PIEITÜS laarMz.,. NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. 4 CHRISTELIJK- HISTORISCH •dervoort. belang. Provinciale Staten. elburg. m nieuw goed atiteit, Ischets HUET, ,Grijpskerke. Ider. NNI [AN NAMEN, Swennsn, ichaapherder, VERSCHIJNT F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN P. J. Siegers. mr. P. J. F. v. Voorst Vader. C. J. Hu vers. H. M. Kloppers. J. Bos AJz., en W. Maas, burgemeester van Serooskerke. Jhr. mr. J. J. Pompe van Meerdervoort. M. Noordijke. C J. Huvers, en W. J. Vader van 's Gravenpolder. Jhr. mr. J. J. Pompe van Meerdervoort. P. Moes, aftredend lid, en D. J. Oggel, oud-lid. ALLE BETALINGEN De verkiezing van den 14en. Kerknieuws. ZKND1NG. 98. 1895. DoniMag 9 Met. legenife limtgatijj. f 0,28. h - 0,22s. h - 0,12. en desverlangd ad 10 ssehen, zoowel heele nt. GOES, p. prijscourant van Gedistilleerd. bij de uitgevers bEATJ Co. te ijnen kAI PORTRET, zullen nader wor- in, Karpetten, kleine es. Borstelwerk, Zeem- i etc. koopt men goed- jfEENSEN, Goes. INDEN 'lattemais, alsmede GRANEN bij i i IN I S S E geves- |-ovincialeStaten op aftredende leden n waardig te zijn, jjgen hunner stem, onzer Provincie \tiiur WAL, Voorzitter. Secretaris. |ls, vertrouwd, bekend Beestenpeen en Reu- WISSE, Igedelft, Middelburg I MIDDELBURG, van de ndreckt, 'lissingen. |S. Hz. te Wilhel- lagt terstond elke» MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN G. M. KLEMKERK, te Goes en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. ONZE CANDIDATEN ZIJN HOOEDKIESDISTRICT MIDDELBURG. beide aftredende, en voorts HOOFDKIESDISTRICT GOES. HOOFDKIESDISTRICT THOLEN. HOOFDKIESDISTRICT HULST. voor de Zeeuw uit Walcherenuitgezonderd Vlissingen) te doen hij den Uitgever F. F- DHU1J Middelburg. H E R IJ K. Wemeldinge, 8 Mei. Yerseke, 9 en 10 Mei. Hansweert, 11 Mei. Kruiningen, met uitzondering van Hansweert, 13 Mei. Krabbendijke, ook voor Waarde, 14 Mei en 15 Mei des voorm. Riltand-Bath; 15 Mei des nam. en 16 Mei, In betrekking tot de verkiezing van Dinsdag 14 Mei a. s. hebben wij nog een en ander in de pen, dat wij gaarne ten beste geven. Het is een woord van protest en tever.s van voorlichting, dat eene goede plaats moge vinden bij kiezers en niet-kiezers en eene talrijke opkomst onzer vrienden bij de zoo gewichtige verkiezing voor de pro vinciale staten ten gevolge hebben. De Middelh. Grt. spreekt de vrees uit dat bij de a. s. provinciale verkiezingen de meerderheid zal komen in handen van „de ultra-antirevolutionaire partij" dat „in het College van Gedeputeerde Staten de Calvinistische geest zal regeeren", Hkt „man nen als Heijse en v. Teijlingen daaruit zullen geweerd worden", en plaats maken voor een man der tegenpartij, „nog wel een van de Calvinistische richting". De Midd. Crt. verloochent hare oude tac tiek dus niet. Zij is bevreesd dat hare partij in de minderheid komtover de beginselen ha- rer partij, ook met het oog op hare can- didaten, zwijgt zij en gaat inmiddels voort de Roomsche kiezers en alle kiezers die niet tot de gereformeerde kerken behooren schrik aan te jagen met het schrikbeeld dat Yan Teylingen in het gedeputeerd col- legie zal moeten ruimen voor een Calvinist. Nu'zal de Middelburgsche het zij ter loops gezegd de uittreding van Butenx en v. d. Bildt zeker heel wat grooter ver lies achten voor het gedeputeerd collegie, dan de niet-herkiezing van den heer Van Teylingen, des neen, zijn. zou. Evenwel, als naar gewoonte, zegt de Middelburgsche weer maar zoo wat. Zij ziet spoken en is bevreesd, en dit doet haar dingen zeggen, die zij niet kan waar maken. Waaraan toch ontleent zij de kennis van de plannen onzer antirevolutionaire Sta- tenclub, voor het geval deze eeas in de meerderheid kwam Hoe weet zij dat Yan Teylingen en Heijse niet zouden herkozen worden Het zijn onderstellingen die op niets anders berusten dan op de spreukZooals de waard is, vertrouwt'hij zijne gasten. En dan het gedeputeerd collegie geheel in handen der antiliberalen! Niet één eerlijk liberaal, die 't gelooft. De feiten weerspreken het immers. Utrecht en Gelderland de eenigste provinciën, waar roomschen en antirevolu tionairen saam over de meerderheid be schikken in de staten, tellen liberalen in hun gedeputeerd collegie. Zelfs N. Brabant, dat met Limburg eene roomsche meerder heid heeft, heeft nog een liberaal gedepu teerde. De antiliberalen zijn ook op dit punt voorstanders van proportioneele vertegen woordiging en weten verdiensten en be kwaamheden ook van staatkundige tegen standers te waardeeren. In Utrecht telt het collegie van gede puteerde staten zes ledente weten 2 roomschen, 2 liberalen en 2 antirevolutio nairen, terwijl het „buitengewone lid" ook liberaal is. In Gelderland dezelfde ver houding, met deze uitzondering dat de buitengewone gedeputeerde antirevolutio nair is. De antiliberale meerderheid in deze beide provinciën liet dus twee plaatsen aan de liberalen. In alle overige provinciën hebben de liberalen de meerderheid, doch in geen enkele gaven zij een plaats aan een niet- liberaal. Ook in Zeeland niet. Alleen in den laatsten tijd, toen hunne meerderheid erbarmelijk geslonken en het getal gescliikte geestverwanten aanmerke- lijk verminderd bleek, ruimden zij een zetel in aan den heer v. Lijnden, den nietniet- liberalen en ook niet liberalen vertegen woordiger van het milieu. Nog is er een Roomsch-katholiek in de gedeputeerde staten, doch die kwam er in door de vereenigde „anti-liberalen". Ten allen tijde hebben de liberalen hun ne meerderheid in de Staten misbruikt om het heft in handen der eigen partij te honden, om uitsluitend geestverwanten op het kussen te brengen. De minderheden mochten sleehts toezien. Zij werden onderdrukt. En nn, dank zij Gods ontferming over ons, dit tijdperk der oud-liberale overheer- sebing voor goed uit heeft, nu komt een blad dat ten vorigen jare de nieuw-liberale aera hielp inluiden, nu komt de Middel- burgsche Crt., om deze geoordeelde usantie te redden, met een stel kerksche candida- ten aandragen niet alleen, doch haalt ook nog het verroeste wapen van anti-cleri- eaal voor den dag om ermee op die„Utra-anti- revolutionairen", die „Calvinisten", als ware het eene rooversbende, in te slaan. Eene schandelijke tactiek, wij kunnen geen woorden genoeg vinden om haar te verfoeien. Niet dat zij ons tegenvalt. Het vroom liberalisme is te Middelburg geboren. Bnteux kwam er door in de Kamer Six werd er, schoon met Fokker, eerste kamerlid door. Niets natuurlijker dan ook dan dat Sprenger en Van Doorn, de Bruyn en Tuteijn er thans door in de Staten moeten gebracht worden. En ook is zij oris niet onwelkom, in zoover wij er in zien de erkentenis dat de poging der Middelburg sche Crt. en hare vrienden om het volk van den Gods dienst te vervreemden, heeft gefaalden dat onze tactiek om candidaten te zoeken die met God en Godsdienst rekenen, de juiste is gebleken. Maar en dit ergert ons z.o, meer dan wij zeggen kunnen, door deze tactiek van het vroom geworden Fokkeriaansch liberalisme, bederft het de karakters, ver lokt het belijders van den Christus tot af val op staatkundig gebieden dringt het de aldus gekozen „Godsdienstige" libera len om band- en spandiensten te verrich ten voor Vrijdenkers en Godloochenaren. Het eigenlijke Gode vijandige karakter van het liberalisme geraakt er door op den achtergrond. Het beginsel van het liberalisme, rechtstreeks tegen de belijdenis van den Christus gekant, wordt er door in onze christelijke volkskringen, niet als contrabande, maar als geneesmiddel inge dragen en het gevaar voor volslagen onder gang der natie wordt er niet weinig door vergroot. En dat alles wagen de Middelburgsche „liberalen" er aan teneinde zich het behoud te verzekeren van zekere positiën van eere. Sta tegen dit oneerlijk streven ons ernstig protest. En waar wij bij deze van de Middelburgsche candidatenquaestie afscheid nemen en de taak nu verder aan de Kies- vereenigingen moeten overlaten, daar zij het met de ernstige waarschuwing aan alle Christelijk historische kiezers, in alle Zeeuwsche districten: Steunt door uw stem of thuisblijven dat liberalisme toch niet. Ook al heeft het de meest kerksche, de meest orthodoxe, de meest clericale candi daten, die zich door zelfverblinding of ge brek aaii diepgaande bestudeeririg der be ginselen daartoe hebben geleendook al biedt het n de beste waarborgen voor nw geloof en nwe vrijheid, het liberalisme voert de natie ten verderve. Het credo der antirevolutionaire partij „Ik geloof in God Jen Vader, den Almachtige, Schepper des hemels en der aarde", de grond van haar streven om den Staat en het geheele nationale leven voor dien Souvereinen God op te eischendaartegen druischt het libe ralisme in, ook al draagt het een bijbel in de hand, ook al bestrijdt bet in Zeeuwscb Vlaanderen de revolutie! Het liberalisme stelt zich tegen boven genoemde belijdenistegen deze Souvereini- teit in; het neemt tot uitgangspunt van het staatsleven den vrijen wil der menachen ter wijl zijn einddoel is de Souvereiniteit van den Staat. Daarom mogen wij geen mannen kiezen die door het Liberalisme, onder welke leuzen ook, worden aanbevolen. De oude zuurdeesem. Onder dit opschrift lezen wij in „De Nederlander11 „De Middelburgsche Crt., democratisch maar anti-clericaal, schrijft „„Stel zelfs, dat wjj het door ons ge- wenschte uitgebreide kiesrecht verkregen hadden, dan nog bleven wjj volgens onzè eerijjke overtuiging wars van coquëtteeren met de clericalen. Voor de volkszaak zullen wij strijden, maar tevens ook tegen de c'ericalen, omdat wij ben beschouwen als de belangen van het volk niet in de goede richting dienende. Dat sluit niet uit dat wij, wanneer zij ten practischen maatregel, afgescheiden van politiek, willen nemén, wg daarmee zouden meegaan I Waarom niet „De Volksstem beweert dat wij in deze dagen ons beginsel in den steek laten. Op welke gronden steunt toch die beschul diging? Hebben wjj ooit met onze demo cratische gevoelens doen blijken dat wij ons anti-clericalisme prijs gaven? Nooit van zjjn leven; want èn voor land, èn voor provincie èn voor stad geldt bij ons nog steeds de bekende leuze, gegrond op de er varing li cltricalisme c' est V ennemi. -Niet van eenvoudige geloovigcn, dia naar geen heerschappij jagen, die slechts hun geloof kalm en rustig belijden, zonder anderen lastig te vallen of te willen dwin gen hen te volgen, duchten wij gevaar, maar wel van hen die, in hun kleingees- tigen overmoed, drijven en nog eens drijven en geen geloof, of wat zij ongeloof gelieven te noemen, naast zich dulden." „Dit is oprechte taal. „Zij bewijst hoe ingeroest de anticlericale vooroordeelen zijn bij menschen van libe ralen bloede. „Het blad spreekt over de antirevoluti onaire partij. Zekerlijk zijn er ook in die partij, op wie de slotwoorden van de Midd. toepasselijk zijn. „Maar dat geldt niet van de party in haar geheel. „Integendeel. „Wij tarten het Zeeuwsche blad een mi nisterie aan te wijzen dat op zóo onpartij dige wijze als het kabinet Maekay, zoowel bij benoemingen als in wetgevende maat regelen, aller recht ontzien en aan alle par tyen het hare gegeven heeft. Laat het blad ook maar éen maatregel, één woord aan wijzen, waaruit blijkt dat, toen de antire volutionaire partij in verband met de roomsch katholieke aan het bewind was, zij anders denkenden niet heeft kunnen dulden of be moeilijkt heeft. „Verlangt het blad daarentegen bewijzen dat menig liberaal Kabinet zelfs „een stille partij" niet geduld en aan „andersdenkenden steleelrnatigallen invloed onthouden heeft, wij zijn dan totjhet leveren daarvan bereid.'' Tot zoover de Nederlander. Ook wij zijn: daartoe bereid. Wij hebben al eenige feiten genoemd, feiten uit de dagen van Thorbeoke en uit den laatsten tijd. Ook ons hoofdartikel van heden klopt wel op bovenstaand protest van het Rot- terdamseh orgaan, welks hoofdredacteur wij uit zijn rijken schat van kennis en ervaring gaarne de noodige inlichtingen zagen ver. schaffen niet aan ons maar aan de M'd- delburgsche, als zij er van gediend blijkt dat het de liberalen zijn die ons altijd hebben genegeerd en geregeerd in den slechten zinterwijl de antilibera len het „leven en laten leven", een der beginselen van de antirevolutionaire partij, steeds in toepassing brachten. Patrimonium sprak een goed woord naar aanleiding van het dezer dagen te Amster dam gehouden Nationaal Vakcongres. Van het Vakcongres gaven wij een zeer kort verslag doch verzuimden er de- aandacht op te vestigen wat Patrimo nium wel deed dat op genoemd Con gres, waar ook roomsche en antirevoluti onaire woordvoerders aanwezig waren, de heer Levy tegen de aanvallen van radica le sprekers op de openbare school geant woord heeft met eene verheerlijking der Staatsschool en eene bespotting van de Vrije School. Patrimonium zegt ironisch„Dat hierop applaus volgde is begrijpelijk maar toch had dat applaus niet mr. Levy moeten gelden maar hun die het zwijgen er op bewaarden, toen aldns liet voor ons zoo dure „kleinood" werd verheerlijkt en van de vrije school gezegd dat ze als echt Ne- derlandsch wordt aangeprezenmaar het niet is. En dan is de slotsom waartoe het blad komt deze „Het is uiterst moeilijk, om niet te zeg gen bijna onmogelijk met onze tegenstan ders in samenwerking te vergaderen." Deze conclusie beamen wij doch veel minder nog dan een Vakcongres achten wij een Protestmeeting voor samenwer king van Christenen en niet-Christenen geschikt. Den meetings toch kleeft uit den aard iets hartstochtelijks aan, terwijl op con gressen meer de logica aan het woord is. Toch zijn Cougressen waar mr. Levy c. onbestreden aan het woord zijn, ge vaarlijker dan Meetings waar mr. Troelstra c. s. hunne steenen in werpen. V Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Dreisclior dhr. M.'J. Bronders, oand. te 's Gravenhage. Bedankt voor Ter Ileijde (Z. H.) doords. K. E. vanJGriethuijzen te Kethel. Gisteren slaagde voor het proponent examen voor het Provinciaal kerkbestuur in Zeeland, gehouden te Middelburg, de heer E. G. G. Bal, theol. candidaat te Rotterdam. Vlissingen. In de jl. Zondag gehouden avondgodsdienstoefening nam ds. A. S. Tal- ma, bij zijn vertrek naar Arnhem, afscheid van zijne gemeente, sprekende naar aan leiding van Hebr. 13:8. Het ruime kerkgebouw was overvol' Ge zongen werd Ps. 97 :-1 en 7, Ps. 89 7 en 8, Gezang 46 48, 49 en 51 en Gez. 96. Aan het eind van den dienst werd den scheidenden leeraar door de gemeente staande Ps 1214 toegeheden. Geref. Kerken. De Ned. Bond van Jongel.-Vereen. op Gereform. grondslag, zal op Hemelvaarts dag, 23 Mei a. s., in de-zaal van „Kunst min" te Dordrecht, haar zevende Bonds vergadering houden. Op de morgeriv'er- gadering, die ten 10 ure 'door den lén voorzitter, ds. J. E. Vonkenbei'g v;an Voorthuizen, wordt geopend, zal uitsluitend het woord worden gevoerd over huishou delijke zaken, door de stemhebbende af- afgevaardigden der aangesloten vereenigin- gen. De namiddag-vergadering voor alle belangstellenden toegankelijk, wordt ten 2 uur geopend, met een toespraak door, den' heer M. Schuurman van Alfen a. d. Rijn. De heeren ds. C. W. J. van Lummel van Delft en ds. J. P. Tazelaar van Weesp, zullen referaten leveren, resp. over de onderwerpen„De Zondagsschool in het kader der werkzaamheden eener Jongel.- vereen. op Geref. grondslag misplaats"Des jongelings roeping tegenover het huisgezin en het Vadarland." 1. Zending der Gereformeerde Kerken. Br. De Bruijn meldde in een bijzonder schrijven aan den zendingsdirector, dat hij in 't begin dezes jaars geleden heeft door 'een abces aan|den linkervoet, dat zich steeds verder uitbreidde. Later werden, ook de rechtervoet en de handen aangetast.Een

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1895 | | pagina 1