor De Midd. Crt. gaat nog steeds voort de antirevolutionairen tegen elkander uit te spelen. Op de sommatie van de Nederlan der om haar woorden waar te maken, heeft zij een lang antwoord gegeven waarvan de korte zin deze is. Het „gematigd antirevolutionaire" (nota bene en er zaten 2 roomschen, 1 liberaal en 1 conservatief in. Red. Zeeuw.) ministerie Mackay heeft aan „zijn vrienden" de graan rechten onthouden en heeft juist van zijne calvinistische aanhangers het meeste last gehad. De liberalen hebben dat ministerie gesteund, anders was het veel eerder ge vallen, en drijvers als wijlen Keuehenius „het is toen gebleken" konden als regeeringspersonen geen macht uitoefenen. De bewijzen door de Nederlander te leveren dat de liberale regeeringen aan andersdenkenden allen invloed hebben ont houden, heeft zij niet noodig Zou de Nederlander ze dan toch maar niet geven Red. Zeeuw). En dan de gematigde antirevolutionairen, type M'ackay, zijn zoo kwaad niet, maar die Calvinisten, zooals er hier in Middelburg den toon aangeven, die drijven, en vallen ons lastig met hunne belijdenis, die lijden aan kleingeestigen overmoed, die staan niet hoog, die zijn on beschaafd, onontwikkeld, „in 't kort niet gentlemanlike," en zeer velen in de partij zullen zich door hen, die hier het gezag willen uitoefenen in de partij, niet laten regeeren. Dit is het antwoord van de Middelburg- sche. Dat de Nederlander op dergelijk gebazel zal willen ingaan, is wel niet te denken. b Het jongste nummer van De Nederlandsche Krijgsman bevat een artikel herinnerend aan den 80sten geboortedag, 22 April jl. gevierd, van den voorzitter van den Ned. den schier vernielden zeedijk te worden gebezigd. Dit hielp echter slechts tijdelijk want zestien jaren later moest hier weder opnieuw worden gedijkt. Door al dit grondverlies geraakte Bor rendamme langzamerhand ontvolkt en de meeste inwouers verplaatsten zich naar het naburige Zierikzee. Sommigen hunner, die naar hnnne afkomst van Borrendamme werden geheeten geraakten in hunne nieuwe woonplaats tot welstand, werden door hu welijk vermaagschapt aan de geslachten Mogge en de Jonge en zijn de stamvaders geweest van de nog heden bestaande fa milie van Borrendamme. Toen ten jare 1822 de zeedijk bij Bor rendamme werd overgehaald,zijn de grond: slagen met opstaande stukken muur van kerk en toren en in de nabijheid er van vele doodkisten ontdekt geworden. Voorts werd toen ook niet ver van die puinhoo- pen eene partij stroo gevonden, die, hoe wel zwart geworden en bij aanraking uiteenvallende, zijn oorspronkelijke gedaan te nog bezat en daaronder eenige tarwe, welk, hoewel mede zwart geworden, na ruim 200 jaren nog volkomen hard was en waarvan nog heden een monster in het museum van het Zeeuwsch Genootcshap te Middelburg bewaard wordt. Nadat de in 1642 nog aanwezige twee of drie huizen van het voormalige dorp naderhand zijn opgernimd, was alles ver dwenen, wat aan deze eenmaal niet onbe langrijke plaats herinnerde. Dat was het einde van Bosrendamme. Voor dit dorp faalde het Zeeuwsche devies. Het heeft geworsteld met de wa teren, maar is bezweken. En wanneer, nog korte jaren geleden, bij zeer lage eb be de oude grondslag droog viel, zag men aldaar de fondamenten der weggespoelde huizen en den loop der uitgewischte stra ten ontroerende sporen van ondergegaan leven, als de voetstappen dier „voorwereld lijke" vogelen, voor immer afgedrukt in het slijk. Nieuwsbode,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1895 | | pagina 1